ositie Lhicester-Llark wankel Achttien maart 1871: begin Parijse commune lavona heeft de kleur, waar hij dol op is itse troepen in Noord-Ierland zullen versterkt worden bankrovers g 1 g 1 i f\ nimes ILel (/.NP) Volgens de IfcUberale senatoren Lahaye |L ij Rpocesië „een onafhan- 7|[ moedig land dat ten on- door economische sancties tiroffer waardoor dit land 3| en is ij- China te gaan kopen ivanoy ons". De heer La ag ef[| (it, mede namens zijn Nixons dochter Patricia gaat op 5 juni trouwen opgepakt Probeer toch 's één keer een 13VOI1& haarkleurspoeling TWEEENZEVENTIG DAGEN WAARIN DE „NIEUWE TIJD" GEBOREN WERD its een lig land" IjMesië led Thomas Dewey overleden BDAG 17 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DEN De Noordierse premier majoor Chichester-Clark ^steren onverwacht in Londen urenlange besprekingen >mier Heath, de minister van Binnenlandse Zaken Lord ng en de minister van Defensie Lord Carrington ge- Voor het resultaat hiervan zal men moeten wachten tot wanneer Chichester-Clark in het eigen Stormont (par- een verklaring zal afleggen. ledereen weet dat zijn posi- de golf van emoties gewekt laffe moord op de drie jon ge soldaten die gisteren land op ontroerende wijze :aven nog moeilijker is ge- an deze al was. k wordt zijn positie zelfs on- wanneer hij niet tot de maatregelen tegen de IRA mblikeins leger» zou over- jchester Clark moet steeds Khten tegen de militanten utopistische Partij die her- gvan de Ulster-politie, een jtie onder toezicht van het neerkomende op een van de door de r. katholie- rheld zo gevreesde B-spe en internering zonder vorm van verdachte terroristen cdlen Chichester-Clark be- djn deze verlangens in te AN want verklaard toen hij in muteerde van een veertien- W fis naar Rhodesië en Zuid- ^che senator was tijdens A gezelschap van zijn par- in van twee andere sena- socialist De Keyzer en de emocraat Boudoin. Lahaye ij de Belgische politiek en Verenigde Naties ten aan- Rhodesië veroordeelt. Hij dat als gevolg van deze iesië genoodzaakt is in :n. Als voorbeeld noem- terwijl onze nijverheid zoekt", het rassenprobleem had een duidelijk oor- iderscheid bestaat wel- verbeelding van de filan- m de Verenigde Naties. r. deze kwestie ter plaat- moet men echter toege- iank en zwart in deze ge- de beste verstandhouding dat de levensstandaard van in voortdurend stijgt dank agressieve politiek en een nde en aanhoudende stij- de lonen. Het feit dat dui- frikanen uit de naburige de voorkeur aan geven Ddesië en Zuid-Afrika te pleit in het voordeel van en, aldus de senator. ADVERTENTIE 'ökele centen meër *8 geniet U van de aller- Je Hollandse cognac, IUYPER VIEUX I [originele uit Frankrijk ■mporteerde brandy. willigen, kan hij dat niet 2onder toe stemming van de Britse regering doen. Londen voelt er echter niets voor om als reactie op de Jongste terreurda den. hoe vreselijk deze ook mogen zijn, maatregelen te nemen die Juist in de kaart van de fanatieke vleugel van het ondergrondse Ierse vrijheidsleger, zouden spelen. Want algemene mening is dat deze afge scheiden IRA-groep, die zekere delen van Belfast in haar greep heeft, er op uit is de Britse regering te dwin gen het bestuur van Ulster over te nemen zodat de IRA dan pas echt de heuse vijand namelijk het Britse Imperialisme" tegenover zich vindt. Een andere theorie is dat men voor guerrilla-optreden het Britse leger uit Noord-Ierland zal trachten te verjagen en de ohao6 op die manier vergroten. Versterking Het ziet er wel naar uit dat de Britse regering de troepenmacht in Ulster met nog een extra vier- of vijfduizend man zal versterken, waarom Chichester Clark zo goed als zeker heeft gevraagd, zodat het totaal aan Britse manschappen dan op 12.000 zal worden gebracht. Dit zal nodig zijn om te zorgen voor mili taire aanwezigheid op alle fa tale plaatsen en ook omdat met Pa sen het jaarlijkse seizoen van de pro testantse en andere traditionele pa rades begint met alle risico's die