dg voor de uitvoering van >hn-Mansholt ligt nu open IANUSSENU RGENTIJNS RESIDENT Tito naar Italië: keerpunt in de betrekkingen Kruisinga bezocht Staphorst Lentekorting op Bruynzeel Keukens 100.- tot 750.- gulden Israel verwerpt plan van Amerika fogce prijzen maar vooral: structuurhervorming Minder vluchten met Duitse Starfighters M DROOGTE BRAZILIË iord Vietnamese Inonnen in de lemilitariseerde e in Vietnam Vastgelopen S< NIEUW KABINET IN ULSTER DAG 26 ART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE )S AIRES (AFP) Gene- ijandro Lanusse is gis- mca! officieel benoemd tot pre- 'w%au Argentinië. Het besluit rfiien door de militaire junta ^bevelhebbers der strijdkrach- voe-<dinsdag president Robert Le er afzette om zelf de macht te nemen. Be.l pe uren voordat de bevelheb- iri„JBident Levingston uit zijn Ceufitten had deze getracht zich ^jfcvan de belangrijksten, gene- Ve CE (AP) Nu het noordoos- Brazilië weer geteisterd, or droogte, vallen rondzwer- ïgei enden toeren de steden bin- 24 roek n8ar werk en eten. De Is zo hopeloos dat men een ensen iezig zag elkaar en ui te bevechten om de y [selen \an een os te bemach- 3e autoriteiten schatten dat Iduizenlen boeren honger en den, ni de droogte in een ge- de groot lis Frankrijk en Duits- he men tanhoudt. Ze trekken "JU de hoop werk te vinden Hj.,ad. naar er is geen werk en >ken ze weer naar de volgen- IQ -ON (AP) Vèrgdragend liletnameefgeschut heeft van- igedemilitnseercle zone tussen j en zuid tientallen granaten jurd op en grote Zuidvietna- Ibasis t<> zuiden van de 17de ia(j aldus hebben militai- ordvoe*ers vandaag medege- i Dit leuws kwam kort nadat f jepar'ment van Defensie in lingt-1 bad gemeld, dat Noord en manschappen en geschut 0/rsebracht naar de 8e" j/iseerde zone tussen Noord- fVletnam. Het was de eerste wtillerie- nval die sinds fin uit dat gebied gemeld p tionarissen van het Pentagon e berie van Defensie) wilden niet of zij deze nieuwe ontwikke- «chouwden als een schending zogenaamde vergelijk tussen hgton en Hanoi, op grond 'n de Verenigde Staten in 1968 "bardementen op het noorden 1 stopgezet. Washington heeft '•Vietnam herhaaldelijk ge touwd dat het militaire activi- binnen de gedemilitariseerde 'Is een schending van dit ver- MU beschouwen. raai Lanusse, te ontdoen door hem op staande voet te ontslaan. Het ontslag was gegrond op de beschul diging dat Lanusse zou hebben nage laten de veiligheidsmaatregelen in de roerige provincie Cordoba te ver scherpen, zoals hem was opgedragen. Met dit ontslag verhaastte Leving ston echter zijn eigen val. Lanusse, kreeg direct steun van de bevelheb bers van de marine en de luchtmacht, de generaals Pedro Gnavi en Car los Rey, die samen met Lanusse de militaire junta vormden die vorig jaar president Ongania „wipte". De militaire leiders gaven te kennen dat zij er niets meer voelden weer eens iemand van buiten hun kring pre sident te maken. Zij besloten dat de junta het land zou blijven besturen tot „de doeleinden van de Argentijn se revolutie" zijn verwezenlijkt. Politieke waarnemers in Buenos Aires kunnen nu nog niet begrijpen hoe Levingston de solidariteit der mi litaire leiders en de positie van La nusse, een tegenstander van zijn harde, felnationalistische koers, zo heeft kunnen onderschatten. Men acht het mogelijk dat de bevelheb bers met opzet op deze confrontatie hebben aangestuurd om Levingston, in een val te lokken. Zo werd Cor doba, Waar het onlangs tot heftige onrusten kwam, opnieuw de strop, waar een Argentijnse president zijn hoofd in heeft gestoken. De bloedige onderdrukking