IEER VRIJHEID VOOR DE WERKNEMER elf kiezen wanneer Eginnen en anneer eindigen Prins Borghese niet te bereiken Interessante proefneming Schade ingehaald Rondgekeken bij de juwelier. Modieuze broche gekocht Kostte f 110.-. Echt goud natuurlijk. IDAG 19 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD De juweliers Tan Nederland „Is die gouden broche van jou al tien jaar oud? Waanzinnig, zeg. Lijkt me een goed idee om es een nieuwe te kopen." ADVERTENTIE et dagelijks arbeidsritme in onze fa- ien en kantoren kent zijn ijzeren pegels, de plicht om het werk aan te pn en te verlaten op de door hogere itcn streng afgebakende tijdstippen is van zeker niet de minste. \ls men de werktijd wat losser zou nbeleven, daagt er mogelijk wel hoop. aantal Nederlandse bedrijven pleziert personeel al met de glijdende werktijd, een systeem dat ervan uitgaat dat men mag kiezen uit meerdere tijdschema's om de 7 of 8 daguren vol te maken. Tiendui zenden Westduitse arbeidskrachten bele ven al een andere werkelijkheid: zij mo gen zelf de uren selecteren waarin de pro- duktieslag meebeleefd moet worden. Eer lang zal het in Nederland misschien ook nog eens zover zijn. ten en held van het laatste uur uit de tijd van Mussolini. Prins Borghe se werd gisterochtend uitgenodigd in het paleis van justitie te verschij nen om er rekenschap af te leggen van zijn daden als oprichter en in spirator van het zogenaamde Fron- te Nazionale, een van de meest ex- treem-rechtse en een van de meest actieve splintergroepen buiten 't par lement. Het is duidelijker geworden dan gisteren nog dat de acties van de Justitie zich voornamelijk tegen dit Fronte Nazionale richtten. In 't kan toor van Prins Borghese in Rome werden documenten gevonden met oproepen aan de bevolking die had den moeten worden voorgelezen via het door het front bezette radio en televisiestations. Prins Borghese ls op de uitnodi ging van de rechter om te verschij nen. niet ingegaan. Wel daagde er een van zijn advocaten op die kwam vertellen dat de prins niet zo snel aan de uitnodiging gevolg had kun nen geven omdat hij zich niet in Ro me bevond. De prins bewoont 'n villa buiten Rome. het Palazzo Borghese in het 50 km ten zuiden van de hoofdstad gelegen boerendorp Arte- na. Wie het kasteel opbelde kreeg te horen dat de kasteelheer zich in Ro me bevond en wie daarop zijn bureau in Rome belde, kreeg helemaal geen gehoor meer. ROME <GPDI Na de berichten over de verijdelde staatsgreep heb ben de Italianen de dag van gisteren zonder opzienbarende bewijzen van onrust doorgebracht. Zoals zich al meteen liet aanzien was er geen sprake van paniek, hoewel de minis ter* van Binnenlandse Zaken in de Senaat en Kamer de parlementariërs toch aanraadde de zaak niet te on derschatten. Gisteren concentreerden de acties zich ook voor het eerst met zoveel worden rond de kleurrijke figuur van Prins Valerio Borghese, telg uit een van Italiës roemruchtste geslach- (Van onze correspondent) kt eenzame begin kunnen we geval de blik al richten op oratoria en kantoren van het klijke Shell-Laboratorium in rdam, een bedrijf dat zijn rerkneniers voortaan zelf zal welke uren zij de arbeid men beëindigen, niemand verbazen te verne- Bt de waarden van het vroe- tijdperk allerminst zullen !en in het reusachtige re- lomplex. Ook Shell kan het iwille van zijn concurrentie- niet veroorloven 2000 Am- imers geheel de vrije hand ;en als de werkdag inge- open ^oet worden, een hoogzomer- aan het IJ zou dan al gauw induwen op het majestueuze indeel werpen. y jktijk van het systeem wil tn de vrijheid geniet om op wenst moment tussen acht half tien 's morgens te be- Na afloop van de dagtaak tijdstip van besluitvaardig- Essen vier en zes uur. De ar- jstatie mag in maximaal i een half uur geleverd wor- 11 aar het mag natuurlijk ook *1-1 minder. De voorschriften iel dat men tussen half tien uur in elk geval zijn werk en dat de batige en nadeli- o's aan werkuren de tien logen overschrijden. Het hctreme voorbeeld ts dat men a ;ne maand tien uur teveel om da a in de volgende twintig overuren aan vrije beleven. naanden augustus, september Al Bber hebben 165 werknemers erkt aan een proefperiode, indingcn zijn neergelegd in fig rapport, dat slechts voor -i sebruik mag circuleren, maar I MB public relations-functionaris D Kunst toch wel enkele ten wil citeren. vraag naar de positieve en te kanten van het experi- hamen op het terrein van het vervoer slechts elf bezwaren binnen, afkomstig van werknemers die de minitieus georganiseerde au to-poules (veer employees die in één wagen af en aan redenin gevaar zagen komen. De andere reacties waren positief54 