iamer steunt moderniseren ^an echtscheidingsrechten ABN Spaarbiljet 1971/76 Nog geen akkoord bouw-cao Ambonese schutter 26 maart in appèl Haan op bumper Regeringspartijen extra huur in de woningbouw steken BEDRIJFSRUIMTEN TE HUUR LEIDEN DORDRECHT f100,-groeit naar f150,- Algemene Bank Nederland Vachttijd voor uitspraak vervalt Geen alimentatie bij samenwonen JBREDERO VAST GOED N.V. Ook Senaat akkoord met verschuiving Prinsjesdag Twee doden bij botsing in Havelte Kamervoorzitter wil splitsingen bemoeilijken Oorkonde voor olieruimers in de Biesbosch Concerten van de Hollies en Pink Floyd Brandweer haalt waaghalzen van vijvereilandje Concert bij kaarslicht in vijf jaar en zeven maanden. )NDERDAG 11 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA f ARNHEM Stom verbaasd itond de 38-jarige mevrouw A. F, T. Willemsen uit Oosterbeek te kijken toen ze na het bood schappen doen met haar armen yol pakjes terugkeerde bij haar In een zijstraat van Arnhems winkelcentrum geparkeerde auto temidden van een groot aantal nensen stapte daar haar jong- ite huisvriend, een haan die nog maar kort geleden was ;omen aanlopen, over het pla- reisel. „Hoe is hij daar gekomen, l snap er nu nog niets van", egt de charmante Oosterbeekse. ,Je maakt mij niet wijs dat hij ïelemaal van Oosterbeek naar Irnhem is komen lopen. Ik denk lat hy de hele reis op de ach- erbumper of ergens hangend mder de auto heeft gemaakt, laar ik heb er helemaal niets an gemerkt ook niet toen ik e wagen parkeerde". De haan had zich thuis al aten kennen als een trouw dier. )e kippen' van de zoon des hui- es negeerde hij volkomen, ter- rijl hij van mevrouw Willemsen liet los was te branden. Tot in le slaapkamers wandelde hij haar achterna. Maar dat hij zijn nieuwe bazin ooit na zou reizen bij het boodschappen doen' om dan rustig precies by de goede auto te wachten tot ze terug kwam, dat had niemand ooit verwacht. Van onze politieke redactie) HAAG De regeringspar- in de Tweede Kamer hebben [isteren zoals werd verwacht minister W. F. Schut ge ard; zijn wetsontwerp huur- inisatie zal dus zeker worden nomen. Dit betekent dat de hu- in oude woningen in veel ge- omhoog zullen gaan, al staat iet vast met welk bedrag. De igspartijen hebben de wens ge- die extra huur niet in de zak- ran de huisbazen verdwijnt, zal worden gebruikt ten behoe de volkshuisvesting, vertegenwoordigers van het re- sblok lieten er gisteren geen over bestaan dat huurharmo- in hun ogen onvermijdelijk men wil bereikeA dat de be- s van goedkope vooroorlogse i met een goed inkomen „door- in" naar de duurdere nieuw- De maatregel zal volgens hen e animo van investeerders om die nieuwbouw te steken ver- gel (VVD): „Wij zullen van voorstellen", Aantjes (ARP) oordelen overtreffen de rïade- Andriessen (KVP)„Een nood zakelijk kwaad", en Van der Peijl (CHU)„Een billijke zaak". Belachelijk Vooral de heer Wiegel was enthou siast. Hij zei dat het funest is voor een zo goed mogelijke verdeling van de bestaande woningen als we door gaan met de huidige huurverschil- len. Hij noemde de bezwaren van d woningbouwverenigingen tegen het feit dat zij zelf huurverhogingen voor hun huurders moeten indienen, be lachelijk. Het argument dat de ver enigingen er juist voor moeten zor gen dat de huren zo laag mogelijk blijven gaat volgens hem niet op om dat in de eerste plaats het belang van de woningzoekenden moet worden ge diend. De heer Andriessen verwachtte dat het effect van de huurmaatregel be perkt zal blijven door de „ingebouw