nde alledaagsheden in ent Nieuwe oude" van de Stones ry van Kruiningen exposeert in Gouda 'Uitjes' in Rotterdam en Den Haag Uit in de Randstad jjt - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit - LD-uit LD-iiit - LD-uit RESTORAMA RADIO WAGNEk s APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 irkens, gemeentelijke hoeren, sluikhandel in ge- jkisten, dat zijn enkele onderwerpen die Harry igen hebben geïnspireerd tot 33 etsen, die tot 10 jjn in het Stedelijk Museum ,,Het Catharina-Gast- lean, moet u deze ex- Issen. Er zijn ter we inig kunstenaars die beheersen als Van [dstedelijke archieven opgediept die nau- ipaardig zouden zijn edocumenteerd waren, arop hij ze „verwerk- bijzonder. geschiedenis vertelt weinig over het le xeme man" en over zich geen historische den De krant van daar voor onze tijd et grote nieuws, veel rij ook weieens de zes eeuwen geleden Iet materiaal daarvoor uintngen in oude ge- erordeningen („wille- itelijke uitspraken en tnten. Goudmijn terdamse gemeente-ar- »ee kilometer aan no- bewaard een goud- denten in de geschie- el uit opdiepen, loek van 1413 vond de ing, dat vier varkens rondlopen in de stra- erdam. Ze werden van gevoederd, ten bate idige gilden. de hand, dat listige irobeerden. eigen var- heidskosten te laten van de gemeente om, dat de liefdadige aar moesten zijn door één afgesneden oor j lende varkens zouden laard worden ten armen en vooral van Dobbelen beien in het openbaar terdam in de vijftien- zware boete. Wie de betalen, werd blind beide ogen. verordening verbood prostitutie in kerken of op kerkho ven. De vrouw die betrapt werd zou een oor worden afgesneden de man ging vrijuit. «Deed Van Gogh boete aan zichzelf?) lp twee straten waren erkende bordelen, geëxploi teerd door gerechtsdienaars van de gemeente. Tegen ontucht in badhuizen wa ren bepalingen uitgevaardigd, maai niettemin had ook toen de hoofd stad internationaal een reputati- van losbandigheid. Doodskleren In 1724 werd ontdekt, dat een koopvrouw in Naarden doodskleden verkocht die al een keer waren ge bruikt. Ze betrok die van een chris tenvrouw. die bewaakster was van de joodse begraafplaats te Muider- berg. De bewaakster had vier lijken op gegraven en beroofd. In de Amster- damsche courant van 21 november 1799 waarschuwde een doodkisten- maker tegen de praktijken van een concurrent, die gebruikte kisten als nieuw verkocht. Het waren kleine lieden, die zich zo aan de doden vergrepen. Grote kooplieden, aanzienlijk in de stad. handelden eerbaar en gods vruchtig in negerslaven, bestemd voor de West-Idische Compagnie. Een notariële acte uit 1750 heeft betrekking op een contract voor de levering van 4000 welgeschapen sla ven per jaar. Drie kinderen gingen voor dezelfde prijs als twee volwas senen en slaven van boven de 35 jaar waren gelijkwaardig aan kin deren. In Curagao „deed" een slaaf 200 tot 350. Armen De in onze ogen zo barbaarse lijfstraffelijke rechtspleging trof vooral de armen en de ketters. Een vonnis van 1534 heeft betrekking op de berechtiging door verdrinking van een ketterse vrouw. VVV-tocht Eén april is weer de welbekende V V V.