Kunst dat-ie lacht. Hij heeft net de beste filtei ter wereld ontdekt. Kamer doet meer voor oude invaliden dan de minister Dam is weer in trek Program oppositie te duur Nieuw! Roxy met dual filter dubbel effektief, dus 2x zo zuiver. Personeel W.A. Hoeve gebruikte drugs BESTE Vakbeiveging: Bloemenmeisjes in hot pants? Nummering politieke partijen WOENSDAG 31 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Nu de lente is begonnen en het weer beter wordt strijken de jeugdige toeristen en beroeps" Dambewoners weer neer rondom het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. De surveil- lace van het versterkte Damde- tachement begint over enkele da gen weer. LEIDEN Het uitvallen van en kele regels ln de gepubliceerde uit slag van de paasveetentoonstelling van de Vebo. heeft het vermoeden gewekt, dat de prijs voor het beste kalf werd toegekend aan Bonda's proefboerderij ln Wassenaar. Het beste schaap kwam uit de „stal" van Bonda, die daarmee beslag leg de op de legpenning van de Kamer van Koophandel. Het beste kalf (kampioen ln de afdeling roodbont) werd ln Lelden aangevoerd door de heer Uilenberg ln RIJnsaterwoude, die daarvoor de legpenning van de gemeente Lelden in ontvangst mocht nemen. ADVERTENTIE HAART .EM Het verdriet twee leden van D'66 van de Haarlemse gemeenteraad ten zeerste dat de befaamde Haar lemse bloemenmeisjes niet yiet haar tijd mee (mogen) gaan en nog immer de roem van de stad en ons land ln een folkloris tische uitmonstering moeten verkondigen. In vragen aan b. en w laten zij doorschemeren dat de joffers wat hun betreft best hun opfleurend werk in hot pants mogen verrichten. ..Vindt uw college niet dat blijkens de gekozen, weliswaar decente, maar toch ietwat folk loristisch aandoende uitmonste ring de bloem van vrouwelijk Haarlem een onuitsprekelijk leed wordt aangedaan, waar door het beleid van b. en w. op dit punt als teleurstellend wordt ervaren?", zo vragen zij zich af. „De stad Haarlem met alle respect voor de meisjes zelf kan niet anders dan als weinig modern en attractief worden gepresenteerd en krijgt daar door een gedevalueerde allure van een verouderd Kurort", al dus de vragenstellers, die me nen dat daardoor „de animo om naar Haarlem te komen eerder af da-n toe zal nemen". Ook willen zij weten of de meisjes inspraak hebben gehad bij de keuze van haar kledij. Drie brandweerkorpsen zijn gisteravond actief geweest om een brand in de jeugdherberg „Zonnehoeve" in Blaricum te be strijden. Het rieten dak werd een prooi van de vlammen. In het ge bouw was de brandschade aan zienlijk. De Nederlandse vakbeweging heeft met het opstellen van een vergelijking van haar eigen pro gram van wensen met de urgentie- lijsten van de belangrijkste politieke groeperingen een stap op het gladde ijs van de politiek gedaan. BIJ de presentatie van deze vergelijking, gistermiddag in Amsterdam, heeft zij de politieke ijspiste struikelend verlaten. Want de voorzitters van de vakcentrales wensten geen eind- foordeel laat staan een stemad vies te geven, terwijl men met de programmavergelijking veel kan ten op kan. Een amusante, maar nogal zinloze vertoning. Waar komt de programmaverge lijking van de drie vakcentrales op neer? Het urgentieprogram van de progressieve combinatie PvdA, D'66 en PPR is te duur (stijging van de belastingdruk met 2.5 procent) en zal grote weerstanden bij de werk nemers oproepen. Dat van de drie confessionele partijen blijft ruim schoots achter bij de verlangens van de vakcentrales (stijging belas tingdruk 1,4 procent). De liberalen blijven wat terzijde omdat hun fi nanciële benadering aanzienlijk ver schilt van die van de vakbeweging en van de twee politieke blokken. Verwezenlijking van de wensen van de vakbeweging vergt een hogere belastingdruk van twee procent. Weliswaar tekende NVV-voorzitter j drs. H. ter Heide daarbij aan dat een voorbehoud moet worden ge- maakt ten aanzien van een post van 1200 miljoen gulden voor mi- lieu-hygiëne, die voorkomt op de urgentielijst van PvdA. D'66 en PPR. Daarin zijn namelijk ook spe ciale heffingen, die de overheid aan vervuilers zal opleggen, begrepen. Wanneer de omvang daar van be kend ls moeten die in mindering worden