w ^„Eigen iWoning" in Leiden ABN Kasobligaties MINISTER: NIEUWE PAUWBRUG KAN BALLY Dekenale Raad sprak over kerk en politiek Wethouder Benthuizen bedankt voor raad INITIATIEF NEMER eJ HANEVELD ROUWT IN GEBOORTE- Een veilige spaarvorm met een hoge rente: rente thans llA - lxh°/o f 100,-per stuk Algemene Bank Nederland j ..De meeste woningen zijn inmiddels bezet. Net als in 's-Gravenzande I blijkt, dat 80 pet. van de toekom stige bewoners nu in woningwetwo ningen woont. Daar horen ze niet, want wij bouwen voor mensen met De Zevensprong ontvangt f. 2.000 Beroepingswerk Bouwen en wonen Wethouders spreken over milieuhygiëne Kruis of munt Nieuws van de universiteit (n DONDERDAG 18 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE ■Schoenen A&t Kenmerk, oem. k,u/<f.Citeii. van Dalen Don,kersice« zi LeLde.n, O'rJ LEIDEN Vijf jaar werkt Leidenaar B.^ r<ï Haneveld aan een plan. Anderen hebben tr eerder de woon-vruchten van geplukt Nu kan hij het binnenkort zelf. Hij is één van de toekomstige bewoners van 35 een gezinshuizen in het Morskwartier, die de stichting Eigen Woning" op stapel heeft. De heer Haneveld, die de stapelloop in april verwacht, is de initiatiefnemer van ;t bouwen van eigen woningen volgens de corporatieformule en secretaris van de stichting. De 53-jarige PTT-employé, werkzaam bij de centrale directie in Den verdiept zich al jarenlang in wo- Bart Haneveld steekt een nieuwe sigaret op, kijkt uit zijn driekamerflat aan de Melchior Treublaan uit over de uitge- Ifrekte landerijen van het toekomstige Vlietpark en gaat vijf fcsr terug in de tijd. Zijn idee ontstond, toen het begrip „huur- (rfasting" viel. Dat was in 1966 ningbouw. Als bestuurslid van de woning bouwvereniging ,,Ons Doel" heeft hij er tien jaar mee te maken gehad. ,,Mijn idee voor „Eigen Woning" is gebaseerd op de grondgedachte van de woningbouwvereni gingen. Die bouwden aanvankelijk huizen voor arbeiders. Er zijn in deze woningwet woningen evenwel te veel mensen geko men, die er qua inkomen niet meer in ho ren. Als zij eruit weg willen en een eigen huis kopen, vallen ze vaak in handen van profiteurs. En dat voorkomt nu net onze stichting, die geen winst maakt". Jk stelde een onderzoek in noen: bet semi-wetenschappelük naar dt bkomensopbouw van bewoners van loningwetwoningen. Ik ontdekte, dat «woners met een hoger inkomen om redenen niet verhuizen. In de (rste plaats voelden ze weinig voor erhuizing naar een duurdere huur woning, die weinig méér biedt dan de pedkope en ze zijn bang om in het „woud" van de particuliere woning- terecht te komen. In de tweede laats ordt het inkomen besteed aan grote vakanties, weekends weg «om de flat te ontvluchten) e.d., waardoor er geen geld over is voor duurder wonen". Veel werk Voor de heer Haneveld was de fi nanciering dus het grootste probleem om op te lossen. „Ik heb tegen mijn vrouw gezegd: begrijp goed. dat het veel werk gaat geven. Al mijn vrije uren gaan erin zitten. Ze zei: doe het maar. Mijn voorspelling kwam Drie soorten looptijd 3 jaar, rente 7%% looptijd 4 jaar, rente 7'/2% looptijd 5 jaar, rente 71/2% Aan toonder De ABN Kasobligaties luider» aan toonder en zijn voorzien van jaarcoupons. Vaste aflossings- en coupondag 1 mei ABN Kasobligaties verkrijgbaar bij alle kantoren van de Door Hans Melkert uit, want ik kon drie jaar achtereen niet met vakantie. Ik heb om te be ginnen gesprekken gehad met des kundigen op allerlei gebied, o.a. met voorzitter en directeur van de Natio nale Woningraad. Die zeiden doen. En toen had ik dus een architect". De Leidenaar vond een financier èn de eerste