resident Nixon verbetert strekkingen met Peking Ex-president Peron heeft nog grote invloed in Argentinië Opstand op Ceylon zou nu 'Volledig zijn neergeslagen erruiming van uitvoer niet strategische goederen een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Belgie, Brazilië en VN actief in strijd tegen drug-gebruik Aanwijzingen in de richting van spoedige terugkeer iiimere handel ruiloftsmarsen in r.k. kerken "Kabinet" van Oost-Pakistan vergaderde op Indiaas gebied Koop uw 65+kaart nu! )BRDAO 15 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze correspondent) JASHINGTON (GPD) De onverwachte uitnodiging van ing aan het tafeltennis-team van de Verenigde Staten om ''(serie wedstrijden in China te spelen, werd gisteren gevolgd een even tegemoetkomend gebaar van president Nixon In een verklaring waarin hij sprak over de „Chinese volks- ibliek" kondigde de president een aantal belangrijke maat- ilen aan die ten doel hebben om vooral de culturele en Idsbetrekkingen tussen beide landen te verbeteren. Ziegler zei verder dat de gisteren door Nixon aangekondigde verrui mingen in het verkeer tussen Peking en Washington niet in direct verband gebracht moeten worden met het blijkbaar gastvrije onthaal van de Amerikaanse tafeltennis-ploeg. Hij zei dat Nixon het besluit daartoe al in december had genomen, maar dat het nu het Juiste ogenblik leek om deze beslissing openbaar te maken. In de Amerikaanse pers wordt zeer veel aandacht besteed aan dit eer ste contact met Rood-China via de tafeltennistafel. Commentators spreken dan ook over „ping-pong- diplomatie". De commentaren zijn zonder uitzondering gunstig over deze nieuwe ontwikkelingen tussen .beide landen. Tijdens een „uiterst vriendschap pelijke" ontvangst, die twee uur heeft geduurd, zei de Chinese rege ringsleider Tsjoe En-Lai dat het bezoek van de Amerikaanse tafelten nissers een nieuwe bladzijde had om geslagen in de betrekkingen tussen de volkeren van China en de V.S.. „Ik ben ervan overtuigd, dat de ze hernieuwing van de vriendschap de steun krijgt van onze beide vol keren". Op de ontvangst waren ook Britse, Canadese en Columbiaanse tafeltennissers aanwezig. e maatregelen maken 't onder mogelijk voor Chinese staats- rs om de Verenigde Staten te ten (vooral toegejuicht door de e minderheidsgroep, voorna- in San Francisco, die nu voor erst sinds ruim 20 Jaar de kans 1 een weerzien te arrangeren familieleden; dat Amerikaanse 3 door Peking gebruikt worden it er een algemene verruiming je uitvoer naar China tot stand i alsmede het vervoeren door A- t&anse vrachtbodems van Chi- goederen. esident Nixon heeft zijn ambte- Jh gevraagd een lijst op te stel- "*Yan niet-strategische goederen rroor dan een algemene vergun- Toor directe uitvoer naar China rorden verleend. Sinds de Kore- e oorlog hebben de Verenigde tn een handelsembargo tegen a gehandhaafd, maar dochter- raemingen van Amerikaanse [schappijen kregen reeds in april l jaar toestemming met China andelen. Nadat de Amerikaanse oerlijst is opgesteld zal worden aan welke goederen China Verenigde Staten zal mogen 5ident Nixon zei in zn bood- i dat deze verruimingen erop ht zijn om betere contacten te rkstelligen tussen het Chinese merikaanse volk. De verklaring eed melding te maken van het id van generaal Tsjang Kai- op Taiwan, dat zich sinds de ie wereldoorlog met economi- en militaire hulp van de Ver- Ie Staten in stand heeft gehou- Boald Ziegler, Nixons perschef, ieen toelichting dat Nixons ver- og in geen enkel opzicht gezien worden als een bereidheid om etel van Taiwan in de Verenig- aties op te offeren aan de offi- toelating van China tot de VN. ilngton heeft zich sinds kort op in ttandpunt gesteld dat het bereid üng