Ook vrouw achter ietijzeren gordijn99 wil modieus zijn DE DOE-HET-ZELF KRAKT Blazer/hotpants combinatie bij Govers deed het goed Costa-Brava Horloge voor penningmeester kost het handen vol geld Kroost- reizen WERK VAN DE LEERLINGEN VOOR OUDERS PAGINA 13 ADVERTENTIE 4 x per week per KLM vanaf f 378, hotels I DE MAGNEET nu de meest complete reisorganisatie TER AAR De leden van de katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid melden in Ter Aar een jaarvergadering. In het be stuur werden herkozen A. G. de Rijk en Th. A. Zevenhoven en het be stuur werd uitgebreid met twee le den, de heren Th. van Klink en L. C. M. Elsgeest. Drie leden van de af deling vierden hun zilveren jubileum. C. Schreurs, M. Tule en P. C. v. Veen. Districtsbestuurder J. Wou ters spelde met een toepasse lijk woord de Jubilarissen het zilve- renbondsinsigne op de borst, hun da mes kregen bloemen. Dat penningmeester A. G. de Rijk de waardernig van allen had bleek uit het feit dat hij werd verrast met een polshorloge. fpAQ 19 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD [TWIJK Bach's Matthaus m is een uitdaging in de mu- (schiedonis. Missen, requiems jteeds opnieuw vervaardigd, noch Haydn, Mozart, Beetho- Brahms, Brucknex hebben ooit fission beraamd, hoewel hun de nn de monumentaliteit niet nt Beethoven zou van zijn een ondergaande held heb- (snaakt. r zou in Beethoven rgeen werkelijk evangelie heb- joorgeklonken, geen uitzicht; ting en noodlot alleen. De stof nog even actueel als in 1740 wereld is nog even vol van en grote Kajafassen en Hero- Judassen en Pilatussen en os wordt eeuwig doox gekrui- Het is Bach's onmetelijke srid, dat hij over de tijden heen iten heeft en begrepen worden 9wie zou er „O Haupt voll Blut funden" verbinden willen met art al? wijk heeft nu ook door het ini- [van Admiraal's „Halleluja" de jus traditie. Wel biedt „Cleijn geen gotische entourage, maar er een openingskoor op slag jientaal opent en een fascine- evangelist door zijn inlevensta- prasi regisserend, de gebeurte- m de hand neemt, is de plaats oen neerzit van geen overwe- M belang meer. Men wordt uit de jiracht en toeschouder gemaakt n nimmer uit het geweten van V ssheid weegerukt sjacherpro- aarin de richtende gerechtig- ich de handen in onschuld wast it relzieke gepeupel in koor geestelijke overheid de moor- verkiest boven de prediker waarheid. 'Was ist Wahrheit?' vraagt Pilatus. Ja, wat is dat: waar heid. Het voorhangsel van de Tem pel scheurt in twee, de aarde beeft en uit de martelpaal op Golgotha is een revolutie-idee de wereld inge gaan, de grootste misschien die de aarde kent. Passionen zingen is tra ditioneel deze revolutie gedenken, die dit inhoudt: ja tot God, neen te gen de beulen en misbruikers van de letteren van de wet. Wanneer een koor vocaal en in strumentaal samen en een team solisten dit gedenken, zodanig ópvoe- ren dat het als levende waarheid na blijft, dan is de vraag gewettigd of de gebruikelijke concertgebonden kritiek geen beschavingsinsluipsel is. Opvoeren, zeiden we. Men kan een Passion ook slechts uit-voeren, dat is een andere zaak. Geen der medewer kers heeft het in virtuoos vertoon gezocht, in een kerkelijk werk zijn onzelfzuchtigheid en soberheid eis. Het koor, dat over een verwonderlij ke wendbaarheid en een haast pro fessionele slagvaardigheid beschikt, toont ondanks een ledental van ver over de honderd geen spoor van mas saliteit. De grote groep Lenteklokken voegde zich voorbeeldig in op de plaatsen waar Bach ripieno-verster- king voorschrijft of waar dit door de praktijk gebruik werd. Met tempo en opvatting, van openingskoor en ko ralen kunnen we hartelijk in stemmen. Het samenspel tussen en met al de overige betrokkenen, or kest en obligaten, orgel (Gert Oost), klavecimbel (Tijn van Eijk), solisten liet niets te wensen en iedereen heeft zich volledig ingezet, omdat de artistieke basis daartoe