S centraal in diplomatieke tiviteit in Midden-Oosten Friedland:grauw voorportaal van Duitsland ase aezing Russische militie treedt massaal op tegen actie Joden Maan-jeep is gereed \>rwijten van RussenArabieren en Israëliërs Vier maanden bajes voor Bernadette. i Tegenstanders Kremlin naar inrichtingen "Wo als Gruss der Heimat 1000 Blumen blühen feDAG 11 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 mol )ELHI (AP, REUTER) Car uit dat de Congres- ïmier Indira Gandhi in Algemene verkiezingen 'n finning gaat boeken op ils rechts. is in de 202 van de 518 de uitslagen beken de Congrespartij in 153 men. In de 316 andere dis 1 't de congrespartij de we d door mevrouw aangegeven door 'n over? haar eigen district met 5.000 stemmen, j het land wordt gemeld sterverbond van vier op en variërend van con- i links-socialisten dat de was ingegaan met als et bewind van mevrouw val te brengen, ernstige lt. Gandhi had de afgemene een jaar vervroegd om eringsprogram te kun- niyken. Tot nog toe re- Gandhi, na de afsplit- IX rechtervleugel van haar teun van de Moskou-ge- mnisten. Een aanbod van I 'p gezamenlijk de verkie- f gaan heeft zij van de Jgenoten hebben in de steunpunten van de op- veroverd, onder andere 5 en ombay. tijen die zetels hebben in: de Hindoe nationa ls Sang 10, de anti-Gan- dng van de Congrespar- «nservatieve Swatantra llffro-Moskou communisten «ialistische (volks)partij en onafhankelijken 19, 1 communisten-geen. werd gisteren een be- met een grote volkstel- Dit dreigende gevaarte, een tornado van vijfhonderd meter hoog en een doorsnede van twin tig 'meter, naderde dinsdag j.l, met een snelheid van vijftig ki lometer de kust van de Zuid- spaanse stad Malaga, maar ver oorzaakte gelukkig nergens scha de. WASHINGTON/CAIRO (AFP, GPD) De afgelopen week is er van alle kanten druk op Israël uitgeoefend om zijn politiek ten aanzien van de centrale kwestie in het huidige diploma tieke overleg, de terugtrekking uit de bezetté gebieden, te her zien. Het is vooral Caïro dat Amerika verwijt dat het zijn oor spronkelijke belofte Israël tot volledige ontruiming van de Sinaï te zullen bewegen niet is nagekomen. Uit een brief die president Sadat van Egypte vorige week aan Was hington deed toekomen blijkt dat Egypte bereid is ook concessies te doen wanneer Washington Israël kan overhalen. Sadat schreef, volgens t Franse persbureau AFP in Cairo, dat Egypte in dat geval bereid zou zijn de diplomatieke betrekkingen te herstellen. Dezelfde brief bevat ech ter een verwijt dat de Amerikanen niet alles hebben gedaan om Israël een meer bevredigend antwoord te iaten geven. Hetzelfde verwijt is vervat in een artikel dat gisteren in de Russische "Prawda" verscheen. "Het is niet moeilijk te zien dat Washington een regeling wilde die de positie van Is raël zou versterken en een conces sie zou zijn aan Amerikaanse mono polies met name de oliemaatschap pijen, ten koste van de Arabische landen". Naast Egypte en de Sowjet-Unie r.et ook Israël zich op het ogenblik tegen Washington af. De Israëli sche ambassade in Washington heefi gisteren een ongebruikelijke verkla ring uitgegeven waarin gezegd wordt dat Israël zich niet zal laten dwin gen om bezet Arabisch gebied op te geven. Hoewel de verklaring geen verdere aanduidingen geeft, werd al gemeen aangenomen dat het een in formeel protest, was tegen de door Washington uitgeoefende pressie op de Israëlische regering om zijn troepen uit de Sinaï terug te trek ken. De verklaring volgde op de