tot de Verenigde Naties toe iten, mits ook de regering van og Kai-SJek zijn plaats in de VN mdt. IHCAANSTAD (Reuter) De caanse congregatie voor de ere- ost, het orgaan in de R.K. Kerk t verantwoordelijk is voor de li- gie, ls van mening dat de brui van Mendelssohn en niet meer gespeeld moeten bij huwelijksinzegeningen in RX Kerken. De congregatie acht k het Largo van Handel, het Ave van Gounod en dat van Schu- rt en de Aria di Chiesa van Stra al ongeschikt ter opluistering van Bnrelljksmissen en dit niet vanwege tftistieke waarde van deze com ities, maar omdat zij anachro- Mjch zijn gezien de hervormingen het gebied van de huwelijkslitur- i In het vervolg dient er gewijde oziek gespeeld te worden die een tegrerend onderdeel vormt van de bil de huwelijksinzegening. Weer telefoon Londen-Peking Onze correspondent meldt uit Lon den, dat het telefoonverkeer tussen Groot-Brittannië en de Chinese volksrepubliek met ingang van he- j den is hersteld na 22 jaar verbroken j te zijn geweest. Engeland en China onderhouden al jarenlang diploma tieke betrekkingen op het niveau van een zaakgelastigde. Groot-Brit- tannië is China's beste buitenlandse klant. De waarde van de wederzijd se handel bedraagt jaarlijks 780 miljoen gulden. Engeland koopt van China landbouwprodukten, o.a. thee, rijst, noten en ander fruit, konijnen, garnalen, bamboe en varkenshaar. China voert uit Engeland metalen en industriële diamanten alsmede machines in. De dooi in de Chinees-Britse ver standhouding loopt parallel met die tussen Peking en Washington. De Britse regering is altijd voorstander geweest van Rood-China's lidmaat schap der Verenigde Naties, hoewel Engeland niet bereid is Formosa te laten vallen. Het jaar 1967 vormde het dieptepunt in de betrekkingen tussen Londen en Peking toen rode gardisten de Britse legatie verniel den en Reuters correspondent, An thony Grey, werd gearresteerd. Het begin van ontspanning kwam na Grey's vrijlating in 1969. Het is zo goed als zeker dat ook het laatste struikelblok zal worden verwijderd, nu Peking heeft laten weten dat vier Britten die nog in Peking gevangen zitten het uitstekend maken. Dit is het geijkte voorspel voor hun vrijla ting. CALCUTTA (Reuter) De voor lopige regering van „Bangla Desj" („Vrij Bengalen"), gevormd door de Oostpakistaanse Awami-Liga van sjeik Moedjiboer Rachman, is giste ren voor het eerst bijeengeweest. Men weet niet waar, maar er zijn sterke aanwijzingen dat het kabinet in Calcutta vergaderd heeft. Op de bijeenkomst is van gedachten gewis seld over e«E> W puoliceren witboek, waarin de «rourlopige regering haar doelstellingen zal ontvouwen. Het Indiase persbureau PTI meldt dat premier Tadjoeddln Achmed van de voorlopige regering van ,3angla Desj" via de radio diplomaten, poli tieke waarnemers en vertegenwoor digers van de wereldpers heeft uit genodigd de „bevrijde gebieden" in Oost-Pakistan te bezoeken. Hij drong ook aan op meer hulp aan de bevol king van Oost-Pakistan en stopzet ting van de wapenleveranties aan de Westpakistanen die „onschuldige mannen, vrouwen en kinderen ver moorden." Intussen stroomden gisteren grote groepen vluchtelingen uit Oost-Pa kistan India binnen voor de opruk kende Pakistaanse troepen die de opstand in Oost-Pakistan willen neerslaan. „Wat een straaltje was is een brede stroom geworden," ver klaarde een hoge Indiase functiona ris. In een kamp bij Bangaon, 80 km ten noordoosten van Calcutta, zijn reeds 5000 Oostpakistaanse vluchtelingen ondergebracht. Het vrouwelijke parlements lid voor de Deense Arbeiderspar tij Lene Bro pleegt de mode op de voet te volgen. Toen zij des tijds in mini in het parlement verscheen trok zij evenveel be langstelling als toen zij dezer da