Vjax liet zich n Glasgow tiet intimideren Blankenburg: geslaagde surprise Puskas' Grieken bij laatste vier Europa Cup I Genoteerd IULSHOFF: 'WLJ LIETEN ONS NIET AFMAKEN, DAT VERRASTE m QUEEN GEVIERDE PAGINA 21 N. LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ILASGOW Celtic verklaarde Ajax al bij het binnenschrijden van het kokende npden Park openlijk de oorlog. In de tunnel naar het veld, briefde Michels nader- over, sisten enkele Schotten luguber de tegenstander toe ,,hen eruit te zullen schop- f Michels: „Dat is helemaal hun toer. Intimideren. Een paar jaar terug liet Ajax er door overdonderen". steravond in de EC-return tegen Celtic knipperden de Ajacieden il dat gechicaneer niet eens met de ogen. Sterker nog: zij in- «rden schouderophalend, maar wreekten zich prompt wél met min zacht aankomende charges. Michels: „Dat beschouw ik als rote winst van deze wedstrijd". Hulshoff: „Wij lieten ons niet leen. Dat vooral verraste Celtic". ichotse kampioen, die een 30 rstand moest dicht gooien, naar de meest-vervaarlijke Maar Ajax werd slechts aal geraakt. Voor de rest men steeds mis. Die 10 rde de Amsterdamse ploeg ten- in het geheel niet, want met co Madrid, Rode Ster Belgrado anatinaikos verkeert zij sinds ■avond bij de laatste vier voor u-opa Cup I. 1—0 voor Celtic was trouwens jeflatteerd ook. Ajax zou, werd tevoren beredeneerd, in het opdringen van de Schotse zeker kansen krijgen. En zo ledde. Voor Ajax ontrolde zelfs veel wijdser panorama op de bele) overwinning dan voor het uw hersenloos naar voren vlie- Celtic. Maar Cruyff draaide mee in de soepele machinerie, tenminste twee treffers scheel- Ajax-magiër schrok als enige Schotse vernielzucht. Al in erste minuut ramde Brogan tegen het kleffe mengsel van en klei. Michels: „dat was er op gericht Cruyff uit te Ik moest onmiddellijk aan Trnava denken, waar hij direct werd uitgewerkt". het standbeen vól. Ik dacht, dat ik mijn been brak". Zodoende durfde Cruyff in de tweede helft nauwe lijks nog. „Op een gegeven ogenblik sprintte ik naar het doel van Celtic. Ik wist, dat er twee me achterna zaten. Daarom gaf ik de bal maar af aan Suurbier. hoewel ik het be ter zelf had kunnen doen. Aan de zijlijn durfde ik nog wel wat te rommelen, omdat ik dan overzicht had op de situatie". Daarmee slaagde op één punt de weinig nobele opzet van Celtic. Cruyff: „Natuurlijk had ik meer moeten gaan. Maar je kent nu de I Glasgows stadion raasde. Hij sloeg Johan Neeskens werd geno teerd in de tweede helft toen hij na een botsing met Hughes pijnlijk trekkend achter Ajax' doel bleef liggen. Vasovic wacht te op het herstel van Neeskens alvorens de vrije trap te nemen. Toen Lo Bello Vasovic tot spoed maande stond Neeskens op en liep zonder te trekkebenen het speelveld weer in. Lo Bello gaf hem wegens spelbederf een waarschuwing, die hij aan de UEFA zal doorgeven. Ajax ver wacht echter geen sancties. achtergrond. Ach, ik was soms wel j Swart, over en prefereerde Blanken- in ademnood, maar ik kan dat niet burg, die tot dan toe alleen voor de afschuiven op mijn net genezen griepje. Nee, die Schotten speelden een paar jaar geleden bij een sli ding nog de bal, maar vanavond mikten zij uitsluitend op de benen". Michels, dat onderstrepend: „Je wist bij voorbaat, dat zij er op uit waren je onder de voet te lopen. Maar vanavond probeerden zij je ook nog te liquideren". beker tegen FC Den Bosch de ne gentig minuten had meegemaakt. Jock Stein bagatelliseerde later de kracht van Michels' overrompeling. „Ik was erop voorbereid. Ja, ook dat Suurbier vanuit het middenveld naar rechts zou doorstoten." Maar die procedure een variant