Den Holder bestaat 50 jaar Leidse eindstrijd schoolvoetbal voor Leidse Release Politie wagen botst tegen lichtmast Woningnood nog acuut Schrijver Leupen pleit voor leesgeldregeling MINI-nieuws uit MAXI-Leiclen PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 APRIL *25? LEIDEN Nu het VVV-gebouwtje aan de Steenstraat defi nitief wordt ingericht als koffiehuis, is de Leidse hulpverle ningsdienst Release die ook haar oog had laten vallen op dit pand gedwongen zijn noodkantoor aan de Witte Singel 12a voorlopig aan te houden. Binnenkort wordt daar telefoon ver wacht. Release heeft de urgentieverklaring van de PTT wel ontvangen, maar de eigenlijke aansluiting laat nog steeds op zich wachten. Junioren-kampioen de Prins Alexander-mavo. Staande v.l.n.r.: coach Lindhout, Bensouhoka, MantelVan der Leek, Ouwehand en Hoekstra; gehurkt: Swaak, Crama, Van Leeuwen. Pattiapon, Bos en Groenendaal. Telderskadeschool, winnaar bij de lagere scholen. Staande v.l.n.r.: Jansen, De Wol), Philips, Holswilder, J. Bey, Nachtegeller en coach Deegehurkt: Bakker, De Rooy. De Graaf, De Bolster. Devilee en H. Bey. (Foto's Holvast) Na de lunch in het Leid se „Nieuw Minerva" gisteren: minister van Buitenlandse Zaken Luns, geflankeerd door zijn collega van Saoedi- Arabië, Sajid Omar Sakkaf (links) en de ambassadeur van dat land. De Arabische minister bezocht in Leiden de universiteitsbibliotheek Op de foto kijkt minister Luns ook een boek in, „The windmills of Holland", dat 'lij zelf net heeft aangebe ten. (Exclusieve foto Holvast Release wil mensen helpen met hun problemen, die kunnen liggen op het gebied van huisvesting, dienst plicht, arbeidscontracten, zwanger schap, ouderlijk milieu of kinderbe scherming, seksualiteit enz. Vrijheid Geconstateerd wordt, dat de be staande hulpinstanties deze proble men vaak op ontoereikende of ver keerde manier benaderen en oplos sen, omdat wordt uitgegaan van de geldende maatschappelijke normen. Release (een organisatie van vrijwil ligers, met deskundige raadgevers op de achtergrond) gaat uit van de vrij heid van het individu: de vrijheid om zich al dan niet in te passen in het korset van de maatschappij. Van de universiteit heeft Release de slooppanden 12a en 17 voor tijde lijk gebruik gekregen. Deze huizen doen dienst als opvangcentrum. Op de Witte Singel 17 wonen thans 20 mensen. Opvangcentrum Witte Sin gel 12a herbergt momenteel mensen, die door hun situatie acuut woning- ruimte nodig hadden. Met hen zoekt Release thans naar een meer perma nente woonruimte. De panden Witte Singel 18 en 19 had Release ook graag bewoond ge zien. maar die zijn zonder redelijke motieven onder de slopershamer te recht gekomen, aldus de hulporga nisatie. Kantoor Ook voor Release zelf doet de wo ningnood zich nog voelen. Eén ka- mertje van het opvangcentrum aan de Witte Singel is momenteel inge- richt als kantoor. Met het gemeente- j bestuur is contact over het verkrijgen van het huidige MCO-kantoor aan de Sille Rijn als het MCO verhuist. Ook de subsidie-aanvraag is nog in behandeling. De medewerkers van Release draaien voorlopig zelf voor de kosten op. LEIDEN Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, die zich gistermiddag in het Motel Sas- senheim concentreerde rond de heer L .den Holder, oprichter van de Ju bilerende Machinefabriek Den Hol der i50 jaar) en diens zoon, de hui dige directeur. Onder de vele hon derden. die hier hun gelukwensen en veelal ook een geschenk aanboden, waren o.m. afgevaardigden van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, de Leidsche Ver- eeniging van Industrieëlen, de Raad van Arbeid, het Gewestelijk Arbeids bureau en uiteraard zeer vele rela ties uit het