„SENAAT DIRECT KIEZEN" Meerderheid staatscommissie wil: \L vandaag Zonder subsidie dreigt beperking streekvervoer Leidenaars in bestuur van Holland Sport? N.v.f.d.Velde Citroën Minderheid: Eerste Kamer afschaffen uit zee (§m/ 9Ke Jongen zwaar mishandeld Vrij zonnig Uitgaansverbod in Dacca zou zijn opgeheven 31 Bij tien ondernemingen kans op ontslag STUDENTEN IN AMMAN SLAAGS MET TROEPEN lettivs |)pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 MAART 1971 No. 33361 Wei :teur: G Koopman ioofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, LeldeD - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur eel 30500 (zat 18 uur) (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een meerderheid van de staatscommis- Cals-Donner vindt dat de Eerste Kamer straks via recht- 3 treekse verkiezingen moet worden samengesteld. In plaats an de „getrapte" verkiezingen door Provinciale Staten - ■dere drie jaar wil men, nu om de vier jaar, een volledig lieuwe Senaat laten kiezen. Een minderheid vindt, dat de zrste Kamer helemaal moet verdwijnen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Het eindrapport van de com- lissie, die advies moest uitbren- en over eventuele wijzigingen in e Grond- en Kieswet, werd van- aag overhandigd aan Koningin 4iliana. De commisie vindt de trkiezingen van Senaat door rovinciale Staten in strijd met 1 et streven om de invloed van de iezers te vergroten. Een minderheid in de commissie ;ndt dat de Senaat in zijn huidige onn geen reden van bestaan heeft dat ook een andere vorm van sa- lenstelling of andere bevoegdheden ijn voortbestaan onvoldoende zou- rechtvaardigen. Daartegenover laat de meerderheid, die de bezwa- m tegen het huidige twee-kamer- lelsel overtrokken vindt. „Er moet binnen de Staten-Gene- .1 een afzonderlijk orgaan zijn, dat resultaten van de wetgevende ar- sid in de Kamer aan een andere letsing onderwerpt", aldus de meer- erheid die wel vindt dat 't budget- Bcht van de Eerste Kamer niet lan- er gehandhaafd hoeft te blijven. Zo zou de Senaat niet langer moe- in meewerken aan de Rijksbegroting zo ook het recht van initiatief loeten vervallen. Geen eenstemmig orde el heeft de commissie kunnen formuleren voor het aantal kamer leden. Een minderheid vindt dat het aantal verminderd moet worden ter wijl de meerderheid het raadzamer vindt te zoeken naar mogelijkheden voor een doelmatiger werkwijze. In de voorstellen van de staats commissie is nieuw de bepaling, dat de overheid landsregering, provin cie en gemeente bij de uitvoering van haar taak openheid betracht. De mate waarin moet worden bepaald door de wetgever. Ook de adviezen van de vaste colleges Raad van State, Algemene Rekenkamer en de SER) zouden in de gedachtengang van de commissie openbaar gemaakt moeten worden. Afwijzend staat de commissie tegenover een volksinitia tief of referendum, terwijl geen bepalingen ovqt een „ombudsman" zijn geformuleerd, omdat zijn toe komstige taak nog allerminst duide lijk is. „Al deze voorstellen maken een al gehele herziening van de Grondwet noodzakelijk", aldus de commissie, die in totaal 215 maal vergaderde. Zoals bekend zal het huidige kabinet- De Jong over deze voorstellen geen beslissing meer nemen. De Bilt verwacht van vanavond tot argenavond: droog en vrij zonnig, vakke tot matige zuidoostelijke Ind. Minimumtemperaturen om het riespunt, maxima omstreeks 11 gra in, maar op de Waddeneilanden en- ele graden lager, (opgemaakt om 1.40 uur). on op: 6.24 uur; onder: 19.07 uur. laan op: 6.57 uur; onder: 23.41 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.44 en 7.05 uur; laagwater te 0.42 en 13.10 HEESCH (ANP) Op de weg te genover het postkantoor in Heesch bij Oss hebben voorbijgangers in de nacht van zondag op maandag een zwaargewonde Jongeman aangetrof fen. De gewaarschuwde politie dacht aanvankelijk aan een ongeval, maar uit het onderzoek kwam vast te staan dat de jongeman, de 22-Jarige W. van de D, uit het nabij gelegen Nuland, het slachtoffer geworden moet zijn van zware mishandeling. Met een zware hersenschudding, een ernstige kaakfractuur en inwen dige kwetsuren is de Jongeman (die onder invloed bleek te verkeren) in het ziekenhuis te Oss opgenomen. Van de dader (s) van de mishan deling ontbreekt tot nu toe elk spoor. Komt er een metro in Leiden? Een casino in Noordwijk Een bioscoop in Alphen De toekomst zal het leren. Maar als u het wilt weten, moet, u het Leidsch Dagblad vast gaan lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Ik word abonnee per 12 april '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. 