De Wijde Vluchtvan strozak tof luxe matras GEDICHTEN. VERHALEN-GEDICHTEN F f -Politiek bekeken, voor boven de 16 Komt vrienden in den ronde Hel kind JIJ CHU te wapen AWAY Hemelvrouw De oude man Gelukkig VADER Politieke stelsels Zou het onderschrift kunnen luiden bij boveiistaande foto, die is gemaakt tijdens een vakantiekamp van de Wijde Vlucht uit Leiden. Dit jaar neemt deze christelijke reiscentrale ruim 500 jongens en meisjes mee op haar reizen in binnen- en buitenland. Op de foto links onder een beeld van het grotendeels inet eigen mankracht gebouwde kamphuis in het Luxemburgse stadje Lieler DAG 3 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN Vakantiein het buitenland? Dat is tegenwoordig pr steeds meer Nederlanders weggelegd. Wie er niet met een Jen autootje op uittrekt, kan gebruik maken van de reisbureaus I 's winters bij tientallen dingen naar de gunsten en de klandizie n de naar zon hunkerende Hollanders. Los van die op commer ce basis gestoelde reisbureaus is er een heel ander soort vakan- organisatie werkzaam: de uit de katholieke en christelijke tgdclubs voortgekomen reiscentrales. In Leiden zijn er elk |r weer duizenden jongeren die meegaan met een binnen- of itenlandse reis van zon centrale. Y-* Eén van die organisaties is de Leidse christelijke reiscentrale De Wijde Vlucht. Een Jaar of twaalf geleden ont staan, toen 20 Jongens van de toenmali ge christelijke jongerenvereniging een keertje met elkaar wilden kamperen. In ruim tien jaar tljds is dat ene initiatief uitgegroeid tot een omvangrijke reisor ganisatie, die dit Jaar de vakantie ver zorgt van meer dan 500 Leidse Jongeren. Het reispakket is in de loop der Jaren meegegroeid: ging men er die allereer ste keer op uit met gehuurde tenten naar het bos in Driebergen, thans om vat het reizenpakket zowel binnenlandse kampen (Leersum, Hooghalen) als bui tenlandse reisdoelen (Duitsland. Lu xemburg, Oostenrijk). In die beginjaren bleef de Leidse christelijke reiscentrale nog dicht bij huis. De kampen lagen in Alphen (N. Br.) en Friesland, waar de tenten door een hevige windvlaag tegen de vlakte gingen. Maar ook die storm werd het hoofd geboden. In '03 werd voor het eerst een reis naar België aangedurfd, het Jaar daarop stond Linnen in Duitsland op het programma. Het aantal deelnemers aan deze reizen bevond zich na een kor te inzinking in stijgende lijn: 250 man. De grote legertenten hadden inmid dels plaats gemaakt voor de lux ere bungalowtenten: „De Jeugd hield toen al niet meer van dat ruige kamperen." stelt de huidige voorzitter Eradus vast. De uitstapjes over de grenzen bleken goed in de smaak te vallen. De Wijde Vlucht waagde zich steeds verder van huis en haard en belandde in het Duit se Aken. Oostenrijk en Engeland. Twee Jaar geleden werd in de plaats Lieler (Luxemburg) een prachtig eigen onder komen verworven. Een grote bouwkeet, fraai gelegen, werd omgebouwd tot kamphuis met alles d'rop en d'raan: waslokalen, eetzalen en recreatieruim ten. De ontwikkeling is driftig geweest in het 12-jarige bestaan van De Wijde Vlucht: van de stoffige strozak naar de schuimrubbermatras, van de eenvoudige kampeertocht naar de compleet verzorg de buitenlandse tienerreizen. De allure van een commercieel reis bureau heeft de Leidse christelijke reis centrale echter nooit gekregen, al is de hoeveelheid administratief werk met bergen toegenomen. Kenmerkend voor reisorganisaties als De Wijde Vlucht is het amateurisme, in de goede zin van het woord. De reisleiders krijgen welis waar een luttele tegemoetkoming, maar wie geldelijke verdiensten zoekt kan be ter naar een lucratievere Job om zien. Anders ook dan bij een reisbureau, voelen de (vrijwillige) reisleiders zich verantwoordelijk voor de kinderen die aan hen zijn toevertrouwd. Dat wil ook weer niet zeggen dat de deelnemers aan de leiband worden gehouden. Naast de gezamenlijke excursie krijgen de tie ners gelegenheid genoeg om een plei sterplaats ook op him eentje te bekijken. „Maar ze hoeven niet dronken terug te keren, want dan gaan ze onherroepelijk naar huis", zegt de heer Eradus. Typerend is ook de Je zou haast zeggen: christelijke sfeer van saam horigheid tijdens zo'n vakantiereis van De Wijde Vlucht, ook al komen de va kantiegangers in niet geringe getalen van openbare scholen. Sinds enige jaren beschikt