gr. Simonis koos voor „menu" Moskou soepeler tegenover Joden Winst voor PvdA en KVP in Den Bosch Scholen en woningen in raad Leimuiden ks. Gerelings regisseur van een bisschopswijding Eddie Engels in Hot House Volleybaltitel voor Leython Directiewisseling kantoor AMRO-bank Zwembad gaat 15 april open Emigratiebeleid verruimd de jam voor Prachtige oude vondst in Irak DERDAG 18 MAART 1971 LEXDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ERDAM „Ik ben een jaar kapelaan in Monster ge- dat was direct na mijn priesterwijding door bisschop n in 1963. Maar toen, na dat jaar échte onvervalste pas- e zielzorg ik heb me er later moeilijk van kunnen los- n haalde monseigneur Jansen me terug en gaf het doorstuderen! wilde dat ik moraal-theolo- zen uit een rij, opnieuw door Rome, doen, maar dat weigerde bleef er nog één theologi- over, die men voor my had en dat was de litur- betekend etwee jaar Rome Gregoranium van de Jezuïe- jaar Parijs en nog twee toen was ik afge- srd en kort daarna zei bis- Jansen: jy wordt mijn litur- adviseur. Bij de aanvaarding priesterambt heb ik zo gehoorzaamheid en moeten beloven aan de bis- al zijn opvolgers. kwam het dat ik in 1970 bisschop Jansen had ontslag genomen en is „apostolisch administrator" een soort „zakenkabinet" en hij tekende zijn post niet meer als „bis- enfin.in maart 1970 lid van de Coördinatie- Bisschopsmutatie dat commissie die diverse sub- vormde en één daar- de groep van vier man. die als voorzitter de liturgie wijding van de nieuwe bis- regelen. Zodoende". neegelegde teksten. Wel, onze tekst kwam in die rij niet voor, maar we waagden het er op omdat de kerk per dag evolueert. Wij kozen als Evangelietekst uit Micha, 4e hoofd stuk en 5e hoofdstuk, vers 1 tot 3. Het thema voor de wijdingsplech tigheid zou daardoor worden .Recht, gerechtigheid, trouw". We hebben die bijbeltekst een nieu we vertaling gegeven en hem door een Amsterdamse componist laten toonzetten. Op dat thema was onze hele liturgie gebaseerd: lezing, gebe den, gezangen en dat was tot in de puntjes uitgewerkt. We waren er zelf erg gelukkig mee". Maar? Rijtje van Rome is na deze uitspraak een uur aan het woord mderwerp „liturgie" in het en dat is óók interessant, klok in de huiskamer van f, momenteel overbezette maant ons ter zake te bisschopswijding. „De fcheid is in de eerste plaats lijk, dat je een plechtigheid 'ai**ert voor een totaal onbe- Dat het dr. Simonis worden wie ik in Rome twee jaar huis heb gewoond, was al gezien zijn leeftijd me opgekomen en je niet welke wapenspreuk bisschop kiest. „Dat zij is het bij dr. Simonis maar wij, in 1970, wisten iks". is zaterdag eerste ce de concelebratie Vraag: ge- een en ander allemaal vol- boekje, dat hij na alle van vergaderen en creati- t hoofd had? zegt de liturgie-specialist „het is haast het te- Als je nou over „regie" en gaat spreken, is het uitgangspunt te kennen 1970. De laatste bis- ifijding in Nederland was die iöller in 1969 in Groningen. men binnen de regels, me stelt toch lekker vrij is gegaan. Wij dachten i: als dat in 1969 kon, dan if wij in 1971 willen zeker misschien mogen we wel een Terder gaan Maar het is an- kt.Hoe zo? „Toen kwam in februari dr. Simonis en die zei: de tekst komt niet in het rijtje van Rome voor. Boven dien zou ik liever als evangelietekst de Herdersrede uit Johannes 10 wil len hebben; dat is trouwens ook het onderwerp waarop monseigneur Si monis tot doctor is gepromoveerd. Het thema van de liturgie werd daardoor het bisschopsambt en het herderschap. Daarnaast wilde dr. .Liturgie" Si ucnis de gestandariseerde, door Rome aanvaarde, vertalingen