20 PAGINA'S De* 21-jarige Delia Brad ley uit het Britse plaatsje Amersham (foto rechts) heeft dit weekeinde een tele grafisch huwelijksaanzoek ontvangen van haar vriend Geoffrey Allum (23), die op zijn roeitocht over de Atlan tische Oceaan op het eiland Barbados is aangekomen. Geoffrey (rechts op de bo venste fotouit het stadje Hounslow is met zijn neef Don Allum 74 dagen geleden van start gegaan in Las Pal- mas op de Canarische eilan den. Zij hebben nu zo'n 3700 km roeien achter de rug. Nog zijn zij niet tevreden. De twee Britten hebben zich in het hoofd gezet Florida te halen. En dat ligt nog een stevig stuk verder. Het is echter niet onmoge lijk, dat Geoffrey nu wat haast zal krijgen, want Delia heeft hem inmiddels laten weten, dat zij zijn aanzoek aanvaardt NIEUW DELHI <AFP. AP) Vanochtend om 7 uur is in de Oost- pakistaanse hoofdstad Dacca het uitgaansverbod opgeheven, aldus be richt de regeringsradio in West-Pa kistan. De toestand in het rebelle rende Oost-Pakistan. waar sjeik Moe djiboer Rachman het heft in han den genomen zou hebben, zou thans rustig zijn. Anderzijds heeft de Westpakistaanse radio alle ambtena ren in Oost-Pakistan, die de afgelo pen dagen niet op hun werk versche nen zijn, dit vandaag wel te doen, „koste wat het kost". Dit zou erop wijzen, dat de Westpakistanen het gezag in Oost-Pakistan nog niet ten volle in handen hebben. Radio „Vrij Bengalen" is van me ning dat nimmer in de geschiedenis der mensheid .zoveel wreedheid is ontketend tegen een ongewapend volk". De radio roept „alle democra tische landen ter wereld" op sjeik Moedjiboer Rachman te helpen in „zijn strijd voor de vrijheid". Zinspelend op het medeleven van miljoenen mensen in de gehele we reld met Oost-Pakistan toen het in november vorig jaar door wervelstor men was getroffen, verklaart radio „Vrij Bengalen", dat de huidige nood nog groter is. De Pakistaanse ambassade in Was hington heeft gisteren bekend ge maakt dat „de situatie in Oost-Pa kistan weer normaal wordt en dat ledereen weer normaal aan het werk gaat". De autoriteiten, aldus de am bassade, hebben bevestigd dat sjeik Moedjiboer vrijdag in zijn woning is gearresteerd. 9 De nieuwe bisschop van Rotter dam, mgr. A. J. Simonis, kan geen verantwoordelijkheid aanvaarden om een gehuwde priester in een Leidse eucharistieviering te laten voorgaan STADSPAGINA Minister-president De Jong klapte voor zijn opvolger PAGINA 5 Herinneringen van beeldhouwer Arno Breker PAGINA 14 Uit Oost-Pakistan blijven allerlei tegenstrijdige berichten komen PAGINA 15 Na een druk sportweekeinde ook een zwaar beladen sportrubriek. Zeven pagina's lief en leed van de sportvelden, in het bijzonder in en om Leiden. Aan de top van het betaalde voet bal scheiden Ajax en Fejjenoord zich langzamerhand wat duidelij ker af. Twente was gisteren de grote verliezer. De oosterlingen duikelden van de derde naar de zesde plaats. Ajax 25—39 Feijenoord 25—39 PSV 25-37 ADO 25—37 Sparta 25—37 Twente 25—36 UTRECHT/LEIDEN Het streekvervoer verkeert in grote moeilijkheden. De secretaris van de Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel, de heer J. C. van der Doef, heeft zaterdag op een bijeenkomst van zijn bond in Utrecht verklaard, dat de nood op dit moment zo groot is, dat binnen twee weken bij minstens tien streekvervoerondernemingen besprekingen moe ten worden gevoerd over de afvloeiing van tien tot twintig procent van het personeel. Het Economisch Bureau voor het Weg- en Watervervoer heeft bere kend, dat de tekorten in het streek vervoer, voor 1971, 65 miljoen gul den zullen bedragen. De rijksoverheid voorziet voor 1971 een bijdrage van 25 miljoen in de tekorten. Daarmee blijft een ongedekt tekort bestaan van 40 miljoen. Onderdirecteur Post van Maarse en Kroon uit Aalsmeer zei vanmorgen niet te kunnen zeggen of dit bedrijf binnenkort ook stappen zal gaan on dernemen als ontslag voor een deel van het personeel of inkrimping van de diensten. „We moeten eerst af wachten of de regering de veertig miljoen extra zal geven. Als dat niet gebeurt, dan ziet het er wel somber uit. Op dit moment denken we nog niet aan ontslag. Het is wel zo, dat de situatie langzamerhand zeer, zeer precair wordt." De chef van de algemene dienst van de NZH, de heer De Ronde, draaide er evenmin doekjes om. „Bij ons is net zo beroerd als bij ieder ander. Als de nieuwe maatregel van de regering niet afkomt, dan zal het zeer moeilijk worden. Dan zullen we nog moeten bekijken wat er gaat ge