)OST-PAKISTAN600.000 JODEN )enis Job gaf ich na vier lagen over Verdeelde reactie in VS over ngreep Nixon in zaak-Calley Mislukte staatsgreep maoisten op Ceylon Sterk toe genomen lof voor Brezjnew lavona haarversteviger O D >ore heroverd iuw geval in Angoulème Mevrouw Bcindaranaike handhaaft zich Op partijcongres in Moskou: haar vlug uit model? JSDAG 7 APRIL 1971 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 7 ;UW HELHI, CALCUTTA (Reuter, AFP) In Pakistan zijn nu reeds 600.000 personen om het le- pkomen, aldus het Indiase persbureau PTI, dat tot dit is gekomen ,,op grond van betrouwbare inlichtingen et grensgebied". Een verslaggever van het Franse ureau AFP vernam van een hoge functionaris van ntemationale organisatie, die verder onbekend wenste jven, dat „het aantal slachtoffers in Oost-Pakistan is ïgelijken, met dat van de orkaan in november vorig dat in de honderdduizenden liep". ien heeft het leger de stra- belangrij'ke Oostpakistaanse KBore op de opstandelingen d. Jessore ligt bi) de zuidwes- grens met India. Onder de evolking zyn veel slachtoffer? ï.naar men zegt verscheidene en. In een kanaal ten wester sore dreven honderden doden levrUaingsleger van Bangla [rij Bengalen)" heeft zich te- Dkken op omliggende dorpen er 25 door bombardementen woest. de stad Choelna zou nu in zijn van het Westpakistaanse ifolgens het Indiase persbu- TI hebben Westpakistaanse eerboten, varend door een tussen Tsjalna en Ohoelna op beide oevers onder vuur n. Zware gevechten worden uit Sylhet, in het noordoos- ar de Westpa kis tanen tanxs ingeschakeld om het vlieg- heroveren, dat maandag dour ivrijdingsleger" in bezit was n. De Pakistaanse luchtmacht ylhet en het naburige Bogra ardeerd. „Erger dan Biafra' enkele evacué's gisteren bij ist in Calcutta over de ge issen in Oost-Pakistan. In rriveerden ongeveer 120 eva cué's uit zeventien landen met het Britse schip „Clan Macnair". dat maandagochtend uit Tsjittagong was vertrokken. Onder hen bevonden zich geen Nederlanders. Het waren voor het merendeel Amerikanen en Brit ten. „Dode steden" Dacca en Tsjittagong zijn volgers hen in handen van het Westpakis taanse leger, maar „dode steden" Veel burgers zijn weggetrokken naar het platteland. In buitenwijken van Dacca zou nog gevochten worden. E: zijn maar een paar winkels open en de levensmiddelen worden schaars Dagenlang hebben in Dacca lijken van studenten en leden van de Oost pakistaanse „Rifles" als afschrikwek kend voorbeeld „tentoongesteld" ge legen, voordat ze in een massagraf werden gedeponeerd. Dr. Kamal Hoessain, lid van het hoofdbestuur van de Awami-Liga van sjeik Moedjiboer Rachman, heeft zich gisteren overgegeven aan de militaire autoriteiten in Dacca. Hoessain, die had deelgenomen aan besprekingen over de grondwet die in Dacca met president Jachja Chan waren gevoerd voordat op 26 maart de staat van beleg werd afgekon digd, was sindsdien vermist. De ove rige leden van het hoofdbestuur van de Awami Liga zijn volgens de auto riteiten al gearresteerd. Dit lachende bruidje (links) is de Deense Liselotte Bergin, die wegens bankroof vier jaar gevangenisstraf uit zit, maar zaterdag j.l. een dag vrij kreeg om in het hu welijk te treden met de schrijver Allan Andersen. In Amerika heeft zich iets der gelijks voorgedaan: in Los Angeles trad de bankrover Stuart Bell (foto rechts), die drie jaar gevangenis moet opknappen, in het huwelijk. Hij kreeg een korte „vakan tie" voor de huwelijksvoltrek king en een paar „witte broodsdag en" Van onze correspondent) IJS Denis Job, die zich vier geleden, na eerst zijn vrouw ben doodgeschoten, met zijn kinderen in zijn gebarrica- huis in het dorp Cousances in Kt-Frankrijk had opgesloten, ich gisteren dan toch einde- ergegeven. In de auto van de ur van het provinciale psy- Khe instituut die hem aan it lijntje had meegelokt, heèft steravond om zeven uur het