Tegenstrijdige opvatting ver de gevechten in Laos Bent u het type voor het doe-het-zelf-kapsel? }roces My Lai: geen antwoord op oude vragen brengt let Finse abinet jn val CONCESSIES VAN PRESIDENT CHAN Op voorwaarden steun Europa aan Nasa Golf van bankroven teistert Frankrijk B52-bommenwerpers met raketten beschoten [Ontwrichting" Tegenover Oostpakistaanse leider Cubaanse wet tegen luiheid DERDAG 18 MAART 1971 tiEIDSCH DAGBLAD PAGINA SEATTLE, SAIGON, WASHINGTON (AP, AFP, Reuter) Terwijl generaal William C. Westmoreland, stafchef van het jnerikaanse leger, de terugtrekking van de Zuidvietnamese roepen in Laos omschreef als „hergroepering met het doel jeuwe logistieke complexen van de vijand binnen te dringen", 4erd: in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon bevestigd, dat de en Zuidvietnamese stellingen aan beide zijden in de grens met Laos gisteren en vanochtend vroeg opnieuw ader zwaar artillerievuur hadden gelegen; een formatie Amerikaanse B52-bommenwerpers vanoch- d vroeg vanaf Noordvietnamees gebied beschoten met iAM"-raketten van Russische makelij, juist toen de toe een actie boven Laos wilden uitvoeren. Geen van de itellen werd geraakt. een persconferentie in Seattle [Westmoreland verder: „De vij- U moest zijn troepen hergroepe ren voorraden meenemen, die be id waren voor zijn strijdkrachten ■bet zuiden. Die voorraden moes- l worden gebruikt voor de troepen (Van onze correspondent) IINKI Premier Ahti Kar- ïnen van Finland heeft gister- Dd het ontslag van zijn vijfpar- jpkabinet ingediend bij president ï^ponen De Finse regering is ten tracht door de weigering van lunistische fractie te stem- voor een opheffen van de prijs- op huren en enkele levensmid- Een compromis-voorstel om de prijspolitiek door een com- te laten bestuderen bracht oplossing evenmin als een po- van president Kekkonen, die de ïünisten in de regering wilde uden. huidige regering kwam na veel ijkheden de vorige zomer tot en was een vijfpartijencoalitie lande uit Centrumpartij, dse Volkspartij, Liberale Volks- plus de twee linkse partijen,' al-democraten en Cov.munis- larlementaire basis van deze re- ig was uiterst sterk, men bezette de 200 mogelijke zetels van de communisten er idertig hadden. De nu overblij- e 108 zetels zijn weliswaar genoeg 'erder te regeren maar ondanks heeft premier Karjelainen het ag ingediend. Men verwacht dat dent Kekkonen de sociaaldemo- fn zal voorstellen de drie open ken in het kabinet te bezetten foor het vertrek van de commu- m zijn vrijgekomen. Een besluit over zou genomen worden op de tvolgende partijvergadering van ocialisten op 24 maart en de re- ag blijft aan tot dan. Nieuwe ver- ngen behoren ook tot de moge- leden. die werden geconfronteerd met het Zuidvietnamese leger, dat met zijn operatie in Laos het noord-zuid ver voer langs de Ho-Tsji-Minh-weg grotendeels heeft ontwricht." Hij zei tenslotte te hopen, dat die ontwrich ting het gehele regenseizoen zal voortduren. Hoewel aanvallen met raketten van af Noordvietnamees grondgebied al vaker zijn voorgekomen is het de eerste keer dat 't Amerikaanse op perbevel in Saigon hiervan officieel melding maakt. Waarnemers in Sai gon zijn van mening dat er een duidelijke verontrusting van de Amerikanen uit spreekt omdat ener zijds de F-105 jachtbommenwerpers er niet in geslaagd schijnen te zijn alle stellingen voor het lanceren van deze raketten te vernietigen en de aanvallen er anderzijds op kun nen wijzen dat de Sowjet-Unie de hulp aan Noord-Vietnam heeft ver hoogd. Hoewel hier van geen beves tiging is te krijgen houdt men er rekening mee dat de Verenigde Sta ten weer naar de „reactie ter be scherming" zullen grijpen en op nieuw Noord-Vietnam zullen gaan bombarderen. Noordvietnamese artillerie heeft vandaag voor de vierde achtereen volgende dag de zware beschietingen van de Amerikaanse basis Khe Sanh bij de Laotiaanse grens voortgezet. Tegen zonsopgang werden binnen een half uur 100 granaten op de ba sis afgevuurd. In 1968 is Khe Sanh, dat op 8 km van de Laotiaanse grens en 23 km van de gedemilitariseerde zone op Zuidvietnamees gebied ligt gedurende 77 dagen door de Noord- vietnamezen