lleen God en mijn vrouw kennen mijn VREDE IS EEN ILLUSIE MARTELGANG VAN 13 JAAR Aboe Omar woordvoerder El Fatach: „Nog geen afspraken met WD" Bejaarden weten niet wat toerisme biedt jubelde come-back n Alun Evans bij \ipotenf Liverpool ÏICHTER VOCHT DERTIEN JAAR VOOR ZUN RECHTEN APPEL OP DE PLAAT Gevechten in België tussen boze boeren en Rijkswacht - PAO 11 MAART 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS frT Alleen de planken vloer kraakt als de Mees- de Centrale Raad van Beroep de raadkamer betre- annen in de toga's knikken vriendelijk naar de wei- tzlgen. Als de Meesters gezeten zijn neemt mr. Schip- iperassen voor zich en teest, zonder veel omhaal met tem: „De Centrale Raad van Beroeprecht doende I an de koningin, bevestigt de uitspraak waarvan be- rzover daartegen hoger beroep is ingesteld behou- wat betrejt het bedrag der te betalen vergoeding, die uitspraak in zoverre, stelt het bedrag dier vergoe- op tweehonderdenvijftigduizend gulden". 8 man op de tweede ibank staat langzaam g ls gebogen, tranen lo- Jn gegroefd gezicht. Hij oofd een weinig omhoog, opte mond stamelde een strijd van bijna dertien einde gekomen. Johan- flechelinus Vaes, geboren r 1925, wonende Gemert- Bakel en Milheeze is als de ring gekomen, is niets te zien van de )llk, behorende bij de Johannes Vaes is een an. ik Ruigrok l staat hij op, zijn hand latlsch naar de loodzwa- lujn dossiers, de tas die hij kalen mee heeft gezeuld. »t verlaat hij de bank, te- lt hem by de arm en naar buiten. In de koe- n gang laat gemeenteop zijn tranen de vrije )te witte zakdoek die hij heeft gestoken is geen ixe. De fotografen in de 10 onopvallend mogelijk Door zijn tranen heen .Alstublieft: „Alstublief foto's". Afschuwelijk m uit Bakel en Milheeze ek weg doet zegt hij Iet is een prestatie, ik ettend dankbaar. Het on- t alle geld van de wereld te maken. Voor moord Nederland twaalf Jaar, byna dertien jaar ge- Chinezen zeggen, Je mag dood maken, maar wel D. Alleen God en mijn n door welke hel ik ben t was afschuwelijk", is mijn vrouw jarig, cadeau had ik me voor innen wensen", ilen opnieuw de tranen uit ogen van de geplaagde „Ik weet niet of dit het ijn salaris over februari niet binnen. En drie we ken geleden hebben ze de uitrit voor mijn garage afgezet met prik keldraad. Hier, kijk maar op deze foto's. Wij hebben geen auto, maar moet dat da nallemaal? Ik kreeg, twee rekeningen voor de vuilnis bak terwijk ik maar één emmer heb. Ik heb ze een keurige brief geschre ven. maar kreeg nooit antwoord. Officieel heb ik gewonnen, maar houdt nu ook dat treiteren op? Het enige waar ik het mee gewon nen heb is geen leugens vertellen, in al die Jaren niet. Nu wordt ik al leen nog fiscaal gestraft wat ik ver val in de vermogensbelasting. Carnaval „Weet u dat er bij ons een car navalswagen heeft rondgereden met vrouwe Justitia erop? Mijn kleine meid vroeg: „Pappie, wat betekende die mevrouw op die kar? Ik wist het niet, later ben ik gaan kijken en Opnieuw schiet Vaes gemoed vol. ,,s' Morgens stond ik extra vroeg op, SAN FRANCISCO (ANP) De experimentele schilder Karei Appel is op het ogenblik in San Francisco voor het maken van een grammo- foonplatenalbum met de nog zeer jon ge platenmaatschappij "Studio 10" van de Amerikaan Tom Preuss. Het album, dat naar een sculptuur van de 49-jarige Appel de naam "Big Ear" zal krijgen, wordt een multi-mediumproject, een soort col lage van rockmuziek, zangers en ge luiden van harpen, Chinese gongs en bellen. Het album wordt aange vuld met foto's van doeken die Ap