medede ling van minister van Buitenlandse Zaken Rogers, gedaan in een nau welijks opgevallen televisie-vraagge- sprek, dat de Verenigde Staten be reid is deel te nemen aan een inter nationale vredesmacht in het Midden Oosten. Het was de eerste keer dal Washington zich openlijk bereid ver klaarde aan een dergelijke missie deel te nemen. Israël heeft voort durend zijn wantrouwen en oppositie uitgesproken tegen een dergelijke troepenmacht om op de handhaving van de vrede toe te zien. Israëlische diplomaten hebben al sinds eind 1969 verwacht dat er een uiteindelijke confrontatie tussen Is raël en Washington zou plaats vin den over het vraagstuk van Israëls grenzen, in verband met een Israë lisch Arabische vredesovereen komst. De Israëlische ambassade heeft in het afgelopen jaar op talrij ke manieren de pers ingeschakeld, om de visies van Israël te benadruk ken, maar president Nixon en zijn adviseurs hebben het blijkbaar raad zamer geacht om officieel een neu trale positie in te nemen een po sitie die niet zozeer ten aanzien van Israël wordt ingenomen, maar eer der ten aanzien van de Sowjet-Unie. Voorzover bekend is het er Ame rika om te doen om Israël te laten instemmen met een terugtrekking van Israëlische troepen uit de Si naï in ruil voor een voor Israël be vredigende regeling ten aanzien van Sjarm-el-sjeik, de gefortificeerde plaats die de toegang tot de golf van Akaba en de Israëlische haven Eilat beheerst. Israël zou dan ook een door de internationale mogend heden gegarandeerde vrije passage hebben door het Suezkanaal, en het recht op een of meer gedemilita riseerde zones. Washington is van mening dat het uiteindelijk inder daad grote pressie op Israël moet uitoefenen om deze voorwaarden te aanvaarden. PARIJS (Reuter) In de Sow jet-Unie zijn tegenstanders van het bewind opgesloten in psychiatrische inrichtingen, hoewel ze volkomen normaal zijn, zo schrijft een van de slachtoffers van deze praktijk, de Russische schrijver en geleerde Wla- dimir Boekowski, in een brief aan het Internationaal Genootschap voor geestelijke gezondheid en aan indi viduele psychiaters in het Westen. De brief is gepubliceerd door de In ternationale Commissie ter verdedi ging van de rechten van de mens. De brief is vergezeld van een dik dossier met beschrijvingen van individuele gevallen. Volgens de brief is bezorgd heid gerechtvaardigd, met name in het geval van de bioloog Medwedew, die ook in een inrichting is opgeslo ten. Ontvoering in Uruguay De po litie in de hoofdstad van Uruguay heeft gisteren meegedeeld dat de procureur - generaal van het land, de 59-jarige Guido Berro Oribe, door Tupamaros is ontvoerd toen hij zijn woning verliet ADVERTENTIE Deze week in Eva: Een boeiend interview met Bernadette Devlin, de Ierse revolutionaire die opkomt voor de rechten van de onderdrukten; Eva komt op voor de uwe in de nieuwe rubriek 'Uw goed recht'. In Eva Praktisch o.a. verkouden schildpadden, gecastreerde katers en oefeningen om uw benen alvast in vorm te brengen voor de hot-pants. Verder aktuele regenmode, toekomstgeheimen ontsluierd via het oud-Egyptische Tarotspel en berichten Uit de Kunst. Geldt trouwens voor alles in Eva! een open blad Koop eens een los nummer. MOSKOU (AP, Reuter) Met massaal machtsvertoon van meer dan vierhonderd man heeft de Sowjetrus- sische militie gisteravond een einde gemaakt aan een zit-demonstratie van 126 Joden in het gebouw van de Opperste Sow jet ("parlement") in Moskou. Binnen enkele minuten wer den de