lei water zit de boeren nu lot de ippen „Los heeft onjuist gehandeld" Moeders voor Moeders ook in Waddinxveen en Alphen a. d. Rijn ,Ekseption' naar Alphen oerdeis wethouderveehouder P. J. Verhoef na Brussel Johannes- Passion in Hillegom Iiderdorp a at praten ler subsidie an de NZH Overleden na aanrijding Lucas-Passion in Noordwijk Burgemeester Smolders over de af te breken bungalow in Nieuwe Wetering: pERDAG 25 MAART971 LEEDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (OEREfiN Bijna honderdduizend boeren demonstreren: i ele rrrjoenen Belgische francs schade. Wat niemand ver- fatte bn gebeuren. Een optocht van boeren ontaardde in demnstratie, zoals men die gewend is van anarchisten, idstihters en stenengooiers. Als een woedende vulkaan deslurf van boerenbetogers de afgelopen dinsdag over Iruselse kasseien voort, alles vernietigend wat onze indus- |e caatschappij nodig heeft om het complete raderwerk van nxf en communicatie te laten functioneren: verkeerslich- torden, lantaarns. Wat een demonstratie had moeten j<n van solidariteit, van eensgezindheid en begrip werd (genovergestelde: een chaos die allerwegen met afgrijzen gadegeslagen. De boerenleiders die van Brussel hun Nor- lië hadden willen maken, zagen zich geplaatst voor een te'. Waterloo. Om erger te voorkomen bevalen zij hun pn de aftocht. omdat economisch verantwoord pro duceren tegen concurrerende prijzen In de EEG niet langer mogelijk is. De Europese landbouwmarkt is ver zadigd. het aantal boeren te groot zodat voor iedere boer afzonderlijk te weinig overblijft: de landbouw is een pijp kaneel, elk zuigt er aan maar krijgt niet veel. Een van de maatregelen die de EEG-commissie gebruikt om de boeren onder druk te zetten is het laag houden van de prijzen zodat het voor hen onaan trekkelijk wordt hun levensroeping te blijven uitoefenen. Op hun ver trek naar een andere werkkring wordt dan een premie gesteld. VerhoefMansholt heeft gelijk, wanneer hij zegt, dat in het verle den is bewezen dat het mogelijk is dat een afvloeiing zonder noemens waardige incidenten kan plaatsvin den. Inderdaad daalde het aantal werknemers in de EEG-landbouw in de Jaren 1950-'60 met vijf miljoen. In de afgelopen Jaren herhaalde dat zich. Maar dat waren medewerkers, landarbeiders, knechten en meewer kende kinderen. In de komende tien Jaar gaat het om de boereneigenaars die vaak van vader op zoon aan de grond gebonden zijn geweest. Zij hebben niet de beweeglijkheid om over te schakelen. Daar is een ge neratie. minstens 20 Jaar voor nodig. Wat Mansholt wil is de zaak force ren. (t genoeg verklaarde de man, (Zij de verpersoonlijking zagen les waartegen zij hun protest en dae zij wilden overtuigen, iljende dag vanaf zijn burcht tlouw van de EEG Commissie nisei, niets te begrijpen. Voor rebcer Mansholt, uit de Neder- kki naar een van de belang- jxsten in het huidige Europa, in vormgever van de Europese ouv anno 1980, getrokken, deze daad volkomen vreemd bet wezen van een boer. Zijn ling: het waren raddraaiers begrip, maar geen goede voor deze boerenbetoging in I heeft P. J. Verhoef, wethou- n Openbare Werken van Woer- oa£r vooral ook voorzitter van eboudersorganisatie voor West- land, die tijdens het afgelopen inde tijdens de demonstrade- (eenkomst "De boer op" va» de niigse studenten het standpunt ndividuele boer verdedigd*. b Elbrink Vas erbij in Brussel er zag wat jeren bewoog: de opkropte e van Jaren barstte -laar bui- Niets kon de landPuwer uit logen, de