5AGGERAARS IN STAKING MODE Kiste maker zou al in 1945 zijn gezuiverd Li vandaag Indiase divisies aan de grens AANLOOP VOOR LOONSTRIJD OP ANDERE FRONTEN Ultimatum in de bouw In dichte mist vele botsingen Chinezen in Laos DE MANTEL SPECIALIST CIEBR VEER IABAAL IN BENTHUIZEN Mevrouw Gandhi: barbarisme in Oost-Pakistan (100.000 man de werkelijke specialist die voordeliger brengt is Opklaringen OOI éw VTl teutvs pgericht maart 1860 MAANDAG 5 APRIL 1971 No. 33367 tEIDSCH DAGBLAD ecteur: G. Koopman rfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50). f 6.05 per maand (bij vooruitbetalinglgiro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur). 20 PAGINA'S Met handopsteking stemmen de baggeraars voor staking. fel BENTHUIZEN „Ik sla je Dod!" Dit zou Benthuizens '-secretaris Schellingerhout >t zijn partijgenoot Van Hoe- li hebben geroepen toen deze irtelde zich tijdens raadsver- j ideringen neutraal te zullen istellen ten aanzien van de ge- J eentepolitiek en niet, zoals ve- n het nu doen. aan het handje zullen meewandelen. Deze (merking zou slaan op pogin- in van lokale aanemers om a politieke partijen grond in knden te krijgen. Van Hoeven: )e AR-secretaris wond zich erover zo op, dat hij woedend zijn stoel sprong, een kathe- r greep en twee keer op mij hakte. Door razendsnel opzij S springen zag ik kans de sla- ■r n te ontwijken. Daarna heb ik benen genomen." Vanmorgen vertelde de heer n Hoeven via de telefoon„Ik at me niet voor hun karretje annen. Ik heb mijn eigen me ng en laat me niet omkopen, het geen kwalijke zaak dat ze man nog niet eens zijn ex- ,us heeft aangeboden? Twee •bestuurders zijn bij mij luis geweest en zeiden dat zij ch van deze hele zaak distan- eerden. Gisteren werd er een lefje bij mij in de bus gedaan larin stond, dat de heer chellingerhout als lid van de Et heeft bedankt." „SGP-wethouder Gommerse ook door de politie verhoord ij deed net of er helemaal iets aan de hand was. Maar at was nu het geval? Men had jesproken om nergens over te preken. Na het verhoor is hij teindelijk toch door de mand (vallen Het Benthuizense poli- eke-roddelplan heeft zichzelf Dor dit optreden opgerold." a. i vc: ;tu ;r len ise: dei" 5 Ui SLIEDRECHT Ongeveer tweeduizend van de acht-| ===================:::===:==::==:========z=:=== (waaronder Europoort, Maasvlakte, Moerdijk en het ha venonderhoud in Rotterdam) komen stil te liggen. De werknemers schaarden zich zaterdagmorgen achter het be leid van de vakbonden, die geen gehoor hadden gevonden voor de looneisen. Over de hoofden van het bagger- personeel heen zei de voorzitter van de bouwbond NVV, de heer A. Buys, zaterdag in Sliedrecht, dat er wat hem betreft nog deze maand klaar heid moet komen over een nieuwe cao voor de bouwvakken, of dat an ders ook in het bouwbedrijf „naar het scherpste wapen gegrepen zou worden". Hij noemde daarbij de da tum 1 mei. Nul In het Sliedrechtse Burgemeester Feitsma-park hoorden honderden werknemers zaterdag uit de mond van vakbondsonderhandelaar P. de Vreeze waarom een loonsverhoging van vijf procent per 1 oktober en van 3 procent per 1 april 1972, die de werkgevers hebben aangeboden, on aanvaardbaar is. Het zou volgens hem een reële inkomensverbetering van 0 'Ai '- V '"'V- KNIM verwacht van vanavond norgenavond morgen verspreide opklaringen plaatselijk een bui. Weinig wind op: 6.05 uur; onder: 19.21 uur. n op: 14.54 uur; onder: 04.42 uur water te Katwijk te 0.45 en uur; laagwater te 8.35 en 21.16 I procent betekenen. Om aan de door de bonden gewenste reële verbetering van drie procent te komen is een loonsverhoging van acht procent per 1 oktober (een half Jaar na afloop van de oude CAO) noodzakelijk, op 1 april 1972 gevolgd door nog eens 4 procent. De onderhandelaars konden het ook niet eens worden over een halfjaarlijks* aanpassing aan de i prijsstijgingen en de verwerking van de f 400. Andere moeilijke punten waren de verhoging van het garan- tie-inkomen. vorstuitkering, vakan tierechten en wachthouden in het weekeinde. De beschuldiging dat de bonden het baggerbedrijf gebruiken om in andere bedrijfstakken een loonexposltie te ontketenen wees de heer De Vreeze verontwaardigd van de hand. Volgens hem is het precies andersom en heb ben de werkgevers in het baggerbe drijf instructie („van wie weet ik niet"), de boot af te houden. De twaalf werken die voorlopig door de vakbonden als Stakingsobject zijn aangewezen zij n Maasvlakte (Inclusief de centrale werkplaats). Zeezandproject