1 „Buitenseizoen" in Leiden is ook begonnen Problemen rond Herenstraat PAN-concours loopt perfect „Weipoort wil kinderboerderij Vogels fluiten op gouden feest van echtpaar Van Oosten De Gaay Fortman ook naar Leiden ri Aanbesteding van j2Vi km riolering i- Ivoor Meren wijk BULTHUIS Standen bij De Sleutels Piano en orgel op eerste dag Voor gehandicapte kinderen Acad. examens Betaling van gas en licht BEWONERS UITTEN KLACHTEN PRUIKEN HAARSTUKKEN Nieuws van de universiteit ATTENTIE 19,1| VRIJDAG 2 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Diak<i bedoe zoude an ee :n vo( - Toe n Lei tensed de rijj er val zod» ep ee ekkeiJ Van| orran( politie. en ge. achttl Joster A tel 3. tei erdag itheelj dartsj O u.) Voor het eerst is er bij molenmuseum De Valk een mogelijkheid >m iets te gebruiken. Er is een terras bij de moleningang, dat gis teren op de dag van de opening vanwege het weer nog maar een geperkte omvang had. De foto (evenals de andere twee van Holvast \geeft daarvan een beeld. Joni roliei Mo n| Ab| Iroezi t. A) Loui ees Cathj choor Ferr) a Al] u. Cil LEIDEN Het echtpaar J. van VlekDosten uit de Atjestraat 13a vier Beu©P 6 april zijn gouden huwelijks- ïman feest. Een feest dat de beide 72-Ja- Pau!rl8en samen hopen te vieren met hun Roi^oon, dochter, drie kleinzoons en Tij$.'twee kleindochters. En veel kennis sen natuurlijk. Dat blijkt wel uit de rlotl Joni isdel enen' Pe- Shie< :e df Ri Brou- 'ietei tuline LEIDEN Dinsdag 20 april zal de Mierdirecteur der Gemeentewerken open- Dorp >are aanbesteding houden van een Re [root stuk bouwrijpmaking van het Mar «rste compartiment in de Meren- tijk. Het gaat meer speciaal om het rio- leren van dit gebied. 2.450 strekken- Rupe meter rioolbuis van diverse af- 'onn] Mari Lo? eute uetingen, 75 rioolschachten, alle oekomstige huisaansluitingen, drie ^trl,9uikers en twee nooduitlaten. Ham, In zunen in dit werk 2.636 lennehouten heipalen met een totale rian engte van 29 kilometer moeten wor- elmi *en voor fundering. In verband met in het bestek ver belde data van gereedkoming voor naailersc^illende onderdelen van het Hiel?erlc' variërend van 15 mei tot 1 no- jindi 'ember, dient de aannemer er reke- )avi<»ing mee te houden zonodig met ricisneer ploegen tegelijk het werk te ad itt>eg innen, tfeex - teen ADVERTENTIE Imponerende vormgeving 2-ZITS BANK bekleed met undieder f 2675,— Bijpassende FAUTEUIL f 1595,— event. 3-ZITS BANK f 3050,— Een combinatie van ware stijl en luxe. 3 ETAGES exclusieve meubelen a. d. BOTERMARKT 23. boutique: Nieuwe RUn 25. Europese meubelshow Rhijngeesterstraatweg 56 Oegstgeest. vele bloemstukken die het echtpaar heeft gehad „nog zonder dat er een stuk in de krant heeft gestaan". Op die dag zal de heer Van Oos ten zijn vogels in de kamer boven maar moeten vergeten. Hij kan er in ieder geval niet zo druk mee zijn dan anders. En mevrouw Van Oos ten komt die dag niet zoals gewoon lijk aan haar handwerkje toe. Maar dat is niet erg. Mevrouw van Oos ten is graag onder de mensen. Daar om is ze ook lid van het Leidse Volkshuis en de Christelijke Vrou wenbond. De heer Van Oosten (.nu zeven Jaar gepensioneerd na een 44-jarig dienst verband bij de meelfabriek De Sleu tels waar hij in het magazijn werk te) is géén lid van een vereniging. Ook niet van de vogelvereniging, waar men hem overigens nog wel zal kennen, want er zijn vaak mensen ge weest om bij heen vogels te kopen 'Als ze nu maar niet weer alle maal komen", hoopt hij, "want nu heb ik er niets bij voor ze". LEIDEN Bij bridgeclub "De Sleutels" zijn de standen in de vier tallencompetitie na drie avonden: Groep A: 1. Team de Goede 38(4); 2. Rip 37(5); 3. van Helvert 29(5); 4. Dek 27(4); 5. Janson 23(4); 6. Rompes 13(4); 7. de Vrind 11(4). Groep B: 1. Team Vos 47; 2. Hols- boer 46; 3. Winkler Prins 27; 4. Poot 26; 5. Vrijenhoek 19; 6. Selier 15. Groep C: 1. Team Middelham 35; 2. Henket 33; 3. van Alphen 32; 4. Wessels 32; 5. Duiser 25; 