van een oproer in de zelfde provincie vormde vorig jaar namelijk de aanleiding tot de val van de toenmalige president Onga nia, de voorganger van Levingston. In het midden: generaal La nusse, de nieuwe president van Argentinië tijdens de eerste ver gadering met militaire leiders en hooggeplaatste ambtenaren. Links zittend naast Lanusse: de bevelhebber van de marine admi raal Gnavi, rechts het hoofd van de luchtmacht generaal Rey. DEN HAAG (ANP) Op verzoek van burgemeester en wethouders van de gemeente Staphorst, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui singa, gisteren een bezoek gebracht aan Staphorst, teneinde de proble men rond de polio in deze gemeen te te bespreken. Van de zijde van de staatssecretaris werd er bij het col lege van B. en W. op aangedron gen, dat ook de ouders van de nog niet-ingeënte kinderen benaderd zul len worden voor de vaccinatie van hun kinderen. Het college van B. en W. bleek het standpunt van de staatssecretaris volkomen te delen en had reeds per circulatie op de vac cinatie aangedrongen. Het percentage der niet-ingeënte kinderen is nu sterk afgenomen. De vaccinatie met het dktp-vaccin zal enige dagen na de laatste geconsta teerde gevallen van polio beginnen. Behalve door het gemeentebestuur zal ook in andere kringen in Stap horst worden aangedrongen op vac cinatie in Staphorst en andere ge meenten in ons land, waar een laag vaccinatie-percentage aanwezig is. Tijdens de bespreking tussen het college van B. en W. van Staphorst en staatssecretaris Kruisinga zijn ook vragen over de sociale zekerheid voor de slachtoffers van de polio aan de orde gesteld. Besloten is nog nader op deze vraagstukken terug te ko men. (Van onze correspondenten in Brussel, Parijs en Bonn) BRUSSEL (GPD) Voor de Europese landbouw is gisteren een nieuw tijdperk aangebroken. Na één van de langste en meest uitputtende marathons in de geschiedenis van de EEG ligt nu de weg voor de uitvoering van het plan-Mansholt open. De landbouwministers hadden vier dagen en één nacht vrijwel ononderbroken vergaderd toen donderdagmiddag om twaalf uur eindelijk het akkoord op tafel lag. Het onmiddellijke ge volg van die overeenkomst is, dat de boeren in de gemeen schap binnenkort hogere prijzen voor hun produkten zullen krijgen. Maar veel belangrijker is het tweede aspect van het plan-Mansholt, namelijk de structuurhervorming. Hierdoor zal het mogelijk zijn de Europese landbouw grondig te saneren. Het dorre hout van de talloze, onrendabele boerenbedrijfjes zal kunnen worden opgeruimd. De vertrekkende boer zal hiervan echter niet financieel de dupe wor den. De landbouwers die willen blij ven voortboeren, zullen in de toe komst kunnen rekenen op de steun maatregelen welke ten dele uit de nationale schatkisten en ten dele uit de gemeenschapspot zullen komen. Hierbij moet echter wel even worden opgemerkt, dat wat Nederland be treft die structuurhervormingen niet nieuw zijn. Wij kennen die reeds ja ren, maar dan natuurlijk op het na tionale vlak. Dat er ter elfder ure toch nog een akkoord werd bereikt, is voor een groot deel te danken aan het initia tief van de Nederlandse minister van landbouw Lardinois. Tegen zes uur donderdagochtend was het gesprek hopeloos vastgelopen. Elke poging om tot zaken te komen, liep stuk op de koppige houding van de Italianen. Die bleven beslist weigeren over prijsverhogingen te praten als zij niet de zekerheid kregen dat de ge meenschap hun financieel zal bij springen bij de hervorming van hun hopeloos verouderde landbouw. Alhoewel het niet van bijzondere gemeenschapszin