OEREN DREIGEN MET IEUWE RETOGINGEN Na Faulkner de zondvloed... (indbouwministers akkoord over prijsverhogingen igerhus nvaarlt et tejen akirton SENAAT VAN VS WEIGERT GELD VOOR DE SST Ulsters nieuwe premier is een leider van zeer bijzondere kwaliteiten lannheim staan ld vaten afval eed om in zee ort te worden Ondanks druk van Nixon Japans proces tegen helpers bij harakiri van Misjima Stilzwijgen over zuid-Soedan Droevig beeld van 'bevrijding" der vrouwen in de Sowjet-Unie RDAG 25 MAART 1Ö11 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ISSEL (AP, ANP, Reuter) Leiders van de overkoepe- organisatie voor Belgische bonden Het Groene Front i gedreigd met nieuwe massale betogingen als hun eisen -orden ingewilligd. In een verklaring gisteren vielen zij :opese ministerraad en de Commissie opnieuw fel aan. erklaring betreurt de tragi- jod van een landbouwer bij ionstratie van dinsdag maar op dat de Europese boeren- ónds jaren door de Europese ,ssie en in het bijzonder door l (AP) De Noorse krant >sten" beweert, dat in de tse stad Mannheim 3000 I iet vergiftig industrieel afval [geslagen om volgende maand i Llantische Oceaan gestort te J Het betreft hier afval, dat I haald uit verschillende Euro- j nden. De opzameling en het van het vuil bou georgani- torden door de Westduitse fir- ereinigte Stinnes Rhein Ree- uit Duisburg. commentaar van de Noorse •r voor Visserij, Hoen: „Het «hokkende ontdekking. Mis- j krijgen we nu een kans om ■rschrikkelijke zaak te stop- in dergelijke verontreiniging astige consequenties kunnen voor de voedselvoorziening wereld". ns „Aftenposten" heeft het ministerie van Buitenlandse Torige maand nog een offi- «wek van West-Dultsland Toen men daarover een groot deel gm om mee te werken aar van de nacht had gesproken en toen leenkomst om t storten va) h""* Tu»"™ de heer Mansholt uitgedaagd en ge tergd wordt met allerlei beschuldi gingen, bedreigingen en onuitvoerba re plannen, in een taal die getuigt van diepgaand onbegrip voor hun toestand en van een cynisch mis prijzen voor hun produktiviteitsin- spannlngen. De goed werkende boer en tuinder op een economisch ver antwoord bedrijf moet volwaardig in deze maatschappij ingeschakeld kun nen worden. Basisvoorwaarden voor deze participatie zijn volgens de ver klaring lonende en Jaarlijks aange paste prijzep voor de land- en tuin bouw prod uil ten. Over die prijzen hadden de Land bouwministers die al vanaf maan dag bijeen zijn vanochtend na een hele nacht vergaderen een vorm van overeenkonst bereikt. Poging De Fpnse voorzitter van de raad, minis te Cointat. heeft gisteravond laat erst gepoogd of zijn collega's werkéjk tot een besluit wilden ko men. Toen geen van de bewindslie den lit blijken niet te kunnen of wil len tfslissen. besloot hij door te ver- gadeen. Tegen middernacht lan- cee*e voorzitter Cointat een com promisvoorstel. Voor wat betreft de prisen hield dit een aantal verfijnin- g* in, die er op gericht zijn een zo gipt mogelijk deel van de prijsver- h£ing daadwerkelijk aan de produ- oiten ten goede te laten komen. O structuurgebied omvat het een ^ntal sociale maatregelen, de ge- teenschappelijke financiering daar- an en een vaststelling van een ter- ïijn waarvoor ze zouden gelden. r de Noordzee te beperken. D herinnerde eraan, dat Stinn' i965 al meer dan 100.000 vat' Jval opgehaald heeft om 1 itorten. t dan de helft daarvan if" idelijk deel van de Atlanti°e i terecht gekomen, de rèf oordelijk deel van de N4""" ior Deense, Duitse, Neder""- Noorse schepen," aldus .cen" IDEN (AP) -Je antistakings- U) de Britse (servatievc rege- gisteren A het Lagerhuis tteurd. D««et' ag is inged"* om de arbeids- I in Enge"1 