belegerd. De beschietingen hebben slechts weinig schade aangericht, ook al zijn enkele granaten op het helikop ter vliegveld van de basis ingesla gen. Het ziet er verder naar uit, dat de vijand door een krachtig gebruik van het luchtdoelgeschut de overmacht van de Amerikaanse luchtsteun wil breken. De Noordvietnamese minis ter van Defensie generaal Giap schijnt er op uit te zijn om zo de be voorrading en evacuatie van Zuid vietnamese militairen onmogelijk te maken. PHOENIX (AFP) De Fransman Jean Bernard Lagarde, verbindings man van de zestien landen van de Europese ruimtevaartconferentie, heeft dinsdag in de VS verklaard dat Europa bereid is aan het Amerikaan se ruimtevaartprogramma een ruim 3 Vi miljard gulden bij te dragen, mits Amerika de beperkingen op het lanceren van communicatiekunstma nen van Europese landen opheft Lagarde zei dit op het congres over de komende ruimtetaxi, dat in Phoenix in Arizona wordt gehouden. De landen uit wier naam hij sprak zouden zich tot een besteding van Grootste kerncentrale In het| noordwesten van West-Dutsland j wordt binnenkort begonnen mei de bouw van een atoomcentrale die de grootste ter wereld wordt. De centrale komt aan de Weser, moet in 1975 i of 1976 in bedrijf genomen worden j en zal per jaar ongeveer negen mil- jard kilowattuur elektriciteit leve- ren. Het project gaat ongeveer 750 miljoen gulden kosten. De centrale komt tussen de steden Brake en Nor- j denham te liggen. HAVANNA (AFP) - Op Cuba kan men voortaan niet meer ongestraft lui zyn. Irf Havanna is gisteren een wet uitgevaardigd die voorziet in maximaal twee jaar gevangenisstraf voor hen die weigeren te werken. Op grond van de stelling dat het werk evenzeer een recht is van de staat als een plicht voor het individu kar men bij overtreding van de wet naar een werkkamp worden gestuurd, of voor twee jaar naar een instelling voor heropvoeding of zich proberen te bekwamen in proauktieve activi teiten. honderd miljoen dollar per jaar ge durende de komende tien jaren kun nen verbinden voor deelneming aan het „post-Apollo-project". Wanneer Europa echter geen garanties krijgt, dat het met behulp van Amerikaan se raketten eigen communicatiekunst manen kan lanceren, zal 't zich ver plicht zien eigen Europa-3-raketten te gaan vervaardigen, wat op meer dan twee miljard gulden zou komen. Lagarde verzocht de VS tegen eind april of begin mei te antwoorden. Woordvoerders voor het Amerikaan se ruimtevaartprogramma hebben al laten weten dat de VS een dergelijke garantie niet kunnen geven zolang de 76 landen die lid zijn van „Inte- slat", het consortium van verbin dingskunstmanen, daarin niet heb ben toegestemd. Europa wil tussen 1976 en 1985 een tiental verbindingskunstmanen lan ceren. Noodtoestand op Ceylon Op ge heel het eiland Ceylon is de nood toestand afgekondigd. Militairen heb ben wachtposten ingericht op alle strategische punten in het land. Op Ceylon was er eigenlijk al sinds 7 maart sprake van een noodtoestand toen premier mevrouw Bandaranai- ke het leger, de vloot en de lucht macht in staat van paraat heid bracht om wet en orde te hand haven met het oog op anti-Ameri kaanse demonstraties. De Britse Horse Artillery oefent hier voor de opening van het komende zomerseizoen in het Londense Home Park. Brandgevaarlijke dekens Een on afhankelijke Amerikaanse consumen tenbond heeft ontdekt dat dekens met 35 procent rayon kunststof bij aanraking met vuur binnen één se conde in brand vliegen. Dekens, ge heel uit acryl vervaardigd, hebben daarvoor vier tot vijf keer zoveel tijd nodig, en wollen dekens kwamen in het geheel niet tot ontbranding als men er een brandende lucifer op liet vallen. VOETBAL Voor de eerste divi sie van de Engelse league is gister avond de wedstrijd Newcastle Uni ted—Everton gespeeld. Newcastle won met 21. DACCA (REUTER) President Jachja Chan van Pakistan is aan één van de vier eisen van de Oost- Pakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman tegemoetgekomen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de schietpartijen die zich hebben voorgedaan tijdens de eerste week van de massale campagne van on gehoorzaamheid in