pel, geïnspireerd door deze muzika le achtergrond, spontaan ter plaat se zal schilderen. Het album krijgt verder een origi nele lithografie, die de schilder in zijn studio bij Parijs zal maken. Tien jaar geleden maakte Karei Appel voor de eerste maal kennis met de platenwereld. Hij maakte toen in Nederland met Philips de plaat "Musique Barbare". ÜOL/LEEDS Alun ht het eerste deel van nale in het toernooi om n-up-cup uit voor een Vier maanden, sinds Mg jaar, moest hij ver gaan wegens een ope- "al de laatste drie wed- g die absentie Liverpool ie maag: de impotente torde in die reeks geen Daarom juichte men van Alun Evans zo toe. ten onrechte. Want als een veulen op vers ras, velde met een gave let trotse Bayem Mün- met een achterstand weinig hoop meer heeft im. Als Johannes Vaes in 1958 in dienst komt van de gemeente Bakel-Milheeze treft de jonge opzichter een ware Augiustal aan. Wie het goed kan vin den met burgemeester en wet houders weet, dankzij de be ruchte kruiwagenpolitiek, een bouwvergunning los te peuteren. Vaes protesteert. Iedere ge meente heeft zijn eigen ge meentelijke bouwvoorschriften, zo ook Bladel en Milheeze. Maar daar trekt de bouwlustige zich weinig van aan. Pottenkijker Vaes krijgt een Recherche on derzoek te verduren. Dat onder zoek werkt als een boemerang, Minister Bogaerd gelast een onderzoek in de Bakelse ben de. Dat onderzoek resulteert in de onttrekking van iedere zeg genschap van B. en W. over de woningnood. Vaes wordt vrijge pleit. De bouwbevoegdheid gaat over in handen van de kring Son. Daarmee wordt opzichter Vaes een overbodige werkkracht. De gemeente haast zich de man zijn ontslag aan te zeggen. Vaes protesteert en het ontslag wordt nietig verklaard. Dan is het in middels september 1966. In maart 1967 krijgt de op zichter ten tweede maal zijn congé. Ook deze keer krijgt Vaes het recht aan zijn kant. In fe bruari 1969 komt de raad van Bakel en Milheeze in het ge heim bijeen. Weer ontslaan Vaes' superieuren de opzichter. Maar nu is het college fout. Een ontslag moet in het openbaar behandeld worden en met een motivering. Beide regels zijn overtreden. De volgende dag worden ijlings telegrammen verstuurd naar de gemeente raad. Tegen het middernachtelijk uur krijgt Vaes, in het open baar maar zonder motief, voor de vierde maal zijn ontslag. Vaes gaat weer in beroep. Tot dat moment heeft de heer Vaes diverse geneeskundige onderzoe ken moeten doorstaan. Men wil hem invalide laten verklaren. Oktober 1970. Het. ontslag wordt weer nietig verklaard maar nu gaat het niet langer om het feit dat de opzichter theoretisch terug kan keren in zijn oude werkkring. De sfeer is „dermate vertroebeld" dat een wachtgeld tot zijn pensio nering nu aan de orde is. Bakel Milheeze zal het ver lies moeten vergoeden. De Raad van Beroep in Utrecht, Vaes is er inmiddels kind aan huis, sprak gisterochtend bij monde van mr. Schipper het laatste woord. Een wachtgeld van een kwart miljoen. liep zachtje naar de brievenbus i opgeschreven. Ik wilde niet dat mijn een klap gehad. Juist in de belang en haalde de krant eruit. Bin- kinderen er over lazen. Ik ben er I rijke Jaren waar in hun karakter ge ne ni,n de kamer scheurde ik de pa- van overtuigd dat zij er onder heb- vormd wordt ze kwamen iedere dag als nen, in de kamer waarover my werd I ben geleden. Ze hebben psychisch I ze naar het kleuterschooltje gingen, Geld vergoed niet alles' langs de plek waar hun pappie werk te. De arbeiders zwaaiden al tijd. Maar inene, op een kwade dag was pap niet meer op die