Zuid-Holland wil vlucht uit stad gaan beperken Senator fel tegen Kissingers invloed vandaag PLEISTERPLAATSEN BOESO Man lost zeven pistoolschoten op zn ex-vrouw Dubbele wurgmoord in Boston W mterse dag verraste automobilisten JQelne dorpen grocieil te SUel Regeling voor vakantiereizen Aanhoudend koud KRAMERS KOREVAARGARAGE n.v (§ud <3€e teuws gericht I maart 1860 DINSDAG 2 MAART 1971 EIDSCH No. 33338 DAGBLAD '-ecteur: O Koopman tofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bil vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, LeldeD - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) WASSENAAR De gladheid \erraste vanochtend vele automo bilisten. De Wassenaarse politie hoest tussen acht en elf uur ze pen aanrijdingen verwerken. Per- onlijke ongelukken deden zich Yiiet voorde materiële schade licht tot vrij ernstig. Vier van zeven, meestal kettingbotsin- n. deden zich voor op de Rijks traatweg, ter hoogte van de :ruising Kerkehout. Deze onfor- uinlijke automobilist kwam vlak lij de tunnel over de Rijksstraat weg tegen een lantaarn te staan. (Foto LD/Holvast) LEIDEN-DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland gaat nauw sa menwerken met de grote gemeenten om het woonklimaat te verbeteren. Op die manier hoopt men de vlucht uit d~ stad binnen de perken te houden. Een van de grote zorgen van de provincie is namelijk, dat de kleine .dorpen in Zuid-Holland te snel groeien. 16 PAGINA'S HILVERSUM (ANP) De heer i\ Benningen, voorzitter van de Al- jemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR), deelde van- norgen in een radio-uitzending van ie NOS mede, dat 1 oktober door zijn Vereniging een garantie-regeling poor vakantiereizen wordt ingevoerd. Deze regeling garandeert vakan- ;angers, die een reis boeken bij ;n van de 313 bij de ANVR aange- loten bureaus de heen- en terug- ;is op of ten naastebij de overeen- [ekomen data. Verder worden kwali- ïitsgaranties gegeven ten aanzien ran de reis en het vakantieverblijf. Op het deze week donderdag en ijdag te houden ANVR-congres in :heveningen wordt deze regeling iproken. De feilt verwacht van vanavond tot [morgenavond aanvankelijk nog [zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw maar morgen ook opklaringen en jhier en daar een sneeuwbui. Over wegend matige wind draaiend naar richtingen tussen noord en oost. Mi nimumtemperaturen van min twee tot min acht graden, maxima morgen dicht bij het vriespunt. (Opgemaakt om 12.40 uur) Woensdag 3 maart 1971 'on op: 7.23 uur; onder: 18.22 uur. klaan op: 9.26 uur; onder: 2.08 uur. loogwater te Katwijk te 7.25 en 9.50 uur; laagwater te 3.12 en ,5.41 uur. WASHINGTON PHNOM PENH. SAIGON (AP) De Democratische senator Stuart Symington heeft het Congres vandaag verzocht een einde te maken aan de groei van het „kis- singer-syndroom"een web van BOSTON (AP) In een flat in de Amerikaanse stad Boston zijn giste renavond de lichamen van 2 vrou wen gevonden, die vermoedelijk zijn gewurgd met het snoer van een strijkijzer. Een van de twee vrou wen is herkend als de 29-jarige The resa French; de andere vrouw is nog niet geïdentificeerd. De dood van de twee vrouwen die gevonden werden in een woonka mer op de eerste verdieping van 'n tot flatgebouw verbouwd herenhuis —roept herinneringen op aan de reeks van wurgmoorden. die tussen juni 1962 en Januari 1964 in Boston zijn gepleegd en die aan dertien vrouwen van 19 tot 75 Jaar het leven heeft gekost. De toen 37-jarige Al- bert Desalvo, die