veehouder uit Rijssel, collega uit de Harzof de keu- uit Luxemburg meer tegen- i. In de geborgeiheid van de van tienduizer-ien gelijkge- kon en moest te boer, de in- ilist bij uitstekücb uiten, veehouder verhoef was de nstratie in Brissel een ontroe- ervaring, ce overschaduwd door het gewad: jheb gepraat niet een bóeren- aar uit Nair*n. Dat was de der- waarscbjnlijk laatste keer ijn leven Brussel. Ik zag een die met zin rolstoel naar Brus- as gekonen. Dat wil toch wel eggen o\sr de nood die erbij de en leeft. nood dateert niet van van- of gisteren. Merkwaardig ge- beoogt de Europese Commissie Manslolt als architect daar Juist tod aan te maken, juier Verhoef (28 ha weiland, leid 65 stuks vee, wat varkens ■n) is realist genoeg om de goede bedoeling van c Mansholt tot gezondmaking Europese landbouw te twij- lij verschilt met hem Juist nening over de middelen en t aan zijn uitgangspunten. Hij e laatste zijn die zegt dat de ese landbouw kerngezond is, r de laatste jaren is er steeds de nadruk op gelegd dat hij dek is en dat is nou ook niet het geval. Behalve voor zuid iwaar de landbouw in z'n tota- uiterst zwak is, zijn er nog wel re mogelijkheden dan het paar- ddel dat Mansholt wil hanteren, vice-voorzitter van de EEG tor maatregelen van boven af togen dat de komende Jaren in pa vijf miljoen boeren de ploeg oed in de schuur zetten. Dit IDERDORP De raad van Tdorp gaat binnenkort praten subsidiering van het agglome- gert ver door de NZH. De raads- ^l^issie voor de financiën be- it dit onderwerp in een van- i om 8 uur in het gemeentehuis 'aden openbare vergadering. De Woerdense wethouder gelooft niet alleen in het tijdsbestek dat de Europese Commissie voor zijn plan nen stelt, maar twijfelt ook aan de noodzaak van de gedwongen mas sale afvloeiing Hij constateert, en dan vooral voor Nederland, dat de laatste Jaren al een zekere mate van zelf sanering heeft plaatsgevonden Het bruto produktie-gemiddelde ligt nu al hoger dan Mansholt wil. Een belangrijk argument voor de haast die de Europese Commissie wil zetten achter het wegsnijden van wat zij ziet als een rotte plek in de landbouw is de kwestie van de over schotten geweest. Eind 1968, bij het opstellen van het plan-Mansholt, be droeg de boterberg in de EEG maar liefst 800 miljoen kilogram. Die koel- hulsboter heeft de Commissie als het ware weggegeven aan de ontwikke lingslanden. Terwijl geruchten willen, dat een belangrijk deel door een handige transactie van winke liers die vanuit Vaticaanstad opere ren, ook haar weg vond naar de bui ken van de naar boter snakkende Romeienen. Volgens P. J. Verhoef zijn de cij fers die gebruikt zijn bij de samen stelling van het plan overtrokken. Dit omdat het de cijfers van 1967 en 1968 zijn, toen de produktie door uitzonderlijk gunstige klimaatom standigheden wel zeven of acht pro cent boven het gemiddelde van de voorgaande Jaren lag. Op het ogen blik, en dat zijn de meest recente cijfers, bedraagt het bot er over schot in de EEG maar 50 miljoen kilo gram, dat is maar net genoeg voor tien dagen consumptie. Vraag: „Nu zou de Commissie kunnen zeggen dat dit het gevolg is van de door haar destijds inge stelde maatregelen als premies voor het afslachten van melkvee". Verhoef: „Sinds 1968-1970 is het aantal koelen in de EEG vermin derd met een half miljoen. Maar de 30.000 daarvan waren melkkoeien waarvoor deze regeling van toepas sing was. Nederland voert als gevolg van de regionale specialisatie binnen de EEG de