Finse opvolger van Thant? Toestand in Pakistan nog onzeker VOLKSREIZEN NAAR MAAN? Waarderend artikel in „Le Figaro" over Luns Dwangarbeid voor Joden uit Moskou WEER AANVAL OP BREZJNEW- DOCTRINE VAN ITALIAANSE CP Meer vrijheid voor Calley rrico Helsinki schuift Max Jakobson als nieuwe VN-secretaris naar voren over kaas gelezen JVijlen De Gaulle"Luns kun je vertrouwen, dat is een man die van zijn land houdt" tïJDAG 2 APRIL 1971 LETDSCH DAGBLAD PAGINA t (Van onze correspondent) HELSINKI (GPD) „In ons ferleg met de Scandinavische „en jxdere landen" is gebleken dat Max [kobson in wijde kring wordt be- [houwd als een waardig opvolger in secretaris-generaal Oe Thant. SJ geniet duidelijk het algemene irtrouwen van de lidstaten van de N en voldoet aan de eisen die ge leld kunnen worden aan een secre- iris-generaal. „Binnen drie dagen pdat Thant te kennen had gege- fen zich niet meer beschikbaar te Sllen stellen voor een volgende nbtsperiode, lag dit communiqué in de Finse regering op tafel. Iedereen was er toen ook van over- igd dat de niet nader genoemde nden ook de Sowjet-Unie omvat, men Jakobsons kandidatuur niet vergeten... Aicoefen blijkbaar goedkeurt. Jakobson één van de topfiguren in de Scan dinavische diplomatie werd gebo ren op 30 september 1923 in het Finse Viborg (Viipuri). In 1941 begon hij zijn universitaire studie, die echter nooit enig resultaat in de vorm van een titel zou opleveren. De onzekere oorlogstijd droeg daartoe bij. Zijn carrière begon hij als Journalist op het Finse persbureau FNB. In 1946 werd hij benoemd tot redacteur van de Finse afdeling van de BBC in Londen, waar hij tevens tussen 1948 en 1953 correspondent was voor het conservatieve dagbla düusi Suomi. Zoals vele Journalisten vóór hem kwam hij uiteindelijk toch in de di plomatie terecht. Eerst werd hij persattaché in Washington, maar reeds in 1958 was hij terug in de Finse hoofdstad waar hij de leiding van de persafdeling van het minis terie van Buitenlandse Zaken op zich nam. Vier Jaar later (in 1962) werd hij chef van de politieke afdeling van dit ministerie en dat resulteerde tenslotte weer in een benoeming tot Finlands vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties op 1 april 1965. Het feit dat velen in hem de op volger van Thant zien is zowel te danken aan zijn persoonlijke eigen schappen als aan de serie initiatie ven die hij heeft genomen. En niet het minst aan de toenemende neu trale positie die Finland in interna tionaal verband heeft weten te be waren. Wat Jakobson betreft is het dan ook geen geheim dat hij één van de meest invloedrijke raadgevers van president Kekkonen is, en de „primus motor" van de huidige bui tenlandse politiek van zijn land. Aandacht Toen Finland vorig jaar voorstel de geregeld overleg te plegen op mi nistersniveau zonder dat de één of andere crisis dit noodzakelijk maakt (maar waar wel door allen in de VN positief op werd gereageerd) werd weer aller aandacht op Jakobson ge vestigd. Men ging er terecht van uit, dat het zijn idee was geweest. Bij een bezoek aan de Verenigde Staten in 1961 ter voorbereiding van een be zoek van president Kekkonen aan president John Kennedy uitte de laatste zijn verwondering erover dat de Sowjet-Unie Finland had toe gestaan onafhankelijk te blijven. Ja kobson antwoordde dat hij daar „wel een boek over zou kunnen schrij ven", waarop Kennedy hem aanraad de dat beslist te doen. Het boek is er (Finnish Neutrality, uitg. Hugh Evelyn, Londen) en in begrijpelijke termen legt Jakobson uit hoe Finland in de schaduw van de Sowjet-Unie, altijd een vrij land met een parle mentaire democratie is kunnen blij ven. Dat er thans aan het 53-ste ka binet wordt gesleuteld duidt erop dat dit niet zonder gekrakeel gaat, maar dat zou dan