Als je maaMortrekker neemt Voortrekker, de gemakkelijke pijptabak 3Anne Frankhuis heeft - tekort van 30 mille i! Protest van Djajic afgewezen Eigen tuchtrecht voor verplegenden Dat is zo'n gemakkelijke tabak. Gewoon plezierig je pijp stoppen. Trekt lekker lichtlslekker zacht. Dat weet iedere Voortrekker-roker, f 1,50 Keulse justitie liet Beate Klarsfeld in arrest nemen Dr. Rang pleit voor: Algra zwijgt ÏFapens gevonden in Drunen(NB) Protest tegen behandeling van de Joden in Rusland op het derde televisienet? Voetbalster krijgt transfer Jacques Pommer neemt afscheid van Excelsior VRIJDAG 2 APRIL 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 roken is eenvoudig N 1 fcfvl EYE Ft PÏiPt*BAK BONN (GPD) Beate Klarsfeld. de inmiddels 30-Jarige Parisienne die drie Jaar geleden kanselier Kiesinger op het CDU-congres in Berlijn een klap toediende, is gisteren in Keulen gearresteerd, omdat ze, ondanks het j nieuwe bewind in Bonn, haar privé- aanvallen op het nog loslopend nazi dom onverminderd voortzette. Vorige week nog probeerde een groepje Jonge Fransen en Israëliërs de oud-chef van de SD in Parijs en SS-obersturmfilhrer Paul Lischka uit Keulen naar Parijs te ontvoeren, dus uit de plaats waar hij als suc cesvol zakenman ongehinderd leeft naar de plaats waar hij op grond van een Frans vonnis zijn straf van levenslang zou moeten uitzitten. Een toevallig passerende politiepatrouille verhinderde het slagen van deze kleine stadsguerrilla in Keulen en Beate Klarsfeld kondigde uit Parijs aan, dat het haar idee was geweest. Gisteren kwam ze vrijwillig naar het parket in Keulen teneinde de of ficier van Justitie de papleren te overhandigen, waaruit bleek dat er in de bondsrepubliek nog enkele honderden door geallieerde buiten landse rechtbanken veroordeelde oorlogsmisdadigers vrij rondlopen, onder wie ook de zeven eens uit Bre da ontsnapten. Wat nauwelijks iemand voor mo gelijk had gehouden, ook niet zij die Beate Klarsfeld weinig serieus ne men, geschiedde: een officier van Justitie in Keulen, die al Jaren geen hand had uitgestoken om Paul Lischka te arresteren, liet Beate Klarsfeld in zijn bureau onmiddel lijk gevangen nemen. Daarmee had de Parisienne precies bereikt wat ze wilde: een golf van nieuwe publici teit. Maar, nog afgezien van het ont breken van zuiver Juridische bewij zen anders dan haar eigen bekente nis voor haar aandeel in de ontvoe ringspoging van Lischka stond de op zichzelf natuurlijk autonome Just'tie van Keulen reeds gisteravond onder sterke druk uit Bonn het buitenland niet op een dergelijke wijze zo ge makkelijk anti-Duitse commentaren op een presenteerblaadje aan te dra gen. AMERSFOORT „Het is misda dig als een derde-jaars leerling ver pleegster de leiding heeft over een late dienst". Dat is de mening van dr. J. F. Rang, Juridisch medewerker aan het Instituut voor 8oc. Genees kunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Op een bijeenkomst over aansprakelijkheid en ver antwoordelijkheid van verplegenden. van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel giste ren in Amersfoort pleitte hij voor het invoeren van een eigen tuchtrecht, voor de verplegenden in Ne derland. Voor zo'n tuchtrecht voelt staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) wel iets, maar hij wil daarover eerst adVies vragen aan de Staatscommissie Medische Be roepsuitoef ening Volgens dr. Rang denkt men nu te vaak ten onrechte dat moderni sering van de wetgeving de verple genden beter zal beschermen. „In de rechtspositie van het verplegend per soneel wordt te weinig rekening ge houden met de bijzondere verant woordelijkheid van dat personeel", In Dokkum heeft Hendrik Algra (75), oud Eerste