melkproduktie zelfs nog op. Het argument van de Commissie is dus niet overtuigend. Vanwege de dreiging die er van uit gaat en zoals de doodkisten laten zien die dinsdag voor hem werden meegedragen, fungeert het plan maar ook de persoon van Mansholt als bliksemafleider. In een economie waar door de slui pende inflatie het leven elke dag duurder wordt is de boeren het wa ter naar de lippen gestegen. De heer Verhoef rekent voor: vanaf juli 1968 zijn de prijzen die de boeren ontvangen nog met geen één procent verhoogd. In het gemiddel de veebedrijf in west-Nederland (van 20 ha en 30 melkkoeien) is het bruto arbeidsinkomen met aftrek voor rente op investeringen f 13.000 Het NIPO publiceerde onlangs dat een Nederlands gezin (man, vrouw, 3 kinderen van 7 tot 12 jaar) per week gemiddeld 180 gulden no dig heeft. Blijft vierduizend gulden die de boer nog eens een keer moet gebruiken om sociale zekerheden (a.o.w. etc.) te krijgen. De verhoging van 6 pet. voor de melk en 10 procent voor vlees die de boeren nu eisen komen neer op een toeslag op de melk van vijf cent. Maar let wel, van die vijf cent zijn er twee voor de boer en maar liefst drie voor de tussenhandel. Daar zal ook wat aan gedaan moeten worden. Gelooft de heer Verhoef dat de demonstratie van woede de Land bouwministers zal bewegen de wen sen van de boeren in te willigen? „Ik geloof dat in elk geval onze minister Lardinois. met wie ik even heb gesproken, er wel door geraakt werd. Trouwens de ministers moeten wel wat en dat weten ze ook. De Duitse minister voor Landbouw Ertl heeft al gedreigd dat hij zelfstandig, buiten de Commissie om de prijzen gaat verhogen als vóór 1 april geen oplossing wordt gevonden. Anderen lijken hem daarin te zullen volgen. Mocht dat gebeuren dan betekent dat voor de hele Gemeenschap een paar stappen terug. Maar anderzijds, als Veehouder Verhoef begrip maar geen goede looorden. (Foto Will Dijkman) er niets voor de boeren gedaan wordt dan kunnen we in de toekomst wat beleven. Het gebeurde in Brussel zal daar nog maar kinderspel bij zijn. Betekent die prijsmaatregel een oplossing? Nee dat niet. We zullen heus wel wat moeten doen. Ik ben ervan over tuigd dat elke vorm van economie hard en cijfermatig moet worden ge voerd. Het spijt me, er is niet voor iedereen plaats, daar moeten we van uitgaan. Alleen met het menselijke aspect komen we er niet. Maar zet u nou maar vooral in uw verhaal dat de landbouw nu en ook in de toe komst een functie heeft voor de he le economie. Het exportoverschot voor landbouwprodukten bedroeg het afgelopen jaar vier miljard. Voor in dustriële produkten was dat met 6,9 miljard negatief. ALPHEN AAN DEN RIJN/WAD DINXVEEN Na de recente uit breiding in de provincie Utrecht gaat de actie "Moeders voor Moe ders" zich nu ook richten tot de aan staande moeders in Alphen aan den Rijn en Waddinxveen. De actie die zich beijvert om uri ne van zwangere vrouwen in de eerste maanden van de zwanger schap in te zamelen, wordt daar mee thans in de belangrijkste ge bieden van ons land gevoerd. "Moe ders voor Moeders" vraagt medewer king van aanstaande moeders, ten einde steeds over voldoende urine te kunnen beschikken om een genees middel te maken, dat bij medische behandeling van bepaalde vormen van onvruchtbaarheid een onver vangbare rol kan spelen. De stof, waar het in het geneesmid del om gaat, is een hormoon. Het wordt geproduceerd door de moeder koek, waarna het in de bloedbaan van de zwangere komt om