-sightseeing tour door Rotter dam gestart. Elke dag om 1100 en 14.00 uur vertrekt deze 1 3/4 uur du rende rit van het Stadhuisplein. De prijs per persoon bedraagt f 6 Kinderen tot 12 jaar f 4. In het En gels, Frans en Duits zal de toerist worden gewezen op Rotterdams be zienswaardigheden. Hoogtepunt is een bezoek aan de Euromast, 'n be zoek dat (exclusief Spacetower) bij de prijs is inbegrepen. Op de terugweg naar het Stadhuis plein wordt langs het Spido-ponton gereden, waar men in de gelegenheid wordt gesteld om een aansluitende havenrondvaart te maken Dolfirodam Na een overwinteringsperiode met hernieuwde training in het Dolfina rium in Harderwijk zijn de dolfijnen en zeeleeuwen van het Dolfinarium terug op hun vertrouwde plaats aan de Leuvehaven in Rotterdam. Na een maand van acclimatiseren en inwerken, treden zij vanaf 9 april weer op in hun dagelijks program ma. Onder leiding van de oefen- meesters Kees Schragen en Terry McLoud zijn aan het programma en kele interessante onderdelen toege voegd, waarbij vooral de nadruk ligt op de altijd weer verbazende intel ligentie van deze dieren. Het overdekte, drijvende stadion (1000 zitplaatsen) met de, eveneens drijvende, terrassen, kiosken en cof feeshop (ook toegankelijk voor niet- Dolfirodam bezoekers), zal ook deze zomer weer een belangrijke bijdrage leveren aan de gezelligheid in het stadscentrum. De tarieven zijn evenals het vorig Jaar f 3 voor volwassenen en f 2 voor kinderen t/m 12 jaar. De voorstellingen vinden plaats om 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17 30 uur. Zondags is er geen voor stelling om 10.00 uur. Weekje paardrijden Speciaal voor paardensportliefheb bers heeft de WV Den Haag een ar rangement uitgebracht onder de naam: „Weekje paardrijden aan 't Scheveningse strand". Dit arrangement, dat vooral ge schikt is voor mensen, die reeds kun nen paardrijden houdt in: Demi-pension in een goed pension met vijf overnachtingen, totaal vier uur paardrijden, entrées Pier en Ma- durodam, bowlingarrangement, 1 spel midgetgolf, een Noordzeetrip met 'n logger en een 8 ritten tram-buskaart. Prijs f 187,50 p.p. Toeslag 1 per soonskamer f 1 pp.pd Een ets toont zulke slachtoffers, „ingepa kt in doeken, larvenachtig drijvend in het water van het IJ", zoals prof. dr. R. W Scheller schrijft in het prachtige boek, dat van de reeks „Leven en willekeur in Amsterdam" is gemaakt. Een somber zwart-wit overheerst in Van Kruiningens bladen, maar wat frappeert is de verscheidenheid in deze prenten. Er zijn er bij met grote, min of meer monumentale vormen en an dere vol levendigheid. De platen zijn bewerkt met aquatint voor di verse structuren, met lithografisch krijt en met de boro. Een textiel structuur en scherpe lijnen bepalen een prent over de ruzie tussen (de historische) Jan Klaassen en Katrijn). Genuanceerd als rijk brokaat in het blad over heksenverbrandingen. De originele bladen zijn afzonder lijk te koop. Het door de kunste naar verzorgde boek <f 19,75) geeft reproducties in duplex-litho van alle 33. Dolf Welling ADVERTENTIE Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P. d' HERSIGNY grill - bar Gezellige sfeer voor bruiloften, recepties etc. Telefoon 01751-2500 vreemde zaak met die speler van de Rolling lestaat uit oude opna- tussen '64 en '66 en km op deze plaat gezet. niet eerder op elpee waren. Als de Stones met Decca hadden ge- deze plaat waarschijn- gekomen. maar nu Dec- kwijt is. hebben ze dit leuwe Stones plaat ge- ines zijn hier vanzelf- over te spreken en door middel van adver- lans gewaarschuwd voor ht itf