De Wijde Vlucht over een ei gen clubgebouw, achter de Hooglandse Kerk. Daar wordt in de wintermaanden het contact met de Jeugd en de leiders onderhouden. Er kan worden gejudood, PAGINA 1» rzoek Uit de wolken boetseer ik jouw gezicht, uit de horizon snijd ik jouw lichaam, mijn hemelvrouw. Jij bent de keten aan de wand: Mijn goede wil de witte hand, mijn meineed de zwarte schaduw. Maar nog drinken wij liefde uit kristallen glazen en gooien het tegen de muur bij het afscheid. Ton Jansen. Langestraat 65. Leiden. De oude man voelde zich zo een zaam en alleen, zijn lieve vrouw ging van hem heen. Nooit wilde hij een ander trouwen, hij dacht: dat zal mij vast berouwen. Ik had zo'n goede vrouw, die ik niet voor een ander ruilen wou. Ze snauwden en grauwden elkan der niet, ze deden elkander nooit verdriet. Alles praatten ze samen uit, ze schreeuwden nooit en praatten nimmer luid. Hij zocht het toen maar in de boeken, probeerde alles te onder zoeken. Het laatste boek was de bijbel die hij onderzocht. Toen werd hij zo wijs. en maakte een hemelreis Mevrouw S. de Jong Van Schoonderwoerd Pieter Bothstraat 1 Leiden Stil, vol dromen en wensen, zit ik hier Heel gelukkig, alleen door jou kan ik zo zijn Met jou vond ik de juiste manier Om te leven, intens gelukkig, hoewel alles in het klein Het grote geluk vinden wij, als we alleen zijn samen Dan komt al mijn liefde voor jou boven Nu hier kan ik slechts aller lei plannen beramen Om je te beminnen, je gelukkig te maken, je te loven Ik wil zoveel voor je doen. je al les geven Je helpen in narigheid, voor zo ver ik kan Ik hoop, lieve schat, dat ook jij gelukkig zult leven Zoals het moet zijn, jij als vrouw, ik als man. Max v. d. Ouweelen Molenaarstraat 7 Leiderdorp Het leven kan soms grauw en kil zijn, geen glimpje zonneschijn. Dan kan je soms echt naar de dood verlangen en staat je leven stil. Dan, plots, hoor je de kleine schreien, die boven haar middag slaapje doet. Je hart springt dan weer open en je weet waarvoor je door moet leven om al je zorgen te besteden aan het kind, dat je toch dit leven gegeven hebt. Mevrouw J. Schrijer, Tasmanstraat 68, Leiden. Soms kijk ik naar je, en 't is of ik je haat. om alles wat ik je heb vergeven en toch niet vergeten kan. Dan kijk je me aan en God weet wat er in je omgaat. Als je de blik in m'n ogen ziet, terwijl mijn hart schreit, denk ik hoe simpel het ook is, dat ik je niet kan missen. Jij vader van mijn kinderen en bezitter van mijn hart. Mevrouw J. Schrijer, Tasmanstraat 68, Leiden. Mijn hart klopt gerust, mijn geest is tevreden Vroeger zag ik alleen de toekomst en die was pover Met jou nu, lééf ik, en echt in het heden Je behandelt me eerlijk, daardoor heb ik alles voor je over Jij, die me helpt in moeilijke ogenblikken Ben ik eeuwig dankbaar, omdat je me gelukkig maakt Jij kunt me laten lachen, jij laat me niet stikken Als eens een zwaarmoedige bui mijn hart heeft geraakt. Max v. d. Ouweelen Molenaarstraat 7 Leiderdorp De PSP gaat de komende verkiezingstijd in met een „ont wapenende" affiche van een blije blote deerne in een Hol lands polderlandschap. Hoe zou die affiche eruit zien, als ze in opdracht was gemaakt van een andere politieke partij? De Amsterdamse fotograaf John Prins keek zes keer door het oog van z'n camera en knip te de PvdA, PPR. D'66. VVD, KVP en CHU. En dat betekende zes knipogen vn onderstaande serie. gekaart (eens ln de maand een klaver- Jasdrive) en voor de ouders zijn er af en toe dansavonden. Ook hier gaat het weer om het bouwen van een vriend schappelijke sfeer. Het zonder knarsen laten draaien van de organisatiemachine van De Wijde Vlucht kost vanzelfsprekend zeeën van tijd, en dan altijd: eigen vrije tijd. Je raakt er echter aan verknocht, aldus voorzitter Eradus die vorig Jaar de actie ve, om studie redenen scheidende voor zitter Ruud Breedeveld als voorzitter heeft opgevolgd. Het werk dat achter de schermen wordt verzet om enkele honderden jongeren een onbezorgde va kantie te bezorgen, kan dan ool: alleen maar worden verricht uit een overmaat aan enthousiasme. Per jaar gaat er een slordige 60.000 gulden door de vingers van penning meester. Winst maken is er niet bij. Net quitte draaien is het devies. De prijzen zijn daarop gebaseerd. Een greep uit de fraaie (door een ken nis voor drukkosten samengestelde» fol der