plek. Wat moet er ln die kinders zijn omge gaan? Mijn oudste meisje kwam op een dag thuis en vertelde dat ze een van mijn mannen had gesproken. „Jullie vader mag gerust terugko men pap zei die man". Nu is het over Toch hebben mijn kinderen nooit iets gevraagd, maar ze moeten het gevoeld hebben. Als ik met mijn dossier op tafel zat en er kwam be zoek dan ruimden zij ongevraagd, m'n spullen weg. Ik heb gewonnen, dat is waar, maar in feite ben ik de verliezer. Wat had ik allemaal niet kunnen doen in al die jaren? Wat had ik kunnen verdienen? Ik heb veel arme mensjes geholpen in Ba kel en Milheeze, maar ik had er nog veel meer willen helpen. Nu is het allemaal over, alles is voorbij. Ik ga straks eerst mijn tas met spullen overzichtelijk opbergen. Dit is mijn derde koffer al, twee heb lk er aan mijn zaak versleten. Dan ga ik op vakantie met mijn gezinnetje, dat hebben we wel verdiend. En ver der? Ik weet het niet. Wijzend op zijn voorhoofd zegt de opzichter: „Mis schien kan ik wel nooit meer werken. J Opzichter Vaes De tegenslagen in Jordanië en de bereidheid tot vrede die de Egyptische president Sadat op het ogenblik toont, zijn voor degenen die opnieuw het kind van de rekening dreigen te worden, de Palestijnen, geen aanleiding af te zien van hun streven terug te keren naar hun vroegere geboortegrond waarop in 1948 de staat Israël is ontstaan en die sedert 1967 geheel door de Israëliërs is bezet. Liverpool, of liever: Alun Evans, was niet meer af te stoppen. Met nog twee treffers kwamen de En gelsen in kansryke positie voor de halve finale. Bayem München, dat Sparta zo kundig uitschakelde, zal zich na deze forse nederlaag boven dien in dé toekomst vooral concen treren op het nog zware programma ln de Bundesliga. Woede De Oostduitse scheidsrechter Wil helm Manning haalde zich in Leeds de woede op de hals van alle spe lers en officials van Vittoria Setu- bal. De Portugezen protesteerden hevig tegen de strafschop, die hij om onduideiyke redenen Leeds Uni ted ruim een kwartier voor tijd toe kende. Niettemin kon Johnny Giles van elf meter het winnende doel punt scoren. Het was trouwens toch een rumoe rig partijtje. Wat voor de heer Manning aanleiding was drie spe lers te „boeken": Joe Jordan en Gi les van Leeds en de Portugees José Maria. De Engelsen moesten als de voor naamste onruststokers worden ge zien. Wat een gevolg was van het snel (in de tweede minuut al) ge scoorde, schitterende doelpunt van Batista. Hij dook als een kat naar de voorzet van Guerreiro en kopte de bal in volle vaart langs de bin- met een elf-meter-trap. Vakkundig Leeds United, gehandicapt door de afwezigheid van zijn internationals Billy Bremner, Terry Cooper en Al lan Clarke, moest toen alles-of-niets spelen. Maar Vittoria Setubal ver dedigde vakkundig en had in Torres een voortreffelijke doelman. Op de gelijkmaker van Lorimer (een „ka nonschot" van twintig meter) was hij evenwel kansloos. In het tweede deel was Leeds Uni ted oppermachtig. Met veel moed en een beetje geluk hielden de Por tugezen stand. Tot de 72ste minuut, toen arbiter Manning een „norma le" charge van Cordoso bestrafte nenkant van de paal. Onlangs kwam Aboe Omar, de woordvoerder van El Fatach en het centrale comité van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie op zijn rond reis langs enige Europese landen in Nederland aan om propaganda te maken voor de zaak van hem en zijn Palestijnse lotgenoten, 3 mil joen in getal die verspreid over een aantal landen in het Midden-Oos ten wachten op het moment waarop zij