MEERKOETEN GEDOOD DOOR OLIE IN OUDE RIJN Planologen onderschatten functie van de Oude Rijn ra Alternatief plan D'66 heel goed ontvangen Streekplan wordt gehanteerd als dogma EXPEDITEUR REED MET TE HOGE SNELHEID Huisvrouwen werd verteld over Het Loo WOENSDAG 7 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD 1 PAGINA 9 VALKENBURG Voor de zoveel ste keer is een aantal vogels ten prooi gevallen aan de watervervui ling. Gebeurt dit geregeld op zee. steeds meer hoort men klachten uit gemeenten die aan rivieren liggen, dat er dode watervogels ronddrij ven. Deze week was dit het geval in Valkenburg. Grote plassen olie kwa men de Oude Rijn afgedreven uit de richting Katwijk aan den Rijn. Deze olie, met zeer veel ander vuil, bleef tussen de woonschepen in de omge ving van "Hanab" drijven. De meer koeten, die zich op een weilandje aan de andere kant van het bedrijf hadden verschanst, zijn alle verdwe nen. De politie heeft zo'n vijftig vo gels weggevoerd die op de een of an dere manier met de olie in aanraking zijn geweest. Alle waren dood. En het zijn niet alleen de meerkoe ten die last van de olie hebben on dervonden. Ook de eenden, die ove rigens nog in leven zijn, zien er sme rig uit. De heer Van Gulik, een van de bewoners van een woonboot, ver telde dat hij heeft geprobeerd de die ren te vangen om ze daarna schoon te maken. Maar dat lukte niet. In het water gaan de dieren niet. Ze blijven op de kant zitten en als ze naar de andere kant willen, fladderen ze over het water. Twee Rijnstreek-burgemees ters hebben de kat de bel aangebonden en bij Provinciale Staten van Zuid- Holland hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen het ruimtelijke beleid van de provincie in het algemeen en in het bijzonder tegen het streekplan „Rijn en Gouwe". Het zijn de eerste bur gers J. ten Heuvelhof van Ha- zerswoude en C. M. van der Linden van Koudekerk. De bezwaren, die zij naar voren brengen, hadden net zo goed uit de pen kunnen vloeien van een burgemeester van een andere kleine gemeente uit dit gebied en ook wel buiten „Rijn en Gouwe" gelegen streken. Hun grootste bezwaar is, dat het streekplan niet wordt gehan teerd als richtlijn, zoals de wet gever dit heeft gewild, maar als dogma. Daarbij komt nog, dat het inzicht in de relatie tussen de formele en de feitelijke be- slissingsstrukturen niet altijd even duidelijk is. Als bezwaren tegen vigerende streekplan worden verder ge noemd: te weinig ruimte voor het opvangen van de eigen groei van de bestaande lokaties; er zou een „overloop" vanuit de „statistische" gemeenten moe ten ontstaan naar de „groeige- meenten"; de realisering van binnen het streekplan gegeven mogelijkheden wordt bemoei lijkt, doordat verfijnde gege vens worden geëist, die men zich maar denken kan en de „groene ruimte" wordt versnipperd door een groot aantal verkeersvoor- zieningen, waarbij straks nog voorzieningen komen ten dienste van de agrarische sector, terwijl langs de randen van deze ruim te de horizon vervuiling door de zogenaamde groeigemeenten voortschrijdt. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat de noodzakelijkheid van een ruimtelijk beleid op hoger ni veau door de adressanten wordt onderschreven, mits er over de doelstellingen daarvan op demo cratische wijze overeenstemming is verkregen. Dit beleid dient zich echter te beperken tot de grote lijnen, zodat er voor de lo kaliteit voldoende ruimte over blijft. Met de burgemeesters Ten Heuvelhof en Van der Linden hebben wij een gesprek gehad. Zij geven him visie gezien van uit het licht van hun eigen ge meente en de problemen, die zich daar met betrekking tot het streekplan .Rijn en Gouwe" voordoen. Vandaag laten wij Hazerswoudes burgemeester J. ten Heuvelhof aan het woord en morgen volgt de zienswijze van de eerste burger van Kou dekerk. C. M. van der Linden. G Re( ge is evoK rsart lini rel HAZERSWOUDE „Ik meen, dat het streekplan „Rijn en Gouwe", dat in 1967 door Provinciale Staten werd goedgekeurd verouderd is en ik heb sterk de indruk, dat de planologen de functie van de Oude