voordien was be handeld als geesteszieke, beweerde "de wurger" te zijn, maar hij werd niet vervolgd omdat zijn beweringen niet door bewijzen werden gestaafd. Desalvo werd echter wegens inbra ken, gewapende roofovervallen en j de aanranding van vier vrouwen uit Boston veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. groepjes, studiecommissies en raden, In het Witte Huis onder leiding van Henry Kissinger. De presidentiële adviseur voor Buitenlandse Zaken al dus Symington, „is langzamerhandna de president zelf de machtigste man ln de regering-Nixon". Kis singer is. zonder titel, in elk op zicht de minister van Buitenlandse Zaken, zei de senator. Wanneer de eigenlijke minister van Buitenlandse Zaken. William P. Rogers, in het Kapitool verschijnt om een verkla ring af te leggen over Indo-China, dan betekent dat niets. Maar Kissinger, de man met de ant woorden. heeft nog nooit een verkla ring afgelegd voor de senaatscom missie voor de Buitenlandse betrek kingen of voor enige andere commis sie. Hij is aan hoegenaamd niemand rekenschap verschuldigd, aldus Sy mington, volgens wie Kissinger de invallen in Cambodja en Laos be raamde en een harde aanpak van de handel met Oost-Europa eiste. Ver der zou hij het incident met de Cu baans-Russische duikbootbasis heb ben aangesticht en een harde lijn hebben geëist voor de besprekingen tot beperking van de strategische be wapening. De olieraffinaderij te Kompong Som is vanochtend door de Vietcong en Noordvietnamese troepén met mortieren beschoten. Vier brandstof tanks vlogen in brand. Een woord voerder voor het Cambodjaanse op perbevel zei. dat de raffinaderij, die circa 20 km buiten de zee haven Kompong Som is gelegen, het doelwit was van een aanval, die twee uur duurde Nadat de installatie met mortieren beschoten was poog den de communisten 'n aanval uit te voeren. Zij werden echter terugge slagen door Cambodjaanse troepen, die rondom de raffinaderij waren ge- j legerd De aanval heeft tweederde van de opslagcapaciteit van de raf finaderij vernietigd. Na vier dagen van hevige strijd hebben Zuidvietnamese parachutis ten heuvel 31 in Zuid-Laos ontruimd, zo hebben militaire kringen in Sai gon gisteren bevestigd. De uitgeput te Zuidvietnamezen hebben zich I op een naburige stelling teruggetrok ken. Maar, aldus de militaire woord voerder, het ls geen nederlaag, want de heuvel was het verdedigen niet meer waard. Hij wilde niet zeggen hoe groot de Zuidvietnamese verlie zen bij de slag om heuvel 31 waren. Hij zei dat die verliezen zijn inbe- grepen in het totale verliescijfer sind j het begin van het Laos-offensief 320 doden. 1002 gewonden en 99 ver- misten Aan Noordvietnamese zijde j zo".dei Ml" "m zijn gesneuv?'d Ze kunnen echter door de sterkere bevolkingstoeneming niet het verzor gingsniveau bereiken, dat de nieuwe bewoners zich wensen. Bovendien zal het karakteristieke van het dorp en zijn bewoners verloren gaan. De pro vincie wil alles in het werk stellen om het eigen levenspatroon te bewaren. Een en ander staat in de vandaag gepubliceerde studie voor de voorbe reiding van een structuurschets voor Zuid-Holland. Binnenkort zal deze studie in Provinciale Staten worden behandeld en daarna als beleidsnota worden gehanteerd. Centraal in de studie staat „het welzijn van de mens". Volgens Gede puteerde Staten is het niet langer noodzakelijk om de kern van het ruimtelijk be'eid te leggen bij bijvoor- veeld de ontwikkeling van de werkge legenheid. „Het