naar Palestina kunnen terugke ren. Alleen De woorden van de vriend van wijlen president Nasser van Egypte, Khaled Mohieddin, laatst uit gesproken op de Palestijnse confe rentie in Koeweit, geven aan hoe zeer de Palestijnen alleen staan in hun strijd. Hij zei, dat Egypte niet zal probe ren Palestina te heroveren, zelfs als het de middelen daartoe had, om dat de internationale situatie dat niet toelaat. Volgens Aboe Omar kan Egypte na tuurlijk als souvereine staat met Is raël een regeling treffen voor de grenzen tussen beide landen, maar dit zal de Palestijnen niet beletten hun doeleinden na te blijven stre ven. Een vrede kan slechts een illusie zijn. De Palestijnen zullen zich ver zetten tegen iedere regering die hun een regeling tracht op te dringen of die hen als factor in het conflict tracht uit te schakelen, zoals in Jor danië „met steun van de Ameri kaanse imperialisten" is gepro beerd. De vestiging van een onafhankelij ke, democratische staat Palestina, „waarvan de burgers gelijke rechten zullen hebben ongeacht hun gods dienst", zal nog wel even op zich laten wachten, dat geeft Omar toe tot een andere oplossing zijn de Pa lestijnen niet bereid, ook niet tot de vorming van een Palestijnse staat in de Gazastrook en/of West-Jorda- nië. Formeel is daartoe trouwens nooit een voorstel ingediend. „Wanneer men het informeel over een Palestijnse staat of mini-staat heeft, bedoelt men niets anders dan een marionettenstaat en verlangt men dat de Palestijnen hun rechten op heel Palestina opgeven en de zionistische kolonie erkennen", aldus Aboe Omar. Plaat* Is er plaats voor de Joden ln de te vormen Palestijnse staat? Zeker, er is plaats voor iedereen die op voet van gelijkheid in Palestina wil wonen. Er is geen plaats voor kolonisators en bezetters, maar er is plaats voor iedereen die als Pales- tijd wil leven met gelijke rechten en dezelfde verplichtingen en dat is meer dan wie dan ook ooit aan zijn onderdrukkers heeft aangeboden. Wy bieden dit de Joden, die zelf door het zionisme zijn misleid, aan, want wij menen niet dat het zio nisme een ideologie is die de mense lijke belangen van de joden d<ent Wij vinden het een racistische en kolonialistische ideologie, die de pro blemen van de Joden in Europa (vervolging en uitroeiing) probeerde op te lossen door hen de rol van onderdrukkers te laten spelen. Waar wij naar streven is een oplossing niet alleen voor de christen- en moslim-Palestijnen, maar ook voor de Joden die in Palestina willen wonen. Geld dit ook voor de Joden die na 1948 het land zijn binnengekomen? Het moment waarop iemand het land binnengekomen is, vormt niet het probleem. Wij gaan er van uit dat de Joden dat wil zeggen het merendeel van de Israëliërs die daar niet van oudsher woonden binnen zijn gekomen onder auspi ciën van de zionistische wereldbewe ging. Daarom deden zij allemaal mee aan de kolonisatie en als zoda nig hebben zij geen recht op Pales tina. Zij kunnen zich er alleen maar handhaven door geweld en met steun van eerst Engeland en later de Amerikanen. Ondanks het feit dat zij daar door middel van ge weld en niet krachtens enig recht verblijven, verwelkomen we degenen die in Palestina willen wonen, om dat we beseffen dat velen er gebo ren zijn of op een bepaald moment als onderdrukte minderheid geen andere keus hadden dan zich in Palestina te vestigen. Welkom Zijn nieuwe immigranten ook wel kom? f Palestina zal als iedere democrati sche staat immigratiewetten kennen die niet discriminerend zullen zijn. Het land zal openstaan voor