van de Latynse gebeden en, dat was heel typisch en aardig van hem, wenste hij enkele gezangen in de liturgie waar hij van hield en die i dat is zeker tot meezingen van de gemeente uitnodigen. Er is ook nog iets uit Valerius" Geden- klanck in gekomen". widen te maken met „grote aden" en dus gingen we uit oude, door Rome bepaalde en dat zegt dat men voor itigheid, de „liturgie-van- mag nemen (er zijn 365 J do's" voor 365 r.k. misdagen -52par en die liggen liturgisch óf als evangelietekst kan kie-. Was drs. Gerelings na al die maanden van ludiek-liturgisch werk teleurgesteld. „Ach nee", zegt hij, „we zijn ge woon opnieuw begonnen en de plechtigheid zoals hij nu is, is óók gaaf. In de twaalf gezangen, die mis en wijding begeleiden zijn er twee (het „Invitatorium" (2e gezang) en het lied na de communie (10e gezang) waarvan de tekst geschreven werd door pikant detail de zeer- omstreden Amsterdamse studenten pastor Huub Ooshuis, die als óver- progressief katholiek dé tegenpool is van de, op het gebied van geloofs vernieuwing, ietwat suspecte nieuwe Rotterdamse bisschop. Trouwens de slotzang („Door de wereld gaat een woord.is van dominee Jan Wit. Kluts Men raakt de kluts ietwat kwijt, waag ik op te merken. „Ach", zegt drs. Gerelings met een brede glimlach, „wat zaterdag ge beuren gaat is, met wat varianten die het gevolg zijn van het 2e Vati caans concilie, toch wel een zaak die de gelovige niet schokken zal. Alles wat voorheen geschiedde, op een kleinigheid na, geschiedt ook nu: een van de concelebranten leest de Pauselijke benoemingsbrief voor. Daarna houdt kardinaal Alfrink zijn toespraak, vervolgens wordt de wijdeling ondervraagd dat is met een andere tekst dan in 1956 toen mgr. Jansen gewijd werd daarna volgt de Litanie van Alle Heiligen, zij het ingekort volgens de Amster damse school maar wel met bijvoe- Mgr. Simonis ging van dr. Simonis' eigen pa troonheilige Adrianus. Dan komt de handoplegging van alle aanwezi ge bisschoppen, vervolgens de zal ving en de overhandiging van de waardigheidstekenenEvangelieboek, ring, staf en mijter, ja, in dié vol gorde. En dan neemt de bisschop plaats op zijn zetel en krijgt hij de vredeskus van alle bisschoppen. Daarna celebreert de nieuwe bis schop de mis verder. Da's al". En de intredestoct; ook hiér geen nieuws? ..Nee.", zegt de liturgisch expert en hij dreunt uit het blote hoofd op: „Om twee minuten voor elf staat iedereen achter in de kerk klaar en als ik het sein van de floor-mana- ger van de televisie krijg, gaan we voorwaarts. Eerst vier akolieten (het moderne „misdienaartje"; nu een kloek jongmens van tussen de 18 en 25) met kruis, evangelieboek en twee kandelaars met brandende kaarsen, daarachter de twee conce lebranten die assisteren bij de mis, ze zijn in kasuifel, dan de tweede ceremoniemeester die de „wijde ling", dr. Simonis, begeleidt. Vervol gens de Nederlandse residerende bisschoppen en dan kom ik als eer- -''trv W' LEIDEN In de loop van zijn nu anderhalf jarig bestaan kan Hot Hou se zich gelukkig prijzen een steeds uitgebreider kader van musici, dat met veel animo de jazz-zolder aan het Rapenburg bevolkt en bespeelt, te mogen ontvangen. Ook voor morgenavond zijn de or ganisatoren er weer in geslaagd een aantal vermaarde muzikanten te con tracteren, en wel: Het kwartet Eddie Engels, met Eddie Engels, trompet, Wim Overgaauw (vaste gitarist van Rita Reys) gitaar, Johnny Engels (o.a. van het Trio Louis van Dyke), drums, Koos Serierse (ex-bassist van de DSC), bas. Het blijft het streven van Hot Hou se, om door middel van vrije concer ten de jazz-muziek dichter by het publiek