Geen nieuwe ministeries Bij „Brons" werken ze democratisch Recherche vindt spoor valse contracten Udink: Geertsema's gehak op vakbond is inflatiebevorderend Directeur Kuiper: fk beschouw me als gekozen door het personeel' Gastarbeiders kopen namaakstempels voor veel geld Commissie adviseert kabinetsformateur: Vervuiling industrie verwijten is zinloos Meer geld voor buitenlandse werknemers Clodagh Rodgers nummer één op het songfestival -EMBLEEM DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Noordzeekust en de W eidden meest in trek Van Mierlo wil niet op nationale schroothoop VRUDAO 2 APRIL 1971 sJEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ROTTERDAM De rijksre cherche stelt een onderzoek in naar de handel in arbeidscon tracten voor buitenlandse werk nemers en naar de vervalsing van en handel in mvv (mach tiging voorlopig verblijf) stem pels. die buitenlandse werkne mers in Nederland in hun pas poort moeten hebben. Een rijks rechercheur zal maandag een gesprek hebben met de Rotter damse vreemdelingenpolitie. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van de afdeling in ternationale arbeidsmarktzaken van het ministerie van Sociale Zaken. Ambtenaren van deze afdeling hebben mvv-stempels gezien, die niet anders dan ver valst kunnen zijn. „We weten dat ze gewoon vervalst wor den." aldus de heer A. Vesseur, plaatsvervangend hoofd van de afdeling. Ook is het mogelijk dat arbeidscontracten worden vervalst. Een zegsman van het ministerie vindt dat „een koud kunstje." Zowel de Stichting pro gast arbeiders als de Stichting hulp aan buitenlandse werknemers hebben met de illegale handel en de vervalsing te maken ge had. Onderschept De ..handel" verloopt als volgt. De contracten, bestemd voor werkzoekenden in de wer- vingslanden (landen waarmee Nederland een wervingscon tract heeft) worden op een slinkse manier onderschept op hun weg van de afdeling in ternationale arbeidsmarktzaken naar de wervingsbureaus in het buitenland. In het Rijnmondge bied worden de contracten, waarop alleen de naam voor komt van het Rijnmondse be drijf, dat buitenlandse werkne mers heeft aangevraagd, ver kocht voor bedragen variërend van f 800 tot f 3000 aan illegaal hier verblijvende buitenlanders. Zo kopen zij hier hun legali teit, nadat zij langs sluipwegen naar Nederland zijn gekomen, omdat zij in hun eigen land werkloos zijn en onderaan de lange wachtlijsten van de wer vingsbureaus staan of, bij de medische keuring door de bu reaus zijn afgekeurd. Anoniem Een aantal bedrijven plaatst aanvragen voor buitenlandse werknemers op naam. In dat geval wordt op het arbeidscon tract naast de naam van het bedrijf ook de naam van de te werven buitenlander ingevuld. Andere bedrijven plaatsen ech ter anonieme aanvragen, waar op de naam van de te werven man niet voorkomt, zodat het document de mogelijkheid biedt tot malversaties. De buitenlandse werknemers, die op deze manier aan hun ar beidscontract zijn gekomen, wil len onder geen beding dat hun namen in de krant komen, uit angst voor vergeldingsmaatre gelen van degenen die het con tract te koop aanbood. Zij zijn bang hun jegaliteit" weer te verliezen. In het Rijnmondgebied wer ken behalve 24.000 .legale" bui tenlandse werknemers 3 000 tot 5.000 buitenlanders zonder pa pieren. meestal in dienst van koppelbazen. Zij hebben de reis naar Nederland zelf be taald (van Turkije, Marokko) en staan daardoor bij familie in de schuld. Vandaar dat zij er veel voor over hebben om le gaal hier te kunnen werken. DEN HAAG Het aantal mi nisters kan misschien worden te ruggebracht van veertien naar dertien. In geen geval moeten er nieuwe departementen worden gesticht. Tot deze slotsom komt de com missie Interdepartementale taak