gen hot pants droeg. Zij is het jongste parlementslid in Dene marken en is in 1968 gehuwd met Knud Bro, die eveneens parle mentslid is, maar voor de con servatieve partij. Arrestaties in Spanje In de Spaans-Baskische provincie Guipuz- coa zijn de laatste maanden 56 te genstanders van de regering gear resteerd, zo heeft de politie van San Sebastiaan bekendgemaakt. Volgens het communiqué zijn onder de ar restanten negen leden van een ver boden vakorganisatie voor bankem- ployé's, 25 leden van de „actie-com mando's" die sabotagedaden organi seerden, elf leden van de Baskische communistische party en elf leden van „Komunistakt", een pro-Chinese beweging. (van de enkele reis) Wanneer? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag (behalve 20 meiof zaterdag in de periode van 1 t/m 27 mei is goed voor gratis reizen in de 2e klasse. Voor de le klasse betaalt u een kleine toeslag. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart is verkrijg baar voor elke 65-plusser (uw vrouw mag Jonger zijn). Legitimatie en pasfoto meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.-, voor een echtpaar f 75.-. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraag de folder aan het loket. RIO DE JANEIRO, BRUSSEL, NEW YORK «GPD, Reuter, AP) In Brazilië heeft een grote campag ne tegen de handel in het gebruik van verdovende middelen tot resul taat gehad dat in de afgelopen twee weken drie ton marihuana in beslag is genomen en 20o handelaren zyn gearresteerd. De autoriteiten overwe gen marihuana-aanplant in het oer woud te vernietigen met napalm bommen. Aan een nationale campag ne waarin het publiek wordt gewaar schuwd tegen het gebruik van verdo vende middelen, nemen de stervoet ballers Pele en de pop-zanger Rober to Carlos deel. De Belgische minister van Justitie Vranckx heeft aangekondigd dat België een anti-drugbrigade van 85 politiemannen zal krijgen. Met zijn collega van Volksgezondheid heeft hij een wetsontwerp voorbereid dat thans bij de Kamer in behandeling is en dat 100 pet. kans van aanne men heeft. De straffen op het ge bruik van en op de handel in drugs zullen worden verhoogd. Verkoop van i verdovende middelen aan minderja rigen zal, wanneer de wet wordt aangenomen, met 15 Jaar dwangar beid kunnen worden gestraft. De Nederlandse oud-ambassadeur mr. C. Schlirmann heeft meegedeeld, dat de VN hun speciale fonds voor hulp aan arme landen ter bestrijding van illegale handel in verdovende middelen in het tweede Jaar tot 30 miljoen dollar willen uitbreiden. Daarna willen zij het bedrag nog aanzienlijk verhogen. Mr. Schür- mann, die benoemd is tot hoofd van het nieuwe fonds, heeft dit op een persconferentie in New York mee gedeeld. De Verenigde Staten hielpen by de oprichting van het fonds op 26 maart met een contante bijdra ge van een miljoen dollar en beloof den een dergelijke nieuwe gift. West- Duitsland zegde een aanzienlijke bij drage toe en ook Zweden en Zwitser land stelden financiële hulp in het vooruitzicht. Mr. Schürmann zal de zer dagen naar Genève vertrekken waar zijn bureau zal worden geves tigd in het hoofdkwartier van de VN. Vandaar zal hij op reis gaan om gel den in te zamelen. Mysterieuze vliegtuigaanval Het officiële Portugese persbureau ANI meldt, dat een onbekend vliegtuig boven het Angolese dorp Calunda, in de streek van Cazombo, een stof heeft afgeworpen, die zenuw- en hartaandoeningen heeft verwekt by een vyftigtal mensen. Het vliegtuig was vermoedelyk afkomstig uit Zam bia. Een groep deskundigen is onmid- dellyk naar Calunda vertrokken. /ij COLOMBO (DPA) De regering Ceylon heeft aan Engeland om tyens en munitie en aan Amerika Öahroefvliegtuigen gevraagd om «ultra-linkse „Che Guevara-bewe- tn?" op het eiland te bestrijden, zo gisteren bekendgeworden. Ameri- 1 heeft reeds toegezegd zes hell- opters zullen leveren die reeds enkele dagen op het eiland in We kunnen komen. woordvoerder van het Indiase linisterie van Buitenlandse Zaken N' 1 Nleuw-Delhi heeft bevestigd, dat judh „een zekere steun" verleend Ip't aan de Ceylonese regering bij strijd tegen de opstandelingen. 