Au pair-meisjes in Engeland soms een slavenleven 'Plantenmargarine' een vaag begrip Kentueen zelfkazende boer? Netherlands House in Londen helpt met raad en daad Ik kijk naar de prijs maar ook naar het resultaat. Logisch toch? In „grootmoeders nachthemd naar bed I -OKDLRDAG 18 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 LONDEN (GPD) Sinds de oorlog stromen er dui- uden au pair-meisjes uit vele Europese landen naar Enge- om er de taal grondig te leren. De bedoeling van het pair zijn is dat de meisjes op de kinderen passen en licht ihoudelijk werk doen, in ruil voor zakgeld en veel vrije om hun taal te leren en te studeren. Sommigen treffen echter ongelukkig doordat ze terecht komen bij gezin die hen als goedkope arbeidskrachten uitbuiten. De Labourafgevaardigde voor icfcney-central. Clinton Davis, ert op het ogenblik samen met schillende vrouwen- en andere or- üsaties een campagne om de au r-meisjes beter tegen risico's van e aard te beschermen. In het par- sent stelde hij Reginald Maud- de Britse minister van Binnen- sdse Zaken hierover vragen, het- nbetekent dat ook andere Lager zeden gelijktijdig de minister sde tand konden voelen. r zijn al Jarenlang personen organisaties van verschillende jonaliteit die zich het lot van pair-meisjes uit het land van in herkomst aantrekken en al het jelijke doen om ervoor te zorgen zij bij behoorlijke en hen pas- de gezinnen worden onderge- cht. In Nederland is dat het voor- Ifelijke MAI-bureau (o.a. in Den ig, Amsterdam en Rotterdam), speciaal voor au pair-meisjes itschappelijke adviezen en in gingen verstrekt over buitenland- lezinnen. Kleurstellingen kunnen natuurlijk |d voorkomen. Dit kan zowel aan gezin als aan het meisje liggen. Behalve particuliere organisaties die helpen bij een au pair-betrekking zijn er ook plaatsingsbureaus, hoe wel de helft van de au pairs op eigen houtje komt. De meeste mislukking gen doen zich in deze groep voor. Sommige plaatsingsbureaus zijn er echter op uit om au pair-meisjes te misleiden en te exploiteren. Het zijn er maar enkele, doch hun aantal is groeiende. Ze komen het meest in noord-Londen voor. Dit is onthuld door de British Vigilance Association die tracht te waken over het moreel van de buitenlandse meisjes. De bureaus in kwestie plaatsen aantrekkelijke advertenties in bui tenlandse bladen met als doel de meisjes naar Engeland te lokken. Zij worden in de waan gelaten dat zij als au pair worden aangenomen maar het bureau en de werkgever weten dat zij in feite een meisje voor het harde huishoudelijke werk re- cruteren. In overeenstemming met de im- migratieweg krijgt het meisje een brief van de werkgever waarin zij wordt uitgenodigd in diens gezin te verblijven. Deze simpele uitnodiging is voldoende om als au pair in En geland te worden toegelaten. Hier mee vermijdt degene die werkelijk op een dienstbode uit is een speciale vergunning om hier te werken aan te vragen en tevens de betaling van de speciale belasting op dienstverle nend personeel. Er is geen twijfel aan dat deze meisjes worden gebruikt als goedko pe arbeidskrachten. Er zijn meis jes die hebben geklaagd dat ze zo hard moeten werken dat het eten er vrijwel bij Inschoot, aldus de woord voerder van een der verenigingen. Voor de televisie vertelde een vroe- ter te beschouwen is al heel idealis tisch, maar de bedoeling is natuur lijk dat ze als een vriendin van het gezin wordt behandeld. Een au pair moet volgens de wet minstens 17 jaar oud zijn, maar er komen er wel die Jonger zijn voor een vakantie e.d. en kruipen dan door de mazen om hier als au pair te blijven. Niet te verwonderen is dat sommige meisjes vastlopen en een moreel probleem vormen. Wat Nederland betreft is er in Londen de veilige haven van het Netherlands House, dat geleid wordt door twee Nederlandse dames. Daar gere au pair dat zij voor een schijn tje bij een oud echtpaar twaalf uur per dag moest werken en nauwe lijks iets te eten kreeg. Zij moest bo vendien voor haar eigen was betalen. Een