cademisch Ziekenhuis loopt los alstona toomleiding ondergronds Universitair Medisch entrum ejficienter ÉtJ PARAATHEID EHD WORDT OPGEVOERD TEE GIGANTEN WAREN MEER DAN CURATOREN AANKONDEN Beroepingswerk VEER TIG JAAR BIJ P&C Vervolg op de open biief aan R. G. Harms e gedood aanrijding CITROËN GS In nationale metselstrijd Nieuwe ziekenauto voor Leidse Eerste Hulpdienst DERDAG 11 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ?gen IIDEN Het besturen van een universiteit en een acade- juj h ziekenhuis zijn twee zeer verschillende zaken. Dat ver komt voort uit de totaal verschillende taken, die ze heb- De universiteit heeft tot taak onderwijs en onderzoek, het ^emisch ziekenhuis in de eerste plaats de patiëntenzorg en naast het mogelijk maken van het klinisch onderwijs en on- ïn jek. d.w.z. het onderwijs en onderzoek dat geconcentreerd nc* ziekbed. Dat brengt voor een academisch zieken- een bedrijfsmatiger opzet met zich mee dan voor een uni- scl teit. ai i rr. ken aajO verschil ln organisatie, maar Je geweldige groei van 't Leid- _yj|ademisch Ziekenhuis is er de van geweest, dat de curatoren universiteit als sinds jaren de poor het ziekenhuis aan een pig bestuur hebben overgela- t lit in afwachting van het mo- waarop de minister het zie- is zelfstandigheid zou geven. "U1 ie tijd bleven curatoren voor ven verantwoordelijk voor het zie- dat is. het eró ócUryveH 1 Januari van dit Jaar is dat det ingang van die datum werd Leiden de „wijzigingswet op wetenschappelijk onderwijs ende tot verlening van rechts- inlijkheid aan de academische ihuizen bij openbare universitei- an kracht verklaard. Die wets- ing 'in augustus 1968 tot stand len) was wenselijk om twee re- iowel het Academisch Zieken- de universiteit waren uitge- jJ tot grote, gecompliceerde or- ties met een eigen problema- 1 Het ziekenhuis had immers, onderwijs en onderzoek, pri- tot taak de patiëntenzorg, en ve een andere organisatie, en andere reden voor de wij- 1 to was 't verschil in status tussen t schillende academische zieken- i bij openbare universiteiten [den was (en is) het Acade- Ziekenhuis een rijksinstelling, rdfmsterdam een gemeentelijke ADVERTENTIF jkt op alles! op alle oude everflagen. Muurverf Door Hans Ludo van Mierlo zaak. het Utrechtse viel onder ee stichting waarin het rijk participeer de. Groningen onder gemeente, pro vincie en het rijk en Rotterdam wat weer onderdeel van de Medische fa culteit. Onnatuurlijk De zelfstandigheid van het Acs demisch Ziekenhuis bracht nieuwe problemen met zich mee. Er we- een onnatuurlijke scheiding tussen universiteit en het ziekenhuis aange bracht. De taken van het ziekenhuis en de medische faculteit zijn na melijk wel te onderscheiden, maar niet te scheiden. In het Leidse Boerhaavekwartier, centrum van het hele universitair medisch gebeuren, was (eerst door de informele scheiding, thans door de wettelijke) de situatie deze, dat er in feite twee beleidsorganen en uitvoe rende diensten zijn: enerzijds die van de universiteit, anderzijds die van het AZL, die elkaar ontmoeten in het vlak van de uitvoering. Een voor beeld: twee analisten, beiden werk zaam in hetzelfde laboratorium, op defelde afdeling, dezelfde taak. De één in dienst bij de universiteit, de an der bij het AZL. De ene keer betrek ken zij hun reageerbuisjes via de uni versiteit. de andere keer zorgt het AZL ervoor. Immers: er zijn twee personeelsafdelingen, de materiaal voorziening vindt plaats via twee ka nalen. enz. Want de financiën wor den enerzijds beheerd door curato ren van de universiteit, anderzijds door het AZL. Dat betekent tevens, ingevolge de wet, het opstellen van twee begrotingen (één voor AZL, een ander voor faculteit, ter inpassing in de universitoire begroting), dubbele financiële verslaggeving enz. Dat deze structuur voor een me disch centrum, waar de exploitatie lasten thans f 100 miljoen per jaar belopen, niet voor honderd procent doelmatig is, behoeft nauwelijks be toog. UMC Daarom werd in 1969 door cu ratoren aan 't bureau Bosboom en Hegener gevraagd te onderzoeken hoe één en ander efficiënter zou kunnen verlopen. Nog datzelfde