aanwezig was. De grote veroveraar werd de evan gelist Chris van Woerkom die de 1300 in de zaal in verrukking bracht. We hoorden hem zeker twintig maal al, maar in deze mate magnifiek en gaaf nog niet. Even volledig gaaf en magnifiek de sopraan Annette de la Bije. Maar ook de vier anderen oogst ten de algemene dankbaarheid. Henk van de Brink in de Christus -rol Mattheus-Passie in Katwijks sporthal. (Foto Van Duijn) voorop, al had hij even een aanloop j nodig om in de vorm te glijden: rustig, nobel, goed dragend, bijzon- I der van timbre; de alt Martha van I Kerkhoff met haar donker door- gloeid zangorgaan; de 2de tenor An- i ton Trommelen, overal zuiver van lijn, gewichtloos, raak en rank; de bas Jan Hulsbos, fris, direct en ruim in de stemvoering. KEES VERHOEF. DAPEST (AP) In de lan- een midi-jas twee maanden kost, moeten de v.-ouwen veel moeite doen om zich te kle- tlgens de nieuwe mode. Bijna al hebben de vrouwen in de süanden een tweede baan, gen hebben er zelfs drie of arivé naaister is de toverfee, nieuwe modellen namaakt uit tgelezen westerse modebladen, rschau biivoorbeeld maakt ze «n paar honderd gulden een dat is een derde van de »r een confectiemodel. fl aaisters moeten heel hard ge- hebben, want in Warschau zie bedekte knieën dan in We- "iar toch veel ruimer geleefd a met de kleermakers, kap- tboenmakers en onderwijzers, leze categorie voor vrouwen de mogelijkheden genoeg geld tenen. ?er, in de Stalinistische tijd, gemiddelde burger wel geld, on het nauwelijks uitgeven, er veel te koop, maar zijn de veel te hoog voor de gemid- ttlarissen die lopen van f 210 and in Bulgarije tot f 620 in k annen Poolse vrouwen „Dior" kopen, maar omdat een wim 30 gulden kost, doen ze ttdisch. •ffltjas die het best betaalbaar vrouwen van achter het „ijze lt lÜJn", is een lamsjas, die toch nog meer dan een Bulgaars maand salaris kost, al is dat dan de helft van de prijs voor zo'n jas in het Wes ten. In Joego-Slavië benadert de le vensstandaard het meest de westerse. In de winkels ligt een groot assor timent goederen, ook luxe artikelen, die soms geïmporteerd worden en soms in het eigen land gemaakt zijn. Maar hoewel een Franse trui van een beroemd merk hier minder kost dan in Parijs, kost hij nog altijd een der de van een gemiddeld maandloon. ADVERTENTIE MumuuuumuM met oppas-service. Costa del Sol, Costa Blanca en Gardameer DE MAGNEET n.v de meest complete reisorganisatie wereldnieuws, het parlementaire nieuws en al het andere .andermans" nieuws vindt u In ieder dagblad, ook in het LD. Maar het doe-het-zelf nieuws, het eigen nieuws van uw Semeente, uw scholen en uw verenigingen, kortom het fieuws dat u zelf maakt en helpt maken, vindt u - zo uit- jebreid - alleen in het Leidsch Dagblad. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve Prijs. n Ik word abonnee per 3 april '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld er. noteer mij aansluitend als abonnee. 54am: edres: Plaats: l'ronummer: toje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder ^stzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer H Leiden. Omdat de vrouwen die luxe-artike len willen hebben, ze kopen als ze op reis zijn in het Westen, is er nu in Belgrado een filiaal van miss Dior geopend. Veel vrouwen zien er modieus uit, maar slechts enkele kunnen zich ver oorloven alles te kopen. Een vrouwelijke arts vond de kle ren in de winkel voor haar nog te duur, hoewel ze een behoorlijk sala- ris verdiende. De vrouwen hebben maar erg wei- nig luxe. De gelijke rechten voor de vrouw bleken in de praktijk neer te komen op gelijke rechten op heel hard werken, speciaal voor de oude re ongeschoolde vrouw. En als de Jongere vrouwen hun j kinderen naar de staatscreches bren gen, lopen deze de kans alle kinder ziektes te krijgen, die daar voorko men. Het resultaat is dat de vrou wen weer arbeidsuren verliezen als deze hun zieke kind