te§en eaan' door het Terhuis aangenomen W teger09 stemmen. ;wetsvocel gaat nu naar het huis w' de debatten waar lijk én^ weken zullen duren. itlstak4wet zal waarschijnlijk U vat1 :racht worden, wet ,ft overeenkomsten tus- ^.n en werkgevers de sta m jile contracten en maakt mogelijk bindende uit- ffl doen in arbeidsgeschillen, ^es van vakbonden (TUC), leer dan negen miljoen zijn aangesloten, heeft ird niet aan de tenuit- van de antistakingswet meewerken. bleek dat vooral de Italianen zich te gen deze voorstellen bleven verzet ten. deed de Nederlandse minister Lardinois rond vijf uur in de ochtend op zijn beurt een voorstel. Voorzitter Cointat en landbouwcommissaris Mansholt hebben eerst samen en la ter met de Nederlandse minister er bij dit voorstel op schrift gesteld. Vanochtend om 10 uur waren de mi nisters nog volop in discussie, Minister Cointat sou zijn colle ga's hebben gezegd dat het na de bloedige rellen van dinsdag „psycho logisch onmogelijk" was voor de mi nisters uiteen te gaan zonder om- 'KIKER* Urdemaker 'kleurstof en conserveermiddel TOKIO (Reuter) In Tokio is een proces begonnen tegen drie volgelin gen van de Japanse schrijver Joekie Misjima, die in november vorig Jaar onder spectaculaire omstandigheden harakiri pleegde. De drie beklaagden (Hirojasoe Koga, 23, Massajosi Ko- ga, 22, en Massohiro Ogawa, 22) worden er o.m. van beschuldigd, op verzoek te hebben gedood. Misjima had met de drie beklaag den en een vierde man een hoofd kwartier van het leger in Tokio be zet en de soldaten opgeroepen deel te nemen aan de strijd om de „tra ditionele Japanse waarden" weer in ere te stellen. Deze poging mislukte. Voordat de militaire politie binnen stormde, stak Misjima zich een zwaard door de buik. Tevoren had hij zijn begeleiders opgeroepen hem te onthoofden. Dat gebeurde. Zijn as sistent, Masakatsoe Morita. die ook het samoerai-zwaard voerde, stierf daarop op dezelfde wijze. De drie beklaagden waren lid van de door Misjima opgerichte „Vereni ging van het Schild," die tot doel had de oude samoerai-traditie te doen herleven (onder samoerai, met klemtoon op de laatste lettergreep, werd voorheen de stand verstaan van Japanse ridders in dienst van een landheer, in het algemeen: Ja panse krijgsadel) De beklaagden verklaarden, dat zij zich steeds ongeruster maakten over de geestelijke achteruitgang van de Japanners onder invloed van de na-oorlogse hoogconjunctuur en een vredes-constitutie, die de bezet- tingsmogendheden hadden opgesteld in een poging Japan tot een model democratie in Westerse stijl te ma ken. Voor het gerechtsgebouw stonden honderden personen, die vergeefs probeerden een van de 42 kaarten voor de publieke tribune te krijgen. Velen droegen banden met daarop de Japanse „rijzende zon." Anderen zwaaiden met wimpels en zongen oude Japanse militaire liederen. Het proces zal op 19 april worden voortgezet. trent bepaalde zaken een akkoord te hebben bereikt. Schade Nog steeds is men in Brussel be zig met een inventarisatie van de schade die de betogende boeren dins dag hebben aangericht. De midden standers van de Belgische hoofdstad hebben na de boerenbetoging hard op een aantal vragen gesteld. Waar om, zo redeneren ze, laat het stads bestuur de demonstraties die 't toe laat altijd in de binnenstad hou den? Waarom, zo vragen ze zich af, hebben de autoriteiten op een zo laat tijdstip de rijkswacht ingescha keld om de politie die ver in de min derheid was, te assisteren? En ten slotte: wie betaalt onze schade? Op die laatste vraag zal het ant woord gemakkelijk te geven zijn. De stad Brussel, die toestemming gaf voor de demonstratie, zal aansprake lijk zijn voor de direct