Uitkering wao, kinderbijslag gaan omhoog SiWW 011 bij KLM onvermijdelijk Veer-tien mil-jard spaarguldens bewijzen dat het bij ons goed sparen is... Als gevolg van gestegen lonen Prof. Tenhaeff bevreesd voor ondergang instituut Personeelsafvloeiing Consumentenbond nog steeds verontrust over ons zeewater Honderd a tweehonderd man Fré Meis wil loonpauze doorbreken Stemmen uit de ijskast Nederlandsche Bank verlaagt disconto Oliepijpleidingen van Rotterdam naar Antwerpen Nederland is investeerder no 1 in EEG Raiffeisenban k O Boerenleenbank PAGINA 6 LF.IDSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 APRIL 1971 DEN HAAG (ANP) Met terugwerkende kracht vanaf 1 maart gaan de uitkeringen ingevolge de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering (wao)de algemene ouderdomswet (aow) en de algemene weduwen- en wezenwet (aww) omhoog. Per 1 april stijgen ook de kinderbijslagen. De verhoging van deze welvaartsvaste uitkeringen is een gevolg van het gestegen indexcijfer van de lonen (tot 341) per 28 februari j.L WAO-uitkering De vóór 1 januari 1971 ingegane ar beidsongeschiktheidsuitkeringen zul len met ingang van 1 maart 1971 in het algemeen met 3.02 procent wor den verhoogd. Aangezien in de ar beidsongeschiktheidsuitkeringen, die na 31 december 1970 zün ingegaan, reeds een deel van de loonstijging is verwerkt, zullen deze uitkeringen niet volledig met 3.02 procent worden ver hoogd. De verhoging van deze nieuwe uitkeringen bedraagt, indien zij zyn ingegaan in de maand: januari 1971 2,71 procent februari 1971 0,29 procent. Voorts zal ook het maximum dag loon. waarnaar de uitkeringen en de premies ingevolge de WAO. de ziek tewet <ZW) en de werkloosheidswet (WWj worden berekend, verhoogd worden. Daarbij zal het maximum dagloon voor de berekening van de uitkeringen krachtens de WAO. de ZW en de WW per 1 maart 1971 stij gen van f 99,20 tot f 102.20. Ook voor de berekening van de uitkeringen in gevolge de wet werkloosheidsvoorzie ning zal het maximum dagloon in gaande 1 maart 1971 worden ver hoogd tot f 102,20. Kinderbijslag Dp kinderbijslagen worden per kwartaal: Voor een eerste kind van f 135,72 tot f 140,40 voor een tweede en derde kind van f 153,66 tot f 158,34 voor een vierde en vijfde kind van f 205.14 tot f 211.38 voor een zesde en zevende kind van f 22658 tot f 234.00 voor een achtste en elk daarop volgend kind Om te voorkomen, dat deze uitkerin gen ten opzichte van de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen achterblijven bij de loonontwikkeling, heeft de mi nisterraad inmiddels een ontwerp-be- sluit aanvaard, waarin is voorgesteld de AOW- en AWW-uitkeringen met ingang van 1 maart 1971 met 1 pro cent te verhogen De voorgestelde verhogingen be dragen per maand voor gehuwde bejaarden f 532,50 tot f 538.00 voor ongehuwde bejaarden f 375,50 tot f 379,50 AWW voor weduwen met kinderen f 532,50 tot f 538,00 voor weduwen zonder kinderen f 375,50 tot 379,50 voor wezen tot 10 Jaar f 120,00 tot f 121,50 voor wezen van 10 tot 16 jaar f 178,00 tot f 180.00 voor wezen van 16 tot 27 jaar f 232.00 tot f 234.50 1 DEN HAAG, (ANP) Het zal niet j te vermijden zijn, dat bij de KLM, voornamelijk in de indirecte sfeer, een aantal medewerkers afvloeit. Dit aan tal wordt door de directie van de luchtvaartmaatschappij voor het be grotingsjaar 1971/72 geschat op 100 èi 200. Dit heeft de minister van Verkeer I en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, gis teren geantwoord op de schriftelijke j vragen van de tweedekamerleden dr. I Oele en ir. Posthumus (beiden PvdA). Blijkens de uitdrukkelijke verkla ring van de KLM-directie is er ech- ter