deze in de gespannen atmosfeer meebren gen. In Londen gelooft men dat indien tot de maatregelen zou worden over gegaan die de scherpslijpers onder de Unionisten eisen, het hek helemaal, van de dam zou rijn en tot een nieu bloedbad in de straten van Belfast, en Londonderry zou leiden. Want van katholieke zijde kan het felste verzet tegen de opvolgers van de B-specials worden verwacht en ook tegen een overwegend protestant se bewapende militie die evenmin als vroeger als een onpartijdige macht zou kunnen gelden. Op het moment heeft in dé" onrusthaarden in feite 't Britse leger de taak van de Ulster- politie overgenomen. Interneringskampen zouden de herinnering aan soortgelijke uit vroe gere Jaren oproepen. Men vreest in rk steden of stadsdelen dat niet al leen een handjevol terroristen zouden worden opgepakt, maar het grootste deel van alle katholieke mannen bo- van de achttien zoals destijds bij voorbeeld in Newry is gebeurd. Een gunstig lichtpuntje is dat de laatste maanden de bptsingen tus sen de r.-katholieke en protestanten in aantal belangrijk zijn afgenomen vooral omdat de militanten aan pro testantse zijde zich over het alge meen stil hielden. Verergerd De situatie is echter aan de ande re kant verergerd doordat de beroeps revolutionairen van de IRA zich hoe langer hoe meer doen gelden. De sluipschutters van de afgesplit ste stads terreur groep hebben het op het Britse leger gemunt dat oor spronkelijk de vrede tussen beide kampen heeft weten te bewaren. De IRA-dissidenten zijn bovendien ln oorlog met de officiële IRA. Aangezien men aan beide kanten met typisch wilde Ierse heethoofden te maken heeft die, al zijn ze aan hun eigen militaire regels gebonden, vaak 't grootste gebrek aan discipline to nen, zijn hierdoor reeds veel slacht offers gevallen. Niemand weet nog President en mevrouw Nixon hebben de verloving bekendge maakt van hun oudste dochter Patricia Tricia) met Eddie Cox, die rechten studeert aan de Har var d-universiteit. Tricia is 25 jaar, haar verloofde een jaar jonger. Hun vriendschap dateert reeds van 1964. Het huwelijk zal op 5 juni tijdens een plechtigheid in het Witte Huis worden geslo ten. wie de moord op de drie militairen heeftg epleegd. Ook dit zou een geval van eigen initiatief van IRA-mannen uit lagere rangen kunnen zyn ge weest. Wanneer Chichester-Clark zou val len zou zijn opvolger zonder actieve steun van de Britse regering voor de zelfde interne partij moeilijkheden ko men te staan. In de eerste plaats, komt voor de post in aanmerking Brian Faulkner, die deel van de re gering uitmaakt en politiek niet ver van Chicester-Clark afstaan. Het ge vaar is echter dat de vroegere minis ter van Binnenlandse Zaken. de man van de harde lijn William Craig, de teugels in handen zou ne men. Craig zou zeker tot de felste maatregelen willen overgaan en asl hij zijn zin van Londen niet zou krijgen misschien eventueel de ban den tussen het Verenigd Koninkrijk, en Noord-Ierland doorsnijden. Hij heeft al lang met deze gedachte ge speeld. In dat geval zou de hel pas goed losbarsten. Onregeerbaar Zoals de dingen nu staan wordt Ulster toch reeds hoe langer hoe meer onregeerbaar. Een toestand welke in feite al sinds de afscheiding van 1921 heerst doch welke door dwang van bovenaf was geca moufleerd. Gelukkig gaf Belfast gisteren een on gewoon diep menselijk beeld te zien toen duizenden zowel protestanten als katholieken naar het oorlogs gedenkteken op het grote plein voor het monumentale stadhuis trok ken uit medeleven met de drie om gekomen militairen. NIMES (Reuter. AFP, DPA> Vierentwintig uur na de overval op een bank in Toulouse heeft de po litie de buit, 420.000 franc, weer in handen weten de krijgen en drie van de vijf bij de overval betrokken man nen achter slot en grendel gezet. Vijf bandieten overvielen maan dagmiddag het filiaal van een bank in Toulouse, waar zij zich van 120.000 franc meester maakten. Doordat de politie snel ter plaatse