WARE STRIJD IN JORDANIË lefinitieve afrekening Hoessein met Palestijnen? Vrijspraak voor Ambonese 'schutter van Wassenaar' vandaag Droog Grieperige Veringa in Leiden Ex-minister Lieftinck van PvdA naar DS'70 L rote olievlek IJsselmeer LEIDS ADRES MEDIO APRIL IN KABINET Aanklager van Calley stuurt protestbrief aan president Uitbreiding van baggerstaking? TWEE KRO ATEN OVERVALLEN AMBASSADE IN STOCKHOLM SIGNAAL LEIDSE SPAARBANK (Due/ ^ÏCteuivs iricht I maart I860 WOENSDAG 7 APRIL 1971 XEIDSCH No. 33369 DAGBLAD Lr: G. Koopman jdacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), 6.05 per maand (bij vooruitbetaling I. giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur). fMAN/BEIROET (DPA, Reuter, AP) Het lijkt dat Koning Hoessein de komende dagen de Pales guerrillabewegingen in zijn land een beslissende slag «brengen. In een toespraak gisteren in de Jordaanse L stad zei de koning dat de guerrillabewegingen zou- lïoeten gaan naar „waar ze thuishoren, de door Israël e westelijke oever van de Jordaan". Jl in noord-Jordanië een am i veldslag met man tegen man M en plaatsvond trokken de I istrijders Amman uit. Dit ge- j jdus een leider van de feda- -1 te voorkomen dat het re- s eger onder het mom van her- II de orde de stad intrekt. Alle §9 »do-organisaties houden zich f „'ft plan dat door het centrale en alleen door het comité >gesteld, aldus de woordvoer- de terugtrekking van de ge- e guerrillastrijders had een van Palestijnse vluchtelingen ÜP wijk Djebel Hoessein en an- ffi ilestijnse centra Amman al Het strijdtoneel is daarmee, dan tijdens de bloedige bur- jg van september, verlegd j$U>ord-Jordanië. De Palestijnen gisteren een aanval uit op iet noordoosten van het land vliegveld van Mafrak en ver in met raketten twee Jor- Vgevechtsvliegtuigen. Ook zou- estijnen Jordaanse eenheden murt van het vliegveld van hebben aangevallen, echter succes. Luchtmacht .lestijnen beweren dat Koning van plan is zijn lucht- tegen hen te gebruiken. Wei aken de twee aanvallen deel een poging om de Jordaan- bmacht voordat deze werke- actie komt uit te schakelen. HUIZEN Op het IJsselmeer en olievlek van een kilometer in de richting van Amsterdam. ms de Havendienst van Enk- dit de grootste olievlek t op het IJsselmeer is gesigna- russen Amsterdam en Lemmer geregeld met binnen vaarttan- evaren. De herkomst van de c heeft men nog niet kunnen lilt verwacht van vanavond tot na vond igend droog weer met zonnige tn. Aanvankelijk weinig wind, n tot matig toenemende wind ihtingen tussen noord en oost. iumtemperaturen ongeveer 5 i, maxima morgen van 9 gra- het noordwesten tot omstreeks den in het zuidoosten van het (Opgemaakt om 12.40 uur) 8 APRIL »p: 6.01 uur; onder: 19.24 uur op: 17.14 uur; onder: 5.03 uur later te Katwijk te 2.17 en 14.30 laagwater te 10.15 en 22.37 uur In de buurt van de stad Jerasj woedt sinds gisterochtend een ware stellingoorlog. Drie Jordaanse batal jons. gesteund door tanks, voerden daar vier aanvallen uit op Palestijn se stellingen in de bossen maar wer den teruggeslagen. Het centrale comité van het Pales tijnse verzet heeft vanochtend een zes punten omvattend voorstel gelan ceerd waarin de „zuivering van re gering en leger" wordt geëist, alsme de volledige bewegingsvrijheid voor guerrillastrijders. De Palestijnen willen een nieuwe regering die hun volle vertrouwen zou kunnen genie ten. Uit dit voorstel kan men opmaken dat de Palestijnen op het ogenblik niet bereid zijn om met Hoessein tot een overeenkomst te komen. De te rugtrekking uit Amman leek aan vankelijk zo'n compromis te zijn, maar blijkt nu alleen om tactische redenen plaats te vinden. Weinig Ook koning Hoessein, zo heeft men in Amman de indruk, zal weinig wa ter bij de wijn doen. Uit de nadruk die de vorst in zijn