IJmul- den/Amsterdam, Blesbosch/Moerdijk, Havenonderhoud Rotterdam, 's-Gra- vendeel, Brouwershavense Gat, Noordzeekanaal, Oostzaan/Twiske Polder, Combinatie Randweg, Noord oost Polder, Markerwaard bij Enk huizen en de Isaac Baart-haven In Zaandam. De stakende baggeraars krijgen, voorzover zij gehuwd en/of 22 jaar en ouder zijn van hun vakbonden een stakingsuitkering van f 35 schoon per dag. en dat is meer dan zij nor- j maal verdienen bij vorstverlet of I stilliggen. Kapiteit Haled, die optreedt als bevelhebber van de Oostpakis- taanse vrijheidsstrijders. Zou u nu zo langzamerhand deze bon niet eens invullen. U heeft daar lang genoeg de kans voor gekregen. Op 12 april a.s. stoppen wij een tijdje met deze actie. Maak daarom die zaak nu even in orde. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 19 april '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. LEIDEIN Prof. dr. J. Kistema- ker is kort na de oorlog door de Leidse universiteit gezuiverd. Dat is de conclusie die de nog bereikbare leden van de in 1945 functionerende studentenzuiveringscommissie zater dag in Leiden hebben getrokken uit een aantal feiten; want geen van hen kon het zich nog herineren. Dei feiten waarop de commissie de uitspraken baseert zijn deze: Uit een rapport van de voorzitter van de zuiveringscommissie aan de rector magnificus d.d. 26 juni 1946 blijkt, dat hiertoe ook die van de heer Kistemaker behoorde. Aan de heer Kistemaker is na die DEN HAAG (ANP) Tussen Bo degraven en Vleuten de Meern op de autosnelweg Den Haag—Utrecht heb ben zich vanmorgen ongeveer 20 auto ongelukken voorgedaan als gevolg van een dichte mist: De ziekenwagen hoefde niet uit te rukken: er waren geen gewonden. Wel was er sprake van een grote materiële schade. Als gevolg van de verkeersonge lukken vormde zich in de richting Den Haag een file van 5 kilometer ln de richting Utrecht één van 8 kilo meter. datum een bewijs van voorlopige toelating tot alle universitaire werkzaamheden uitgereikt. Deze verklaring is geparafeerd door de leden van de zuiveringscommissie, prof. dr. A. E. van Arkel en de heer J. A. Noord ijk en getekend door de rector magnificus, prof. dr. B. G. Escher. C Op 21 november 1945 is de heer Kistemaker gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde op gezag van de rector magnificus, prof. Escher, die de bul heeft on dertekend. Over toelating tot de universitaire werkzaamheden, waaronder de promotie, besliste de rector mag nificus, gehoord het advies van de zuiveringscom missie Prof. dr. J. Kistemaker, een van de grote mensen achter het ultracentri- fugeproject, had om een uitspraak van de zuiveringscommissie gevraagd, nadat in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de Wet Ultra- een trifugeproj eet vragen waren ge rezen over zijn zuivering en enkele publicaties over het project sugge reerden. dat de Leidse hoogleraar in de oorlog n.et de Duitsers zou heb ben samengewerkt. De verklaring is aan prof. Kiste maker ter kennis gebracht. Ze is ge tekend door prof. dr. A. J. van Arkel, mr, K. J. Cath, mr. R. Cleveringa, Joanna Nauta, arts, dr. J. A. Noor- dijk en prof dr. J. G. Sauveplanne De Amsterdamse Journalist W Klinkenberg, auteur van het onlangs verschenen boek over 't ultracentri- fugeproject, die prof. Kistemaker er van heeft beschuldigd mee te hebben gewerkt ln de oorlog aan de Duitse atoombom, stelde vanmorgen ln de radlo-actualiteltenrubrlek „Echo": „De conclusie van de voormalige Leidse studentenzuiveringscommissie, dat prof. Kistemaker kennelijk door de Leidse universiteit is gezuiverd, is een bewijs uit het ongerijmde. Nie mand van de commissie kan zich herinneren Kistemaker ooit gezui verd te hebben". De voorzitter van de commissie, prof. dr A. J. van Arkel. zou hem dit na de bijeenkomst door de telefoon meegedeeld hebben. „Al leen uit het feit dat Kistemaker heeft kunnen promoveren in novem ber 1945 hebben zij geconcludeerd dat hij blijkbaar door de rijksuniver siteit van Leiden is gezuiverd". WASHINGTON AP» In de afge lopen maanden heeft China, aldus deelt het ministerie van Defensie mee. 4.000 6 000 nieuwe manschap pen naar Noord-Laos gestuurd. Vol gens schatting bedraagt het totale aantal Chinese militairen in dat ge bied thans 18.000 tot 20.000 man, het geen tweemaal zoveel is als verle den Jaar om deze tijd. Men heeft in Washington de in druk dat deze troepen voornamelijk zijn gezonden om bescherming te verlenen aan de Chinese genie die bezig is een groot wegenstelsel