er toornde Turkse legerleiding dwingt de premier tot aftreden Marokkaan (26) nog spoorloos vandaag is abonnee die boft Ontvoerd meisje ongedeerd terug IMilitairen eisen herstel van orde en sociale hervormingen (9uc/ tylte ia bont van Ynn Egmond is sportief" bont CITROËN GS CNV in verzet tegen één bond Gematigde emperatuur Premier concreet over grens Israel Vader itetaalde losprijs LEIDSE DODENRIT [RUNSBURG: teuws picht I maart I860 ZATERDAG 13 MAART 197! No. 33348 EIDSCH eur: redacteurDrs. J. R. Soetenhorst ïxc /t_a a a„v j a KARA (DPA, Reuter, AP) Onder druk van de militaire leiders is de Turkse regering jremier Demirel leider van de Rechtvaardigheidspartij gistermiddag afgetreden, er op de dag hadden de chef van de generale staf, generaal Tagmac, en de opperbevel- irs van de drie onderdelen van de strijdkrachten laten weten, dat zij de macht zouden lemen als er niet spoedig een nieuwe regering zou komen, die het vertrouwen van het geniet. als de sneeuwstorm van gister - boven Ankara kwam de mili- nterventie in Turkije meer greep dan een staatsgreep ag op een onverwacht moment, eek tevoren had Tagmac in niing van het bestuur door de jachten de slechtst denkbare Bg gezien. Donderdag nog had een zitting van het hoogste re commando gezegd dat ex en en links en rechts een overname door het leger wil- DAGBLAD G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), 6.05 per maand (bil vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) G. van Hasselt voceren. De situatie is gevaar- heette het donderdagavond, ie kunnen nog niet zeggen dat i morgen al instort, jchynt dat andere bevelheb- dan mogen we vooral den- luchtmachtbevelhebber Ba se samenvatting toch te slap en Tagmac er toe brachten later met zyn ultimatum te De stemming binnen het le- 6 vooral geprikkeld geraakt de studententroebelen die al tn aan de gang waren vorige het eerst een soldaat het ladden gekost. Daarmee werd atie meteen ook totaal ver- id van die van 1960 toen het Ie studenten juist te hulp tegen de politie en de rege- ïnderes nadat het de studen- en geweest die een slachtoffer turen hadden gekregen. Relatieve vrijheid min zullen er onder de radl- udenten velen zijn die zich (en dat zy met hun anarchie [rijpen hebben afgedwongen, en pas later weer gaan terug- en naar de periode van rela- tlheid die de nu verfoeide De- eeft verschaft. «te instantie gaat het nu om iale en economische hervor- die het leger van een nieuwe verwacht. By het eisen van trvormingen beroepen de op- Elhebbers zich op de grondwet der militair bewind in 1961 pgesteld en die inderdaad in De Turkse president Sunay staat thans voor de moeilijke taak een nieuwe premier te be noemen, die zal moeten voldoen aan de eisen van de legerleiding. haar artikel 41 de staat een sociale en economisch ontwikkelende taak toekent. Tegenstrijdig is dan weer dat deze grondwet uitdrukkelijk het sta kingsrecht invoerde terwyl het ulti matum van de legerleiders zich juist beklaagt over de vele stakingen die onder Demirel zyn voorgekomen. Veel van de sociale hervormingen zoals de jonge radikale officieren zich die voorstellen, staan op het pro gramma van de oppositieparty, de Republikeinse Volkspartij onder de 86-jarige Inonu, die vanzelfsprekend nu net als na de staatsgreep van 1960 weer nieuwe kansen hoopt te krygen. Inonu heeft reeds gesproken van een terechte omwenteling. Het is echter de vraag of de militairen aan hem hebben gedacht toen zij de noodzaak van een sterke regering uitspraken. Wat bedoeld? Wat hebben zij precies bedoeld met de formule dat "de nieuwe regering boven de partij moeten staan"? Zal zij niets met de partypolitici te ma ken mogen hebben of zal byvoorbeeld alleen de premier een partyloze moe ten zfjn zoals senator Urguplu die het coalitiekabinet van 1964 leidde en wiens naam nu weer valt? Dat het zittende parlement de laatste maan den zowat al zyn aanzien heeft ver speeld valt duidelyk af te leiden uit de over het algemeen tevreden reac ties op de militaire ingreep. Demirel ingenieur in de water bouwkunde liep al maanden op spitsroeden. Sinds 1965 was hy als leider van de Rechtvaardigheidspar ty premier. By verkiezingen in 1969 verwierf hy zich weer een meerder heid. Maar ruzie in zyn party liet die meerderheid aardig slinken en even voor Kerstmis 1970 wist hy zich by een debat dat 16 uur duurde, maar nauwelyks op de been te houden. Voor het militaire machtsvertoon moest hy nu wel wyken. Maar ook Inonu's party deelt in het prestigeverlies. Zy heeft meege daan aan de pogingen die de laatste weken het parlement beheersten om een grondwetswyziglng te forceren die verhoging van het parlementa riërshonorarium en staatssubsidiëring van de grote partyen mogelyk moest maken. Deze pogingen hebben byna eenstemmige kritiek verwekt by de publieke opinie en het is haast on rechtvaardig te noemen dat de in veel opzichten toch niet onverdlen- steiyke Demirel gevallen is, terwyl dit parlement dat zo weinig gevoel toonde voor wat er leeft in het Turk se volk, nog steeds zit. van egmond breestraat Uternationale bontmode breestraat 173 lEL.(01710)23337 leiden AUTO VAN HET JAAR Maak een afspraak voor een proefrit. v. d. VELDE Citroen Zoeterwoudseweg 23 - Leiden Telefoon 01710—33741 UTRECHT/DEN HAAG - De kans is groot dat het Christ. Nationaal Vakverbond „nee" zal zeggen tegen de voorgestelde samenwerking met de andere vakcentrales, NVV en NKV. in een federatie. Maandag komt het verbondsbestuur van de christeiyke vakcentrale andermaal bijeen om over de federatieve sa menwerking te praten. Waarschljn- ïyk zal dan de beslissing vallen. Een woordvoerder van het CNV verklaarde gistermiddag dat de voorgestelde grotere samenwerking „moeilijk" ligt nu het NVV begin deze week heeft laten weten ook na de vorming van een federatie mét Inhoud te zullen blijven streven naar één, ongedeelde vakbeweging. Dat heeft de weerstand binnen de christelijke vakcentrale. beducht voor de handhaving van haar eigen identiteit, vergroot. Nadat er reeds Jaren is gepraat over een grotere samenwerkng van de drie vakcentrales is het Neder lands Katholiek Vakverbond geko men met het voorstel een federatie ve top met beleids- en bestuursbe- voegheden boven de vakcentrales te plaatsen. Daarbij zou dan wel do Identiteit van de confessionele Vak centrales moeten worden gewaar borgd. 24 PAGINA'® Golden Gate brug wordt dubbel deks De beroemde Golden Gate Bridge van San Francisco krygte en tweede verkeerslaag, onder het hui dige brugoppervlak, zo is door de directie van de brug meegedeeld Hoewel 34 jaar geleden met de bouw al voorzieningen waren getroffen voor eventuele uitbreiding van de brug, gaat het gehele verkeersplan, waar van het bruggedeelte een omderdee' vormt, 331 miljoen dollar kosten Toen de brug in 1937 werd geopend bedreg de verkeersdrukte 9.000 voer tuigen per dag; thans zyn het er 1100.000 per dag. Bilt verwacht van vanavond 'genavond regen of enkele buien, het noordwesten uit ook op- Overwegend matige zuid- te wind. temperaturen omstreeks 4, 11 morgen ongeveer 7 graden, taakt om 9 uur). 