ook in een totalitaire staat onmogelijk zijn. Jong Een voordeel op zijn concurrenten die ook naar Thants post dingen heeft hij door zijn leeftijd. Hij is pas 47 Jaar oud en pleegt te zeggen dat dit zijn beste Jaren zijn. Verwacht kan worden dat de Oostenrijkse vroegere minister van Buitenlandse Zaken Waldheim zich kandidaat zal stellen, iets wat hij nooit onder stoe len of banken heeft gestoken. Even min als de VN-ambassadeur van Ceylon, Amerasing. Zadroeddin Chan, kleinzoon van de Aga Chan en werkzaam in het VN-vluchtelin- gencommissariaat, wordt nog als te Jong voor deze taak beschouwd en met zijn enorme vermogen en aristo cratische achtergrond minder ge schikt in tijden als deze. Als de voor tekenen dan ook niet bedriegen zal na Thant het voorzitterschap der VN weer overgaan in Scandinavische handen: na de Noor Trygve Lie, de Zweed Dag Hammerskjöld en Oe Thant, is nu waarschijnlijk de beurt aan de Fin Max Jakobson. Iets wat bovendien de verwerkelijking van de door Finland voorgestelde Veilig heidsconferentie ten goede kan ko men. WASHINGTON (AP. RTR» Een groep rijke Amerikaanse burgers zoekt naar mogelijkheden om vluchten naar de maan te financie ren, en wel met behulp van het ma teriaal dat Nasa over heeft (o. m twee Saturnusraketten met Apollo- capsules en maanlanders) na het schrappen van enige geprogrammeer - I de maanvluchten. Zij zouden voor deze „volksreizen" een bedrag van ongeveer anderhalf miljard gulden op tafel moeten brengen. De groep, die zich „commissie voor de toekomst" noemt en onder leiding staat van luitenant-Tcolonel b. d. John Whiteside, heeft reeds bespre kingen gevoerd met het waarnemend hoofd van de Nasa dr. George Low en Wernher von Braun, en boven dien met astronauten, die graag de bemanningen voor deze vluchten wil len vormen. Het overtollige Nasa-materiaal zou zonder dergelijke „particuliere" rei zen in de motteballen worden gezet of worden ingezet voor het program ma voor een ruimte-laboratorium. Het materiaal werd overtollig toen de Nasa drie van de voorgenomen I tien maanlandingen moest schrappen uit geldgebrek. Overigens heeft Low, I die de Nasa leidt tot James j Fletcher in mei de functie van directeur-generaal aanvaardt, ver- klaard, dat Amerika de leiding in de ruimte weer dreigt te verliezen aan Rusland, en deze leiding dan in zeer lange tijd niet meer zal kunnen te- rugveroveren. Low sprak voor de se- PARIJS (ANP) „Joviale reus, symbool van de Hollandse degelijk- ïeid. die tegelijk ironie en humor litstraalt en van wie talloze geesti- ?e uitspraken de ronde doen", aldus >eschrijft „Le Figaro" in zijn rubriek .Het portret van de week" minister juns naar aanleiding van diens (af- icheids) bezoek aan zijn Franse ambt- jenoot Maurice Schumann. „Het is liet overdreven te zeggen, dat wij lan het einde van een heerschappij, itaan een lange heerschappij. De ïeer Luns beheerst in feite als een tverkelijk absolute monarch sinds neer dan 18 jaar de Nederlandse po itiek. Een internationaal record dat nog nooit geëvenaard is en ook, niet licht zal worden overtroffen", aldus „Le Figaro". Na de buitenlandse zaken van Nederland te hebben geleid, gaat hij iu de lot van de NAVO in handen nemen. „Deze scherpzinnige, bezon nen, vindingrijke, optimistische poli ticus, onwrikbare zowel in zijn pa triottisme als in zijn Atlanti sche overtuiging, is reeds een bekende figuur in deze organisatie. Men zag hem op elke zitting en zijn beurt om als voorzitter van de raad op te tre den in 1958-1959 zal niet worden ver geten: kennis van zaken, doeltref fendheid, standvastigheid, goed hu meur waren er de duidelijke ken merken van". Winst voor de NAVO, maar een leegte voor de EEG, aldus Le Figaro, die in dit verband mr. Luns „geen gemakkelijk part