161 zou hier om het leveren van hef schroef vliegtuigen gaan. Gisteren is de mede-oprichter van Ceylonese communistische partij Sanmoegathasan gear- Hij was in 1963 uit de par tij gestoten, omdat hij ageerde tegen het verenigde linkse front van de re- gering-Bandaranaike, die volgens hem niet links genoeg was. De hoge commissaris van Ceylon in Londen Gooneratne zei gisteren dat de opstand volledig is neerge slagen en dat is aangetoond dat ge weldpleging in Ceylon geen kans van slagen heeft. De opstandelingen worden nergens door het volk ge steund en zijn nu geïsoleerd in eni ge verzetshaarden, zei hij. Goone ratne zei in antwoord op een vraag dat er geen duidelijke aanwijzingen zijn van buitenlandse inmenging, maar dat de opstandelingen wel goed voorzien waren van wapens, die zij vermoedelijk uit het buiten land hadden ontvangen. De gelede ren van de rebellen zijn intussen sterk uitgedund door desertie op grote schaal. MADRID (GPD) De politieke toekomst van Argentinië's zoveel ste militaire dictatuur die ove rigens onder generaal Alejandro Lanusse een poging doet om snel terug te keren naar een partijen democratie is op dit ogenblik voor een groot deel in handen van een 75-jarige grijsaard in Madrid: Juan Domingo Peron. De oude generaal en ex-president ontving gisteren zijn voornaamste afgevaardigde in de Argentijnse Peronistenbeweging, Jorge Deniel Door R. Bosschardt Paladinos, die speciaal uit Buenos Aires is overgekomen om raad te vragen. Bij zijn aankomst in Ma drid verklaarde hij dat de terug keer van Peron de enige ware uitkomst op de politieke crisis in Argentinië zou bieden. Men neemt aan dat hij Peron hiertoe pro beert te overreden. Het aanbod van Lanusse, die heeft laten doorschemeren dat hy zelfs .bereid zou zijn een persoonlijk onder houd met zijn vroegere aartsvijand te hebben en die gisteren besprekin gen hield met de vakbondscentrale, die met het Argentynse peronisme verbonden is, zal de oude generaal ongetwyfeld verlokkend in de oren klinken. Of hy de grote stap zal wa gen is echter een tiweed.© Sinds Peron na een bijna tienja rige heerschappij door de dood van zijn aanbeden echtgenote „Evita" in 1952 beroofd werd van zijn politiek kompas en een koers begon te varen die onherroepelijk tot zijn ondergang en verbanning in 1955 leidde, hebber, alle Argentijnse machthebbers terde ge rekening moeten houden met de „mythe Peron". Zijn politieke basis die meer nog door Evita dan dooi hemzelf was samengesmeed tot eer, machtig wapen, wordt gevormd door de „descamisados" (de hemdelozen) In hun midden hoort men nog altijc de veelzeggende slagzin: „Ladron o no ladron, queremos a Peron" (diel of geen dief, we willen Peron). Daar entegen is in militaire kringen een instinctieve, agressieve reactie op Pe ron ook nog een levende werkelijk heid. Dat merkte president Arturo 11- lia, toen hij liet merken dat hij mis schien tot een vergelijk met Peron zou willen komen. Op 2 dec. 1964 stapte de oude balling te Madrid aan boord van een vliegtuig met de mede deling dat hij naar Montevideo ging, hetgeen algemeen werd uitgelegd als de eerste stap naar zijn terugkeer in Buenos Aires. Ook al wist Illia, na de felle protesten van zijn generaals, van de Braziliaanse regering gedaan te krijgen dat Peron reeds in Rlo de Janeiro werd tegengehouden en te ruggestuurd naar