verdeling en coördinatie in haar vandaag aan minister-president P. J. S. de Jong aangeboden rap port. Het rapport is in het bijzon der bestemd voor de toekomstige kabinetsformateur. De commissie, onder voorzitter schap van staatssecretaris mr. C. v. Veen (Binnenlandse Zaseni. wil "f van de minister zonder portefeuille, die speciaal is belast met ontwikke lingssamenwerking. De minister van Buitenlandse Zaken moet die taak er bij nemen. Eventueel zou het aantal ministers toch weer op veertien komen als de noodzaak zioh aandient een minis ter zonder portefeuille, speciaal be last met grondwetszaken, te benoe men. Het hangt van de persoonlijke interesse en deskundigheid van de toekomstige premier, de minister van Binnenlandse Zaken of die van Jus titie af, of er een bewindsman voor grondwetszaken moet komen. De commissie geeft niet toe aan de aandrang om te komen tot nieuwe departementen voor bijvoorbeeld omddenstandszaken, sport, milieu hygiëne, technologie of wetenschap pen. Zij geeft er de voorkeur aller lei wrijvingen in het overheidsbeleid op te lossen door taken te verschui ven en „coördinerende bewindslie den" te benoemen. I de zorg voor het milieu in ruime zin vangen. Als aspect van deze milieuzorg ziet zij de milieuhygiëne („de zorg voor de conditie van lucht, water en bo dem en voor het voorkomen van ge luidshinder e.d. voor zover van be lang voor de volksgezondheid"), die zij onder het toezicht van de staats secretaris voor Volksgezondheid wil laten. Toekomst De minister-president krijgt van de commissie zowel met het oog op de toekomst als in historisch perspectief een zwaardere taak. Hij moet ervoor zorgen dat de ministerraad in hoofd zaak beraadslaagt over "n op de toe komst gericht beleid, met terzijde stelling van onderwerpen die ook op een lager niveau afhandeld kunnen worden. Voorts wil de commissie de minis ter-president de historische rol van de minister van Binnenlandse Zaken als sluiter van het parlementaire Jaar laten overnemen. Deze sluiting geschiedt namens de Koningin. De commissie redeneert nu, dat het lo gischer is deze taak door de minis ter-president te laten verrichten om dat hij degene is die namens het ka binet het contact onderhoudt met 't staatshoofd. Milieuzorg Het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk moet omgebouwd worden tot een ministe rie Voor maatschappelijk en cultu reel welzijn. Van CRM zou de uit voering van de Algemene Bij standswet moet worden overgehe veld naar het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Het departement van Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting wil de commissie Ruimtelijk Beheer en Volkshuisvesting gaan noemen. In de term „ruimtelijk beheer" wil zij DEN HAAG - De regering heeft besloten een aanvullend bedrag van 2,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de in financiële moei lijkheden verkerende stichtingen voor buitenlandse werknemers. Dat betekent dat het subsidieper centage met ingang van 1 Januari van dit Jaar van 70 op 95 kan wor den gebracht. Ook zullen 35 func tionarissen méér kunnen worden aangesteld. Deze beslissing maakt het mogelijk dat niettegenstaande de uitbreiding van het aantal buitenlandse werk nemers het werk op hetzelfde ni veau kan worden gehandhaafd. DUBLIN (AP) Volgens de book makers in Dublin zal het Eurovisie Songfestival worden gewonnen doo; de Britse zangeres Clodagh Rodger? die het liedje 'Jack-in-the-box' gaat brengen. Haar fel op de hielen zit. volgens dezelfde heren, de Luxem burgse Monique Melsen met „Pomme, pomme, pomme". Clodagh Rodgers is afkomstig uit Noord-Ierland. Prins Claus opende gisteren in Arnhem het Centrum voor Au tomatisering. Tijdens de rond gang door het bedrijf kreeg Prins Claus een tekening die werd ver vaardigd door een computer. ADVERTENTIE Aan-en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. De Grenswisselkantoren N.V. op het N.S.