Hup, daar is Barend met de dubbeldeksbus „Automobilist mag gerust beetje agressief rijden Raiffeisenbank kon niet aan krediet aanvragen voldoen Een dagje met Biesheuvel in razende vaart door Rijnstreek Lisser advocaat promoveert op vertrouwensregel in verkeersrecht Beperkingen kassenbouw opgeheven PAGINA 11 dominee terecht die de ARP maant wat milder te zijn tegenover Zuid- Afrika. neemt het op voor de bui tenlandse arbeiders en prijst de so cialist Mansholt bijna tot in de he mel tegenover een landbouwer die hem min of meer uitnodigt een aan val op het plan Mansholt te doen). Haring Alphense jeugd in gesprek met Biesheuvel voor het station. Rechts wethouder Paats. Biesheuvel op werkbezoekbij Hollandia. N ALPHEN/LEIDEN, donderdag Om half elf in de ochtend zit een klein aantal keurig geklede dames en heren in de fraaie recreatie-zaal van het dienstverleningscentrum Anne Frank in Waddinxveen. Het wachten is op de dubbeldeksbus van ARP- lijsttrekker mr. Biesheuvel. Hij zal van hieruit de Rijnstreek in trekken om het aanzien van zijn partij nog wat op te poetsen met het oog op de verkiezingen van 28 april. Een der dames zegt: „Het lijkt net of we op Sinterklaas zitten te wachten". Vijf minuten later treedt goedheiligman Biesheuvel, met een mooi gebruind gezicht, binnen. De Biesheuvil-roos die door de heer Spek (links) wordt aange boden. In het riïdden burgemeester Van Dedem. Luidruchtige ARP-meisJes, die voor het merendeel de kiesgerechtig de leeftijd nog niet hebben bereikt, vormen een kring om hem heen. De tv-ploeg van „Hier en Nu", die op namen komt maken, drijft het club- Je mensen naar het raam, want daar is meer licht. De meisjes zingen al dansend op een overbekend wijs je dit schone vers: „Hup, daar is Barend met de Dubbeldeksbus". Biesheuvel hoort de tekst, wordt lichtelijk rood in het gezicht, maar huppelt mee in de kring. Asl lijst trekker moet Je Je in deze tijden nu eenmaal alles laten welgevallen Na de koffie gaat Biesheuvel even praten met een bejaarde man, die kort voor de komst van de ARP-lei- der heerlijk stond te biljarten met de bretellen over het overhemd en de buik fraai hangend over het groene laken. Nu zit hij op een stoel met Door Ruud Paauw Foto's Dijkman zijn jasje keurig aan. Wij zijn en blijven een correct volk. Biesheuvel moet op zeker moment tonen wat hij van biljarten kan. Nou, dat is niet veel. Hij zegt bang te zijn door het laken te zullen gaan. Daar niets aan miszegd. Zyn keuvoering doet het ergste vrezen. Zijn stoot doet vermoeden dat hij met een moyenne van 0.001 speelt. In dit centrum bezoekt B.B. één bejaarde. Helaas geen anarchist, maar oud-burgemeester Warnaar van Hazerswoude. Een kranige oude heer, met ARP-bloed in de aderen. Op het orgel in zijn flat staat het i lied „Gelukkig vaderland". Biesheu- f vel wordt de hele woning doorge voerd, alsof het op dat onderwerp moet promoveren. Roos De dubbeldekker spoedt zich dan naar Boskoop, waar kwekerij Spek een roos naar Biesheuvel heeft ge noemd. Het is een erg mooie bloem, dat wel, maar tamelijk rood. Een kleur die niet helemaal bij de ARP past. Maar wie denkt dat de gebr. Spek stiekem een rotstreek Je hebben uitgehaald, vergist zich. Dat zie je aan de bloedernstige manier waarop zij uitleggen hoe moeilijk het kwe ken wel is. BB. zegt te hopen dat de roos minder stormen in zijn leven zal hoeven te verwerken dan hijzelf in zijn politieke loopbaan. Iedereen kijkt peinzend toe en denkt vermoe delijk aan de vele schoten voor de boeg in de afgelopen vier Jaar. Bij het verlaten van de kwekerij stuit Biesheuvel op een soldaat eerste