nternationaal programma van partijleider Brezjnew offensief Diplomatiek Drinkt u caffeine vrije koffie? SUPRA voor Pakistan FELLE AANVAL VAN GEORGE BROWN OP TACTIEK VAN DE LABOURPARTIJ ralston- Moskou wil nu verbod B-wapens - Verzoenende toon Hieris'npak van de bovenste plank. UITSPRAAK VAN VN? Supra, de bekende vacuumgemalen kwaliteitskoffie, is er ook in caffeïnevrije vorm.Koffie, die het volle pond geeft aan smaak en geur. Geniet er maar rustig van! caffëinevry f2,69perpak. "Verkiezingen"' op school IclVOud M haarkleurverstevieer kent u een Initiatief van mr. Luns in kwestie Midden-Oosten Stompzinnige oppositie van de socialisten SDAG 31 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD Jers ■baar HOSKOU (Reuter, DPA) Op krachtige maar, bij verras- g, ook zeer verzoenende toon heeft de Sowjetrussische par- eider Leonid Brezjnew gisteren Peking en Washington op- loepen de betrekkingen met het Kremlin in de toekomst te [beteren. Tevens stelde hij voor een wereldconferentie over Wapening te houden waaraan de vijf grote kern-mogendhe- i zouden moeten deelnemen. In zijn zes uur durende toe aak bij de opening van het 24-ste partijcongres in Moskou ■wierp Brezjnew echter even krachtig de „lasterlijke ver sels" die Peking over de Sowjet-Unie meent te moeten ver- eiden en waarschuwde bij de Verenigde Staten dat Moskou merikaanse agressie" niet kan negeren. show. van ïstra. Lment t- liten- J ook 'ater. AAL t...« van 1 (de e regering in Bonn hield hij de lelijkheid voor dat uitstel van de [icatie van het vorig jaar geslo- niet-aanvalsverdrag met Mos een verstoring van de verbeter- wederzijdse betrekkingen zal op- sren en tevens een verslechtering het politieke klimaat in Euro- De bijna 5000 afgevaardigden van rerschillende Sowjetrussische re- ilieken en de 101 delegaties van nmnistische en andere het Krem- goedgezinde partijen uit zo'n ne- !ig landen legde hij vervolgens omvangrijk vredesprogram voor Beid als „bijdrage aan de strijd de vrede en de internationale ADVERTENTIE Koffiebranderijen sinds 1782 samenwerking". De voornaamste punten waar het program op steunt zijn het liquideren van de militaire blokken van NAVO en Warschau pact, het erkennen van alle bestaan de grenzen, het afwijzen van kolonia lisme en racisme, het verbieden van nucleaire, bacteriologische en chemi sche wapens en het stopzetten van de vervaardiging van kernwapens. In zijn toelichting wees de Sowjetrussi sche partijleider erop dat Moskou vermindering van gewapende strijd krachten voorstaat in gebieden waar de militaire confrontatie een gevaar vormt, zoals bijvoorbeeld in centraal- Europa. Waarnemers geloven dat Moskou hiermee zeer dicht bij de NAVO-voorstellen is komen staan dat Oost en West tot een evenwichtige wederzijdse vermindering van de strijdkrachten moeten komen. Puntsgewijze In details ziet het program van Brezjnew er als volgt uit: streven naar een politieke rege ling in Indo-China en het Midden- Oosten, volledig gebruik maken van de mogelijkheden van de Verenigde Naties bij het keren van alle agres sie en het verwerpen van gebruik van geweld bij het regelen van interna tionale geschillen; er moeten tweezij dige en regionale niet-aanvals- verdragen worden gesloten definitieve erkenning van Euro pa's na-oorlogse grenzen, het bijeen roepen van een Europese veiligheids conferentie en het ontmantelen van Warschaupact en NAVO als militai re blokken; het sluiten van verdragen tot het verbieden van abc-wapens, het stre ven naar een verbod op ondergrond se kernproeven, het instellen van atoomwapenvrije zones en het bij eenroepen van een ontwapeningscon ferentie van de vijf kernmogendhe- den Sowjet-Rusland, Amerika, Chi na, Frankrijk en Engeland; het bijeenroepen van een wereld conferentie voor het opheffen van alle buitenlandse militaire steunpun ten en het verminderen van troepen contingenten in alle spanningsgebie- den. Onderhandelingen beginnen over de vermindering van militaire uitgaven vooral van de grote mo gendheden; consequente uitvoering