op Venneker zondag bij Sparta kon hij onmogelijk bevroeden. Suurbier: „De algemene opdracht was te storen op het middenveld. Daarnaast was het mijn taak Gem- mell niet te laten opkomen." Het duivelse foefje verbouwereerde de op Danny Kaye lijkende linksbeck Lo Bello Scheidsrechter Lo Bello beschermde daarbij tot op zekere hoogte de dol le uitdager. De Siciliaan floot als een aan zijn instrument verslaafde solist: 38 keer tegen Ajax, 28 maal j Hoogstzelden racete hij naar voren tegen Celtic. Hij moest wel autori- bedeesd als hij was dat Suurbier de tair optreden, maar hij liet veelal I vrijheid zou kiezen. Dikwijls ook het gezag tegenover de verkeerde verloor hij de spurt van Ajax" gelden, daarmee ongewild het gelijk nseudo-rechtsbuiten. Gemell. eens tf bleef heel. maar de angst i "J40??* ™>ar Star-Suropa's meest-spectaculair aanval bedde toch van dat moment 1Ia Italle op het wereldtoernooi in lende verdediger, raakte geleidelijk Mexico vertegenwoordigde. Rijnders: over zijn toeren. Diep in de tweede ijn manoeuvres. „Ik geef het i toe: ik was bang. Dat van viel nog wel mee, omdat ik ag aankomen. Maar kort voor werd ik afschuwelijk gepakt Hay. Hij trof mijn knie van ersen Nootdorp OTDORP Gerard v. d. Wal ilde gisteren op Nootdorp een mooie als onverwachte zege in aternationale draverij. Donar en Gehade Hollandia, die tot sgaan van de laatste bocht het aangaven, bleken teveel van krachten te hebben gevergd en in de eindstrijd terug. Van der steeds in derde positie, gaf Ever toen de vrije teugel en triom- met gering verschil in 1.25 9 Eduard H en Everprise. rdere 'outsiders' sloegen deze hun slag. Zo zegevierde in Peningsprijs de door Kooyman arde Itsie Bitsie over Impereur «nk Westlandia, waardoor het 12717.80 opleverde, favoriet Gracia Trickson moest Borneprijs de meerderheid er- ■n van Hanneke Tabor, in de sbroekprijs werd Hadewych op reep geklopt door Earl Harley okifinger greep in de Bergen de winst door in 1.25.- km-tijd Kinley achter zich te houden UITSLAGEN iaprijs: 1. Itsie Bitsie (T. Kooy- (1.31,4); 2. Impereur; 3. Henk ndla. Toto: w. 8.40; pi. 4,30, gek. 22,50; trio 2717,80. tprijs: 1. Justiana Hanover (P. !Jan) (1.33,4); 2. Jack; 3. Jelle >ls. Toto: w. 4,80; pl. 2.10. 3.-; ielprijs1. Guit (H. van Ooyen) 5); 2. Héléne H; 3. Hippocreen. 8,40; pl. 3,70, 2,20; gek. 13.70; '■50. toebroekprijs: 1. Earl Harley (C. (1.28.72. Hadewych; 3. Enny •oto: w. 5,00; pl. 2.10, 1,30; gek. js: 1. Ever Queen (G. v. d. (1.25,9); 2. Eduard H; 3. Ever- Toto: w. 9,30; pl. 2,80, 2,70, 2,60; 1,60; trio 460,20. lepras: 1. Hanneke Tabor (J. ,Op het middenveld was hij zeer consequent tégen ons. Maar in het strafschopgebied ontging hem niets en behandelde hij ons weer uiterst fair". Zoals tien minuten voor tijd, toen Lo Bello een tweede treffer helft zeeg hij zelfs uitgeblust met kramp ineen. En na het slotsignaal van Lo Bello strompelde hij heen. I als het symbool van het gebroken Celtic. Michels verschoof meer dan alleen van Celtic afwimpelde. Van nabij j suurbier. Hij verkaste ook Rijnders had hij ontdekt, dat Hughes deen Neeskens, die beiden de achter kopbal van Mc eNill met de hand ste lijn verstevigden. Michels: ..Ik doorspeelde. Terwijl 95 procent var. had in de eerste plaats behoefte i aan een rechterspits, die snel is. Daarnaast kon je Suurbier niet te- j genover Hughes zetten. Dan de 83.684 toeschouwers hun favorie ten al galmend feliciteerden, gaf de Italiaan onverstoorbaar Stuy per missie de vrije trap te nemen. Toch vergistte Lo Bello zich, volgens de Ajacieden, éénmaal jammerlijk. Dat was in de 27ste minuut van de eer ste helft, waarin de Siciliaanse poli