Oost-Pakistan In een officiële aankondiging na afloop van de tweede ronde van be sprekingen tussen president Chan en sjeik Moedjiboer staat dat het on derzoek zal worden geleid door een rechter van het Oost-Pakistaanse hooggerechtshof en dat drie andere leden van het hof door de Oostpa kistaanse regering zullen worden be noemd. De opzet van het onderzoek komt zodoende volledig tegemoet, aan de beschuldiging van sjeik Moedjiboer dat er zonder meer werd geschoten op ongewapende burgers. De andere eisen van de sjeik te rugtrekking van de troepen binnen de kazernes, beëindiging van 't mi litaire bestuur en overgave van de macht aan de vertegenwoordigers van het volk zullen naar men aan neemt moeilijker worden verwezen lijkt. In de Oostpakistaanse hoofd stad Dacca is echter een sprankje hoop gaan dagen met de> komst van de vroegere opperrechter Alvin Cor nelius. Hij was minister van Justitie in het vorige maand door generaal Jachja Chan ontbonden burgerka binet en schijnt de grondregels te hebben opgesteld die moeten leiden tot een terugkeer in fasen van een militair naar een burgerbestuur in Pakistan. Sleutel Het tweede onderhoud gisteren van Chan met Rachman duurde een uur. dat van dinsdag 2% uur. Hoewel sjeik Moedjiboer meedeelde, dat de tweespraak wordt voortgezet, is geen tijdstip voor de volgende bij eenkomst vastgesteld. Sjeik Moedji boer antwoordde ontkennend op de vraag, of het tweede gesprek abrupt was afgebroken. Enkele minuten voor zijn vertrek was de voormalige opperrechter Alvin Cornelius, die minister van Justitie was in het vo rige maand door generaal Jachja Chan ontbonden \>urgerkabinet, bij de presidentiële residentie aange komen. Cornelius, bleef nog lang bin nen. Hij wordt als 'n sleutelfiguur beschouwd in de constitutionele cri sis, die Oost-Pakistan op de rand van afscheiding heeft gebracht. Mo gelijk wil Jachja Chan nu, dat Cor nelius de Juridische overgangsbasii zodanig aanpast dat Moedjibs feitè- lijke macht in Oost-Pakistan wette lijke bevestiging krijgt. Dertien terechtstellingen Der tien leden van een Perzische onder grondse organisaie, die in een krijgs raadproces achter gesloten deuren waren veroordeeld wegens moord, ge wapende roofovervallen, het onwettig bezitten van vuurwapens en 't ver valsen van regeringsdocumenten, zijn gisteren door een vuurpeloton te rechtgesteld. GRENOBLE (AFP, DPA) De golf van banditisme waarbij gijze laars gemaakt worden houdt in Frankrijk niet op. Voor de tweede maal op dezelfde dag en voor de vierde maal deze week overweldigden boeven gistermiddag een gijzelaar om him plannen te verwezenlijken. Twee schurken sloegen in een garage in Grenoble een autoverkoper bewuste loos nadat zij hem hadden gedwon gen in zyn eigen auto te stappen. Zij namen met dezelfde wagen de vlucht, maar werden even verderop door een wegversperring tegengehou den nadat de politie door getuigen direct was gewaarschuwd. Toen de bandieten dreigend met hun wapens uit de auto kwamen schoot de politie één van hen neer. De tweede vluchtte maar kon tegen de avond ook worden gearresteerd. De gijzelaar. Bertrand geheten, bleek licht gewond. Het is niet dui delijk wat de boeven precies van plan waren. Gisterochtend hadden bankrovers in Parijs een baby als gijzelaar ge bruikt. Eén der rovers rukte het kind uit de handen van de moeder en hield het een revolver in de nek. De twee anderen lieten zich door de kassier een bedrag ter waarde van 4.000 gulden geven. Het drietal gaf het kind aan de moeder terug en sloeg op de vlucht. De politie zocht gisteren nog steeds naar twee van de vijf gangsters die aan de opzienbarende overval op een bank in Toulouse hadden meege werkt. De drie overigen zijn in ar rest. De gijzelaars waren één voor één vrijgelaten. In Trets bij Marseille mislukte een bankoverval door vier bandieten, die drie gijzelaars hadden gemaakt. Na een schotenwisseling met de politie waren er drie gearresteerd, terwijl het grootste deel van het geroofde geld werd teruggevonden. De vierde is nog voortvluchtig. ADVERTENTIE Deze week in Eva: Zestien doe het zelf-kapsels voof het komende seizoen in Eva Praktisch. Plus nieuws over de make-up