grond om zUn plannen uit te werken in 's-Gravenzande. ..Het volgende probleem: een aanne mer. Ook die kwam er. Ik weet nog, dat ik een avond tot half drie heb zitten praten. Er ging f 1500 van de bouwprijs af. En als je de stichtings- kosten drukt, gaat de subsidie om hoog. Er kwam een complex van 22 huizen op papier, die f 50.000 kosten, royale eengezinswoningen met cen trale verwarming en centraal anten nesysteem. Kopers waren snel ge vonden, zeker in de kring van PTT- beambten." Inspraak LEIDEN Tijdens een verga dering van de Dekenale Raad van Leiden is uitvoerig gespro ken over de verhouding kerk en politiek. Uit deze discussie is dui delijk geworden, dat het meren deel van de aanwezigen akkoord kon gaan met de stelling, dat christenen zich bij hun politieke keuze niet slechte mogen laten lieden door eigen belangen, doch vooral de belangen van hen, die tot de zwakkere groepen behoren (zowel in eigen land als elders) zwaar moeten laten wegen. Het moderamen van de Dekenale Raad had ter behandeling van dit onderwerp de volgende stelling ge formuleerd: De Dekenale Raad, als gemeenschap van christenen, heeft mede de plicht het terrein van de politiek onder de aandacht van de christenen te brengen en hen er op te wijzen, dat hier een stuk verant woordelijkheid ligt. Het realiseren, van die verantwoordelijkheid ge schiedt via gerechtigheid en liefde. Terwijl de liefde zich in de eerste plaats richt op het lenigen van indi viduele noden, zal de gerechtigheid, zich vooral ook richten op het ge zond maken en helen van structuren, die onrechtvaardig zijn. Dit laatste, geschiedt in de democratiën via de politiek. Hoewel de behandeling van het on derwerp voor- en tegenstanders ont- Zijn idee vond ingang. Momenteel werkt de twee jaar geleden opgerich te stichting het Leidse raadslid W. G. den Dubbelden is er voorzitter van aan de voorbereiding van pro jecten in verscheidene plaatsen. Lei den ls het verst: het wachten is op de bouwvergunning. Volgende week is er voor de toekomstige bewoners een inspraak-avond over kleur van j tegels, materiaal van trappen, plaats i van kasten e.d. LEIDEN De twee organisatoren van de onlangs gehouden derde kunst- en antiekmarkt, de heren G. H. A. Langezaal en P. Bosman, heb ben aan B. en W. een bedrag van f 2.000 overgedragen als batig saldo van deze markt. De oud-burgemees ter. mr. G. C. van der Willigen, heeft indertijd bepaald, dat dit bedrag aan het clubhuis "De Zevensprong" in Leiden-Noord ter beschikking zal worden gesteld voor het jeugd- en bejaardenwerk. Het ligt in de bedoeling, dat van 26 t.e.m. 28 maart wederom in de Stadsgehoorzaal een dergelijke beurs wordt gehouden. Het batig saldo komt nu ten goede aan een aan hou ders van jeugdpaspoorten aan te bie den culturele avond. een Inkomen tussen de vijftien- en veertig mille." Haneveld: „De deelnemers weten precies waaraan ze toe zijn. Ze be talen bijna duizend gulden aan kos ten. Voor de eerste aanbetaling van 10 pet. moeten ze ook zelf zorgen. Daarna gaan ze elke maand rente en aflossing betalen op een speciale bankrekening, waarvan de rente ten goede komt aan de aflossing." Wat gaan de Leidse „eigen-bou wers" per maand betalen? Er komt een lijstje op tafel voor een tussen woning zonder garage. De prijs is f 68.450 en er is hypotheek tot f 61.605. Volgend jaar betalen de 'splinternieuwe eigenaars f 425 per maand, welk bedrag langzaam terug loopt in de subsidiejaren en later op loopt tot f 410 in 1980. Daar blijft het dan bij. „De bewoners krijgen goede huizen. Ze zijn zo verstandig zich als consu- NED. HERV. KERK Bedankt voor