nkte stationnetje, dat hem als diende, zonder verdere moei en verlaten. wtste zes kinderen, die hij tot n onder zijn hoede had gehou wen op hun paasbest uit- een uur eerder door een meegenomen. In de ochtend- laf Job al duidelijke tekenen ikeer of van moedeloosheid en zijn dreigementen om de gn- op een afstand te houden ge- k aan wat minder zelfberaden beten geworden, oudste zuster, de enige 0 die nog een greep op scheen te hebben, kon zonder moeilijkheden eerder in de 1 binnenkomen en zij heeft de capitulatie voorbereid. De fee zwakzinnige oud-arbeider rde aanvankelijk nog steeds te geloven dat zijn vrouw, die hij vrij dag eigenhandig met een Jachtgeweer om het leven had gebracht, inder daad dood was. Hij eiste eerst de fo to's te zien, alvorens te willen gelo ven aan de bewering dat zij 's-mor- gens was begraven. Alle twaalf kinderen, die nog altijd niet weten dat ze geen moeder meer hebben, zijn voorlopig bij familiele den ondergebracht. Het schijnt dat de vader die tegenover de com mandant van de gendarmerie onop houdelijk beweerde dat hij niet zou aarzelen zijn kinderen eveneens van kant te maken indien men poogde hem te arresteren ze in werke lijkheid gedurende vier dagen van gijzeling heel redelijk heeft ver zorgd. Op beschuldiging van moord zal Denis Job eerst door psychiaters worden onderzocht om de graad van zijn toerekeningsvatbaarheid te kun nen vaststellen. Zijn gedragingen, niet alleen sinds de laatste vier dagen, maar ook al lang voordien, laten over die vraag weinig twijfel meer bestaan. Over het lot van zijn twaalf kinderen zal eveneens pas later worden beslist. Mochten familieleden zich blijvend over hen willen ontfermen, dan zul len ze vermoedelijk niet aan de ar menzorg behoeven te worden toe vertrouwd, een lot dat hun, na alle eerdere drama's, inderdaad beter be spaard moge blijven. Nauwelijks een uur na de afloop van het drama in Cousances werd bekend dat een man met een Jacht geweer zich heeft verschanst in een woning aan de rand van de stad An goulème, in het zuidwesten van Frankrijk. De man is de 30-jarige elektriciën Charles Chassin. HIJ zat op dat mo ment al een etmaal in zijn woning met zijn zoon wiens leeftijd nog niet bekend is. Chassin schoot op drie agenten van politie, die zijn huis naderden om hem tot overgave te bewegen. De agenten, die niet geraakt werden, trokken zich daarop terug. Chassin deed aan een buurvrouw een briefje toekomen waarin hij schrijft, dat zijn vrouw hem verlaten heeft. Hij dreigt zijn zoontje te zullen doden en zelfmoord te plegen als z(j niet te rugkeert. COLOMBO (Reuter. ANP) De premier van Ceylon, mevrouw Ban- daranaike, heeft het maoïstische „Volksbevrijdingsfront" verboden, nadat deze beweging gisteren in de vroege ochtend een mislukte aan val op de hoofdstad Colombo had gedaan. Voor het gehele eiland is een uitgaansverbod afgekondigd. In een radiotoespraak deelde de premier mee dat opstandelingen met geweren en bommen aanvallen had den ondernomen op politieposten, pa trouilles en regeringsgebouwen. Zij waren met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. De autoriteiten zijn de toestand meester, aldus mevrouw Bandaranaike. die een beroep deed op de bevolking kalm te blijven. Na haar rede werden de winkels en kan toren gesloten. De scholen waren op last van het ministerie van Onder wijs al eerder dichtgegaan. Alle be langrijke punten in Colombo wor den zwaar bewaakt, en er zijn vol gens een regeringsfunctionaris veel arrestaties verricht. Volgens rappor ten van de legerleiding zijn bij een aanval op 'n politiepost 200 km ten noorden van de hoofdstad twintig opstandelingen gedood. Ook elders zou gevochten zijn. Op Ceylon, bijna tweemaal zo groot als Nederland met ongeveer 12 mil joen inwoners, was sinds 16 maart al de noodtoestand van kracht. Ruim een week eerder had mevrouw Ban daranaike leger, vloot en