getuigde, is het toch zeer begrijpelijk dat de andere vijf delegaties er weinig voor voel den te moeten opdraaien voor de te kortkomingen van het Italiaanse landbouwbeleid. Dat ze dit nu toch gaan doen, is te danken aan het compromisvoorstel van de heer Lar dinois. Steun aan Italië Dit plan-Lardinois behelst het vol gende De gemeenschap neemt 25 j procent van de structuurhervorming I voor haar rekening. De resterende 75 procent moeten de nationale rege ringen zelf bepalen. Echter voor de speciale gebieden dit zijn de zeer arme landbouwstreken welke voor namelijk in Italië liggen wordt de bijdrage van de gemeenschap 65 ADVERTENTIE Meer naaimachine voor uw geld. reeds vanaf 299,- Firma L. WESTERDUIN Maarmansteeg 8, Leiden Telefoon 01710-2 06 85 procent. Italië zelf betaalt dus voor de sanering van de landbouw in die gebieden maar 35 procent. Overi gens is dit nog maar een akkoord ad referendum en moet het dus nog door de regeringen worden goedge keurd. De twee hoofdthema's van de mo dernisering van de landbouw, zoals zij door Mansholt werden voorgesteld en verder werden ontwikkeld tijdens deze marathon, zijn Een vergoeding aan de boeren die hun bedrijf aan de kant willen doen. Die vergoeding wordt bepaald naar gelang de grootte van het bedrijf. Daarnaast ontvangen de boeren in de leeftijdsgroep 55 tot 65 Jaar een jaarlijks pensioen van minimaal 600 rekeneenheden, ongeveer 2200 gul den. Hun die Jonger zijn dan 55 Jaar wordt de gelegenheid tot omscholing gegeven, terwijl hun kinderen in aanmerking komen voor studiebeur zen. Ten tweede is er voor de blijvers een aantal financiële maatregelen uitgewerkt, waaronder leningen tegen lage rente en garanties voor de door de boer aangegane leningen voor in vesteringen. Het plan heeft voorlopig een loop tijd van vier Jaar. Men schat dat in die tijd de modernisering van de landbouw circa 6.6. miljard gulden zal kosten. Tevredenheid Wat de Belgische boeren betreft, zijn de eerste reacties op het bereik te akkoord zeer gunstig te noemen. Op het punt van de prijzen had men wel gewild dat de ministers wat scheutiger waren geweest. Aange zien de bereikte prijsverhogingen echter zeer dicht liggen bij die welke de COPA, dat is de Europese boeren- organisatie, had bedongen, zijn er op dit punt weinig moeilijkheden te verwachten. De Franse boeren hebben zich bij monde van de voorzitter van hun federatie gisteren gematigd voldaan getoond met het compromis dat de zes EEG-landbouwmtnisters in Brus sel uiteindelijk met veel pijn toch nog tot stand hebben gebracht. De Franse minister van Landbouw Coin- tat beschouwt zichzelf trouwens als de geestelijke vader van het compro mis dat in Parijs gezien wordt als cpn eecnrrieeprd ol^n-M^neVioH 'vnar uit eerst de scherpste giftanden wa ren getrokken Sommige prijzen en speciaal van het graan en de melk, hadden de Franse boeren wel graag nog wat hoger gezien, maar voor die lichte teleurstelling zullen ze hun mestvor ken en dorsvleugels vermoedelijk niet verheffen. Wat de Westduitse boeren betreft: zij kunnen er zeker van zijn dat de regering met aanvullende maatregelen aan hun eisen tegemoet zal komen, nu de re sultaten van het EEG-overleg in Brussel bekend zijn. De organisatie van boeren in de bondsrepubliek noemde die resultaten gisteren "een eerste stap voorwaarts". Zij is niet tevreden, doch erkent dat de rege ring hard heeft onderhandeld in Brussel. Zeven lenteweken lang geeft Bruynzeel erg interessante kortingen op haar keukens met ingebouwde apparatuur. De startdatum is 26 maart en de actie loopt tot 15 mei. U bent welkom