klas, die zich er by hem over be klaagt dat hij als militair voor het stemmen geen vrij krijgt. „Ik wil een dag verlof" zegt hij. En hij voegt er onbekommerd aan toe „dat heb je wel nodig als je het allemaal goed wil bekijken". Nou, dat vindt Biesheu vel bij nader inzien ook wel. L2IDEN Vlot verkeer is een eis van de moderne tijd. Lagzaamrijders houden de boel op, dwingen anderen te pas- sei?n en kunnen daarmee gevaarlijke situaties doen ontstaan. E\2nals er een maximumsnelheid is, moet er ook een mini- mimsnelheid gelden. Die kennen wij dan ook in Nederland in d vorm van een verbod van uitzonderlijk langzaam rijden. Het erkennen van de behoefte aan tempo in het verkeer betekent ook, dat het zogenaamde defensieve rij den uit den boze is. Het is niet no dig, zelfs gevaarlijk, dat een automo bilist die op een voorrangsweg tach tig rijdt bij het naderen van een kruising afremt, omdat uit een zij weg wel eens iemand kan komen, die geen voorrang geeft. Dit remmen kan automobilisten en andere wegge bruikers. die achterop komen ver fassen. maar in elk geval betekent het een belemmering voor de vlotte afwikkeling van het verkeer. De automobilist in dit geval mag er op vertrouwen, dat zijn medeweg gebruikers zich aan de regels van het verkeer houden. Tenzij hij reden Door Hans Ludo van Mierlo heeft om aan te nemen, dat dit niet zal gebeuren. Reden daartoe geven kinderen, die op straat spelen, oude mensen, die moeilijk uit de voeten kunnen, maar ook bijzondere om standigheden als een onoverzichte lijke kruising of sneeuw, mist of ijzel Vrijheid Dit stelt mr. A. J. Colijn uit Lisse in het proefschrift „De vertrouwens regel in het Wegenverkeersrecht", waarop hij vanmiddag aan de Vrije Universiteit in Amsterdam promo veerde. „Het is mij opgevallen, dat de lite ratuur over ons wegenverkeersrecht veelal de nadruk legt op het aspect van de veiligheid", vertelt hij. „Het aspect van de vrijheid van het ver keer dreigt hierdoor op de achter grond te raken. Vroeger was dat an ders. Toen werd die vrijheid niet er kend. In het begin van het gemoto riseerde verkeer zag men de auto en de motorrijder als lastige en hoogst gevaarlijke indringers, die als er een ongeval plaatsvond snel als schul digen werden aangewezen, omdat zij de veiligheid in gevaar hadden ge bracht. De rechtspraak, vooral van vóór 1940, levert tal van voorbeelden op ter illustratie van de eis, dat men zioh op alle mogelijke denkbare ge vaarskansen op de weg moest instel len. Een automobilist moest ook op buitenwegen er rekening mee hou den. dat een voor hem rijdende auto plotseling stopt, zelfs voordat een te ken is gegeven of zonder dat het stoplicht werkt. Dit oude standpunt dat men op de weg met alle moge lijke gevaarskansen rekening moesi houden, vond uiteraard ook steui in het ontbreken van goede voorzie ningen voor langzaam verkeer, zoals afzonderlijke voet- en fietspa den. waardoor men voetgangers ook op drukke autowegen placht aan te treffen", legt mr. Colijn uit. Risico nemen De onverminderd doorgevoerde eis van voorzichtigheid kan vandaag niet meer gehandhaafd blijven, meent de Lisser advocaat. „Een be paalde mate van risico moet geno men kunnen worden. Enerzijds mag Je vertrouwen dat Je mede weggebruiker zich aan de regels Mr. A. J. Colijn houdt. Anderzijds moet de eis van veiligheid blijven meespelen. Bij het naderen van een kruising mag Je als Je op een voorrangsweg zit gerust Je Mgen tempo blijven aanhouden. Tenzij er reden is om dat niet te doen. Het is een wisselspel tussen die twee: de vertrouwensregel en de veiligheidsregel. De grens is de waar