ander meisje moest op de kin deren passen en kreeg ook heel wei nig voedsel. Volgens de officiële reglementen moet een au pair als een „dochter van het gezin" worden beschouwd. Zo wordt het tenminste in een bro chure van Binnenlandse Zaken uit gedrukt. Een vreemd meisje als doch worden Nederlandse meisjes altijd met raad en daad bijgestaan en kunnen ze wanneer ze in moeilijk heden verkeren of tussen twee be trekkingen in onderdak vinden. Davis ijvert voor een behoorlijke wettelijke status van de au pairs die zo nodig ook gebruik zullen moeten kunnen maken van kosteloze Juri dische bijstand. Britse vrouwenorga nisaties hebben hun bezorgdheid over de situatie uitgesproken. De meisjes bezitten geen contracten en kunnen onmiddellijk worden ontslagen. Zij ADVERTENTIE moeten dan zelf maar zien thuis te komen. Voor aanstelling als werkelijke buitenlandse hulp als volledige baan is een vergunning van het ministerie nodig, waarbij deskundi gen de aanvraag grondig onderzoe ken. Voorschrift is dat een au-paer- meisje slechts een beperkte hoeveel heid licht huishoudelijk werk inclu sief kinderverzorging of oppas voor een vastgesteld minimumloon mag verrichten. De federatie van plaatsings bureaus heeft een charter voor au pairs opgesteld in de hoop dat de re gering dit zal overnemen. Volgens dit charter zal voor een au pair een opzeggingstermijn van minstens een week moeten gelden; zij zal niet meer dan vijf uur per dag mogen werken en het zakgeld zal minstens 3 opnd (25 gulden) per week be dragen. Op het ogenblik is dit 21 gul den. De federatie wil voorts dat de uit nodigingsbrief die te weinig garan tie biedt zal worden vervangen door een gedetailleerd document, zowel ondertekend door de werkgever als door het meisje, zodat beiden weten waaraan ze toe zijn. Men gelooft dat hierdoor 95 procent van de moei lijkheden zullen worden opgelost. Volgens vele meisjes zou de beste methode zijn dat ze vóór indienst treding als au pair met het gezin zouden kunnen kennismaken, maar dat is gezien de dure reis naar Engeland niet eenvoudig. Bij dit al les dient echter te worden opge merkt dat het overgrote deel van de au pairs in Engeland het meestal goed treft. Maar gezien de dingen die soms fout gaan is betere wettelij ke bescherming van de au pairs ze ker gewenst. Corinna uit München is geen wonderkind en zal er hopelijk ook geen worden. Maar haar geheugen is gewoon fenomenaal. Wat men haar vertelt, onthoudt ze en ze kan het ook juist weergeven. Namen, data en de daarbij behorende verklaringen zijn in haar hoofdje als in een computer opgeslagen. Zij weet wie Mozart was en wie Amerika ontdekte; en kent zowel Gagarin als Armstrong evenals de hoogste bergen en de langste rivieren ter wereld. Als ze er zin in heeft zegt ze lange gedichten op of citeert passages uit Goethes "Faust". Schuld aan deze encyclopedische kennis is de vader van het 3l/:'2 jarige meisje, die om gezondheidsredenen niet meer werkt en haar dikwijls urenlang voorleest of vertelt. Soms wil Corinna alleen met poppen spelen en geeft ze op vragen geen antwoord. Dobbeiman... als ugewoon bijzonder goed wit en kleur wilt wassen.. 6,15 NUWIT-ÉNKLEWMKTEF Als het om het scheppen van verwarring in de voedselsector gaat, spannen de reclames voor margarine waarschijnlijk wel de kroon. "Plantenmargarine" moeten we eten: veel gezonder dan "gewone" margarine. En wie het niet op tafel zet, doet man en kinderen schromelijk te kort en is eigenlijk maar een heel slechte huisvrouw. Te vroeg op reis le gaan 's ochtends om zes uur en zijn niet vóór zeven uur Tonds thuis uitgeput". Week- Elle over de vrouwen die dage- naar hun werk in Parijs foren- en terwille van dat werk elke tweemaal twee uur in overvol- o slecht geventilleerde treinen o. Parijs ontwaakt om vijf uur, ir op dat tijdstip zijn de foren- al een goed uur op ie been om- velen van hen niet alleen zichzelf ten aankleden en verzorgen, ir ook de kinderen moeten wek en naar crèche of verzorgster ügen. Vervolgens is het