te brengen. Om dit streven te kunnen voortzetten en de musici toch naar behoren te kunnen honore ren, zijn behalve inkomsten uit het buffet en de affiche-verkoop de do- nateursgelden onontbeeriyk. LEIDERDORP Het eerste he renteam van de volleybalvereniging Leython ls kampioen geworden van de 1ste klasse van de NeVoBo afd. Leiden. Doordat WVC 1 en de Val ken 1 tegen elkaar gelijk speelden, is het voor deze teams onmogelijk Leython nog te achterhalen. Met nog 3 wedstrijden te spelen bedraagt de voorsprong 7 punten. ste ceremoniemeester in zwarte toog met witte superplie en ik loop schuin links voor de belang rijkste gast: kardinaal Alfrink". Tijdens de twee uur durende plech tigheid zal drs. Gerelings niet op een bankje zitten; hij blijft con stant in de weer om te zorgen dat iedereen, die een rol speelt in de plechtigheid tijdig op de goede plaats staat, waakt er tevens voor dat de „rekwisieten" op het juiste moment aangedragen en weggeno men worden. Zware dag Hij krijgt een zware dag. „Nee", zegt hy, „ik kyk er in het geheel niet tegenaan". Maar is hij gewetensvraag nu tevreden met het komend cere monieel?. „Ach, tevreden. De regisseur van de KRO, ook een priester, en ik heb- Drs. Gerelings ben gezegd dat het een goede plechtigheid wordt, mooi. Ook voor de kijkers thuis. Maar, ik moet het zeggen, de éigenheid van het Rot terdamse bisdom anno 1971 krijgt veel minder kans om uit de verf te komen dan we gehoopt hadden. Laat het maar bij deze uitspraak". Nieuwe Rotterdamse bisschop dr. A, Simonis kreeg een ceremonie „k la carte" aangeboden; hij koos echter voor „menu". Het Romeinse menu HAZERSWOUDE Het openlucht zwembad „De Hazelaar" te Hazers- woude-dorp, dat op 15 april weer voor het publiek zal worden openge steld, is in de maanden juni en Juli geopend tot half negen 's avonds en in de eerste helft van augustus tot acht uur. „De Hazelaar" zal in het zwemseizoen (15 april-30 september) i op iedere zondag tussen één uur en j vyf uur 's middags open zyn. Het bal zal 's middags, in de lunchtyd, I voortaan ook geopend blijven. BOSKOOP Na een ruim 47- jarig dienstverband gaat de heer A. C. Dalenoord op 31 maart het kan- i aPrü en m©l kan men er zwem- toor Boskoop van de AMRO-bank als directeur verlaten in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Die dag zal hij tussen 4 en 6 uur recipiëren in ho tel Florida, waarbij tevens gelegen heid zal bestaan kennis te maken met zijn opvolger de heer J. W. J Windhorst, die met de heer A. C. de Waal de leiding van het kantoor zal hebben. ZWEMMEN De Nederlandse zwemkampioenschappen zullen dit seizoen van'25 juli tot en met 1 au gustus in het zwembad Overbosch in Den Haag worden gehouden. ZAALHANDBAL Het Neder- andse herenzaalhandbalteam heeft gisteravond in de Kennemer sporthal in Haarlem met 13—20 verloren van Hongarye. By de rust stonden de Hongaren reeds met 8—5 voor. Er waren 1300 toeschouwers. -i DEN BOSCH (ANP) In verband met grenswijziging is gisteren in de vergrote gemeente 's Hertogenbosch een gemeenteraadsver kiezing gehouden. De gemeenten Empel en Meerwijk en Engelen worden opgeheven en met ingang van 1 april bij Den Bosch gevoegd. oude perc. stemmen nieuwe zetelverd. opkomst geldig zetelverd. 