in de 15 Bruynzeel verkoopfilialen in Nederland, waar u alle Bruynzeel Keukens op uw gemak kunt bekijken (meer dan 1000 combinatie mogelijkheden) en waar u precies kunt horen hoeveel korting u krijgt. Bruynzeel Keukendealer N.V. Houtwerf Nieuwe Rijn 87, Leiden Ja, wij willen wel eens iets meer weten over die Lentekorting op Bruynzeel Keukens. ld 1 Nsanv Adres: Plaats: Telefoonnr.: Sturen aan Bruynzeel Keukens, Postbus 204, Zaandam. BONN <GPD) De Westduitse luchtmacht zal voorlopig alleen nog Starfighter-vluchten toestaan die voor de opleiding van piloten nood zakelijk zijn. Een groep deskundigen zal inmiddels een diepgaand onder zoek instellen naar de oorzaken van een nieuwe reeks ongelukken met dit vliegtuig. Dit Jaar zijn in de bonds republiek reeds negen Starfigh ters neergestort (dat is meer dan in het gehele Jaar 1969). Tot dusver verloor de Luftwaffe 139 toestellen (135 stortten neer). Volgens generaal Rail commandant van de lucht macht is het niet mogelijk een al gemene oorzaak aan te duiden. Van de negen ongelukken zouden er vijf een gevolg zijn geweest van motor storingen. één van blikseminslag en in verschillende gevallen zou mense lijk falen een belangrijke rol hebben gespeeld. De Starfighters F-104-g, waarvan de Luftwaffe er 680 bezit, zullen in ie der geval nog tot 1974 dienst moeten doen. Daarna kan de taak tijdelijk, ten dele worden overgenomen door de BELFAST (Reuter) Brian Faulkner, de gematigde nieuwe pre mier van Noord-Ierland, heeft gis teravond de samenstelling van zijn kabinet bekend gemaakt. Enige mi nuten nadat hij dit in een hotel in Belfast had gedaan, richtten twee bomexplosies aanzienlijk schade aan in het hoofdkwartier van zijn Unio nistische partij. Faulkner beheert, evenals zijn za terdag J.l. afgetreden voorganger Chichester-Clarck, de portefeuille van Binnenlandse Zaken. De als „havik" bekend staande protestant Har ry West benoemde hij als minister van Landbouw. Daartegenover gaf hij de post van minister voor Ge meenschapszaken aan de als gema tigd beschouwde protestant David Bleakly, die lid is van de Labour- oppositie, maar geen zitting heeft in het Noordierse parlement. eveneens Amerikaanse Phantom. Ver moedelijk worden ongeveer 200 vlieg tuigen van dit type gekocht. In de verdere toekomst zal de Brita-Ita- liaans-Westduitse produktie „Pa- navia 200" een nieuw gevechtsvlieg tuig dat op een veel omvattende taak berekend zou zijn, het voor naamste wapen van de Westduitse luchtmacht worden. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Israël heeft een discreet Amerikaans voor stel verworpen om voorlopig genoegen te nemen met een gedeeltelijke rege ling van zijn conflict met Egypte, zijn troepen over een afstand van veertig kilometer uit de kanaalzone terug te trekken en zo heropening van de waterweg mogelijk te maken. Militaire deskundigen hadden er reeds eerder op gewezen, dat een der gelijke evacuatie de verdediging van de Sinai aanzienlijk zou bemoeilijken. Maar niet alleen om redenen van nationale veiligheid heeft Jeruzalem geweigerd op het Amerikaanse voor stel in te gaan: er waren ook poli tieke redenen. Bij de onderhandelin gen, die de laatste weken tussen Je ruzalem en Washington zijn gevoerd met de bedoeling de huidige impasse in het Jarring-beraad te verbreken, is namelijk niet komen vast te staan, dat Cairo bereid is tegenover de Is raëlische geste ook maar iets con creets te stellen. (Van onze correspondent) BELGRADO Het bezoek van pre sident Tito aan Italië, sinds meer dan een Jaar voorbereid en in decem ber j.l. op het laatste nippertje