Cruijff baart Atletico nu al zorgen Vujadin Boskov blijft diplomaat Oranje verkeert volledig onzekere nog het in KNZB „MARKEERT WEG NAAR MUNCHEN Bondscoach Fadrhonc wil ploeg nog niet prijsgeven Tsjechen verrassen Rusland Joegoslavische coach Canjels weg bij NAC Voorlopigekandidaat krijgt faciliteiten TENNISSEN JONG ORANJE OOK DUBBEL UITBETAALD VRIJDAG 2 APRIL 1971 PAGINA 31 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD MADRID (GPD) In het Ma- zanares-stadion van Atletico Madrid traint thans het eerste elftal van de Spaanse Europa Cup-aspirant iedere ochtend met nog meer overgave. De na bijheid van het clubkampioen schap spoort trainer Marcel Domingo en zijn jongens tot het uiterste aan. En wat daarin nog aan animo mocht ontbreken, wordt vol doende aangevuld door de hete adem, die ieder van het team in zijn nek voelt: de adem van het Amsterdamse Ajax, aan vankelijk wat lacherig wegge wuifd, maar nu uitgedijd tot een levensgrote dreiging. Domingo-zelf: „Ajax heeft een in drukwekkende reputatie. Als ik in de komende dagen nog een mogelijk heid heb de ploeg in Nederland in aktie te zien, ga ik er zeker heen. Anders zal ik mij moeten verlaten op de vertrouwelijke informatie van onze technici. Ik heb het dossier over Ajax nog niet ontvangen, maar ver wacht het nu ieder ogenblik". Marcel Domingo is enkele Jaren ge leden uit Frankrijk naar Spanje ge komen om als doelman te depute ren bij Espanol te Barcelona. Kort daarop stond hij al bij Atletico in het doel. Hij voelde zich in de Spaanse hoofdstad goed thuis. Zo goed, dat hij na een korte terugkeer naar Frankrijk toch weer bij Atle tico arriveerde, ditmaal als trainer. Atletico en Domingo zijn erg tevre den over elkaar. Hij spreekt een mengelmoes van Frans en Spaans. Afwerend zegt hij: „U begrijpt wel, dat ik u niet ga vertellen hoe onze taktiek voor de wedstrijden tegen Ajax zal zijn, dat zou absurd zijn, nietwaar. Wij zullen trouwens ons gewone spel spe- I len. Beide ploegen hebben erg goede aanvallers en verdedigers. Nee, ik vergeet Johan Cruyff niet. Maar zjn opstelling zal ons evenzeer tot maatregelen dwingen als Michels re kening moet houden met onze Ga- rate. Luis en Adelardo. Vast staat, dat we allebei een moeilijke strijd te gemoet gaan". Domingo zegt, dat hij eigenlijk op dit moment nog teveel bezig is met de strijd om het Spaanse liga-kam pioenschap de Europa Cupwed strijden liggen nog wat buiten zijn gezichtsveld. En het kampioenschap telt voor Atletico zwaar. Dat geldt ook voor Atletico's top man, de 26-Jarige Argentijn Gara- te. „Het wordt natuurlijk erg moei lijk en persoonlijk zou ik al erg blij zijn, als we één van de twee titels in de wacht slepen", zegt hij. Bij het begin van het gesprek is hij te rughoudend en laat doorschemeren dat hij eigenlijk niet mag praten van de trainer. Maar de tussenkomst van Domingo heldert de horizon op. „Medisch gezien ben ik over mijn blessure heen", zegt hij. „Ik zal ook zeker meedoen tegen Ajax. Afgelo pen zondag ging het goed tegen Real Sociedad in San Sebastian, die jon gens hebben een heel goed sluitend grendelsysteem, maar eerlijk gezegd voelde ik me wel wat onzeker en werd ik ook snel moe". HIJ zegt er bescheiden niet bij, dat hij het enige doelpunt van de wedstrijd scoorde. „Ik train nu hard en ben er zeker van, dat ik zowel de zenuwen als de vermoeidheid te boven zal zijn wan neer we tegenover Ajax komen. Het wordt moeilijk. De Hollanders vormen het moeilijkste elftal dat we maar hadden kunnen loten. Het Neder landse voetbal is nu overal bekend om zijn kracht en zijn techniek. Ik heb éénmaal tegen Ajax gespeeld, vriendschappelijk