gehele land. De wethou der van Economische Zaken, de heer J. Lijten. was naar Sassenheim gekomen om daar de felicitaties van het Leids gemeentebestuur aan te bieden. Op de foto (Holvast) drukt hij de heer L. den Holder (links» de hand. In het midden diens zoon. Ter gelegenheid van dit jubileum bood het personeel, dat nog een tweedaags bezoek aan Engeland in het vooruit zicht heeft, de directie een op het fabriekscomplex staande vlagge- mast aan. met in neonletters de naam van het bedrijf. De heer Frè- rejean, secretaris van de onderne mingsraad, die het geschenk reeds maandagmiddag aanbood, gaf een overzicht van de voorspoedige groei van het bedrijf, waarvoor de heer L. den Holder met een enkel woord dankte. WASSENAAR Er waren maar weinig belangstellenden gisteravond in de Wassenaarse Openbare Biblio theek aan de Luifelbaan om te luis teren naar een discussie tussen de schrijver Herbert Leupen en de di recteur van de O.L.B., de heer E. Kreytz over 'n leesgeldregeling voor boeken, die uit een bibliotheek wor den geleend. Aanleiding tot de discussie-avond was het verschijnen van de 4e druk van de bestseller van Leupen en Paul Rollman „Mag ik effe ademhalen". Voor in het boek werd de volgende mededeling afgedrukt: „Zo lang geen wettelijke leesgeldregeling van kracht is, mag dit boek zonder uit drukkelijke schriftelijke toestemming van uitgever en auteurs, niet wor den uitgeleend' door personen en in stellingen die van het uitlenen een beroep of bedrijf maken". Directeur Kreytz van de Wasse naarse Openbare Bibliotheek vroeg die toestemming aan de uitgeverij en de auteurs en kreeg ten antwoord dat hij het boek in zijn bibliotheek mocht gaan uitlenen, als van elke uitlening 6 cent zou worden betaald. Gisteravond kreeg Herbert Leupen de gelegenheid zijn argumenten voor een dergelijke leesgeldregeling uiteen j te zetten. Dat is overigens geen nieuwe kwestie. De Vereniging van Letterkundigen voert al tien Jaren actie voor een dergelijke regeling en verscheidene Europese landen, waar onder de Skandinavlsche, kennen een dergelijke regeling al lang. De schrijver bepleitte een bedrag van f 0,06 per uitlening door de biblio theek Dit leesgeld zou, volgens Leupen, betaald moeten worden door de le zers. Kan dan om de een of andere reden niet. dan zou dat leesgeld door 't Ministerie van CRM moeten wor den vergoed. Hoofdzaak is, dat de au teur het moeizaam verdiende geld krijgt, dat hem voor zijn werk toekomt. Herbert Leupen is nu op speurtocht naar bibliotheken, die ondanks de clausule, die voorin zijn boek is afgedrukt. „Mag ik effe adem halen" toch in hun collectie hebben opgenomen. Vindt hij zo'n biblio theek, dan begint hij een proefpro ces. Argumenten tegen dit principe werden er eigenlijk door de heer Kreytz niet ingebracht. Wel wees hij er met nadruk op, dat het laten be talen van het leesgeld door de lezer in strijd is met het principe van de Openbare Bibliotheken, dat het boe kenbezit kosteloos ter beschikking gesteld moet worden, afgezien dan de betaling van een jaarlijkse con tributie van maximaal f 6,50, hof-Nieuwsteeg (op foto Holv» Op deze plaats is vorig jaar een! na beroemde, veel oudere voori ger aan de gevolgen van gasveij! ging overleden.# Bovendien vier even oude kastanjes bescfc baar voor een speelterrein aan Agaatlaan in het nieuwe Morskf tier. Gistermiddag en vandaaj personeel van de firma Gebr. Co? boomchirurgen uit Groenekran bezig met het verplaatsen van de men. De bomen, die wegens demp van de Trekvliet langs de watert van de Groenhovenstraat moe* f verdwijnen, zijn vorig Jaar re „voorbewerkt". De omvangrijke fl telvoet is toen in het rond afge* ken om het horizontale uitgroeien staan te brengen. Verder zijn ipeciaa-1 bomenvoedsel de worü uitlopers als het ware naar de st< teruggelokt. Die voorberent stelde de firma Copijn gisteren staat de zeer forse bomen, die c seizoen 1946—1947 aan de Groen! venstraat zijn geplant, uit te grw en over te planten. Daar was 'ns? ciale zware kraan voor De bomen werden verplaatst met wortelkluit er aan die een middel! had van 4,5 tot 5 meter. E was 5 ciale politiebegeleiding nodig v<xf transport.