moeten ver plegen. Ze hebben genoeg te eten, alleen is de keus erg klein. Het enige soort vlees dat volop te koop is, is varkensvlees. Olijven eft bananen i zijn een zeldzame luxe. Ook hebben ze niet veel werkbe- sparende apparaten. Een koelkast kost twee maanden Pools salaris, een stofzuiger een half Joegoslavisch maandloon. HAZERSWOUDE De leerlingen van de r.k. Groenendijkse basisschool, „Pius X" zijn met 129 persoontjes de „mini-school" ln de gemeente Ha- zerswoude, wat creativiteit en expres sie betreft zijn ze dat niet. Gister avond konden de ouders zich hier van overtuigen tijdens een tentoon stelling van door de scholieren ge maakte tekeningen en handwerk én tijdens de opvoering van Benney Vredens musical „Adieu Paris". gaan maken. Gaucho's kwamen er bij Govers niet aan te pas. Ook het mantelpakje weer in ere hersteld kwam goed uit de verf. Het Jasje valt over de heupen en is ge- tailleerd. De plooirok valt net iets o- ver de knie. Bij de mantelpakjes 1a ook de madras-ruit in tere kleuren weer helemaal in. Bij de japonnen, eigenlijk met toch nog veel midi viel op de pelerine- mouwtjes en diepe splitten in de rok, als deze tenminste niet geplooid was. Onder die splitten zat dan meestal een leuk shortje. Ook de avondkleding was beeldig en geraffineerd; er mag heel wat grote splitten van achteren of vac voor en lage tot zeer lage v-hale dé- colté's. Het materiaal was zijde of georgette en er werden veel omslag doeken bij gedragen. Voor de as. bruidjes had Govers een Japon la ten breien, een eenvoudig wit Jurk- Je met margriet-mouwtjes. Henriëtte d. Hoeven De kapper in het duurste hotel van Sofia moet het haar van zijn klan ten wassen met koud water. Ofschoon de meeste mensen er goed en warm gekleed uitzien, zijn er al tijd wel een paar artikelen niet te krijgen; de éne week dit niet en de volgende week dat niet. Afgelopen winter waren er in Praag geen pan ties te koop. Een westerse vrouw die de reisleidster een paar nylons gaf, kreeg een hartelijke omhelzing als beloning. Het leven is voor deze vrouwen niet gemakkelijk, maar dat betekent niet, dat ze nu niet meer hun best doen er zo modieus mogelijk uit te zien. Men hoeft alleen maar naar de goedgeklede vrouwen in de straten van Warschau of Boedapest of Boe karest te kijken,, om eraan herin nerd te worden dat de macht van de vrouw, waar dan ook, niet onderschat mag worden. AMSTERDAM Frank Govers voerde in z'n collectie voor deze zo mer steeds weer een nieuwe Lilian Harvey ten tonele. Zijn middagjur ken, pakjes en mantels leken zo uit haar periode te zijn overgewipt. Maar het was beslist een Harvey, die zich goed aan het modebeeld van "71 had aangepast want ze droeg ook mooie hot pants. Bij Frank Govers bleek weer eens hoe belangrijk vooral bij zo'n klein broekje, dat perfect moet passen, snit en stof is. Govers com bineerde de hot pants met capes, bla- zers, fijn gesneden tuniekjurkjes, en toppers. Bij de cape en ook bij de mantels viel de grote zijsplit op. De blazer, 'n onvermijdelijk stuk in onze gardero be, in combinatie met de hot pants geeft 'n sportief en toch elegant ge heel, Govers combineerde b.v. een effen bruin shortje met een geruite blazer in bruin/wit, daarbij werd *n leuke gamiachtige pet gedragen, om zo mee weg te lopen Voor de hot I pants, in alle denkbare arrangemen ten, gebruikte Govers wol, garber- dine en voor de avond georgette. Ook het folklore-idee kwam bij Govers naarvoren, dit kwam tot uit drukking in de grappige patch-work pakjes van bedrukte stof. Wie zo'n pakje in de kast wil hebben hot pants met strakke band en wat balon achtige pijpjes en een hes met pof mouwen moet er wel f 198 voor over hebben. Ook het broekpak, al enkele Jaren een veelgevraagd arti kel ontbrak niet. De blazer, afgebiesd met een contrasterende kleur en lan ge pantalon moet het deze romer

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13