dink(CHU): van oppositie- komt niets terecht Wat is openbaar in ons land? Omzet V&D in 71 zeker 1.5 miljard ommisie voor rij zeno verleg inloze zaak 79 PaknehseT, DRUM.' drum! PRUM! Drum héle beste halve zware. Onrust over water beheer Op BP-kandidatenlijst ook andere partijen mA, 1)66 en PPR gaan praten over kernkabinet Ell-KLEURENTeLEVlSlE, PRUMkAMEtEWZADEL; PRUM, EHN ichinisten turven I Inbreker kwam uit lucht vallen PERQUIN Mr. J alentgoed overleden JURY TREKT ZICH TERUG r\ -'W K, JkeM °CC EVi—PRVMMtt PRUM,PRUM Miljoen schade bij Gulf-brand Vewin: 5DAG 16 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 If (ANP) „Niet de harde lijn van Udink, maar de g van de redelijkheid heeft het gesprek tussen de )f haastige drie partijen met de drie christelijke par- gebroken. Daardoor won waarschijnlijk de duidelijk- Üt zei maandagavond in Assen minister drs B. J. Udink 3 erkiezingsrede op een bijeenkomst van de Christelijk :he Unie in Assen. Udink vond het kostelijk, er Den Uyl meent alsof op niet alleen de CHU, de KVP en de ARP onder ouden zijn verdwenen. „De gr» lelijke partijen wensen in htieprogram, dat in de ko- regeringsjaren 2800 mil- daïop tafel komt. De andere 4200 miljoen. En daar de heer Udink, „niets komen. De belasting- al vrijwel dol ge- >nt" neenschappelijk program- ,nii. w christelijke partijen is lentieprogram der CHU. Udink wees de gedachte di' 'et{ cratisch wantrouwen van ie hand en wilde het hou- 10 emocratisch vertrouwen, rade hij dat de opbouw an lixi De Nederlandse Spoor- onderzoeken hoeveel bij- ken er op overgangen in gebeuren. De machinisten dracht gekregen de waag- 10 in de periode van 14 tot maart en van 2 tot 5 mei trein langs schieten, te ivakken in Nederland zijn tng betrokken. Geteld zul- ffcuii de auto's die tussen ge- ral e bomen zig zaggen, door nipperlicht rijden of een i overweg oprijden als er der< i een trein aankomt. in ra 1968 werden de bijna- ook geregistreerd. Dat spectievelijk 1064 en 1192. zigzaggers tussen de hal- ,de van 253 in 1967 tot ?en a ële publikaties IN een willekeurige gemeente. meester van Lelden brengt kennis, dat aan een kle- verzoek wordt toegestaan ekeurige gemeente aan de er verkiezingen van de le- Tweede Kamer der Staten- el te nemen. die van vorenbedoelde be- ebruik wenst te maken, an uiterlijk 14 april a.s. do enaan de Burgemeester te waar hij op de dag der elllng in het klesregister n, met gebruikmaking van er, dat van heden af tot iprll a.s. ter secretarie van le kosteloos verkrijgbaar is. aart 1971. Burgemeester van Leiden, lenken, loco-burgemeester. van onze samenleving niet moet worden verdoemd tot het kerkhof, maar open en democratisch tot een moderne samenleving moet groeien. Hij bepleitte meer uitgaven voor la ger onderwijs, het onderwijs aan werkende Jongeren, voor het ontwik kelingswerk en voor defensie. „Ik behoor niet tot de 99 procent die ver sterking van de defensie Jammer vinden, maar wel tot de een procent die het niet leuk vindt. Wij hebben onze defensie tot nu toe op een koop- Je gehad." Overigens kan volgens de heer Udink de veiligheid op twee manieren worden gediend door naast een goede defensie, ontwikkelings hulp te bevorderen. Kernkabinet Deze week nog gaat de progres sieve combinatie van de Partij van de Arbeid, D'66 en de Politieke Par tij Radikalen' over de samenstellling van een kernkabinet en de keuze van kandidaat-minister spreken. Dit heeft gisteravond D'66-liJsttrekker mr. H. van Mlerlo meegedeeld tij dens een discussie in een druk be zocht politiek café in Sneek. De samenstelling van dit kernkabi net zal vermoedelijk in de laatste weken voor de verkiezingen op 28 april bekend worden gemaakt, zodat ook in dit opzicht de kiezers zullen weten waarmee zij te maken krijgen, aldus Van Mierlo. „Als wij 45 van de stemmen zou den behalen, zit het er in, dat