Madrid, het von nis van zijn politieke carrière was ge tekend. Kort nadien werd Ulia, net zoals indertijd Peron, door een mili taire staatsgreep verstoten. Het peronisme, of het „Justicialismo" (rechtvaardigheidsbeweging) zoals de politieke organisatie van de descami- i sados zich ging noemen toen het pe- om tot nu toe deel te nemen aan de huidige besprekingen over het her stel van een partijendemocratie, is ongetwijfeld een methode om druk op hem uit te oefenen opdat hij toe geeft aan hun droomwens: de terug keer van Peron, de mythe die de een heid van deze volksbeweging moet be waren. En Lanusse is daartoe wel be reid om te voorkomen dat een wijd verspreide vakbonds- en politieke or ganisatie de stabiliteit van het Ar gentijnse regime zal ondermijnen. Paard van Troje ronisme officieel buiten de wet werd gesteld, bleef echter een onmisbaar onderdeel voor om het even welke staatsvorm die van een militaire dic tatuur naar de democratie wilde te rugkeren. Dit weet ook generaal La nusse. al heeft hij persoonlijk bepaald geen liefdevolle gevoelens voor Peron die hem indertijd wegwerkte in een gevangenis waar hij evenmin aan de traditionele mar telingen ontkwam. Lanusse heeft zich echter, sinds hij Levingston op zij schoof, een pragmatisch staats man betoond. De weigering van de politieke leiders van het peronisme Het probleem blijft echter of La nusse sterk genoeg staat om het „paard van Troje" te kunnen binnen halen zonder dat het leger, zoals bij alle voorgaande malen dat het pero nisme de kop opstak, ook met hem korte metten maakt. Zijn confronta tie met de voorgaande president Le vingston, die hem afzette om tot de ontdekking te komen dat de „gear resteerde" Lanusse vanuit het leger- ministerie in een handomdraai de president omver kon werpen, ls ech ter een goed teken. Tenslotte blijft er nog één vraagstuk, dat alleen een Peron zelf in zijn te ruggetrokken ballingschap in de ele gante wijk Puerta de Hierro in Ma drid kan overpeinzen en oplossen. Kan hij nu, op zijn 75-Jarige leeftijd, nog de rol vervullen die de descami sados van hem eisen? Kan de werke lijkheid van de huidige Peron even doeltreffend zijn in de hedendaagse Argentijnse politiek als de „mythe- Peron"? Ook al klinkt het als een vijf etuivenromannetje, naast de heden daagse Peron gaapt de grote leegte die Evita achter liet. Zijn huidige echtgenote en vroegere secretaresse Isabel is al meermalen naar Argen tinië gegaan om als zijn afgevaardig de op te treden, maar kan Evita toch niet vervangen. In de onmiddellijke omgeving van Peron, die het afgelo pen weekeinde in een vakantiehuis buiten Madrid doorbracht, kon of wilde niemand tot op dit ogenblik ver zekeren of de oude generaal er dit maal ernstig over denkt om naar Ar gentinië te gaan. Spaanse dank De Spaanse regering volgt dit alles met een zekere huivering. Zij onder houdt goede betrekkingen met de huidige Argentijnse regering en liet Peron indertijd bij het verlenen van 't politieke asiel beloven dat hy zich niet openlyk in politiek zou mengen. Maar Franco is Peron veel verschul digd en zal hem geen strobreed in de weg leggen. Na de tweede wereldoorlog beteke- de Peron voor het van het plan- Marshall buitengesloten Spanje de redding. Zoals senor De Areilza. in- dertyd Spaans ambassadeur in Bue nos Aires, ons eens uitlegde: „de overeenkomst FrancoPeron die ik in 1948 voorbereidde kwam er feite lijk op neer dat Argentinië ons gratis levensmiddelen leverde tot een totaal van 450 miljoen dollar, hetgeen toen een ontstellend hoog bedrag was. Wij kunnen Peron, die het Spaanse volk gedurende vier kritieke jaren van de hongersnood redde, nooit voldoende Janken".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9