-station van Leiden. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. Telefoon 01710-44558. Vakantie in eigen land: UTRECHT (ANP) Vorig Jaar zijn 5.8 miljoen Nederlanders met vakantie gegaan. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek blijkt dat het percentage Nederlanders dat wel met vakan tie gaat in '70 ten opzichte van '69 met bijna 5 is gestegen. Die 5.8 miljoen Nederlanders hiel den bij elkaar 12 miljoen vakanties, die kunnen worden verdeeld in 6.6 miljoen zomervakanties en 0,6 win- tervakanties. De wintervakanties wor den voor het grootste deel '67 pet.) in het buitenland doorgebracht, maar de zomervakanties geven een ander beeld te zien: 56,1 pet gaat in eigen land met vakantie tegen 43,9 in het buitenland. Als binnenlandse vakantiebestem- ir De Deense Sonning-prijs voor muziek is dit jaar toegekend aan de 85-jarige Amerikaanse pianist Arthur Rubinstein. De prijs bedraagt 60.000 kronen (ongeveer 30.000 gulden). ming in de zomer blijken de Noord zeebadplaatsen Inclusief de Wadden eilanden de meeste vakantiegangers te trekken, namelijk 26,7 pet. De be langrijkste stijging gaf overigens het bezoek aan Twente, Salland en Ach terhoek te zien (30 pet.). Wat het buitenlands vakantiebe- zoek betreft, is het opvallend dat de belangstelling voor Italië verminderde 'met 4 peti en dat het bezoek aan Spanje zelfs met 21 pet terugliep. Daarentegen steeg het aantal Ne derlandse vakantiegangers naar Bel gië en Luxemburg met 8 pet, naar Groot-Brittannië met 10 pet, naar Scandinavië met 19 pet en naar Frankrijk zelfs met 28 pet. Frankrijk komt dus weer in de gunst van de Nederlandse toerist, wiens belangstelling vooral uitgaat en dat blijkt ook dit jaar naar de Cóte d' Azur. ZWOLLE - CHU- üjstterkker Udink heeft het niet laten lopen dat de liberaal Geertsema de christe lijke partijen voor inflatiemakers heeft uitgemaakt. Onbegrijpelijk, zei de minister in Zwolle. Wij gaan de WD-er Witteveen toch ook niet voor inflatiemaker uitmaken om dat de laatste Jaren de inflatie zo om zich heen grijpt? Bovendien is het niet waar, zo rekende Udink zijn gehoor voor. Trouwens, inflatiebestrijding is alleen mogelijk als er een goede en rechtvaardige inkomenspolitiek wordt gevoerd en dat dient te ge beuren in gezond en constructief overleg tussen werkgevers, vakbe weging en overheid. Geertsema's hakken op de vakbe weging, waarvan hij zegt dat zij apekool verkondigt, doet meer schade en is meer inflatiebevorde rend dan het christelijk program Dat laatste vraagt niet meer offers dan in het verleden van ons volk zijn gevraagd. Maakt Udink dus Geertsema voor Inflatiebevorderaar uit? Het lijkt zo, maar dat hoort niet. Even later zei de cJi. leidsman dat de gesprekken tussen de christenen en de liberalen zijn gekenmerkt door HAARLEM De samenwerken de progressieve drie, Partij van de Arbeid. D'66 en Politieke Partij Radicalen, hebben geen zin als na tionale schroothoop te dienen. De drie christelijke partijen, KVP. ARP en CHU hangen nog steeds hun lood om oud ijzer-theorie aan: pas na de verkiezingen wensen zij aan te geven met wie zij in zee gaan. "Wij doen daar niet aan mee. misschien dat Drees Jr. van DS'70 zin heeft als de nieuwe handelaar in oude metalen te dienen". Dit zei gisteravond de D'66-lijsttrekker mr Hans van Mierlo tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Haarlem. Hij noemde de komende verkie zingen uniek, omdat door de wei gering van de progressieve drie om zonder voorwaarden vooraf met de christelijke drie te overleggen, de posities duidelijker waren gewor den dan