hrysler ontslaat 180 man In Scheemda bedekt Meis het PSP-meisje Eerste examendag 'vriendelijk' Artsen weigeren de officierseed af te leggen Drie engelachtige stickertjes. aniem des nmissie semius In Biesheuvel wordt meeste geld gestoken ukbond„Geen enkele invloed op leid grote Amerikaanse concerns Chevron met Zondag kunnen hyacinten bloeien BEELD VAN DIK TROM IN HOOFDDORP Gratis bij Printil spray-deodorant. Varken sticht brand in huis 'n Schonere motor is kilometers goedkoper. Verkiezingscampagnes jrDAG 15 APRIL 1971 leidsch dagblad PAGINA 7 ihadigde auto's gepar- de Russische handels- aan het Museumplein erdam waar vannacht uur een bom ontplofte. lie Verolme- ijn-Schelde Dr. A. Winsemius haag (anp) De commis- semius is er vanmorgen te- over acht in geslaagd, Mem advies uit te brengen fusie van het Verolme-con- het Rijn-Schelde-concern inwerkende kracht tot 1 jan emit", zo zei dr. A. lius vanochtend tegen half oadat de commissie vrijwel foken sinds woensdagmiddag fre vergadering bijeen was fe tweedaagse hoorzittingen, *eek woensdag en donderdag, 'veel werk. Daar was ik blij °t daaruit bleek, dat die zit man hun doel hadden beant- faal waren er ongeveer 60 die stuk voor stuk gewogen 1 worden. Die weging zou, ledig tot wijziging van het radvies aanleiding kunnen ge- tommissie heeft alle tijd geno- hetgeen door werkgroepen •orbereid en uitgewerkt, gron- overwegen. Daarom is de com- keer zo langdurig bijeen at niet alle leden der oommis- *Pwkt de tijd hadden ver- hunner hadden donderdag 1 °m half negen al andere ver- ^n zijn de principiële en djkste punten het eerst in be- to1? genomen. Zo was het mo- P*eds verder te gaan en kon jhniiteit worden verzekerd, winsemius wilde vanochtend Wer op de inhoud van het ad- ®*aan HIJ zou daarover van- °m vier uur een persconfe- geven. DEN HAAG „Niemand beves tigt ons dat in oorlogstijd of in een noodsituatie onze verantwoordelijk heid als arts zwaarder weegt dan de officierseed". Dat is in het kort het standpunt van de vijftig dienstplich tige artsen in de Juliana van Stol bergkazerne in Amersfoort, die ge weigerd hebben 'n verklaring te on dertekenen dat zij de officierseed zullen afleggen. De artsen hebben sterk het gevoel, dat zij in het leger als arts-officier misbruikt kunnen worden. De groep heeft een telegram gestuurd aan mi nister Den Toom (Defensie), die zich nog beraadt over het probleem, dat om een snelle oplossing vraagt. Omdat het leger toch al te kam pen heeft met een belangrijk artsen tekort zou 't ernstige gevolgen kun nen hebben als de vijftig weigeraars als gewoon soldaat moeten gaan wer ken. Maar een dienstplichtig arts in de Juliana van Stolbergkazerne ge looft niet dat het zo'n vaart zal lo pen. „Als puntje bij paaltje komt zullen die jongens wel waar voor hun geld kiezen," zegt hij. „Als gewoon soldaat verdien je niets. Bovendien is het mij in dienst nog niet overkomen dat mijn artsgeweten in conflict kwam met het officier- zijn. Bij elke lichting doen zich de zelfde problemen voor dat mensen weigeren om de eed af te leggen". De groep van vijftig onthoudt zich voorlopig van elk commentaar. Vol gens een van de artsen, de heer Van der Linden, is er geen duidelijke lei ding in de groep. „Ik weet niet of de hele groep werkelijk zal weigeren om de eed af te leggen". Over 't ge sprek van de artsen met de generaal- majoor A. D. van Overeem van de militaire geneeskundige dienst wil de groep niets loslaten. ROTTERDAM (ANP) Bij de Chrysler-fabriek aan de Sluisjesdijk in Rotterdam zullen op korte termijn 180 van de 275 personeelsleden worden ontslagen. De directie van de Rot terdamse fabriek heeft dit de werknemers woensdagmiddag meegedeeld. Het ontslag houdt verband met het stoppen van de produktie van de Simca 1200 S, eind deze maand. In Rot terdam werden wekelijks 55 van deze auto's geassembleerd. Hoewel het massale onslag bij Chrysler voor hen niet onverwacht 'kiwam hebben de vakbondsvertegen woordigers zich gistermiddag zeer ontstemd getoond over de wijze waarop de concern-directie van Chrysler in Detroit de beslissing heeft bekend gemaakt. Volgens NW- bestuurder Th. Burger jon werd de beslissing over het ontslag van de 180 man gisteren in een zesregelig telexbericht aan de Chrysler-direc- tie