tiechef meer dan in het tweede deel Celtic voorrang verleende. Krol: j B)" (1.26,9); 2. Gracia Trick- Généi- maakt-ie zeker 120 free-kicks. Wim- pie moet je koppelen aan een type als Lennox of Johnstone". De Jarige j Krol (22) diende, net als in Am- sterdam, toezicht te houden op i Johnstone, die voor rust als een ware vlo onnavolgbaar wegsprong. „Het doelpunt van de Schotten was KroI. ,k veel vrlje trappen ongeldig. Ik wilde omhalen en toen (egen Dan moest jk negen meter Celtics al dan niet legale pelde de bal in het doel") in de goal 'Krol: ..Ik wilde omhalen. I maak. Stuu is naar de verkeerde toen ving Johnstone de bal met kant gevallen Hulshojj komt te de hand op en van zijn knie hup- laat. ving Johnstone de bal met de hand op, waarna de bal via zijn knie in het doel huppelde". Stuy: „Daar komt nog bij, dat Johnstone kort daarvoor buitenspel stond". Tegenzet Celtics al dan niet legale 10 ont ketende later dan Stein had ge hoopt de donderende Hampden- roar. De manager van de Schotse vlaggedrager, die in het geheim wel degelijk serieus onderhandelt met Manchester United, speculeerde op een haastige goal, die Ajax uit ba lans moest trekken. Maar Michels dokterde een tegenzet uit, waardoor de orkaan slechts gedeeltelijk door pijnlijke blessure in de linkerkuit. afstand bewaren. En dan maakte Johnstone simpel snelheid en was ik geklopt. In de tweede helft was hij veel minder gevaarlijk, omdat Keizer hem bij het naar binnen trekken al afstopte". Gewoel Piet Keizer, een jaar terug nog zijn benen sparend in de hete strijd bij Arsenal, schuwde nimmer het ge woel. Vooral na de pauze, toen hij als een volleerde breker op het middenveld mee-ontregelde, dook hij plichtsgetrouw in een scrimage. De euvele moed kostte hem een Keizer (met Blankenburg en Vaso vic uitstekend boven het al hoge al gemene gemiddelde)„Doordat Cel tic op alle denkbare manieren trachtte een doelpunt te scoren, vergat het te voetballen". Dat en het soms onrustige maar altijd effi ciënt sluitende verweer van Ajax (Auld: „Ik had de defensie niet zo sterk geschat") dwarsboomden de bedoeling van Steins brigade. Celtic, dat nooit een tactische truc presenteert, forceerde met al zijn drukte geen enkele open kans. Steeds hing er in Hampden Park de spanning van een Schotse tweede, maar toch reinigde Stuy maar één keer met bliksemkracht zijn heilig dom: na 75 minuten op een zieden de kopbal van McNeill. Ajax coun terde ondanks Celtics aanhoudende De Ajax-muur is weer opge trokken om de Celtic-wals af te breken. Trapsgewijs helpen daar aan Vasovic (1)Hulshof f en Stuy mee. Celtic-verdediger Mc Neill reikt niet hoog genoeg overwicht veel gevaarlijker. Zo priemde Suurbier de bal tot twee maal toe tegen doelman Williams op. En kraakte Mühren een minuut voor rust de paal. Na de onderbre king hoopte Ajax een drietal malen op Cruyff, maar deze zat vast in het net van angst. Het schaadde de landskampioen allemaal niet. Stein na de elimina tie, die hem toch diep ontgoochel de: „Ik had niet gedacht, dat er naast Feijenoord nog zo'n sterke club in Nederland zou bestaan". ATHENE Ferenc Puskas en de Franse scheidsrechter Heiier zijn bij PanathinaikosEverton door een hel gegaan. Maar beiden kwamen er tromfantelijk uit te voorschijn. De Franse arbiter 1 moest de verbijsterend ruwe wed- j strijd weliswaar herhaaldelijk on derbreken om vermaningen uit te delen, maar hij hield tenslotte aan het einde 22 gave spelers- over. En de Hongaarse trainer kon zijn geluk helemaal niet op. Want voor de eerste maal in de geschiedenis van het Europacup voetbal had een Griekse club zich bij de laatste vier weten te plaat