van dit Jaar: 8-daagse senior-tiener- reis naar Parijs en Luxemburg f 121.15: 8-daags verblijf in het rustieke kamp huis te Hooghalen (Drente) f 81,35; 8- daags kampement in de Jeugdhoeve te Leersum f 62.35; een eveneens 8-daagse reis naar Witten, Duitsland f 107.40 voor 12-15 jarigen en f 115,40 voor 14- 17-Jarigen. Tientallen leiders (ongeveer 1 op 4 deelnemende kinderen) en kokkin nen offeren elk Jaar weer een deel van hun eigen vakantie voor dit jeugdwerk op. Honderden Jongeren genieten er van en daarom mag dit soort reisorganisaties dat altijd staat in de schaduw van de aan de weg timmerende reisbu- reau's. hier best eens worden vermeld. wordt telkens een onderdeel van ons po litieke stelsel uit de doeken gedaan. Op de middelbare school leer je een aantal van deze zaken wel (bijvoorbeeld: hoe komt een wet tot stand), maar in cur sus „politiek bekeken" staat het allemaal wat minder duf en eigentijdser beschre ven dan in de vaak dorre leerboeken. Dit gaat overigens niet ten koste van de degelijkheid. De boekjes zijn stuk voor stuk qua inhoud verantwoord, wat in mindere mate voor de documentatiemap pen geldt. De VVD-er Vonhoff heeft bijvoorbeeld geklaagd, dat de documen tatiemap over dienstplicht nogal tenden tieus naar de linker kant was sa mengesteld. In principe is de cursus „Politiek be keken" bedoeld voor jongeren boven de 16 Jaar. Een speciale vooropleiding is niet vereist, staat in de folder, maar hoe lekker de boekjes ook geschreven zijn: je moet er wel even voor gaan zit ten. Ideaal lijkt de cursus ons vooral voor werkende-jongerencursussen en middel bare scholieren, vanwege de praktische benadering van recht en maatschappij leer. De documentatiemappen mogen soms tendentieus zijn, stof tot discussie leveren ze in elk geval. Vraag je leraar maatschappijleer of Je vormingsleider eens of hij er wat voor voelt. En anders kun Je een los abonnement nemen voor drie rijksdaal ders per jaar, maar per klas krijg je re ductie. (Adres: stichting Burgerschaps kunde, postbus 349. Leiden, tel. 44451). Zoals hiervoor beloofd ook nog wat informatie over de cursus voor gemeen teraadsleden. Deze bestaat uit 23 lessen over thema's als: de rol van het raads lid en die van de ambtenaren, gemeen- tefinanciën, woningbouw, inspraak, blij vend contact met de kiezers, wijkraden, onderwijs, gewestvorming, milieuhygië ne enz. De belangstelling voor deze schrifte lijke cursus is groot. Er doen 2300 raads leden aan mee. die binnenkort ook nog een dagje bij elkaar komen om met de docent wat dieper op de materie in te gaan. uDEN Deze week kregen we baar lessen in handen gespeeld fde op jongeren gerichte cursus bollek bekeken". Dit is een uit- yan de in Leiden gevestigde pting Burgerschapskunde, die de fee burger wat meer politiek wil bijbrengen. stichting Burgerschapskunde werd aar geleden opgericht, op aandrang hTe politieke partijen (met uitzon van de CPN). Er moet maar eens leer licht komen in ons duistere ike wereldje, was de achterliggen- lachte hoevelen zullen bijvoor- straks de schimmige procedure de kabinetsformatie kunnen vol- behulp van CRM-subsidie heeft ichting Burgerschapskunde tot dus- I drie cursussen samengesteld, die zicht van ons volk in het politieke boet verruimen. De eerste was een i over het functioneren van onze bleving. Vervolgens een nog k lopende cursus voor gemeente- kleden (waarover straks meer) en de jongerencursus „Politiek be- cursus omvat in totaal 12 boek- Sütgevoerd in een handig leesbaar, int formaat. Tot op dit ogenblik [er 8 van die boekjes uit. Ze ver- i met een regelmaat van 2 per pd. Als extraatje ontvangen de cur- D eens per maand ook een zoge- Bde documentatiemap. Dit is een ■ruk van een aantal krantenknip- kiver een bepaald onderwerp (bij- peeld over de dienstplicht, volks- jg. de VN, gastarbeidersprobleem I de lesboekjes hoort een vragenlijst, 'de hand waarvan Je kunt nagaan fe de materie een beetje onder de ;hebt. Die Ingevulde vragenlijst kan jen opgestuurd naar de docent in fcn, maar dit is geen verplichting. I aard van de boekjes doet ons deze ps hier signaleren. In vlotte stijl De cursus gemeenteraadsleden is ook voor de „gewone" burger te bestellen. De kosten hiervan bedragen 25 gulden, voor welk bedrag alle boekjes thuis worden bezorgd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19