betekent uiteraard niet. dat aan de werkgelegenheid geen aandacht zou moeten worden be steed", aldus GS. De grootste aandacht zal echter worden besteed aan millieuverontrei nieing, recreatieobjecten, sociale en culturele voorzieningen en, in het ka- Schoenreparatie KOREVAARSTRAAT 17. TEL. 30175 KLAAR TERWIJL U WACHT of winkelt. DAMES NYLON ZOLEN HAKKEN 6,95 per paar. HEREN NYLON ZOLEN HAKKEN 7,95 per paar. DAMESHAKKEN ln 3 minuten klaar 2,50 per paar. HERENHAKKEN 2,95 p. EN EN Flora, Avifauna, Cleyburgh, Zeerust, De Bontekoe, Stella Maris, De Malle Jan, De Kruik, Taveerne, De Witte Hen. Pleisterplaatsen in het gebied waar het Leidsch Dagblad .er- schijnt. Op één na. Als U die er uit haalt bent U rijp om het Leidsch Dagblad te lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. n 'k word abonnee per 17 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. der van de verbindingen, vooral aan openbaar railvervoer. Wat het vestigingsbeleid betreft vindt de provincie dat de zeehaven terreinen slechts in beslag genomen mogen worden door die bedrijven die het grootste belang hebben bij aan voer over diep water. „Voor zover zij niet reeds spontaan daartoe overgaan, zullen de overige bedrijven door mid del van aanbod van alternatieve vestigingsplaatsen tot vestiging elders moeten worden gebracht". De provincie Zuid-Holland is niet van plan om het beleid af te stem men op de vorming van een grote Randstad. „Het begrip „Randstad" suggereert een eenheid die niet be staat. „De Randstad is op dit ogen blik een verzameling van agglome raties, stedelijke gebieden en dorpen die in geen enkel opzicht als een sa menhangend geheel functioneert". Ook de vorming van een nieuw centrum van nationale allure vindt in de ogen van GS van Zuid-Holland geen genade. Een dergelijk centrum zou op een mislukking uitlopen om dat het niet mogelijk is binnen korte tijd een bevolking te huisvesten die als basis kan dienen voor grote in stellingen en winkels. Wat maximaal bereikt zou kunnen worden ls een ze kere afroming van de bestaande cen tra. Een vervanging van het Amster damse. Rotterdamse, Haagse of Utrechtse centrum ls volgens GS on denkbaar. In het studierapport wordt ook ge pleit voor grote open gebieden. Als plaatsen worden genoemd het gebied tussen de noord- en de zuidvleugel van de Randstad en het gebied van de Zeeuws-Zuidhollandse eilanden. Versnippering moet vermeden w den vinden GS. Andere belangrijke punten in het studierapport zijn: een blijvende positie voor de landbouw in de meest verstede lijkte provincie van Nederland; het voorkomen van ghetto's van buitenlandse arbeiders ln de na bijheid van de stadscentra; een tweede grote luchthaven ln zuidwest-Nederland in verband met het grote aantal reizigers uit de Rotterdamse agglomeratie, Noord-Brabant en Zeeland; geen ontwikkeling van een „band- j stad" in Zuid-Holland naar het j voorbeeld van Twente. De vervuiling van de zee is door de onderzoeken van de Consu mentenbond en het RIZA weer uiterst actueel. Grote vraag blijft of we de zee in de toekomst ais vuilnisbak of provisiekast willen gebruiken. Vandaag brengt het LD het eerste artikel in een serie waarin de problematiek van de zeevervuiling uitvoerig wordt be handeld PAGINA 7 Alain Delon gaat gemakkelijk met gangsters en vrouwen om, maar beschouwt het huwelijk als „een heilige zaak PAGINA 5 Ralph Nader is weer op het oor logspad. Hij heeft een studie ge maakt van garantie bij aankoop van een auto. Zijn conclusie: er is geen garantie PAGINA 9 Verwarring over de mate, waarop de lonen na 1 juli zullen stijgen, Is bijzonder ffeiyt PAGINA 10 Het Nederlandse ijshockeyteam mist nog routine. Het Is voor de wereldtitel nu al uitgeschakeld. PAGINA 11 Van Eddy Merckx zullen we dit jaar nog wel meer horen. Hij be haalde alvast weer een ritzege in de ronde van Sardinië. PAGINA 13 r)Al 850 EN 850 SPECIAL uit voorraad leverbaar. Vanaf: f5130,— incl. B.T.W. Showroom: Korevaarstr. 