ner" noemt. „Daarover kan Frankrijk len of banken. Buiten het steekspel in Brussel hebben echter altijd een wezenlijke hoogachting en vriendschap tussen de twee kampioenen bestaan. Nooit heeft de Nederlands staats man verzuimd op bepaalde dagen, ztfn Franse collega een zending Goudse kaas of tulpen te zenden". Volgens Le Figaro heeft generaal De Gaulle, die wel eens tot het ui terste moet zijn gebracht door de te genwerking van Luns, een gezegd „Luns kun Je vertrouwen. Dat is een man die van zijn land houdt". Het blad noemt deze hoogste lof uit de mond van het overleden Franse staatshoofd méér zeggend dan een uitvoerig portret van „een van de markantste persoonlijkheden van na de oorlog". meepraten en Couve de Murville gedurende vele jaren Frans minister van Buitenlandse Zaken in het bijzonder". Niet dat de Nederlandse minister een verbitterd vijand van Frankrijk was, maar hij had geen waardering voor de Gaullistische po litiek en dat stak hij niet onder stoe- MOSKOU Vier Joodse inwoners van Moskou zijn in de afgelopen dagen in een geheim gehouden pro ces tot langdurige dwangarbeid ver oordeeld. Waarschijnlijk berustte de veroordeling op „tegen de Sowjet- Unie gerichte handelingen." De betrokkenen hebben geruime tijd met grote moed en zeer open lijk acties gevoerd voor een soepeler emlgratiebeleid voor Joden die naar Israël willen emigreren en tegen alle vormen van discriminatie. De namen van de veroordeelden zouden zijn Wladimir Slepak, Victor Polski, Rosenblum en Blind. Zij werden al lange tijd geschaduwd door de geheime dienst, de KGB. Onlangs werden twee gasten in het huis van Slepak aan de Gorkistraat gearresteerd. Zij zijn kort daarop losgelaten. De vier veroordeelden behoorden tot een groep van ongeveer honderd Jo den, die onlangs een protestdemon stratie hielden voor het Hoge Ge rechtshof en daar een brief met 260 handtekeningen achterlieten. Zij kregen toen het advies zich voor het uiten van hun grieven in ver binding te stellen met de procureur in Moskou. Op 26 maart werden zij door die functionaris ontvangen; 21 van hen onder wie dit viertal, zijn niet in hun woning teruggekeerd. De andere leden van de groep zouden nog worden vastgehouden, met uitzonde ring van een zekere Titow, van wie niet bekend is of hij van Joodse bloede is. Deze man is naar een psy chiatrische inrichting overgebracht. Waarnemers hebben opgemerkt dat het Moskouse proces zich in Zulk een geheimzinnigheid heeft voltrok ken dat het kortgeleden tegen vlieg tuigkapers gehouden proces in Le ningrad, daarbij een toonbeeld van openbaarheid is geweest. MOSKOU De leidende Italiaan se communist Enrico Berlinguer heeft gisteren op de derde dag van het 24ste partijcongres in Moskou, zijn gehoor van meer dan 5000 Rus sische en het Kremlin goed-gezinde buitenlandse communisten de eers te dissonant laten horen. Hij zei van men mening te zijn dat elk land en elke partij in volledige onafhankelijkheid moeten kunnen opereren. De Italiaanse communis tische partij, de grootste in West- Europa, voelt zich in beginsel wel solidair met de Sowjet-Unie en haar communistische bondgenoten, maar „dit betekent echt niet", aldus Ber linguer. „dat er een identificatie moet zijn met de keus die elk communis tisch land en. in het algemeen, elke communistische of arbeiderspartij uit eigen verantwoordelijkheid heeft gemaakt en nog gaat maken. Ons in ternationalisme is gebaseerd od de erkenning van de volledige onaf hankelijkheid van elk land en elke partij en laat ruimte voor punten en motieven waarop meningen verschil len of afwijken". De rede van de plaatsvervangend secretaris-generaal van de Italiaan se communistische partij was duide lijk een uitschieter in de gelijkmati ge tonen van solidariteit die de ver schillende