tenslot te via de nieren in de urine te wor den uitgescheiden. Het hormoon kan langs chemische weg uit de urine worden geëxtraheerd. Synthetische vervaardiging is niet mogelijk om dat het tot die eiwitten behoort, NOORDWIJK Maandagavond 29 maart wordt in Noordwijk voor de 28ste maal de Lucas-Passion van Jo- hann Sebastian Bach uitgevoerd. Daar de Grote Kerk in Noordwijk- Binnen in restauratie is, vindt de uit voering plaats in de Sint Jeroens- kerk aan de Van Limburg Stirum- straat. Aanvang 8 uur nam. Mede werkenden zijn de solisten Martha van Kerkhoff, Johan Kramer, Theo van Eyk, Cor de Heiden, Henk v. d. Brink en Ton de Koning. Verder het Chr. Gem. Koor „Cantate Domino" uit Noordwijk en het Chr. Gem. Koor „Hallelujah" uit Katwijk, het Haags Orkest en Johan Zweers aan het or gel. Het geheel staat onder leiding van Johan Admiraal. HILLEGOM Morgenavond hoopt de Hlllegomse Oratoriumvereniging een uitvoering te geven van Bachs Johannes Passion. De uitvoering vindt om 20.00 uur plaats in de St. Jozefkerk aan de Leidsestraat. Als solisten zullen optreden: Lize Schoo, sopraan, Manuela Toorenburg, alt, Michiel ten Hou te (tenor als evange list). De bas Hans Zoomer zingt de Christuspartij, terwijl de tenor Cor nells Kalkman en de bas Henri Blackmon de aria's zingen. Mede werking verleent de CantoriJ van de Grote Kerk te Monnikendam. De muzikale begeleiding berust bij het Utrechts Studenten Orkest en Gert Oort bespeelt het orgel. De algehele leiding heeft Gert Nagel uit Zaan dam. waarvan kunstmatige samenstelling tot op heden niet is gelukt. Tienduizenden liters urine zijn no dig om slechts een kleine hoeveel heid van het gezochte hormoon te kunnen winnen. Al deze duizenden liters moeten per auto aan huls wor den opgehaald bij die aanstaande moeders, die aan deze actie deelne men. De verwerking van deze hoe veelheden geschiedt in Oss Een vijf tigtal bestelwagens en vrachtauto's is dagelijks voor het vervoer van urine op de weg. Slechts korte tijd kan de aanstaan de moeder aan de actie meedoen. De genoemde stof komt namelijk onge veer dertien weken en wel in het be gin van de zwangerschap, in winba re hoeveelheid in de urine voor. Niet alle aanstaande moeders kunnen zonder meer aan deze actie deelne men. Alvorens te kunnen beginnen, wordt een monster urine gekeurd. Deze test is noodzakelijk om te we ten of zich voldoende van het gezoch te hormoon in de urine bevindt. De adressen waarmee aanstaan de moeders in Alphen aan den Rijn en Waddinxveen contact kunnen op nemen zijn: Mevrouw A. C. K. Ent hoven—Prelle, Marnixstraat 149, Al phen aan den Rijn, tel. 017205636: voor Waddinxveen mevrouw J. J. Rietveld-Bus, Justus van Effenlaan 5, tel. 01828—4138. ALPHEN AAN DEN RIJN Al phen doet er alles aan om zijn „ima ge", cultureel arme gemeente, de kop in te drukken. Diverse malen per Jaar komen er artiesten van naam naar het „dorp" die daar hun beste been tje komen voor zetten. Deze keer zal „Ekseption" zijn opwachting maken, en wel op 30 april in de Goede Her derkerk. Deze avond begint om kwart over acht. Bezoekers aan dit concert kunnen in de pauze gratis de Pieter Bruegeltentoonstelling bekijken. Op veler verzoek heeft de „Kultu- rele Raad" besloten, donderdag 29 april om kwart over acht in de Rijn streekhal een cabaretrevue te laten optreden. De nieuwe Alphense sport hal wordt voor deze gelegenheid in gericht als een groot theater, waarin ,,'n lach in de ruimte" wordt gepre senteerd. Deze grootste revue van Ne