was kon zij de mannen op heterdaad betrappen. Eén van hen, die buiten op de uitkijk stond, werd meteen gearresteerd, doch de anderen verschansten zich in de bank. waar zij acht personen als gijzelaars vasthielden. Onder be dreiging deze gijzelaars te zullen doden wisten de overvallers gedaan te krijgen dat hun een bedrag van 300.000 franc werd gegeven en een ongestoord vertrek in twee ter be schikking gestelde auto's werd gebo den. Zij verdwenen met hun buit en enkele van de gijzelaars, van wie zij alleen nog 'n vrouw vasthielden. Deze werd gisterochtend vrijgelaten. Bij het verhoor van de gearres teerde bankrover wist de politie vol doende gegevens te verzamelen om gisterochtend in Nimes tot de arres tatie van een 39-jarige caféhouder over te gaan. In dezelfde stad vond zij in een auto het grootste deel van het geld. Het restant werd achter haald bij de aanhouding van een derde man, de eigenaar van de auto. Deze gaf zich eerst als Egyptenaar uit, doch uit de politieregisters kwam vast te staan dat hij een sinds 1939 uit Frankrijk wonende Spanjaard Ls die al verscheidene veroordelingen wegens diefstal op zijn strafblad heeft. NEW YORK (Reuter) Thomas E. Dewey, gewezen gouveneur van New York en tweemaal Republi keins kandidaat voor het president schap, is dinsdag in Bal Harbour, bij Miami in Florida overleden. Hij is 68 Jaar geworden. Maandag was hij ontslagen uit het hartinstituut van Miami. In 1944 werd Dewey ln de strijd om het presidentschap verslagen door Roosevelt en in 1948 door Tru man. Hij maakte naam in de Jaren toen hij als officier van Justitie in de stad New York een groot aantal be roepsmisdadigers achter de tralies kreeg. Op de foto Thomas E. Dewey in zijn Jonge Jaren. Geen ongeluksgetal Een 43-Jari- ge vrouw in Engeland heeft gisteren 334.000 pond sterling (ruim 2.87 mil joen gld) in de voetbalpool gewone nen dank zij een systeem waarin 6teeds het getal dertien voorkwam. ADVERTENTIE. Doe het eens. Het is fantastisch. Lavona maakt u jaren jonger en mooier. Herstelt de natuurlijke glans van uw haar. En: u kunt kiezen uit maar liefst 25 kleuren. Prachtige kleuren. Lavona haarkleurspoelingen zijn op een crèmebasis gemaakt waardoor het resultaat volkómen egaal van dekking Is. U zult het zien: Lavona ia fantastisch! Grote kans dat u dezelfde avond nog uitgaat, want: PARIJS Het is meer opvallend dan onverklaarbaar dat over het eeuwfeest van de commune van Pa rijs op 18 maart door officieel Frankrijk wat losjes en bijna geruis loos wordt heengegleden. Toen Kei zer Napoleon Bonaparte vorig jaar zijn tweehonderdste verjaardqg mocht vieren, werd herdacht de Franse staatstelevisie dit feit met niet minder dan zeventig speciale uitzendingen die vijftig uren in be slag namen en die over negen maanden werden uitgesmeerd. Maar dat was dan ook de keizer en de staatsman onder wie Frankrijk zich nimmer machtiger en glorieu zer had gevoeld (of gewaand). Men mag daarom dus wèl aannemen, dat de Parijse commune iets minder ge- Door Frank Onnen lukkig en harmonieus past in de kraam van het gaullisme. Want voor dit ronde getal worden de lof trom petten van de nationale jubel door de Franse televisieleiding nauwe lijks (of hoogstens con sordino) ge stoken. Toegegeven dat de twee maanden en negen dagen dat de Parijse be volking het roer in eigen handen had genomen, tot de bloederigste pagi na's behoren die in Frankrijks na tionale geschiedenisboek ooit moes ten worden bijgeschreven. Een pagi na die met het bloed der arbeiders geschreven werd, en waarmee Frankrijks heersende en bezittende klasse van bourgeoisie, leger en kerk zich beslist niet van haar fraaiste zijde toonde. Maar een blad zijde tenslotte ook waarmee de on derdrukte arbeidersklasse een nieuw hoofdstuk in haar historie begon. De Duitse, gebaarde filosoof Karl Marx zou later de lessen trekken uit deze mislukte opstand van het Parijse volk. Lessen waaruit zes en veertig jaren na dato een andere beroepsre