Rijn als „aantrekker" van industrieën on derschat hebben. Kijk maar eens wat een bedrijven er in de laatste jaren bij zijn gekomen. Allemaal schone industrie. Dus geen gevaar voor luchtverontreiniging. Voor het personeel moeten er woningen komen, want men wil graag zo dicht mo gelijk bij het werk wonen. Straks komt er in Zoeterwoude nog Heineken bij met 4000 werknemers. Zeker, ze gaan voorlopig pendelen, maar zien het toch als ideaal straks dicht bij hun werk te kunnen wonen. Daarbij komt nog, dat de werkgevers in deze tijd van een krappe arbeidsmarkt het reisgeld graag willen betalen. Hoe wordt het echter als er eens een overschot aan arbeidskrachten zou ontstaan? Dat zegt burgemeester J. ten Heuvelhof, die nu een jaar eerste burger van Hazerswoude v. ligt, is slecht en heeft agrarisch be zien weinig waarde. Daar "ouden wn een leuke woonwijk kunnen creëren Bovendien wordt het groen tussen beide dorpsdelen doorbroken als er straks de nieuwe rijksweg 11 met al lerlei aansluitende wegen gestalte krijgt. Er is daar een aardig repeti tieplan van Rhynenburch te maken, en de mensen kunnen er leuk in het groen wonen Onbegrijpelijk, dat wr- niet mogen bouwen. Slechts één pro cent. Van de 9500 inwoners bezoeker 1300 kinderen thans de basisschool Een klein rekensommetje leert, dat zij over een Jaar of dertien allemaal een huis willen hebben. De meesten natuurlijk in eigen omgeving. Dat deert de planologen niet. Ze stellen domweg: Als Hazerswoude ze niet kan opvangen, dan maar naar Al phen aan den Rijn of Zoetermeer" Door het raam van zijn kamer in het fraaie raadhuis aan de Hazers- woudse Rijndijk kijkt de heer Ten Heuvelhof in de richting dorp. Naar het sierteeltcentrum. Een beetje fel komt het eruit: "Voor de boomkwe kers en hun personeel is dat elders wonen beslist niet mogelijk. Het zijn open bedrijven en ze moeten er in heel korte tijd bij kunnen zijn als de weersomstandigheden plotseling snel wijzigen. Er komen daar ongeveer 500 bedrijven. Nu reeds komt meer dan eenderde van de omzet aan de Boskoopse veiling uit Hazerswoude. Vele weideboeren gaan, nu de nieu we rijksweg komt en zij een ge deelte van hun grond kwijtraken, over op de sierteelt. Met een halve of één hectare grond kan men een goed renderend bedrijf opbouwen. Als Je 'n goede boer bent, dan kun je je met 1,8 koe op een hectare weiland staande houden. Het is en blijft ech ter een zwaar en moeizaam bestaan. Temeer omdat de prijzen in drie Jaar niet zijn verhoogd, maar de uit- Een groei van één procent van 't aantal inwoners, zoals is Voorge steld, aoht de heer Ten Heuvelhof on aanvaardbaar. „Hazerswoude kan geen mens meer opvangen en door de procedure met het uitbreidings plan Rhynenburch-oost is er een bouwachterstand van drie a vier Jaar ontstaan. Bij het maken van on ze plannen hebben we te maken met planologen, die van de gedachte uit gaan, dat het "hart van Holland" zo groen mogelijk moet blijven en dat groeigemeenten als Alphen aan den Rijn, Gouda, Zoetermeer en Leid- schendam de overloop uit de steden in de Randstad moeten opvangen. Door Cees Combee Foto's Dijkman De gebundelde deconcentratie ge dachte biedt ernstige nadelen. Een stad van 100.000 inwoners gaat im mers toch eigen industrieën aantrek ken, al zijn het dan ook maar zoge naamde "kantoorindustrieën". Nie- mad heeft iets aan een slaapstad". Sierteelt Burgemeester Ten Heuvelhof meent, dat Hazerswoude, door het nieuwe sierteeltcentrum en de men sen, die daar reeds werken of gaan berken, in de gelegenheid moet wor den gesteld woningen te bouwen. Hij Mgt: „De N.S. willen in Hazerswoude een station openen onder voorwaar de, dat er aan de zuidzijde van de spoorbaan ook wordt gebouwd. De Pond, die daar links van de Gemene- weg in de richting Hazerswoude-dorp Buraemeester J. ten Heuvelhof gaven voor veevoeder en al het an dere wat zij nodig hebben wel" Drie problemen Hazerswoude kampt met drie gro te problemen: het grote aantal krot ten, de uitbreiding van de industrie aan de Rijndijk en de opkomst van het sierteeltcentrum. Om die op te lossen zullen er huizen moeten ko men en uitbreidingsplannen moeten worden gerealiseerd. Dat is onder de bepalingen van het streekplan "Rijn en Gouwe" onmogelijk. Zoals het er nu voorstaat er zijn zo'n 2300 woningen zullen de werkers elders moeten gaan wonen. Dat is een trieste zaak. Burgemeester Ten Heuvelhof: "Ik beschouw de planologen als Pakhuis- meesteren. Ze zien de mensen als baaltjes meel, die men zonder meer maar op een bepaalde plaats kan neerzetten. Zo is het echter niet. 