Ridderkerk J. Vlijm te Krimpen a/d IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogstede R J. Vis ser, kandidaat te Deventer die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Gorinchem: B. van Zuylekom te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam Chr. van de Poel te Ierseke. Aangenomen naar 's-Gravenpolder L. Vogelaar te Ud- del. Bedankt voor Stolwijk A. Hoo- gerland te Werkendam. Initiatiefnemer B. Haneveld. Op de foto boven, de kop van het terrein in het Morskwartierwaar de stichting „Eigen Woning" bin nenkort gaat bouwen. (Foto's Holvast menten te concentreren. Dat gebeurt gewoon te weinig op het gebied van wonen. Samen kun je een vuist ma ken", zegt de heer Haneveld, die aan vragers van inlichtingen verwijst naar het postbusnummer van de stiohting „Eigen Woning": Postbus 120 in Leiden. Bij spoorlijn De 35 huizen komen op een ter rein in het Morskwartier. Het wordt begrensd door de Smaragdlaan. de Aquamarijnstraat, de splinternieuwe Carneoolstraat en de achterzijde van de bebouwing aan de Hoge Morsweg. De huizen komen aan de eerstge noemde drie straten: aan de Sma ragdlaan tegenover een flat, aan de Aquamarijnstraat langs de spoorlijn LeidenDen Haag en aan de Carne oolstraat tegenover een fors bouwter rein. waarop een bejaardentehuis moet komen. De 35 huizen zf)n van het „door- zont.vpe" met op de begane grond een woonkamer van 8 bU 3.86 meter, een door een glaswand gescheiden forse keuken en flinke hal met toilet. Bo ven zijn drie slaapkamers (geen kleintjes) een douchecel, waarin evenalsin de keuken een aanslui ting is voor een wascombinatie en ruimte voor een bad. De vierde slaap kamer is op de zolder, te bereiken via een open trap (ook de eerste trap Ls open). Op de zolder staat de CV- ketel en is een „afgetimmerde" ka mer met een dakkapel. LEIDEN Bewoners van de Leid se speelstraten Suringar- en Tem- minckstraat komen zaterdagmorgen om 11.30 uur op de televisie. De Stichting Teleac zendt op die tijd op Ned. I les 7 van de cursus Bouwen en Wonen uit .De opnamen daarvoor zijn gemaakt op zaterdag 27 februa ri J.l. in Leiden en Amsterdam. Ge noemde Teleac-les wordt herhaald, op donderdag 25 maart op Ned. I na het tweede journaal. LEIDEN/GOUDA De wethou ders van milieubeheer van Gouda, Delft. Schiedam. Vlaardingen, Lei den en Dordrecht hebben op initia tief van de Goudse wethouder P. Binee gisteren overleg gepleegd over het robleem van de milieuhygiëne. Als conclusie kwam naar voren, dat men moet komen tot een onderlinge uitwisseling van gegevens en erva ring, en dat duidelijk afspraken moeten worden gemaakt. Het over leg zal binnenkort worden voortgezet dan echter onder leiding van gede puteerde mr. H. B. Engelsman, voor het verkrijgen van het noodzakelijke Inzicht in de standpuntbepaling van de provincie. In de bijeenkomst werd geconstateerd, dat de grote bedrijven, in het algemeen wel aan de milieu- hygiene willen meewerken. Naar verwachting zullen vele kleine gemeenten in de toekomst een dui delijke inspraak in deze problematiek krijgen, omdat de plaats van Gouda in dit overleg binnenkort zal wor den ingenomen door de gedelegeerde, van het intergemeentelijk overlegor gaan Gouda en omstreken, dat 22 gemeenten omvat. moette. kon men er ln het algemeen mee instemmen, dat politieke bewust wording moet inhouden: het wijzen op onrechtvaardige toestanden. In dit verband werden o.a. genoemd het tekort aan woningen, te geringe aan dacht voor de geestelijk gehandicap te mens in onze welvaartsstaat en het feit, dat bepaalde categoriën Jongeren niet tot het volgen van ho ger onderwijs