in 1968. Op het veld heb ik nooit tegenover Cruyff gestaan, maar ik heb genoeg gehoord om te weten dat hij een sensatione le voetballer is, die ons heel wat zor gen gaat geven". Domingo is heel luchtig over de Double", die Atletico nastreeft. Ga- rate heeft er een beetje gedwongen glimlach voor. Eén van de twee, vindt hij, is al mooi genoeg. (Van onze speciale verslaggever) CAVTAT Vujadin Boskov zag destijds in Rotterdam hoogstpersoonlijk hoe het Oranje-team frivool over Luxemburg fladderde: 60. Na de ongelijke strijd stelde de coach van het Joegoslavische elftal uiterlijk onbewogen zijn diagnose: „Ne derland bezit zonder meer een goed team. In de defensie is Israel de grote man en in de aanval draait praktisch alles om Cruijff. Tegen deze ploeg, waarin ook veel kracht zit, zullen wij het ongetwijfeld erg zwaar krijgen". Maar het stevige bolwerk, waarte gen de Joegoslavische coach ln Split meende te moeten optornen, bestaat niet meer. De beide machti ge peilers, waarop het bouwsel van Frantisek Fadrhonc immers door gaans rust, zijn wreed weggerukt. Sinds gistermiddag weet Vujadin Boskov, dat Israel en Cruijff ziek in Nederland zijn achtergebleven. Acht hij daardoor de interland voor zondag voor zijn toch al favoriete equipe louter een simpel routinekar weitje? Temeer, daar hij wél kan beschikken over de twee man. die hij aanvankelijk door een streng UEFA-oordeel (dat later aanzienlijk milder werd) dacht te moeten mis- Antonijevic, aanvallende steun- praktijk is al meermalen bewezen dat die gedachte wonderen kan ver richten. Dus zeg ik: ook dit Neder lands elftal mogen we in geen geval onderschatten. En dat zal niet ge beuren ook". Toch maakt de selectie van Boskov op het ogenblik een vrij zorgeloze indruk. De ploeg nestelt momenteel ln een fraai vakantie-oord in Cav- tat, een kleine 250 kilometer van Split aan de Adriatische zee. De spelers trainen er licht; maken toe ristische wandelingen en spelen ge moedelijk onderlinge partijtjes. Met uitzondering dan gisteren van de serieuze oefenwedstrijd in Dubrov- nik. 20 kilometer van Cavtat, waar tegen het elftal van Gosk pilaar op het middenveld, en Dza- speelde. Jic. de George Best van Joegoslavië. Vujadin Boskov, die beweert dat in p.. i 1 I het huidige topvoetbal kracht be- UiplomatieK langrijker is dan techniek, mocht ZIJn antwoord is dermate diploma- jover de wedstrijd niet ontevreden UUU u Mek Ingekleed, dat het enigszinszijn. Zijn ploeg won ruststand rustig met 30, waarbij een 20 SPLIT Gaf de Joegoslavische bonds coach Vujadin Boskov resoluut elf namen voor de interland van zondag in het enigs zins bouwvallige stadion van de Joego slavische lijstaanvoerder Hajduk (25.000 onoverdekte plaatsen, collega Frantisek Fadrhonc wacht nog even met de samen stelling van zijn ploeg prijs te geven. En dit valt hem onder de huidige omstandig heden nauwelijks kwalijk te nemen. Op papier heet het dat de bondscoach van avond de Oranje-elf bekend maakt; een KNVB-communiqué velmeldt dit zwart op wit. Maar aangezien de bondscoach in de praktijk de elf vaak tot het laatste moment voor zichzelf bewaart (voorbeeld: de in terland tegen de DDR in Dresden), zou het geen wonder zijn als hij uitstel vraagt. verraadt dat hij vroeger sportjour nalist was en dus verdraaid goed begrijpt, dat achteloos uitgesproken woorden, eenmaal zwart op wit ge- I komen, verkeerd geïnterpreteerd kunnen worden, Boskov„Ja en Inee". Waarop onmiddellijk een uit leg volgt voor deze tegenstrijdige verklaring. De trainer die Rajko Mi tic als coach opvolgde (thans ia Mitic soortjournalist! ..Nederland is uiteraard wel gehan dicapt. Voor ons dus