de" veiligheden. Daaronder verstaat hy onder andere de spreiding van de totaal benodigde huuraanpassing over een aantal jaren. Evenals de oppositie wilde hij een zekere ver ruiming van de mogelijkheden voor huurbijslag en in die gevallen waar in de huren werkelijk te hoog zijn dienst ook huurverlaging of tijdelij ke huurbevriezing te worden toege past. Nog enige hallen te huur in (in aanbouw zijnde) moderne bedrijfsgebouwen-complexen. Uitbreidingsplan 'De Waard'. Oplevering april 1971. Industrieterrein ,Dordtse Kil' aan de Kamerlingh Onnesweg. Oplevering juni 1971. Afmetingen vanaf ca 660 mJ nuttig vloeroppervlak. Combinatie van hallen mogelijk. Inlichtingen verkrijgbaar bij: Nieuwe Gracht 6. Utrecht Telefoon 030 - 335633 toestel 218. DEN* HAAG Het merendeel van de tweede-kamerleden wil het echtscheidingsrecht in ons land moderniseren. In een wetsontwerp worden twee belangrijke wijzigingen voorgesteld namelijk: de wachttijd van een half jaar voordat de echtscheiding kan worden uitgesproken vervalt; de alimentatie moet behalve bij een tweede huwelijk ook vervallen wanneer de ex-echtgenote samenwoont. In de huidige echtscheidingswet worden nog vier gronden om te kun nen scheiden genoemd. Dat zijn overspel, kwaadwillige verlating, veroordeling wegens misdrijf en het toebrengen van zware verwondingen of mishandelingen. Deze vier zullen nu vervallen en worden vervangen door "duurzame ontwrichting van 't huwelijk". Wensen De Kamer ontving het wetsontwerp met algemene instemming ook al omdat minister Polak (Justitie) reeds bij de schriftelijke behandeling aan tal van wesen van de Kamer tegemoet gekomen was. Alleen de fracties van SGP. GPV, Boerenpar tij en een deel van de AR-fractie zul len zich uitspreken tegen het wets ontwerp. "Wij zijn de minister dankbaar, dat hij met dit wetsontwerp een weg ge vonden heeft, die de waarde van het huwelijk niet heeft aangetast, maar anderzijds voor degenen, wier huwe lijk reddeloos is vastgelopen de mo gelijkheid van de Juridische ontbin ding heeft gegeven", aldus mej. E. H. Haars <CHU». Van diverse zijden werd aangedron gen op handhaving van de termijn van één jaar, na voltrekking van het huwelijk, alvorens een huwelijk kan worden ontbonden. Wijziging van de ze termijn zou lichtvaardige huwelij ken in de hand kunnen werken. Mej. mr. A. M. Goudsmit <D '66) en de PSP'er drs. H. Wiebenga waren daarvoor niet zo bang en drongen aan op het geheel laten vervallen van welke termijn ook. Knellende schoen Mej. Haars (CHU) wat 't daarmee niet eens. "Het huwelijk is geen schoen, die men direct opzij zet, om dat hij bij de teen knelt. Even door zetten kan de schoen tot een nuttig kledingstuk maken en het huwelijk tot een werkelijke levensgemeen schap", aldus mej. Haars. In het ontwerp wordt voorgesteld, dat een huwelijk na scheiding van tafel en bed op gezamenlijk verzoek terstond kan worden ontbon den en op eenzijdig verzoek na een termijn van drie jaar. Bij de behandeling zei mr. A. Geurt- sen (VVD) dat hij als deze mogelijk heid zou komen te vervallen, aan de nieuwe wet geen behoefte meer had. Dat de minister daarbij de ont binding slechts op termijn mogelijk wil maken zei hij niet noodzakelijk UTRECHT (ANP) Werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid hebben nog geen overeenstemming bereikt over de nieuwe bouw-cao. Tijdens besprekingen in Den Haag wezen de werknemers een werkge- versvoorstel voor een loonsverhoging van zes procent per 1 juli af zo deel de de voorzitter van de NW-bouw- bond, de heer