aangerichte schade, zo luidt de Belgische wet. Waar de winkeliers echter de scha de, zoals gederfde winst enz., moe ten verhalen, is nog onduidelijk. Twente De demonstrerende boeren in Twente hebben gistermiddag rond vijf uur de blokkade van wegen en verkeersknooppunten bij de grens posten in Oost-Nederland opgehe ven. Aan Duitse zijde, waar volgens de politie op verschillende plaatsen ook door boeren werd gedemonstreerd, werd de grens in de loop van de dag Een beeld uit Brussel: links de president van de Europese Commissie Malfatti in gesprek met drMansholt tijdens de be sprekingen over de Europese landbouwproblemen. door de autoriteiten gesloten. De problemen van de politie in Twente spitsten zich bij de actie van ae boeren toe op de verkeerstechni sche kant van de zaak. Men zag zich op diverse plaatsen met langgerekte files geconfronteerd. De boerenactie zelf verliep ordelijk. Er deden zich geen incidenten voor die politie-in- grijpen noodzakelijk maakten. Aan de massale terugtocht van de boeren in de namiddag kon volgens de politie de naderende melktijd van de koeien debet zijn. WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) - Met 51 tegen 46 stemmen heeft de Senaat van de Verenigde Staten vandaag tegen de verstrekking van meer overheidsgelden voor de ont wikkeling van het supersonische pas sagiersvliegtuig van Boeing gestemd. Hiermee is het project van de „SST", zoals het toestel in de wan deling wordt genoemd, vrijwel om zeep geholpen. Het vliegtuig zou een concurrent moeten worden van de FransBritse Concorde en de Toepo- lew-144 van de Sowjet-Unie. Het Huis van Afgevaardigden had verleden week donderdag al tegen het voorstel voor de verstrekking van extra gelden gestemd. Het besluit van de Senaat betekent dat de Amerikaan se volksvertegenwoordiging Boeing 134 miljoen dollar onthoudt voor de financiering van het project gedu rende de rest van het begrotingsjaar dat 30 juni a.s. afloopt. Het besluit is in de Amerikaanse luchtvaartindustrie en bij de rege- ring-Nixon met verslagenheid ont vangen. De federale overheid had reeds 864 miljoen dollar in het pro ject gestoken. Het programma behelst de bouw van en proefvluchten met twee prototypes van de „SST", waar voor General Electric de motoren le vert. Particulier Een van de belangrijkste bezwaren van de Senaat tegen gelden voor de SST was wel. dat dit verkeersvlieg tuig slechts een klein deel van de bevolking ten goede zou komen en GENEVE (AFP) „Van de vier miljoen bewoners van Zuid-Soedan is één miljoen verdwenen. Duizenden zijn vermoord, anderen van de hon ger omgekomen, weer anderen zwer ven door de rimboe waar zij met pantserwagens en vliegtuigen worden achtervolgd door een regering en een volk, waarmee zij niets gemeen hebben". Dit heeft de secretaris van het „Genootschap tegen de slavernij", kolonel Patrick Montgomery, ver klaard voor de VN-commissie voor de rechten van de mens in Genève. De kolonel veroordeelde scherp de „sa menzwering van het stilzwijgen" over deze kwestie. daarom geen gelden van de regering verdiende. Helemaal niet op een tijd stip waarop er andere urgente bin nenlandse prioriteiten bestaan. Ver der was de Senaat bezorgd over een mogelijke nadelige invloed die op het milieu zou kunnen ontstaan als honderden van dergelijke supersone vliegtuigen de bovenste luchtlagen veron tr einigen NEW YORK (AP) Walentina Kalinik, een Oekraïnsche sociologe die sinds 1959 in de Verenigde Sta ten woont, heeft een triest beeld ge schilderd van de bevrijding van de vrouw in de Sowjet-Unie sinds de komst van het communisme. Op een symposion van de bewe ging van Amerikanen ter bevrijding van de onvrije landen verklaarde zij, dat geen enkele vrouw zitting heeft in het hoofdbestuur van de commu nistische partij in Sowjet-Rusland en dat 90 pet. van de vrachtautochauf feurs en bouwvakarbeiders vrouwen zijn „terwijl de mannen rondlumme- len en toezicht houden." Zij citeerde een brief van een vriendin in Sowjet-Rusland. die schreef: „De revolutie heeft ons be vrijd, opdat wij harder kunnen wer ken dan de mannen." ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De 50-jarige Brian Faulkner, Noordierlands nieuwe premier met zijn zilveren haren en een prettig open gelaat, is een man die uiterlijk althans vertrouwen inboezemt. Hij is energiek, doelmatig in zijn optre den. een snelle denker en beslis ser en iemand die nooit naar woorden behoeft te zoeken. In feite is hij de beste redenaar in het Noordierse parlement. In de tijd van het premierschap van Terence O'Neill, Chicester-Clarks onmiddellijke voorganger, was het wel eens moeilijk om te weten waar Faulkner precies stond. Hij maakte soms de indruk dat hij een zekere sympathie voor de dominee Paisley toonde. Maar dit is moeilijk af te wegen want het behoort tot het poli tieke spel, zeker in een problematisch land als Ulster. Tot tweemaal toe probeerde hij premier te worden. Nu is het dan eindelijk gelukt. Als een echte beroepspoliticus en ook wat intelligentie betreft, lijkt hij beter als premier geschikt dan Chi- cester-Clark, die uit typisch pater nalistische plicht in het parlement terecht kwam op een familiezetel waarop eerst zijn tante zat. Noord- Ierland werd jarenlang door de landadel geregeerd. In het verzet zo wel tegen O'Neill als tegen Chicester- Cark, speciaal bij de felle ultra's van Paisley, sprak een nieuw klassebesef duidelijk mee. Hier was een groep die, afgescheiden van andere grieven, met een semifeodale toestand wilde afrekenen. Eeuwenlang waren beschermde maatschappelijke tegenstellingen binnen het protestantse deel der be volking tussen de toplaag van grootgrondbezitters met het vorste lijke landhuis als centrum van de politieke macht en de grote massa der arbeiders en kleine luyden ver doezeld door de Oranje-loges, die be wust de sociale rol vervulden om de grote massa aan de conservatieve machthebbers te binden, waarbij men zich psychologisch afzette te gen de r.k. minderheid. Nu wordt er voor het eerst door het optreden van Faulkner als pre miereen sociaal-economische breuk lijn zichtbaar, zoals ook het geval is geweest toen in Engeland de con servatieve grootgrondbezitters de he renboer Lord Home (thans Sir Aleo Douglas-Home) als premier lieten vallen, voor het eerst zelf een leider kozen en zich uitspraken voor Ed ward Heath, de zoon van een aan nemertje die van een doodgewone openbare middelbare school kwam en in Oxford met een beurs studeer de. Faulkner is niet, zoals zijn voor gangers, het produkt van Engelands beroemdste kostschool Eton maar is in Ierland zelf opgevoed en wel in de Ierse hoofdstad Dublin waar hij zich eigenlijk beter thuis voelt dan in het noorden. Dit kan hem van pas komen in zijn contacten met de premier van de Ierse republiek Jack Lynch. Als minister van Handel in de re- gering-O'Neill was hij een enorm succes. Hij bestreed de werkloosheid, zorgde voor nieuwe investeringen en hielp noodlijdende industrieën, zo als de scheepsbouw boven water. In 1967 poogde Faulkner echter O'Neill te verdrijven, maar faalde. Tijdens de onrust rondom de opko mende overwegend r.k. burgerrecht- beweging was hij plaatsvervangend premier. In Januari 1969 nam Faulkner plotseling ontslag uit de regering- O'Neill. omdat hij het oneens was over de manier waarop onder druk van Westminster (Londen) de her vormingen