bij de nieuwe mode en praktische lessen in oogmake-up. Om er straks helemaal make-up-to-date bij te lopen! Ben Koster start een fascinerende reportage over de pogingen van de wetenschap om ons leven te verlengen en van de grote Vlaamse schrijver Gerard Walschap is er een prachtig kort verhaalleven van de grafmaker'. Verder o.a. Premier de Jong als energieke Ram en de wondermooie wandkleden vanAnkie Dael. een open blad Eenmtmmer om te hébben! WASHINGTON Afgelopen »i»S. de dag af drie jaar na massamoord in het Zuidvietna- se dorpje My Lai, werd de eer ronde van hei proces tegen lui- iant William J. Calley, beschul- d van het persoonlijk doden van van de omgekomenen, afgeslo- met het slotpleidooi van zijn 'ocaat. Na vier maanden (45 zit- fldagen) waarin 104 getuigen 'den gehoord, was het aan de ju- om te beslissen of luitenant Cal- schuldig was aan het ten laste 'egde, of niet. Maar hoe het von- ook zal uitvallen, het zal geen woord geven op een groot aan vragen die het proces aan de Ie heeft gesteld. 1 de eerste dagen van het pro- werd herhaaldelijk gesproken de toepassing van het "Neu- berg-principe", het in de proces- tegen de Duitse oorlogsmisda- ers geformuleerde uitgangs- it. dat het uitvoeren van een ooreel bevel even immoreel is het bevel zelf. Het is niet rea- Isch te veronderstellen dat dit Dcipe, Indien van toepassing op huwelijke affaire My Lai, in- daad toegepast zal kunnen wor- door het tribunaal van officie- Het Neurenberg-principe is er de affaire-My Lai dan ook niet te pas gekomen, k Amerikaanse legerleiding, in J&enwerking met het Pentagon. |Wt er van meet af aan voor ge zorgd dat de schande van My Lai beperkt zou blijven tot de schande van (geselecteerde) enkelingen, 't Is zonder meer aangetoond dat de slachting in My Lai in eerste in stantie door een reeks elkaar dek kende hoge officieren in de doof pot werd gestopt. Toen de affaire echter _aan het licht kwam door de publikaties van foto's en door de daarop volgende schokkende ont hullingen van soldaten die aan de actie hadden deelgenomen, werden 25 soldaten en officieren in staat van beschuldiging gesteld. Onder hen bevond zich generaal Samuel Koster, commandant van de divi sie waartoe de compagnie van Lui tenant Calley en zijn superieur ka pitein Ernest L. Medina, behoor den. Generaal Koster, die door de dag vaarding zijn ontslag moest nemen als het hoofd van de militaire aca demie Westpoint waar hij na zijn dienst in Vietnam werd aangesteld, had volgens getuigen persoonlijk voorkomen dat er in My Lai een nader onderzoek werd ingesteld en had genoegen genomen met het rapport van kapitein Medina dal er "omstreeks dertig" burgers in My Lai waren gedood, hoewel an dere rapporten aantallen meldden waaruit te concluderen viel dat er een slachting had plaatsgevonden Hoe ook luitenant Calley en kapi tein Medina zich bewust waren van het gepleegde misdrijf blijkt uit het feit dat zij, hoewel iedere com mandant te velde anders prat gaat op het grote aantal gedode Vietcongstrijders, en de cijfers eer der aandikt dan afzwakt, zich be perkten tot het officieel gerappor teerde cijfer van dertig. De dagvaarding van generaal Koster stelde vele kritische waar nemers van Amerikaanse leger- praktijken destijds gerust. Ameri ka. dachten zij, blijkt eerlijk ge noeg te zijn om niemand te spa ren. Maar op 29 Januari werd op last van de legerleiding de aan klacht tegen generaal Koster inge trokken. Toen er protest dreigde, deelde het leger achteraf mee dat Koster een officiële reprimande had gekregen. Het verzoek van de Jury in de zaak-Calley om generaal Koster te mogen horen, werd door rechter Reid Kennedy (een kolonel) afgewezen als niet ter zake doen de bij de beoordeling van Calley's schuld of onschuld. Koster was de negentiende (van de oorspronkelijk 25) wiens dag vaarding in verband met de affai re-My Lai werd ingetrokken. Twee van de beschuldigden werden tot nog toe vrijgesproken. Het aantal verantwoordelijke personen werd daarmee verminderd tot vier: lui tenant Calley, kapitein Medina, ka pitein Eugene Kotouc (beschuldigd van het verminken van een Zuid vietnamees tijdens een verhoor), en kolonel