van de VN-besluiten tot afschaffing van de nog bestaande koloniale regimes en het veroordelen en boycotten van racistische en apartheidsdemonstra ties; het uitbreiden van de internatio nale samenwerking op alle gebieden, zoals bijv. de milieuvervuiling, de bo demschatten, het verkeer en de ver bindingen, de bestrijding van ziekten en onderzoek in de ruimte of de oceanen. Na de uiteenzetting van deze pun ten legde Brezjnew er wel de na druk op dat de principiële interna tionale doeleinden van het commu nisme niet zijn gewijzigd. Hij bewees dit met de met veel spanning tege- moetgeziene verklaring over de inval van de Warschaupact-troepen in Tsjecho-Slowakije augustus 1968. In aanwezigheid van een uitgebrei de delegatie uit Praag zette Brezjnew uiteen dat wij „onder de buitenge wone omstandigheden, die door krachten van het imperialisme en de contra-revolutie waren geschapen, vanuit ons klassebewustzijn, uit lief de tot het internationale communis me en de zorg om de belangen van onze staten, om de toekomst van het socialisme en de vrede in Europa zo moesten handelen. Ook over China zei hij niets dat niet was verwacht. Hij veroordeelde de lasterlijke aan tijgingen van Peking ten opzichte van Moskou en wees erop dat „de communistische partij en de rege ring in Moskou" altijd „hun uiterste best hebben gedaan" een betere verhouding met Peking te verkijgen. Bonn bezorgd Onze correspondent in Bonn meld de vanochtend Als een zeer ernstige waar schuwing aan het adres van West- Duitsland beschouwt Bonn die pas sages uit Brezjnews rede, waarin hij sprak over een „nieuwe crisis in de verhouding met de bondsrepu bliek, indien de bondsregering de Oosteuropese verdragen niet ter ratificatie aan de bondsdag voorlegt". Brezjnew wil dus kennelijk de defi nitieve proef op de Westduitse som en dat is, wat het links-liberale ka binet-Brandt nu Juist het meeste moet vrezen. Niet slechts heeft het te kampen met een numeriek haast even sterke en een akoestisch steeds doordringender wordende CDU- oppositie, ook kan het zichzelf onmo gelijk be'/rijden uit het corset van een „bevredigende Berlijnse rege ling", waarmee het de verdragen van Moskou en Warschau heeft inge snoerd. GENEVE (Reuter, ANP, AP) De Sowjet-Unie heeft op de ontwa peningsconferentie in Genève zijn standpunt dat chemische en bacte riologische wapens samen in één ver drag moeten worden verboden, laten varen. Moskou en ztfn bondgenoten heb ben een ontwerp-verdrag ingediend waarbij bacteriologische wapens woe den verboden. Volgens dit ontwerp dienen alle bij het Geneefse protocol van 1925 aan gesloten landen zioh te onthouden van het ontwikkelen, het vervaardi gen, het opslaan en het op welke wijze ook verwerven van micro-bio logische agentia of gifstoffen die voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. Binnen drie maanden na het van kraoht worden van het verdrag dienen de onder tekenaren van de conventie de in him bezit zijnde bacteriologische wapens te vernietigen. Dit geldt ook voor de stoffen die voor deze wapens worden gebruikt, tenzij ze voor vreedzame doeleinden worden aan gewend. Het Russische ontwerpverdrag, dat beoogt de impasse op de Geneefse conferentie te doorbreken, werd bui ten de conferentiezaal door leden van de Amerikaanse en Britse dele gaties toegejuicht. Beeld van de „muur" in Ber lijn: binnenkort zullen langs de kunstmatige scheiding tussen Oost- en West-Berlijn weer con trolehuisjes verschijnen in ver band met de mogelijkheid dat de Westberlijners toestemming krij gen met Pasen een bezoek te brengen aan hun familieleden in het oostelijke deel van de stad. De onderhandelingen daarvoor ver keren in een vergevorderd sta dium. Foto: een weggetje, door de Volkspolizei vrijgemaakt voor ■passage. LEIDEN In het kader van het keuzevak computerkunde hebben leerlingen van de Louise de Coligny- scholengemeenschap het plan opge vat om op alle middelbare scholen daags voor de Tweede Kamerverkie zingen een „schaduwverkiezing" te houden. NIEUW DELHI (AP. Reuter) Sowjet-Rusland en de Verenigde Staten doen op het ogenblik pogin gen om een eind te maken aan de gevechten in Oost-Pa kis tan. Samen met India wordt getracht een uit spraak van de VN te krijgen. De meerderheid van de Veiligheidsraad zou zich echter verzetten tegen een debat over de Pakistaanse crisis, on danks het Indiase argument dat in Oost-Pakistan op het ogenblik volke renmoord wordt bedreven. Ook VN- secretaris Thant zou tegen een der gelijk debat zijn. De meeste regeringen zouden het standpunt van de Britse regering de len dat het bedwingen van de on lust in Bengalen een interne Paki staanse aangelegenheid is en dat zelfs het leveren van officieel com mentaar een inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden zou bete kenen. De Pakistaanse regering heeft gis teren opnieuw officieel geprotesteerd tegen de „aanhoudende inmenging" van India in haar interne aangele genheden. Bij de op het ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden Indiase hoge commissaris werden ook de In diase regering en de Indiase nieuws media ervan beschuldigd, lasterlijke berichten over de toestand in Oost- Pakistan te verspreiden. Greep Uit India, dat sinds de afkondiging van de nieuwscensuur in Pakistan het belangrijkste informatiecentrum over de onafhankelijkheidsopstand in Oost-Pakistan is geworden, is in middels vernomen dat het Pakistaan se leger een steeds betere greep op de toestand in het oostelijk landsdeel krijgt. De officiële radio heeft gisteravond omgeroepen dat de toestand in alle grote steden en op het platteland van Oost-Pakistan normaal is. Dit wordt gedeeltelijk bevestigd door een groep van zestig Joegoslaven die per vlieg tuig uit Dacca in Nieuw Delhi aan kwamen. Enige leden van het gezel schap vertelden dat het Pakistaanse leger de volledige controle over de hoofdstad Dacca had en dat er ner gens sprake van verzet scheen te zijn: ,De straten zijn vol militairen en de mensen komen naar buiten. Sommige winkels zijn gesloten, maar veel zijn er geopend. Er is voedsel, maar niet zoveel als normaal". Het persbureau United News of India had aan de grens vernomen ADVERTENTIE .„21 linten. O IC "a Flakon voor 2 3 behandelingen f At/ hetere? dat een leger van de onafhankelijk- heidsgezinden van de havenstad Tsjittagong naar Dacca was opge rukt en deze stad bezet had. De have nvan Tsjittagong en de daar gelegen marinebasis, zouden vernield zijn. Hetzelfde bureau wist ook te mel den dat een zoon van sjeik Moed- jiboer Rachman, afgelopen vrijdag in Dacca door een tank was verplet terd. De vrouw van de sjeik zou haar toevlucht tot een buitenlands consu laat hebben gezocht. Doden Sjamsoel Alam, een Pakistaanse student in de rechten, verklaarde in Londen dat hij heeft gezien hoe Pa kistaanse soldaten in Dacca vrou wen en kinderen hebben doodgescho ten: „Het is genocide, het is een bloedbad. De mensen worden afge slacht. Dit is erger dan Hitler die vermoordde zijn eigen volk niet". Over de chaotische toestand in Dacca, zei Alam: ,De militairen sta ken huizen in brand en als de men sen naar buiten renden schoten zij ze neer". ,Jn de straten waren tanks en pantserwagens en ik kon stenguns, machinegeweren, karabijnen en ka nonnen horen vuren, zij schoten in het wilde weg. of er nu een vrouw of kinderen voor hun loop versche nen. Op weg naar het vliegveld zag ik een berg van wel 100 lichamen". Het radiostation dat zichzelf de „Stem van vrij Bengalen" noemt be richtte voor de vierde achtereenvol gende dag dat de troepen van het Pakistaanse leger in de hele provin cie nederlagen werden toegebracht. Het radiostation, zei gisteren, dat het bevrijdingsleger na een 225 km lange mars vanuit de havenstad Tsjittagong nu nog slechts 15 km van de provinciale hoofdstad Dacca verwijderd was. PARIJS (AP) - Minister van Bui tenlandse Zaken, Luns, zal morgen middag in Parijs een onderhoud heb ben met zijn Egyptische ambtgenoot» Riad. Minister Luns zal eerst bespre kingen voeren met president Pompi dou en met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. Minister