kamerlid voor de ARP, zijn laatste politieke rede ge houden. Hij houdt er mee op. 55 jaar nadat hy zyn eerste politieke rede had gehouden, in Peins, een dorp tussen Leeuwarden en Fra- neker. Algra die in 1969 uit de senaat verdween volgt nog steeds met gro te belangstelling wat er in de Eerste Kamer gebeurt. Soms kan hij het niet laten en debatteert hij na ont vangst van de Handelingen (het of ficiële Kamerverslag) in hoofdar tikelen van zijn Friesch Dagblad nog lustig met zijn oud-collega's, mee. Ze reageren er alleen niet op; dat was vroeger anders. Nu heeft hij zijn laatste openbare rede gehouden. Thema: „De ARP is in wezen nog steeds dezelfde". aldus dr. Rang. „In veel ziekenhui zen worden de verplegenden niet be trokken by besluiten over behande ling en verpleging van de patiënten. De artsen schakelen de verple(e)gers (sters) in waar het eigenlijk in strijd is met de wet. Zij doen dat welis waar te goeder trouw, maar dan mag Je ook eisen dat zij zich aan him ver antwoordelijkheid houden". „Omdat het in de verpleegkunde vaak om grote menselijke belangen, gaat zal de rechter zwaardere eisen stellen", zei dr. Rang. „Daarom is het noodzakelijk dat het verplegend per soneel een eigen tuchtrecht krijgt". De gemaakte fout is volgens dr. Rang vaak moeilijk te reconstrueren omdat men zich beroept op het be roepsgeheim of omdat men zich ver schuilt achter de verantwoordelijk heid van een ander. Dr. Rang vindt dat de positie van leerling-verplegenden moet worden herzien. Het accent moet daarbij ge legd worden op de begeleiding van de leerling. DRUNEN Tijdens een drie uur durende actie van negentig man rykspolitie zün gisteren by huis zoekingen in Drunen en Epe (NB) in totaal dertien wapens in beslag ge nomen. Het waren twee Jacht geweren zes buksen, een karabijn, een pistool, een namaak-pistool, een alarmpistool en ruim duizend patro nen. Bovendien werd een grote hoe veelheid gestolen levensmiddelen ter waarde van enkele duizenden guldens ontdekt. De politie heeft de 25-Jarlge J. V. en de evenoude K., beiden uit Heusden, aangehouden. K. was in het bezit van vier vuurwapens en bij V. werden de gestolen levensmiddelen ontdekt. AMSTERDAM Het Anne Frankhuis in Amsterdam is na vier maanden verbouwen en restaureren weer heropend. Zo maar een bericht voor alle VW- kantoren in binnen- en buiten- and. En het heeft effect. Bij de -heropening werd een open dag gehouden met zeker zeshon derd bezoekers om te laten zien hoe het onderduikadres van acht Joden uit de oorlog nog authentieker is geworden dan het al was en hoe de foto tentoonstelling nu meer een overzicht geeft van de hele oor logsgeschiedenis dan het vroe- fe^gere veel persoonlijker beeld ™^ivan de lijdensjaren in het Ach terhuis. Er is meer gedaan. De architect F. Rappange (35) de zoon jran de architect die in '59 de eerste auratie uitvoerde heeft er i trappenhuis bijgebouwd om één lrculatiesysteem van bezoekers mo relij k te maken. Bij Rath en Doodde- fceefver heeft hij een vooroorlogs Vhang gevonden, dat de jaarlijkse fctroom van zo'n 200.000 bezoekers Inderdaad het gevoel kan geven in bet achterhuis te zijn, dat door het flagboek van Anne Frank (inmid dels in 47 uitgaven te verkrijgen) (rereldvermaardheid kreeg. Tot zover oneerbiedig gezegd net WV-praatJe. Er is meer, veel beer. Achter het behang en de tweehonderdduizend bezoekers en de restauratie dreigt een grote verge ter: Geldzorg. De meeste bezoekers beseffen niet dat ze gratis de twee Smalle trappen naar boven op kun nen. Directeur Van Houte (ex-chef Van de VPRO) zegt: „Een mens die bp een zeker moment dit huis wil bezoeken, kan Je niet een drempel Voor de voeten leggen door entree te