geen sprake van dat zij een mas saal ontslag van werknemers op het oog heeft. Integendeel. De verhoging van de produktie maakt het nood zakelijk ook in het komende begro tingsjaar het personeelsaantal te ver- groten, in het bijzonder in bepaalde categorieën direct bij de produktie be trokken personeel. Dit impliceert wel, aldus minister Bakker, dat als gevolg van de huidige loonontwikkeling de voorgenomen personeelsuitbreiding kritisch wordt onderzocht en dat voor bepaalde thans uitgevoerde taken en werk zaamheden wordt nagegaan of deze verder dienen te worden gehandhaafd of dat zij moeten komen te vervallen. Wanneer als gevolg van het een en ander bepaalde medewerkers overtol lig worden, zal in de eerste plaat* door verschuivingen en het effect van natuurlijk verloop een oplossing wor den gezocht. DEN HAAG 'ANP»De enige manier om de parapsychologie wetenschappelijk te beoefenen is de leerstoel en het instituut voor v«n «1 is tn» f os parapsychologie in Utrecht te be- van f251.16 tot f 208.96 houden. W1j maken ons ernstige deze verhoging, welke dus ook ruim zorgen omdat wij een aanslag 3 procent bedraagt, zal per 1 april „r0„0v, rtri 3 procent bedraagt, zal per 1 april 1971 ingaan. AOW en AWW In tegenstelling tot de arbeidsonge schiktheidsuitkeringen en de kinder bijslagen zijn de AOW- en AWW-uit keringen per 1 januari 1971, vooruit lopende op de loonontwikkeling in 1971, reeds met 2 procent verhoogd. NORG (ANP) Haal uw stem uit de ijskast en win een koelkast. Dit is het motto waar onder de afdelingen van PvJA en D'66 in Norg <Dr» het weg blijven bij de verkiezingen te lijf willen gaan. Dezer dagen zal huis-aan-huis een circulaire worden verspreid met daaraan verbonden een gratis lot. Daarmee kan een koelkast worden gewonnen, mits 80 pro cent van de stemgerechtigden in deze plaats zijn stem uitbrengt Bij de betrokken stembureaus zullen bussen worden geplaatst waar men het lot in kan wer pen. vrezen op dit instituut en daar mee op een stuk Nederlandse cul tuur. Door het werk van prof. Tenhaeff is dit instituut wereld beroemd geworden". Aldus gistermiddag in Den Haag tijdens en persconferentie de heer W. J. Gorter, secretaris van de Stu dievereniging voor psychical research de beheerder van de bijzondere leer stoel parapsychologie in Utrecht. Het gaat om het docentschap voor een jaar van de Zweedse psycholoog M. Johnson, maar binnen de sub faculteit der psychologie. Deze be noeming is volgens de heer Gorter en ook volgens prof. Tenhaeff, die zoals bekend de bijzondere leerstoel bekleedt, bevorderd door prof. dr. C. P van Parreren. voorzitter van do faculteit der sociale wetenschappen in Utrecht en zelf psycholoog. Prof. Tenhaeff toonde zich bijzon der fel over de rol die prof, van Par reren zou hebben gespeeld. Behalve verontwaardigd omdat hij beslist niet is gekend in de benoeming van de heer Johnson, over wiens weten schappelijke kennis op parapsycholo gisch terrein hij negatief oordeelt, is prof. Tenhaeff ook teleurgesteld irr prof. van Parreren. Hij heeft bijzonder oncollegiaal ge handeld door volledig voorbij te gaan aan de door mij aanbevolen kandi- ring a van Onderwijs en Wetenschap daten. Daarentegen komt hü metpen gevraagd om te pogen de mi- twee onbenullige krachten (Johnson I nister te overtuigen van het nut van en de Tasmaniër Keil. van wie John- I voortzetting van het werk van de son nu is benoemd door de univer- I 76-jarige prof. Tenhaeff door een siteit). Prof. van Parreren is volsla- man die door prof. Tenhaeff en an- In Rotterdam heeft zich gis teren een olifantentragedie voor gedaan. Verzwakt door de zeereis van Calcutta naar