Riad voert In Parijs be sprekingen met 22 in Westerse hoofd steden geaccrediteerde Egyptisch» diplomaten. De minister zou zijn ambassadeurs op 't hart drukken bij de regeringen waar zij hun land vertegenwoordigen te trachten druk uit te oefenen op Israël om de Amerikaanse vredesini tiatieven te aanvaarden. LONDEN (GPD) George Brown, sinds enige maanden Lord George Brown, kan het niet laten moeilijkheden te veroorzaken voor zijn partij, de Engelse socialisten. Terwijl Labour-leider Harold Wilson kennelijk had gehoopt dat hij zijn vroegere opstandige minister van Buitenlandse Zaken onschadelijk had gemaakt door hem lid te ma ken van het Hogerhuis, heeft Lord George Brown van deze kans ge bruik gemaakt een felle aanval op Wilson en de socialistische politiek voor te bereiden. Deze aanval zag maandag in Lon den het daglicht in de vorm van een autobiografie die Lord George Brown naar de bekende song van Frank Sinatra „In my way" (Op mijn ma nier) heeft gedoopt. En wanneer men Wilson en enkele andere voor malige ministers deze week lichte lijk verstoord in het Lagerhuis zal ADVERTENTIE Pimpelpaars. Een van de bijdetijdse tinten in die nieuwe Trend '71 kleuren v zien rondlopen, is dat zeker niet al leen te wijten aan de begroting, die de regering van premier Edward Heath gisteren heeft ingediend! Brown begint al dadelijk met de socialisten te verwijten zich „stomp zinnig" in de oppositie te gedragen. „Even stompzinnig als de Labour- partij deed, toen zij in juni vorig Jaar besloot verkiezingen te hou den". Ook de vakbonden krijgen een veeg uit de pan. Brown vraagt zich af of het wel juist is, dat de La- bourpartij voor het grootste deel uit de vakbondkassen wordt gefinan cierd. „De grote jongens in de bon den hebben daardoor veel te veel te zeggen". Openlijk spreekt Brown van „vak- bondsanarchie", terwijl hij de pogin gen van de bonden om de conser vatieve regering door middel van in dustriële actie kapot te maken, be stempelt als activiteiten die in strijd zijn met de democratie. „Als ik heel eerlijk moet zijn, geloof ik niet dat wij ooit een tijd gekend hebben waar in de meesten van ons het zo goed hadden als tegen het einde van 1970", aldus Brown, die het belache lijk noemt dat mannen gaan staken, terwijl hun een loonsverhoging van twee tot drie pond sterling wordt aan geboden. „Ik hoop alleen maar dat mijn partij, mijn volk en de vak bonden niet zullen ingaan op de pogingen van enkele extremisten om een regering, die zij niet goedkeu ren, door middel van Industriële ac ties te vernietigen. Als men een re gering op deze wijze ten gronde kan richten, kan iemand anders het een j andere regering aandoen. En dan is het Britse democratische systeem voorgoed verloren". Sprekend over de verkiezingen var. Juni vorig jaar, die de socialisten op vernederende wijze verloren, schrijft Lord George-Brown dat „een vijand van de partij geen betere da tum voor een nederlaag had kunnen aanwijzen. Het vreemde was dat iedereen dit wist, maar dat niemand er iets aan wilde doen". Toen Wilson Brown op 14 mei 1970 van zijn besluit om ter stembus te gaan, op de hoogte stelde, „werd het mij duidelijk dat de premier deze beslissing kennelijk na raadpleging van alle ministers had genomen" Brown had nog geprobeerd wat vuur in de campagne te brengen door en kele nieuwe ideeën te lanceren „maar mijn argumenten lokten wei nig enthousiasme uit". Hijzelf trok door het hele land, maar verloor zijn eigen zetel. Dit was het einde van Brown als actief politicus, na een carrière die hem eenmaal bijna het leiderschap van de socialistische partij had gebracht Hij is nu lid van het Hogerhuis en vertelde maandag er niet meer op t£ rekenen ooit weer een kabinetsfunc tie te krijgen. Na de publikatie van zijn boek en de kritiek op Wilson en andere labourleiders zal dit nie mand verbazen LORD GEORGE BROWN tijdens de conferentie, waarin hij zijn autobiografie Jn my way' aan de pers toonde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9