in Rotterdam meegedeeld. "Een schandalige gang van zaken", aldus de heer Burgerjon. Volgens hem is hiermee bewezen dat men in Neder land geen enkele invloed kan uitoe fenen op het beleid van grote Ameri kaanse concerns ten aanzien van Ne derlandse vestigingen. De vakbondsbestuurder verklaar de overigens een uitstekende af vloeiingsregeling voor het ontslagen personeel te verwachten. "De direc tie in Rotterdam heeft altijd gezegd dat er geld genoeg was, aldus de heer Burgerjon. Maandag aanstaan de zullen de vakbonden met de Rot terdamse Chrysler-directie over de afvloeiingsregeling gaan praten. Opslagplaats De bijna 100 man die voorlopig niet zullen worden ontslagen krijgen tot taak de 7.000 Chryslers, die Jaar lijks per schip vanuit Amerika in Rotterdam aankomen, schoon te ma ken. De gebouwen van de Rotter damse Chryslerfabriek zullen als op slagplaats dienst blijven doen. De Chrysler-directie deelde het personeel gistermiddag o.a. het vol gende mee over de gedeeltelijke slui ting van de fabriek: "door de verla ging van de invoerrechten op wagens uit de Verenigde Staten van Amerika LISSE Aan het begin van deze week zijn de eerste velden rose hyacinten gezien. Tenminste, de kleur was herkenbaar. Deze Pink Pearls zullen deze week wel een flink eind zijn opge schoten. Dat betekent ook, dat de donkerblauwe Ostara heel spoedig kleior zal gaan beken nen. Alles is precies op tijd gekomen om het corso bloemen te leve ren. Er zijn al velden hyacinten in knop geplukt. Vermoedelijk zijn deze kwekers bang geweest voor ziekten of een opeenho ping van werk. Het is namelijk mogelijk, dat na de kou alles opeens in bloei komt. Het was tot woensdag aarzelend. De allervroegste tulpjes, kort weg Kauffies genoemd, begin nen te kleuren. Meestal is het blad aan de buitenkant anders dan binnenin. Veel andere tul pen zijn er nog niét. De fel rode Mme. Lefeber zou in bloei kunnen komen. Als dat zo is en de zon schijnt, dan zal men een zoiinebril moeten opzetten. De narcissen komen in rustige opeenvolging. De gele trompet ten worden gekopt. Enkele pro centen daarvan vindt men overal in Europa aan het eind van het weekend als bloem slingers terug. Deze week be ginnen de witte en rode cupjes, geel met oranje trompetjes, enfin, velerlei kleurencombina ties in bloei te komen. HOOFDDORP Zoals Assen zijn Bartje heeft, zal Hoofddorp binnen kort zijn Dik Trom krijgen. Op ini tiatief van Lions International Haar lemmermeer zal een beeld van het „bijzondere kind" uiteraard ach terstevoren op een ezel zittend verrijzen op de markt in Hoofddorp. Opdracht tot vervaardiging van het beeld is gegeven aan de Amsterdam se beeldhouwer Nico Onkenhout. De kosten worden geraamd op on geveer 20.000 gulden en om aan dat geld te komen worden 20.000 certifi caten voor een gulden per stuk ver kocht. Bij de verkoop wordt de schooljeugd ingeschakeld. De schrijver van de Dik Trom-boe- ken, Joh. C. Kieviet, was destijds on derwijzer in Hoofddorp. Nog tal van plekjes uit de boeken van toen zijn in het Hoofddorp van nu terug te vinden. als gevolg van de tot 6tandkoming gebrachte Kenndey-ronde was Chrys ler Internationaal in 1970 gedwongen de assemblage van Amerikaanse wa gens in haar fabriek te stoppen, daar dit niet langer winstgevend was. Als een tijdelijke maatregel en om de directie de gelegenheid te geven naar nieuwe vervangende werkzaam heden uit te zien werd de Coupé Simca 1200 S hier geassembleerd. Ondanks alle pogingen van de direc tie en de diverse studies die werden gemaakt was het niet mogelijk een geschikt model te vinden om in de plaats van de Amerikaanse wagens te worden geassembleerd. Er werd derhalve besloten de as semblage-werkzaamheden stop te zetten, door het herzien van de func tie van de fabriek zullen ca. 180 personen afvloeien. Hiervoor zal een regeling worden getroffen in overleg met de vakbonden. ADVERTENTIE Gekke stickertjes met allemaal kleine blote engeltjes erop. Al met al 2 maal 3 verschillends, die u op alle deuren van het huis kunt plakken. Zoals bijvoorbeeld dit slaapengeltje voor de slaapkamer. Speels grapje van Franse ontwerpers. Allicht dat u zoiets bij Printil krijgt. Tenslotte, Printil is de deodorant met een vleugje echt Franse parfum. Gewoon, voor een beetje "joie de vivre". De nachtelijke bliksemactie van de Tilburgse politie tegen „het" PSP- affiohe is niet de eerste moeilijkhid die de pacifisten ondervinden met hun „ontwapenende" fotostudie „Jonge koe met meisje". Eerder al waren er in Gouda strookjes ge plakt over enkele vitale onderdelen van de afbeelding. De ontwerper van het affiche, die de plaat als eerste ophing, kreeg de zelfde avond nog een steen door de ruit. In Arnhem heeft de N.V. Pub lex geweigerd PSP-affiches aan te plak ken. Deze Amsterdamse onderneming is in Gelre's hoofdstad belast met het beplakken van gemeentelijke SLOCHTEREN Een varken heeft gisteravond brand gesticht in de boerderij van de heer j. van der Ploeg in Froombosch. De brandweer van Slochteren slaagde er vrij spoedig in de brand te blussen, maar toch is er nog voor twintigduizend gul den schade aangericht. Het varken had kans gezien uit zrn hok te ontsnappen en omdat alle deuren van de boer derij open stonden rende het dier de woonkamer in. Het smeet een brandende kachel om en verdween door een andere deur. De boer, die de klap van de vallende kachel had gehoord, zag het beest nog net in volle sprint verdwijnen. Het dier is later, nadat de brand was ge blust, door de boer gepakt. ADVERTENTIE verkiezingsborden Voor de PSP is nu een uitzondering gemaakt. De pacifisten mogen zelf him biljetten ophangen. In Scheemda, Noordoost-Gronin gen, waar wel ongehinderd geplakt kan worden, wordt de „ontwapenen de" landsohapsstoffering van een andere kant bedreigd. De CPN vaD Fré Meis plakt daar op alles dat los en vast is ronde rode stickers met betrekkelijk weinig tekst. Zoals in het Vaticaan blote bazuinengeltjes uit de tijd van de renaissancepausen door kuisere opvolgers werden aan gekleed met gips zo bedekt Fré Meis het PSP-meisje op vitale onderdelen. Op last van hoofdcommissaris Van Rijen van de Tilburgse politie is een exemplaar van het PSP-affiche vergezeld van excuses terugge geven aan de eigenaar van een boe tiek, die het in zijn etalage had op gehangen. Een politieman had het affiche dinsdag in beslag genomen omdat het „geschikt was om de zin nelijkheid van de jeugd te prikke len". Het blijkt dat de agent geheel op eigen initiatief heeft gehandeld en dat had hij volgens de hoofdcommis saris „nooit mogen doen". Hij voegde eraan toe te hopen dat de 6chijn is vermeden als zou de Tilburgse po litie zich op politiek terrein bewe gen. DEN HAAG Over de hele linie trekken de partijen voor de verkie zingscampagnes minder geld uit dan vier Jaar geleden. De ARP van Biesheuvel is de enige grote uit schieter. Bijna zes ton hebben de antirevolutionairen uitgetrokken om hun lijsttrekker door het land te laten koersen. De bedoeling is dui delijk: Biesheuvel moet zo veel mo gelijk mensen ontmoeten, en zo veel mogelijk kiezers moeten een glimpje van hem opvangen. De KVP heeft vier tot vijf ton beschikbaar gesteld om Veringa po pulair te maken. Men vindt het daar maar een vreemde zaak dat uit de polls van Brandpunt blijkt dat de populariteit van premier De Jong, waarvoor geen cent is gespen deerd, zo veel sneller stijgt dan die van Veringa. Waar een wekelijkse verschijning op de televisie al niet goed voor is. De Partij van de Arbeid doet het met vier to n. Ook Den Uyl heeft de formule van de werkbezoeken gekozen. Niettemin is die vier ton een lager bedrag dan 4 jaar terug. De CHU heeft Udink met ongeveer anderhalf ton op zak het land in gestuurd. DS '70 heeft een ton beschikbaar LEIDEN De schriftelijke eindexa mens hadden naar het oordeel van veel deelnemers en docenten op de eerste dag een wat vriende lijker aanzien dan de eerste dag van het voi-ig jaar. Een mild exa men, dat de leerlingen op de aller eerste dag uitnodigt tot inspannin gen die niet te hoog zijn, is een uitstekende remedie tegen zenu wen. Allereerst de ochtendopgaven: de op gaven goniometrie en analytische meetkunde voor de hbs b en gym nasium betha waren een voorbeeld van wat een docent noemde „een vriendelijk examen". Drie opgaven die gevarieerd genoeg waren om iedereen inspiratie te bieden. En ze ker ook binnen 't vermogen van elke leerling die zich in deze stof met enige vrucht heeft kunnen verdie pen. In elk geval kon de Juiste aan zet tot het oplossen der problemen