A. Buys, gisteren mee. In december jongstleden liepen de besprekingen voor de eerste keer vast, nadat de werknemers een voor stel van werkgevers voor een loons verhoging van 4,5 procent van de hand wezen. De werknemersbonden willen een reële inkomensverbetering van 2,75 procent en bij een te verwachten prijsstijging van 6 7 procent komt dat dus neer op een' loonsverhoging van circa tien procent. „Het aanbod van zes procent van de werkgevers is dus ontoereikend", aldus de heer Buys. DEN HAAG De Eerste Kamer is het eens met de verschuiving van Prinsjesdag van de derde dinsdag in september naar de laatste dinsdag in augustus. Met 40 tegen 14 stemmen aanvaardde de kamer gisteren een initiatief-voorstel van de Tweede Kamerleden Westerterp (KVP), Van Thijn (PvdA). Van Mierlo <D'66). Boersma (ARP), Wiegel (WD) en De Boo (CHU). De verschuiving kan niet dit jaar meer plaatsvinden. Op zyn vroegst in 1972 zal Prinsjesdag op de laat ste dinsdag in augustus worden ge houden. Met de verschuiving willen de ini tiatiefnemers tijd winnen voor de be grotingsbehandeling Zij hopen dat die behandeling vanaf 1972 kan zyn afgerond voordat het jaar waarop de begroting betrekking heeft is be gonnen. HAVELTE (ANP) By een ver keersongeluk op de rijksweg Assen- Pyiebrug, onder Havelte, zijn de af gelopen nacht de 20-jarige militair H. G. van Lent uit Emmen en de 37- jarige H. Melker uit Leeuwarden om het leven gekomen. Zij waren de be stuurders van twee personenauto's die met elkaar in botsing kwamen nadat een van hen plotseling naar links was uitgeweken. Twee andere inzittenden werden zwaar gewond. Vlak na de botsing reed nog een derde wagen op een der eerstge noemde auto's in, maar de inzitten den daarvan bleven ongedeerd. DEN HAAG Tweedekamervoor zitter Van Thiel heeft gisteren gezegd te zoeken naar een mogelijkheid om splitsingen van fracties tijdens de zittingsperiode van de Kamer tegen te houden of te bemoeilijken. Van Thiel dacht aan een bepaling in de kieswet met de strekking, dat slechts diegenen kamerlid kunnen zijn die zijn gekozen op een bepaald politiek programma. In de nu aflopende zit tingsperiode heeft de Tweede Kamer vier splitsingen meegemaakt. De groep-Aarden scheidde zich af van de KVP, de groep-Goedhart verliet de PvdA en de Boerenpartij onderging twee splitsingen. MADE EN DRIMMELEN (ANP)— De militairen die na de olieramp op de Amer olie hebben geruimd in en rond de Biesbosch zullen hiervoor binnenkort worden gehuldigd. In restaurant De Biesbosch in Drim- melen zal burgemeester C. W. Smits van Made en Drimmelen op maandag 15 maart oorkondes uitreiken aan vertegenwoordigers van zes detache menten militairen. In de oorkonde wordt de grote waardering geformuleerd van de plaatselijke bevolking en de bij de olieramp betrokken instanties voor de inzet waarmee de militairen on der uiterst moeilijke omstandigheden in en rond de Biesbosch restanten olie hebben geruimd en hiermee een bijdrage van betekenis hebben gele verd in het belang van de recreatie en de natuurbescherming. LEIDEN Binnenkort komen twee Engelse topgroepen naar Neder land voor een éénmalig concert. Het zijn de Hollies en de Pink Floyd, beiden door theaterbureau Acket ge contracteerd. De Hollies treden zaterdag 20 maart op in het Amsterdamse Concertge bouworkest. Voor de pauze is er een optreden van de Nederlandse forma tie Focus De Pink Floyd komt zaterdag 3 april met groot koor en orkest o.l.v. Jeffrey Mitchell naar Rotterdam voor de eerste uitvoering hiervan ..Atom Heart