demonstranten uit het ge bouw verwijderd. Er werden geen ar restaties verricht. Om 11 uur 's ochtends waren 57 Letlandse Joden de ontvangkamer van de Opperste Sow jet binnenge gaan. Later voegden zich nog 69 Li- tause Joden bij hen, die eerder een korte zit-demonstratie hadden ge houden in het gebouw van het Cen traal Comité van de Sowjetrussische communistische party aan het Rode Plein. Nog weer later kwamen 24 Moskouse Joden bij de betogers om een open emigratiebeleid te eisen, maar deze laatste groep nam niet werkelijk aan de betoging deel. Twee functionarissen van de Opperste Sowjet deelden omstreeks vyf uur in de middag de demonstranten mee, dat allen die een aanvrage om een uitreisvisum hebben ingediend, een beredeneerd antwoord zullen ontvan gen. In het verleden kregen Joden vaak "nee" te horen zonder enige toelichting op hun aanvraag. De de monstranten bleven echter na deze toezegging waar zy waren, waarop tegen half acht de militie het gebouw binnendrong en de Joden daaruit verwijderde na hen eerst in groepjes vpn 25 te hebben verdeeld. Tegelyk met de demonstratie in Moskou vond in Londen eveneens een demonstratie plaats: vijftig Joodse jongeren drongen het Sowjetrussi sche persbureau Tass binnen. In de telexkamer zonden zij een boodschap naar het Kremlin, waarin zy vroe gen om rechtvaardige behandeling van de Joden in de Sowjet-Unie. Deze demonstratie in Londen duurde ongeveer een uur. Toen de politie verscheen verlieten de demonstran ten onder het zingen van Hebreeuwse liederen het gebouw. Ook hier werd niemand gearresteerd. De redacteu ren van Tass hadden zich in hun bu reau opgesloten, zodat de demon stranten alleen de hal en de telex kamer konden bezetten. WASHINGTON (AP) De eerste maan-jeep, waarin twee mensen op de maan kunnen rijden, is gereed, al dus maakt de fabrikant Boeing be kend. Het voertuigje, dat zal rollen op wielen van gevlochten draad, zal worden meegenomen in de maanlan der van de Apollo-15, die in Juli wordt gelanceerd. De astronauten David Scott en Ja mes Irwin zullen in het wagentje, dat door batterijen wordt voortbe wogen, een afstand afleggen van een kilometer of vijf. Het voertig kan tweemaal het eigen gewicht torsen. Die lading wordt gevormd door de twee man nen, hun apparatuur plus monsters maansteen. Het kan over uitsteek sels klimmen van ruim 30 centime ter hoog, en kloven nemen van ruim 70 centimeter breed. Tenslotte kan het een styging uitvoeren van 28 graden. De maximum snelheid van het wagentje is ongeveer 16 kilo meter per uur. 29) ld waar miljoenen geen l iet hoofd hebben, is de 29 Been eenvoudige zaak. zal 21 dagen vergen. >e resultaten zullen me iend zijn India is na nd met de meeste inwo- Indiase staatsburgers ld op 560 miljoen wereldbevolking en sa- i> 2 pet. van alle land op FRIEDLAND Als Friedland niet toevallig de plaats was geweest waar na de oorlog de bezettingszones van Amerikanen, Britten en Russen elkaar raakten, zou buiten Nedersaksen nooit iemand van dat mistroostige gehucht onder de DDR-grens hebben gehoord. Men bouwde op het „drie-zones-punt" een barakkenkamp voor het opvangen van vluchtelingen en ver drevenen, het „durchgangslager Friedland". Er zijn in het kamp sinds '45 ruim 2,4 miljoen mensen verzorgd. Eerst waren het de vermagerde krijgsge vangenen en verdrevenen van de transporten uit het Oosten. Nu zijn het mensen die intertijd de kans niet kregen en late „spijtoptanten", meestal kleine, donkerogige Oost europeanen. Mensen uit Rusland, Roemenië