sen en die prestatie straalde uiteraard af op de man die eens Real Madrid naar Europese tri omfen voerde. Ferenc Puskas besetfe het: 0—0 zou voldoende zijn, want Panathinaikos ïad in Liverpool het belangrijke uitdoelpunt" gemaakt: l—l werd et veertien dagen geleden. Dus lield Puskas de Griekse defensie gesloten. Maaar daarbij stelde hij ook afweertroepen op het midden veld op. die daar baanbrekend en succesvol werk verrichtten. Zodanig zelfs, dat de Grieken, die in aan voerder Domazos hun grote strateeg kenden, ook tegenacties konden on dernemen. Daardoor zagen de 28.000 uitbumdige toeschouwers voor de rust een gelijkopgaande strijd. Maar in de tweede helft startte Everton een furieus alles-of-niets- offensief. Het bleef onbeloond. Want de Griekse defensie groeide naar een grote hoogte en als er eens een Engels schot door de muur suisde, was doelman Ikonomopoulos op zijn plaats. Bijna nog kwam, vlak voor het laatste fluitsignaal, Panathinaikos aan de zege, toen een flitsend schot van Domazos buiten bereik van doelman Rankin de paal beukte. Na het victorie was het feest in Athene. Auto's zorgden toeterend voor een hels kabaal in het cen trum. De naam Puskas klonk uit duizenden kelen. Ferenc Puskas, de voormalige majoor uit het Hongaar se legevr, die onder het kolonelsbe wind tot zulke fabelachtige wapen feiten was gekomen... GLASGOW Het was voor Horst Blankenburg zelf ook een volslagen verrassing, dat trainer Rinus Michels hem gister avond durfde op te stellen. Om twee redenen had de 23-jarige Westduitser niet op zijn allereerste duel om de „Europa Pokal" gerekend: „Ten eerste niet omdat Ajax afgelopen zondag tegen Sparta ook zonder mij defensief heeft gespeeld, en ten tweede niet omdat het voor Michels toch een risico inhield mij voor zo'n belangrijke wedstrijd in te zetten". Blankenburg hoorde pas gistermid dag rond twaalf uur, bij de bespre king vóór de wedstrijd, dat Michels hem mee zou laten spelen. Blan kenburg: „Het liefst had ik op dat moment mijn vrouw gebeld, want ik moest het aan iemand kwijt. Ik kou haar helaas niet bereiken omdat zij vorige week donderdag van onze eerste dochter (Danlela) is bevallen en gisteren nog in het ziekenhuis was. Die hele verdere middag, tot het moment van de aftrap, ben ik doodnerveus geweest". Blankenburg groeide in zijn eerste Cup-optreden uit tot één van de uitblinkers bij Ajax. Niet alleen door zijn hoog-blonde uiterlijk maar vooral ook door zijn rustige manier van spelen, zijn oplossingen in moeilijke situaties en zijn diepte- passes op Wim Suürbier, deed Blankenburg meer dan eens denken aan Henk Groot. Blankenburg: „Michels had het alle maal heel duidelijk uitgelegd. Om dat Neeskens als rechtsachter bij Hughes moest blijven en Rijnders achter het middenveld speelde om Hood uit te schakelen, moesten Ger- rit Mühren, Wim Suurbier, waar no dig Vasovic en ik de eerste Celtic golven opvangen. Ik had me ingesteld op Callaghan, maar omdat Celtic Iets anders speelde dan we ver wacht hadden, moest ik Auld scha duwen". Auld werd halverwege de i tweede helft vervangen door Len nox, die ook geen schijn van kans kreeg tegen Ajax' ontdekking van gisteravond. Blankenburgs eerste en tot nu toe enige optreden van betekenis vond plaats in Rotterdam tegen Feijen oord, kort nadat hij december vorig jaar voor 250.000 gulden van TSV München 1860 aan Ajax was ver kocht. Tegen Feijenoord toonde Blankenburg al de nu nog veel sterker toegenomen rust in zijn spel. Blankenburg: „Aanvankelijk had ik in de lucht wat problemen met Auld, omdat hij bij de eerste twee kopduels zijn ellebogen in mijn ge- zicht duwde. Verder draaide