volutionair, Lenin geheten, in 1917 in zijn Russische vaderland op zijn beurt enig profijt zou weten te trek ken. Het bloed der „Parijse marte laren" zou voor de verdere toekomst toch niet voor niets hebben ge stroomd. Klok terug Voor het Juiste begrip van die ge beurtenissen is het niet kwaad de klok eerst een paar jaar terug te draaien. Zo omstreeks 1867 verkeert Frankrijks Napoleon III in zijn na dagen en is het tweede keizerrijk aan zijn afgang begonnen. Italië en bovenal Pruisen, vergaren steeds meer glorie op de Europese slagvel den en winnen, ten koste van Frank rijk, gestadig aan kracht en invloed. En ook om de groene tafels of in de vergulde antichambres zit het de Franse Keizer niet meer zo bijzon der mee. De Nederlandse Koning Willem III, tevens groothertog van Luxemburg, slaat het Franse (en ge heime) aanbod het groothertogdom voor royale klinkende munt over te nemen van de hand en een overeen komstige vernedering krijgt de kei zer te incasseren als hij, even la ter, de Belgische spoorwegen poogt "op te kopen". In het binnenland moet de Keizer die verliezenvoor zijn en Frankrijks aanzien duur betalen De liberale en socialistische oppositie weet haar stellingen nu te verbeteren: de cen suur wordt afgeschaft °n de wetge vende vergaderingen verwerft het recht van interpellatie. Die opmars zet dóór: de Republikeinen v~.n de hartstochtelijke advocaat-tribuun Gambetta, en ook de liberalen van de "derde partij", winnen bij de verkiezingen aanzienlijk veld, en een Jaar later wordt het keizerrijk tot een constitutionele parlementaire mo narchie gestroomlijnd. Men schrijft dan 1869. Tegenover die vorderingen van het linkse kamp. hopen de monar chisten, zo niet de lichamelijk en ook geestelijk intussen zeer verzwakte keizer, op de slagvelden nieuwe lau weren te kunnen oogsten. De revan che op Duitslands ijzeren maar schalk Bismarck zal die nederlaag, zo meent men, in de binnenlandse politiek weer kunnen uitwissen en de stok om de hond te slaan is gauw ge vonden. Die aanleiding is het aan bod der Spaanse machthebbers aan Prins Leopold von Hohenzollern de kroon van dat land te willen aan vaarden. Leopold is een rk. vorst die verwant is aan het Pruisische stamhuis, maar die nog wat meer bloed van de wijdvertakte familie Bonaparte door de aderen heeft vloeien. Hij weigert welsiswaar het geschenk, maar intussen heeft Leo polds opgedrongen kandidatuur chau vinistisch Frankrijk al in een explo sieve oorlogsroes gestort. De Fran se gezant Benedetti krijgt van zijn regering opdracht van de Pruisische Koning Wilhelm, die met vakantie in Ems verblijft, te eisen, dat geen zij ner familieleden ooit de Spaanse troon zal bestijgen. Emser Depeche De vorst laat door een adjudant zijn bezoeker meedelen dat hij geen boodschap meer aan hem heeft, en het door Bismarck gedicteerde kran- tebericht het vermaarde „Emser Depêche" over die mislukte stap brengt in Frankrijk dan de lont bij het kruitvat: op 19 Juli 1870 wordt Pruisen officieel de oorlog verklaard. Bismarck raapt de handschoen snel en gretig op. De Franse minis ter van oorlog proclameert, dat „geen knoop aan de slobkous van enige soldaat mankeert", maar Bis marck weet dat, ondanks de (mo derne) mitrailleuses en de chasse- pot-geweren en de onbetwiste moed der soldaten, het leger van zijn vijand eerder een wassen neus is. Hij heeft zich niet vergist. Nog voor de Fransen hun eerste legers goed en wel in het veld heb ben gebracht om noord- en zuid- Duitsland in twee helften te split sen. zijn de Duitsers al ver Frank rijk binnengedrongen. De Elzas, his torische twistappel tussen beide lan den, valt in de Duitse schoot, Straatsburg wordt belegerd. Gene raal Bazaine wordt met zijn leger in Metz opgesloten. Maarschalk Mac. Mahon roemrucht strateeg en orga nisator van het Franse leger, wil zich samen met Napoleon III en zijn laatste eenheden terugtrekken naar Parijs. Maar de keizerin-regentes verzet zich (met succes) tegen