of Polen. Ze hebben één ding gemeen: zonder uitzondering voelen zij zich Duitser en worden als „Heimkehrer" in Friedland inge haald. Negen keer per dg stoppen in het dorp treinen uit Hannover en Kassei. Dan staat, jaar in jaar uit, by het station een als autobus fungerende bestelwagen klaar voor eventuele (vaak onverwachte) gas ten van het „Durchgangslager". Woe twintig jaar heeft gewacht op een kaartje naar het „nieuwe Duits land" valt het waarschijnlijk niet eens op hoe grauw het voorportaal is. In Friedland kan, zo op het oog, sinds '45 niet veel veranderd zijn. Maar voor de duizenden volksgeno ten uit Polen, die konden vertrek ken nu Bonn en Warschau een ver zoeningsverdrag hebben gesloten, begint hier onmiskenbaar Duitsland. Ze worden snel en correct geholpen, weten in enkele dagen precies waar ze aan toe zijn. Iedereen praat er over; het is een opluchting na een paar decennia communistische bu reaucratie. Onvervalst Bovendien biedt Friedland, al is het nog zo grauw, de late Heimkeh rer een sfeer die wellicht beter aan sluit bij hun lang gekoesterde Duitse droom dan de bondsrepubliekeinse werkelijkheid in de fabrieken aan Rijn en Roer (die ruim 50 procent van de nieuwelingen opnemen) of de werven in Hamburg. Friedland is na melijk zo Duits, Duitser kan het niet. Op een heuvel, even buiten het dorp, hebben dankbare Heimkehrer een kolossaal, bunkerachtig monu ment opgericht ter herinnering aan de miljoenen Duitse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en ter ver maning van de wereld. Voor datzelf de doel bouwde men in het dorp aan de Heimkehrerstrasse en precies voor de poort van het barakkenkamp, het standbeeld van de Heimkehrer, een lange magere kerel, die met opge heven hand door een prikkeldraad versperring stapt eindelijk verlost uit de communistische „gevangenis". In het kamp zelf beiert de Fried- land-Glocke het ontroerende lied van de klok: „Wo die schlichten hütten stehn im frischen gruen, wo als Gruss der Heimat tausend blu men Blühn, ruft die Friedland- Glocke in die welt hinaus: last die Deutschen Brlider heim ins Va- terhaus!" Door W. P. Timmers Dat in een gebied waar bloemen onbetaalbaar zijn zo'n groet alleen in de fantasie kan bestaan, bederft in het grauwste gehucht de sfeer niet meer voor mensen die west waarts zijn gekomen omdat zij zich Duits voelen. Voor negentig procent van de immigranten uit het Oosten is dat volgens kampleider Albert Schulz doorslaggevend geweest en niet de Westduitse welvaart of de ergernis aan het communistische re gime. Hoogseizoen Schultz bereidt zich met zyn 150- koppige bemanning voor op een nieuw hoogseizoen. Op de 23ste ja nuari kwamen de eersten, die hun uitreisvisum dankten aan het ver drag van Warschau. In een eerste „golf", die de Polen lieten vertrek ken, kwamen meer dan 3500 „Volks duitsers" uit de gebieden aan de an dere kant van Oder en Neisse en uit het afgelegen Oost-Pruisen, dat eens ook bij het Duitse rijk hoorde. In de tweede of derde week van maart komt de tweede groep, vermoedelijk zo'n 4.000 man. Als de geruchten niet bedriegen, neemt het aantal la ter in het jaar nog toe en zijn het er voor eind 1972 meer dan 100.000. Bij het Rode Kruis liggen 500.000 aanvragen. Het kamp wordt vergroot, maar zal ook met 1400 slaapplaatsen (nu zijn het er 1000) tekortschieten als Polen niet reageert op het Westduit se verzoek om over te gaan tot een regelmatige afwikkeling van bijvoor beeld 200 gevallen per week. Het enige wat het Westduitse rode