# Overigens zal er we; kans zijn dat de boom op het Pietc kerkhof weer door gas zal sneuvel Na het kappen van de oude kast* je vorig jaar zijn uitgebreide mil regelen genomen om de gaslelt) te dichten en de vergaste grond vervangen. ALPHEN AAN DEN RIJN - gende week dinsdag vergadert commissie voor de ruimtelijke ort ning en stadsontwikkeling. Aanvï half acht. Op de agenda staan: behandeling van de bezw*1 schriften welke zijn ingediend W het ontwerp-bestemmingsplan landerveen-1970; het nemec ^an een voorbefl dingsbesluit voor het terrein, gen tussen de Willem de Zwijf laan en de Tolstraat; rondvraag. U dacht, dat het Leidsch blad een eerzame krant is. g hebt u Maar als Je de Sleutt leest denk je soms tooh: nou Wat dacht u van een vraaj dames of heren om mee te ra Wees gerust, er stond nie; over vrije opvattingen of zo. He gin van de advertentie luidt: zegels te koop gevraagd. Teveni mes of heren om mee te Pasen is een feest om te six Showen met de nieuwe kleertjes is van de week druk in de stad, bogenwerk in het waret Showen met de Pasen doei Wilms Floet Sport Leiden NV. wat te maken heeft met kamp varen en zitten-in-de-tuin staal gesteld in Holiday Inn van tot en met maandag.# Wat voorrang, vrede of gerechtig Daarover spreekt op een bare bijeenkomst van het Hum tisch Verbond in de Rijnlandflai P.P. Everts, directeur van 't Instituut voor internationale sta Op 15 april om 8 uur.# De tieke partijen weren zich. CU- trekker Udink komt niet naar den, maar naar Alphen iede gaat naar Alphen: ook Bieshe Den Uyl, Veringa). Naar Lt komt op 15 april om 8 uur in de derkerk staatssecretaris Haex defensie.# Aan de Leidse univ teit is geslaagd voor het docte examen geologie J. H. Boelens drop).# Dieven zijn vannacht I nengedrongen in het gebouw LTB-Interpolis aan de HogeR 1 dijk. Zij wisten honderd gulden te halen, maar richtten door penbreken van bureaus en I een schade van vele honderden I dens aan.# Bij Templum Sale nis moesten gisteren de straatlan worden weggehaald om een kastanjeboom ruimte te geven, op weg was naar de hoek Pieters Woensdag Prot. Mil. Tehuis (le Binnenvest- r:ht 21) Bevolkingsonderzoek tbc. 12 uur voorm. en 24.30 uur nam. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Evangeliesamenkomst Spr. dhr. Bult huis 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuis, ledenvergade ring D'66 8.00 uur nam. WADDINXVEEN Een Waddinx- veense politiewagen met twee inzit tenden, die Jacht op een crosser j maakte, botste op een gegeven ogenblik tegen een lantaarnpaal. Dat gebeurde op het parkeerterrein na bij het openluchtzwembad „De Sniep." De beide agenten liepen hierbij verwondingen op aan knie en 1 j, aan het hoofd. Donderdag Stadsgehoorzaal Huishoud- en meu belshow Langezaal 210 uur nam. Prot. Mil. Tehuis (le Binnenvest- Jracht 21) Bevolkingsonderzoek tbc. 12 uur voorm. 24.30 uur nam. Levendaal 101. Sociëteit vor gehan dicapten o7.30-10.30 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehandi capten 7.3010 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8— 10 uur na. Bevrijdingskerk NCVB afd Zuid- West Spr. ds. J. Bovenberg over "Mid den ln het leven. 