luchtmacht al in staat van paraatheid gebracht na anti-Amerikaanse demonstraties en incidenten met leden van het „Volksbevrijdingsfront". De premier verklaarde op 17 maart in een ra diotoespraak dat de noodtoestand Mevrouw Bandaranaike was uitgeroepen omdat guerrillagroe pen het eiland in een chaos wilden storten. De groepen, die bekend staan als de „guevaristen" (naar wij len de Cubaanse revolutionair „che" Guevara) hadden dorpen geterori- seerd, zei ze. Volgens haar probeer den de guerrillastrijders o.a. de ver bindingen te verstoren en kunstma tige tekorten aan levensmiddelen zo als suiker en zout te scheppen. De 54-Jarige weduwe Sirimavo Banderanaike, die in 1960 de eerste vrouwelijke premier ter wereld werd, bij de algemene verkiezingen van 1965 werd verslagen maar vorig jaar mei met haar Sri Lanka-vrijheids- partij weer aan de regering kwam door een grote overwinning op de Verenigde Nationale Partij van Se- nanajake, stuurt het thee-eiland vastberaden naar links. Met haar coalitiegenoten, de trozkistlzche Lanka Sama Samay-partiJ en de Moskou-gezinde communistische partij zet zij een .socialistische revo lutie" voort waartoe haar in 1959 vermoorde man de eerste stoot gaf. Maar de regering gaat volgens het militante linkse Janatha Vimoethki Peramoena Volksbevrijdingsfront ondanks haar nationalisaties en an dere hervormingen nog niet ver ge noeg. Op een bijeenkomst in Colom bo ontkende onlangs de in Moskou Moskou opgeleide. 26-Jarige frontleider Ro- gan Wijeweera (die inmiddels gear resteerd zou zijn) dat zijn beweging een staatsgreep in de zin had. Zij volgt een maoïstische koers en zal de regering steunen wanneer die het land „het ware socialisme" kan brengen. Maar de revolutie breekt uit op de dag dat de beweging verbo den wordt, zo waarschuwde hij MOSKOU (AP) De pogingen van partijleider Brezjnew tot versterking van zijn vooraan staande positie in het Kremlin zijn op het partijcongres aange moedigd door een aanzwellend koor van lof. Maar er zijn ook tekenen van verzet tegen zijn overwicht van de kant van de „zwaargewichten" in de partij en van zijn collega's in het zes Jaar geleden begonnen collectieve leiderschap. Als secretaris-generaal van de par tij kon hij op het congres enige spe ciale erkenning verwachten, maar de soort lof die hij gekregen en mis schien aangemoedigd heeft doet een goed georkestreerde poging vermoe den om zijn suprematie te vestigen in een land waar eenmansbestuur geen voorbijgaand verschijnsel is geweest. De verering welke Brezjnew ten deel is gevallen doet denken aan de tijd dat Chroesjtsjow de eerste par tijsecretaris was en tevens premier en wat de buitenwereld betrof de on betwiste leider van de Sowjet-Unie De verering van nu contrasteert scherp met de wijze waarop de ge delegeerden op het vorige congres in 1966 over Brezjnew spraken. Het was toen de gewoonte om te spreken van „het rapport van het centrale co mité, uitgebracht door kameraad, Brezjnew", of „kameraad BrezJ- news rapport" of te zeggen „zoals kameraad Brezjnew heeft ver klaard". Dit keer is Brezjnews rapport niet alleen „indringend, schitterend" en „buitengewoon instructief" ge noemd, maar de persoon van Brezj new werd ook bijzonder geprezen. Osabalijew, eerste secretaris van de Kirgiezenrepubliek, zei bijv.: „D« grote organisatorische en politieke, activiteiten van Brezjnew" zijn grondige kennis van het leven van het volk, de warme en begripvolle houding tot de simpelheid en men selijkheid van het volk, al deze el- genschappen hebben de oprech te eerbied van onze hele partij en al le volkeren van ons land". Intussen heeft premier Kosigin in zijn grote rede over de toestand in de Sowjet- Unie de volgende doelstellingen voor de komende vijf Jaar genoemd: Er moet 40 tot 60 procent meer vlees vis, eieren en groenten in de win kels komen; het gemiddelde maand loon moet met 20 tot 22 pro