derland (een drie uur durende, wer velende show) brengt een groot aan tal beroemde artiesten: Frans van Dusschoten (bekend van de Fabel tjeskrant), Ria Valk, André van Duin, Nicole, Gino en Gina Manelli, Francesco en vele anderen. Als het Alphense amateurkoor „Ho sanna" zaterdg 3 april het laatste koraal van Bach's Johannes Passion gezongen heeft, is een kroon gezet op het maandenlange intensief repeteren op deze enorme „kluif", Het is te hopen, dat deze kroon zal worden gezet voor 'n uitverkoch te Bonifaciuskerk aan de Paradys- laan. Het Residentie Kamerorkest en de solisten Ank Reynders (sopraan), Sybille Raaphorst (alt). Chris van Woerkom (evangelist) R. v d. Meer (Christuspartij), Rut Pos (tenor), Robert Hol (bas), en Tijn van Eijk (orgel) zullen hun medewerking aan deze uitvoering verlenen. ALKEMADE „De heer Los heeft de moeilijkheden, waarin hij nu is komen te verkeren, geheel aan zichzelf te wijten. Hij heeft op zijn grondgebied een houten bungalow neergezet, waarvoor hij van de gemeente geen vergunning had gekregen. Toen wij hem gelastten de bungalow af te breken, heeft hij een kort geding tegen ons aangespannen. Dat heeft hij ver loren. Het spreekt vanzelf dat de gemeente nu blijft aandringen op de afbraak van het pand. Het eind zou anders zoek zijn". Dat is de reactie van burgemeester P. M. F. Smolders van Alkemade op de gebeurtenissen die zich gisteren in Nieuwe Wetering hebben voorgedaan. Het dorpje ressorteert onder de gemeente Alkemade. Cirkel De heer Verhoef erkent wel dat Juist door het prijsbeleid, het kunst matig laaghouden van de prijzen, de produktie niet overmatig is opge voerd. Ook de boer zal meer gaan produceren bij een aantrekkelijker prijs maar dan komt de EEG weer te zitten met de overschotten. De cir kel lijkt gesloten, want waar het boerenprotest zich de afgelopen dins dag vooral tegen richtte was dat laaghouden van de prijzen. Voor hen is het uitblijven van een prijs maatregel, waarover de Europese ministers in de beruchte marathon zittingen nu al maandenlang verga derden de druppel die de emmer vol met financiële zorg doet overvloeien. Over de details van het plan-Mans holt lijken de meeste boeren geen uitgesproken mening te hebben, dan 'n houten woning, want een ste- De heer C. Los van de Voorweg 27 in Nieuwe Wetering barricadeer de, zoals gisteren werd gemeld, de toegang tot zijn erf met vrachtwa gens en mestkarren. De gemeente Al kemade had hem per brief, gedateerd 19 Januari, opdracht gegeven het houten huis voor 24 maart 9.00 urn- af te breken anders zou de gemeente daartoe zelf overgaan op kosten van de heer Los. De politie sommeerde hem zijn verzet te staken, maar de heer Los en zijn zonen gaven daar aan geen gehoor. Tegen de middag legde de belasting beslag op de om streden bungalow omdat de heer Los nog belastingschuld heeft. De politie zag vrijwel gelijkertijd van verdere acties af. De zaak-Los loopt al enige tijd. De heer Los had het plan opgevat op zijn grondgebied een huis neer te laten zetten voor zoon Kees Maar nen huis kon hij niet betalen. De gemeente-architect zou hem hebben laten doorschemeren dat dat wel mogelijk was als dat houten huis maar van tijdelijke aard zou zijn. Daarom diende de heer Los tegelijk met de aanvraag voor een vergun- nin gvoor dat houten pand de te keningen voor een stenen huh Dat gebeurde ook. De heer Los kocht vervolgens een houten bungalow aan in Gouda om die op zijn erf neer te zetten .Maax na enige tyd ver strekte