toespraak legde op rust en orde voor de verstoring waarvan hij de Palestijnen verant woordelijk stelde, valt te conclude ren dat het Jordaanse leger net zo lang druk op de guerrillastrijders zal uitoefenen tot deze gemuilkorfd zul len zijn. Inmiddels komen in enkele Ara bische hoofdsteden betogingen tegen de koning op gang. De Jordaanse am bassade in Libanon wordt zwaar be waakt na twee betogingen. Pogingen om tussen de Palestijnen en Hoes sein te bemiddelen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. In Cairo waar de ze week een topconferentie over het bloedbad onder de Palestijnen zou worden gehouden is slechts gespro ken op ambassadeursniveau. Het E- gyptische kabinet heeft dinsdag avond drie uur lang over de zaak ge sproken. LEIDEN Het adres van de Leid se gemeenteraad over de nieuwe burge meester wordt niet vóór volgende week vrijdag in de ministerraad be handeld. Het gisteren door B. en W. van Leiden verstuurde stuk staat althans niet op de agenda van de morgen te houden ministerraad. Dit deelde de Rijksvoorlichtings dienst ons vandaag mee. Een alsnog inlassen van het Leidse agendapunt, werd niet aannemelijk geacht. Dit betekent, dat het kabinet pas medio april de Leidse opmerkingen over de burgemeestersbenoeming officieel in beraad zal nemen in zijn wekelijkse vergadering. LEIDEN Minister Veringa (links op de foto) gisteravond nog met griep en ruim 39 graden in bed is vandaag als lijsttrekker van de KVP op de Leidse toer. In gezelschap van enkele an dere KVP-kamerkandidaten bezocht de minister het bedrijf van Minne sota (Nederland) NV, waar stafle den de KVP-équipe en locoburge meester Menken rondleidden. Grie perige Veringa knoopte gesprekjes aan met verscheidene personeelsle den. Hierna ging de KVP-leider naar motel Sassenheim, waar hij met afdelingsvoorzitters uit de kring de lunch gebruikte. In de Vliehorst in Voorschoten was er laat in de mid dag een borrel-in. gevolgd door een diner in Allemansgeest. Vanavond volgt in Avifauna in Alphen a.d. Rijn het „Leids appèl", dat een ludieke show moet worden volgens de orga nisatoren. Op foto Holvst het bezoek aan Minnesota. DEN HAAG/WASSENAAR De Zuidmolukker Hendrik H. (34) uit Capelle aan de IJssel is vanoch tend door het Haagse Gerechts- hof vrijgesproken van de dood- slag op hoofdagent Moolenaar. Hij werd net als de overige deelnemers aan de overval op de Indonesische ambassadeurswo- I ning wegens openlijke geweld pleging en vrijheidsberoving ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Het Haagse gerechtshof achtte niet bewezen dat Hendrik H. de schutter was uit wiens pistool het dodelijk schot werd gelost op de Wassenaarse hoofdagent, die in de vroege morgen van 31 augustus vo rig jaar overleed tijdens de uitoefe- Zou u nu zo langzamerhand aeze bon niet eens invullen. U heeft daar lang genoeg de kans voor gekregen. Op 12 april a.s. stoppen wij een tijdje met deze actie. Maak daarom die zaak nu even in orde. I Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve P"is. n Ik word abonnee per 20 april '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden WASHINGTON (APP) Kapitein Aubrey Daniel, (foto) de openbare aanklager in het proces tegen luite nant Calley, heeft in een brief aan president Nixon geprotesteerd tegen diens ingrijpen in de zaak. Deze in menging heeft, aldus Daniel, schade aan de militaire rechtspraak toege bracht. In zyn brief, die ook aan zes sena toren is verzonden, zegt de kapitein „geschokt" te zijn door het optreden van de president, die van luitenant Calley een „nationale held" heeft ge maakt. „Als wij de daden van luite nant Calley goed praten, dan zijn wfj niet beter dan onze vijanden. Wij staan ook machteloos by al onze ver zoeken om een menselijke behande ling voor onze eigen