een gunstig teken. Maar aan de andere kant: een elftal, dat wéét dat het gehan dicapt is, kan daardoor zo geprik keld raken, dat het zich zelf tot grote, niet-verwachte prestaties kan tillen. Er komt dan zo'n all es-of- niets-idee over de ploeg en in de de 7.000 toeschouwers doelpunten konden bewonderen van Bukal (4de minuut), Petkovic (44ste minuut) en Acimovic (65). Na de wedstrijd maakte hij prompt het team be kend dat in Split, waar de ploeg zaterdag heenreist, zal aantreden. Al hield hij de armslag „dat er na tuurlijk op het laatste moment nog wel iets kan veranderen". Maar volgens Boskov krijgt de ge handicapte Fadrhonc, Holcer, Pau- novic en Stepanovic; Jerkovic. An- tonijevic en Acimovic; Petkovic, Bukal en Dzajic. f En dat betekent dus dat hij het zelfde team verkiest dat de eerste divisieclub Gosk versloeg, met dien verstande dat hij in de oefenwed strijd na de rust Bukal verving voor Bjekovic. vankelijk potdicht en da ntfachten vanuit die gesloten verdediging uit te breken. Maar dat zal ongetwijfeld vreselijk moeilijk worden". In de huiveringwekkend gure badplaats Split (windkracht 9. con stant striemende regenbuien) had den de Oranje-kandidaten er zelf gisteravond nog geen flauwe notie van hoe het team er uit zou komen te zien. Doelman Jan van Beveren, die weer zonder „tongval" spreekt: „AI sla Je me dood. ik snap niet«her, de Duitse arbiter die eens in hoe je onder deze omstandigheden een elftal kunt samenstellen. Ik ben Veldslag Als scheidsrechter Kurt Tschen- blij dat ik het niet hoef te doen". Spartaan Jan Klijnjan: „Al is Ri- nus Israël er niet bij, wat natuur lijk een ontzettend zware tegenval ler is, verdedigend gezien valt er niettemin een behoorlijk team op te stellen. We hebben er immers toch sterke verdedigers en middenvelders bij? Maar ja, moet Je dit keer wel een elftal nemen dat defensief in gesteld is? Ik dacht van niet. Dit is immers onze laatste kans. We moe ten winnen. Punt uit. Maar hoe moet Je dit keer een elftal op pa pier zetten dat aanvallend sterk is? Kijk, dat is iets dat je mij ook niet moet vragen". En Pleun Strik„Of ik net" als des tijds in Rotterdam weer Dzajic moet uitschakelen? Ik verwacht het wel, maar reken nergens op". een interland tegen de Joegeslaven Piet Keizer het veld afstuurde, zon dag de spelers in actie fluit, zal on getwijfeld een keiharde strijd be ginnen. Ook Vujadin Boskov gelooft ln een bikkelhard duel. Trouwens, wie twijfelt eraan, gezien de veld slag die beide landen in de eerste ontmoeting in Rotterdam ontketen den. Doemt de angstwekkende vraag op: zullden de Ajacieden en Feijenoorders zich niet sparen in verband met het bekerduel van ko mende woensdag in de Kuip? Wim Jansen: „Dat geloof ik beslist niet. Wij zijn tegenwoordig wel zo Grapp< ien Al verkeerden de zestien Oranje kandidaten gisteravond nog volledig in het onzekere, toch werd de stem ming er niet door beïnvloed. Inte gendeel. Nadat op een bij het hotel gelegen terrein in de blubber licht was getraind, grapte een vrolijke Frantisek Fadrhonc zou die man ooit somber te krijgen zijn? zoals gebruikelijk en de spelers de den mee. Wim van Hanegem, die zondag de aanvoerdersarmband zal dragen, te gen de bondscoach: „Weet je waar Split om bekend is? Om zijn erw ten. Maar denk maar niet dat je een spliterwt door mijn keel krijgt". En Wim Jansen, terwijl hij Fadr honc een zakje met drop voor houdt: „Neem er maar een meneer Fadrhonc. Het is van een nieuwe sponsor die in drop handelt". Spanning Maar ook al worden er grappen en grollen gemaakt in het Oranje kamp, op zekere momenten is er ook een duidelijke spanning voel baar. Wim