ZEND DESKUNDIGEN NAAR CUBA! Zegetocht en afgang van een kwakzalver Gonorrhoe bestrijding ernstig probleem Prof. dr. G. J. Kruijer: Sequah eens beroemd in Nederland oo,- JRIJDAG 2 APRIL 1971 H DAGBLAD WASSENAAR ,,Cuba geïsoleerd? Ja en neen. Het jiland, en vooral de hoofdstad Havanna, is zeer cosmopo- itisch. Vroeger beheersten Amerikaanse toeristen het keld nu zie je er Fransen, Japanners, Vietnamezen, Engelsen, Oosteuropeanen en vele anderen. Maar toch Jroelt Cuba zich sterk afgesloten, van de Verenigde Staten ~*n Latijns-Amerika. En ik heb vrij veel intellectuelen gesproken, die er over daagden, dat ze zo weinig buitenlandse tijdschriften en >oeken kregen. Ze verlangen relaties met alle delen van de gereld, ook met West-Europa. 50, 00. >50, 150 150, Sterk bewogen door het denkbeeld en bijdrage te leveren tot doorbre- ing van het wetenschappelijke iso- ïment van Castro's staat in op touw, is prof. dr. G. J. Kruijer, unsterdams hoogleraar in de toege- taste sociologie, in september 1970 p verkenningstocht naar Cuba ge- jaan. üj deed dat als privé-persoon. Wel —♦aren aan dit bezoek tniet zijn terste aan het Caraïbische gebied) jesprekingen voorafgegaan in een riet-politieke werkgroep van weten- ichapsmensen die naar Frans voor meld wil ijveren voor uitwisseling illtlHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi Door lEwout Janse RIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII fran deskundigen tussen Cuba en Nederland. Eijn ervaringen? „De reacties waren positief. Alleen „Js de moeilijkheid concreet vast te Stellen wat ze nu eigenlijk precies willen. De universiteit van Havanna »n de academie van wetenschappen verlangen vooral topdeskundigen, jie korte zomercursussen aan uni versitaire stafleden en ouderejaars studenten kunnen geven. De eisen rijn hoog. Cuba is niet van zin feis- en verblijfkosten te betalen voor minder gekwalificeerde krach- Ven, die voor de aardigheid naar __Cuba willen". Wat voor topdeskundigen? '""„In de genetica «vooral in verband _jnet plantenvoeding en -bescher ming), technologie, natuurweten- j schappen, veeartsenijkunde, toege past medisch onderzoek. En op het j gebied van de maatschappijweten- j schappen: de sociologische theorie, j vooral voorzover van belang voor een ontwikkelingsland, toegepaste sociologie". Hun wetenschappelijke verlangens zijn vooral praktisch gericht? „Ja, met name in de toepassing voor landbouw en veeteelt. De gehe le economie wordt er gezien als een middel tot een betere maatschap pij". Volgens een Cubaanse variant van het communisme „Ik heb me daar niet zo mee bezig gehouden, ik stel meer belang in de ontwikkelingsstrategie. Hun maat schappij-ideaal heeft niet zo'n erg concrete inhoud, wel tracht men de mensen aan te moedigen prestaties te leveren zonder dat daar directe beloningen tegenover staan. Dat heeft te maken met de idealistische overweging, dat te veel materiële beloning begeertewekkend is, en zich niet verdraagt met het beeld van de Nieuwe Mens. Bovendien is daar nu eenmaal weinig te bieden in de consumptieve sfeer. Het ver bruik wordt bewust laag gehouden: hard werken, sober leven, investeren Cuba verkeert in een opbouwfa se". Acht u dit verheven oogmerk realis tisch? „De Franse landbouwdeskundige Réné Dumont heeft in Cuba gepleit voor meer materiële prikkels. Dat zou uit een oogpunt van ontwikke lingsbeleid Juist zijn, maar om ideo logische redenen wil de regering daar niet aan. Het heeft wel geleid tot het probleem van het absenteïs me (werkverzuim), een vraagstuk dat mede veroorzaakt wordt door de goede sociale voorzieningen. In tegenstelling tot de situatie ln veel van de ontwikkelingslanden be staat op Cuba geen werkloosheid. Ze komen juist mensen tekort. Er zijn maar 8% miljoen Cubanen in een land' vier maal zo groot als Ne derland. De bevolkingsopbouw met een hoog geboortecijfer is