schijnlijkheid dat er iets gebeurt. Als het waarschijnlijk ls dat er iets gebeurt, dan vervalt de vertrouwens regel en moet je op veiligheid gaan rijden. Als Je achteruit gaat rijden, dan mag je niet vertrouwne dat er niets gebeurt. Dan moet je op vei ligheid gaan rijden". In Duitsland wordt de vertrou wensregel veel toegepast door de rech ter. In Nederland in mindere mate. Een arrest van de Hoge Raad uit 1966 was volgens mr. Colijn een dui delijke richtingbepaling. „Maar in ons land wordt de regel lang niet altijd goed toegepast en soms helemaal niet. Het spreekt vanzelf, dat een be roep op de vertrouwehsregel natuur lijk alleen geldt, als de betrokkene zelf correct rijdt. Wie met een snel heid van ver over de honderd kilo meter op een voorrangsweg rijdt waar maar tachtig gereden mag wor den, kan als hij geen voorrang krijgt zich nooit beroepen op de vertrou wensregel. De ander kan dan aanvoe ren. dat hij meende nog wel te kun nen oprijden, omdat hij niet kon voorzien, dat de ander honderd kilometer reed. Persoonlijk ben ik een groot voorstander van de ver trouwensregel. Vlot rijden is nood zaak. Dat mag gerust opgevat wor den als een beetje agressief rijden". Ook tegenover de overheid kan de weggebruiker zich in beginsel op de vertrouwensregel beroepen, zoals in het geval dat een zware vrachtwa gen door een brug zakt wanneer er een waarschuwingsbord voor het maximumdraagvermogen van de brug ontbreekt. In zijn proefschrift stelt mr. Co lijn: „Als beginsel kunnen wij daar om stellen, dat wie zich op de ver trouwensregel kan beroepen, civiel rechtelijk diet te worden beschermd tegen inbreuken op zijn vrijheid van handelen in het verkeer. In zoverre is de vertrouwensregel een bescher mingsnorm. Anderzijds geldt: doet zich een verkeersongeval voor, waar bij een der partijen zich kan beroe pen op de vertrouwensregel, dan be tekent dit dat hij geen verkeersfout heeft gemaakt". De waarde van het proefschrift van mr. Colijn is niet alleen dat hij de eerste Nederlandse studie over de vertrouwensregel in het verkeersrecht levert, maar ook dat hü aan de hand van een groot aantal gevallen een inzicht geeft in wat de rechter in dergelijke gevallen tot nu toe be sliste. Daaruit blijkt, dat de recht spraak tot nu toe hierin weinig con sequent is. Mr. Colijn vertrouwt er op, dat zijn proefschrift de eenvor migheid in denken hierover zal be vorderen. Bijzondere aandacht verdienen twee stellingen, die aan het proefschrift zijn toegevoegd. In stelling twee stelt mr. Colijn, dat het aanbeveling ver dient de caféhouder, wiens gedrag mede heeft geleid tot overtreding van art. 26 WVW (over rijden onder invloed) strafbaar te stellen. De heer Colijn daarover: „In Noorwegen kent men al een dergelijke wet. Ik geloof dat het in Nederland ook no dig is. Dronken mensen in het ver keer moeten zoveel mogelijk geweerd worden". Over een bepaalde limiet aan de door de caféhouder te schen ken hoeveelheid alcohol heeft de ad vocaat nog niet gedacht. Andere opmerkelijke stelling Aan schuld te wijten oververmoeid heid bij bestuurders in de zin van het RVV, die mede tot een verkeers ongeval heeft geleid, dient strafbaar te worden gesteld. Oververmoeidheid ware wettelijke te definiëren als die fysieke toestand, waarin de bestuur der niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig, het rijwiel of een ander rij- of voertuig naar behoren te besturen, zonder dat er sprake is van invloed van het gebruik van al coholhoudende drank of een daar mee gelijkgestelde stof in de zin van art. 26 lid 3 WVW. Op naar Leiden, naar sociëteit Mi nerva. Daar kunnen