>p zoek naar nieuw voedsel uit zee Miljoenenkrakers lid Europese van 'Maf ia-bende?' zee: vuilnisvat of provisiekast (IV) KIJK VERGELIJK Eisen van 4lh en 2 jaar in Arnhem LAK WIL (VRT-TIME ECHTERS Staal Co WETHOUDER BEMIDDELT IN SLEEPBOOT CONFLICT Nieuws van de universiteit 5 MAART 1971 L£fD§CB DAGBLAD PAGINA nrfp FVansp riiprw.ppond«*r7r>p- mens er tenslotte profijt van kan fjorden werd toegepast was het uit- fes zou kunnen leiden. srhnlpn zeevissen te dienen. De re- rr~- ide Franse dlepzeeonderzoe- »u legde eind vorig Jaar in an Europa de volgende hui kende verklaring af: „in s twintig jaar is 't leven in n en zeeën met dertig tot >cent verminderd. Planten- plankton, algen, schelpen worden steeds zeldzamer. >n ons er rekenschap van t de zelfreinigende capaci- ie oceanen op dit ogenblik nschoots is overschreden." kkende onthulling komt in dat de voedingsspecialisten iele wereld het oog op de zee richt om in de komende de ar de nog steeds snel toene- volking op aarde naar nieu- an Leeuwen ctar< ^0 ioVe: Haf elbronnen te zoeken. De illeen of het zeewater over aar nog wel bruikbaar is en ig enig rendement kan wor- cht van de zee. t op dit ogenblik is, dat ook tbaarste zeeën nog altijd jleveren dan een willekeu- rast land. Een stuk weiland tare kan bijvoorbeeld Jaar- ïonderd kilo vlees opleve- •e zee komt op dit ogen- iVen de zestig kilogram ei- dat achterblijven van de gst zijn verschillende oor- te wijzen. Grote plannen ijkste punt is, dat de win- •r water de mens voor veel •oblemen stelt dan de win- et vaste land. Immers op 't bestaat de plantenmassa i uit grote planten die ge- erd zijn op het aardopper- ijl in de zee het voedsel in ran microscopisch kleine al- ft op een diepte tussen de n tweehonderd meter, en kunnen grote dieren zo en schapen de voeding di- terwijl op de „zeeweide" 'n- voedselketen (plankton-al- tjes-vissen) nodig is voordat de mens er tenslotte profijt van kan hebben. Wist u bijvoorbeeld dat er 700 ton algen nodig zijn om één ton vis te produceren? Het grootste pro bleem waarvoor de wetenschapsmen sen zich dan ook gesteld zien is om een aantal fasen in de lange voed selketen over te slaan om de voe dingsstoffen sneller ln een verteer bare vorm voor de mens te grieten. Zo zyn de Japanners er reeds in ge slaagd grote algen te kweken waaruit een soort algeriyoghurt wordt samen gesteld. Een dergelijk produkt doet 't steeds beter op de Japanse voedings- markt. Ook is men ervan overtuigd, dat het kweken van zeevissen sneller kan gebeuren dan op dit ogenblik. Men denkt aan de aanleg van speciaal geconstrueerde bassins en 't ontwikkelen van nieuwe vangstme thoden. Op dit punt heeft Japan al enkele fraaie resultaten behaald bij voorbeeld met de ontwikkeling van akoestische waarschuwingssystemen en loksystemen waarbij gewerkt wordt met geluidstrillingen. Snelle kweek Dat men overigens bijzonder goed moet oppassen met snelle kweek van zeevissen hebben twee Schotten in de periode 19421944 ondervonden. Zij proberen door een speciale be mesting van inhammen in de zee de daar aanwezige vissen tot een snelle re wasdom te brengen. Aanvankelijk leek het een 6ucces te worden, want vooral bij bodemvissen als bot en schol deed zich een versnelde groei voor. Toen kwamen echter een paar fikse tegenvallers, die het plan vol ledig deden mislukken. Het bleek dat de uitgezette vis snel verminderde door het grote aan tal vogels dat zich rond de kweek plaats vestigde, bovendien trok veel vis naar het diepere gedeelte van de zee, terwijl waardeloze vissoorten als grondel en stekelbaars ook profiteer den van het verhoogde voedselaan bod. De vis bleek bovendien moei lijk te vangen omdat ook de bodem fauna zich bijzonder snel ontwikkel de. Een andere methode die in Noorse fjorden werd toegepast was het uit zetten van vislarven in afgesloten ge deelten, terwijl kweekproeven werden gedaan met vrouwelijke