omgekomen „Veense" bloemen erg in trek Afslaan voor buitenstaander moeilijk te begrijpen Rijnsburgs meisje (16) brak been SCHUITEMA GAAT DEZE WEEK NAAR AMERSFOORT Burgeravond Leiderdorp Discussie over uitleenrecht Grofvuil ophalen Auto-ongelukken in Lisse WOENSDAG 31 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 ROELOFARENDSVEEN Bloemen kopen op een veiling is sen heel apart vak. Dat moet Je als het ware van kinds-af heb ben gedaan. Ben Je er niet in thuis en ken je het vakjargon niet dan spreekt de veilingmees ter, die de aangevoerde partyen annonceert en verkoopt bij na onverstaanbare taal. Een „misse" druk op de knop kan de koper wel eens tientallen guldens gaan kosten. 'k Voelde me als een „muis in een vreemd pakhuis" toen ik op een vroege morgen plaats nam op de koperstribune van de Co- operatieve Bloemenveiling EMM aan de Sotaweg in Roelofarends veen. Rond mij zaten op de hou ten banken allemaal vakmensen. Om niet teveel van mijn ondes kundigheid blijkt te geven ant woordde ik meestal met Ja en een enkele keer deed ik het met een knikje af. Gelukkig merkte ik, dat ik niet de enige ondeskundige was. Die wijsheid deed ik op van m'n buurman. Een kweker uit „de Veen", die nieuwsgierig was komen kijken wat de door hem aangevoerde bloemen opbrach ten: 't laatste beetje in de kas getrokken tulpen en freesia's. „Ziet u daar die man met dat korte donker bruine bont- jasje aan?", vroeg hij aan me. 'k Antwoordde: „Twee banken voor ons? Ja, die zie ik". De kweker fluisterend en naar me toegebogen: „Die wist een maand of anderhalf geleden wel wat behang was, maar niet wat bloemen waren. Nou ja, hij kon tulpen, freesia's en narcissen on derscheiden. Dat is zo'n kunst, niet. Ieder weldenkend mens weet dat. Het verschil tussen een Apeldoorn, een Prominence en een Alladin bijvoorbeeld kent hij niet. Toch schijnt die knaap goud te verdienen. Hij koopt tweemaal in de week voor een duizendje of zes. Kopen is het juiste woord niet. Dat doet ie mand voor hem, die er verstand van heeft en er een geeltje of drie aan overhoudt. Heeft hij de buit binnen, dan wordt de auto snel geladen en met een gange tje van dik over de honderd naar de omgeving van Keulen gereden. Daar vent hij de bloe men zelf uit". Even is de Veense kwe- kweker stil. Dan zegt hij „Die knaap daar, een Amster damse bloemenventer heeft in Hamburg een winkeltje gehuurd voor 2000 Duitse mark per week. 10 dagen geleden heeft hij 't ge opend. Zijn zoon zit er in. Voor die opening kocht hij een hele partij snijbloemen en ka merplanten. Vijf uur na de aan komst in Hamburg was hij schoon los. Maandag kocht hij de dubbele hoeveelheid en nu is hij al weer aan de afslag. Over verdienen gesproken". 't Komt me voor, dat hij die winst en dat fortuin in het za ken doen die geluksvogels misgunt. Die gedachte blijkt Juist te zijp. Uit de grond van zijn hart: „En wij als kwekers maar sabbelen. Van de vroege morgen tot de late avond. Heus, we kunnen ze voor de prijzen van nu beslist wel kweken en snijden. Je moet echter niet de uren gaan tellen. Dan kom Je aan een schammel uurloontje, 'k Voel er wel iets voor zelf in Duitsland bloemen te gaan ver kopen. Misschien verdien ik dan wat meer". Waarop mijn reactie „Dan komt u er beslist ook niet met acht uur per dag. In dat op en neer rijden en verkopen gaat heel wat tijd zitten". BODEGRAVEN Twee kalveren zijn gistermiddag omgekomen bij een brand in een schuur op het erf van de familie De Graaff in Buitenkerk. In de moderne grote schuur lag de hooivoorraad en stond ook een land bouwtrekker geparkeerd. Onder het zelfde dak bevond zich een kleine