de plaat ook weer tenslotte de Stones. eerlijk gezegd, de wel als beginnerswerk in was indertijd gewoon witte blues band. die ld een eigen stijl ont- Zo achteraf beluisterd, wel toegeven, dat ze klasse minder dan de fen, al zou ik dat zo'n p geleden nooit gezegd Begonnen als rhythm udje. uit welke tijd op- Around and Around. If Me en It's All Over Now de eigen nummers uit One More Try, zijn dui- de Brown-sound geinspi- Periode daarna werden de rustiger, en wilden ze üek brengen, in navol- de Beatles overigens, die amen. Uit deze 1DVERTENTIE Ruime sortering PLATEN LP 's f 3.95 stereo. van 10 stuks f 29,— de voorraad strekt. oio PLEIN 16 [ijl Meiplein 1—16 Tel. 43631 R - Sassen hei m «I 12522-10398 tijd stammen As Tears Go By en Blue Turns To Grey. Daarna ging het er weer wat rui ger aan to,e en dat was maar goed ook. want de Stones zijn eigenlijk een rockband en geen liedjeszan gers. In Paint It Black kwamen er Oosters aandoende geluiden aan te pas onder invloed van de toen op gang makende Maharashi-cultus en dat klinkt nu wel bijzonder vreemd. De muziek is niet zo slecht als de Stones ons willen doen geloven, maar is wel een stuk minder dan hun latere materiaal op Let It Bleed en Beggars Banquet. Toch is het een mooie verzame ling waar voor menigeen genoeg her inneringen van feestjes en al dan niet verloren liefdes kleven, om een aanschaf te rechtvaardigen Waar mee ik dan maar wil zeggen, dat Je muziek meestal niet apprecieert, omdat het zo'n meesterwerk is, maar omdat er zoveel associaties bi te pas komen. (Rolling Stones „Sto ne Age" Decca SKL 5084 Elvis nieuwste Over Elvis' laatste plaat was ik in dertijd niet zo enthousiast, maar ge lukkig heeft hij met zijn nieuwe plaat weer mijn vertrouwen gewon nen. De plaat gaat de wereld in on der de titel „Elvis Country-I'm 10.001 Years Old," en bevat zoals de titel al zegt country muziek. Dit betekent voor onze El een terugkeer naar zijn uitgangspunt, want zijn eerste opna men vallen alle in het country idioom. Muzikaal gezien zijn er geen schokkende dingen te horen, wat we ook moeilijk van country kunnen verwachten. Toch zorgt Elvis voor leuke inter pretaties van een twaalftal meer of minder bekende deunen als Snowbird en There Goes My Everything. Als „gimmick" staat er op de plaat nog een dertiende nummer, „I'm 10.000 Years Old", dat in stukjes is geknipt en waarvan we telkens tussen twee nummers door een paar noten ho ren. Op den duur wordt het uiterma te irritant telkens een paar noten te horen, die vervolgens weer weg gedraaid worden. (Elvis Presley „El vis Country" RCA Victor LSP 4460). Naast deze officiële Elvis plaat is er ook onlangs een „witte" Elvis ver schenen, die in tegenstelling tot soortgelijke producten van de Beat les en Dylan weinig publiciteit heeft gekregen. En dat is toch wel jam mer, want het is een bijzonder inte ressante plaat. Onder de titel „Plea se Release Me" horen we een aantal opnamen afkomstig van TV. film of radio Het meeste van Els filmmu ziek is gewoon op de plaat verkrijg baar. maar dan in een speciale stu diouitvoering en niet zoals hij in de film te horen is Op deze plaat staan nu van zijn films de uitvoeringen uit de film zelf. In sommige gevallen betekent dat, i voor zover ik kan horen, dat er al- j leen maar wat extra geluiden te ho- j ren zijn, zoals de handklappende me nigte in „Jailhouse Rock". Interes santer zijn daarom de nummers die nog nooit op plaat zijn verschenen, en een radioprogramma van 'n Ame rikaans station met o.a. een leuk in- tervieuw met de pelvis. De geluids kwaliteit is verre van hi-fi, maar klinkt toch wel leuk en steekt zeker gunstig af bij andere witte produc ten (Elvis „Please Release Me" via Hans Langbroek, Prins Bernhard- laan 5, Middelharnis). Neil Diamond is bekend als com ponist en zanger van teenybopper werk als Cherry, Cherry, I'm a Be liever en meer van die meezingers Hij begon z'n carrière bij Jeff Barry's Bang! label, waar hij ruim een dozijn hits scoorde. In Europa bleef hij vrij onbekend, totdat hij van platenfirma wisselde en hij ook in ons land doorbrak met Sweet Ca roline en Cracklin' Rose. Door zijn late succes hier, is er nu ook plotse linge vraag naar zijn oudere mate riaal. En de platenfirma die daar wel een lieve duit in ziet heeft dan ook al zijn oude hits op een LP verzameld en het hoeft geen betoog dat dat 'n mooie schijf geworden is. vol met kwaliteitsmeezingertjes. Er zijn wel twee punten van kri tiek: allereerst had men ipv twee on bekende album nummertjes beter de hits Kentucky Woman en Red Red Wine kunnen opnemen en, wat veel erger is. technisch is de plaat een puinhoop. Van het stereo komt niets terecht de stem koqjt dan weer van links en dan weer van rechts. Naast deze oude opnamen is er ook een gloednieuwe LP op UNI uitgekomen: „Tap Root Manuscript", waarop Neil duidelijk wat meer wil dan alleen maar leuke liedjes schrijven. Kant één is het oude beproefde recept, maar kant twee is een concept, d.w.z. er zit een gedachte achter. En dat is dan een poging om Afrikaanse mp- ziek te mengen met Neil's eigen stijl. Het is wel leuk om te horen, met aandoenlijke kinderkoortje maar hij komt er zelf toch niet zo goed tot z'n recht. De muziek mist Neil's commerciële spontaniteit, als ik dat zo mag noemen. «„Neil Dia mond" Pink Elefant 855003 en „Tap Root Manuscript" UNI 6369606». Robert Brie ADVERTENTIE De zaak waar muziek in zit. Wagnerplein 1-3 - Tel. 24054 De Stones in oude samen- stelling: Charlie WattsMick JaggerBill Wyman. Keith Ri chard en Brian Jones. AMSTERDAM Stadsschouwburg 22 april 20.15 uur Ned. Comedie „Eva Bon- heur", 20 april 20.15 uur Nationale Ballet. 16, 17, 23 april 20.15 uur Ned. Comedie „Warm en koud", 18 april 20.15 uur Ned Comedie „Wachten op Godot". 19 april 20.15 uur Nw. Rotter dams Toneel. 21 april 20.15 uur Toneelgroep Theater „Het leven van Galilei". Concertgebouw: 17 april 20.15 uur Danzi Kwintet, 16 april 20.15 uur Brabants Orkest olv Hein Jordans, 17 april 14.15 uur Con certgebouworkest olv Bernard Haitink, 17 april 20.15 uur Am sterdams Philharmonisch Orkest olv Anton Kersjes, 18 april 20.15 uur The Edwin Hawkins Singers. 20 april 20.15 uur Gem. zangver Kunst en strijd mmv Noordh. Philharm. Orkest. 22 april 20.15 Residentieorkest olv W. van Otterloo, 23 april 20.15 uur Amsterd. Philharmonisch Orkest olv Anton Kersjes. Museum Amstelkrlnr: 18 april 30 30 uur Amsterdams Bachen- semble. De brakke grond: 16. 17 april 20 30 uur Nw Komedie ..Dag stoel naast de tafel". 17. 18 april 14.30 uur Kmdervoorst^üigen Pantomime-theater Carrousel „Spaghetti van MenettT. Carré: t/m 2 mei 20.15 uur 'beh. 21 april) Blijspel „Vlinders zijn vrij". Shaffy-theater: t/m 30 mei 20.30 uur( beh.m a.) Funhouse- horro mmv Rob van Houten. Kleine Komedie: 16, 17, 18 april 20.15 uur Zuid. Toneelgroep Globe „Kortsluiting". 