14 MAART 658 uur; onder; 18.41 uur. 21.46 uur; onder 7.15 uur. toter te Katwyk te 4.40 en te, laagwater te 0.39 en 1258 Als u nü deze bon ingevuld opstuurt boftu, geachte abonnee! Dan komt u voordelig in het rijke bezit van de Argo-visie Encyclopedie in 112 wekelijkse afleveringen k 1.75. Een exclusief aanbod voor onze abonnees. Een bezit voor het leven, waar het hele gezin plezier aan beleeft. ^^k abonneer mij op de Argo-visie Encyclopedie in 112 wekelijkse"^ afleveringen a f. 1.75. Ik betaal per 8 afleveringen. De eerste van de 7 banden k f. 6.75 krijg ik gratis thuis gestuurd. Naam: Adres: Woonplaats Handtekening: 2 In envelop zonder postzegel sturen naar: Leidsch Dagblad ^^Antwoordnummer 214, Leiden Een gelukkige familie Chene- vier sprak vannacht met de pers, nadat de 21-jarige Elisabeth (hier tussen vader en moeder) on gedeerd was teruggekeerd in haar ouderlijk huis. LONDEN (AFP) Premier Gol- da Meir van Israël heeft concrete denkbeelden over de toekomstige grenzen van haar land ontvouwd. In een interview met de Londense Times verklaarde zy: Israël moet Sjarm el- Sjeik. de heuvels van Golan en Jeru zalem houden. De Sinai moet worden gedemilita riseerd en haar neutralisatie gewaar borgd door een internationale troe penmacht waaraan o.a. Israël en Egypte zouden moeten deelnemen. Over de grenzen rond Eilat moet worden onderhandeld evenals over die van de westelyke Jordaanoever. Gaza moet niet aan Egypte worden terug gegeven. Er zou een haven voor Jor danië kunnen worden gevestigd. Ten slotte verzet Israël zich tegen de vor ming van een onafhankeiyke Pales- tynse staat op de westelyke oever van de Jordaan. PARLJS (AFP Reuter) Een 20-jarig meisje dat maandag in Parys was ontvoerd is gisteravond laat vrij gelaten nadat haar vader, president directeur van het Franse filiaal van British Petroleum, een losprys van een half miljoen franc (circa 330.000 gulden» had betaald. Ongedeerd maar tamelyk vermoeid arriveerde Elisa beth Chenevier met een taxi by het grote huis van haar ouders in de Pa- rijse voorstad Chatou. waar zich al een leger van verslaggevers en pers fotografen had verzameld. Door hen omstuwd viel zy haar ouders in de armen. De publiciteitsmedia hadden tot dat moment op last van de politie over de ontvoering gezwegen om het leven van het meisje niet in gevaar te brengen. Elisabeth was maandagavond ont voerd toen zy naar huis terugkeerde van 'n koorrepetitie in t katholieke instituut in het Quartier Latin, waar LEIDEN De identiteit van de bestuurder van de auto. die donder dagavond op de Apothekersdyk in Leiden drie slachtoffers maakte (één met dodeiyke afloop) is thans by de politie bekend. Het is een 26-jarige In Leiden wonende Marokkaan, die ook de eigenaar van de onbeheerd aangetroffen auto is. De man is nog steeds spoorloos. Vla de plaatselyke vreemdelingen dienst is de verkeerspolitie op het spoor gekomen van twee mannen (van wie één Marokkaan) die in de auto hebben gezeten, op het moment dat deze zyn fatale rit maakte, zy zyn gehoord, maar over hun verkla ringen „kon en mocht" de zich met het onderzoek bezig houdende politie man zich vanmorgen niet uitlaten tegenover ons. Hy liet evenwel doorschemeren, dat de 26-jarige bestuurder vermoedeiyk in paniek is geraakt na de aanryding met de 20-Jarige studente Maryke Snyders. Gevolg was, dat de man op zyn vlucht twee Jongens schepte, van wie de 16-Jarige scholier Rob Meiman met dodeiyk gevolg door de etalage ruit by Langezaal vloog. Voetbalvriend SJaak van Haas trecht (21). met wie Rob van de trai ning terug kwam. verkeert nog steeds In zeer ernstige toestand door de