Mother". Dit concert duurt tenminste 2Vi uur en wordt gehouden in de grote Ahoy-sporthal om de hoge kosten te drukken. te achten. Onaanvaardbaar noemde hij het, indien juist dit onderdeel van het ontwerp zou komen te ver vallen. De KVP-er Van Schaik deelde nog mee, dat de KVP-fractie zich ernstig en langdurig heeft beraden over het vraagstuk van de scheiding van tafel en bed. Na rijp beraad, aldus dr. Van Schaik, is besloten van een amendement terzake af te zien, juist "ter wille van het vele goede, dat met dit wetsontwerp wordt bereikt". De VVD-er Geurtsen merkte nog op, overigens geen behoefte te hebben aan handhaving van het instituut van scheiding van tafel en bed. Vol gende week dinsdag zal minister Po lak antwoorden. De Zuidmolukker Hendrik H. (34) die wegens doodslag op hoofdagent Moolenaar door de Haagse recht bank tot drie Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, zal op vrijdag 26 maart in hoger beroep van dit vonnis terechtstaan voor het Haag se gerechtshof. Van de 35 Molukkers, die op 31 au gustus vorig jaar de overval hebben gepleegd op de residentie van de Indonesische ambassadeur, is Hen drik H. de enige die appèl heeft aangetekend tegen het rechtbank- vonnis. Ook de officier van Justitie is in hoge beroep gegaan'. Hij had zeven jaar geëist. De overige Zuid- molukkers kregen straffen van vier maanden tot twee jaar. Tijdens de behandeling in hoger be roep van de zaak tegen Hendrik H. zal de justitie weer uitgebreide veiligheidsmaatregelen treffen in en rond het gebouw van' het ge rechtshof aan de Raamweg. TILBURG Gistermiddag waag den zich vijf kinderen van 6 tot 9 jaar op een vijver in het wandelbos te Tilburg op glad ijs. Twee van hen, namelijk de 6-Jarige Johan van Loon en de 6-Jarige Milan Scholten hadden inmiddels een ei landje bereikt, ongeveer zeven meter van de kant. De drie anderen zak ten door het ijs, doch konden zelf de kan weer bereiken, waarop de twee eilandbewoners niet meer terug durfden. Inmiddels had een voorbij ganger de politie gewaarsschuwd, die de brandweer liet komen. Deze haal de met behulp van ladders de twee van het eiland af. Dat de vijver ge vaarlijk is blijkt wel uit het feit dat ze op verscheidene plaatsen enkele meters diep is. LEIDEN LEIDERDORP Op vrij dag 26 maart verzorgt het Leids Stu denten-Muziekgezelschap "Sempre Crescendo" onder leiding van André Presser, gezien het succes van het vorige optreden, voor de afdeling Lei derdorp van de Leidse Volksuniversi teit K. en O. andermaal een concert bij kaarslicht in de nederlands her vormde kerk aan de hoofdstraat. Het concert begint om acht uur. Een unieke verzameling hand schriften, brieven en gedichten van de wereldberoemde Deense sprookjes schrijver Hans Christian Andersen, die zich in Oslo in particulier bezit bevond, gaat terug naar Denemarken. De heer K. M. G.udmunsen, di recteur van een antiquariaat in O- dense (Andersens geboortestad), heeft de collectie gekocht voor een bedrag van naar schatting f 300.000. Hij wil de unieke collectie Andersen- curiosa aanbieden aan het H. C. An- dersen-museum in Odense, dat in de zestig Jaren van zijn bestaan 80 ori ginele manuscripten van Andersen- sprookjes bijeen heeft gebracht. ADVERTENTIE dankzij de samengestelde Interest van V/z% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren. en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie. elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1971/76. U bent welkom bij de

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7