Stem op beat bronkhorst wil de auto weren i Geheim medestander Ivoor gezag en orde Weer koek en ei tussen CHU en boze jongeren r Jongeling noemt Udink: caballero. de sigaret Burgemeester Berger verlaat Groningen 1~1& 11 f *11 n technische redenen op Prinsjes aan amandelen geopereerd Biesheuvel: DS'70 zoekt premier in goede partij pagina 19 radio- en televisie programma's staan om WOENSDAG 7 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 VALKENBURG Zoals in vele gemeenten staan er ook in Valkenburg borden, die door de gemeente zijn neergezet om de politieke partijen de mogelijk- heid te bieden affiches op te I plakken. Zo vroeg in het seizoen hebben pas drie partijen hun aanplakbiljetten aan de open baarheid prijsgegeven. Wie echter door Valkenburg j wandelde kon op één punt niet drie maar vier affiches zien: op het bord aan de Broekweg te genover de muziektent. Dat I 4de aanplakbiljet bevatte geen 1 aanbeveling aan de voorbijgan gers om de stem op een politieke partij uit te brengen maar om een bezoek te brengen aan een optreden van een beatgroep. Het probleem dat de bevolking van Valkenburg nu bezig houdt is of er meer muziek in de po litiek zal worden gestopt of dat de beatmuzikanten zich met po litiek gaan bezig houden ADVERTENTIE „Heb je het al gehoord", sprak de waard van de herberg De Gouden Leeuw in Bronkhorst tot een van zijn klanten, vrijdag hebben ze me zelfs het uithangbord al van de zaak gereden. Is het niet te gek?" De zorgen om onze door benzine dampen en verkeersopstoppingen aan het oog onttrokken binnenste den behoren zeker niet alleen tot de voorrechten van de Randstad. Ook buiten de ons zo vertrouwde en avontuurlijke wereld van snelwegen, blikschade en parkeerverboden brengen de verkeersstromen hun onheilsboodschappen naar korenvel den en uiterwaarden. Hoe snel het ook daar dan bergaf waarts kan gaan werd ons gisteren op bittere toon toevertrouwd in het Gelderse Bronkhorst. het kleinste stadje van Nederland, en zo afgele gen in het IJssel-landschap verbor gen dat we het slechts met behulp van kaart, kompas en een veerpon- tje konden ontdekken. Op de dag dat Den Haag een deel van zijn centrum voor het verkeer afsloot zaten in de gelagkamer van De Gouden Leeuw twee leden van de opgerichte „Belangengroep Bronkhorst" bijeen, de Jonge edels- smid Nicolaas de Leeuw en mevrouw Ferrie van Leuvensteyn-Breukink. de moederlijke waardin van het etablissement wier lezing over de historie van Bronkhorst tal van plattelandsvrouwenclubs in het oos ten des lands al met het pittoreske en merkwaardige stadje vertrouwd heeft gemaakt. Pamflet Mevrouw Van Leuvensteyn is tevens schrijfster van een pamflet, dat vee lduidelijk maakt over de heren van Bronckhorst („Omstreeks het Jaar 1000 klinkt voor het eerst de roemruchte naam") en hun nazaten en waarvan de laatste strofe luidt: „Thans is ons stadje een oord van rust en vriendelijkheid en zal het u, geachte bezoekers, zo gij er u voor wilt openstellen, rijkelijk van deze adellijke rust laten mee genieten". De lyrische opwekking is allang niet meer van deze tijd. Men doet er te genwoordig goed aan een winterdag uit te trekken voor het bezoek aan Bronkhorst, het enige stadje in Ne derland dat geheel onder supervisie van Monumentenzorg staat en waarvan de restauratie tot de mid deleeuwse enclave van weleer zes Jaar geleden ettelijke miljoenen vergde. Vanaf dat moment dateert echter ook de aanval van de gemo toriseerde legioenen, die zomers .in onafzienbare rijen over de smalle landweggetjes naar het herboren monument komen opgerukt. Het massatoerisme had de weg ge vonden naar het uit de 14de eeuw stammende kerkje, de 33 gevels, de twee kruidenierwinkeltjes, de kas teelheuvel, de pottenbakker en de landbouwer, die de zelf vervaardigde boerenkaas ter verkoop aanbiedt. Bronckhorst moest naar de Midde leeuwen terug om zich een geheel eigentijds probleem te verwerven, de terreur van de automobiel. Nijpend probleem De waard van De Gouden Leeuw had gisteren zo in de gemeente raadsvergadering van een grote stad kunnen staan toen hij een van de meest nijpende problemen van de 180 inwoners ontvouwde: „Wij zijn zomers onze rust helemaal kwijt. De auto's rijden overal, ze staan overal, sommige mensen kunnen niet eens de deur meer uit. Tot op het kerk hof staan de