ik in het begin meteen lekker mee. Dat geeft je een enorm zelfvertrouwen. Een van mijn sterkste punten in defensief opzicht is mijn tackle. Ik heb er gelukkig niet zoveel last van gehad, maar in het begin floot Lo Bello voor iedere sliding van ons". Blankenburg had in conditioneel opzicht geen enkele moeite mte de Celtic-storm: „Alleen in de laatste vijf minuten kon ik haast niet meer op mijn benen staan. Dal kwam omdat Gemmell mij vol op mijn enkel had getrapt". Horst (de situatie lijkt op Barry Hulshoffs verkiezing in 1967 voor Ajax' return tegen Liverpool» denkt zondag weer passief toeschouwer te zijn: „Wc spelen thuis tegen Twente en dan zal Michels ongetwijfeld aanvallen. Maar je weet het nooit". Vlot Veroverde Panathinaikos zich met moeite een plaats bij de laatste vier, het Joegoslavische Rode Stei Belgrado glipte ontstellend vlot d4 halve eindstrijden binnen. Het ge handicapte Carl Zeiss Jena (zonder de geschorste Strempel en spitsspe- ler Peter Ducke) vormde dit keer geen partij voor het eveneens door schorsingen geplaagde Rode Ster (de internationals Djazic en Anto- niewic moesten de strijd tussen de 90.000 toeschouwers volgen). Rode Ster was oppermachtig. In het besef dat de in Jena geleden „gunstige nederlaag" (3—2 voor Carl Zeis ongekende mogelijkheden inhield, trokken de Joegoslaven meteen fel ten aanval. En net als destijds in Amsterdam tegen Ajax in het run ners up toernooi, waren de Oost duitsers ook nu niet tegen een stormloop bestand. In de veertiende minuut werd het 1—0 (Djoric be nutte koelbloedig een strafschop) en Filipovic maakte er na een half uur 2—0 van. Carl Zeiss was gebroken. Alleen doelman Grapenthin vocht nog voor een betere zaak. Tever geefs. Na de rust vernederden Ocie- wic (47) en uitblinker Karasi (79) het arme Carl Zeiss nogmaals: de 90.000 zongen hun helden lang en triomfantelijk toe. Buiten de poor ten van het stadion deelden de dui zenden die géén kaartje voor het duel hadden kunnen bemachtigen in hun vreugde. Veilig Atletico Madrid deed Wat Feyenoord vorig seizoen presteerde: het hield Legia Warschau uit de halve fina les. Nu werd het de Spanjaarden in Warschau niet zo erg moeilijk ge maakt. Want reeds na tien minuten stond het Spaanse signaal op veilig. Hadden de Madrilenen al het rug- gesteuntje van een 10 voorsprong (in eigen veste veroverd) na amper tien minuten voetbal in Warschau viel het doorslaggevende „uitdoel punt". De gevaarlijke Ufarte dribbelde be kwaam langs twee man en gaf een magnifieke voorzet aan Salcedo. En de man die al in de eerste minuut de geblesseerde Orocze was komen vervangen, schoot hard raak: 01. Drie goals moest Legia dus maken om een volgende ronde te bereiken. En warempel, de Polen slaagden er in - aangemoedigd door 35.000 fa natieke fans - nog bijna in. Pieszko scoorde na 25 minuten 11 en ze ven minuten na de rust vond Sta- churski het net. Verder liet de Spaanse defensie, waarin Calleja een overheersende en rustgevende rol speelde, het niet komen. Al von den de Polen dat zij bij enkele schoten, lie rakelings naast vlogen, wel erg veel pech hadden. Het w&s zo. Atletico trok zich echter weinig van de Poolse klaagzangen aan. Madrid had immers weer eens een club bij de laatste vier in het toer nooi voor landskampioenen. Voetbal Het amateurelftal van Engeland heeft gisteravond op Wem bley in een wedstrijd voor het Olympische kwalificatietoernooi met 1—0 gewonnen van Bulgarije. Het enige doelpunt werd voor 3000 toe schouwers (het kleinste aantal toe schouwers uit de geschiedenis van Wembley) gescoord door Peter Hard- castle.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21