schollen en manlijke botten. Het bleek, dat er een hybride ontstond, die beter groeide dan de ouders. Een derde mogelijkheid is het overplaatsen van vissen naar gebieden waar ze nog niet voorkomen. Zo is de afgelopen Jaren de Ame rikaanse elft overgebracht van de Atlantische kust van Noord-Ameri ka naar de Californische kust. De gestreepte baars werd getransplan teerd van de kust van New Jersey naar die van de Stille Oceaan. De Russen brachten op hun beurt zalm van de Stille Oceaan-kust naar de rivieren bij Moermansk en introdu ceerden de Oostzee-haring in de Aral zee. Tegenover deze succes staan grote mislukkingen en ernstige waarschu wingen van deskundigen. Dr. Ira aRubinoff van het Smithonian Tro pical Research Institute waarschuw de herhaaldelijk voor de mogelijkheid dat twee verschillende vissoorten on vruchtbare nakomelingen voortbren gen die tenslotte uitsterven. Een plot seling breuk in de voedselketen, die daarvan het gevolg zou kunnen zijn, kan ook voor de mens ernstige ge volgen hebben. Ook de Fransman Cousteau Is geen voorstander van transplanta ties van bepaalde vissoorten wanneer niet eerst een diepgaand onderzoek is ingesteld naar de gevolgen van zo'n transplantatie. Twee dingen kunnen het gevolg zijn: of ze ver dwijnen onmiddellijk of ze maken zich meester van het gebied nadat ze vele van de oorspronkelijke soor ten hebben uitgeroeid. Catastrofes Er bestaan dan ook ernstige be denkingen tegen de Amerikaanse plannen voor een nieuw Pana ma-kanaal zonder sluizen. Biolo gen in de VS vrezen dat de ver menging van twee heel andere oceaanpopulaties tot grote catastro fes zou kunnen leiden Hoe voorzichtig we moeten zijn met veranderingen aan de oceanen en de zeeën ls gebleken uit een Amerikaans onderzoek dat in 1968 werd uitgevoerd. Het bleek, dat door de aanwezigheid van l p.pm. (part pro million) DDT in zeewater de stofwisseling van de algen met 75 procent wordt verlaagd. En dan te bedenken dat de algen een belang rijke bijdrage leveren aan de zuur- stofproduktie op aarde. Vergroting van de eiwitproduktie uit de zee moet in de nabije toe komst mogelijk zijn door het yan- gen van kleine, ongeveer vijf tot zes centimeter grote garnaaltjes, die in de arctische zeeën voorkomen en „krill" heten. Ze dienden als voedsel voor de walvissen, maar nu de wal vis zo goed als uitgestorven isv blijft er jaarlijks een hoeelheid krill over van 50 tot 100 miljoen ton. Aqua-cultuur Op dit ogenblik levert de vangst en de verwerking van deze zeediertjes tot voedingsmiddelen nog te grote moei lijkheden op. Minder problemen geeft de „aqua-cultuur", het kwe ken van zeedieren. In Japan is men al zover dat er jaarlijks een half miljoen ton aan zeedieren en algen wordt gewonnen. Methoden waarmee in Engeland, de Verenigde Staten en West-Duitsland destijds werd ge- experimenteerd worden nu in Japan op grote schaal in de praktijk ge bracht. Massa's zeevis zitten in ver plaatsbare netten en hele ondiepten van de zee zijn veranderd in reser voirs vol zeevis. Onderzoekingen op de zeebodem hebben bovendien aangetoond, dat de vissen een grote voorliefde heb ben voor obstakels op de zeebodem. Vangsten die tienmaal zo hoog lig gen als op andere „schone" plaatsen zijn geen uitzondering. Voor de kust van de verenigde Sta ten zijn reeds uitgebreide proeven genomen met het plaatsen van grote aantallen autowrakken op de zeebo dem om als grote trekpleister voor de scholen zeevissen te dienen. De re sultaten waren frappant; de moei lijkheid was alleen dat de vis moei lijk in netten te vangen was door de aanwezigheid van de obstakels. Japanners hebben dit principe in middels geperfectioneerd. Zij plaat sen grote betonnen wanden, waar door de mogelijkheid om te vissen met netten wordt opengehouden. Ook deze grote betonnen staketsels ble ken grote aantrekkingskracht op dr vissen uit te oefenen omdat er veel voedsel te vinden was