bijv. waarin de mogelijkheid om de verkeerspieken en de terugkerende kudde te ontlo pen als een heilsboodschap werd beleden en 33 waarin het het soepe ler aanpassen aan de dienstregelin gen van het openbaar vervoer blij ter sprake kwam. Er was ook een vraagje over de vrije tijd: 75 werknemers applaudi- seerden al of niet eigenmachtig voor het buitenkansje om na vieren met hun echtgenote te kunnen win kelen, 64 anderen, die zich moeilij ker in de warenhuizen wagen, spra ken in algemener maar even opge ruimde zin over de grotere moge lijkheden op het gebied van de vrije tijd. „Natuurlijk", zegt de heer Kunst, „als zo'n man om half vijf moe is of ineens trek in een partijtje bil jart heeft hoeft hij niet meer te blijven. Er moet natuurlijk altijd sprake zijn van overleg en samen spel met collega's en chefs, maar daarover maken we ons niet onge rust. In de proeftijd is niet geble ken dat er moeilijkheden zouden kunnen ontstaan doordat bijv. een team van drie mensen ineens tege lijk te laat wil komen of te vroeg wil weg gaan. Vermenselijking wheit de klok" Een algemene tendens die er wel in lag was dat men geneigd is om vroeger te komen. Men kan dan voor vijven weg. men heeft meer aan de vrije tijd Het is verder zo dat er voor ons experiment veel in teresse is vanuit het Nederlandse bedrijfsleven. Dat is ook wel begrij pelijk. Er is hier immers sprake van een vermenselijking in de ver houding tussen werkgever en werk- nemen. De laatste krijgt een gevoel van eigen verantwoordelijkheid voor zijn werk. Hij hoeft niet meer te vragen om een gunst, maar maakt gebruik van een recht". De reacties van de 165 personeelsle den, de groep voor wie in augustus de prikklok de horlogerie van de industriële revolutie in ere werd hersteld, getuigen van een even warm vertrouwen. Een van hen. de heer H. Hulsman, werkzaam op de documentatieafdeling en voorzitter van de gekozen leden van de on dernemingsraad. verstrekt de vol gende bevindingen: „Het eerste voordeel is natuurlijk dat je kunt komen en gaan wan neer je wilt. Ik heb in die periode meegemaakt dat een familielid overleed. Normaal krijg Je daar geen verlof voor. Maar ik was al een aantal keren een half uur vroe ger begonnen. Ik kon nu voor de begrafenis vrijnemen. Ik heb er steeds naar gestreefd om hier om acht uur te zijn. Dan heb je dat half uur al gewonnen. Mijn bedoeling was om een halve vrije dag bij elkaar te sparen. Maar dat lukte niet. De praktijk was toch dat je 's middags om vier uur vaak zei: ik voel me wat lui. ik ga lekker naar moeder de vrouw. Zij vond dat natuurlijk prachtig. Ze heeft ook zo enorm genoten toen ik op haar verjaardag een uur langer aan het ontbijt ben gebleven om er een feestje van te maken". Het geweldige van deze regeling is ook dat Je door een paar minuten veel meer tijd kunt winnen. Ik woon in Castricum. Vroeger toen iedereen pas om vijf uur weg mocht, miste fk net d e trein van vijf over vijf. Dan werd het half zes en was je om zes uur thuis. Nu ga ik een paar minuten voor vijf weg. ik heb wel die trein en ik ben om half zes thuis, een half uur eer der. Persoonlijke vrijheid Ik zie totaal geen nadelen aan deze regeling zitten. Er zijn een paar collega's die zich zorgen maken over de vraag wie er betaalt wanneer bijv. alle treinen door winterweer een uur te laat komen. Daar wordt dan nog door de leiding over ge praat. Maar ik zelf ben wel eens drie kwartier te laat gekomen door Shell-laboratorium in Amster dam waar de proef genomen wordt. een ontzettende verkeersopstopping. Ik ben daarover niet naar mijn baas gegaan, ik heb het ervaren als behorende bij een spel. dat Je veel persoonlijke vrijheid geeft. Je wilt 's middags wel eens bood schappen doen Vroeger ging dat niet, je hoefde het niet te vragen. Nu doe je het, Je hebt nog een sal- dootje of je haalt later die tijd weer in. Maar wat het wel ls: als werknemer ervaar je alles als een j veel prettiger menselijker gedrag, je j kunt zelf over zoiets beslissen. Zo heeft iedereen van de 165 het ge- 1 voeld. De anderen zullen het straks 1 ook merken. Ze staan ook al te trappelen van ongeduld: wanneer Romen wij aan de beurt". Tweeërlei voordeel We xijn terug bij de heer Kunst. Hij erkent: „Natuurlijk zijn de voordelen er ook voor de werkgever. Iemand die door een verkeersop stopping een half uur te laat komt moet die tijd nu inhalen. Vroeger was dat natuurlijk niet zo. Maar wat belangrijker is: vroeger kon men om half vijf geen proef van een uur nemen. Nu kan dat gemak kelijk. Onze werkdag is natuurlijk wel even anderhalf uur langer ge- worden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21