8 uur nam. Vrijdag Stadsgehoorzaal Huishoud- en meu belshow Langezaal 210 uur nam. Het Mierenest (Morsweg 59) Klaver- Jassen 8 uur nam Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam Boshuis (achter Hoflaan 76) Ruil beurs 7 uur nam. Warmond Boerderij Meerruat Kaag- concours 8.30 uur nam. Kath. Mil. Tehuis Schletavond Ned i Bond van Oud-strijders 8 uur nam. Avond- en nachtdienst apotheken te leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek van Drlesum Mare 110. tel. 20406 Apotheek Voorschoten. LelcLse- weg 66. Voorschoten tel 01717-2525 en Apotheek R. van Breest Smallenburg. Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 42947. De avonddienst na 18 uur. de nacht dienst en de zondagd. van de Oegst- geestse Apotheek wordt waargenomen door Apotheek van Driesum. I LEIDEN Het schoolvoetbaltoernooi zit er weer op. Drie dagen lang hebben jongelui van 10 tot 21 jaar gestreden om de hoogste eer. Het is bij de finales op Sportpark De Vliet een spannend dagje geworden, met vele blijde momenten, maar ook met even zovele teleurstellingen. Toen alles achter de rug was gingen de Telderskadeschool. éi» Visser 't Hooft-mavo. de Prins Alexander-ma.vo en het eer ste team van de Christelijke Pedagogische Aeoaemie met de bekers naar huis. LAGERE SCHOLEN Bij de lage re scholen liet de Telderskadeschool er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. Met maar liefst 40 werd de Groen van Prinstererschor.i overklast. Derde in deze afdeling werd de Kennedyschool, die met 1— 0 van de Telderskadeschool en met 30 van de Groen van Prinsterer- school verloor. ASPIRANTEN De strijd bij de aspiranten ging tussen het Bonaven- tura College en de Visser 't Hooft Mavo, die respectievelijk met 20 en 2—0 zegevierden over derde prijs winnaar Louise de Coligny SG. In d3 finale bleef het 00. waardoor de Vrser 't Hooft Mavo. dankzij een beter doelgemiddelde, eerste werd. Het Bonaventura College moest met de tweede prijs genoegen nemen. JUNIOREN Bij de Junioren werd het team van de Maria Mavo gediskwalificeerd, wegens het inzet ten van te oude spelers in de vorige ronde. Van de twee andere finalis ten toonde de Prins Alexander Mavo zich duidelijk de sterkste. De P. A. Mavo versloeg de Christelijke LTS (weemaal met 20. SENIOREN Bij de senioren wa ren vier ploegen doorgedrongen tot de finales. Er werden eerst twee wed strijden gespeeld, gevolgd door een wedstrijd om de derde en vierde plaats en de finale. De strijd om de derde plaats werd via strafschoppen beslist. De MTS was hierbij de gelukkigste In de finale tussen CPA I en de Nooideinde SG heeft het er lang naar uit gezien, dat ook hier straf schoppen uitkomst zouden moeten brengen. Vijf minuten voor tijd schoot Van der Voort echter voor CPA raak en bezorgde zijn ploeg daarmee een plaats in de streekfina- les, die cp zaterdag 17 april in Al- pken aan den Rijn gespeeld wor den In de eerste wedstrijd zegevierde de verdedigende tactiek van de Noord einde SG. Het bleef 0—0 tegen MTS. zodat strafschoppen de finalist aan moesten wijzen. Doelman Ger Bond van Noordeinde stopte er één van de drie, waarna de schutters van de Noordeinde SG driemaal de roos troffen. In de andere halve finale won het Kampioen bij de adspiranten de Visser 't Hooft-mavo. Staande Het kampioensteam van de Christelijke Pedagogische Academie. eerste team van de Chr. Pedagogische v-l-n.r.: Voorzaat. Meys, coach Dammer, Dijkstra, Sjardema, Van V.l.n.r. staande: Lindhout, Mieremet, Mouter, Logger, Pesant, Bey en Academie met 2—0 van het vierde Rijnberk en Binnendijk. GehurktDinkelman, Manuputty, Wetse- De Landmetergehurkt: v. d. Voort, Van Dijk, Plaatzer. Neuteboom, van de CPA 'aar Van AkenWeiJe' en Dijksman Henten *n Van Kfferink.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2