stal waarin de kalveren en varkens zich bevonden. Om ongeveer vijf uur hoorde een van de boerinnen in de grote stal. die door een breed pad van de hooi schuur gescheiden is, een knetterend geluid. Dat bleek te worden veroor zaakt door de asbestgolfplaten van de schuur die door het vuur dat er on der woedde aan stukken sprongen. Toen zodoende de brand ontdekt was, werd onmiddellijk alarm gesla gen. De brandweer rukte uit met 2 Bodegraafse en een Nieuwerbrugse spuit. Er stond een vrij forse noord ooster wind, en gedachtig aan de rampzalige 23e december 1948, toen op hetzelfde erf bij felle wind de ge hele boerderij tot aan de grond toe afbrandde, nam de brandweer geen enkel risico. Gelukkig wist men de schade beperkt te houden tot de hooi schuur en konden beide woonhuizen en andere gebouwen worden ge spaard. De varkens had men tijdig naar bulten kunnen brengen. De stal, waarin de kooien stonden liep geen gevaar. De voorraad hooi en het dak van de grote schuur gingen evenwel verloren. Over de oorzaak van de brand tast te men gisteravond in het duister. Wel was opgevallen dat de tractor, die ook flinke schade opliep, zonder menselijke besturing vier meter was verplaatst. Het is mogelijk dat door oververhitting van draden de start motor is gaan lopen en de tractor zodoende aan het rijden is gegaan. Of echter hierdoor de brand is ont staan was niet duidelijk. De recher che heeft de taak dat en eventuele oorzaken te onderzoeken. LEIDERDORP In de kapelzaal van de scheppingskerk was gister avond een burgeravond voor diege nen die zich na half Juli 1970 in Leiderdorp gevestigd hebben. Ruim 35 inwoners hadden aan de uitnodiging hiertoe gehoor gegeven. Burgemeester Van der Have en zijn echtgenote en wethouder en mevrouw Meerburg ontvingen de gasten. De eerste burger stelde allereerst het college voor met de portefeuilles die zij beheren, en gaf vervolgens een overzicht van de samenstelling van de raad en haar commissies. Wethouder mevrouw Tichler-Moer- man vertelde het een en ander over de scholen, het verenigingsleven en de sportaccommodaties om. het in aanleg zijnde sportpark „De Bloe- merd", waar de voetbalver. R.C1. in september op de eerste twee vel den al zal kunnen spelen. Wethouder Meerburg besprak de situering van de gemeente en meer speciaal over de jJ. maandagavond in de raad behandelde bouwplannen van het Binnenhof en de Winkelhof, waar voor de Sint Ni colaas tijd ln 1972 de eerste winkels geopend zul len worden. Wethouder E. Drenth sprak over de Houtkamp en de verschillende re creatie mogelijkheden mm. de jacht haven en de wandel- en fietsmoge- lykheden en wees daarbij op de mooie omgeving van de Ruigekade. De aanwezigen kregen daarna de gelegenheid vragen te stellen en ao kwam om. naar voren het wel zeer harde drinkwater in de gemeente de vraag of en zo Ja wanneer er ge fluorideerd zal worden, een zaak niet alleen van Leiderdorp maar van alle gemeenten die aangesloten zijn bij het waterleidingbedrijf "De Rijn streek". En tenslotte kon men ken nis gaan maken met de van de ver schillende verenigingen aanwezige vertegenwoordigers. WASSENAAR Tijdens de boe kenweek 1971 houdt de Wassenaarse openbare bibliotheek 6 april 'savonds om 8 uur „Open house" met 'n dis cussie over het uitleenrecht. De schrijver Herbert Leupen zal die a- vond spreken over het boek dat hij samen met Paul Rollman schreef: „Mag ik effe ademhalen, herinnerin gen van een ras-Jordaner". I In zijn boek, dat via de televisie jeen grote populariteit verkreeg, is een clausule opgenomen die uitle- ning zonder voorafgaande financiële regeling met de auteurs