deze ministersploeg ook inderdaad tot re geren zou komen," zei de voorman van D'66, omdat elke andere combi natie dan zwakker zal zijn dan die van de progressieven. Maar ook als een dergelijk hoog percentage niet zou worden gescoord en dit kabinet een schaduwbestaan moet lijden, is er aan duidelijkheid veel gewonnen. In ieder geval ziet het er dan naar uit dat het gezamen lijk optrekken van de Partij van de Arbeid, D'66 en PPR in de oppositie de politieke verhoudingen zo'n deuk zal geven, dat na anderhalf Jaar nieuwe verkiezingen nodig zullen zijn. „De kiezers zullen dan beter dan ooit weten waar zij aan toe zijn," zo zei mr. Van Mierlo. ROTTERDAM (ANP) In de nacht van zondag op maandag is een inbreker in Rotterdam uit de lucht komen vallen en vlak voor de voeten van de politie op de grond terecht gekomen. De man, die een herenmo dezaak was binnengedrongen was op zijn strooptocht door het plafond van de benedenverdieping gezakt. De agenten konden hem zonder meer inrekenen. De surveillerende mensen zagen op hun ronde, dat de deurruit van de winkel was ingeslagen. Zij gingen naar binnen en achter in de zaak gekomen hoorden zij boven zich een hevig gekraak. Op hetzelfde ogen blik viel een man voor hun voeten met in de ene hand een zware schroevedraaier en in de andere een wieldopsleutel. De pechvogel was de 19-jarige A. C. S., zonder beroep, uit Delft. AMSTELVEEN De geldomzet van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann, die vlak na de oorlog nog f 50 min. bedroeg, zal in 1971 stijgen tot zeker f 1,5 miljard, aldus de heer W. J. R. Dreesmann, voor zitter van het hoofdbestuur van V. en D. Nederland, bij de opening van het nieuwe warenhuis in Amstelveen. Op zich lijkt dit een groot bedrag, maar het maakt toch slechts 3 tot 3,5 pet. van de nationale detailhan delsverkopen uit. Het genoemde per centage is wel een van de hoogste van de wereld voor een zelfstandige detailhandelsorganisatie. De groei van V. en D. wordt nog eens bena drukt door het grote aantal filialen dat de laatste Jaren is geopend. De zelfbedieningswarenhuizen heb ben ook bij V. en D. de volle aan dacht. Sinds 1964 worden deze geëx- iELO (ANP) De hele zaken in de zgn. prij scommissie is een far- belachelijke zaak een 'rocedure. Voorzitter van lerlands Katholiek On derband in het mid- kleinbedrijf, de heer W heetf dit verklaard bij de wet voorgeschre- 'lodieke overleg tussen Ister van Economische vertegenwoordigers ustriële werkgeversver- vakcentrales, onderne- toisatie in het midden- ibedrijf, consumenten, 'bel en grootwinkelbe- heer Perquin sprak i&vond op een regionale tost van zijn verbond in Perquin herinnerde bat de minister en de "gen afzonderlijk over- toordat de prijzenover- met de minister Dat afzonderlijke toht de heer Perquin 1 dat ls naar zijn me- begelijk overleg. In de prijzenoverlegcomrnis- sie is van overleg wel degelijk geen sprake. De minister kent de standpunten van de leden van die commissie. Hij onthult daar geen nieuws want iedereen weet dat al uit het afzonderlijke overleg en iedereen heeft het enkele dager) tevoren al in alle kranten kun nen lezen. De heer Perquin vindt zo'n door de wet voorgeschreven gang van zaken een gevaar voor het goed functioneren van de democratie. Hij acht die ook wei nig bevordelijk voor het oplos sen van de huidige spanningen tussen overheid, werkgevers en werknemers. Nog gevaarlijker dan geen overleg, geen Inspraak en geen medezeggenschap vindt hij pro cedures die overleg suggereren, maar in feite zo doorzichtig geen enkele vorm van overleg bieden, dat ze schijnvertonin gen worden. Daardoor worden alleen maar nog grotere frusta- ties gewekt en frustaties zijn er echt al genoeg. ploiteerd onder de naam Vendet. Zij leveren vooral goederen voor het dagelijkse gebruik. Begin 1972 zal in Drachten de eerste supervendet wor