'k Meen, dat de werkers er recht op hebben hun eigen menu uit te kiezen door te bepalen waar ze willen wo nen. Heus, er is niemand, die Ha zerswoude maar voetstoots wil vol bouwen. We willen wel ons best doen de mensen, die hier arbeiden, onder dak te verlenen en mogelijkheden te scheppen voor de actieve midden stand, die hier voor de gehele streek voorzieningen heeft". Nadrukkelijk wijst burgemeester Ten Heuvelhof erop, dat de dorpen "Toen ik de gemeente belde," ver volgt de heer Van Gulik, "vertelde zij er niets mee te maken te hebben. Dit is een zaak die het hoogheemraad schap van Rijnland aangaat. Wij zul len deze instantie wel voor u inlich ten". Toen wij gistermiddag contact met Rijnland hadden en vroegen wat er nu precies is gebeurd, zei de heer Bekooy verrast: "Ik weet hele maal van niets". Direct voegde hij DEN HAAG/HOOGMADE Toen een 46-jarige expediteur uit Leid- schendam uit de richting Zwljn- drecht kwam, miste hij in Hoogma de een afslag. Dit bracht hem over de stenenbrug, die nogal smal is. Een moeder met twee kinderen, die over de brug liep, kwam als gevolg daarvan in gevaar, maar wist zich in veiligheid te stellen met de kinderen. De politie kwam er aan te pas en toen bleek, dat de autobestuurder onder invloed van drank verkeerde. Het was zelfs een fors alcohol-pro- milage dat in het bloed was aange troffen, 1.70. Voor de Haagse politie rechter, mevr. mr. Van Delden-v. d. Belt zette verdachte uiteen, dat hij na de vier cognacjes, zich nu niet schoon wilde praten over het ge beurde. Hij had wat met collega's zitten praten. „Maar daar hoeft toch niet altijd cognac bij te worden gedronken?" opperde de rechter. De officier weet een en ander ook aan het feit. dat de expediteur met te grote snelheid had gereden bij na deren van de brug en dat kan weer een gevolg zijn van de drank. De eis luidde zeven dagen gevangenisstraf en een Jaar ontzegging van de rij- 1 bevoegdheid met aftrek van de tijd waarin het rijbewijs reeds is ingeno men. De rechter veroordeelde dien overeenkomstig. hieraan toe dat het best mogelijk zou zijn dat men een „filiaal" in Katwijk zou kunnen hebben gebeld. Ook de politie in Katwijk was ver rast door ons telefoontje. Adjudant Westbroek: "Ik weet wel dat er en kele weken geleden door de kalk zandsteenfabriek in Katwijk aan den Rijn olie in de Oude Rijn is geloosd. Een van onze mensen had dit ont dekt en daarna de heer Spierenburg van het hoogheemraadschap inge licht. Deze heeft het tot op de bo dem uitgezocht en zodoende kwam hij er achter waar de vieze boel vandaan kwam". "Ik weet ook dat er toen meer olie in Valkenburg terecht is gekomen dan in Katwijk. Maar hoe of dat het nu zit weet ik beslist niet. Misschien is het nog een achtergebleven restje dat nu in Valkenburg opduikt". Van 't Haring- en Visfront IJ MUIDEN 6/4 Visafslag. Prijzen in f per kg.: heilbot 8.81-4.29, trabot 12.00-8.10. zalm 9.20-8.50, gr. tong 5.66 15.43, grm. 6.77-6.50, kim. 8.69-8.56. tong I 19.49-9.80. tong II 9.59-9.58. Per 50 kg.: tarbot 499-258, griet 215, tongschar 141-92, schartong 62-55, gul I 69-25, II 77-58, III 56-28, w. kool I 62-60. ki. leng 57-45, kl. lommen 39- - - grm. 45-30, kim. 41-2"é, I 38-20, wijting (d) 37-26. schar ;r. schelvis 54-27, _J-2b. bot 12.50. gr. schol 55-48, grm. 62-60. II 62-58. III 64-55, poontjes 39- 20. haring 27.50-14, makreel 34-11.50, kl wolf 72-66, hammen 174, heek I 172-144, II 92-90, III 81-48, haal 65- 57. kl. kult 140-88, kl. kreeft 88-70. Per 125 kg.: heek 446, gr. kabeljauw 134-130. mld. 146-124, zw. gr. kool- vis 80-73. Idem mld. 72-62. Idem