heffen. Deze gedachte van het pestuur hoewel erg idealistisch beeft mij wel aangesproken". Ter compensatie voor het wegne men van die drempel hangen bij de Uitgang twee doorzichtige collecte bussen. Daaruit kwam vorig Jaar 130.000 gulden ofwel ongeveer ze ventig cent per bezoeker. De heer Van Houte: „Als we entree zouden beffen, hebben we drie bureaulisten podig, moeten we controle instellen, belasting betalen. Dan spring ik er nooit beter mee uit", pet probleem van entree heffen is voor het Anne Frank Huis en daar- i 1 DEN HAAG Het „solidariteits- J comité voor de Joden in de Sowjet- j Unie heeft in een telegram aan de 'Russische president Podgorny gepro- testeerd tegen de behandeling van de Russische Joden, die naar Israël wil len emigreren. Het protest geldt spe- Iciaal de arrestatie van veertig Jo den op 26 maart in Moskou. Zij had den een actie gevoerd voor de Joden die een uitreisvisum voor Israël heb ben aangevraagd. Volgens rabbyn A. 'Soetendorp van het comité is de hou ding van fle Russische Joden tegen over de Joden de laatste tijd ver scherpt. Ook de organisatie van Israëlische studenten in Nederland heeft gisteren in een telegram aan het congres van de Russische communistische partij geprotesteerd tegen de arrestaties. by< Het solidariteitscomité zal op dins- (jjj dagavond 13 april voor de Russische ambassade in Den Haag een pesach vrijheidsmaaltijd houden. Er zullen traditionele Joodse teksten worden IGI voorgedragen en brieven van Joden in de Sowjet-Unie worden voorgele zen. 'ACRO vraagt VVD Wat komt er AMSTERDAM (ANP) De stich ting Academische Radio Omroep (A- CRO) heeft in een brief de voorzit- ster der VVD, mevr. H. van Someren- I Downer, gevraagd welke bestemming de WD wil geven aan een 3e tv- net. Aanleiding daartoe was de me dedeling van VVD-liJsttrekker Geert- sema in een tv-debat met nir. Bies heuvel, dinsdag Jl., dat op het der de tv-net een BBC-structuur moet worden verwezenlijkt. Mr. Geertsema verklaarde boven- II dien dat over deze kwestie reeds over- I leg met de drie confessionele par- tijen had plaatsgevonden. De ACRO vraagt aan mevr. Van Someren wat in het gesprek met de confessionele op dit punt naar voren is gebracht en wat het huidige standpunt van de VVD ten aanzien van de bestemming van het derde net nu precies be helst. De ACRO merkt nog op dat in het VVD-verkiezingsprogramma staat dat dit net in zijn geheel voor „educatieve en instructieve doelein den" moet worden bestemd. De ACRO is zelf voorstander van een derde net voor onderwysuitzendingen mee voor de gelijknamige stichting levensgroot. Sinds een jaar of vijf sluit de exploitatie met een structu reel tekort van dertigduizend gul den. Daarnaast heeft de restauratie die voor nonderdduizend gulden ge dekt was. dertigduizend gulden meer gekost. Dankzij giften achter af is daar nu nog maar 24.000 gul den van ongedekt. Bij elkaar voor dit jaar alweer een schuld erbij van zo'n 55.000 gulden. Dat kan niet doorgaan, zegt directeur Van Houte Het woord sluiting is al vele malen, zij het nog steeds in vragende vorm gesteld, gevallen. De heer Van Houte: „Financieel heeft het van het begin af aan op een wankele basis gestaan. In 1960 is het huis opengesteld, dankzij werk van een comité onder leiding van ex-burgemeester Van Hall. Dat comité heeft toen 350.000 gulden bij elkaar gehaald voor de aankoop van deze twee panden en een stuk bij horende grond. Er bleef toen zeg veertig-, vijftigduizend gulden over als stichtingskapitaal". „De gedachte achter de opzet was in het ene pand, naast het huis, de concierge en zijn vrouw te huisves ten van het toen nog te bouwen studententehuis hiernaast. Dat echtpaar zou zo nu en dan de sleu