Oran Henderson (be schuldigd van het in de doofpot stoppen van het My Lai-onderzoek) De obstructie van de legerleiding in de rechtzaak tegen Calley ging zover, dat het kapitein Medina ver boden werd als getuige op te tre den, hoewel hij zich herhaaldelijk beschikbaar had gesteld. Toen Me dina tenslotte op verzoek van de Jury toch werd opgeroepen, werd door het leger een dagvaarding te gen hem ingediend (Medina was tot dan toe alleen in staat van be schuldiging gesteld. Op een soortgelijke manier maakte het Pentagon bekend dat de zaak tegen sergeant Mitchell, die al eerder werd vrijgesproken, op nieuw bestudeerd zou worden voor een eventuele heropening van zijn proces, nadat bekend werd dat ook Mitchell zou getuigen in de Calley- zaak. Het is moeiljjk uit deze ac ties van leger en Pentagon geen po ging tot pressie te lezen om het Calley-proces te beïnvloeden. Maar belangrijker nog dan het al of niet van kracht zijn van het "Neurenberg-principe" of de po gingen van het ministerie van De fensie en van het leger om de krijgsrechtspraak "in de hand te houden", is wat in Vietnam onder de Amerikaanse soldaten bekend staat als "gook rule" dat wil zeggen: Je kan Je alles permitte ren zolang het een Aziaat is. De "redenering" is, dat aangezien 'n mensenleven voor de Aziaten nu eenmaal minder gewicht in de schaal zal leggen dan voor een blanke uit het Westen, deze blanke Lt. Calley zich ook niet behoeft te bekomme ren om één Aziatisch leven meer of minder. Deze "gook rule" (gook is de Amt rikaanse soldatenterm voor een Vietnamees) was al van kracht lang voordat My Lai in het nieuws kwam. Het betekende in de prak tik dat gerapporteerde moorden en mishandelingen van Zuidvietna- mezen met een 6chijnonderzoek werden afgedaan en dat, mocht het tot een krijgsraadzitting komen, de betrokkene werd vrijgesproken. "Gook rule" creëerde ook de mentaliteit die een nieuw legerjar- gon produceerde, uitdrukkingen als "kadaver-telling" (het aantal ge dode tegenstanders waaronder men, zoals nu bekend is gewor den, niet alleen vijandelijke solda ten rekende, maar ook burgers van Jong tot oud, en zelfs gedode var kens en koeien), "vrije vuur-zone" (een gebied waarin op alles dat be weegt geschoten kan worden, als Is het een kind dat voor de Ame rikanen op de vlucht sloeg), "ver spillen" (het doden van iemand), "neutraliseren" (het platbranden en vernietigen van dorpen) Waar deze termen op duiden is het reduceren van de tegenstander tot een voorwerp. "Het waren alle maal vijandelijken", zei luitenant Calley in zijn proces over de do den van My Lai, "ze moesten alle maal vernietigd worden. Het was helemaal niets bijzonders". Toen kapitein Medina in My Lai Calley tenslotte sommeerde het schieten te staken, zei hij dat met de woor den: „het feest is afgelopen". (De kapitein is nu de administrateur van het lijkenhuis van Fort Mo Pherson in de staat Georgia). Kapitein Medina weerlegde in zijn getuigenis vrijwel alles wat Calley had aangevoerd. HIJ zei nooit de opdracht te hebben gege ven om de burgerbevolking uit te moorden, en achtte zich alleen schuldig aan het vervalsen van het rapport over wat er werkelijk in My Lal was gebeurd en beriep zich daarbij op de medewerking van ge neraal Koster. De jury die over het lot van Calley moet beslissen, zal moeten uitmaken wie van de twe® de waarheid spreekt. Luitenant Cal ley kan de doodstraf krijgen wan neer de Jury besluit dat hij schul dig ls aan moord met voorbedach te rade. HIJ kan levenslang krijgen ln een aantal andere variaties van moord en tenslotte kan hjj ook nog worden vrijgesproken. Uit de nog komende processen te gen de overige drie overgebleven gedaagden zal moeten en kunnen blijken in hoeverre het de Ameri kaanse legerleiding ernst ls om het systeem dat de massamoord In My Lai mogelijk maakte, aan de kaak te stellen. De kans ls echter klein, want het is hetzelfde sy steem, zoals Calley's advocaat George Latimer opmerkte, dat massale bombardementen op nlet- militaire doelwitten goedkeurt en dat "verantwoordelijk ls voor hon derdduizenden vluchtelingen in In- do-China",

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9