Affaire-Zoeterwoude krijgt 'n staart Duik in historie van Voorschoten Portheine trok weinig publiek Geen aanleiding tot sluiting GEMEENTE-ARCHITECT MOEST f700,- BETALEN VOOR BENOEMING EXPOSITIE IN „RIDDERVELD" B. EN W. OVER AFVALWATER: JUBJLEUM- MUZIEK IN WARMOND Wie verloor eenstoel Leiderdorpse schakers „gered" BIJ MIDDENSTANDERS IN OEGSTGEEST iMINI-nieuws luit UlAXl-Leide Ex Animo' zii Maltha us Pass PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD O ■juiouooa-iaajouBtn j UTRECHT/ZOETERWOUDE (ANP) De thans 54-jarige heer J. L. van den Broek heeft bij zijn benoeming in 1954 tot gemeentearchitect van Zoeterwoude aan een collega-architect 700 gulden moeten betalen om de gemeente te behoeden voor een enorme blunder. De heer Van den Broek, die tweede op de voordracht stond, werd door de gemeenteraad aangesteld, nadat de eerder benoemde collega medisch was afgekeurd. Deze vroeg evenwel een herkeuring aan, die hij „gezond" overleefde, waardoor Zoeterwoude met twee gemeente-archi tecten kwam te zitten. In overleg met en op aandrang van het gemeentebestuur betaalde de heer Van den Broek 700 gulden aan zijn collega en kreeg daarvoor twee extra periodieken van B. en W. Later bleek evenwel, dat hij de fout van het gemeen tebestuur toch zelf had moeten betalen, want toen de heer Van den Broek na twee jaar op zijn maximum salaris kwam, werd met de twee periodieken geen rekening meer gehouden. Dit voorval kwam aan het licht bij vormen van de destijds geruchtma- een tot in de avond voortdurend ge tuigenverhoor. gisteren, voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht die zich een beeld moet trachten te kende ..affaire Zoeterwoude Het gaat daarby om het op 1 juni 1968 door de gemeente raad van Zoeterwoude aan de heer Van den Broek gegeven ontslag we gens onbekwaamheid en ongeschikt heid, anders dan op grond van ziek ten of gebreken. De heer Van den Broek werd bij zijn ontslag een was lijst verwijten ten laste gelegd, zoals het niet goed uitvoeren van op drachten, het maken van tekeningen voor particulieren, het aannemen van steekpenningen, het zich denigrerend uitlaten over gemeentebestuurders en personeel en het voeren van ob structie Een andere grief van de ge meenteraad van Zoeterwoude was. dat de heer Van den Broek te veel en te vaak op de stoel van B en W ging zitten. Het ambtenarengerecht in Den Haag verklaarde het beroep van de heer Van den Broek destijds onge grond. maar de ex-gemeentearchitect nam daarmee geen genoegen, vooral niet omdat de ontslaggrond hem, heeft beroofd van de wachtgeld voor delen. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht ontdekte, dat de affaire Zoe terwoude veel ingewikkelder is dan tot nu toe bekend werd. en gelastte een voorbereidend onderzoek door ir N. Spronk en mr. J. W. Putters- VOORSCHOTEN Een grote wens van oud-burgemeester L. de Kool is driehonderd pagi na's dik en goed gebonden in vervulling gegaan. Onder re dactie van dr. J. L. van der Gouw verscheen by Kruseman's Uitgeversmaatschappij N.V. in Den Haag. een verzameling his torische studieën over Voorscho ten. waarvan een deel nog niet eerder werd gepubliceerd. Amateurs en vaklieden heb ben ieder op hun eigen manier hun onderwerpen aangepakt, wat het boek even afwisselend als ongelijk van inhoud maakt Een enkele studie is zo specia listisch. dat ér nauwelijks door heen valt te komen, maar voor de geïnteresseerde in de geschie denis van Voorschoten blyft er ruim voldoende over om zich geboeid in te verdiepen. Voortdurend wordt de lezer getroffen door overeenkomsten met deze