ongunstig. En dat in een land dat zeer geschikt is voor de landbouw en waar men veel activiteiten kan ontplooien". Prof. Kruijer zegt, dat het „mobili satie-systeem," dat alle beschikbare mankracht onder de sterk-centralis- tische leiding van de partij-aristo cratie wilde inschakelen, tot ver starring heeft geleid. De regering tracht nu die crisis-toestand op te heffen door een democratisering, die een deel van de besluit- en be leidsvorming naar lagere organen verlegt. „Het is nog te vroeg om te zeggen of dat lukt. Overal langs de weg zie Je borden met „Méér macht aan de massa". De massa, die zelf initiatieven moet nemen en verant woordelijkheid dragen". Hoe zijn de reacties van Nederland se wetenschapsmensen op de aan kondigingen in wetenschappelijke tijdschriften over uitwisseling van deskundigen? „Tot nu toe zijn er ruim veertig gegadigden. Van hen komen er ze ker tien in aanmerking. De werk- groep hoopt, dat zij nog de komen- j de zomervakantie naar Cuba kun- j nen vertrekken, anders in de kerst- vakantie. Andersom zouden Cuba- I nen hier les kunnen geven. Op het gebied van het vee-onderzoek bij I voorbeeld kunnen zij interessante dingen vertellen". Wat bracht u er toe juist de blik op Cuba te richten? „Mijn motieven liggen op verstan delijk en op emotioneel niveau- Verstandelijk: Ik heb belangstelling voor Cuba door zijn zeer specifieke aanpak van het ontwikkelingswerk, j Het land boekt successen en j maakt fouten. Uit wetenschappelijk j oogpunt zijn beide zeer boeiend, i En emotioneelMijn keus is poli tiek bepaald. Ik plaats mij aan de I kant van de armen; ik heb sympa thie voor allen, die de ellende van de armoede willen bestrijden". Dat hoeft niet alleen voor Cuba te gelden. „In bijna alle ontwikkelingslanden zegt men, dat men het lot van de arme wil verbeteren, maar er zijn niet zovv landen waar men dat ook mec^ In Cuba zegt men het en méént men het. Het is wel degelijk een politieke zaak als Je Je plaatst aan de kant van de armen. Het betekent namelijk strijd, tot gewapende strijd toe voor de be voorrechte groep kan dat onaange name consequenties hebben". En ook: „In ons land worden vele tegenstanders van Castro beïnvloed door de tegenstelling democratie autoritair stelsel. Bij sommigen is dat duidelijk op de periode 1940— 1945 terug te voeren. Maar die zaak is voor veel ontwikkelingslanden niet primair. Primair is daar de kwestie van de opheffing van de el lende. Het is niet zo merkwaardig om te zien dat ln Latijns-Amerika Juist de weinige democratische lan den Trinidad, Barbados, Jamaica, Chili sympathie hebben voor Castro". Prof. dr. O. J. Kruijer. 00,- 00,- 00,- 00,- (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) De laatste jaren is het aantal gevallen van gonorrhoe in tal van landen onrustbarend toegenomen. Bovendien komt deze ziekte op steeds jongere leeftijd voor, waarbij de grote vrijheid op gebied zeker een belang- - rijke rol speelt. >0,— De ontdekking van penicilline )0,—bracht na ongeveer 1950 een grote vooruitgang in de behandeling van 0,—gonorrhoe, want het bleek mogelijk om deze geslacht?-'-kte met penicil line in korte tijd te genezen. Er hebben zich echter nieuwe Btammen van de gonococcus (de ver- J oorzaker van gonorrhoe) ontwikkeld, I die resistent blijken te zijn tégen- over penicilline. Deze gonococcen- stammen kwamen eerst voorname- lijk in het Verre Oosten voor, van waaruit zij zich over de rest van de wereld hebben verbreid. De art sen die de Amerikaanse troepen in Vietnam verzorgen kregen de groot ste moeilijkheden met de behande ling van gonorrhoe. En deze moei lijkheden kwamen, met de repatri anten, ook naar de Ver. Staten en breidden zich nu zowel in Engeland als op het vasteland van Europa uit. Terwijl er in het Verre Oosten reeds gonococcenstammen voorko men die niet alleen tegen penicilli ne, maar ook tegen vele andere an- ti-biotica