auto's geparkeerd. Waarom kan het hier niet net zo als in Den Haag? Waarom maakt men er geen wandelgebied van?" Het is al opgemerkt, sedert kort kent het stadje dat bijna in een lu ciferdoos past, een actie-comité dat od het punt staat de strijd te gaan aanbinden met Monumentenzorg en de gemeente Steenderen. Nicolaas de Leeuw, de in binnen- en buiten land vaal exposerende edelsmtt, ver klaarde: „De mensen hier hebben altijd zo geïsoleerd geleefd dat ze de autoriteiten niet durven tegen spreken. Maar wij zeggen: Bronk horst is niet voor ons gerestaureerd, dat is voor een totaal ander plan geweest. De architecten hebben een totaal andere visie op Bronckhorst dan de bewoners. Het is een milieuverschil, het zijn intellectuelen die over hele eewone mensen beslissen omdat ze zo nodig voor zichzelf moeten bou wen. En die simpele mensjes hier, zoals Jenneke en Riek die daargin- tUj 1 Jongeling (GPV) DEN HAAG De lijsttrekker van het Gereformeerd Politiek Ver bond, de heer P. Jongeling, heeft minister drs. B. J. Udink in het kabinet-De Jong „een geheime me destander" genoemd in de strijd voor handhaving van gezag en orde. Jongeling deed dat gister avond in de Pulchri Studio. Hij herinnerde eraan, dat minister Udink zich in zijn kwaliteit van lijsttrekker van de CHU had ont popt als pleiter voor gezag en orde. „Ik heb nooit geweten, dat hij daar zo aan hechtte", zei Jongeling. De GVP-er vond deze „wel sym pathieke minister" een welkome bondgenoot omdat de .gezagsteu- gels vaak langs de straten hebben gesleept in de afgelopen jaren". Hy keurde het af, dat premier De Jong „begrip" had getoond voor huizen- krakers en kabouters, zonder dat hij de principiële gezagskwestie aan de orde stelde. Jongeling zette zich vooral af tegen de drie christelijke partyen die zioh naar zijn mening niet aan de bijbel houden. Hij vond het dan ook vreemd, dat minister Udink een beroep op GVP-stemmers heeft ge daan bij deze verkiezingen het christelijke blok van ARP. CHU en KVP te steunen. Naar zijn mening is het juist het GVP dat opkomt voor de zuiver christelijke beginse len. Fel keerde hij zich tegen het be sluit van de Tweede Kamer om straks na de verkiezingen een ka binetsformateur ter benoeming voor te dragen aan de koningin. „De ko ningin moet maar prijzen wat de heren wijzen", declameerde Jonge ling. Hy meende, dat er tussen de datum van de verkiezingen (28 april) en de dag van het debat in de Kamer over de formateur til mei) „harder dan ooit gehandje- klapt wordt tussen de grote par tijen". Volgens Jongeling heeft het debat op 11 mei niets te maken met open heid en worden de zaken in feite achter de schermen behandeld. ,.De koningin moet inspraak houden bij de aanwijzing van een formateur", vond hij. DEN HAAG Het is weer koek en ei tussen de CHU en haar Jon gerenorganisatie. Na een tweede ge sprek tussen de dagelijkse bestu ren van de Unie en de CHJO zyn van beide zijden vriendelijke ver klaringen afgelegd. Waarnemend CHJO-voorzitter Rob Vermaas zei, dat de CH-jongeren hun rol weer willen opvatten, zoals dat tot nu toe het geval was. CHU-voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst sprak van een basis om samen verder te denken. Dat het bestuur van de CHJO weer vertrouwen heeft in de bedoe lingen van het CHU-bestuur komt omdat de jongeren na het gesprek weer perspectief zien hun „vernieu- wingsrol" in de Unie te blijven ver vullen. Dit mede in het licht van de samenwerking tussen de drie christelijke partijen. En wat de CHU betreft: er is na drukkelijk verklaard dat de aanwe zigheid van een kritische jongeren organisatie ook in de toekomst op prijs zal worden gesteld. AMERSFOORT Prins Willem- Alexander en Prins Johan Friso zijn gisteren in het ziekenhuis de Lich tenberg in Amersfoort aan hun amandelen geopereerd. Volgens het secretariaat van Prin ses Beatrix en Prins Claus zijn de beide operaties goed verlopen. Biesheuvel (ARP) EINDHOVEN Biesheuvel AR- lysttrekker) reageerde gisteravond in Eindhoven op de wens van Drees Jr. dat Zijlstra premier moet wor den. De president van de Neder- landsche Bank Is lid van de ARP. Biesheuvel: „DS70 zoekt de pre mier in een goede partij". Drees wil Zijlstra als premier om dat hij in hem een sterke beteuge- laar van de inflatie ziet. Biesheu vel: „Een van de belangrijkste pun ten