20 t m 29 april 20.15 uur Int. Folkl. Dans theater. De Koopermolengeh. mnd. april vanaf 19 uur Cabaret rondom Henk Elsink. Nw. de la Mar-theater: t/m 30 april 20.15 uur Cabaret Wim Sonneveld mmv Corrie van Gorp en Willem Nijholt. Sted. Museum 17 april 14.30—15.45 uur Muziek van nu. Instant composers pool. Rijksmuseum: t/m 23 mei ma t/m za 10-17 uur, zo. 13-17 uur. wo. vr 19.30 tot 22 uur De eeuw van Rembrandt, Hollandse schilderijen uit Franse musea. RAI-gebouw: 18 t/m 21 april Intercontex, 12de internationale damesconfectie- en textielvakbeurs. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 22 april 20.15 uur Haagse Comedie „Mooi weer vandaag", 16, 23 april 20.15 uur Haagse Comedie „Ronde- dedans", 17, 18 april 20.15 uur Haagse Comedie „Schakels", 19 april 20.15 uur Toneelgroep Theater 20 april 20.15 uur Nw. Rot terdams Toneel. 21 april 20.15 uur Toneelgroep Centrum. Ned. Congresgebouw: 16 april 20.30 uur Concertgebouworkest olv Bernard Haitink. Diligentia: 16 april 20.15 uur Symfonie-orkest olv Sam Swaap, 17 april 20 uur Haags Instrumentaal Jeugdensemble, 18 april 14.30 uur Maria Tipo. piano, 23 april 20 uur Hofstad Jeugd Orkest. Hot-theater: 18 april 20.30 uur Mickery Circuit. Ned. Congresgebouw: 17 april Zestigjarig bestaan van de Ned. Boksbond met o.a. intern, wedstrijden. 19 t'm 24 april Teenage trend, intern, consumentenbeurs voor jonge mensen. LEIDEN Letdse Schouwburg: 16 april 20.15 uur Blijspel ,Jn de holte van je arm", 19 april 20.15 uur Zwarte theater uit Praag. 21 april 19 30 en 23.30 uur Musical Hair, 23 april 20.15 uur De Timdeler Club Ping zei de klok". Stadsgehoorzaal 18 april 14 uur Tousand Boys Choir, koor uit Engeland. Rijnlands Lyceum: 20 april 20 uur Gew. Orkest van Zuid-Hol land. a De Lakenhal: 22 april 30 uur Hedendaagse muziek met oa. Evert van Tright, hobo. Keukenhof: t m eind mei 22ste openlucht bloemententoonstel ling. HBG-halJen: 23 april 11 uur Tentoonstelling corsowagens voor corso van de bollenstreek. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 18 april 20.15 uur-Nw. Rotterdams Toneel „Tramltfn begeerte", 16 april 20.15 uur Nw. Rotterdams Toneel „Koning Jan". 17 april 20.15 uur Nw. Rotterdams To neel „Tchao", 19 april 20 uur Stadtlsche Buhnen Munster „Die lustigen Weiber". 21. 23 april 20.15 uur Nw. Rotterd. Toneel. 22 april 20.15 uur Nationale Ballet De Doelen: 16 april 20.15 uur Rotterdams Operakoor olv Piet Struyk, 18 april 14.30 uur Residentieorkest olv Willem van Ot terloo. 20 april 20.15 uur Amphion Ensemble, 21 april 20 15 uur Concert mmv 5 finalisten van Int. Gaudeamus Concours, 22 23 april 20.15 uur Rotterdams Philharm. Orkest olv Jean Pour- net. 23 april 20 30 uur Ned. Studenten Kamerorkest olv Joop van Zon. Groote Schouwburg: 17 april 20.15 uur Musical „Hé Piet, wat doe jU hier" Rotterd. Opera- en Operettegezelschap Hofplein-theater: 16 t m 18 april 20.15 uur Blijspel „Nee schat nu niet". 20 april 20.15 uur Zwarte theater uit Praag Sportpaleis Ahoy 18 april 20.15 uur Popgroep Santana, 21 april ..Met een lach en een traan", show mmv Johnny Hoes en de Zangeres zonder naam (zie foto), 16 april 18 uur wielrennen stayers om de Grote Prijs van Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11