ooit in het verleden. Het is Jammer, dat de VVD niet eenzelfde gedragslijn heeft gevolgd en zich nu toch weer bereid heeft getoond na de verkiezingen met de confessionelen het overleg voort te zetten, aldus de D'66-voorman. Hij zei dat WD-lijsttrekker Geertsema, die al dit voorbehou dende aan confessionele kant kort geleden "schaamteloos" heeft ge noemd thans weer zo is terugge krabbeld en de mogelijkheden om met de christelijke partijen tot overeenstemming te komen na de verkiezingen zorgvuldig openhoudt. Drs. J B. Udink gehak een sfeer van vertrouwen en be grip. "In die sfeer past niet dat de één de ander voor inflatiemaker uitmaakt". Berkhouwer (VVD): AMSTERDAM (ANP) "Aan de industrie vervuiling verwijten is zinloos. De vervuiling begint bij onszelf in huis. Voor onze onmis bare economische groei kunnen wij het niet stellen zonder industrie. Bfj de toenemende welvaart zal een toenemend deel van die wel vaart moeten worden besteed aan de bestrijding van de schadelijke nevenverschij nselen Dit staat in het rapport "de li berale positie in de Europese inte gratie" van dr. C. V. Berkhouwer (WD), de voorzitter van de libe rale fractie in het Europees par lement. Dr. Berkhouwer leidde zijn rapport vanochtend in op de twee daagse vergadering van de liberalen en geestverwanten, dat in de hoofd stad wordt gehouden. "Stank, vuil, lawaai stoppen niet voor onze grenzen. Samenwerking over onze landsgrenzen heen is on misbaar voor een deugdelijke mi lieubescherming", aldus het rap port. Volgens dr. Berkhouwer dringt de noodzaak daartoe zich da gelijks sterker op. Het rapport wijst daarbij op gebieden als de Eems- monding, de Rijn-Schelde delta en de gebieden bij Aken, Luik en Maastricht. APPINGEDAM bakstenen muren van de Appin gedammer Bronsmotoren fabriek zijn begrippen als „democratise ring" en „inspraak" zo stevig in het bedrijfsgebeuren geworteld dat de vierhonderd man perso- neeldirecteur J. H. Kuiper (51) van de ene dag op de andere aan de kant kan zetten. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat zo'n beslissing ooit wordt geno men, maar als het gebeurt, wordt de oud-Rotterdammer Kuiper slacht offer van zijn met veel zorg en stap-voor-stap opgebouwde systeem van vergaande medezeggenschap van zijn medewerkers in fabriek en cylindervormig kantoor. Hij zegt: „Formeel ben ik be noemd door de aandeelhouders, maar ik beschouw me als gekozen door het personeel. Dat is niet los van elkaar te zien. Als de mensen hier vinden dat ik het 'niet goed doe, als het wederzijdse vertrouwen verdwenen is, stap ik op. Dat is de regelrechte consequentie van de manier waarop we in dit bedrijf werken". Achter de Toen ir. Kuiper vijftien jaar geleden met de leiding van de fabriek werd belast, is hij begonnen zijn perso neel stukje bij beetje te betrekken bij het beleid: een langzaam vorde rend wordingsproces waarvan de eerste fase is voltooid nu directeur én personeel (lees: ondernemings raad) in constructieve samenwer king praten en beslissen over toe komstplannen, investeringen, func tiewaardering, salarissen. Verantwoording Duidelijker: directeur Kuiper beslist niets zonder medeweten van de on dernemingsraad en als hij dat ge dwongen door de omstandigheden wel moet doen dan is hij zijn per soneel daarvoor verantwoording ver schuldigd. Wat is de achtergrond van deze nog steeds unieke coöperatie tussen bedrijfsleiding en personeel in de middelgrote Groninger fabriek, die zo veronderstelt men wellicht de „verlicht" hetende industrieën in het westen eerdér als voorbeeld voor ogen zal houden dan hun een voorbeeld presenteren? Ir. Kuiper zwijgt een poos. De for mulering kost hem moeite. „Je kunt een brok bedrijfspsychologie niet op een receptje geven. Elk voorbeeld