de gemeente hem wel vergun ning voor het bouwen van het stenen huis, maar niet voor het neerzetten van de houten woning. Deze laatste werd een week of vier geleden toch opgezet naar de heer Los zegt (tenslotte) met de bedoeling om haar te verkopen. „Want in afgebroken toe stand koopt immers niemand zo'n bungalow. Wie koopt er nu een paar honderd plankjes??" Het kort ge- Burgemeester Smolders het is niet toelaatbaar ding verloor hij. Daarna eiste de ge meente op korte termijn afbraak van het pand, waarna de heer Los antwoordde met het barricaderen van zijn erf. Burgemeester Smolders zegt op de lezing van de heer Los: „De weetniet wat er precies is gezegd tussen de gemeentearchitect en de heer Los Maar de gemeentearchitect is in elk geval het gemeentebestuur niet. De heer Los had dat dienen te beseffen. Merkwaardig is ook dat de heer Los, die zegt zo vaak op het gemeente huis te zijn geweest, nooit bij mij ts geweest om de zaak te bepraten. HIJ had geen vergunning voor die bun galow en hij heeft hem toch opge zet. Gewoon om ons voor *n fait ac compli te stellen. Dat kan een ge meentebestuur niet toelaten. De heer Los heeft zeifs no gwielen onder de bungalow gezet, in de hoop dat we het huis dan wel zouden accepteren. Ik vind dat een naïeve gedachte". Over houten panden zegt de burge meester dit: „We staan Inderdaad wel aan iemand toe om tijdelijk in een houten keetje te wonen als hij elders op zijn grond een stenen wo ning wil laten zetten. Dan moeten we ook duidelijk de overtuiging heb ben dat die stenen woning er komt en dat het verblijf in zo'n houten keetje niet langer dan drie, vier maanden duurt. In het geval-Los was die zekerheid er helemaal niet. Want daar werd geen eenvoudig houten keetje neergezet, nee, daar werd een complete houten bungalow geplaatst. Zoiets doe Je heus niet, als Je bin nenkort van plan bent een stenen woning neer te zetten". Nu staan er in Nieuwe Wetering meer houten panden, die bepaald geen vestigingen van tijdelijke aard zijn. Burgemeester Smolders daar over: „Ja, vroeger la daar wel ver gunning voor verleend, maar dat ge beurt nu niet meer. Aan Nieuwe We tering mankeert zo het een en ander en we willen proberen dat dorpje op goed niveau te brengen. Eén van de dingen waaraan Je dan moet vasthou den is dat er normale stenen huizen worden neergezet En daarvoor heeft de heer Los vergunning gekregen. Met houten huizen doe Je een stap terug". De heer Los wil zijn woning nu al leen maar verkopen. Kan hij daar voor niet wat meer tijd krijgen? Bur gemeester Smolders: „Die bungalow had er nooit mogen komen Hij staat er nu al ongeveer een maand. In die tijd had hij hem moeten verkopen". De belasting heeft de bungalow nu in beslag genomen. Is dat giste ren van invloed geweest om geen ver dere stappen meer te ondernemen? Burgemeester Smolders: „Nee De belasting kaï. die bungalow in be slag nemen, maar dat verandert niets aan het feit dat hij afgebroken moet worden. Het een staat los van het an ders. Ik heb tegen de politie gezegd oe zaak maar even te laten rusten, na dat ik gehoord had dat de heer Los dreigde onze mensen met gier te spul ten. Dat was het ons niet waard, daar stellen wij onze mensen niet aan bloot. Ik had niet verwacht dat de heer Los zo zou reageren nadat hij de zaak tot voor de rechtbank toe had verloren We zullen ons nu rustig beraden wat we gaan doen. Maar die bungalow moet weg, dat is duidelijk".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11