in staat wor- ,den gesteld. Aan het eind van de vergadering, kwam de vraag naar voren of de De kenale Raad zou aansporen tot deel name aan de a s. verkiezingen. Men was echter van oordeel, dat het even tueel niet deelnemen aan de verkie zingen deels moet worden toegeschre ven aan onverschillgiheid van de kie zers en dat dit anderzijds moet wor den gezocht in de ondoorzichtigheid, van de politieke partijen. Opgemerkt werd, dat het zich onthouden aan de verkiezingen ook een keuze is. LEIDEN In de Jeugddienst, die zondagochtend om tien uur ln de Hooglandse Kerk wordt gehouden, zal ds. C. H. Bijl spreken over „Kruis of munt". De Leidse can tori J o.lv. Joop Brons verleent deze ochtend haar medewerking. Benthuizen Wethouder P. Hart man (prot. chr. groepering)" van Benthuizen stopt er mee: hij legt zijn raadslidmaatschap neer. In een brief aan het college deelt hij mee. De werkzaamheden aan het wet houderschap verbonden, de vele spanningen die dit voor mij met zich meebrengt en mijn persoonlijke om standigheden hebben mij helaas hiertoe gedwongen". De heer Hart man bleek niet bereikbaar te zijn voor commentaar op dit bericht. De voorzitter van het centraal stembureau heeft Inmiddels meege deeld dat nummer 3 van de prot.- chr. lijst, de heer M. C. van Hoeven, benoembaar ls gesteld als lid van de gemeenteraad. LEIDEN Aan de rijksuniversi teit van Leiden is de heer W. M. Star (Leiden) gepromoveerd tót doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proef schrift getiteld 'Toward simple po wers of t in the Kondo-effect". De promotor was Prof. dr. C. J. Gorter. De heer W. J. Tinbergen (Sant poort) is gepromoveerd tot doctor in ie faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld "Rat kidney transplantation (an evaluation of im munosuppression)". De promotor was Prof. dr. D. W. van Bekkum, Copro- motor was Prof. dr. M. Vink. LEIDEN Zoals gisteren in het kort gemeld: de nieuwe Pauwbrug kan worden gebouwd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft 'n subsidie toegezegd van ruim f 1,3 miljoen in de kosten van de verbin ding tussen Hooigracht en Lange- gracht (totaal f 2,6 miljoen) ln de noord-zuid-route. Behoudens goed keuring van gedeputeerde staten kan het werk over enkele maanden worden aanbesteed. Verwacht wordt, dat rondom de bouwvakvakanties de uitvoering be gint. De bouw zal ongeveer ander half Jaar in beslag nemen. De toezegging van rijksub6idie komt op een moment binnen waarop Leiden al rondvarend de weelde on dergaat van de verbanning van het doorgaande scheepvaartverkeer uit de binnenstad; een belangrijke voor waarde als men over de Oude Vest nieuwe vaste verkeersbruggen wil bouwen. Een jaar geleden besloot de ge meenteraad dit voorlopige sluitstu! in die enorme verkeerspuzzel te pas sen. Het bestaat uit drie delen de wegverbinding Hooigracl - Langegracht Noord-Zuidroute voor ruim f 1 miljoen; bouw van een nieuwe, grot Pauwbrug over de Oude Vest voo driekwart miljoen; bouw van 190 meter nieuw walmuur (met enige wegverbreding) en aanleg riolering (bijna f 1 mi. Joen). De minister heeft nu voorlopig subsidies toegezegd van f 745.00( (50% van de subsidiabele kosten voor uitvoering en f 589.000 (80' van de subsidiabele kosten) voor d verwerving van gronden met opstal len. Tot die subsidiabele kosten re kent de minister niet alle walmuur- werken, evenmin als de riolering en n verkeerslichteninstallatie op het .ruispunt Haarlemmerstraat-Peli kaanstraat. Links een foto (Holvast) oude. rechts een schets de I we Pauwbrug. van de nieu-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3