Weer een an dere vinding van de Japanners is het kweken van oesters aan enorme lange snoeren. Vooral bij het oogsten levert dat een enorme tijdsbespa ring op. Ook in andere landen wordt hard gewerkt aan een betere exploratie van de schatten van de zee. Duitse bedrijven wyden al hun aandacht aan het zoeken van zeeknollen, die behalve mangaan en ijzer ook wisse lende concentraties aan metalen ils nikkel, koper en kobalt bevatten. Deze „zeeknollen" ter groote van een aardappel liggen voor het opscheppen op de zeebodem. Het wachten is al leen op de apparatuur die de knollen naar de oppervlakte kan brengen. Maar er is meer. Er wordt gewerkt aan bemande en onbemande water- voertuigen, laboratoria op de zeebo dem, iglo's en andere behuizin gen voor diepzee onderzoekers, nieu we soorten boorschepen en boorpla- teaus. Op de vorig jaar in Düssel- dorf gehouden expositie „Interocean" werd bijvoorbeeld een reusachtige helicopter getoond, die kan dienen als vliegend waarnemingsplat form voor onderzoekingssi hepen en seismografische zeeonderzoekingen. Ook kan het straks gebruikt worden voor het opsporen van grote hoeveel heden zeevis. Er wordt bovendien nog steeds ge zocht naar nieuwe methoden om stoffen als gas en olie uit de zee bodem te halen. Vooral de Amerika nen zijn op dit punt heel actief. Niet ten onrechte overigens want mee schat dat de aardoliereserves in at zeebodem ongeveer twintig procent van de wereldvoorraad bedragen.'dertig Niet voor niets heeft West-Duits- I voor zeeonderzoek op het continen- lad voor dit Jaar een bedrag van tale plat van de Noord- en Oostzee. miljoen mark uitgetrokken (Wordt vervolgd) [AAG (ANP) Minister istltie) heeft aan de Twee- meegedeeld dat hij de mo- van benoeming van part- hters mogelijk wil maken, dit naar aanleiding van gen van kamerleden in 'n' wijziging van het wetsont- ilening gerechtelijke organi- Polak denkt voor de func- part-time rechter speciaal wde vrouwen. Het beleid zal meer stellen. er echter wel op gericht moeten blijven dat alleen zij als part-time rechter kunnen optreden die wat ca paciteiten en ervaring betreft ook in aanmerking zouden komen voor de benoeming van rechter in volledige dienst. In een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer kondigt minister Polak nog een andere wijziging aan in zijn oorspronkelijke voorstellen. Naar aanleiding van kritiek uit de Tweede Kamer wil de minister van Justitie een regeling behouden dat griffiers van arrondissements-recht- banken en kantongerechten „een vorm van Juridische opleiding" moe ten hebben genoten. Aanvankelijk wilde de minister voor deze functies (die nu de titel van meester in de rechten vergen) geen opleidingseisen ADVERTENTIE Kijk eens wat Staal Co u biedt bij het sparen! U zult zien, bij Staal Co behoudt u een zeer grote vrijheid over uw geld terwijl u toch een hoge rente ma^kt. Ook u kunt daarvan profiteren! Wóar u ook woont. Want storten en opnemen kunt u aan de kas van ons kantoor, maar gaat ook héél eenvoudig per giro. opzegtermijn direct beschikbaar inleg vanaf rente 2 weken f 1.000,— f 100,— 5K% 3 maanden f I.00Ó,— f 100,— 5K96 6 maanden f 1.000,— f 250,— 6K96 1 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 7 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 7K96 3 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 7 H% 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,— 8K96 Voor méér rente van uw geld DEN HAAGLange Houtstraat 8, Tel. (070) 183340, Postgiro 473501 Geaffilieerd met F. van Lanschot. 