verbiedt. De schrijvers vragen 6 oent per uit lening. De heer Leupen zal dinsdagavond zijn motieven uiteenzetten. Daarte genover zal de direkteur van de bibliotheek zijn standpunt verdedi gen. Na de pauze vertelt Herbert Leupen over het ontstaan van zijn verhaal van een ras-Jordaner. VOORSCHOTEN Het grofvuil ln Voorschoten zal 7 april worden op gehaald in de wijk Adegeest (met uit zondering van het gedeelte Oude A- degeesterlaan tussen de Prins Bera- hardlaan en Nassaukade), aan de Leidseweg (het gedeelte tussen Raad huislaan en Voorschoterweg)Voor- schoterweg, Hofweg (het gedeelte ten oosten van de Voorschoterweg), Prof. Boerhaaveweg, Krimkade, J. P. Coen- straat, Vondelstraat, Marnixstraat en Beresteynstraat. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Maria Elisabeth, dr. v. A. Stahlle en M. de Vries; Yollnda, dr. v. C. Noor- lander en E. C. den Haan; Catharlna Elisabeth, dr. v. C. Ravensbergen en E. de Mooij; Paul Franciscus. zn. v. A. T. Hogervorst en W. J. Krijger; Pa trick Willem Gerardus, zn. v. G. Wee- nink en H. F. Vermeer; Willem Gilles, zn. v. W. J. L. Planle en A. van Sprori sen; Nathalie Maria Irmgard. ar. t. W. F. van Koperen en M. C. Leeflang; Brenda Rosalie, dr. v. J. H. Ros en D. A. T. Verschoor: Angela Hillegonda Maria, dr. v. W. G. Olyerhoek en M. M. C. Kok; Percy Edward Dave. zn. v. F. H. Loeffen en B. M. Altatus. GEHUWD G. L. C. Anderson en C. M. van Oosten; J. J. H. M. Luljkx en D. M. den Herder; T. van Schalk en C. Y. Slotboom. ROELOFARENDSVEEN 't Is nog geen half acht. In het kan toortje onder de afslagklok zit Cors van der Meer met een half dozijn lieftallige „getrouwen" in slagorde om de koopbriefjes te gaan verwerken. Cors is voor de kwekers en kopers, die zaken doen aan de Roelofarendsveense bloemenveiling EMM (Eendracht maakt macht) geen onbekende. Hij zetelt er al jaren en kent praktisch iedereen bij de voor naam. Het administratieve appa raat is dus gereed. De veiling kan beginnen. In een „bak" links naast de af slagklok, zitten de veilingmeesters Leo Schouten en Albert de Ridder. Zij lossen elkaar bij het door de mi crofoon omroepen van de aangevoer de partijen bloemen af. Leo heeft „spreekdienst" van half acht tot ne gen uur en daarna komt Albert in „bedrijf". Kort en zakelijk voor de buitenstaander zo goed als onbe grijpelijk zeggen ze hun zegje. Om precies half acht gaat de klok draaien. De eerste partij bestaat uit 73 bossen tulpen van de variëteit Lustige Witwe van de koude grond. „Korte stelen en bladeren met brui ne puntjes", zegt Leo. Het deert de kopers niet. Ze drukken wild op de knoppen voor hen tegen de lessenaar van de bank. De kweker naast mij zegt: „Geen gekke prijs f 1,87 per bos. Daar kunnen we ze wel voor snij den". Grote aanvoer Er is op deze dag een bijzonder grote aanvoer. Had men mij in de aanvoerhal verteld, 'k Zag tulpen in allerlei variëteiten op de veilingkar stapelen, diverse kleuren Amerikaan se anjers, rozen, narcissen, freesia's, chrysanten (gesneden in plastic pot jes), anemonen, lathyrus, forsythia- takken, irissen en zelfs orchideën. Bloemen in en rond de Veen ge kweekt. maar ook van verre, zoals de orchideeën en anemonen die door importeurs uit Frankrijk waren aangevoerd. Door Cees Combee Foto's Dijkman 't Afslaan was heel moeilijk bij te houden. Aan de wijzer van de klok zag ik wel, dat er forse prijzen wer den neergeteld. Dat komt door de be langstelling in het buitenland, voor namelijk West-Duitsland, voor de Nederlandse bloemen. Er gaan da gelijks heel wat auto's met Flora's kinderen de oostgrens van ons land over. Ze kijken daar in Duitsland niet op een