hollen om ïein en de aansluitende metro of te halen. Over de problemen van vroege reizigsters heeft Brigit te Gros, burgemeester van het plaats- Je Meulan een boek geschreven dat „vier uur transport per dag" heet. Ze zegt: "Alles begint met de span ning van het op tijd zijn, men mag geen minuut te laat komen. De wek kers rinkelden om vier uur, dat is het begin van de grote race die pas vier uur later op kantoor eindigt. Na een achturige werkdag begint het op nieuw: de reis, het verzorgen van de kinderen, de huishouding, het ko ken". Gevolgen blijven niet uit: de pressies, gebroken huwelijken, onge lukken door haast en oververmoeid heid; soms zelfmoordpogingen door teveel slaapmiddelen. De enige op lossing is volgens Brigitte Gros dat de grote ondernemingen een deel van hun werkgelegenheid naar de buurt van deze voorsteden verplaat sen. "Deze werkende vrouwen zijn ADVERTENTIE Nee? Da's jammer. Maar niet onoverkomelijk. De boeren die nog zelf hun kazen maken sturen er genoeg naar de winkel. Koop es zo'n stuk echte boerenkaas. Uit 't vuistje bij 't glaasje is-ie geweldig! tot alle soorten werk bereid, als ze maar niet elke dag naar Parijs hoe ven te reizen". Maat-verwarring "Jarenlang droeg ik Jurken maat tien. Nu draag ik maat zes, niet om dat ik zoveel vermagerd ben maar omdat de confectiematen veranderd zijn. Wat vroeger maat twaalf was. wordt nu een tien genoemd of zelfs een acht, afhankelijk van de fabri kant. de winkel en de prijs van het kledingstuk. Aldus McCall's medewerkster Bet ty Furness die vertelt dat veel Ame rikaanse kledingfabrikanten uitgaan van de theorie dat "het ideale fi guur" dat een vrouw voor ogen heeft, nauwelijks samenhangt met haar sociaal-economische positie: Ho rijker ze is des te slanker wil ze zijn. Vandaar, aldus Betty Furness, dat een Jurk in maat twaalf van twintig dollar, vaak een maat tien wordt in duurdere uitvoeringen. Dit soort ver- koops-psychologische grapjes heeft langzamerhand een zó verwarrende situatie opgeleverd dat zelfs de meest ervaren koopsters soms de verkeerde maat kiezen. Er wordt nu aan een oplossing van het matenprobleem ge werkt: Het Nationaal bureau of stan dards heeft een uitgebreide studie gemaakt van de kledingmaten van de vrouw en de resultaten toegezon den aan alle Amerikaanse confektie- fabrieken en ontwerpers van knippa tronen. Men hoopt op deze manier te komen tot een systeem van stan- daardmaten dat voor alle takken van de kledingindustrie bruikbaar is. Belangrijke vrouwen Het moet een heel werk zijn ge weest, maar een medewerker van Ladies' Home Journal heeft het toch voor elkaar gekregen: het sa menstellen van 'n lijst van „de vijf enzeventig belangrijkste vrouwen van Amerika". Naast een groot aan tal vrouwen die hun sporen ver diend hebben op de terreinen van wetenschap, politiek of cultuur, re kent L.H.J. tot deze groep onder an dere ook volkszangeres Joan Baez actrice Barbara Streisand, Estee Lauder (die een wereldbekend cosmeticaconcern heeft gesticht) en diverse gewezen presidentsvrouwen onder wie Jacqueline Kennedy Onas- sis, "de vrouw die de meeste ande re vrouwen graag zouden willen zijn" Romantiek in de nachtmode. (Foto Triumph Internationaal Amsterdam) DEN HAAG (GPD) Wat vrouwen moe ten dragen is sinds de modekoningen en koninginnen hun voorjaarsshow hielden nu wel bekend. Het is mini wat de klok slaat In lijnrechte tegenstelling daarmee is de nachthemdmode. Deze grijpt terug naar het verre verleden: naar ruches, strookjes en kantjeskortom naar grootmoeders nachthemd, maar dan wel gelukkig in mo derne zorgeloze materialen. Katoenen weef sels die rijkelijk met kunststof zijn ver mengd, katoenen voiles, synthetische char- meuses en crepestoffen. Die zijn dan ver werkt tot jurkachtige nachthemden in de grannylook, met strookjes langs de mouwen en een doorgetrokken lint in de taille. Ook de „folklore-nachtmode" die dit voorjaar in de etalages zal liggen, doet den ken aan de inhoud van de linnenkast van zo'n veertig jaar