Jansen even later in een serieuze bui: „We staan er met het Nederlands elftal nu eigenlijk net zo voor als destijds met Feijenoord, toen we in Rotterdam tegen AC Milan moesten spelen. We beseften het toen: na die nederlaag van 1—0 in Milaan mocht er achter in geen geval een doelpunt vallen, maar we waren ook genoodzaakt om voor te scoren, wilden we niet uitgeschakeld worden. Nu is het precies eender. Dus moet zondag de zaak achter aan- professioneel ingesteld, dat we al leen aan de eerstkomende wedstrijd denken. Nu dus die van zondag. En dan komt er nog iets bij: het lijkt mij ontzettend onverstandig om een duel voorzichtig in te gaan. Dan loop je juist de kans om schoppen op te lopen. Want de tegenstander zal zich beslist niet inhouden. Dus kun Je rustig aannemen, dat we zondag gewoon voluit zullen spelen". En dat zal dan waarschijnlijk op een doorweekt veld gebeuren, iets dat het Nederlands elftal als een gunstig teken ziet. Elftalleider Jack van Zanten: „Voor mij mag het hier blijven regenen. Want aan zo'n Hollands weertje schijnen de Joe- goslaven niet gewend te zijn". Maar wie beweerde er destijds voor een Europa-Cupduel van Ajax tegen Benfica ook weer dat Portugezen niet op sneeuw kunnen voetballen? Waarmee we maar willen zeggen. BREDA Leo Canjels, de trainer van NAC, gaat de Bredase eredivisie club verlaten. Canjels is vijf jaar bij NAC werkzaam geweest, de laatste drie seizoenen als hoofdtrainer. Als reden om zijn contract per 1 juli niet te verlengen gaf Canjels op dat hij lang genoeg bij de Bredase club heeft gewerkt. Van onze sportredactie UTRECHT Ver voordat het NOC zijn eisen heeft gesteld, heeft de KNZB de markering aangegeven, waarlangs München zal moeten worden bereikt. Dit weekeinde, tij dens de winterkampioenschappen in Den Haag, zal een aantal zwemsters en zwemmers het predikaat „voorlo pig" krijgen uitgereikt. En wat houdt dat in? Op een persconferentie gistermiddag in Utrecht maakte men duidelijk. De voorlopige kandidaten kunnen reke nen op faciliteiten. Men zal er voor zorgen, dat hij of zij genoeg kan trainen (minstens 10 km per dag). Er wordt getracht in elke plaats een sportarts te vinden, die direct „eerste hulp" kan verlenen. Daar naast is Dr. De Jongste, chef-arts van het NOC, bezig de medische begeleiding te organiseren. Deze medische begeleiding is erop gericht de coach inlichtingen te verschaffen over de vorm van zijn pupil. Er zullen onder water films worden gemaakt om een goede slag- analyse te kunnen vaststellen. E i verder wordt alles in staat gesteld om de München-kandidaat zoveel mogelijk te begeleiden. Behalve deze faciliteiten wordt de trainingsgroep in staat gesteld ln belangrijke internationale toer nooien uit te komen, zodat men ook leert naar een groot evenement toe te leven. Om een kandidaat voor München te worden, zal door de zwemsters en zwemmers dit week einde de achtste tijd van de finales tijdens de Europese kampioenschap pen in Barcelona moeten worden gehaald. Daarna wordt de training toegespitst op de Europese Jeugd kampioenschappen in Rotterdam, de vierlandenwedstrijd en de wedstrij den om de Europa Cup. De voorlo pige kandidaten moeten tijdens één van deze races nogmaals de limiet halen. Het volgend winterseizoen, begin nend in oktober (met rond de kestdagen „ergens" een hoogtetrai ning), is zuiver gericht op de natio nale winterkampioenschappen in april. Daar vindt de definitieve selectie plaats. Op de zomerkam- pioenschappen, slechts drie weken voor de Olympische Spelen, moeten de kandidaten hun vorm bewijzen. Enkele Jaren geleden zou het niet mogelijk zijn geweest al een half Jaar voor de Olympische Spelen te selecteren, maar de KNZB ver trouwt erop, dat het NOC. mede gezien de geslaagde trainingsopzet voor Barcelona, akkoord zal gaan De stemming bij Oranje blijft opperbest, ondanks alle twijfels die rondwaren. Wim van Hane gem ..ik krijg geen erwt door mijn keel" en Fadrhonc in een vrolijk onderonsje. ADVERTENTIE In Katwijk aan Zee is nog plaats. TEL. 01718—13282. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft een nieuwe voorzitter. Op de gisteravond in Utrecht gehouden jaarvergade ring deelde dr. P. van Dijk (67) rechtsmee dat hij af zal treden ten gunste van mr. J. p. A. van Ballegooijen-De Jong (60) uit Santpoort. De heer Van Dijk is 17 jaar lang voorzitter geweest, WK ijshockey GENÈVE In tegenstelling tot ieders verwachting is het wereldkam pioenschap ijshockey van de a-landen gisteravond niet beslist. Met notabene 5—2 (1-1 1-1, 3-0) versloegen de i prestaties en toen wilden de spelers Tsjechen in het Les Vernets-stadlon j tucht- en wagenziekte wel vergeten. MOSTAR Een gul gebaar van do voetbalbond hielp Jong Oranje wat over de vermoeienissen van een lange vlieg- en bustocht heen. Zo besloot de KNVB zijn Jonge (tot 23 jaar) vertegenwoordiging net als de A-selectie dubbel te betalen voor de van Genève de op de titel azende Russen. Desondanks hebben de laat ste n nog wel alle kans op hun ne gende wereldkampioenschap. Daar voor moeten zij zondagavond hun laatste wedstrijd tegen Zweden win nen. Tsjechoslowakije speelt dan te gen Finland, dat gisteren met 2—1 van Zweden verloor. De drie laatste doelpunten voor Tsjechoslowakije, dat werd bijgestaan door elfduizend toeschouwers, werden gescoord door Horesefski, Stastny en Cerny. Stand: Rusland Tsj. Slowakije Zweden Finland W-Duitsland Ver. Staten 9 9 7 1 1 15 71-21 9 6 1 2 13 40-18 9 5 1 3 11 26-27 9 4 1 4 9 29-38 9 2 0 7 4 21-57 1 0 8 2 26-52 Wordt de Joegoslavische jeugd in het door slagregens geteisterde Mostar verslagen, dan wordt er 400 in plaats van 200 gulden uitgekeerd. Een geiljkspel levert 250 in plaats van 200 gulden op en bij een ne derlaag toucheert Jong Oranje nog altijd 200 in plaats van 100 gulden. De KNVB trok de portefeuille om het verschil in verdiensten tussen het door sponsors omringde Neder landse elftal en de jeugd niet te groot te laten worden De bond weert er bovendien het risico mee, dat spelers als bijvoorbeeld Ruud Krol en René van de Kerkhof, die bij hun clubs vette premies plegen op te strijken, in de toekomst voor Jong Oranje zouden bedanken, om dat er niet genoeg te „halen zou zijn. met deze opzet, die zo'n drie ton gaat kosten. Definitief j De training van de Olympische kandidaten zal geheel in handen van de clubtrainers blijven. Pa. j na de zomerkampioenschappen '72, wordt de training gecentraliseerd. Tijdens de voorbereidingsperiode van anderhalf Jaar, blijft de moge lijkheid bestaan dat nog meer zwemsters en zwemmers aan de voorlopige selectie worden toege voegd. Dat kan bijvoorbeeld gebeu ren met Yvonne van Kuijlenburg, de HPC-zwemster. die de laatste tijd niet heeft getraind in verband met haar verpleegstersopleiding en dit weekeinde ook niet meedoet aan de winterkampioenschappen. Nico van Dam: „Yvonne kan zich gemakkelijk kwalificeren. Ze heeft een uitstekende ondergrond, heeft al veel wedstrijdervaring, een goede inzet. En als ze van de zomer hard traint, kan ze er gemakkelijk bij komen. We houden de deur natuur lijk wijd open. Hoewel ik niet zo veel van die „uitschieters" verwacht. Zwemsterren komen niet meer uit de lucht vallen, Je hebt ze dan toch al Jaren ln de kijker".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 31