6. Wilmer 23. Groep D: 1. Team Scholten 50; 2. van Leenen 36; 3. Eisma 34; 4. Ye 23; 5. Wiedemeyer 23; 6. Tonino 6. LEIDEN Begin april trekken we naar buiten. De terras sen al zijn ze schaars in Lei den worden opgesteld. Voor het eerst is dat dit jaar het geval bij molenmuseum ,.De Valk". De be zoekers kunnen een beker koffie, thee of chocoladedrank trekken uit een automaat of een flesje fris en dat nuttigen op een ter rasje, dat bij mooi weer buiten en bij slecht weer in de molen is opgesteld. Er is in het gisteren geopende mu seum een aantal veranderingen aan gebracht in de opstelling van de col lectie en er zijn ook nieuwe dingen te zien. Binnenkort komt een unieke molenaarsgildekist uit 1758 met de oude beschildering nog grotendeels intact. Van de molen naar de Leidse Hout. de laatste tijd in het ingezon den-stukken-nieuws door bijdragen van vooral tegenstanders van het kappen van bomen. Een beter be richt: zondag opent het Leidse Hout seizoen. Dat heeft de pachtster van het theehuis bij de hertenkamp, mevr C. Fallaux-van Duuren, zo bepaald. De 20-Jarige Scylla-tafeltennisser Ed Fallaux verzorgt samen met zijn moeder de exploitatie van dit thee huis. waar voor de door de boswan deling hijgende hond ook altijd een comsupiptie in de vorm van een bak water klaar staat. Mevr. Fallaux denkt niet alleen aan haar eigen theehuis, maar aan de gehele Leidse Hout als een uniek stukje groen in de Leidse steenwoes tijn. In samenwerking met de stich ting "Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van wandelparken" en personeel van de gemeentelijke plant soenendienst is een documentatie map over de Hout aangesteld. I Met ingang van zondag wordt de ze map gegeven aan bezoekers van het pittoreske theehuis, waar op het gazon de zonnestoeltjes staan te wachten. Wachten op bezoekers en de zon, die nu lekker begint te schijnen. Het groen in de Hout loopt uit en het is een plezier te wandelen in dit ook op Oegstgeest gerichte parkbos, dat als werkverschaffingsobject tot stand is gekomen. Op 1 juli is het veertig jaar geleden, dat de Hout officieel werd geopend. Het theehuis bij het "dierenpark" (herten, ganzen, zwa nen, eenden, konijnen, duiven en kippen) is van later datum. Het werd in 1949 geopend. Het door een pun ten rietdak gedekte charmante ge bouwtje is een ontwerp van de vroe gere Leidse gemeente-architect ir. Th. K. J. Koch. LEIDEN Op uitnodiging van de Gereformeerde studentenvereniging S.S.R. en de P.P.R. afdeling Leiden zal Eric Jurgens, oud -voorzitter van de P.P.R. vanavond op Hogewoerd 108 spreken over de progressieve concen tratie. Bas de Gaay Fortman, lijsttrekker van de P.P.R. in zes provincies, is zo- Juist uit Zambia teruggekeerd en zal met Jurgens meekomen naar Leiden. In 1967 was De Gaay Fortman gangmaker van een rebellerende groep in de AR.P. die in opstand kwam tegen de toen geformeerde regeringscoalitie met de V.V.D De ze beweging kreeg de naam ..spijt stemmers" Hij bedankt*» voor het lid maatschap van de A R P op het mo ment. dat die partij definitief koos voor de christendemocratische sa menwerking. De Gaay Fortman, die aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, rechten en economie studeerde, woont al ruim drie Jaar in Zambia, waar hij docent Is aan de universiteit in Lusaka. Als hij tot lid van de tweede kamer wordt gekozen, komt zijn gezin naar Neder land over. Foto bovenIn de Leidse Foto onder: In de Hout zijn L juj.,1 d eren en groen sa- deze winter veel bomen gekapt men. En de mens wandelt er om licht en ruimte te scheppen graag en kan vanaf zondag weer voor het groen. Dit is bij de Van terecht in het theehuis (op de Slingelandtlaan. achtergrond) LEIDEN De eerste dag van het inter-academiale PAN-concours zit er op, en dat alles op rolletjes is ver lopen is niet in de laatste plaats te danken aan de voortreffelijke orga nisatie. Zowel de voorzitter van de orgel-Jury, Simon C. Jansen als i die van de