sprekers tijdens de eerste dagen van het congres hadden laten horen. Na hem werden deze tonen trou wens weer opgepikt door als eerste de Tsjechoslowaakse partijleider Goestav Hoesak. Deze uitte zijn "die pe dankbaarheid" voor de interven tie van de Warschaupacttroepen in zijn land die op 21 augustus 1968 een abrupt einde maakte aan de Praag se lente". "De internationalistische hulp heeft ons land bewaard voor een burgeroorlog en een contrarevo lutie en geholpen de resultaten van het socialisme te verdedigen, zei hij. De krachten van reactie en imperia lisme zijn er nu wel van overtuigd dat elke poging door een contra-re volutie het socialisme te ondergra ven zal worden afgeweerd door de verenigde solidaire internationalis tische krachten". Zoals Walter Ulbricht en Edward Gierek dat al eerder hadden gedaan gaven de Hongaarse en Bulgaarse partijleiders. Janos Kadar en Todor Sjiwkow gisteren ook uiting aan hun afkeer over de "aanvallen en laster praatjes" die China lanceert tegen en over de Sowjet-Unie en de gehe le communistische beweging. naatscommissie over de toewijzing van ongeveer 12 miljard dollar voor de Nasa in de nieuwe begroting, en noemde dit bedrag veel te klein om de ruimterace met Rusland te kun nen volhouden. Zoals de zaken er nu voor staan, zou Amerika na 1973 ge durende 4 jaar geen bemande ruim- tevluchten meer maken, en in die Ja ren zou Rusland vermoedelijk Juist grote vooruitgang op dit gebied boe ken, o.m. door het bouwen van een permanent bemand ruimtestation in een baan om de aarde. Inmiddels heeft de ruimtevaart commissie van de senaat de begro tingspost voor de Nasa wel met ruim 550 miljoen gulden verhoogd, maar dit is slechts een druppel op een gloeiende plaat. Op 19 april wordt over de Naaa- begroting gestemd. (Van onze correspondent mr. H, L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Pre sident Nixon heeft vanuit zijn verblijf in San Clemente in Ca- lifornië gelast dat luitenant Wil liam Calley de bewegingsvrijheid van zijn eigen appartement dient te hebben in plaats van opgeslo ten te zijn in de militaire straf gevangenis waarheen hij onmid dellijk werd overgebracht nadat de militaire jury hem schuldig had bevonden aan de moord op „tenminste 22 Zuidvietnamese burgers" in het stadje My Lal. Nixons opdracht is van kracht m lang de ..zaak-Calley" nog de ver schillende stadia van hoger be roep en cassatie moet doorlopen, een proces dat volgens Ameri kaanse Juridische deskundigen nog jaren kan duren. De president gaf deze opdracht te lefonisch aan zijn stafchef Thomas Moore, nadat het Witte Huis letter lijk overstroomd werd door tele grammen die voor het lot van Calley pleitten. Volgens bronnen in het Wit te Huis beliep deze vloedgolf niet minder dan 25.000 telegrammen per dag. In Witte-huiskringen noemde men deze reactie „verbazingwek kend" en uniek ln de Amerikaanse geschiedenis. Nixons besluit om luitenant Calley ruimere bewegingsvrijheid toe te kennen, werd door afgevaardigden in het Huis met applaus begroet. Reeds nu speculeert men of de pre sident mettertijd niet daadwerkelijk zal ingrijpen om gratie te verlenen, maar politieke waarnemers zijn van mening dat een dergelijke beslissing van de president ook grote politiek* gevolgen zou kunnen hebben. NIEUW DELHI De Indiase ra dio meldde gisteren dat de Westpa- kistaansc strijdkrachten in vijf Oost- pa kistaanse steden een grootscheeps offensief zijn begonnen tegen de aanhangers van Sjeik Moedjiboer Rachman, de leider van de Awami- Iiga. Deze vijf steden zijn Dacca, de havenstad Tsjittagong, en Comilla, Rangpoer en Bogra. Het offensief zou ontketend zijn na de aankomst ln Oost-Paklstan van nieuwe Westpakistaanse eenheden. De Indiase radio maakt voorts melding van een aanval