gebracht op het totale be- jdrag. „In gelijke mate vermindert daarmee het bezwaar tegen dit ur gentieprogram" aldus drs. Ter Hei de. Hoe dan ook, voorlopig blijft het progressieve program aanzien lijk te prijzig. De Nederlandse vakbeweging komt dus politiek gezien in het midden terecht. Dat is een opmer kelijk feit, want overal elders ple gen vakbonden links van het poli tieke midden te opereren. De Ne derlandse vakbeweging speelt steeds meer op de kaart van wat haalbaar is op korte termijn, daartoe onge- felc cok aangezet door verdeeld heid in eigen kring. Daarbij behoeft men alleen maar te denken aan de verschillen ln mentaliteit en opvat ting tussen enerzijds het NW en aan de andere kant de confessionele centrales. Met hun weigering om een eindoor deel te geven over de eigen pro grammavergelijking hebben de voorzitters van de drie vakcentrales (verdere) verdeeldheid in eigen kring voorkomen. Ook hebben zij de handen vrijgehouden voor samen werking met een kabinet van welke politieke signatuur dan ook. Maar er is een zwaarwegend minpunt: de vakbeweging, die zo vaak politiek duidelijkheid heeft verlangd, geeft nu ln dit opzicht een slechter voor* beeld dan nodig was. Wat moeten de vakbondsleden doen met de programmavergelijking, die zij toegezonden krijgen? Het ene program Ls zij het met enig voorbehoud te duur, het andere gaat niet ver genoeg. Het lijkt niet denkbeeldig dat de vakbeweging met deze programmavergelijking een bijdrage gaat leveren aan wat zij nu Juist niet wil: het thuisblij ven van balorige werknemers op de dag van de verkiezingen. Objectiviteit kan de vakcentrales overigens niet worden ontzegd. Want een vergelijking van het vori- te actieprogram van de drie vak centrales met de resultaten in de afgelopen vier Jaar leert toch wel dat veel wensen van de vakbewe ging door het kabinet-De Jong zijn gerealiseerd. Met name ook op so ciaal terrein. Ten slotte nog uitspraken van de drie voorzitters, die ook de ver deeldheid tekenen: Lanser (CNV), Als eerste: „Ik her haal mijn uitspraak: deze program - mavergelijking is geen reden voor de werknemers om niet op confes sionele partijen te stemmen." ITer Heide (NW), snel invallend: „Ik kan me best een regering voor stellen die dichterbij de wensen van 'de vakbeweging komt." Mertens (NKV), breed lachend: „De uitspraak van de heer Lanser laat ik voor zijn rekening Kijk heren, het is zwart noch wit, je moet het genuanceerd bekijken. Dat moeten we de werknemer voorhouden." W. B. BURGERS DEN HAAG De Tweede Kamer wil meer voor de ,,oude invaliden doen dan de regering van plan was. Dat is gisteren gebleken in het debat over het voorstel van mi nister B. Roolvink (Sociale Zaken) de uitkering met maxi maal 16 gulden per week te laten stijgen. De drie christelijke regerings fracties dienden een voorstel in om dit maximum te brengen op 28 gulden per week. De verwach ting ivas gisteravond, dat de vier de regeringsfractie, de VVD, te gen dit voorstel zou stemmen. De oppositie (PvdA, D'66 en PPR) leek de christelijke partijen te gaan steunen, al vonden zij dat de uitkering nog verder omhoog moest. Het voorstel van de regering werd financieel gedekt door een verhoging van de w.a.o.-premie met 0,15%. De ze verhoging is per 1 Januari 1971 al ingevoerd. Als gévolg van 't voor stel van de christelijke partyen moet de premiedruk per 1 januari 1972 nogmaals omhoog. Dan met 0,1%. Minister Roolvink verzette zich niet tegen het christelijke voorstel. Hij vond wel, dat de premiestijging „de maximaal toelaatbare" is met het oog op toekomstige stijgingen, die de verhoging van de A.O.W. en de uitbouw van de W.A.O. tot een volksverzekering mogelijk moeten maken. Als de W.A.O. een volksver zekering is zullen ook zelfstandigen j die invalide worden ervan kunnen profiteren. probleem van de „oude" invaliden. Namens de oppositie pleitte hij er voor de ongelijkheid in één klap op te heffen. Gemiddeld is het verschil tussen een „oude" en een „nieuwe" uitkering nu nog 42 gulden per dag. Volgens het advies van dé Sociaal- Economische Raad, waarin wordt gepleit voor gelijkschakeling, zou dat een verhoging van de premiedruk betekenen van 0,34% in 1971 en 0,64% in 1972. Dit jaar