resistent zijn, komt in ons land op dit ogenblik voornamelijk nog een „relatieve resistentiën" voor. Dat betekent dat de gonococ- cen alleen nog reageren op een zeer hoge dosis penicilline. Terwijl vroe ger een dosis van 300.000 eenheden Penicilline al zeer werkzaam bleek te zijn, is deze dosis nu al gestegen tot 1,6 min eenheden. Aan de univer siteitskliniek voor huis- en ge slachtsziekten in Amsterdam bij voorbeeld wordt deze hoeveelheid (alleen nog) bij mannen toegepast, terwijl men de gonorrhoe bij de vrouw reeds behandelt met een an der antibioticum, het tetracyline. j Dit wordt ln tabletvorm ingenomen, waarbij een behandeling van vijf dagen met een dosis van vier keer 250 milligram tetracyline meestal afdoende blijkt te zijn. 144 In Engeland maakt men zich ech ter grote zorgen, omdat daar, even als in de Ver. Staten, de „resisten te" stammen gonococcen ook voor tetracyline en andere breedspectrum -antibiotica ongevoelig blijken te zijn. Het hoofd van de afdeling van geslachtsziekten van het Londense Middlesex Hospital, dr. Robert Cat- terall, is van mening dat gonoocc- cen resistent worden tegen bijna el ke behandeling met antibiotica, zo dat het mogelijk is dat men in de toekomst vele mensen niet meer zou kunnen genezen. Terwijl na de tweede wereldoor log door de farmaceutische labora toria regelmatig nieuwe antibiotica werden ontwikkeld, worden er hoe langer hoe minder nieuwe soorten antibiotica geproduceerd, zo meent hij. De enige ideale oplossing zou bestaan in het bereiden van een vaccin tegen de gonococcus, maar dit is tot nu toe onmogelijk gebleken. Wie een gonorrhoe heeft doorge maakt ontwikkelt geen enkele im muniteit tegenover de gonococcus en de infectie met deze bacterie ver oorzaakt dan ook geen enkele weer stand ertegen. Zelfs indien men er in zou slagen om een vaccin tegen de gonococcus te maken, aldus dr. Catterall, zou de toediening van dit vaccin op grote moeilijkheden stui ten, zoals de leeftijd waarop de ze vaccinatie zou moeten plaatsvin den. Er zijn intussen vele onderzoe kers die zich bezighouden met het speuren naar een dergelijk vaccin. In Nederland De ervaring, ook in ons land, leert dat ongeveer 13 pet der gonococcen stammen resistent zijn tegen penicil- ne. Er bestaat een ingewikkelde se- rologisch onderzoek waarmee kan worden aangetoond dat iemand vroeger een gonorrhoische infectie heeft doorgemaakt, waardoor in z'n lichaam antistoffen zijn ontstaan. Deze gecompliceerde tests moeten in die gevallen worden toegepast waarbij een doorgemaakte gonor rhoe veel later conplicaties veroor zaakt. Dankzij het serologisch on derzoek kan dan worden nagegaan of de oorzaak ervan een eventuele go norrhoische infectie is geweest. De ze kan nog Jaren later bijvoorbeeld "n ontsteking van 'n gewricht ver oorzaken, of een aandoening van de bijballen. Bij dergelijke complica ties helpen alleen zeer hoge doses penicilline of tetracyline. Bij de behandeling van gonorrhoe worden de gonococcen die bij de pa tiënt worden gevonden gekweekt en wordt hun gevoeligheid tegenover verschillende antibiotica bepaald. Een moeilijk probleem vormt het feit dat de mens het enige zoogdier is dat gevoelig is voor de gonococ cen en het is dus niet mogelijk door dierexperimenten meer gegevens o- ver deze bacterie te verkrijgen en zo eventueel een vaccin te bereiden. Voorlopig zal men antibiotica moe ten vinden waartegen de gonococcus niet resistent is, terwijl ook het ont staan en de verbreiding van gonorr hoe veel intensiever bestudeerd moe ten worden dan tot nu toe het geval is geweest. Voor de vrouw kan een gonorrho ische infectie een ernstige bedreiging vormen voor haar vruchtbaarheid. Kwakzalvers zijn er door alle eeuwen heen reeds geweest. Bij de Grieken en Romeinen, bij alle volkeren, in alle landen en in alle tijden. Dus ook in de Middeleeuwen. Later in de 18e eeuw was het