terug. Nachtkleding van wit katoen wordt versierd met geborduurde randen en stroken. Er zitten kinderlijke pofmouwtjes aan en er zijn sluike, zedig- aandoende modellen, die dan wel weer ver luchtigd worden door een voorpand met ..gaatjeswerk". Midi en maxi mogen voor overdag uit de gratie zijn, de bedontwerpers zien er beslist nog wel iets in. Midi- maxilengten dus (maar vooral midi) in nachthemden met hooggeplaatste tailes (vroeger heette zoiets prinsesselijn), soms met driekwart mouwen, soms zonder mouwen. Waar maxi wordt toegepast, laten lange zijsplitten een royaal ;tuk been van de slaapster zien. Bloot is ook te zien bij de bolero's-pyja na's: een lange broek met bestrookte pijpen lecombineerd met een bikini-bovenstuk, lat een flink stuk middenrif onbedekt laat. En bij avondjurk-achtige maxi nachtgewa den met fikse décolleté's aan voor- en ach terzijde, ook alweer met borduurwerk ver- iierd. Wie het meer in het naïeve genre zoekt, komt terecht bij de boerenbontruit jes, verwerkt tot „nachtjurkjes" met vier kante halzen. Daarnaast is er ook weer het doodeenvoudige nachthemd van deze eeuw: het iets over de heup vallende, op het klas sieke mannenoverhemd geïnspireerde mo del. Er is keus genoeg in nachtmode! Zo suggereert ons althans de re* clame via het geschreven en ge sproken woord. Maar intussen snapt die huisvrouw er allang niets meer van, want wat is plantenmargarine: alweer iets anders dan "gewone" margarine? En hoe zit het met die andere speciale smeersels die zo goed voor de bloedvaten en het hart he ten te zijn? Met die (al dan niet gezonde) mar garinesoorten zit het volgens het voorlichtingsbureau voor de voeding als volgt in elkaar: Er is inderdaad verschil tussen de zogenaamde plan tenmargarine en gewone margarine. De eerste soort wordt gemaakt uit plantaardige vetten en oliën. De tweede kan bereid worden uit dier lijke oliën en vetten, maar ook uit een mengsel van plantaardige en dierlijke oliën en vetten. En al die soorten olie en vet zijn weer net even anders van samenstelling. De hele zaak draait in feite om de veelbesproken "meervoudig onver zadigde vetzuren'. Ook al weer een geleerde kreet die links en rechts wordt gehanteerd zonder dat de con sument het füne ervan weet. H(J heeft echter langzamerhand wel door dat die meervoudig onverzadigde vetzuren gunstig voor de ge zondheid zijn. De voedingsdeskundi gen zeggen dat een beetje anders: meervoudig onverzadigde vetzuren kunnen, als ze in een bepaalde ver houding in de voeding voorkomen, een gunstige factor zijn bij voorko men en bestrijden van hart- en vaat ziekten. Nu is het echter zó dat niet ieders plantaardige margarine rijk aan de ze vetzuren is. De margarine-indu strie gebruikt bijvoorbeeld vaak ca caoboter en cocosvet en die beids stoffen bevatten weinig of geen meer voudig onverzadigde vetzuren. De hoeveelheid meervoudig onverzadigd vetzuur in margarine hangt af van de soort olie die gebruikt is, maar ook van de bewerking bij de fabri cage. Een hoog gehalte aan zonnebloem, malsof sojaolie in margarine zegt dus niets, want dat hoeft helemaal niet te betekenen dat er ook zoveel van die speciale vetzuren in zitten. De verpakkingen van de verschillen de margarines brengen de hulsvrouw ook weinig opheldering, want bij slechts enkele merken staat de hoe veelheid m.o. vetzuren op de buiten kant vermeld. Overigens krijgt de consument door al het gekrakeel over goede en minder goede vetsoor- ten wel eens een beejte teveel de in druk dat alleen het vetgebrulk de doorslag geeft bij het voorkomen van de gevreesde hart- en vaatziekten. Ook teveel suiker, te veel sigaretten en de gewoonte om teveel te eten zijn aartsvijanden van de gezondheid en het gebruik van de zogenaamde cholesterolverlagende vetsoorten al leen is echt niet voldoende om ge zond te blijven. Het volledige recept luidt nog altijd: matige, goed sa mengestelde voeding, gecombineerd met de nodige beweging in de buiten lucht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25