ervan is een facet en daardoor niet compleet". Hij pauzeert opnieuw. Dan zegt hij: „De grondregel is dat Je fatsoenlijk met elkaar omgaat. Als de mensen eerlijk, echt eerlijk, tegenover elkaar zijn, kim Je een harmonieuze bedrijf sgemeenschap opbouwen". Zes jaar geleden Toch ontkomt hij er niet aan met behulp van voorbeelden een beeld zij het onvolledig te schetsen van het medebestuur dat het perso neel in de fabriek heeft. Shell kon digde het onlangs met veel tam tam aan: een deel van zijn mede werkers mocht zelf zijn werktijden vaststellen. In Appingedam hebben ze hun schouders opgehaaldbü „Brons" mochten de mensen dat zes Jaar geleden al... Een ander onderdeel van het sys teem: het personeel krijgt een Jaarsalaris, berekend naar werkwe ken van 4214 uur. Overwerk is een begrip dat ze in de motorenfabriek niet kennen. Ir. Kuiper: „Als er veel werk is, wordt er langer gewerkt. Daar maakt niemand praat over, iedereen doet het. De langere werktijd wordt in vrije tijd ingehaald". Nog een voorbeeld: in zekere zin bepaalt iedere werknemer zijn eigen salaris. De beloning is gebaseerd op de functiewaardering die de arbei der tevoren krijgt te zien. Als hij het er niet mee eens is, kan hij „in beroep" gaan bij de ondernemings raad. Al6 zijn argumenten Juist zijn volgt een correctie naar boven. De functiewaardering gaat ook op voor directeur Kuiper, zodat het personeel in principe het salaris van zijn werkgever vaststelt. Ir. Kuiper heeft daar geen moeite mee: „Mijn salaris staat in verhou ding met de salarissen van de eer ste ronde medewerkers om me heen. Hun salarissen staan weer in ver houding met die van het personeel in de hen omringende ronde. Wel nu, die verhoudingen zijn de pun ten van discussie". Hoe werkt het systeem? Werpt het met name in de produktiesector resultaten af? „Het geheel", vertelt Kuiper, „is ge baseerd op eerlijke spelregels. Daar moet iedereen zich aan houden, ook als het moeilijk is. Persoonlijk ben Ik nog nooit teleurgesteld. We ken nen hier bijna geen personeelsver loop en het percentage ziektever zuim ligt veel lager dan het lande lijke. Het zijn geen waterdichte be wijzen, maar ik vermoed wel dat het ermee te maken heeft". Toetssteen was verleden Jaar de "400 gulden-ineens". Het personeel van ,3rons" heeft de uitkering niet gekregen. Die paste niet in de be groting die de werknemers mede hadden vastgesteld, ,3e mensen wisten dat nergens twee ton lag te slingeren, ze wisten dat het geld er eenvoudig niet was....Er is dan ook helemaal geen onrust geweest". Eerder heeft de Appingedammer fa briek een nog treffender illustratie te zien gegeven van de niet door sentimenten, maar door zakelijke overwegingen ingegeven verbonden heid met het bedrijf. Een paar Jaar geleden waren directie en medewer kers het erover eens geworden dat het bedrijf met een nieuwe afdeling moest worden uitgebreid. Grootste probleem was de financie ring. Daarvan hing af wanneer de bouw zou kunnen beginnen en daarvan weer het toekomstige aan deel van „Brons" op de markt. Het laatste argument gaf de door slag voor het personeel, een gedeel te van zijn salaris te laten staan om zodoende de uitbreiding te kun nen betalen. Het is een schoolvoor beeld van medezeggenschap gewor den. Voor directeur Kuiper is het tevens het bewijs dat „inspraak" het ondernemersschap niet per defi nitie hoeft te beknotten, het be zwaar dat zijn meeste collega's op tafel leggen. De afgelopen vijftien jaar hebben hem geleerd, dat „als je iets wilt, je het moet probe-en, omdat je anders nooit weet of het gaat". Het klinkt idealistisch. Ir. Kuiper: „Ik ben idealist, maar aan de andere kant vergeet dat niet zo nuchter als de pest-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7