tel kunnen geven aan belangstellen den die het achterhuis zouden wil len zien en tegelijk de zaak een beetje schoon kunnen houden". Die gedachte werd door de praktijk snel achterhaald. De verfilming van het Dagboek van Anne Frank, het gelijknamige toneelstuk en de tv- uitzending van de film gaf wereld bekendheid aan het pand 263 aan de Amsterdamse Prinsengracht. Sinds 65 is de stroom bezoekers jaarlijks met tien tot vijftien pro cent gestegen. De heer Van Houte: „Dat is zeer verrassend. Die grafiek zal ook wel weer eens gaan dalen. Maar voorlopig zitten we met voor al een toenemend aantal Jongeren, dat meer komt om te zien wat er in de wereld van vandaag gebeurt aan discriminatie". Daarom is aan de tentoonstelling een stukje hedendaags fotomateriaal toegevoegd, dat een visuele opsom ming wil zijn van een klein stukje van het tegenwoordige potentieel aan discriminatie. De grote en nog steeds toenemende helangsteling heeft nu al vijf Jaar lang een tekort van dertigduizend gulden opgeleverd. De gemeente Amsterdam neemt daarvan tiendui zend voor haar rekening. Over blijft dan twintigduizend gulden. Een paar Jaar lang opgevangen door het stichtingskapitaal en door het ver minderen van de noodzakelijke af schrijvingen. Maar, zegt de heer Van Houte, „zo kan Je natuurlijk niet blijven doorgaan". BARCELONA (AP) In Spanje is voetbalhistorie ge schreven. Voor het eerst kreeg een voetbalster, de 15-Jarige Hamed Paquita, een transfer Zij gaat van Espanol naar Bar celona. Paquita, rechtsbuiten, krijgt van haar nieuwe vereniging on geveer 200 gulden per maand, alsmede een vaste premie van 50 gulden per wedstrijd. Barce lona helpt haar ook aan een baantje als kantoorbediende. Hoewel damesvoetbal in Spanje niet door de grote bond wordt erkend, bestaan er ruim 50 vrouwenclubs, die alleen vriendschappelijke wedstrijden, of voor liefdadige doeleinden spelen. In de herfst van '69 de heer Van Houte was in de zomer van dat jaar directeur van de Stichting geworden vroeg de Anne Frank Stichting subsidie aan bij het mi nisterie van CRM. Dat werd in eer ste instantie, door de afdeling mu sea van dit ministerie, afgewezen. Er ging opnieuw een verzoek uit, om de subsidie dan maar bij een andere afdeling onder te brengen. Het onderzoek naar die mogelijk heid duurt voort en gaat aldus (de heer Van Houte)„Dan komen er een paar ambtenaren van het mi nisterie. Die snuffelen in allerlei boeken en moeten van alles weten. Dan gaan ze weer terug naar Den Haag. Zo is dat al een paar keeer gebeurd. Ik vaar wel eens een keer BERN Een woordvoerder van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft gisteren in Bern verklaard, dat het protest van de Zuidslavische interna tional Dragan Djajic tegen een schor sing voor vier wedstryden met zyn club Rode Ster Belgrado in het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen is afgewezen. Rode Ster zal het dus in de halve finalewedstryden tegen Panathinai- kos Athene zonder Djajic, maar ook zonder Antonyevic die voor drie wedstrijden is geschorst moeten doen. Djajic en Antonyevic ontvin gen een waarschuwing tydens de eer ste wedstryd voor de kwartfinales tegen Carl Zeiss Jena. Naar alle waarschynlykheid zullen de gestrafte spelers zondag wel meedoen in de wedstryd voor het toernooi om het Europees kampioenschap in Split te gen Nederland. LEIDEN Na bijna dertig Jaar trouwe „dienst" heeft Jacques Pom mer het leiderschap van de gym nastiekvereniging Excelsior neerge legd. Hij zal worden opgevolgd door Gé Bey. Pommer die in 1942 tijdelijk be noemd was, kreeg na de oorlog bij Excelsior een permanente functie naast De L' Excluse en Taverne. In 1938 toen hij zelf het turnen nog actief