Rotterdam zijn 13 olifantjes gisteren ver trein verder vervoerd naar Bre men. Drie dieren kwamen om door ondeskundige leiding. Twee olifantjes waren zo ziek dat ze in de diergaarde Blijdorp op krach ten moeten komen. HOOGEVEEN 'ANP» De heer Fré Meis. lijsttrekker voor de CPN in het Noorden, heeft gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Hoogeveen de arbeiders in Nederland opgeroe pen tot een massale actie om de door de regering opgelegde loonpauze te doorbreken. Dit moet desnoods door middel van stakingen gebeuren, zo zei hij. De noordelijke arbeiders bond hij op het hart om op 17 april samen met de vakbonden mee te doen aan de protestdemonstratie in Gronin gen tegen de regeringspolitiek ten aanzien van het noorden. Groningen en Drente noemde by vanwege de bodemrijkdommen (aard gas. zout, magnesium en kali) het Texas van de wereld. Bij exploitatie van de bodemschat ten zou er in het noorden voldoende werkgelegenheid zijn. Hij bepleitte voor het noorden een aandeel in de exploitatiewinst van deze bodem schatten. Nu streeft de regering ernaar, zo zei hij, van het noorden natuurgebie den te maken, waardoor er van eco nomische opbloei geen sprake kan zijn. gen autoritair, aldus prof. Tenhaeff. Hü vervolgde.Kan dit eigenmachtig optreden nu maar doorgaan. Het in stituut en deze leerstoel gaan plat weg naar de verdommenis. We ma ken ons belachelijk voor het buiten land". De studievereniging heeft begin maart aan meer dan honderd weten schapsmensen in de hele wereld brie ven gestuurd met de vraag welke betekenis zü toekenden aan het werk van prof. Tenhaeff. Volgens de heer Gorter zijn er al zeer veel positieve reacties binnen gekomen. Op de pers conferentie heeft de heer Gorter een aantal van deze brieven laten zien. Tenslotte heeft de vereniging om een spoed audiëntie by minister Ve deren "die verstand hebben van para-psychologie" is aanbevolen. WESTER VOORT (ANP) Een naar schatting 25-jarige Duits spre kende man heeft gistermiddag om half zes een poging gedaan het hulp postkantoor te Westervoort bü Arn hem te overvallen. Hü dreigde de kantoorhouder H. A Jansen met iets dat op een pistool leek en eiste gel. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft het disconto verlaagd met een half procent tot 5% procent. Dit is een gevolg van soortgelijke ver lagingen door de nationale banken van Engeland en Duitsland. Het dis conto. het tarief waartegen de cen trale bank bereid is om leningen aan andere banken te verstrekken. Is zeer bepalend voor de rentestand. Het paste in de politiek van minister Witteveen die met dr. Zülstra overbestedingen wenst af te remmen om het disconto hoog te houden. De heer Jansen sprong evenwel van Maar de buitenlandse invloed met de zün stoel op en dit moet de over- mogelykheid van een verlegging van valler zo hebben verschrikt, dat hij een dollarstroom naar ons land plus wegvluchtte. De man verdween emt i het gevaar van overbesteding heeft een auto Op het ogenblik dat de I de president van de Nederlandsche man zün poging deed, was de heet Bank min of meer gedwongen om de Jansen alleen in het kantoor De i recente verlagingen in het buiten- rij kspolitie stelt een onderzoek in land te volgen DEN HAAG (ANP). Tegenover de „zeer geruststellende" verzekering van de staatssecretaris van Volksgezond. heid dat onderzoekingen door rijks- j diensten hadden uitgewezen, dat er geen ziektekiemen langs de kust voorkwamen, stelt de Ned. Consu mentenbond de brief aan de Tweede Kamer van de staatssecretaris, waar- Kamer waarin van deze onderzoekin gen verslag werd gedaan. In deze brief, zo schrijft de bond in het jongste nummer