piano-jury, Gerard Hen- I geveld maakten hiervan uitgebreid gewag. De categorie orgel had als ver plicht werk Preludium en Fuga in C, BWV 545 van Bach De jury (Simon C. Jansen. Charles de Wolff en Adri- aan Blankenstein) kende unaniem de eerste prijs toe aan J. Langeveld uit Nijmegen, die in vorige Jaren reeds tweemaal de aanmoedigings prijs had gewonnen. Naast Bach speelde hij de eerste orgelsonate van Paul Hindemith. De aanmoedigings- prijs ging ditmaal naar de Delfte- naar J. van de Gouwe, die een vol ledig Bach-programma ten gehore bracht op het orgel van de Pieters- I kerk. Bij de pianisten in de Zuiderkerk was Lilian F. de Jong uit Rotterdam I de gelukkige winnares met werken i van Sweelinck, Fauré izeer gepre zen door de Jury) en Mompou. De Aan de Leidse Universiteit is de heer A. Scheepmaker, wetenschappe- lijk medewerker bij de Werkgroep Kosmische Straling aan de Leidse Universiteit, tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen gepro moveerd op een proefschrift, ge titeld „Primary cosmic-ray electron spectrum between 5 and 300 GeV". Promotor was prof. dr. H. C. van de Hulst. tweede prijs ging naar onze stadge noot M. L. Koen. die Schumanns acht Phantasiestacke op 12 speelde. De Jury bestond uit Gerard Henge- veld, Rutger Schoute en Sas Bunge. Vanavond treden deze Jongelui op tijdens een concert in de Zuiderkerk, samen met de winnaars van vandaag in de categorie kamermuziek. Me dewerking wordt verleend door Hen- ny Ravestein, viool. Piet Veenstra, cello en Jan van der Meer, piano. R. O. Harms t^hfzeró ócltrUveH Wanneer geven de stedelijke licht fabrieken de bevolking van Leiden en omstreken nu eens uitleg over one- men van meterstanden en betillng van het verbruikte gas en licht? Want als wij op 5 maart f 97.13 be talen, hoe is het dan mogelijk dat ik 20 dagen later weer een rekening gepresenteerd krijg van f 128,12. Dat is bij elkaar f 225.25. Hoe is dat mo gelijk? Als men zo aan buren en ken nissen vraagt wat ze van de reke ningen denken dan is er niemand die er nog iets van begrijpt. J. Bekooy Madoerastraat 1 Leiden. LEIDEN Bijna drie Jaar bestaat tjes. in Leiden een tehuis voor geestelijk gehandicapte kinderen, waar een 100-tal patiënten worden verzorgd, nl. huize "De Weipoort" Vrouwen- weg. Vorig najaar kon een nieuw ge bouw in gebruik worden genomen waarin OJn. de arbeidstherapie werd ondergebracht. Thans gaan de verlangens uit naar een kinderboerderij, waardoor het mogelijk zal zijn de kinderen van het tehuis vertrouwd te maken met ver schillende dieren en hen mogelijk zelfs in te schakelen bij de verzor ging ervan. Door verschillende be langstellenden werd reeds een aan tal kippen en konijnen, een geitje, met een onlangs geboren bokje, een schaap met 2 lammeren, enige var kens, en 'n pony aan de stichting ge schonken, die nu nog allemaal zijn ondergebracht in op het terrein van 't tehuis staande hokken en schuur- Het ouder-comité van "De Wei poort" heeft het plan opgevat om de ze dieren een beter onderkomen te verschaffen, zodat de kinderen uit het huis er werkelijk iets aan zullen hebben en wel door de inrichting van een kinderboerderij. Hiervoor zijn al enige geldelijke bijdragen in gekomen, er is al enig materiaal aangeboden met alles bij elkaar lang niet genoeg om het plan dat meer dan f 10.000 zal gaan kosten aan hok ken en onderkomens, afrastering, be planting enz., te verwezenlijken. Daarom organiseert het comité a.s. zondagmiddag van 1 tot 5 uur in "De Weipoort" een bazar, waar iedereen die iets over heeft voor het geestelijk gehandicapte kind wordt verwacht. In de gangen en de kantine van het gebouw worden door de verpleegden, met behulp van het gehele personeel, stands ingericht. LEIDEN In de oude wijken aan weerszijden van de Herenstraat geeft de woningnood grote problemen zo bleek gisteren op een wijkhearing van de PAK-partiJen (PvdA, D'66, PSP en PPR» in het speeltuinge bouwtje aan de Anjelierstraat. Van