Jaar had het bureau een rapport klaar. De belangrijkste conclusie van het rapport was, dat een scheiding als nu bestond tussen de medische fa culteit en het ziekenhuis niet moge lijk kan zijn, omdat ze niet zonder elkaar te denken zou zijn. Het pleitte dan ook voor de vorming van één Universitair Medisch Centrum en de totstandkoming van een nieuw bestuursorgaan, dat daaraan leiding zou moeten geven. Zo'n UMC, waarin de drie taken (gezondheidszorg, onderwijs en on- derzoek) van ziekenhuis en faculteit geïntegreerd zouden moeten worden, zou een slagvaardiger beleid mogelijk maken. Behalve curatoren en zieken huisbestuur zou volgens het bureau ook het faculteitsbestuur zitting moe ten hebben in het UMC-bestuur. Curatoren, ziekenhuis- en facul teitsbestuur stelden zich in grote lij nen achter dit voorstel. Binnen het raam van de wet was en is een der gelijke ontwikkeling echter nog niet ten volle mogelijk, omdat de wetge ver alleen curatoren en ziekenhuisbe stuur als bevoegd gezag erkent. Voor uitlopend op een wetswijziging die in verband met deze ontwikkeling in Leiden wordt nagestreefd, was het echter wel mogelijk een overlegor gaan in te stellen, het College van Coördinatoren. Daar kunnen de drie partners, met mandaat van hun ach terban, met elkaar overleggen en af spraken maken. Uitvoering van in 't college genomen besluiten vindt ech ter, overeenkomstig de wet. plaats I door het-ii curatoren, hetzij zieken- j viisbestuur. at 0io^iiisatiebureau stelde ver der voor. onder het bestuur 'thans dus overlegorgaan) een aantal direc toraten te vormen. In' verband hier mede worden thans drie directoraten gevormd: het directoraat algeme ne zaken (voor het economische en administratieve beheer van het hele UMC), het het directoraat patiënten zorg (voor de medische gang van za ken) en het directoraat onderwijs (medisch wetenschappelijk onder wijs, postdoctoraal onderwijs en pa- ra-medische opleidingen). Voor een directeur onderwijs zal binnenkort een advertentie worden geplaatst. Onder de directoraten zouden be- heerseenheden moeten komen vol gens het organisatiebureau, en ook hierin gaat men met de voorstellen mee. De Hoofdafdeling Inwendige Geneeskunde, de grootste afdeling van het ziekenhuis met de meeste subspecialisaties en ca. 900 perso neelsleden, heeft een eigen bestuur en een eigen beheersfunctionaris. Deze beheersfunctionaris ontvangt richtlijnen via de UMC-directie van het College van Coördinatoren. Zo zullen er, teneinde op verantwoorde wijze een zekere decentralisatie mo gelijk te maken, nog enkele beheers- eenheden worden gevormd, met daar naast een aantal centrale diensten, zoals personeelszaken, inkoop, labo ratoria en apotheek. Bepaald zonder problemen is de ze nieuwe structuur ook weer niet. Behalve de eerste kinderziekten die overwonnen moeten worden zit men met de moeilijkheid, dat de wet nog niet op deze structuur geënt is. Daardoor is het nu niet mogelijk ten aanzien van Den Haag met één be groting te werken. Faculteit en zie kenhuis stellen weliswaar nu samen één begroting op, maar hiervan moet een deel kunnen worden afgesplitst dat in de universitaire begroting moet worden ingepast. Het gezamen lijk bekijken van financiën, perso nele behoeften e.d. heeft echter ook op deze omslachtige wijze al zijn voordelen, o.m. bij het vaststellen van prioriteiten. Het streven is er op gericht dat binnen niet al te lange tijd de nieu we structuur ook wettelijk erkend zal worden. Minister Veringa, en ook anderen elders binnen het universi taire bestel, koesteren echter bezwa ren. De universtiteit moet universeel zijn, zegt men. De verschillende dis ciplines moeten samenwerken, en nu de medische faculteit een beetje opzij komt te staan zou die inter disciplinaire samenwerking kunnen vervallen. Vanuit het UMC wordt dat bestre den. De plaats van curatoren in het Colege van Coördinatoren garan deert de band met de universiteit en president-curator Muntendam be weerde onlangs, dat de interdiscipli naire samenwerking niet kan ver- Vroeger Academisch zieken huis, nu Universitair Medisch Centrum. (Aerofoto Schiphol) dwijnen, omdat