Joden, boeddhisten, moslims en wat dies meer zij. Hoe staat het met de beschuldiging dat de Arabieren van plan zijn de Joden in zee te dry ven? ydvromeinDat is een soort retori sche verklaring die door sommige leiders in het verleden gebruikt zou kunnen zijn. Maar he is onjuist. Het geeft de Arabische houding niet weer en heeft dat ook nooit gedaan, ook niet van de Palestijnse verzetsbe weg lng. De vraag is of er een andere moge lijkheid is. Onlangs zei een officier van het Palestijnse bevrijdingsleger nog. dat het voornaamste doel de herovering van het geüsurpeerde land is, ongeacht de methode, ver nietiging en uitroeiing. De woorden die het meest in de geschrften van El Fatach voorkomen zijn „likwida- tie" en „de vernietiging van het I zionisme en zijn wezen". Als men zich realiseert dat het zionisme niet j alleen een politiek regime is. maar belichaamd wordt in een gemeen- j schap, dan moet die gemeenschap dus ook vernietigd worden, het geen onderstreept dat dit het doden van vele mensen inhoudt als men dat wil berieken. We kunnen de positie van de Pales tijnen niet aflezen uit een aanha ling van de een of andere officier Ik kan spreken voor de mening van het Palestijnse verzet als geheel en voor El Fatach in het bijzonder. Wij vechten om de bestaande situa tie in Palestina te veranderen Daarom noemen wij ons revolutio nairen. De betrekkingen tussen mensen en van de mensen tot het land en de regering moeten worden veranderd. Aboe Omar laat zich niet uit over de aard van de maatschappelijke veranderingen die de Palestijnen daarbij voor ogen staan. Bekend is dat daarover bij de verzetsbewegin gen nogal wat verschil van mening bestaat. De linkerzijde gaat er van uit, dat Israël niet de enige vijand is. De Arabische bourgeoisie heeft volgens hun opvattingen het Palestijnse verzet gebruikt om druk op Israël uit te oefenen en het begint er naar uit te zien dat dat binnenkort niet meer nodig is. De linkervleugel meent, dat de arbeidende klasse zich tegen deze houding moet ver zetten. Daartoe is klassebewustzijn en een duidelijk poltiek standpunt nodig. .Zonder een revolutionaire ideologie praktische en materiële behoeften. De bevrijdingsstrijd is voornamelijk een klassestrijd en maakt het nood zakelijk dat de arbeiders en boeren de leidende rol in de nationale be vrijdingsbeweging spelen". Volgens Omar bestaat er bij de tien of elf verzetsbewegingen geen ver deeldheid over de vraag wat het onmiddellijke doel van de strijd is: de bevrijding van Palestina. De veelheid van bewegingen vergelijkt hij met de politieke partijen in ons land, maar anders dan hier zou er van ideologische tegenstellingen geen sprake zijn. Ook de linkse Ha- basj heeft zijn loyaliteit betuigd, zo zegt hij. Omar verklaarde, dat de Palestijnen de Russen als hun vrienden be schouwen, met wie men weliswaar van mening verschilt over de oplos sing van de Palestijnse kwestie, maar die tenminste materiële hulp verschaffen en geen wapens leveren aan de vijand, zoals de Amerikanen doen. Minder blij zegt hij te zijn met de sympathie die de neo-nazi's in West-Duitsland voor de Arabi sche zaak aan de dag leggen", maar men heeft nu eenmaal niet in de hand te bepalen wie Je gunstig ge zind is en waarom". De erkenning van Israël te vergelij ken met die van de DDR, beide staten die na de Tweede Wereldoor log van buitenaf zijn opgedrongen, acht Omar onjuist. Anders dan in het Midden-Oosten is er in Oost- Duitsland geen sprake van een bin nendringen van vreemde kolonisa tors, zegt hij. Bratteli formateur