tijd. Priesters, die zelf een bisschop kozen na heftige conflicten in de vaderlandse ka tholieke kerk; het moderne brugklassesysteem, verder door gevoerd dan het onze, blijkt in het beroemde huis van opvoe ding en onderwijs "Noorthey" meer dan honderd jaar geleden al in volle werking. Op Noorthey werden nooit meer dan dertig leerlingen van zeer goede huize tegelyk opgevoed voor de bui tensporige som van f 1200 per jaar (te vergelijken met de prij zen ruim 100 jaar geleden) On der de studenten was zelfs eens een prins van Oranje. Koningin Sophie bracht er een onver wacht bezoek. Dit bezoek kwam op een zeer ongelukkig moment. De hele boel was overhoop ge haald. Niettemin werd hare ma jesteit rondgeleid. "Zelf door de vertrekken waar kinderen bezig waren aan hun toilet voor het diner, op het gevaar af Noorthey een allerongunstigste indruk te doen maken op de Doorluchtige Vorstin". Het zijn dergelijke details, die het dikke boek voor ieder ge nietbaar maken, zowel in studies over oude boerderijen of over Voorschoten in de tweede we reldoorlog. als in artikelen over de naam van de gemeente, het orgel, de preekstoel, de kastelen en landhuizen, een huwelijks feest op Adegeest of de versjes, die met de plaats verband hou den. Rijk aan details is vooral de studie van J. Sloot over de ambachten en neringen in het aloude Voorschoten. De chirurgijn hing de lappen vol bloed van het aderlaten voor zijn ramen. Bij wijze van reclame! De molenaars bewaakten jaloers huii rech ten. zodat zelfs iemand werd beboet, die een broodje van de Leidse weekmarkt mee bracht omdat het graan niet ter plaatse rvas gemalen. De sluitingstijd van de café's gaf toen ook al moei lijkheden: burgemeester Treub ging zelf. gewapend met een dikke stok op pad. om om elf uur de plakkers te verjagen. En bij het stukje over de bakkers en ook toen al dure brood zijn we weer helemaal thuis door het vers je „Toen Willem regeerde, die boze guit. kochten we het brood voor drie en een duit. en onder de schelmse municipalen moesten we zelfs zes en een oortje betalen. Doch hu we vrij Bataven heeten moeten we soep a la maigre eten". Het boek. dat in opdracht van het gemeentebestuur is uitgegeven, is met een schat aan informatie en vele illu straties een hommage aan Lambertus de Kool zoals hij het zich niet beter had kun nen wensen. Het eerste exemplaar werd hem dan ook aangeboden. Voor deze gelegenheid speciaal gebon den door de Voorschotense kunstenares Dieuwke Kolle- wijn. bekend en beroemd door haar schilderijen, wand doeken, restauratie van oude bijbels en het inbinden van speciale uitgaven van boe ken. J. van Marsbergen I teijn, resp. hoofdarchitect bij de af- i deling gebouwen en monumenten, en I chef van de gemeen- I telijke dienst van openbare werken, I in Utrecht. De langdurige zitting be perkte zich tot het ho ren van partijen, getuigen en getui- gedeskundigen. Veertien getui gen werden gehoord, onder wie B en W van Zoeterwoude. oud-wethouders oud-raadsleden en huidige raadsle den. Zondebok*' Hij is een zondebok, maar er wa ren er meer in Zoeterwoude, ver klaarde mevr. Neuwaal uit Leiden, destijds lid van de gemeenteraad van Zoeterwoude. Nadat de vereniging van Nederlandse Gemeenten een or ganisatie- en efficiency-onderzoek, in Zoeterwoude had ingesteld waar schuwde ze burgemeester Detmers al voor de ziekte van Zoeterwoude. Wat later de affaire-van den Broek werd duidde mevr. Neuwaal toen reeds aan als een controverse tussen se cretarie en gemeentewerken. Van den Broek is niet de hoofdschuldige, zei mevr. Neuwaal. De