Cagliostro die beweerde met zijn tincturen en essences maar liefst het leven te kunnen verlengen, kwalen te genezen en de schoonheid te verhogen. Dat alles volgens zijn zinspreuk „In orbis, in herbis in lapidibus, in woorden, in kruiden en in stenen. Dat was zö rondom 1780. Voorlichting De protestantse stichting voor ver antwoorde gezinsvorming heeft in haar reeks GG-pamfletten 'n uitga ve ïewijd aan geslachtsziekten. Dit pamplet dankt zijn ontstaan aan aandrang uit de gezondheidszorg en jeugdzorg, waar grote behoefte is aan méér voorlichting over ge slachtsziekten. Deze pamfletten zijn goedkoop, gemakkelijk uit te reiken en bevatten goed leesbare informa tie over gonorrhoe en syfilis, hun symptomen, gevolgen, behandeling en voorkoming. Ook wordt de verant woordelijkheid jegens de partner kort behandeld. Het pamflet is slechts in formatief en de waarschuwingen die het bevat zijn voornamelijk medische De moraal van het pamflet is uit sluitend om geslachtsziekten te voor komen en op de Juiste wijze te laten behandelen. De toeneming van gonorrhoe's en het optreden van resistente gono coccenstammen maken het zéér noodzakelijk dat de voorlichting over deze ziekte veel intensiever wordt dan tot nu toe het geval is geweest. In de Ver. Staten is het gonorrhoe- probleem zelfs dermate toegenomen dat president Nixon er onlangs te gen gewaarschuwd heeft. Vooral Jon ge meisjes blijken volgens een recent onder >°k vaat: iet >oe be smet te zijn zonder dat zij dit ze.'f weten In Frankrijk is de gehele voorlichting over geslachtsziekten op een grammofoonplaat vastgelegd, die zee. veel wordt gekocht en ook op de scholen wordt gebruikt. En dan de Indianen! Men herin nert zich de medicijnmannen, die statig schrijden door de romans van Karl May, Paul d'Ivoy en anderen en die hun patiënten soms met de weerzinwekkendste „geneesmid delen" behandelden, maar toch meestal drommels goed op de hoogte waren van wérkelijke geneeskrachti ge kruiden en die toepasten bv. bij de eertijds zo gevreesde scheurbuik, waaraan vooral schepelingen leden, die maanden achtereen van vers voedsel, vooral groenten, verstoken waren! Doch nu de „medicijnmannen" van een recenter verleden en dan nóg dichter bij huis: in Europa en nóg dichter, in ons eigen land Van déze kwakzalvers is wel de meest bekende uit een verleden dat niet zo ver achter ons ligt een zekere SEQUAH. Wie toch was deze „Sequah," die geheel Europa, dus ook ons land in beroering bracht? j Begrijpelijk was deze naam een pseudoniem. Hij was een Engelsman en heette Charles Aldersey Daven- port, stammend uit een geslacht van j kermisreizigers en saltimbanques. In 1891 kwam hij vanuit België ln ons land en gaf op 21 juni van dat Jaar zijn eerste séance in Roosen- daal. i Nu was Sequah een handige psy choloog, hij wist hoé hij de massa I moest bereiken, hoé „zijn nummer te verkopen." Als een Romeinse imperator maakte hij zijn entrée in een zege- kar. op een vergulde praalwagen 1 met prachtig snijwerk en spiegels, getrokken door vier paarden met pluimen op de kop. En een lijfwacht van zes zogenaamde Mexicanen, die hij uit België had meegebracht en rasechte Vlamingen waren, zodat zij zich ad majorem Sequah in ver staanbare taal tot de Nederlanders konden wenden. speech in het Engels, dat door een zijner Vlaamse Mexicanen zin voor zin werd vertaald. Natuurlijk vertelde „de dokter" dat hij hier echt niet was gekomen om de Hollanders het geld uit de bui del te kloppen, maar alléén om zijn vergaand medelijden met de mens heid en dat hij alle lijders aan reu matiek, zenuwpijnen, kies- en oor pijn, lendepijn, doofheid en „aanste king der longen" in de zaal direct, zo maar voorgoed zou genezen Op het podium stond een divan, waarvoor dikke gordijnen. Meldde zich een patiënt aan en dat waren er heel veel! dan verdween Se quah met zijn patiënt achter de dichtgeschoven gordijnen