7 ARNHEM Aan het einde van twee slopende zittingsdagen heeft de Arnhemse officieir van justitie mr. J. Pieters gisteravond tegen Jantje van W. en Karei B. elk vier en een half Jaar gevangenisstraf geëist. De 21-Jarige Emile M. kwam er wegens zijn Jeugd en zijn schone strafblad af met een eis van slechts twee Jaar. Waar bleven de badkuipen vol ge stolen Juwelen? Rechter-commissaris mr. Benjamin Asscher stelde de vraag ln deze zelfde bewoordingen. Hij zei aanwijzingen te hebben dat de mll- Joenenbuit van de dieven is verdwe nen naar het buitenland. De drie miljoenenkrakers die in Arnhem terechtstonden, maken ver moedelijk deel uit van een interna tionale misdaadbende van' juwelen- en bontdieven, een soort 'Mafia' van woonwagenbewoners in Europa. Dit werd gisteren voor de Arnhemse Door Sybe Stamm rechtbank ln bedekte termen te ver staan gegeven door de rechter-com missaris en de officier van justitie. Doch het overzicht dat de justitie heeft van deze zaak is niet volledig. Het onderzoek is min of meer door kruist doordat de drie arrestanten nodig ter zitting moesten worden ge bracht. Aangenomen mag worden dat de Justitie nog ijverig aan het graven ls naar de wortels van het interna tionaal vertakte misdaadcomplot. De tientallen Juwelierskraken die vorig Jaar als een gesel ons land teis terden, vertonen alle hetzelfde brute patroon. Een gestolen auto stopt ln het holst van de nacht, voor een Ju welierswinkel. Mannen met bivakmut sen beuken met straattegels of een voorhamer de etalageruit stuk. Zij vullen plastic emmers met sieraden en horloges. Zij springen in de auto waarvan de chauffeur met draaiende motor zit te wachten. Zij scheuren weg. De aanslagen namen tenslotte zo'n verontrustende vorm aan dat voor 't eerst in de geschiedenis van de Ne derlandse midaadbestrfjdlng 'n spe ciaal team werd gevormd waarin jus titie, rijksrecherche en expert van verscheidene gemeentelijke politie korpsen de handen Ineensloegen om de gangsters een halt toe te roepen. Actie De unieke samenwerking resulteer de op 24 september vorig Jaar in een bliksemactie vanuit Arnhem, waarbij gelijktijdig arrestaties werden ver richt ln de woonwagenkampen te Nieuwerkerk aan de IJssel en Al- blasserdam. Tot de arrestanten be hoorden de beruchte inbreker en ge weldenaar Johannes „Jantje" van W. (32), diens zwagertje Emile „Epie" M. (21) en de veelvuldig voor dief stal veroordeelde koopman Karei B. (37), onder wiens bed een deel van de gestolen Juwelen werd gevonden met de prijskaartjes er nog aan. Anonieme tips hebben een rol ge speeld bij de opsporing en de ver wachting lijkt gewettigd dat de drie mannen de dupe zijn geworden van hun hebzucht toen zij de reeks aan slagen en overvallen tenslotte met niets ontziende rooflust ook richtten tegen de eigen trawanten in de woonwagenwereld. Deze verbreking van de „mafia-code" kan voor bendeleider Jantje van W. be tekenen dat hij in elk geval gevon nist zal worden' zo niet door de rechtbank, dan toch door „rechters uit eigen kring" aldus het oordeel van deskundige zijde. Haat De 32-Jarige zigeuner Johannes K. uit Otterloo verklaarde gisteren als getuige voor de rechtbank dat Jantje van W. zijn familie beroofd heeft van een enorm bedrag. Of het gaat om twee ton of om een miljoen liet K. in het midden, maar zijn „woe dende haat" tegen Jantje gaf hij op verhitte toon toe. Deze zoon van de bekende familie K. was eigenlijk gedagvaard om te vertellen wat hij wist van de gewa pende roofoverval die het trio op 11 september te Elden zou hebben ge pleegd op woonwagenbewoonster An na B., een familielid van K. De vrouw heeft met de drie overvallers oog in oog gestaan, maar desondanks herkende zij gisteren alleen Epie M., terwijl zij zich over de identiteit van de andere twee niet kan, wil, of durft uit te laten. Granaat Johannes K. durfde dat wel, maar hij was bij de beroving niet aanwe zig geweest, dus kon hij niet meer verklaren dan wat Anna hem verteld had. Dat klonk erg genoeg: Anna durft Jantje niet te herkennen om dat zij is bedreigt dat er anders een handgranaat in haar wagen zal wor den gegooid. Anna zelf wenste zich er niet over uit te laten. Wel gaf zij het bestaan toe van de „ongeschreven wet" dat woonwagenbewoners van el kaar niet mogen