die er nooit zo sterk is geweest. Inspraak NED. HERV. KERK Beroepen te Hengelo: J. F. M. van Malssen te Schingen; te Meeuwen. F. v. d. Sluis, kandidaat te Ntrecht; I te Voorst: G. Kalsbeek te Exmorra. Aangenomen naar Jaarsveld: P. Molenaar, kandidart te Lunteren. CHR. GEREI KERKEN Beroepen te Kerkwerve: W. d? Joode te Rotterdam GEREF. GEMENTE Beroepen te Veen: C. de Ridder te Nunspeet; te Utrecht: A. Hog er- man te Werkendam. LEIDEN De heer H. W A. de Bruijn. chef voor speciale opdrach- j ten. gedenkt as. maandag 15 maart het feit. dat hy veertig jaar in dienst is by Peek Cloppenburg NV Er is een interne huldiging in het bedryf gevolgd door een receptie van 11 tot 12 uur. Voor het personeel heeft de ont wikkeling van 't UMC gunstige kan ten: de promotiekansen b.v. zijn bin nen het UMC groter dan by faculteit of AZL afzonderlijk. In één op zicht zal er voorlopig een verschil be staan tussen „ouratorenpersoneel" en „AZL-personeel". Het AZL-personeel zal niet dezelfde mogelijkheid tot inspraak hebben als het curatoren- personeel, omdat de wet-Veringa niet geldt voor het Academisch Zieken huis. De 600 personeelsleden, die binenkort ingevolge de wet op de zelfstandigwording van de academi sche ziekenhuizen van de formatie van curatoren naar die van AZL wor den overgeheveld, zullen hun in het vooruitzicht gestelde inspraak-moge lijkheden verliezen. Minister Verin- ga gaf onlangs toe te laat eraan te hebben gedacht, dat ook de wet op de ondernemingsraden niet van toe passing is op de academische zieken huizen, omdat deze wet Juist niet geld voor rijksinstellingen. Hij be loofde op korte termijn daaraan te zullen denken. Prof. Muntendam be weerde bij dezelfde gelegenheid, dat het ziekenhuisbestuur zich al met dat probleem bezighoudt. Inderdaad is in het AZL onlangs langs democra tische weg een personeelsraad ge kozen. Tot slot kan worden opgemerkt, dat ook aan de andere medische fa culteiten in het land de wens bestaat zich te „herplaatsen" binnen het uni versitaire bestel. De medische facul teiten vinden nl. dat zij een aparte plaats dienen in te nemen, omdat geen der overige faculteiten te ma ken heeft met de kostbare en extra personeelsplaatsen vragende factor gezondheidszorg. ADVERTENTIE Schoenen k&t Kenmerk, wv ku/a.Lite.ii. vanDaien Don,kersiceci ïi LeicLe.n. Inhakende op de open brief aan de heer Harms (aangenomen tenminste dat R. G. Harms een heer is: 't kan ook een dame zijn) van mevrouw G. Blom-Harteveld, in het Leidsch Dag blad van 8 maart, waarmee ik vol komen instem, wil ik nog gaarne enige opmerkingen maken. Maakt het werkelijk dele uit van het recenseren van een muziekevene ment om te memoreren dat mevrouw Stevens niet door ziekte was ver hinderd, maar dat zij, mevrouw Ste vens (door de recensent populair Le- ny wordt genoemd!) er niets voor voelde acht repetities bij te wonen? De recensent wekt bovendien bij het lezend publiek de indruk dat 't meer dan overdreven ia daar 8 repetitie» aan te besteden. Bij de eerste uitvoering van Jeanne d'Arc au Blicher in Leiden, nu onge veer 7 jaar geleden «ik zong toen zelf mee in het Toonkunstkoor) wa ren Elisabeth Lugt, alsmede Nelly van der Spek, Bernard Kruvsen. Jus tus Bonn en Max van Egmond en nog vele andere solisten bereid ver scheidene repetities bij te wonen, zy kwamen zelfs daarvoor van bui ten Leiden. Zou mevrouw Stevens daarop nu een uitzondering moeten maken? Geniet deze zangeres al zo'n bekend heid als de hiervoor genoemde solis ten? Verder schrijft de heer Harms, dat de solisten, behalve Elisabeth Lugt, allen gebruik moesten maken van hun partituur. Beseft de heer Harms wel dat deze solisten zongen en dat mevrouw Lugt declameerde? (Uitgezonderd dan het ontroerende „un petit brin de vot' farine". Dat Bernhard Kruy- sen zijn spreekrol met weinig zeg gingskracht bracht, daarmee ben ik het absoluut oneens. En bij een zo uitgebreid en moeilijk werk als Ho- negger's Jeanne d'Arc is het, om te zingen althans, noodzakelijk een par- tiruur te gebruiken. En ook ik zou de heer Aribo willen danken voor het muzikale genot dat hij mij en vele anderen heeft ge schonken. Ik