van de Con sumentengids, stond te lezen, dat bü monsters, die op negen verschillende dagen in Noord wijk en Katwük wer den genomen, op één resp. twee da gen salmonellabacteriën werden aan getroffen. In diverse commentaren, aldus de Consumentenbond, werd gesteld, dat de TNO-norm, die de bond gebruikte, niet bruikbaar (lees te streng) zou zün voor de meting van zwemwater. Daarmede werd gesuggereerd, dat de kwalificatie van de bond van vuil en DEN HAAG (ANP) De minis terraad is gisteren akkoord gegaan met de indiening van een wetsont werp dat onteigening mogelijk moet maken voor een buisleidingenstraat van Pernis langs Klundert naar de Schelde, nabü de Belgische grens, en van een zijtak vanaf Noordhoelc naar deze grens ter hoogte van Nis pen De straat, zoals geprojecteerd, is totaal 90 km lang. Het tracé volgt de route van een püp van Sihell Ne derland Chemie van Pernis naar Terneuzen, en gedeeltelijk de route van de püplelding van een oliecon sortium van Rotterdam naar Ant werpen De buizen zullen in deze straat worden gelegd op een minimale, maar veilige, onderlinge afstand en op een constante diepte van één meter. De gemiddelde breedte is 100 meter. De aanleg zal een totale in vestering vergen van 75 k 100 mil joen, aldus de minister-president aan het einde van de vergadering. DEN HAAG (ANP) Er is in de Europese Economische Gemeen schap geen land dat zoveel buiten zün grenzen investeert als Nederland, aldus het te Parijs verschijnende economische maandblad „Vision". De Nederlandse buitenlandse investerin gen zün zelfs aanzienlük groter dan die van Frankrük en Duitsland, maar volgens „Vision" zal het Nederland moeilük vallen in de toekomst deze leidende positie te behouden. Van alle Europese landen is Enge land het land met de meeste inves teringen in andere landen. In de ja ren zestig heeft Engeland ongeveer 8 miljard dollar in andere landen ge waar het gezin op vakantie was ge- investeerd, meer dan de zes EEG- weest. of er gebaad was en of be- landen bü elkaar. De Britse investe- die - te strenge - norm zou inhou den De consumentenbond wüst er echter op. dat hij de gevonden uit komsten in zes klassen heeft inge deeld en dat by de als vuil, vuiler en vuilst bekritiseerde plaatsen de norm in zeer aanzienlüke mate werd over schreden. Hoewel wü slechts de verontreini ging maten, aldus de bond, is de alge mene opvatting, dat bü toeneming van die verontreiniging de kans op ziekte ook toeneemt. De Belgische zusterorganisatie heeft het afgelopen najaar een enquete onder haar leden gehouden, waarin o.a. werd gevraagd vuiler slechts een overschrijding van I plaatsen. paalde ziekteverschynselen waren op getreden. De analyse van de antwoorden geeft een zekere correlatie te zien tussen het optreden van sommige verschünselen en het gebaad hebben bü als slecht gekwalificeerde bad- ringen m de Verenigde Staten verto nen de snelste toeneming, gevolgd door die in de EEG. De Britse inves teringen in het overzeese sterlingge- bied zün wat omvang betreft nog steeds het belangrükst, maar verto nen een neiging minder snel te groeien. ADVERTENTIE Veertien miljard spaarguldensAnders gezegd: bijna de helft van al het Nederlandse spaargeld is aan de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank toevertrouwd. Eigenlijk is dat wel logisch: wij zijn immers de bank voor iedereen. Wij hebben voor iedereen de manier van sparen, die bij hem of haar past. U kunt bij ons kiezen uit vele spaarvormen. En a krijgt een aantrekkelijke rente voor uw spaargeld. Komt u eens met ons praten. de bank voor iedereen 2900 vestigingen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6