paar centjes meer voor een bolbloem, een roos of een anjer. hebben gezeten, ee gokje op deze markt wagen. Er is altijd wel iemand genegen voor geld en goede woorden als koper op de veiling op te treden. Een f 50 tot f 75 voor een uurtje of vier is niet te versmaden. Je zult het elke dag extra verdienen! Veilingdirecteur A. D. Meima ziet men zo nu en dan in het kantoor en de veilingzaal opduiken. Hij blikt naar de klok knikt naar de af slager. Net of hij zeggen wil: 't Gaat weer goed vandaag!" In z'n gezelschap ontdekken we Plet van Delft, de voorzitter van de Rijns- burgse veilingvereniging „Flora". Ze kijken het veilen een poosje aan en staan wat te praten met hande laren. Dan verdwijnen de twee „veilinggro ten" in het kantoor. Zeker praten over de onstuitbare groei van de omzetten en de daardoor noodzake lijke vergroting van de veilingcom plexen. Kwart eeuw De veiling E.M.M. bestaat 53 Jaar en sinds 25 Jaar worden er bloemen geveild. Van oorsprong is het een groenteveiling. Doordat echter steeds meer groentekwekers overschakelden op de bloementeelt moest dit artikel erbij worden genomen. Dat ging eerst moeizaam, doch nam later zo sterk toe, dat de oude behuizing in het dorp Roelofarendsveen te klein werd. Er werd aan de Sotaweg 'n ge heel nieuw complex gebouwd, het welk in juli '65 betrokken werd. Eind 1966 moest door de bijna volledige omschakeling van de groente- naar de bloementeelt het veilen van groenten worden gestaakt. Nu is net veilinggebouw alweer te klein. De kopers vragen meer ruimte voor het inpakken en zij beginnen ook behoefte aan kantoorruimte te Krijgen. Daarom werd aan het ar chitectenbureau Van Damme en Terwindt opdracht gegeven het com plex met ongeveer 5000 vierkante meter uit te breiden. Die uitbrei ding zal, als het gemeentebestuur van Alkemade goedkeuring hecht aan de bouwplannen, in drie fasen worden uitgevoerd: dit Jaar de bouw van 1200 vierkante meter haloppervlak te, in 1972/1973 ongeveer 1200 m2 en in 1974/1975 ongeveer 2000 m2. Kop< en maar Wat zeggen de handelaren? Kopen maar jongens. We raken onze han del toch wel kwijt. Er worden goede prijzen neergeteld en er zit voor ons een lekker daggeldje in". Vandaar misschien ook, dat mensen die nog nooit van hun leven in de bloemen De rekenkamer van de EMM. Groei Evenals de andere bloemenveilin gen heeft E.M.M. de laatste Jaren een gigantische groei meegemaakt. Ze staat achter „Flora" op de vijfde plaats wat de omzet betreft. Direc teur A. D. Meima daarover: „Hoe wel 1970 een onrustig Jaar was is het voor onze veiling en de kwekers een goed Jaar geweest. We hadden niet kunnen hopen, dat we 1970 zouden afsluiten met een omzet van bijna f 17miljoen en een meeromzet van f 31 l' miljoen. Om die regelmatige groei op te vangen hebben we er zorg voor gedragen, dat een evenwichtige financiering plaats vond en dat de liquiditeit niet door extra hoge uit gaven in gevaar is gebracht". 't Is een minuut of tien voor elf als afslager Albert de Ridder de klok voor deze dag stilzet. Het laat ste veilingkarretje is gepasseerd. Dankzij onze buurman-kweker in de veilingbank zijn we iets wijzer ge worden van dat afslaan. Voor geen geld zouden we zelfs voor „het blok" willen worden gezet om bloemen te kopen. Er zou niets van terecht ko men. Cors van der Meer en z'n assisten tes verlaten de bureaus in het kan toor onder de veilingklok. Eerst een kop koffie drinken en dan weer aan de slag. Cors nadrukkelijk: „Een hele drukte. Wel leuk werk. We zetten nu met die bolbloemen per dag voor zo'n f 130.000 tot f 150.000 om. Veel bloemen het grootste deel gaan naar het buitenland, maar gelukkig staan er tegenwoordig in de Neder landse huiskamers ook aardig wat boeketjes. Dat is wel eens anders ge weest". NOORDWIJK RIJNSBURG Een 16-jarige hulp in de huishouding uit Rijnsburg, die op haar bromfiets van het Casino-terrein in Noordwijk kwam, verleende geen voorang aan een over de Van Berckelstraat ry- dende personenauto. Haar vriendin, een 17-jarige Rijnsburgse, die op de duo van de brommer zat, kwam te vallen en brak een been. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Bloemen te kust en te keur. LISSE Gisterochtend in alle vroegte is een auto nabij het Lisser gemeentehuis over de kop geslagen. De bestuurster, afkomstig uit Den Haag. werd daarby uit de wagen ge slingerd, maar liep slechts een lichte verwonding op. Naar later uit haar relaas bleek dat zij een plotseling op de rijweg komend dier had willen ontwijken. Door het zeer snelle rem men was haar wagen over de kop gegaan. De auto is total loss ver klaard. Op de hoek Heerweg2de Poel laan werd een aanryding veroorzaakt door een militaire auto, komende uit de 2de Poellaan die geen voorrang ver leende aan een automobilist uit Warmond, komende uit de richting Sassenheim. De auto van de War- monder werd geheel vernield. Gisterochtend kwart voor negen had de derde aanryding plaats nab(j de Jannetjesbrug ln Lisse. In de richting Sassenheim stond een auto voorgesorteerd om links af te slaan naar Swets en Zeitlinger. Een ach teropkomende auto kon niet tijdig af remmen en vloog op de voorgesor teerde wagen. Beide auto's liepen flinke schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. BODEGRAVEN Per 2 april zal een aantal van de in Bodegraven en Utrecht gevestigde hoofdkantooraf delingen van de N.V. Gebr. D. Schui- tema en van de Centrale Vereniging Centra worden verplaatst naar de nieuwe kantoor-accommodatie van de N.V. in Amersfoort. Zowel in Utrecht als in Bodegraven blijven evenwel nog gedeelten van deze af delingen gevestigd. In Bodegraven blijven behalve het distributiebedrijf Centra Randstad van de hoofdkan toorafdeling ook gevestigd de ad ministratieve organisatie en automa tisering, de centrale administratie, de afdeling controller, de debiteurenbe waking, de financiering detailhandel, de interne controle en de reken centra. Alle facturen zullen ook on verminderd naar Bodegraven gezon den dienen te worden, omdat de cen trale administratie hier gevestigd blijft. De directie aan de Dronensin- gel zal worden gevoerd door de hfeer A. Wiebes, adjunct-directeur Bij de afdelingen die uit Bodegra- 1 ven vertrekken zijn vrijwel geen Bo- degravers werkzaam. De huisvesting van de vertrekkende afdelingen was over het algemeen nogal gebrekkig. Zo was een gedeelte ondergebracht in een tijdelijk houten onderkomen en in de voormalige Amsterdamsche Bank in de Noordstraat. Er zullen door het vertrek zeker geen kantoor ruimten leeg komen te staan. De oorzaak dat Schuitema besloot enkele afdelingen van Bodegraven te verhuizen naar Amersfoort is 'n veto van de Provinciale Planologi sche Dienst, die zich uitsprak tegen de voorgenomen bouw van een toren flat voor de vestiging van de kanto ren bij het bedrijf aan de Dronensin- gel. Schuitema had geen interesse voor de bouw van zijn kantorenflat in Broekvelden, waartegen geen be zwaar bij de PPD bleek te bestaan. De wat minder gespannen arbeids markt in Amersfoort en de meer centrale ligging van deze Utrechtse stad ten opzichte van overige distri butiecentra (Assen, Heerenveen, Raalte en Son) zouden uiteindelijk toch de balans hebben doen over slaan naar Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11