w. gr. 170-48, gr. leng 116-102, gr. wolf 170-162. Per tien stuks: gr. kabeljauw 132-192, mld. 116-78. Per hoop: rog 63, vleet 174-84. geen grote woningaantallen vragen als gemeenten als Alphen aan den Rijn en Zoetermeer. Aantallen ove rigens, die deze groeigemeenten nau welijks of geheel niet kunnen halen. In de dorpen kan men met kleinere aannemers werken, waardoor de bouw zeer wordt bespoedigd, 't Pro bleem, dat wij aan de orde stellen, geldt ovor zo'n tachtig van de hon derdveertig kleine gemeenten in de provincie. Dat blijkt wel uit de reac tie van de Haagse agglomeratie, waar men ook met deze zaak wor stelt en een schrijven aan P.S. heeft gericht. Hazerswoudes burgemeester ten slotte: „Het mag vreemd klinken, maar wij zijn hier het meest aange wezen op de woningwetsector. Deze huizen zijn moeilijk te bouwen als daar geen vrije sector-woningen te genover staan. Dan wordt de bouw grond veel te duur. Het gaat om de eigen inwoners. De forensen moeten er maar een hogere grondprijs voor over hebben als ze buiten willen wo nen en willen profiteren van de fris se lucht. Van de aanvragers om een woning zijn de inkomsten op eer. peil, dat 92 procent is aangewezen op een woningwetwoning. Een duur dere kunnen ze gewoon niet betalen, 'k Hoop, dat het provinciaal be stuur het onrecht, dat door het streekplan 'Rijn en Gouwe" de klei ne gemeenten wordt aangedaan, zal rechttrekken en dat zij meer zullen kunnen gaan bouwen, dan nu wordt gesteld". Morgen volgt interview met bur gemeester Van der Linden. Minister Sajid Omar Sakkaf van Saoedi-Arabië heeft gisteren tijdens zijn officiële bezoek aan ons land een bezoek aan de Keu kenhof In Lisse gebracht. Op de foto de Arabische minister van Buitenlandse Zaken in een van de kassen. VOORSCHOTEN De raadscom missie voor openbare werken van Voorschoten besloot gisteravond de hoorzittingen naar aanleiding van de gemeentelijke plannen voor het Cen trum en de Voorstraat. Alle indie ners van bezwaarschriften tegen de gemeentelijke plannen, ruim 30, zijn gehoord en kregen gelegenheid hun bezwaren kenbaar te maken. De middenstand ziet het centrum graag ls een gedeeltelijke wandel promenade met ruime parkeergele genheid in de directe omgeving. De bewoners van het centrum hebben sterke bezwaren tegen de voorgeno men afbraak van een gedeelte van de Erasmusstraat in verband met een dienweg. Gisteravond kwamen Voor schotenaren aan het woord, die graag het oude historische centrum in oude glorie willen laten of zonodig herstel len. Ook kwam aan de orde het al ternatieve plan van D '66, het plan dat zowel bij de oudheidkundige als de middenstand welwillend bezien wordt en daarom grote kans maakt het definitieve plan te worden. D '66 wil de afbraak in het centrum tot een minimum beperken, knusse dorpsplekjes maken en geen overtol lige parkeerruimte scheppen ten koste van bestaande bebouwingen. De raadscommissie zal alle wen sen en bezwaren overwegen en heeft een verre van gemakkelijke taak Volgens de gemeentelijke plannen maken twee aannemingsbedrijven kans verplaatst te worden. Belde aannemingsbedrijvefi verrich ten hetzelfde werk, de ene aannemer stelt dat zijn bedrijf gebonden is aan het centrum, de andere dat hij graag uit het centrum weg wil. Slechts een Salomonsoordeel kan hier uitkomst brengen. Te zijner tijd dat het centrumplan in de gemeen teraad behandeld wordt. LISSE De afd. Lisse /Hillegom van de Ned. Ver. van Hulsvrouwen hield een bijeenkomst in "Het Ba ken" te Lisse onder leiding van mevr. J. G. van Nieuwkoop-Den Ol der. De presidente herdacht het over lijden van bestuurslid mevr. A. Tib- boel-de Lange, die zeer veel voor da afdeling heeft betekend. Mevr. van Nieuwkoop merkte op, dat door dit plotselinge verscheiden geen maatregelen genomen konden worden om deze bijeenkomst te ver zetten. Het programma van deze mid dag was van em stemmig karakter. Zij gaf vervolgens het woord aan de heer Vogel uit Apeldoorn voor een lezing met dia's over het Kroon- domeis "Het UtrT te Apeldoorn.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9