37 55,5 27.689 CPN 0 2,3 623 0 Lijst Knilles 0 5,5 1.536 2 PSP 0 2.2 619 0 KVP 19 48,4 13.413 21 Bossch Belang 2 9.2 2.546 3 VVD 3 8,6 2.546 3 Prot. Lijst 1 4,6 1.261 1 PvdA/PPR 4 12,7 3.524 5 D'66 2 6 1.671 2 GPV 0 0,5 128 0 Overige lijsten 6 TEL AVIV (AFP) Een groep van meer dan honderd Joodse immi granten uit de Sowjet-Unie is gister ochtend op de luchthaven Lod bij Tel Aviv aangekomen. De immigranten, afkomstig uit Ri ga, Wilna en Moskou, verklaarden tegenover de pers, dat het sinds kort voor Joden in de Sowjet-Unie min der moeilijk geworden is een visum voor Israël te bemachtigen. Ook de houding van de Russische functiona rissen is volgens hen vriendelijker geworden. „De emigratie van Russische Jo den naar Israël zal vrij worden zo dra de vrede in het Midden-Oosten is hersteld." zouden Russische functio narissen tegen de immigranten heb ben gezegd. De Joodse emigratie uit de Sowjet- Unie is de laatste tijd duidelijk ver sneld. In januari verlieten 50 Joden het land, in februari waren het er 150 en in de periode van 1 tot 12 maart vertrokken 130 Joden, zo is in welingelichte kringen in Moskou ver klaard. Deze emigranten reisden via Wenen. Langs andere wegen verla ten slechts weinigen het land. Volgens genoemde kringen was het aantal Joodse emigranten, dat in 1970 via Wenen wegtrok 1.010. Dit was aanzienlijk minder dan in het voorgaande Jaar, toen 2700 Joden het land verlieten. Schattingen omtrent het aantal Russische Joden dat naar Israël wil vertrekken lopen sterk uiteen. Offi cieel is gezegd, dat van de 3 miljoen Joden er 10000 willen vertrekken, terwijl onofficieel van een kwart miljoen wordt gesproken. TIJDELIJK 1.30 men tussen één en zes, respectieve lijk zeven uur. In juni, juli en de eerste helft van augustus gaat het zwembad 's morgens om tien uur open voor het publiek. De twee de helft van augustus en in septem ber is „De Hazelaar" alleen 's mid dags geopend. Op zaterdag is het oopeningsschema steeds gesteld van 10.00 tot 18.00 uur. De tarieven voor de abonnemen- ten voor „De Hazelaar" blijven ten j opzichte van vorig jaar onveranderd.) In de periode tussen 15 april en 1 i oktober is een abonnement voor „De Hazelaar" eveneens geldig voor het overdekte instructiebad „De Dolfijn," dat gedurende de zomer maanden ook zal zijn geopend. 1 Zwemlessen worden overigens al- leen nog maar gegeven in „De Dol- j fijn." NEEMT ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel LEIMUIDEN De gemeente raad komt morgenavond om acht uur in openbare vergadering in ca fé Keyzer bijeen. De agenda ver meldt o.a. de volgende punten. Uitbreiding R.K. Kleuterschool, voorgesteld wordt medewerking te verlenen de in aanbouw zijnde één- klassige kleuterschool uit te breiden met één werk- en één speellokaal, alsmede aan de Stichting RK. On derwijs te Leimuiden ten behoeve van deze uitbreiding te verkopen een perceel bouwterrein groot onge veer 600 vierkante meter, uitmaken de ongeveer de helft van het voor de bouw van de volledige kleuter school in het bestemmingsplan West gereserveerde bouwterrein, voor de prijs van f 24.000, excl. b.t.w. Boven dien is f. 196.000 voor da bouw en inrichtingskosten. De huidige RK. Kleuterschool, Wil lem v. d. Veldenweg 24a, zal in prin cipe worden verkocht aan het R.K Kerkbestuur voor f. 90.000, kosten koper. De vergoeding per leerling voor het lager onderwijs wordt vast gesteld, alsmede de vergoeding voor het vakonderwijs over 1970. De Stichting R.K. Onderwijs voor Lei muiden heeft verzocht in verband met de bouw van een nieuw school gebouw voor lager-onderwijs een kre diet van f 803700 beschikbaar te stellen. Voorgesteld wordt om bouw terreinen te verkopen voor de bouw van 63 woningen en 13 garages. In principe wenst men 21 woningwet woningen te bouwen. De Stichting Eigen Woningbezit zal ook 21 wonin gen kunnen bouwen, waarvan de grondprijs f 7000 per kavel be draagt, exclusief b.t.w. Ook aan Gebr. van Dijk n.v., Nleuwveen wil men bouwterrein voor 21 woningen verkopen, echter voor