de studenten tijdens de lunch vragen stellen. Het is een saaie, droge, taaie bijeen komst. Het is een dof, in- en-in-keu- rig gezelschap berustende studenten dat er zit. Hun vragen zijn niet om aan te horen. Ze hebben niet eens de moeite gedaan een aanvaardbare 1 aprilgrap te ontwerpen. Op de muur van de sociëteit staat: „Ge- bruijckt jolijt terwijl ghij zijt in uwe Jonghe Jaren". Corpsje, corpsje, waar is uw jolijt gebleven? Terug de Rijnstreek in, naar Al phen. In de bus vraag ik Biesheuvel of dit soort dagen niet vreet aan zijn uithoudingsvermogen en hoe hij dat opvangt. Hij zegt erg vriendelijk: „Het is zwaar Ja, het vergt veel van Je. Maar het is best te doen als er maar om de zoveel uur ruimte is om even te ontspannen. Ik hoef niet direct te rusten of te slapen om fris te zijn, maar ik moet me zo nu en dan wel even kunnen ont spannen". Bezoek aan tricotage-fabriek Hol landia. De mooie Anke Rijnsbur ger leidt hem rond. Een vrouw ach ter een naaimachine vertelt Biesheu vel dat ze het tv-debat tussen hem en Geertsema heeft gezien. Ze vond het leuk, onderhoudend genoeg om naar te blijven kijken. Biesheuvel met lichte achterdocht: „U heeft het geluid niet afgezet?" Bij het afscheid krijgt B.B. een pyjama aangeboden. De rest van de onder leiding van Alphens wethouder Paats staande karavaan wordt voor zien van onderbroeken, hemden en onderjurken. Bezoek van de ARP-leider aan flat nr. 23 aan de Eikenlaan. In de zit kamer van deze woning ontwaar ik deze spreuken: ,Jk ben met u al de dagen" en „Komt allen tot Mij en Ik zal u rust geven". B B. spreekt met de vrouw des huizes, die glimlachend zegt „misschien wel Koekkoek te zul len stemmen". Hoe dat mogelijk is met die spreuken aan de wand is mij een raadsel,"maar goed. Zij vindt ook dat de belasting omlaag moet. Biesheuvel toont dan een redelijk man te zijn. Het zou hem weinig moeite kosten de vrouw de ARP in te loodsen. Maar in plaats dat te doen zegt hij: „Wij voelen niet erg voor belastingverlaging. We vinden dat er voor de overheid nog vele ta ken liggen. En die kosten geld. Maar we willen wel wat doen voor de ge huwde werkende vrouw" (Later tij dens de avondmaaltijd toont hij nog maals niet ten koste van alles stem men te willen winnen. Hij wijst een Na het flatbezoek naar de zaak van Van Triest, waar B.B. een ha ring krijgt aangeboden. De leden van „Hier en Nu" smeken hem met hun ogen de vis op te eten, maar Ba rend vertikt het. Hij vraagt om een pakpapiertje. Hup, hup naar zieken huis Rijnoord Biesheuvel loopt daar een ziekenzaal op. Hij treft er een man met een groot kaal hoofd in pyjama, die als 'n militair in de houding staat. Biesheuvel geeft hem een hand en de man zegt verbaasd: „U bent het echt. Ik dacht: de zus ter belazert de kluit, het is een 1- aprilgrap, maar u bent het echt". Een in bed liggend persoon krijgt eveneens een hand van B.B. Deze zieke zegt met een stem waarin de uitroeptekens overeind staan: „Ik ben bij de minister! En hij is niet eens mijn kleur". Na zes bedden te hebben gezien, is BR. roets weer verdwenen. Naar de bejaardensocië teit onder de Salvatorikerk. Een ba taljon 65-plussers wacht daar al op de grote man. Een dominee gaat hier voor met zinnen vol rustige zekerhe den die Je wel meer bij geestelijken aantreft. Biesheuvel spreekt erg mooi met af en toe een aftakkinkje naar het Evangelie. Hij zegt: „U bent de generatie die ons er boven op geholpen heeft". En ook: „Politiek betekent: dienst aan de medemens". Dat laatste zal niet helemaal begre pen worden door diegenen die ken nis nemen van het vaak bizarre wor- stelwerk in de Tweede