De voorzitter van de Noorse socialistische party, de 61-jarige Trygve Bratteli, hee'l van Koning Olav de uitnodiging ont vangen een (minderheids) regering samen te stellen, de 27ste sinds Noorwegen in 1905 een onafhanke- Ujk land werd. Tot dat jaar had het deel uitgemaakt van een monar chale unie met Zweden. BRUSSEL (ANP) Een betoging van boze Belgische boeren uit de provincie Luxemburg is gisteren ge heel uit de hand gelopen toen de boeren in Bastogne (Bastenaken) een vrachtwagen, geladen met margarine, aanhielden, kantelden en in brand staken. Onmiddeliyk nadat de beto ging ontaardde in gewelddaden ruk te de Belgische rykswacht uit met een waterkanon. De woedende boeren raakte slaags met de rykswacht. Ze koelden ook hun woede op de eta lages van de winkels en warenhuizen aan de Grote Markt in Bastogne. De boeren waren in de ochtend uren al uit de omstreken naar Bas togne gekomen met ongeveer 20u0 tractors wegen en enkele stadscentra Limburg, die een dag eerder met hun tractors wegen en enkee stadscentra hadden afgezet, wilden ze proteste ren tegen de huns inziens te lage pryzen die er voor hun produkten worden betaald. Van der Stee (KVP) DEN HAAG Het gesprek van de drie grote confessionele partijen met de VVD heeft nog geen afspraken opgeleverd. KVP-voorzitter mr. Van der Stee sprak na afloop van de ver gadering in het gebouw van de Eers te Kamer van „een eerste terreinver kenning." Tijdens dit oriënterende gesprek o- ver de mogeiykheden van eventu ele samenwerking van KVP, ARP, CHU en WD in een nieuw kabinet is gesproken over het financieel-eco nomisch beleid, de staatkundige ver nieuwingen en de zedelijkheidswetge ving. Dinsdag zullen de delegaties opnieuw bijeen komen. Dan zal ook gesproken worden over de vrijheid van menlngs uiting, de ontwikkelingssamenwer king, defensie, omroep en pers, de in komens- en vermogensverhoudingen en de democratisering van de onder nemingen. Vandaag vergaderen de vertegen woordigers van KVP, ARP en CHU met een delegatie van het progressief akkoord, PvdA, D'66 en PPR. DEN HAAG Veel bejaarden in Nederland weten niet wat toerisme ls omdat zij nooit met vakantie gaan. Daardoor staan zy niet kritisch te genover de mogelijkheden, die de reis organisaties bieden. Dat is de me ning van de bejaardenbonden, die voorlichting willen geven aan de be jaarden over „verantwoorde moge lijkheden voor toerisme en recrea tie". Volgens de bonden zien de reis organisaties de bejaarden wel als een markt, maar helaas wordt er met hun behoeften te weinig rekening ge houden. De Federatie voor bejaarden zorg en de Landeiyke samenwerking bejaardentehuizenorganisatles heb ben het Nationaal bureau voor toe risme en de plaatselijke VW'i een „Nationale stichtte* vsJlab- tie voor ouderen" gevormd. Dexe gaat binnenkort een onderzoek instel len naar de behoeften van de bejaar den op toeristisch gebied. Ook wil de stichting de kwaliteit controleren van wat er op dit gebied de bejaar den wordt geboden. Met de reisorga nisaties zal men proberen de bejaar den reizen ln binnen- en buitenland te bieden tegen een lage prijs. De voorzitter van de stichting, dr. G. M. J. Veldkamp, wees er op dat slechst 28 procent van de bejaarden wel eens met vakantie gaat. Van de overige Nederlandse bevolking gaat 43 procent met vakantie. Hij zei dat de stichting verwacht van de overheid en uit de maatschappelijke organi saties geld voor haar werk te krygen. Voor het eerste Jaar heeft de stich ting 150.000 gulden nodig.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13