door iedereen worden gevonden. Tweeeneenhalf uur bleek voor ve len toch wel de tijdspanne te zijn die zij nodig hadden. De afdeling gymnasium alpha zette zich aan een vertaling uit het Grieks. Daarvoor legt elke docent op iedere school zijn leerlingen zijn eigen gekozen tekst voor. In de praktijk zal dit een stuk uit een tragedie of uit de schrijver Plato zijn. De mildheid was ook te merken aan de taak die de leerlingen van de hbs a opgegeven kregen in boek houden en bedrijf shuishoudkun- de. Evenals vorig jaar waren het aantrekkelijke, heel reële, eigen tijdse rekenproblemen: allereerst 't journaliseren van één maand bedrijfsaktiviteiten van een horloge importeur, een opgave over de ver hoging van de afschrijving op een machinepark, waarvan de nieuw- aanschaffingsprijs plotseling 15% stijgt, 'n som over de conversie van obligaties in gewone aandelen, en tenslotte het omzetten van en fir ma met twee firmanten tot een nv, de NV „Smeerpijp" geheten. Deze laatste naam werd in het stuk niet duidelijk verklaard. De MMS kreeg voor de tekstbehan deling Nederland een oninte ressant en moeilijk te verteren ge deelte uit het boek „Stapvoets Voor waarts". Sociale geschiedenis van Nederland in de 19de eeuw", ge schreven door prof. Brugmans. M kan zich nauwelijks voorstellen dat deze materie voor de mms-kandida- ten inspirerend was, door de dor van toon, ouderwets woordge en wat wijdzwiepende volzinnen. Een opgave die gauw vergeten zal zijn. Maar toch eigenlijk zonde dat men de meisjes geen interessanter en vooral eigentijdser stuk heeft kun nen of durven voorleggen. De middag bood alle afdelingen de vertalingen uit het duits. Ook hier waren naar ons oordeel de mms- kandidaten de minst gelukkige. Zij moesten 'n stuk over het leven van v. Gogh vertalen, waarin eigenlijk de interesse en het taalvermogen van de doorsnee mms-kandidaat werden overschreden. Een mengsel van kunstgeschiedenis en biografie is voor velen waarschijnlijk een te machtige en te abstracte opgave. De hbs-kandidaten mochten hun krachten beproeven op een stuk over Hans Fallada, de schrijver over en uit de sociale zelfkant van het leven in Duitsland in de tijd tussen beide wereldoorlogen. Een fi guur die de handboeken links laat liggen, maar die door zijn „Kleiner Mann was nun?" uit 1920 toch een aanzienlijke bekendheid gekregen heeft. Niet een gedeelte uit dit boek, maar een biografisch verhaal over Fallada vormde de toets voor de Duitse kennis van de hbs'ers. De geheide idiomatische kneepjes: vorfahren, hinzufügen, eher, bestü- tigt, Ausbildung. Voor 't Gymnasium was in het stuk „Der Dichter in der neuen Zelt" de actualiteit veel dichter bij. De dichter wordt gepresenteerd als de gene die mogelijke uitwegen kan aanwijzen uit de verwarring en de chaos der moderne samenleving. Ook hier leest met het idioom der kuituur- filosofen, maar het stuk had een lo gische opbouw en was van daar uit voor elke leerling goed te begrijpen. Of z'n Nederlands toereikend is om dergelijke stukken adequaat, lees baar en genietbaar weer te geven zal nog moeten blijken. Biesheuvel dure jongen voor Drees Junior. Uiteraard kan een partij die bezuiniging in het vaandel meevoert moeilijk koploper zijn in de campagneuitgaven. De PSP is één van de weinige par tijen die het bedrag iets heeft op geschroefd. maar komt dan ook met een affiche uit (naakte koe met blote Juffrouw) dat het nodige heeft gekost. Die affiches worden overigens niet aan iedereen gratis verstrekt. D'66 blijft met tachtigduizend gul den iets boven de uitgaven van vier Jaar geleden. De VVD tracht het hardnekkige misverstand uit de we reld te helpen dat zij een partij van rijke mensen is: de campagne kost 60.000 gulden. De PPR toont opnieuw aan dat zij een kleine partij is: tien tot vijf tienduizend gulden, meer konden de Radikalen niet trekken. Bij al deze cijfers moet worden be dacht dat vier Jaar geleden met een ton meer gedaan kon worden dan nu. De partijen worden op deze manier ook zelf met hun neus op de inflatie gedrukt. Bovendien zijn de genoemde bedragen de sommen die voor de landelijke campagne worden uitgegeven. Partijafdelingen willen ook nog wel eens iets uit de afdellngskas ondernemen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7