dat plan uit vrees, dat die smadelijke terug keer met een revolutie van het volk beantwoord zal worden. Op 2 septem ber 1870 capituleert Napoleon voor de vijand en zijn alle Franse legers ver nietigd, ingesloten of verslagen. De volkswoede barst inderdaad los. Bo naparte wordt van de troon gesto ten en de vroegere oppositieleiders Gambetta en Jules Favre roepen als „bewind der nationale verdediging" de republiek uit. Naast Gambetta die later per luchtballon Parijs verlaat om de resten der Franse legers bij een te vegen en te reorganiseren, hebben de „vier Jules" (Favre, Ferry, Simon en de militaire gouverneur Trochu) het heft in handen ge nomen. Maar hun werkelijke vijand heet niet Bismarck of Prui sen. maar: Parijs, of beter gezegd Belleville, de dichtbevolkte, arme volkswijk van de hoofdstad. Duitse komst Officieel wordt het Parijse volk opgezweept om het vaderland te ver dedigen. Maar in werkelijkheid is de enige hoop van de Jules gericht op de snelst mogelijke komst der Duitse legers die in hun ogen de laatste wal zullen kunnen opwerpen tegen een revolutie die hun bestaande orde bedreigt. Doch Bismarck stelt zijn eisen. De „wettige regering" moet af treden en een vijfde Jules (Thiers) die in het geheim met de Duitsers de onderhandelingen gevoerd heeft, neemt in Bordeaux, waar de natio nale vergadering bijeenkomt, de lei ding van het uitvoerend bewind in handen. Op 1 maart 1871 trekken de Duitsers Parijs binnen om zich de volgende dag al weer terug te trek ken als in Versailles de voorlopige vrede door monsieur Thiers getekend is. In datzelfde Versailles, bakermat van het Franse koningschap, besluit regering en parlement (dat voor tweederde deel uit monarchisten be staat) zich voorlopig te vestigen om Parijs als politieke hoofdstad te ont tronen. En bij die vernedering voe gen zich nog andere maatregelen die de woede van Parijs tot over 't kook punt doen stijgen: de soldaten ont vangen geen soldij meer, maar de hu ren moeten worden betaald. Parijs voelt en weet zich in zijn patriottis me nu heel zeker verraden en drie weken na de ln- en uittocht der Duitsers breekt op 18 maart 1871 de revolutie uit. De opstand van de ar beiders tegen de bourgeoisie, waar bij de soevereiniteit van de „com mune" (de gemeenteraad) wordt uit geroepen. Met de bedoeling heel Frankrijk als een federatie van so cialistische communes of Sowjeta te reorganiseren. Maar die op roep van revolutionair Parijs vindt geen of nauwelijks gehoor ln de rest van het land, en zo hebben de op standelingen zich in hun eigen val opgesloten. Een val waarin ten slot te de honger hen tot overgave zal dwingen. Wanneer Bismarck eindelijk vol doende krijgsgevangen bevrijd heeft, opent maarschalk Mac-Mahon de aanval op Parijs. Alle leiders van het oproer worden zonder pardon gefu silleerd. In de laatste „bloedige week** der historische tweeënzeventig dagen van de commune bereikt het drama zijn weerzinwekkende climax. Het stadhuis, de Tuilerieën, het ministerie van financiën, honderden woningen worden in brand gestoken, en uit weerwraak zetten de communards de aartsbisschop en tachtig andere gij zelaars op hun beurt tegen de muur. Het kerkhof Père la Chaise vormt de laatste en symbolische vierkante me ters Parijse grond waar de opstan delingen zich verschansen. Na de di- finitieve nederlaag van de arbeiders tegen de bezittende klasse van Frank rijk die dus eerst de Duitse erf vijand te hulp had geroepen zul len nog ettelijke duizenden Parljze- naars door krijgsraden gedeporteerd of ter dood veroordeeld worden. Ge plaatst voor de keuze: onderwerping aan de Pruisische „vijand" of re volutie in Parijs hebben „De Jules" de voorkeur dus aan Bismarck ge geven. En men kan zich daarom in denken dat het „officiële" Frankrijk na honderd Jaar vandaag nóg altijd weinig behoefte gevoelt om aan dit politieke wapenfeit al te nadrukke lijk herinnerd te worden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9