en begon hij de op de divan liggende patiënt j hardhandig te masseren met gebruik van „Sequah-olie," terwijl de muziek j luid schetterde, zowel om de pijn- I kreten van de patiënt te overstem- I men als om de mensen in de zaal bezig te houden. I Na 'n minuut of tien werden dan de gordijnen weer open geschoven en de behandelde sprong dan veelal van het podium af, waar „de dok ter" met arrogant gezicht het be kende „volgende patiënt" afriep! Goudmijn Met muziek Maar bovendien had hij een geheel muziekcorps meegebracht, dat met de „Mexicanen" en de muziek reeds dagen van tevoren de komst van de grote man aankondigde Van Roosendaal leidde zijn weg via Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en Leiden naar Amster dam, Leeuwarden en Groningen. Geen enkele stad van betekenis werd overgeslagen Hij trad nooit in de open lucht op, i zoals in vorige eeuwen de charlatans op Jaarmarkten en kermissen, dat was zijn ehwetenschappe lijke" standing te minderwaardig, doch altijd in grote zalen, bij ons in de Stadsgehoorzaal. Zijn muziekcorps zette dan een schetterende mars van Souza in. brak abrupt af even stilte en Sequah, gekleed als cowboy, betrad van achter de coulissen met een for se stap het podium, door het reeds in extase verkerende publiek met da verend applaus verwelkomd. Dan hief de grote man zijn hand even op, het was meteen stil in de zaal en nu hield hij zijn openings- Zijn zogenaamde geneesmiddelen waren er eigenlijk maar twee, n.l. i „Sequah-olie" en „Prairie-flower" (vandaar dat cowboy-uniform!), die gefabriceerd werden door de Sequah Company Ltd. te Londen, I een ware goudmijn, want alleen al in 1891 maakte deze NV een netto I winst van maar liefst f 481.264 en keerde op de preferente aandelen (voor het gróótste deel in handen van Sequah-zèlf) 14% en op de ge wone aandelen 10 uit! En dat in een tijd toen het geld zeker vijf maal de waarde van nu had! In het Jaar waarin hij Nederland bereisde, werd alleen al voor ons land maar liefst voor 4 miljoen gulden geïmpor teerd!!! Daardoor kon hij vrijwel kosteloos I lijders helpen, wat natuurlijk tot zijn roem bijdroeg en was zijn toernee feitelijk een propaganda-stunt! Treub in het geweer Begrijpelijk dat de medische we tenschap tegen deze charlatan in het geweer kwam, vooral de L e i d s e hoogleraar prof. dr. Hector Treub, een Europees vermaarde gynaeco loog, die zich geducht weerde en een vlammende brochure over de man schreef, waarin hij onder meer de op last van de Justitie onderzochte „geneesmiddelen," dus de „Sequah- olie" en de „Prairie-flower" bekend maakte als wat de olie betrof, te be staan uit 2 delen slaolie of andere volvette olie, 1 deel terpentijn, ge aromatiseerd met nagelolie, terwijl de „Prairie-flower" bestond uit rha- barber en cayenne-peper. afgetrok ken in water, waarin potas en soda was vermengd! Dus feitelijk on schuldige ingrediënten, evenwel zon der de minste geneeskracht! Toch kon er weinig of niets tegen hem gedaan worden, want hij wist Sequah. een bevoegd medicus aan te trekken, 'onder wiens „toezicht" hij werkte! Het liep echter zó de spuigaten uit, dat er vragen in de Tweede Kamer werden gesteld, ja. er ging een re quest aan de Koningin-Regentes Em ma met dringend verzoek Sequah te verbieden, hetgeen, als gezegd, Juri disch onmogelijk was. Hij zette zijn triomftocht door ons land voort, waarbij geëxalteerde mensen in Amsterdam zelfs de paar den voor zijn triomfwagen uitspan den en die luid Jubelend verder trok ken. Brutaal als de beul, zond Sequah aan zijn opponent prof. Treub voor de „Vereeniging voor Kraamvrou wen" te Leiden, waarvan Treub voorzitter was, een gift van f 225 die natuurlijk prompt door prof. Treub verontwaardigd werd geretourneerd! Ook kwam het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij, die in 1880 was opgericht, met een speciaal „Sequah-nommer" uit, maar niets