weet maar al te goed wat deze dirigent er voor over heeft Zelfs zijn zondagen offert hij er voor op. A. B. van Unen-de Kier Wasstraat 21 Lelden Onze muziekmedewerker tekent hier bij aan dat hij uit de meest be trouwbare bron vernomen heeft dat Leny Stevens er weinig voor voelde om acht repetities bij te wonen. Als vertegenwoordiger van de krant meende hij deze informa tie niet aan de lezers te mogen onthouden. Niet hij wekt du6 de indruk alsof het overdreven zou zijn om aan bedoelde uitvoering acht repetities te besteden. En wat het „populair" bij de voornaam noemen van een uitvoerend kun stenares betreft, geen mens spreekt van mevrouw Callas. Zélfs me vrouw Van Swoi-Brouwenstijn laat zich graag Gré noemen (Red.) f De stoomleiding van de SLF brengt Diaconessenhuis, Acade- ziekenhuis en NZH-bedrijf, helemaal ondergronds. De is al verscheidene jaren en ontsierend in het stadsbeeld bij AAN DEN RIJN De heer W. Grübelbach uit aan den Ryn is gisteren in Ziekenhuis in Leiden Hy werd by het overste een zebrapad over de Prins f. ->utoBu in Alphen, door een i geschept. Haarlemmer Trekvaart en Schut tersveld. De Willem de Zwijger laan is nu bij de Willem de Zwij- gerbrug afgesloten om de leiding in te graven. Op de foto/Holvast een beeld van dit werk met op de achtergrond de bovengrondse stoomleiding, die dus gaat ver dwijnen. AUTO VAN HET JAAR Maak een afspraak voor een proefrit. v. d. VELDE Citroen Zoeterwoudseweg 23 - Leiden Telefoon 01710—33741 LEIDEN Twee leerlingen van de technische school Haagweg in Leiden, J. G. T. M. v. d. Lans uit Lisse en J. M. van Rhoon uit Roe- lofarendsveen, en één van de chr. technische school in Alphen a. d Ryn, G. J Tuinenburg uit Alphen. nemen deel aan de negentiende na tionale wedstryd in het metselen met baksteen. Uit regionale selectiewedstryden komen 20 jonge metselaars, die eina april om de titel zullen stryden op de nationale beroepenmanifestatie in de Utrechtse Jaarbeurshallen. Er is een voonvedstryd op 1 april in de chr. techn. school in Alphen aan den Ryn. I streeks 1 juli worden opgevoerd. j De gemeente beschikt thans voor j dit werk over 3 ziekenauto's Peu geot J7 die zijn uitgerust met al le mogelijke materiaal als spalken, verband e.d., maar ook volledige zuurstof apparatuur met grote cylin ders, afzuigapparaat schepbran- card. De gewone brancards zijn op een onderstel gemonteerd, dat op tedere gewenste hoogte kan worden gebracht, zodat tijdens de rit alle no dige handelingen kunnen worden verricht, zoals b.v. bij gevallen van verdrinking of gasvergiftiging. Er kunnen gelijktijdig 3 liggende en 1 zittende patiënt worden vervoerd. De laatste veel lichtere Ford-Taunus is thans buiten gebruik gesteld. De ombouw tot ziekenauto werd uitgevoerd door fa Visser te Leeu warden. De heer G Visser droeg de nieuwe ziekenauto over aan het ge meentebestuur, vertegenwoordigd, door wethouder mevr. Den Haan Mevr. Den Haan prees de nieuwe auto zeer en gaf hem voor gebruik door aan de directeur van de G.G en G.D., dr. Bazuin. Aangezien de voertuigen worden gestald en in on derhoud zijn bij de Brandweer, van waar ook wordt uitgerukt met chauf feurs van die dienst, vertrouwde dokter Bazuin de nieuwe auto toe aan de goede zorg van de Comman dant van de Brandweer. Reorganisatie Dokter Bazuin verwacht, dat de reorganisatie van de E.H.D om streeks 1 Juli een feit is. Op de uit- rukplaats staan dan steeds een vol ledige bezetting voor twee wagens gereed. In het verleden betekende het uit- Het autopark van de Leidse rukken van de tweede E.H.D. altijd I E.H.D. vertraging van enige minuten, om- T_,„ I dat eerst elders een E.H.B.O.-er of I «Foto LD/Holvast) arts moest worden afgehaald. Dat zal alarmnummer 33333 van de Brand- dan tot het verleden behoren Dt on- „eer en Hulpdienst Ipv. Bevallen moeten dan worden gemeld 20645 van de G O en GD bij het, dan uitgebreide, algemene j LEIDEN Met de uitbreiding van het autopark van de Eerste een derde ziekenauto kan de i paraatheid van deze dienst om- Hulpdienst gistermiddag vond de officiële overdracht plaats van

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3