den geopend, een zelfbedieningswa renhuis dat naast levensmiddelen ook andere goederen verkoopt. De verkoop geschiedt hier geheel op de parterre met een verkoopoppervlak te van 3500 a 4000 m2. De normale Vendet heeft een ver koopoppervlakte van ongeveer 2000 m2. Plannen voor meer supervendets zijn reeds in voorbereiding. „Het ko pen van goederen voor alledag is voor de consument een noodzaak en deze zal dit kopen zo snel en effi ciënt mogelijk willen doen. Het ech te winkelen zal bij de stijgende wel vaart een deel van de toenemende vrije tijd voor de mensen gaan vul len bij wijze van nuttige vrijetijdsbe steding," aldus de heer Dreesmann. De heer Dreesmann gelooft niet dat het warenhuis een overleefde de tailhandelsvorm zou zijn, zoals bij voorbeeld in Frankrijk wel eens be weerd is. De warenhuizen en zeker ook V. en D. zijn nog in volle groei. Juist is te bedenken dat er grote veranderingen gaande zijn. De mo derne consument leeft in een hoger tempo, doch winkelt selectiever en met meer smaak en stijlgevoel. Zelf- bédieningswarenhuizen en moderne bedieningswarenhuizen vullen elkaar ln dit opzicht aan. „Vroom en Drees mann blaast in beide ontwikkelingen haar partij meer dan mee," aldus de heer Dreesmann. DEN HAAG (ANP) In de nacht van zondag op maandag is op 68-Ja- rige leeftijd overleden mr. P. H. Va- lentgoed. oud-directeur-generaal van de arbeid bij het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De heer Valentgoed was op 8 maart 1903 in Leiden geboren. Hij volgde de opleiding aan de Kweek school voor de Zeevaart in Amster dam en trad in 1921 in dienst bij de stoomvaartmaatschappij Nederland Hij verliet die maatschappij in de rang van stuurman en begon aan de rechtenstudie die hij in 1939 bekroond zag met het doctoraal examen. Op 1 ktober 1939 werd hij adjunct inspecteur van de havenarbeid, een diénst die onder het directoraat-ge neraal van de arbeid ressorteert. Twee jaar later werd hij bevorderd tot inspecteur. Op 1 maart 1946 volgde zijn benoe ming tot hoofdinspecteur district- hoofd inspectie havenarbeid in Rot terdam. Op 25 februari 1952 is hem de persoonlijke titel hoofdinspecteur directeur van de arbeid verleend. Als opvolger van lr. Z. Th. Fetter werd de heer Valentgoed op 1 sep tember 1953 directeur-generaal van de arbeid. Die functie heeft hij ver vuld tot 25 maart 1868 toen hij, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, afscheid nam. In de Amsterdamse dieren tuin Artis is het duidelijk te mer ken dat de lente in aantocht is. Gisteren mocht het drie maanden oude ijsbeertje voor het eerst met zijn moeder mee naar buiten. Het was snel gewend aan de grote belangstelling van het publiek en vertoonde weinig bereidheid om weer naar binnen te gaan. Typografieprijzen AMSTERDAM (ANP) Drie voor de Jury voor de typografieprijzen 1971 aangezochte kunstenaars heb ben B. en W. van Amsterdam schrif telijk gevraagd te worden ontslagen van de plicht de eerder gedane toe zeggingen te honoreren omdat zij geen vertrouwen meer hebben in de mogelijkheid tot een volwaardige sa menwerking tussen het Amsterdam se gemeentebestuur en adviserende terzake kundige kunstenaars. Zij doen dit „omdat B. en W. ge weigerd hebben de prozaprijs van de gemeente Amsterdam toe te kennen aan de' schrijver Weinreb, hoewel daartoe door een door henzelf inge stelde jury is geadviseerd". De kuns tenaars, t.w. Jan G. Elburg, Hartmut Kowalke en Will van Sambeek, wij zen de argumenten volgens welke de prozaprijs van Amsterdam de heer Weinreb zou moeten worden onthou den, beslist af. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) —De Boeren partij heeft op haar kandidatenlijst voor de komende tweede-kamerver kiezingen op woensdag 28 april een plaats ingeruimd voor vertegenwoor digers van de politieke groepering „Referendum" (opgericht door de onlangs overleden mr. P. Koot uit Den Haag), de Partij voor Onge- huwden en de partij „Rechts-om". De heer H. Koekkoek, voorzitter van de Boerenpartij en van de twee de-kamerfractie van die partij, deel de maandagmiddag desgevraagd mee dat het aanbod aan de groeperingen om een kandidaat op de lijst van de Boerenpartij te zetten gedaan was onder het voorbehoud, dat zij geen direct-verkiesbare - plaats zouden krijgen. „Willen die kandidaten in de kamer komen, dan zullen ze voor hun eigen zetel propaganda moeten maken", aldus de heer Koekoek. De drie kandidaten van de bedoel de groeperingen zijn: ir. A. G. Schuyffel uit Rijswijk (ZH) voor .Referendum", mevrouw N. van de Beek-Jansma uit Den Haag voor de ongehuwden-partij en de heer M. Lewin uit Amsterdam voor .Rechts om". De kandidatenlijst van de Boeren partij wordt in alle kieskringen aan gevoerd door de heer Koekoek. Ver der staan bovenaan de lijst: 2. het kamerlid A. Nuijens, 3. V. A. Honig van den Bossche uit Gouda, 4 J. Ubak uit Staphorst, 5 J. de Koning uit Lunteren en 6 J. H. Borsboom, oud-gemeenteraadslid van Den Haag. De boerenpartij komt in de acht tien kieskringen met niet-gelijklui- dende lijsten uit. Het tweede-kamerlid mr. H. Ch. J. M. Kronenburg, die in de Kamer ge- ROTTERDAM (ANP) De brand, bij Gulf Oil in het Europoortgebied heeft een schade aangericht die iets onder de één miljoen gulden ligt. Er zijn twee asfalttanks totaal ver woest en twee stookolietanks liepen behoorlijke schade op. Er is geen pro- duktieverlies. De oorzaak van de brand is nog volkomen onduidelijk. Er wordt een grondig onderzoek ingesteld. kozen werd als lid van de Boeren partij, maar zich afsplitste en een eenmansfractie vormde, zal bij de komende kamerverkiezingen kandi daat zijn voor de politieke groepering „Democraten 2000, partij voor de ge wone man". Aldus heeft de voorzit ter van deze groepering, de heer B. M Steur uit Berkhout bij Hoorn gistermiddag meegedeeld. RIJSWIJK (ANP) De Neder landse Waterleidingbedrijven zijn ernstig verontrust over het ontbreken van een centraal waterbeleid in ons land, dat zich uitstrekt over de kwantiteit, de kwaliteit en het ge bruik van het water, aldus een com muniqué van de Vewin, de Vereni ging van Exploitanten van Water leidingbedrijven in Nederland. De Vewin betreurt ook ten zeerste, dat de waterleidingbedrijven in we zen in volsarekte onzekerheid verke ren over de kwaliteit en de hoeveel heid van de grondstof, die zy moeten gebruiken. Wegens de bestaande ver ontrusting en met het oog op een mogelijke wijziging van de departe mentale indeling zal de Vewin op 25 maart een buitengewone algemene ledenvergadering houden, waarop een en ander aan de orde zal ko men. Sprekers op deze vergadering zullen zijn ir. C. van der Veen, direc teur Gemeentewaterleidingen Amster dam en bestuurslid van de Vewin en prof. mr. J. G. Steenbeek, hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Wat is er wel en wat is er niet openbaar aan documenten die handelen over het nabije verle den? Een probleem dat een duide lijke actualiteit heeft, als we na gaan dat er in de Tweede Kamer vragen worden gesteld over het verleden van prof. Kistemaker en over de memoires van Weinreb. Daar spleelt dan nog de kwestie van de documenten en de overheidsar chieven met betrekking tot de In donesische kwestie van de Jaren 1945-1949 doorheen. Een flink deel van de verwarring moet worden verklaard uit het feit dat er geen éénsluidende regeling met betrek king tot dit soort openbaarheid be staat. De archiefwet is in de loop van de Jaren zestig herzien. In het algemeen geldt dat overheidsdocu menten na een periode van uiter lijk vijftig jaar openbaar gemaakt moeten worden. Maar elke regel kent uitzonderingen en ln een van de ruim veertig paragrafen van de archiefwet valt dan ook wel weer te lezen, dat ministers