van West pakistaanse troepen op het gebied rond Tsjerrapoenji en vuurgevech ten tussen Westpakistaanse soldaten en Oostpakistanen ten zuiden van de heuvels Tsjerrapoenja. Verder was vernomen dat de Oostpakistaanse stad Dinajpoer bij de gres met West- Bengalen door de aanhangers van sjeik Moedjiboer is heroverd. Waar Sjeik Moedjiboer op het ogenblik verlijft, is nog steeds niet bekend. De Londense „Daily Tele graph" berichtte dat hij gearres teerd is en naar Lahore is overge bracht. Het blad ..Indonesia Raja" schreef dat Moedjiboer met zijn vrouw en andere leiders van de Awa- mi-liga in Djakarta zijn aangeko men en dat zij van plan zijn poli tiek asiel in Indonesië te vragen. Dit bericht is door een woordvoerder van de Pakistaanse ambassade in Dja karta tegengesproken. Men heeft ook geen bevestiging kunnen krijgen van het bericht in de „Daily Telegraph" Radi-Vrij-Bengalen, een station in het gebied aan de grens tussen Oost-Pakistan en de Indiase staat Assam, meldde dat het bevrijdings leger van sjeik Moedjiboer Dacca volledig onder controle heeft en dat de troepen van de sjeik de vliegvel den van Rangpoer, Noahatta en Co ses Tazar bij Tsjittagong hebben be zet. De officiële radio blijft melden dat de toestand zich in de hele oostelijke provincie normaliseert, maar er zijn aanwijzingen dat de strijd inderdaad nog voortduurt. Zo meldde een 25- Jarige Oost-Pakistaan die met een Jeep bij de Indiase grens arriveer de. dat de luchtmacht de vorige dag de belangrijke stad Jessore, waar hij Juist vandaan kwam. had aangeval len. Honderden lichamen liggen daar te rotten in de zon. zo vertelde hij Hij had gisterochtend bij zijn ver trek uit de stad "kilometers achter een lijken" gezien. Het vliegveld van Jessore was in handen van het Pakis taanse leger, en waren er vier trans portvliegtuigen met troepen en voor raden geland. Er waren minstens drie tot vierduizend militairen in Jessore, met tegenover zich een paar honderd man van de Oost-Pa- kistaanse "Rifles", die over maar weinig munitie beschikten maar ge steund werden door een groot aan tal burgers. De Westpakistaanse troe pen waren bij het vliegveld en hun legerplaats „vastgepind". Troepen die gedwongen waren zich terug te trekken van de voornaamste invals weg. hadden hele dorpen in brand gestoken en er verscheidene bewo ners gedood. Bij de aanval op Jesso re was één van de vliegtuigen door mannen van de "Rifles" omlaag ge schoten. Indiërs De Indiase regering zal waar schijnlijk Jonge Indiërs toestaan naar Oost-Pakistan te gaan en de aanhangers van Sjeik Moedjiboer Rachman te helpen. "Dit is een vrij land", aldus een functionaris. „Uit verschillende Euro pese landen is een groot aantal men sen gedurende de Spaanse burger oorlog naar Spanje gegaan, en uit de Verenigde Staten zijn verschei dene groepen onder dergelijke om standigheden naar andere landen ge gaan. Op dezelfde basis heeft het volk van India recht op zijn persoon lijke overtuiging". Volgens zegslieden in Nieuw Del- hl hebben autoriteiten in de Westpa kistaanse hoofdstad Lahore een op- Leden van het leger van sjeik Moedjiboer in een loopgraaf bij de stad Jessore. roep gedaan tot de Jeugd dienst te nemen in het leger "om zo de een heid van Pakistan te helpen behou den". De Tochi Scouts, een paramilitaire organisatie uit de noordwestelijke grensprovincie van West-Pakistan, zouden volgens de zegslieden "per vliegtuig naar Oost-Paklstan zijn ge bracht om te helpen bij de onder drukking van het verzet op het plat teland. Wij zijn van mening dat dit gevaarlijke maatregelen zijn, omdat zij beogen 'n Westpakistaanse guer rillaorganisatie naar Oost-Pakistan over te planten", zo verklaarde een Indiase functionaris.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9