afge zegd, is gisteren een feit geworden. Op 9 december J.l., een dag voor de toen verwachte aankomst van de Joegoslavische president, had de Ita liaanse minister Buitenlandse Zaken Moro verklaard, dat hij bij de on derhandelingen met Tito op „de wet tige nationale rechten van Italië zou staan". Deze opmerking, die ook in de directe omgeving van Moro later als een verspreking werd uitgelegd, sloeg op de onopgehelderde Juridische situatie van Triëst. Een dag tevoren hadden neo-fascisten op een Joego- slavlsch restaurant in Triëst 'n bom aanslag gepleegd om tegen het be zoek van Tito te demonstreren en hadden ongeveer duizend mensen een protestmars gehouden naar het bureau van de Italiaanse socialisti sche partij. Alles bij elkaar waren deze brus- keringen voor Tito voldoende om zijn reis af te zeggen, waarbij het broeiende conflict tussen de verschil lende minderheden in eigen land vermoedelijk evenzeer een rol heeft gespeeld. Intusse, schijnt het conflict te zijn bijgelegd. Een paar weken gele den vond er in Venetië 'n ontmoeting tussen de beide ministers van Bui tenlandse Zaken plaats, waar een realistischer politieke instelling weer de overhand schijnt te hebben gekre gen over de nationale rassentimen ten. „Tussen Joego-Slavië en Italië heerst er nu meer realisme en gro tere openheid", schreef het Joegosla vische persagentschap Tanjoe maan dag j.l. in een commentaar op het aanstaande staatsbezoek. Men be schouwt de onbedachte opmerking van Moro in Belgrado nu als geïnspo reerd op de interne politieke verhou dingen in Itaië. Ook schijnt de de finitieve erkenning van de grens tus sen de voormalige vrijstaat Triëst en Joego-Slavië nu in het bereik van het mogelijke te liggen, evenals een oplossing voor de Sloweense min derheden in Italië, namelijk die in Triëst, Gorcia en Udine, welke laat ste twee tot nu toe niet officieel de status van minderheid bezaten. Verwacht wordt, dat de demarca tielijn tussen de zogenaamde zones A en B van Triëst zullen worden bevestigd. Deze zones zijn in 1947 met respectievelijk een Engels-Ame rikaans en een Joegoslavisch bestuur in het leven geroepen. In 1954 bleef Italië bij het zogenaamde verdrag van Londen zone A toebedeeld (waar van de 300.000 inwoners 60.00 Slo- wenen waren) en Joego-Slavië kreeg zone B (waar van de 70.000 inwoner 30.000 Italianen waren). Juridisch is deze afspraak evenwel nooit vast gelegd. Aangezien de betrekkingen tussen de beide landen zich zeer po sitief ontwikkelden Italië is na de Bondsrepubliek de grootste handels partner van Joego-Slavië hetgeen in het bijzonder na de Russische, invasie in Tsjecho-Slowakije tot uiting kwam, vormde deze kunstma tige grens geen werkelijk probleem meer. Tito heeft al meer dan een Jaar geleden laten doorschemeren dat hij tot kleine grenscorrecties be reid zou zijn (die alleen technische en geen politieke betekenis hebben) dat anderzijds 'n formele bevestiging van de Joegoslavische souvereiniteit over zone B met het oog op de pres sie van Sloweense zijde, gewenst was. Ook Italië schijnt nu tot concessies bereid te zijn. De prefect van Triëst Cappelini heeft dezer dagen een de legatie van de Sloweense minder heid ontvangen, waarbij deze hem hun wensen in Italië heeft voorge legd. Van Joegoslavische zijde wordt het beaoek van Tito dan ook met optimisme tegemoet gezien Ook de gemeenschappelijk belangen aan gaande de ontwikkelingen in het Midden-Oosten worden, evenals de Saragat rechtsmet Tito economische samenwerking, In de oommentaren onderstreept.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9