stelen. Tijdens langdurige politieverhoren is alleen de Jeugdige Epie door de knieën gegaan. Wordt zijn onerva renheid ook de twee ontkennende ou de rotten noodlottig? Epie noem de hen als mededaders bij verschei dene kraken. Inmiddels heeft hij de ze belastende verklaring schielijk weer ingetrokken. Volgens inlichtin gen van de politie is de goedmoedig uitziende Jantje een zeer gevreesd man. Angst Rechter- commissaris mr. Asscher heeft de indruk dat Epie uit angst voor zijn zwager bakzeil gehaald heeft. Gisteren gaf Epie de klap op de vuurpijl door zich als getuige décharge te laten horen en onder ROTTERDAM De bemidde ling die de Rotterdamse havenwet houder drs. H. J. Viersen sinds maandag onderneemt om de partij en in het sleepbootconflict nade* bij elkaar te brengen, zullen worden voortgezet (eventueel in samenwer king met de scheepvaartvereniging Zuid en de Kamer van Koophandel) De gemeenteraad sprak zich daar gisteravond voor uit. De wethouder deelde tijdens een interpellatie-vergadering mee, dat hij de indruk had dat werkgevers en werknemers niet meer zelfstandig tot een oplossing kunnen komen en hulp van een derde partij nodig hebben. Zelf wilde hij die kant ook wel op, maar op aandringen van een meer derheid in het college van B. en W. legde de heer Viersen zie hneer bij het in de vorm van een motie ver pakte verzoek van de raad. Met een krappe meerderheid ging de raad akkoord met de motie van mr. Mentink (D'66), waarin het ver zoek om de bemiddeling te blijven voortzetten werd gedaan. Het is na melijk, volgens hem, gewenst dat er zo spoedig mogelijk goede sociale verhoudingen en een goed werkkli maat in de Rotterdamse sleepdienst- wereld ontstaan. Verworpen werd de motie Van der Have (het socialisti sche raadslid dat de interpellatie had Ingediend), waarin onder ande re werd gevraagd of de wethouder zich wilde uitspreken tegen de hou ding van de werkgevers in het loon- confllct. ede te verklaren dat hij Jantje „val selijk" had beschuldigd. -De officier kondigde een vervolging wegens mein eed aan. Epie hield voet bfj stuk. Is hij banger voor Jantje dan voor de officier? Jantje hief van pure verbazing de handen ten hemel. .Niemand hoeft bang voor mij te zijn. ik heb 'nog nooit iemand kwaad gedaan!", riep de man, die in Gouda een mede kampbewoner heeft doodgeschoten (zelfverdediging, concludeerde de rechtbank) en die thans, behalve voor inbraak, terechtstond voor een mishandeling in het verkeer en voor mishandeling van twee gevangenbe waarders te Arnhem. Ondersteuning In zijn requisitoir concludeerde officier mr. Pieters tot bewezenver klaring der voornaamste punten van de tenlasteleggingen tegen elk der drie verdachten. Mr. Pieters verdis conteerde in de strafmaat inbraken te Sliedrecht, Heerde, Geldermalsen, Apeldoorn, Ede, Dordrecht, Waterin gen, Hoofddorp, Nieuwkoop, Krimpen aan de IJssel, Waddinxveen, Etten- Leur,.Zoetermeer, Moordrecht en Ha- zerswoude. Uit de miljoenenopbrengst heeft Jantje van W. volgens de officier een Mercedes en een Opel-commo- dore gekocht, alsmede een speedboat, een caravan, een rijpaard, een tv en een vakantie in Italië, alles bijeen voor een bedrag van f 63.000, waar bij natuurlijk niet is meegeteld een bedrag van f 8.457, dat aan Jantje ter ondersteuning is uitgekeerd door het ministerie voor Maatschappelijk Werk. LEIDEN De heer F. W. Sarla (Amsterdam) is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld "Characteristic X' Ray production of heavy lon-atom collisions". De promotor was Prof, dr. J. Kistenmaker. De heer A. J. de Hoog uit Katwijk is gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurwe- wetenschappen op proefschrift geti teld "Conformation 2-alkoxytetrahy- dropyrans and related compounds". De promotor was Prof. dr. E Havln- ga. Werkgroeplelders: Dr. C. Alto- na en Dr. H. R. Buys.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7