aan te leggen, dat leidt van de Zuldchine- se provincie Joenan naar de rivier de Mekong. Ook zou de taak der troepen de verdediging van die we gen zelf zijn. NIEUW DELHI, MOSKOU AFP, DPA, Reuter, AP) In de In diase deelstaat West-Bengalen, die aan het onrustige Oost-Pa kistan grenst, zijn thans meer dan honderdduizend man onder de wapenen, hetgeen gelijk staat aan vijf divisies. Door de lucht worden nog verdere ver sterkingen uit Nieuw Delhi overgebracht. India kan, naar de mening van premier Indira Gandhi, bij de gebeurtenissen in Oost-Pakistan niet rustig j blijven toezien. India heeft zich. aldus mevrouw Gandhi, nooit met binnenlandse aan gelegenheden van andere staten be moeid, maar zijn stem wel verheven tegen kolonialisme en onderdruk king. Op de partijbijeenkomst, waar premier Gandhi sprak, werd een re solutie aangenomen waarin een be roep werd gedaan op alle inwoners van India volledige steun te verle nen aan het volk van Oost-Pakistan. Minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh hield een felle rede te gen president Jachja Chan van Oost- Pakistan, die hij van "barbarisme tegen weerlozen" besschuldigde. Me vrouw Gandhi waarschuwde, dat het Indiase volk zijn emoties ln bedwang dient te houden. Over de toestand in Oost-Pakistan zijn de berichten nog onduidelijk. De verzetsbeweging schijnt hier en daar belangrijke punten in handen te hebben. Het regeringsleger heeft zich uit sommige plaatsen moet terug trekken. De hoofdstad Dacca Is echter ste vig in handen van de Westpakistaan- se troepen. De Pakistaanse radio melde giste ren, dat negen Indiase vrachtwagens met wapens en munitie voor de op standelingen op 70 km van de grens met India zijn onderschept. De Pakis taanse regering heeft India ervan be schuldigd met vier oorlogsschepen vijf uur lang een Pakistaans schip te hebben verhinderd de haven van Karatsji binnen te lopen. Nieuw Delhi heeft dit nadrukkelijk ontkend. In Karatsji heeft de Westpakistaan se leider Bhoetto verklaard, dat alle vaderlandslievende mensen ln Oost en West-Pakistan een eind aan het geweld en de broederstrijd wensen. Een militaire oplossing zou nooit de finitief kunnen zijn. Bhoetto zei, dat er een eind moet komen aan de uit buiting van Oost-Pakistan, maar hij sprak zich met klem uit tegen auto nomie voor dit gebiedsdeel. Een van de militaire leiders van de Oostpakistanen heeft verklaard, dat Oost-Pakistan onafhankelijk zal wor den al zou dit 25 miljoen slachtof fers kosten. "Het zal het Westpakis- taanse leger niet lukken onze geest te overwinnen", aldus deze woord voerder. 1 talie betekent voor velen slechts de scheve toren van Pisa (foto), het Pietersplein in Rome, de ka nalen van Venetië of zonovergo ten stranden. In werkelijkheid is Italië een staat van ruim 53 mil joen inwoners met een vrij ach- teljjke reputatie, die hard op weg is zich als industriële mogendheid een plaats binnen de EEG te ver overen. AUes gebeurt er echter anders dan elders PAGINA 15 De Parisienne Séverine won voor Monaco het liedjesfeest in Dublin PAGINA 5 De Britse premier Heath is in Bonn eens gaan praten over de Engelse toetreding tot de E.E.G. en andere zaken PAGINA 6 De voetballerij in het weekeinde werd overschaduwd door de ont moetingen in Joego-Slavië. De jongeren leverden een ware veld slag, die onbeslist eindigde (I1). De senioren streden in Split Uit blinker Wim van Hanegem zag het na een paar minuten al: het Ne derlands elftal ging het schip in (2—0). De laatste kans op de Europa Cup voor landenteams is daarmee ver keken. De Fordjury had weinig waardering voor het Oranje-team, waarin Cruijff (even voor een fa miliebezoek naar Spanje) en Is raël ontbraken. Kuys. Wilkes en Pieters Graafland kenden maar 186 punten toe. Tegen Luxemburg 257. SYSTEMEN I 12*2 SR CS BRRNOKRSTEN KANTOORINRICHTING Ihoofdstr. 186 ttjPPN tel: 01710-30797* rr3 leiderdorp (ki Uit het Leidsch Dagblad van 5 April 1871 Als een bewijs van trouw lustigheid kan gemeld wor den dat eergisteren te Velp aan het gemeentehuis een jeugdig bruispaar werd aan- qeteekend, waarvan de bruidegom reeds 86 en de bruid 54 jaren telt De brui degom'n gepensioneerd on derofficier. teas me zijne (nu overledene gade) reeds 62 ja ren gehuwd geweest. AdvertentieBij de a.s. verkiezing voor een Hoofdin geland van Rijnland, wordt, door vele kiezers te Leiden en te Leiderdorp de aan dacht gevestigd op den heer P. G. Hubrecht. oud-bur gemeester van Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1