Kamer. Maar de oudjes zijn er dik tevreden mee. Biesheuvel heeft ze plat gepraat. Als er gelegenheid is om vragen te stel len, wordt er noest gezwegen. In razende vaart gaat het kara vaantje dan naar hotel Toor, waar een niets vermoedend bruidspaar re- cipieert. Biesheuvel moet het paar gelukwensen. Het is een stuntje van 'n fotograaf. Deze verzoekt hem voor hij het hotel binnengaat de bruid toch vooral te zoenen. Biesheuvel zegt nadenkend: „Nou, meneer ik weet niet of ik dat doe. Ik ben een erg bedeesde man". Het bruidspaar Sluyter weet niet wat het overkomt. Het krijgt zomaar BB. op zijn dak. Er wordt inderdaad gezoend. Maar na enige aarzeling. En inderdaad ui terst bedeesd. Als we eindelijk in de Goede-Her- derkerk zijn neergestreken voor een boterham uit het vuistje, zeg ik te gen ARP-campagneleider dr. W. de Kwaadsteniet, dat Biesheuvel naar mijn smaak te veel in het eigen sfeertje is gebleven. Hij is nauwe lijks met streekproblemen gecon fronteerd. Hij is niet onder vuur ge nomen. Te weinig andersdenkenden hebben zijn pad gekruist. Waarom is hij bijv. niet bij de Alphense Am bonezen geweest? Dr. De Kwaadste niet: ,Dat is misschien wel zo, Ja. Maar we doen het dit Jaar voor het eerst op deze manier en dan maak Je fouten. We leren er elke dag van". Zegt even later glimlachend: „Het lijkt een beetje op de Amerikaanse stijl, maar zover zijn we nog niet. in Amerika betalen de mensen voor een plaats aan een verkiezingsdiner 100 dollar. Hier krijgen ze de broodje» gratis". NOORDWIJKERHOUT Naar aanleiding van schriftelijke vragen aan het gemeentebestuur door het KVP-raadslid N. H. Hoogervorst is nu bekend geworden dat alle beper kingen voor kassenbouw in Noord - wijkerhout kunnen worden opgehe ven. Voor de gebieden die recreatie- gevoelig zijn zal die vrijheid niet be staan. Op grond van rapporten van het Overleg Bloembollenstreekge meenten en van de LTBKVOB is het college van burgemeester en wethouders tot deze conclusie geko men die echter eerst definitief wordt als van een tweede deelrapport, waarvan het ontwerp klaar is, ia kennis genomen. In brede kringen wordt allerminst verwacht dat Noordwij kerhout een glazen stad zal worden. HAZERSWOUDE Hoewel het ba lanstotaal van de Coöperatieve Raif feisenbank „Hazerswoude-Kou- dekerk" ten opzichte van 1969 in het afgelopen Jaar met f 2763380 steeg, bleek dit niet voldoende om aan al le kredietaanvragen te voldoen. In het Jaarverslag over 1970 kan men lezen, dat bij de verwerking van de aanvragen een selectie moest worden toegepast, waarbij aan bestaande re laties de voorkeur werd gegeven. In 1970 werd, door de voortdurende stijging van het aantal boekposten. de gehele boekhouding geautomati seerd en hoefde 't personeelsbestand niet te worden uitgebreid. In dat Jaar kwamen tevens de eerste plannen ter tafel voor een nieuw te openen bijkantoor in Koudekerk aan den Rijn. Aan het eind van 1970 was er bij „Hazerswoude-Koudekerk" een ba lanstotaal van f 25736790,98. De saldo winst bedroeg f 56708,84 (in 1969 f 53154,68), bij de spaarbank was f 21584513,45 (in 1969 f 19631651.24) ingelegd. De cijfers van verlies-en winstrekening: f 1578785,54 (in 1969 f 1259054.28). Op 31 december 1970 telde de bank 926 leden, 7911 spaarders en 1667 re keninghouders. De cijfers aan 't eind van 1969 luidden: respectievelijk 869, 7527 en 1378. Op dinsdag 13 april, 'sa- vonds om kwart voor acht, vindt de algemene ledenvergadering plaats in Koudekerks „Hotel van Egmond". LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 APRIL 1971

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11