beoefende was Pommer reeds tweede secretaris van de Leidse gymnastiekvereniging en die functie oefent hij nu nog steeds uit. Op vijf tienjarige leeftijd ging Pommer de turnsport actief beoefenen als sub- adspirant, later bereikte hy in Lel den de top, waarna hij tien Jaar ach tereen Leids turnkampioen was. Excelsior - voorzitter Pannekoek stelde dat Pommer er verstandig aan gedaan heeft na al die Jaren zijn functie neer te leggen, ook al was hij de steun van het "Jongere" bestuur. De heer Pommer die bij zijn 25-Jarig Jubileum al het erelid maatschap van de vereniging kreeg aangeboden en op 10 mei 1968 de erespeld van het KNGV in ontvangst kon nemen, werd door Excelsior be loond met een polshorloge en enige fraaie bloemstukken. De heer A. Taverne (40-jarig Jubi leum) en A. J. J. van Deursen en L. Taverne (25-Jarig Jubileum) wer den gehuldigd. A. Taverne ontving uit handen van de voorzitter de speld voor langdurig lidmaatschap van het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond. De bloem van de Javaanse hofdansers van de Sultan van Jogjakarta is gisteravond in het Nederlands Congresgebouw voor het eerst buiten het paleis van Hamenkoe Boewono IX opgetre den. Koningin Juliana en Prinses men aan festivals in Antwerpen Margriet met hun gemalen waren daar getuige van. De Javaanse hofdansers zullen een toernee door ons land maken en deelne- Wiesbaden en Rome alsmede op tredens verzorgen in Parijs. In de pauze werden de hofdansers aan de koninklijke gasten voorgesteld. ADVERTENTIE tegen ze uit. Vooral als ze tussen de regels door laten merken dat ze Je een rare klant vinden, omdat Je van zoveel bezoekers waarvan de helft Amerikanen toch wel geld moet kunnen maken. Maar ik heb hier geen winkel. Het is ook geen chapel ardente, maar wel /en au thentiek onderduikadres uit de Tweede Wereldoorlog". Een beslissing is er nog niet uit Den Haag. De heer Van Houtë: „Over het bedrag is nog niet eens gepraat. We hebben alleen ge vraagd: wil ons helpen het structu reel tekort te dekken. Dat zou neer komen op ongeveer een dubbeltje per bezoeker. We zouden natuurlijk wel wat meer willen. Vooral nu we de ochtenden hebben bestemd voor groepsbezoek, waardoor we nog veel meer schoolklassen kunnen hebben dan vroeger. Maar die klasern zou den eigenlijk de begeleiding van een pedagoog nodig hebben. Alleen, daarvoor hebben we geen geld. Stub- sidies op dit soort rondleidingen on der het hoofdstukje vormingswerk krijgen we ook al niet, want. staat er in de wet, een vormingsdag be staat uit vijf uur en wij hebben die kinderen hooguit twee en een half uur. Tja, zo zit de wet in elkaar". De heer Van Houte reageert zijn gevoel van onmacht af met ironie. Maar hij is niet zonder hoop. Toch zegt hij„Als er geen subsidie komt, is er geen oplossing dan 'slui ten, tenzij zich een entreeprijs laat verrzinnen waarmee de zaak exploi tabel is te maken en die toch geen drempel voor het publiek is. In ie der geval staat er een hele schare geneeskundigen om dit ziekbed om de nodige beslissingen te nemen". De hoop op betere tijden spreekt uit de beslissing om te restaureren. Een plotselinge noodzaak, omdat de balkenlagen van het huis de toene mende bezoekerslast slechts met een steeds groter aantal knallende pro testen en scheuren torstte. De bal ken zijn vernieuwd. Op het „nieu we" antieke behang zijn de eerste vandalen al weer aan het werk ge weest. Via een Van Harte actie van Henk van Stipriaan (Vara) heeft het Ne derlandse volk voor die restauratie zeventigduizend gulden bijeenge bracht. Maar uit Den Haag moet de noodzakelijke aanvulling nog ko men. We snel, anders is het te laat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15