zou met de ze operatie een bedrag van 121 mil- I joen gulden zijn gemoeid en volgend jaar een bedrag van 288 miljoen gul- i den. Het voorstel van de oppositie was kansloos, ondanks de steun van de I KVP-Boot. Op initiatief van dit KVP -lid werd wel de mogelijkheid gescha I pen om meer dan één arbitrage commissie in te stellen. Bij zo'n com missie kan een „oude" invalide in beroep gaan als de berekening van zijn laatst verdiende dagloon, waar van 80% als uitkering wordt gege ven, niet wordt geaccepteerd. Boot verwachtte tienduizenden beroepsza- J ken na 1 juli van dit jaar op welk tijdstip de nieuwe regeling in wer king treedt. Niet iedereen Minister Roolvink verklaarde uit drukkelijk, dat de stap in de richting van gelijkschakeling van „oude" invaliden en W.A.O.-trekkers niet betekent, dat iedereen er beter van wordt. Ongeveer een van de vier ..oude" invaliden zal geen extra uit kering krijgen, zo is berekend, om dat het laatst verdiende loon daar voor te gering was. Het onderscheid tussen „oude" en „nieuwe" invaliden is ontstaan toen op 1 juli 1967 d'e wet arbeidson geschiktheid (W.A.O.)- in werking trad. De uitkering aan de „oude" in validen bleef gebaseerd op het mini mum dagloon. De uitkering van de „nieuwe" invaliden (W.A.O.-trek kers) werd gebaseerd op het werke lijk verdiende dagloon. Ongeveer 150.000 „oude" invaliden werden in 1967 door de ongelijkheid getroffen. Sindsdien zijn zij steeds harder aan de bel gaan trekken. Onlangs nog kregen zij de steun van de VARA-ombudsman Marcel van Dam. Door sterfte is de groep inmid dels verkleind tot ongeveer 130.000. Tiende maal PvdA-afgevaardigde Van Lier her innerde er gisteren aan. dat de Twee de Kamer zich voor de tiende maal ln Lijna vier Jaar bezighield met 't DEN HAAG (ANP) Het Centraal Stembureau heeft dinsdagmiddag de kandidatenlijsten voor de tweede-ka merverkiezingen op woensdag 28 april genummerd. De volgende nummers werden toe gekend: lijst 1: KVP. 2: PvdA, 3: VVD, 4: ARP. 5: CHU. 6: D'66. 7. CPN. 8: PSP. 9: PPR. 10: Binding Rechts. 11: DS 70, 12: SGP. 13: Boe renpartij, 14: GPV, 15: Lijst Van Vel- sen, 16: Democraten 2000, 17: Bejaar den- en arbeiderspartij. 18: Kabou ters, 19: Gedeputeerde groepen 18+ tot en met 65+, 20: Algemene Be- jaardenjartij Nederland. 21: Nieuwe Roomse Partij. 23: Nederlandse Mid denstandsparty, 25: Nederlands Ap pel De overige lijstnummers gelden niet voor Leiden en omgeving. DEN HAAG —In de afdeling voor verpleging van zwakzinnigen van de Willem Arntsz Hoeve te Den Dol- der is sprake geweest van het ge bruik van drugs door het personeel. De situatie is er ernstig zowel wat betreft het functioneren van het bestuur, het personeelsbeleid en de sfeer binnen de inrichting. Staatsscretaris Kruisinga van Volks gezondheid heeft dit gisteren ge antwoord op mondelinge vragen van de Tweede-Kamerleden Lam berts (PvdA) en mevrouw Veder- Smit (VVD). De staatssecretaris deelde mee, dat de commissie van onderzoek die hij heeft ingesteld maandagavond met haar werk ls begonnen. Ook de justitie is bezig met een on derhoek. Het betreft de dood van een patiënt die is gestikt in een stuk appel. Bovendien gaat de Jus titie na of de wet op de geneesmidde len-voorziening, de opiumwet en/ of de wet op d'e uitoefening van de geneeskunst zijn overtreden door het personeel. In verband met de ernst van de si tuatie is de regionaal inspecteur van de geneeskundige inspectie in Utrecht, dr. W. L. Meijering, ont last van het toezicht op de Willem Arntsz Hoeve. Het toezicht is over genomen door de hoofdinspectie. Staatssecretaris Kruisinga meldde voorts dat er meningsverschil is tussen het bestuur van de afdeling verpleging zwakzinnigen en de di recteur, drs. C. Muller, over het personeelsbeleid. De verpleegkun dig directeur van de afdeling, de heer André, is sinds begin februari met ziekteverlof. Wees eerlijk: waarom hebt U voor een filter gekozen? Juist. Om zuiver te roken. Want een filter filtert. En da's een prettig idee. Daarom introduceert Roxy nu een filter dat twéémaal zo goed werkt. 't Dual filter. Dubbel absorberend. Dus dubbel effektief, dus zo zuiver als goud. 25 voor 1,75

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7