beuren. Wat het stadsvervoer in Lei den en Haarlem betreft ligt het na tuurlijk anders. Daarvoor zijn de ge meenten verantwoordelijk. Overigens zal het ene bedrijf het in deze situa tie nog wat langer kunnen uitzingen dan een ander. Wij zouden het nog wel een Jaartje kunnen houden." De heer Langhout van busonder neming Langhout uit Waddinxveen (verzorger van het Aar-Amstelgebied tussen Leiden en Woerden) geeft toe, dat dit bedrijf in een zeer nijpende situatie verkeert. „Wij hopen nog niemand te hoeven ontslaan, maar we hebben toch heel wat problemen de zaak nog draaiende te houden. Als de Jaarlijkse bijdrage van de regering niet sterk omhoog gaat dan moeten er andere maatregelen genomen worden. Dat betekent beslist een be perking van het aantal diensten. Dat gebeurt ook bij andere bedrijven. Als de regering niet meer bijdraagt, dan zullen wij waarschijnlijk in mei al met een andere (ingekrompen) dienstregeling komen." PvdA-kamerlid Ed van Thyn, die in Utrecht de bijeenkomst van de KBVP bijwoonde, kondigde aan, dat hij tijdens de interpellatie die hij deze week in de Tweede Kamer zal houden, er op zal aandringen dat al thans voor het lopende jaar het ont brekende geld op tafel komt. Hij meent, dat onder geen voorwaarde ontslagen mogen plaatsvinden, voor al niet nu in het kader van de verbe tering van het openbaar vervoer ex pansie nodig is. Andere kamerleden zijn hem intussen bijgevallen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Holland Sport schijnt de zelfstandigheid èn het spelen op Houtrust te willen verlengen. Voor zitter Kroesemeijer verklaarde gister middag, na afloop van de strijd te gen PSV (0-5) optimistisch: „Met ingang van 1 april krijgen wij er vijf bestuursleden bij. Dat staat praktisch vast. Het zijn allemaal gro te zakenlieden, die ook financieel gaan meedoen". Vier van de vijf namen zijn reeds bekend; Ton Menken (melk), Theo Nijssen (koelkasten). Jan Weduwer AMMAN (AP) In Amman heb ben studenten gisteren slag geleverd met regeringstroepen. De golf van geweld in Jordanië ging gisteren rhaar derde dag in. Volgens de eer ste berichten stroomden studenten scholen en instituten uit in de druk ke wijk Achrafijeh om te proteste ren tegen de gevechten tussen leger en Palestijns guerrillastrijders. De strijd tussen beide partijen heeft in de noordelijke stad Irbid volgens de regering vrijdag en zaterdag 18 le vens gekost. In de straten van Amman patrouil leren militairen om de ongeregeld heden van zondag onder controle te houden. Er werd af en toe gescho ten. Er waren niet direct berichten over slachtoffers. In Beiroet beweer de 'n guerrilla-organisatie dat de be togers van zondag vrouwen waren en geen studenten. De troepen zouden op de menigte hebben geschoten. (felicitatiedienst) en Bas Vonk (groothandel). De kandidaten voor een bestuurszetel op Houtrust die gisteren reeds werden ingenomen I zijn, evenals de vijfde man, af- komstig uit Leiden en Oegstgeest. I Volgens de heer Kroesemeijer, ook een Leidenaar van geboorte, moet daaraan overigens niet de conclusie van een directe verhuizing (naar de Leidse Hout) worden gekoppeld. Kroesemeijer: „Holland Sport blijft in Den Haag voetballen. Zeer zeker volgend seizoen". Daarover èn over een eventuele zit- tingname in het H.S.-bestuur wilden de Leidse initiatiefnemers voor be taald voetbal geen enkele mededeling doen. Zij beriepen zich op een zwijg plicht. Ondanks de plannen voor een ver steviging van Holland Sports kaspo- sitie, torpedeert Kroesemeijer het sa mengaan met ADO nog niet volle dig. „Helemaal afgelopen is het nog niet. Maar als koopman zie ik het toch niet meer". Wethouder Vink, die nog niet op de hoogte was van de laatste ontwikkelingen, wilde zich van enige commentaar onthouden. „Ik verwacht nog steeds dat de zaak Is te redden. Maar daarom is het be ter dat we ons een poosje rustig houden". v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. ZOETERWOUDSEWEG 23 - 372, WASSENAAR. TEL 3013 LEIDEN - TELEFOON 33741 Vit het Leidsch Dagblad van 29 maart 1871. 's Gravenhage. De heer Van den Bergh, is op zijn verzoek met ingang van 1 ju li eervol ontslagen als com mandant van het Huis van militaire detentie nabij Lei den. (Advertentie) Onderwijs Aan de openbare lagere school te Katwijk a/d Rijn wordt gevraagd een hulpon derwijzer, met acte voor de Fransche taal, or eene jaar wedde van f450. Men adres- sere zich ten spoedigste, on der overlegging der ver- eischte stukkenbij den Bur gemeester.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1