voorzitter van de Centrale Raad van beroep, mr. Nuver, nam het B en W van Zoeterwoude kwalijk, dat het rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten buiten de gedingstukken heeft gehouden. Want dat rapport was toch wel in h^ voordeel van de heer Van den Broek, oordeelde mr. Nuver. B en W vonden het evenwel niet terzake dienend. ALPHEN AAN DEN RIJN— Frie da de Koning-Matulatuwa opent mor genavond in het Donizettihof 5 <Rid- derveld) een schilderijententoonstel ling om 8 uur. Haar schilderijen zijn van 20 tot en met 27 maart dagelijks te bezichtigen van 2 tot half vijf en van half acht tot half elf, op zaterda en zondag van 2 tot 5 uur. De bouw van een noodslachthuis, was voor de raad de druppel, die de emmer deed overlopen. Deze leidde tot het ontslag van de heer Van den Broek. Het door hem ingediende ontwerp zou veel te duur zijn ge weest en de gemeentearchitect zou de opdracht van B en W om een be zuinigingsbegroting in te dienen, hebben genegeerd en op eigen hout je met een andere aannemer zijn gaan praten, terwijl de bouw bijna gaan praten, terwijl de bouw bijna was gegund aan de laagste inschrij ver, het bedrijf van gemeenteraads lid Bosman. De heer Van den Broek verklaarde zich te hebben gehou den aan de volgens de vleeskeurings wet geldende bepalingen, maar B en W vonden een dure vloer en bete gelde muren voor het noodslachthuis niet noodzakelijk. De burgemeester gaf raadslid Bosman in overweging, zich als aannemer terug te trekken, Uniek Eén van de getuige-deskundigen ir. Spronk. verklaarde zich niet te kun nen herinneren, dat ooit in Neder land een raadslid in een dergelijke positie heeft verkeerd, dat wil zeg gen betrokken te zijn als gemeente bestuurder bij een opdracht als par ticulier. Op eigen gezag ging de heer Van den Broek daarna onderhandelen met een andere aannemer om het pro ject voor het noodslachthuis bestek- klaar te maken. De gemeente-ar chitect zei dit te hebben gedaan in opdracht van de betrokken wethou der. de heer P. van Hofwegen, doch deze ontkende. Dan was er nog een affaire over het herstel van schade aan een ver keersweg. waarbij de burgemeester, opdrachten gaf. die de heer Van den Broek later introk. De aanleg van, een vuilstortplaats leidde ook tot een hooglopende ruzie De Centrale Raad van Beroep hoor de de getuigen over tal van andere zaken. De behandeling van de j zaak wordt binnenkort voortge- I zet. Donderdag Zuldcrkerk Bevolkingsonderzoek tbc 9-12 uur voorin, en 2-4.30 uur nam. LJA-g. bouw (Levendaal 101). Socië teit gehandicapten 7.30-10.30 uur nam. Boomm rkt 12. Sociëteit gehandicap ten 7.30-10 uur nam. Molen De Valk. Mobielkantoor ANWB 10 uur voorm.-4 uvir nam. Tltus Brandsmalaan 7? „De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8- 10 uur nam. Antonl isclubhuis Sempre Avanti met „Blijf zitten waar Je zit", 8 uur nam. Gebouw Chr. Soc. Belangen (Oude Singel 236) Leidse Chr. Besturenbond. Spr. dhr. L. de Graaf over „Verbeteren van onze pensioenvoorzieningen", 8 uur nam. Teldersschool (Telderskade 48) voor lichtingsavond basisonderwijs. 8 uur nam. Vrijdag Ons Centrum (Hooigracht 84): Vei- I lingavond spoor we gar ti kelen etc. Ned. Ver. v. Belangstellenden in het spoor weg- en tramwegwezen. 7 uur nam. Kath. Militair Tehuis Schietavond I Ned. Bond van Oud-strijders. 8 uur nam Zuiderkerk Bevolkingsonderzoek op t. b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur nam. Jazz-zolder Hot House (Rapenburg 24) Kwartet Eddy Engels 10 uur nam 3 uur voorm. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Koningskerk Rullclub 7.30-10 uur nam. Kerk Geref. Gem. (Middelstegracht) Forumavond S.G.P. over „Onze taak en plaats in deze maatschappij" 8 uur na middag. Warmond: Boerderij Meerrust Kaag concours 8.30 uur nam. Avond- en nachtdienst apotheken te Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende geval len: Apotheek Zuid-West, Brahms- laan 20. tel. 21522. Apotheek R. van Breest Smallenburg. Loevestein 6, te Leiderdorp, tel 42947 en de Oegst geest? Apotheek. Wllhelmlnapark 8. tel o3274. De zaterdagdlenst na 13 uur, de zondag-, avond- en nachtdienst van Apotheek Voorschoten wordt waarge nomen door Apotheek Zuid-West. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk Adventkerk Bij belstudie 10 uur voorm.; prediking ds J. J. Contant 11 uur voorm. Breestr. 19. Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. WARMOND Warmonds Fanfa re geeft zaterdagavond om 8 uur ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan een jubileumuitvoering in het Trefpunt. Het Jeugdorkest van de volksmu ziekschool Willem Gehrels uit Am sterdam begint de avond. Hierna speelt Warmonds Fanfare achter eenvolgens "Steeds Vooraan". Lust- spiel Ouverture. Scenes des Champs en El Gato Montes mars met mede werking van de drumband. Na de pauze voert de toneelgroep het vro lijke spel "Dat verwenste lot" op. LEIDEN In februari is in Lei den gevonden. Sleutels, herenhand schoen, dameshandschoen, dames- beurs. damestasje, bankbiljet, sleep- oorbel, bedelarmbandje, multoca- hier, motorhandschoenen, damesbril, damespolshorloge, pennenzakje. een zwembroek, handdoek, autocontact sleutels. doos inh. rollen papier, da- mesportomonnee, voetbalschoen, au- tostep. stoel, herenpolshorloge, bonnen, wieldop, regenbroek, kln- derportemonnec. luchtbed, baby schoentje, rolschaatsen, bivakmuts, herenportemonnee. Inlichtingenin de Nieuwsteeg 8. ingang poort, op woensdagen tussen 2 en 5 uur. LEIDERDORP Door met 64 te winnen in Sassenheim heeft het eerste tiental van de Leiderdorpse Schaakvereniging zich gehandhaafd in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond. De uitslag werd 64. en gespeelde partijen waren: 1. (Sass.) J. den Bak—dr. J O. Pool (Leiderd.) 2 M. Kop penaalW. G. Demmendal 01: 3. C. v. d Lip—dr. C. Verschoor 4. J. BoogerdJ de Jong 0—1; 5. B van Meijgaardendrs. H. Goe man 1—0; 6. E. van Dijk—P van der Leek jr. 01: 7. C. Kamer—W. Goedhart V2'i:; 8. F. van DijkJ. van Oudshoorn 01; 9 C. van Nieuwkoop—A. Verrips 10. P. Wassenaar—P. C. van der Leek sr. 10. ROELOFARENDSVEEN In de kantine van DOSR op het sportpark in Roelofarendsveen wordt mor genavond gekaart en gekiend om aantrekkelijke prijzen. Het bestuur van deze vereniging verwacht dat er evenals vorige keren weer veel ani mo zal zijn. LEIDEN Het bedrijf van Stokkermans Chroom Industrie aan de Rooseveltstraat (op foto Holvast) is niet gesloten, omdat van levens gevaar of onduldbare hinder in de zin van de I hinderwet geen sprake was. Het bedrijf loosde afvalwater met een te hoog zuurgehalte. I B. en W. zegen in dit in antwoord op vragen I van het PvdA-raadslid Jonker naar aanleiding van persberichten, die het college in het alge meen juist vindt. Toen bleek, dat het bedrijf het I water vervuilde, is een kennisgeving van voorge- nomen sluiting gestuurd. Stokkermans is hier- tegen in beroep gegaan bij de Kroon. Hangende deze procedure is het niet mogelijk tot sluiting 1 over te gaan. Sedert deze kennisgeving, aldus B. en W. is een aanzienlijke verbetering in de samenstelling van het afvalwater opgetreden. De verkeerde samen stelling was destijds deels te wijten aan