de dertig aanwezige buurtbewoners had een groot aantal bezwaar tegen huurverhoging van 7 pet., omdat men de kwaliteit van de woningen onvol doende vindt. Ook de doorstroming blijkt in de praktijk niet best te functioneren. Er bleken misverstanden te bestaan rond de betekenis van woningbouw verenigingen: men zag die als een en Grote sortering. Ook in lang haar. Alle bekende merken voorradig. NIEUW: exclusieve collectie CHRISTIAN DIOR PRUIKEN KOETSIER Coiffures Hogewoerd 21 - Leiden Telefoon 20560 verlengstuk van de gemeente, omdat hun werk streng geregeld wordt door I gemeentelijke bepalingen en een ge- brek aan geld. Ook werd erop gewe zen. dat de bouwverenigingen plan nen voor renovatie ontwikkelen en 1 aankondigen, terwijl het geld niet be schikbaar komt. Huurders die bereid zijn zelf verbeteringen aan te bren gen. worden daarvan afgehouden door het plan, terwijl de uitvoering jaren op zich laat wachten. Hoewel gemopperd werd over de huurverhoging, waren velen bang om niet te betalen. Het bleek slecht be kend, dat de verhoging vrijwillig is en dat men niet uit huis gezet kan worden als men de oude huur blijft betalen. De PAK-mensen gaven ieder de raad de verhoging niet te betalen als de woning te wensen overlaat. Een aantal wil wel meer betalen, mits een betere woning beschikbaar Is Maar Juist in de huurklasse tus sen f 80 en f 120 zijn in Lelden wei nig huizen, terwijl veel mensen Juist weer teveel verdienen om in de hui zen bij de Herenstraat toegelaten te worden. De doorstromingsgedachte werd niet met onverdeelde instem ming aangehangen. Speelstraat Op verkeersgebied kwamen dezelf de klachten naar voren als op de hearing een Jaar geleden. De Heren straat is nauw, kronkelig en druk, de Bloemistenlaan en de Pieter de la Courtstraat hebben erg smalle stuk ken, die beter afgesloten zouden kunnen worden en de Stadhouders laan zou een speelstraat kunnen wor den Een bewoner kwam met de sug gestie in de Gerrlt Doustraat een richtingverkeer en een parkeerverbod in te voeren, omdat een garagebe drijf er een vrij gevaarlijke situatie geeft. Tenslotte werd de wens geuit bij de speeltuin een clubhuiswerker te be noemen. Men voelde zich gediscrimi neerd ten opzichte van Zuid-West. waar aan elke speeltuin een clubhuis LEIDEN De heer P. M. Khan (Leiden) is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op i proefschrift getiteld „Enzyme stu- I dies in the interspecific somatic cell j hybrids with special reference to j the mapping of the human x-chro- mosome De promotie geschiedde cum laude. De heer A. Scheepmaker geboren te Amsterdam en thans wonende te Zoeterwoude is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Primary cosmic-ray electron spectrum between 5 and 300 Gev." De promotor was prof. dr. H. C. van der Hulst. Kand.ex. kunstgeschiedenis mej. C. A. Mazel (Den Haag); kand.ex. kunstgeschiedenis mej. J. M. F. Frltscky (Rotterdam). Voor het doct.ex. psychologie slaagden de heer M. A. Nanloy (Den Haag», mevr. T. Bartel-Lely (Capel- le aan de IJssel), mevr. M. E. v. d. Dries-Wiedemann (Den Haag), mej. M. I. v. d. Laan Schiedam), mevr. J. C. Beumer-Smit (Lelden) met leider is verbonden. Er bleken echter Juridische problemen te zijn: I clubhuiswerk komt alleen in aan- merking voor subsidie, als er een echt clubhuis is. niet als het alleen om een speeltuin gaat Bovendien i heeft de regering de geldkraan dicht gedraaid, waardoor nieuwe projecten niet gesubsldiëerd kunnen worden. Zelfs wanneer als nog een clubhuis in het leven zou worden geroepen, la de kans op betaald begeleldingswerk gering. Parkeergelegenheid heeft U bU ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hoolgr. (Ir. Drlessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is ..altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing ais echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. briljant. De oeste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3