gevangenen", aldus kapitein Daniel. SLIEDRECHT (ANP) Dit week einde zal worden beslist over een uit breiding van het aantal stakings objecten in het baggerbedrijf. Sta kingsleider P. de Vreeze deelde dit vanochtend In Sliedrecht mee op een bijeenkomst met enkele honderden stakende baggeraars. Sinds maandag ligt het werk op twaalf grote bagger - werken stil. Of er nog meer by zullen komen hangt af van de vraag, of de werkgevers voor zaterdagmiddag drie uur positief reageren op de laatste cao-voorstellen van de bonden. ning van zijn bewakingsdienst op het terrein van de Indonesische ambassadeurswoning te Wassenaar. De Haagse rechtbank had de dood- slag wel bewezen verklaard. De rechtbank veroordeelde H. tot drie jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie, die zeven Jaar had geëist tekende evenals Hendrik H hoger beroep aan tegen dat vonnis. Veertien dagen geleden eiste de ad vocaat-generaal bij het Haagse Hof opnieuw zeven Jaar met aftrek te gen H. De uitspraak van het Hof beteken de een indrukwekkend succes voor verdediger mr. Droesen. die van het begin af aan heeft betoogd dat de schuld van H. niet wettig en over tuigend was bewezen, omdat nooit was komen vast te staan met welk pistool H. was gewapend op het moment dat hij een schot in de richting van de hoofdagent loste. Ir. Manusama. president van de re publiek der Zuid-Molukken in bal lingschap. gaf vanmorgen uitdruk king aan zijn grote tevredenheid over de afloop van het proces. Zoals bekend achtten de 33 overvallers zich tezamen verantwoordelijk voor de dood van de hoofdagent: diep betreurd gevolg van een wapenfeit waarop zij overigens nog steeds bij zonder trots zijn. STOCKHOLM (AP) Twee Kro- aten zijn vanochtend de Joegosla vische ambassade in de Zweedse hoofdstad binnengedrongen. Ambas sadeur Rolowitsj werd door een ko gel in het hoofd getroffen, een ander lid van de ambassade kreeg een ko gel in de buik en een derde werd in een .van de benen getroffen. De Kro- aten hielden het ambassadegebouw drie kwartier bezet, terwijl intussen een sterke politiemacht werd samen getrokken. Tenslotte gelukte het een Servische vertaler, lid van het am bassadepersoneel. de twee Kroaten over te halen naar buiten te gaan en zich aan de politie over te geven. Een soortgelijke overval als die van van ochtend in Stockholm heeft zich enl- «e tijd geleden voorgedaan in het Joegoslavische consulaat in Göte- borg. Ook daar waren de indringers (drie) Kroaten. die toen dreigden, dat twee van hun landgenoten dood geschoten zouden worden als een vriend van hen, die in Joego-Slavië tot de doodstraf was veroordeeld niet zou worden vrijgelaten. ZIJ heb ben dit dreigement toen niet uitge voerd en gaven zich na een bezetting van 24 uur aan de politie over. DEN HAAG Oud-minister dr. P. Lieftinck heeft zyn lidmaatschap van de Party van de Arbeid opgezegd en heeft zich aangesloten by DS'70. In een brief aan lysttrekker dr. W. Drees jr. zegt dr. Lieftinck in Washington wonend en bewindvoer der van het Internationale Monetaire Fonds bezorgd te zyn over de po litieke ontwikkeling in ons land. Vooral tegen het huidige financiële beleid heeft hy grote bezwaren. Deze bezorgdheid spruit volgens dr. Lieftinck voort uit het streven van een aantal belangryke politieke par- tilen om reeds voor de verkiezingen1 regeringsprogramma's op te stellen en instemming met zulke program ma's by voorbaat als voorwaarde te stellen voor samenwerking by de ko mende kabinetsformatie. „Men gaat zelfs zover zich reeds op de benoe ming van bepaalde toekomstige rege ringspersonen vast te leggen", aldus dr. Lieftinck. Hy acht dit in stryd met verstan dige politiek, die andere oplossingen openlaat. Ook is de oud-minister be zorgd over de weinig doelmatige wyze waarop de in