calami teiten. Stokkermans heeft een firma gevonden, die een zuiveringsinstallatie kan bouwen voor dit be drijf. Rijksgoedkeuring is verleend. Het verlenen van een bouwvergunning ondervindt vertraging door de gewijzigde inzichten. Eind maart kan deze vergunning naar verwachting worden ver leend. Tegen het eind van het jaar zal het afvalwater geheel voldoen aan de hinderweteisen. B. en W. zien daarom geen aanleiding alsnog tot onmid dellijke sluiting van het bedrijf over te gaan. We wilden u goedendag sen, maar.wist u dat moede; een hoog percentage gifstoffen vat? Wist u, dat de Shell nog Vapona-strips mag verkopen nuwgassen die de erfelijkheid vloeden? En beseft u wel, dat meewerkt aan een uitzichtloze komst, als u blijft autorijden, men en roken in plaats van de te pakken en u in andere opj te beperken? Dat roept de menische jeugddienstcommisg Oegstgeest ons in een stencil Zondag om half elf organisee een Jeugddienst in de Sint Wilt kerk over dit thema, onder hei to: "vervuiling is niet het weii de duivel, maar van de mej Eveneens uit Oegstgeest en 013 zelfde onderwerp bereikte om morgen deze jeudig, op grq ij papier geschreven oproep: i meer luchtvervuiling komt er derland. Dat vind de natuur maal niet leuk; Daarom will® chiel en ik Wirt-Jan er iets aaj Vi doen. Wij willen nog een paari o| ren mee laten doen aan onze lige club. Dus dames en heren, gens en meisjes, help mee de verontreiniging te bestrijdenlL kan je aanmelden in de F« Hendrikstraat 11, tel. 53470, plaats Oegstgeest". Hulshof! de voetballer maar de interieui is deze maand 80 jaar gewordes valt samen met de feestelijke opening van het sterk vergrol liaal aan de Nieuwe Rijn te Zaterdag wordt dat gevierd mi drumband, die door de stad zal st w De grootste boete ooit in de Ver enigde Staten opgelegd wegens ille gaal vissen, is onlangs gegeven aan een Russische schipper. Hij was in februari met zijn trawler op de gar nalenvisserij nabij Alaska. doch binnen de territoriale wateren. De boete bedroeg 50.000 dollar (ca. f 180.000). Vorig Jaar heeft de rege ring van de U S A de maximum boe te verhoogd van 10.000 tot 100.000 dollars. Vroeger behoorde Alaska bij Rusland. OEGSTGEEST In de VVD-ver- gadering die gisteravond werd ge houden in „De Roode Leeuw." waar het tweede-Kamerlid mr. F. Porthei ne sprak over de problemen van het midden- en kleinbedrijf, was 't aan tal bezoekers te tellen op de vingers van beide handen. Mr. Portheine betoogde dat de VVD duidelijk opkomt voor de sfeer waarin zelfstandigen leven. Zijn partij voelt zich als van nature ge roepen tot mensen, die bereid zijr in hun bedryfsoefening verantwoor delijkheid te dragen. De VVD heeft dan ook een omvangrijke paragraa' in het partijprogram gewijd affn dit deel van ons volk, dat zich onder invloed van sterke pressiegroepen de vraag gaat stellen; hoor ik er eigen lijk nog wel bij? Mr. Portheine was van mening, dat 'n goed geleid mid- den of kleinbedrijf een goede toe- l'e belastindgruk is de VVD van me- komst kan hebben door de dienst- n*n8. dat er meer evenwicht moet verlening. Juist de stijgende wel- komen tussen directe en indirecte vaart gaat in de richting van belastingen Een verhouding 50-50 de dienstverlenende sector. T a v. I zou wenselijk zijn Hij wees erop dat de VVD zich heeft ingespannen voor o.a. de investeringsaftrek, een bete re regeling t.a.v. de werkende ge huwde vrouw en wil aandacht schenken aan de discriminatie tus sen belastingheffing bij zelfstandi gen en werknemers. Hij vond de houding zwak van de werkgevers, die te snel door de knie- en