van de confessionele partyen is de strijd tegen de geldontwaording. Als het niet mogelijk is ons pro gramma te realiseren zonder infla tie", zei Biesheuvel, „dan moeten we ons programma aanpassen". Ver inga. de lijsttrekker van de KVP, ontbrak in Eindhoven wegens griep. CHU-lijstaanvoerder Udink was er wel en verweet Geertsema (VVD) een te groot optimisme. „De WD meent dat ze er met een koopje afkomt", zei Udink, doelend op de voortzetting van de samen werking tussen WD en de christe lijke partijen. Maar Udink zei ook: „Zelfs als we als christelijke partijen een meerderheid zouden halen, zou ik samenwerking willen zoeken met een vierde partner". De KVP'er Westerterp. die Verin- ga bij dit gezamenlijke optreden van de drie confessionele lijstaan voerders verving, sprak de hoop uit dat KVP. ARP en CHU in de ko mende vire jaar één christelijke partij zullen worden. anders dan andere. Pretpark Een pretpark met in elk huis een handel. Die auto's, die toeristen, die maken het hier onleefbaar voor ons Nu wordt er weer geld gestoken in de restauratie van de kasteelheuvel En wat betekent dat? dat we er weer zoveel honderden toeristen er bij krijgen en ons putje weer eerdei vol is". Het zwaar gesubsieerde, enkele Ja ren geleden nog slechts in de be dachtzame kring van historici be kende stadje vreest aan de uiterlij ke schijn te worden opgeofferd. Nu we 1971 schrijven past daar ook Ir Bronkhorst de opstand tegen. „Df auto's moeten er uit, helemaal' sprak Nicolaas de Leeuw op gedeci deerde toon, „ik begrijp heel bes; dat de mensen hier willen kijken maar onze leefbaarheid mag er na tuurlijk nooit aan gaan. Wij willei dat de mogelijkheid van normal bewoning gehandhaafd blijft. Daai zijn we bang voor. De kans zit erii dat het om de toeristen te plezie ren, winkeltje naast winkeltje wordt, een koort kitsch stadje". der wonen, die kunnen ook al niet bij de burgemeester terecht, iemand od zo'n soort deftig en intellectueel niveau. Het oommunicatieverschil is veel te groot." Mevrouw Van Leuvesteyn viel hem In de rede. „De burgemeester", zei ze, „blijft op straat staan, ook al is hij bij de mensen thuis. Bronck horst. dat is een kind met een wa terhoofd geworden. Er is geen riole ring, we kunnen onze afval niet kwijt, maar ondertussen wordt er alles aan gedaan om van Bronck horst een soort hoerastadje zoals Marken of Volendam te maken. De belangengroep streeft voorlopig naar een voorlichtingsbijeenkomst en een hoorzitting. De communica tie, die niet alleen onder de heren van Bronckhorst maar ook onder de 20e-eeuw se bewindvoerders altijd ontbroken heeft, moet eindelijk eens op gang komen. „Ja toch", sprak Nicolaas de Leeuw, „al die mensen die uit het westen vluchten willen hier iets moois beleven. Daarom mag het ook hier geen onbegena- digd oord worden". GRONINGENBurgemeester J. A. Berger van Groningen heeft gister middag afscheid genomen van de Groninger raad en de Groninger be volking. Op 16 april neemt de heer Berger, na zes Jaar burgemeester te zijn geweest van de noordelijke me- tropole, ontslag. Hij probeert als lid van DS'70 een zetel in de Tweede Ka mer te veroveren (hij staat derde op de lijst) om opnieuw een politieke carrière te gaan opbouwen. Voor hij burgemeester van Groningen werd was de heer Berger lid van de Ka merfractie van de PvdA. Zowel de raad als burgemeester Berger vermeden het afscheid een politiek tintje te geven. De nestor van de raad, de CPN'er Fré Meis, had hiermee enige moeite. Maar Meis slikte de woorden in die hij graag had willen uitspreken. Loco-burge meester P. G. van Delden gaf een opsomming van alle goede zaken die onder het „bewind" van de heer Berger tot stand waren gekomen. De bevolking heeft meer inspraak ge kregen, de stedebouwkundige en de verkeersraad zijn opgericht, Gro ningen kreeg vele nieuwe stadswij ken en zag zijn grenzen sterk uitge breid. De raad overhandigde de heer Ber ger een cadeau dat symbolisch ge noemd mag worden: een fiets voor hem en zijn vrouw. De fiets symbo liseert de geringe snelheid waarmee DS'70, naar de mening van links po litiek Groningen aan de politieke opmars mag beginnen en anderszijds symboliseert het het nieuwe gezicht van de heer Berger, die, fietsend door Den Haag, dr Til an us gaat op volgen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5