f 10.000 excl. btw. per kavel, en bouwter rein voor 13 garages, k 11.000 per kavel, excl. b.t.w. De reconstructie van de Wester- dijk laat nog wel enkele Jaren op zich wachten Op zijn vroegst kan de reconstructie plaatsvinden in het Jaar 1976. Daarom stellen B. en W. voor thans de nodige onderhouds werken uit te voeren. Voorgesteld wordt f 19.400 hiervoor beschikbaar te stellen. Resultaat De toeneming van het aantal Jo den dat van de Russische autoritei ten toestemming krijgt te emigreren, wordt voor een deel beschouwd als een resultaat van de recente zitsta- kingen van Joden uit de Baltische staten in Moskou. Ook zien waarne mers er een verlangen in van de Russische autoriteiten om moeilijk heden te voorkomen, nu op 30 maart het communistische partijcongres begint. In Joodse kringen was eerder ver nomen, dat minister van Binnen landse Zaken Sjtsjolokow vorige week vrijdag tegenover tachtig zit- stakers heeft verklaard, dat zij bin nen twee weken een uitreisvergun ning zouden krijgen. Dit zou echter niet gelden voor mensen die belang rijk werk verrichten of in de termen vallen om in het Israëlische leger te worden opgenomen. De Israëlische regering heeft in tussen een wetsvoorstel ingediend om de Israëlische nationaliteit toe te kennen aan iedere Jood in het bui tenland die naar Israël wil emigre ren. Het voorstel betekent een uit breiding van de zogenoemde „wet op de terugkeer," die het Israëlische staatsburgerschap geeft aan iedere binnenkomende Joodse landverhui zer. Volgens het ontwerp zal dit nu ook gelden voor aspirant-landverhui zers. De regering wil op deze wijze Joodse Russen die naar Israël willen gaan, de mogelijkheid geven zich op hun Israëlische staatsburgerschap te beroepen. BAGDAD (Reuterj In de ou de Assyrische hoofdstad Niniveh is een reeks oude muurschilderingen blootgelegd, die bijna dertig eeuwen oud zijn. Volgens de Iraakse direc teur-generaal voor Oudheden, Foead Safar, zien de schilderingen er nog zo nieuw uit alsof ze "gisteren zijn geschilderd". De vondst dateert uit de negende eeuw voor het begin onzer Jaartel ling en werd aangetroffen in het pa leis van Koning Assoernasirpal II (883859 v. Chr.) Het gaat om twin tig stenen panelen van elk vier bij drie meter. De meeste bevonden zich in een vertrek, dat heeft gediend als koninklijke badkamer. In een hal voor godsdienstige plechtigheden werd een schildering ontdekt, waar op de koning in vol ornaat is afge beeld. VOETBAL Pele, de Braziliaanse voetballer die zowel in 1958, 1962 en 1970 deel uitmaakte van het elftal dat de wereldbeker veroverde, zal nog slecht één wedstryd voor het Brazili aanse elftal spelen. By de vriend- schappeiyke ontmoeting Brazilië-Oos- tenryk, die op 11 Juli wordt gespeeld, neemt hy afscheid als international. Voor zyn club Santos komt hy nog wel uit: hy heeft zyn contract met drie Jaar verlengd. De Italiaanse dirigent Piero Coppola, een van de eerste musici die grammofoonplaten van symfonieën liet maken, is op 83-Jarige leeftyd in Lausanne overleden Coppola begon zyn loopbaan als dirigent in 1911 in Turyn en trad later op in Engeland. Scandinavië, België en Frankryk. Hy heeft ook orkest- en koorwerken ge componeerd. Thuisnaaisters Het aantal thuisnaalster Is In A- merika met 20 pet toegenomen. Er zijn voor deze groei drie oorzaken te noemen. Het zelfnaaien ls een statussym bool geworden, vooral in de groep van 15-jarige tot 19-jarige meisjes. De voortdurend stijgende prijs van de confectie. De Amerikaanse vrouw beeft ont dekt, dat ze goedkoper zelf de maxi- creaties kan maken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13