19, Leiden - Tel. 01710—42146* LEIDEN Drie jaar ligt de Oegstgeesterweg er nu als verbin ding Leiderdorp-Leiden Noord)- Oegstgeest. In verkeersintensiteit is deze route niet te vergelijken met de Rijnsburgerweg, maar de Oegstgeesterweg is toch niet meer weg te denken uit het Leidse ver keersbeeld. Dat blijkt nu de door gaande route bij de Willem de Zwijfjerbrug sinds gisteren is af gesloten voor het ingraven van de SLF-stoomleiding Nu moet al le verkeer uitgezonderd de au tomobilisten. die de sluipwegen" kennen zich weer onder hei Rijnsburgerviaduct door persen. Vooral in de spitsuren geeft dat moeilijkheden. Het bleek gisteren heel duidelijk in de avondspits en het was ook vanmorgen goed te merken. De file staat doorlopend tot ver op de Rijnsburgerweg enerzijds en over het kruispunt met de verkeerslichten heen an derzijds. Tot ver in de omgeving ook in de zijstraten is te merken, dat de stroom gewoon te groot is voor dit ene gat. Drie tot vier weken zal het verkeer met deze vertraging rekening moeten houden, want zo lang duurt de eerste fase van het werk. In de tweede fase is één baan van de Oegstgeesterweg open. De foto (LD/Holvast) geeft een beeld van de drukte in de och tendspits op de Rijnsburgerweg. Daarop is duidelijk een tweede ongemak in het verkeer te zien: de sneeuw. Na een zachte winter zitten we begin maart met sneeuw en daardoor gladde we gen. De sneeuw is nog niet uit de lucht. De Bilt blijft plaatselijk sneeuw verwachten in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland Daarbij blijft het aanhoudend koud met overdag temperaturen om het vriespunt. KATWIJK Met zeven pistoolscho ten heeft de 34-Jarige inkoper J H. S. uit Oegstgeest gisteravond zijn vrouw in Katwijk om het leven proberen te brengen. De vrouw raakte zwaar gewond en ls in zorg wekkende toestand in het Acade misch Ziekenhuis opgenomen Vijf van de zeven afgeschoten kogels zijn ln haar lichaam teruggevon den. Zij ls ondanks de zware ver wondingen bij bewustzijn geble- Het echtpaar S. was na Jarei van voortdurende onmin uit elkaar ge gaan. De 26-jarige M. H. M. S-G was op kamers gaan wonen in Leiden. Toen S. van iemand hoor de. dat zijn vrouw met haar ouders op bezoek was bij een familielid in de Varkevisserstraat ln Katwllk toog hij gewapend met een Ameri cans legerpistool naar de bad plaats Hij drong het huls binnen en schoot zijn pistool leeg op zijn verbaasde echtgenote en onder de ogen van haar ouders. De man heeft zich even later vrijwillig ge meld bij de Katwijkse politie, die de man heeft ingesloten. Uit het Leidsch Dagblad van MAART 1871 Naar wij vernemen is hier ter stede eene rederijkers ver- eeniging opgericht onder de zinspreuk .Tollens" welke ver eeniging zich vooral ten ioel stilt de bevordering van uiterlijke welsprekendheid (Advertentie) - Sempre- Crescendo 35ste invitatie concert op Dinsdag 7 Maar 1871. op Zomerzpro Orkestdi recteur: de heer A I Wetzers I. v. Vetten comm secr. -

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1