gaan voor de looneisen van de werknemers. Hij was van mening dat als gevolg van loonstijgingen neer vrijheid moet komen t.a.v. de prijzen. Hij achtte het 'n goede zaak dat de vakdiploma's niet meer no dig zijn voor het kleinbedrijf en dat daardoor de zelfstandigen nu tot branche-uitbreiding kunnen' over gaan. Hij was van oordeel dat een mid denstandspartij en ook andere klei ne partijen niets bijdragen aan de grote problemen, waarmee de grote politieke partijen worden geconfron teerd. - De discussie ging voornamelijk o- ver de chaotische toestand met be trekking tot de winkelsluiting, over de Vestigingswet en ten slotte over het niet altijd gelukkige subsidie beleid van C.R.M cheren. Ook de Stadsgeho bereikte vanmorgen een mijlpa negen uur werd daar de 50.00ft amenkandidaat van dit jaar komd- mevrouw H. Buss-Vosb een proeve van bekwaamheid afleggen na een 2 jaar durend die interieurverzorging. M( Buss kreeg van de LOI bloemen geboden, van Stadsgehoorö heerder Milikan een gesche (foto Holvast) en van allen ee toi. De uitslag van het examea den we u graag nog even deeld, maar die volgt pas o* week of zes. Een lezer, we Vliet 27. vraagt zich af of er Hogewoerd tussen Kraaierstn Breestraat geen blauwe zoffi worden ingevoerd. Winkelen auto kan daar niet. zoals de e twee bekeuringen binnen eer jaar heeft gemerkt. Leiderd volgende week wordt u gevrai portemonnee bij de hand te n: Huis aan huis zal voor een bij worden aangebeld door de pi lijke oranjevereniging, die A kleuters en lagere scholieren Jaar een aardige koninginneft bezorgen. O Ja, nog evenó de inbraak die in het afgelopen einde in het magazijn van Plein in Zuid-West is geple voor niet minder dan dertigó gulden buitgemaakt. De inb hebben behalve een aantal (0 recorders, geluidskasten en dn re radio's vijftien stofzuigers® honderd scheerapparaten m® huis genomen, 't Zal wel ee sjouw zUn geweest Dat eï leen een raadsverslaggever a beetje ergert aan het gepraat Leidse raad, blijkt uit het dat vanmorgen op zijn bureau dwarrelde: Leidse p-raad. teerdDat zeggen we tegen i feur-besteller J. Moolenaar, db daag 25 j. in dienst is van Van en Loos. Hij woont en werkt 2 den. Burgerlijke Stand GEBOREN Johannes Adriaan. z v. J. Reedijk en A B Buitendijk. Wilhelmina Adriana. d. v. W. Kramer en A. M. Keijser, Bas- tiaan Jeroen, z. v. B van Buuren en H. M. van Dijk. Ingeborg Sigrid. d. v. J. Voetberg en A. Nell. Janna Nicole, d. v. L. J. Bel en J. Ouwehand, Da nielle. d. v. A. Griekspoor en S. M. Walkier. Johanna Maria. d. v. T. C. J. van Egmond en J. M. Baak, Adriana Jeanette, d. v. J. Boom en A. Leupe. Onno. z. v. D. Hus en M. S. M. Ver- v. J. Korsuize en E. A. Theebe. Pieter. z. v. J. van Hove en H. Ruijgrok. Mar- got Ilonka. d. v. H M. A. Vogelezang en I. M. Riethoven. Remy. z. v. S. Rodenhuis en P H. J. van Eek. Mi chael Robertus, z. v. W. de Vos en P. Boersma. Annemieke. d. v. J. J. Rui tenberg en M. H. de Kievit. Pauline, d v J. J. Ruitenberg en M. H. de Kievit. LEIDEN De Christelijke riumvereniging „Ex Animo" op 5 (generale repetitie» en f a.s. in de Stadsgehoorzaal e® voering van de Mattheüs f van J. S. Bach. Het concert sta* der leiding van Herman de Als vocalisten treden op: Nelly Spek, sopraan. Diet Kloos. alt1 van Woerkom, tenor (ETtff Ruth Pos. tenor, Marco Bakte Christuspartij, 6 april). Jan? bos, bas (Christuspartij, 5 ap' Robert Holl. bas. MedewerkW lenen, behalve een groot aan!» strumentalisten, het Gewestelijf kest voor Zuid-Holland en hf' mengd- en Jongenskoor pf mo."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2