kruis tot dusver heeft bereikt, is dat de emigranten zes weken de tijd krij gen om zich op hun vertrek voor te bereiden. In theorie waren het er tot dusver vier, in de praktijk was het vaak niet meer dan anderhalve week. Hereniging Geheel nieuw is de "grote trek" uit Polen niet. Al beschouwt men in Warschau alle bewoners van de volksrepubliek officieel als Polen, toch kon in 1950 onder de ontspan ningsclausule "familiehereniging" 'n akkoord tussen Bonn en Warschau worden gesloten. Voordat Brandt in december het Verdrag van War schau ondertekende en de sfeer merk baar werd, kwamen de afgelopen twintig jaar al 410.000 "Poolse Duit sers" naar Friedland (uit de Sowjet- Unie waren het er in die tijd 22.000). Ook nu gaat het om familieher eniging, die zelfs alleen maar moge lijk is als het initiatief aan West duitse kant wordt genomen. De fa milie in de Bondsrepubliek garan deert ook onderdak, verzorging en medische hulp voor de Heimkehrer. Zelf moeten die aan drie voorwaar den voldoen: eens de Duitse nationa liteit hebben gehad, in 1945 in een zogenaamd „vertriebenengebied" hebben gewoond en zich altijd Duit ser hebben gevoeld. Gevraagd hoe dat laatste wordt vastgesteld, zegt kampleider Schulz: "We vragen als formaliteit: u hebt toch indertijd voor Polen geopteerd omdat u niet anders kon. Op zo'n vraag valt de spijtoptan ten in Friedland het antwoord niet zwaar. Alfred Gantwurzel, een paar weken geleden nog schilder in het op- persilesische Ratibor, irriteert het niet dat hij voor het vertrek naar de definitieve woonplaats in Baden- Württemberg vier dagen lang een kamertje van drie bij vier meter deelt met vrouw, dochtertje, moe der en schoonmoeder (plus vijf sta pelbedden). Het dochtertje praat Pools en wordt in het Pools toege sproken, maar er ls geen twijfel aan: "Ik ben Duitser, daarom wil de ik eruit. Ik heb toch in de Wehr- macht gediend. Ik houd van orde". Zijn vrouw vult, om misverstanden te voorkomen aanvan net heid en zuiverheid". Hetgeen de Po len blijkbaar missen. 1 iii' l1» hiïtffhiin' iiTrnatfrfigi Hulp Driemaal heeft Gantwurzel vergeef een uitreisvisum gevraagd. Sinds hij het in 1966 voor het eerst deed, zou den de "Genossen" van partij en po litie in Ratibor hem het leven bar onaangenaam hebben gemaakt. Van die kleine plagerijen waarover zo veel mensen in Friedland weten te vertellen. Financieel had hij het niet moeilijk, omdat de familie in de Bondsrepubliek bijsprong Die fami lie betaalde ook de 5000 zloty voor het peperdure paspoort. Dat het Duitse Rode Kruis in de meeste Oosteuropese landen, o.a. in Polen, een kapitaal heeft vastge zet voor hulp aan vertrekkende Duitsers, is doorgaans onbekend. De gemaakte kosten worden nu in de Bondsrepubliek terugbetaald aan voorrechten ontbreekt het de nieuwe burgers niet, maar ze zijn dan ook een welkome aanwinst voor de West- Duitse economie. Kampleider Schulz: "Het zijn meestal Jonge gezinnen. De vaders tussen 30 en 45 jaar. Alle beroepen zijn vertegenwoordigd, de opleiding Meestal zijn het jonge gezin nen, vol optimisme. is meestal goed en iedereen is opti mistisch. Alleen academici ontbre ken. Die zouden, na een gratis stu die, honderdduizenden zloty's moe ten terugbetalen aan de Pool se staat". Jarenlang heeft Schulz al leen de landbouw geen enkele dienst kunnen bewijzen. Aanbiedingen zijn er genoeg, maar elke boer met kolchose-ervaring opteert blijkbaar liever voor de lopende band In de fabriek.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9