archieven ge sloten kunnen houden. Voor het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie gelden weer an-1 dere regels. Dit instituut is niet in de eerste plaats een archief. Het is een verzamelplaats van officiële en persoonlijke stukken en bronnen, waarvan het de bedoeling is dat er uit wordt geput om het beeld van Nederland in de Tweede Wereld oorlog zoveel mogelijk te verbrei den. In het algemeen gaat men er in het Rijksinstituut van uit dat het hoogst ongewenst is, dat weten schappelijk onderzoek naar de Ja ren van de bezetting geschaad zou worden. En dat betekent dat 't in stituut open staat voor ge schiedkundigen die onderzoeken instellen naar episodes uit de be zettingstijd. Met gerechtvaardig de trots vermeldt de directeur van Oorlogsdocumentatie, dr. L de Jong dat er in de loop der Jaren hon derden boeken en scripties zijn uit gekomen waarin materiaal afkom stig uit zijn instituut is verwerkt. Openbaarheid is voor dr. De Jong een zinnige zaak. Maar er zijn enkele duidelijke beperkingen. Ten eerste kan het Rijksinstituut zich natuurlijk niet lenen voor dien sten aan Nederlanders, die in con flict zijn geraakt met Nederlan ders en die op de Amsterdamse He rengracht komen kijken wat ze te weten kunnen komen over, het oor logsverleden van hun tegenstan ders. Daarnaast is er een beperking, dat een aantal stukken in het Rijksin stituut is gedeponeerd onder be paalde voorwaarden. Het gaat bij voorbeeld om de meer dan 1500 dagboeken, vaak vol intieme no tities. Wanneer medewerkers van het instituut of andere we tenschappelijke onderzoekers de ze bronnen willen raadplegen, zal dat niet kunnen zonder dat tevo ren toestemming is gevraagd aan de betrokkenen of nabestaanden. In het algemeen dus zal Oorlogsdo cumentatie ztfn verzameling open sbellen voor wetenschappelijk on derzoek. Maar wat gebeurt er nu als het gaat om politieke kwesties? De Journa list Klinkenberg bijvoorbeeld heeft Juist een boek gepubliceerd over het ultracentrifugeproject van prof. Kistemaker. Dat boekt werpt een reeks vragen op. Er wordt gesugge reerd dat de huidige hoogleraar, in zijn assistententij d in Lei den in 1944 werk voor de Duitsers heeft verricht. Volgens zijn zeggen is Kistenmaker toen naar Parijs geweest voor het verzet om te zien wat de stand van zaken was bij het Cellastlc-onderzoek. Drs. Visser van D'66 heeft nu vertrouwelijke inzake gevraagd van de zogenaam de Cellasticdocumenten die by Oor logsdocumentatie berusten en die betrekking zouden hebben op de affaire Kistenmaker. In zo'n geval deelt het Rijksinsti tuut aan de minister mee wat er aan informatie in deze documen tatie staat. Naar aanleiding daar van kan de minister aan het ver zoek van de Kamer al dan niet voldoen. Overigens speelde deze zelfde kwestie ook al zo'n tien Jaar de Kamer vervolgens het dossier ker (op instigatie van Klinkenberg die nog CPN-lid was) een soortge lijke vraag gesteld. Inderdaad kreeg de Kamer vevrolgens het dossier vertrouwelijk ter inzage, meent dr. De Jong. Enige verwarring is onlangs gezaaid, door dr. De Jongs opmerking in "n debat onder vakgenoten dat we tenschappelijke onderzoekers alle documentatie konden raadple gen die hij gebruikt had voor de eerste delen van de geschiedenis van Nederland in bezettingstyd In het vervolg van de discussie heeft hy zich gehaast een fout te her stellen. Bedoeld was materiaal op het Ryksinstituut. Dus byv. geen bescheiden uit 't Koninkiyk Huis archief. Dat is een zeer gesloten zaak. Dr. De Jong heeft er nu uit mogen putten. Koningin Wilhelml- na stond voor de oorlog ook toe dat de Utrechtse historicus prof. Geyl er in werkte voor een onderzoek naar stadhouder Willem IV. Maar toen de resultaten de Ko ningin niet bevielen kon Geyl on middellijk ophouden met zijn on derzoek. JR.S.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7