of miniem weinig lokte dat uit, overal werd „de dokter" met luide toejuichingen binnengehaald. Doch in Amsterdam en Amster dam zou niet de stad van de gein zijn! werd de bedrieger bedro gen! Tijdens een van zijn séances in een volgepropte zaal, werd een pa tiënt op een draagbaar binnen ge bracht. met een doek over zijn hoofd, opdat men hem toen niet zou herkennen en door vier sterke kerels het podium opgedragen, waarna hij op de divan werd gelegd. Sequah ging ook achter het gor dijn, de fanfares schetterden als ge woonlijk om de kreten van de pa tiënt niet te doen horen en na 10 mi nuten schoof Sequah met een triom faal gebaarde gordijnen opzij en een totaal genezen patiënt sprong lachend te voorschijn. Maar toen barstte de gehele zaal in een daverend gelach uit, de „gpnp-^nde" bleek een heel bekende populaire commissionair in effecten, met name van Dantzig, te zijn, die men dtezèlfde middag nog vief en wel op de Beurs had gezien!!.. Natuurlijk wierp ook de show business zich op de „wonderdokter" zó. dat er al gauw uit de Reyding- revue „De Doofpot" het liedje popu- 1 lair werd: Heb je zere benen Heb je reumatiek? Ga naar Sequah henen Die geneest je met muziek! Na door geheel Europa te zijn ge trokken, keerde hij naar Engeland terug, zijn financiën namen langza merhand af en het bekènde ge volg hij stierf ln bittere armoede in een Londens achterbuurtkrot in 1916, toen 70 Jaar oud. Een Leidse kwakzalver Maar de wonderdokters werden hier in Nederland echt niet alleen maar geïmporteerd. Ook Nederland, ook Leiden kende ze! Zo woonde er in het eerste decen nium van déze eeuw, een kwakzal ver De Haas op de Haagweg tussen „de houtzaagmolens van Mannekus" en „de Vink" op een riante villa „Habis Percara," het huis staat er nog! Hij had zulk een drukke praktijk, dat er van de stoomtram tussen Lei- oen en Den Haag. die destijds reed, een speciale halte vóór zijn deur was! De man werd verscheidene ma- j len verbaliseerd voor het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, kreeg hoge boeten, maar dat deerde hem niet. hij verdiende méér dan genoeg Dat was dus bij ons in Leiden. In diezelfde tijd was er ook een „wonderdokter" in het Overijsselse Twente, wiens praktijk even druk was als bij ons De Haas. Zelfs nog drukker, want men kon alléén behandeld worden als men een week tevoren besprak Ook hij kreeg bezoek van de poli tie om hem te verbaliseren: „U bent onbevoegd" - etc. Doch dit ontkende de „kwakzal ver" en toonde tot stomme verba zing van de politie, een bul waaruit bleek dat hij aan de Utrechtse uni versiteit zijn arts-examen met goed gevolg had gedaan: „Ja ziet u als arts verdiende ik hier te weinig voor mijn gezin en nu heb ik het maar over een andere boeg gegooid en I mij als kwakzalver gevestigd en u j weet nu wel met wét voor een groot I financieel succes!" j Hij werd dus niét bekeurd, doch I ontving wel een berisping van het Medisch Tuchtcollege, waarna hij uit het dorp vertrok en zich elders ln een stad als arts vestigde f Doch ook ln déze, in ónze tijd zijn er „boertjes" dat is échter! en andere wonder-genezers, zoals een bekend man nog onlangs voor de zo veelste maal veroordeeld werd, een man die een riante bungalow be woont en zijn peperdure, doch waar deloze kruiden tegen honderden gul dens aan de goedgelovige man in Nederland en België verkoopt! U kent hem wel! Bedenk dat de diagnostiek van de kwakzalver irrationeel is. zij berust voornamelijk op zogenaamde helder ziendheid. Sommige kwakzalvers be kijken de iris van het oog en weer anderen hebben (zó maar!» voldoen de aan een kledingstuk of een hand schrift. zij behoeven de patiënt niet te zien. zij weten het zó wel!.... Ja kwakzalvers zijn van Alle eeu wen, over de gehele wereld „mun- dus vult decipl ergo" de wereld w 11 bedrogen worden, düs1 DOLF SCHNAAB

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27