schedelbasisfractuur die hy opliep. Met de toestand van Maryke Sny ders valt het intussen mee. Volgens de politie is haar been niet verbry- zeld, maar gebroken. Getuigen van het ongeluk van don derdagavond wordt verzocht zich te melden by de Leidse politie. zy psychologie studeert. By haar wo ning in Parys, die zy deelt met haar oudste zuster, had zy Juist haar auto in de garage gezet toen iemand haar vastgreep, een deken over haar hoofd wierp en zei: ,biyf Kalm, we zullen Je geen kwaad doen". Ze was in een auto geduwd en -geblinddoekt - naar een onbekende plaats gereden. Tydens de hele duur van haar gevangen schap bleef ze geblinddoekt. Van haar ontvoerders - hoeveel het ér waren wist ze niet - heeft ze niets gezien. Elisabeth vertelde echter dat ze goed verzorgd was. Dinsdags ontvingen Elisabeths ouders een briefje van de ontvoer ders, waarin deze een losprys van vyf miljoen franc eisten. Ze waar schuwden dat absoluut stilzwygen moest worden bewaard. Later verminderden zy de losprys tot een half miljoen franc. Het geld werd donderdagavond overhandigd door Jean Chenevier zelf, die zich naar een afgesproken plaats begaf, waar iemand vanuit een auto zonder nummerbord de tas met geld uit zyn handen griste. De ontvoerders wilden het meisje pas 24 uur later vrylaten, kenneiyk om voldoende tyd te heb ben zich met het geld uit de voeten te kunnen maken. Volgens de Paryse commissaris Poiblnac moeten het twee mannen zijn geweest. Over het onderzoek kon hy niets meedelen. Elisabeth was het vyfde slachtoffer van een ontvoering in Frankryk in Iets meer dan een Jaar tyd. De andere vier, allen Jonge kinderen, keerden ook ongedeerd terug. De los prys die haar vader betaalde was gelyk aan het bedrag dat in 1960 werd betaald na de ontvoering van Eric Peugeot, de vierjarige kleinzoon van de Franse automagnaat. In die zaak werden twee mannen later elk tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld. I V&uLUJ/n HtUBElLELNI VEILIG GEKOCHT I IBU DE VAKMAN In Wenen begint maandag a.s. de vierde ronde van de besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over beperking van de strategische bewapening, be kend geworden onder de afkorting ..Salt". De leider van de Ameri kaanse delegatie Gerard C. Smith toonde zich gisteren bij aankomst op het vliegveld van Wenen aller minst pessimistisch. Er xtyn nog meningsverschillen, zei hy, maar de grondslagen voor een overeen komst zyn gelegd PAGINA 11 De Leidse stichting Eurotrans- plant is het hart van een nieuwe vorm van internationale samen werking; by een nier die ergens in Europa beschikbaar komt voor transplantatie zoekt het de meest geschikte patiënt. Door deze sa menwerking is het gevaar van niertransplantaties nog verder te ruggebracht tot nul. Hoe Euro transplant werkt en hoe het staat met de transplantaties vertelt een onzer redacteuren op de STADSPAGINA Drs. W. Langeveld van Burger schapskunde vindt dat veel meer raadsleden zich moeten laten bU- scholen PAGINA 7 Alphen-speler Wlm van Kampen is een oude rot In het voetbalvak. maar nog altUd heeft hy last van wedstrydzenuwen PAGINA 15 Uit het Leidsch Dagblad van 14 Maart 1871: Amsterdam. Eergisteren is alhier een vergelijkend exa men gehouden voor een hoofdonderwijzersplaats aan een der armenscholen waar toe 52 sollicitanten waren opgekomen. Zurich. Eene volksmenigte bestormde gisterennacht te 11 uren de gevangenis; men trachtte den toren te laten springen. De troepen waren gedwongen vuur te geven. Er vielen 4 doden en vele ge wonden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1