waren afgekondigd. O'Neill beschuldigde Faulkner van gebrek aan loyaliteit en het varen onder een valse politieke vlag. Want Faulkner leek toen namelijk als een traditionele Ulsterman in feite tot 't rechtse kamp te behoren en deed een nieuwe poging om O'Neill uit de za del te lichten. O'Neill viel weliswaar maar Faulkner, gesteund door de rechtervleugel inclusief William Craig, faalde opnieuw. Chicester-Clark gaf de wegens zijn bekwaamheid onmisbare Faulkner daarna de post van minister van Ontwikkeling. Faulkner, wiens poli tieke positie in het kabinet-Chices- ter-Clark uiterst zwak was, kon zich handhaven omdat hij aan het hoofd van het departement als voortreffe lijk technicus goed op zijn plaats was. Hij werd de gangmaker van een hervormingsprogramma dat zelfs verder ging dan dat van O'Neill. Dit betekende dat hij, al of niet uit po litieke berekening, in het kamp der liberale Unionisten was terugge keerd. Vandaar de haat tegen hem van Paisley en William Craig, die Faulk ner. indien hij op de ingeslagen weg door gaat, hoogstens twee maanden geeft. Faulkner staat voor de bijna bo venmenselijke taak om de dinsdag na zijn verkiezing afgelegde belofte te verwezenlijken, dat hij de terroristen zonder extreme maatregelen zal ver nietigen. Craig verwacht binnenkort een nieuwe uitbarsting van de terreur van de IRA, het verboden „Ierse Re publikeinse Leger, dat het noorden (Ulster) met geweld bij de Ierse re publiek wil inlijven. Indien dat zo is dan komt voor Faulkner pas werke lijk de grote krachtproef. Faulkner zei dat sommigen hem voor gek hebben verklaard om het premierschap te aanvaarden, maar tegen zijn zware misschien onmoge lijke taak ziet hij niet op, want on danks zijn vriendelijkheid is hij koel en hard. Hij lijkt de enige die Noord- Ierland uit de moeilijkheden kan redden. Faulkner heeft al meteen gepro beerd de ultra's ervan te overtuigen dat hun extremisme alleen maar kan leiden tot het einde van Ulsters zelf bestuur en tot overneming van de macht door Westminster. Dit zou de grootste ramp voor Noord-Ierland zijn. - De kern van alle moeilijkheden is dat, hoewel er op papier hervormin gen worden ingevoerd, de politieke wil daartoe bij de massa nog altijd ont breekt. De rooms-katholieke minder heid bezit geen vertrouwen in een politieke partij die haar een halve eeuw lang heeft onderdrukt. Het ziet nu een voorheen tussen gematigd en rechts zwalkende Faulkner aan het bewind en tevens de dreigende Craigs en Paisley's, die een recht vaardiging vinden in de IRA-campag- ne welke een onoverkomelijk obsta kel vormt voor de door Faulkner nagestreefde verzoening tussen r.- katholieken en protestanten. Inder daad doet de IRA Juist alles om het conflict te verscherpen. Iedereen beseft overigens dat al leen werkelijke economische welvaart een einde kan maken aan het door en door verziekte Noordiers lompen- proletariaat, dat elkaar uit overge leverd wanbegrip en ook uit dood gewone verveling en frustraties te lijf gaat. Het zal echter heel moeilijk voor Faulkner zijn om binnen de door Londen bepaalde beperkingen scep tisch tegenover zijn rechtSé belagers te doen. Terecht zegt hi.? Londe na, dat de aanpak van de IRA geen principiële zaak is maar een van militaire praktijk. Doch Ulster is niet Cyprus of Aden. Onschuldige burgers moeten worden ontzien. Snel succes- zoals d* verontruste Brian Faulkner massa eist, lijkt onmogelijk. De kracht van de nieuwe premier ligt behalve in zijn sterke persoonlijkheid tesnlotte ook in het feit dat dit Ul sters laatste kans is en dat, zoals hij reeds duidelijk maakte, na hem de zondvloed komt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9