cent worden verhoogd; „de arbeids omstandigheden voor de vrouw moe ten worden verbeterd. Het .grote doel van het nieuwe vijfjarenplan ls een „aanzienlijke verbetering van de levensstandaard", aldus de pre mier". ADVERTENTIE mild en normaal v.a. P voordeelflakon voor 10 behandelingen 3.50 Gilbert O'Sullivan, compleet in eigen „camp"-uitrusting, heeft gisteren zijn eerste gouden plaat ontvangen voor Nothing Rhymed, Dat gebeurde in Amsterdam. [in onze correspondent) ISHINGTON (GPD) Pre- Jt Nixons besluit om persoon- 11 te grijpen in de zaak te- luitenant William Calley, door hem vrij te laten uit Elitaire strafgevangenis en tja door aan te kondigen zelf het laatste oordeel ft te hebben over het vonnis, de Amerikaanse bevolking verdeeld dan verenigd te *n. De conservatieven en li- len die onmiddellijk na Cal- 1 veroordeling tot levenslange ®?enisstraf het vonnis aan- (zij het om zeer uiteen- f* redenen) zijn nu weer leeld over het optreden van Resident. Er zijn ook aanwijzingen dat de Calley-zaak en de ingreep van de president in de komende weken tot hernieuwde protesten tegen de oor log zullen leiden. Maandag nam een honderdtal priesterstudenten van twaalf rooms-katholieke semina ria deel aan een protest-demonstratie voor het Witte Huis. Op deze bijeen komst werden zij geconfronteerd met ds. Carl Mclntyre, die de beto ging onderbrak met een oproep tot voortzetting van de oorlog om vrede door middel van overwinning, te bereiken. Deze uitlating sluit aan bij het resultaat van een opinie-on derzoek, waarbij vastgesteld werd dat het hoogste percentage van hen die van mening zijn dat Calley ten on rechte werd veroordeeld, bereikt werd in het conservatieve midden-westen, en zuiden van de Verenigde Staten. De telegrammen en brieven op grond waarvan de president besloot in te grijpen in het proces waren voor het merendeel afkomstig uit deze gebie den, die iil de presidentsverkiezingen, van 1968 overwegend op Nixon stem den. In de Senaat en in het Huis van Afgevaardigden zou een over grote meerderheid nu voor een reso lutie zijn waarbij de president ge dwongen \yordt om de Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trek ken. Maar de eensgezindheid is min der duidelijk wanneer het belangrijk ste punt aan de orde wordt gesteld, namelijk in hoeverre de president zich moet binden aan een definitieve datum voor die terugtrekking. Senator Jacob Javitts, een liberlae Republikein uit de staat New York, zei oer de zaak Calley dat er in het geheel geen sprake was van een ver keerd vonnis, dat Calley onmogelijk onschuldig geacht kan worden aan het gebeuren in My Lai, maar dat het vonnis er eerder op wees dat andere schuldigen (Calley's supe rieuren) terecht behoren te staan. Andere senatoren, onder wie Harold Hughes van wie verwacht wordt dat hij zich kandidaat zal stellen voor de kandidatuur van de Democraten voor het presdientschap, riepen op om een soort internationale recht bank in het leven te roepen om ande re in Vietnam bedreven oorlogsmis daden te beoordelen. Journalisten wezen erop, dat de ingreep van president Nixon in de zaak Calley grote gevolgen kon, hebben voor de bijna honderd Ame- rikaanse militairen die gevangenis straffen uitzitten voor het doden van Zuid vie tnamezen <en in sommige gevallen van andere Amerikaan se soldaten). Generaal Taylor, die tijdens de Neurenberg-processen een van de aanklagers was, zei dat een eventueel verwerpen van het vonnis van Calley „onverstandig" zou zijn, zo niet „catastrofaal", maar hij was wel van mening dat een strafver lichting zeer nodig was. Tegen deze achtergrond zal presi dent Nixon zich vanavond per televi sie tot het Amerikaanse volk rich ten met naar verwacht wordt een verdediging van zyn Vietnam-be- leid en met de aankondiging van verdere terugtrekkingen van Ameri kaanse troepen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7