de laatste jaren handhaving van het financiële en monetaire evenwicht in ons land door regering en Kamer wordt nage streefd. De sterke inflatie en de ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans wyzen volgens de oud-minister in deze richting. Zo kan de Nederlandse ontwikkelingshulp niet meer gefi nancierd worden uit een binnen lands besparingsoverschot, maar uit een tekort. Hy vreest dat een nood- zakeiyke versobering niet krachtig genoeg ter hand zal worden geno men. Verder schryft hy dr. Drees Jr. nog steeds achter het oorspronkelyke be ginselprogram van de P.v.d.A. te De Leidse raad heeft een nood signaal bij de regering laten ho ren over de benoeming van een nieuwe burgemeester. De kandi daten die worden genoemd, zou den te licht zijn. gezien de schets die de raad heeft ontworpen. Nu is dat de vraag. Van de kandida ten. met name van dr. Vis, is ei genlijk niet zo erg veel bekend. Maar mag dat tegen hem worden gebruikt? In de raad is gezegd: de com missaris van de Koningin heeft beseft dat wij een man van kali ber verlangen. Nu is die ideale schets natuurlijk een overtrokken zaak. Leiden is een stad in last. Maar dat geldt voor veel meer steden in Nederland. We zijn nog niet zo ver als in Amerika, waar journalist Alsop ernstig rekening houdt met de ondergang van de steden, door verpaupering, gebrek aan gelden etcetera. Het geldge brek is ook hier evident. Maar het is overdreven om te denken dat de invloed van één man. de burgemeester van Leiden, hier aan wel een eind kan maken. De schets, die de raad heeft opge steld. mist een stuk realiteitszin. Anders ligt het met de vrees, dat het hier om een politieke be noeming gaat. Dat is nJ. gezien de politieke verhoudingen in Ne derland zonder meer duidelijk. En hoe dat ook betreurd kan worden, de regeringspartijen hebben nu eenmaal een dikkere vinger in de pap bij de verdeling van burge meesterszetels dan de oppositie. Dat is na 1946 bij herhaling ge bleken. Het lijkt daarom, dat het beroep van de Leidse raad op de regering weinig kans maakt. Verder moet worden gesteld, dat de man die nu de benoeming tot burgemeester van Leiden aan vaardt, de eigenschap moed niet kan worden ontzegd. staan. Hy vindt net echter steeds moeiiyker om in het huidige beleid van de PvdA de wezeniyke kenmer ken van dat program terug te vinden. Dr. J. van der Haar (55) maakt na een kwart eeuw de gemeente raden van Mijdrecht en Wilnis te hebben voorgezeten een overstapje naar Voorschoten. „Ik heb ge hoord, dat het een mooi dorp is. Verder is het voor my een onbe schreven blad", aldus de nieuwe burgemeester. Wethouders en se cretaris van Voorschoten zijn vanochtend in Mijdrecht kennis gaan maken STADSPAGINA Het stadje Bronkhorst wil de auto's weren PAGINA 5 In Oo6t-Pakistan al 600.000 doden. PAGINA 7 Na Utrecht kent nu ook Leiden een affaire rond een hoogleraar. Hoofdfiguur is prof. dr. J. G. De- fares, die de hoofdrol echter lie ver toekent aan president-curator prof. Muntendam PAGINA 13 Naast de televisie-programma's een verhaaltje over Bojoura PAGINA 19 Feyenoord en Ajax zien -de ont moeting van vanavond als een echte cupwedstryd PAGINA 21 Een adembenemend relaas van de Jodin Bep Turksma PAGINA 25 Uit het Leidsch Dagblad van 8 April 1871 's Gravenhage. De president der Avr-rechtbank alhier. d( heer mr D. J. Bijlveld vierde heden zijn ?0 sten verjaar dag. De icaardige grijsaard is rechts ongeveer 60 jaar lid der magistratuur waar van hij 55 jaar deel uitmaakt van de Haagsche rechtbank Wij lezen in Het Vaderland dat de op den Ouder Rijn ge vestigde Volksgaarkeuken zaï worden opgeheven Die voor den werkman zoo hoopt nuttige instelling zal bezwij ken onder de tegenwerking der kleine winkeliers

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1