Modehuis Chanel blijft bestaan Hot pan ts :ook voor mannen Zakelijke leiding Jacqueline Citroen - Atelier Lilou Grumbach DAG 27 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA n De laatste Chanel-show was geen afscheid maar een nieuw begin want het fameuze modehuis van Grand Old Coco zal onder een tweehoofdige lei ding worden voortgezet. Jacqueline Citroën, doch ter van de Franse automobielkoning, wordt de nieuwe first lady van de Rue Cambon. De char mante grijsblonde Parisienne, de vijftig net ge passeerd, kwam pas vier jaar geleden bij Coco werken vlak na haar echtscheiding met een beken de Franse graaf. Madame Citroën neemt de ver koop van de public relations voor haar rekening, maar de fameuze mantelpakjes zullen voortaan daar de cheffin van het atelier Lilou Grumbach worden gemaakt. Door Jos Hagers n archieffoto van qrand old Coco Chanel, zoals altijd met hoed een televisie-interviewCoco Chanel was bij de komst van de 11ode de enige Parijse ontwerpster, die zich niet tot het korte - iet verleiden. Ook aan de maxi-'rage heeft ze niet mee ge- mHet is jammer dat zij de totale triomf van haar Chanellengte Ieer mee heeft kunnen maken. Madame Grumbach sinds onheuge lijke tijden de naaste medewerk ster van Coco Chanel was ook de laatste met wie de 86-jarige mo de-ontwerpster vlak voor haar dood sprak. Ze belde plichtsge trouw iedere avond om half negen op om haar werkgeefster een goe de nacht toe te wensen. Zo ook zondag nu vier weken geleden „Kom gauw Lilou ik geloof dat ik ziek word." Vrijwel direct daarna kreeg Chanel die hay modehuis tot haar 95ste Jaar had voort wil len zetten een hartverlamming. Een paar maanden geleden vertel de zij in een interview voor de Franse tv waarom ze als hoogbe jaarde veterane toch door bleef werken. „Ten eerste zou ik niet weten wat ik anders zou moeten doen en ten tweede vind ik dat er nu meer dan ooit behoefte is aan alternatieve mode. Neem nu de af grijselijke midi's of de mini's waarin de vrouw haar waardigheid verliest. De mode-ontwerpers van vandaag zijn bijna allemaal vrou wenhaters. Ze maken met hun grenzeloze wansmaak afzichtelijke monsters van ons. Ik vind dat ik daar zo lang mogelijk nog iets te genover moet stellen. Iets wat werkelijk vrouwelijk en chique is". Een half jaar geleden zat zij nog kaarsrecht in haar witte mantel pakje op de trap omdat zij van daar het beste de met spiegels be hangen salons kon overzien wan neer de mannequins haar creaties showden. Felicitaties Na afloop nam ze glunderend de felicitaties in ontvangst en nodigde zij een paar moderedactrices uit om in haar werkkamer een glas champagne te komen drinken. Het was een wonderlijk vertrek met vele tientallen snuisterijen, herin neringen aan de hoogtepunten uit haar veelbewogen leven. Je voelde Je er op audiëntie tussen haar kostbare Chinese lakscher men en kasten vol met goudbe- drukte antieke boeken. Ze dronk zelf altijd een cocktail van cham pagne met jus d'orange. Op de ta feltjes rond haar ribfluwelen vier- zits bank stonden zeker wel twin tig gouden, zilveren en marmeren leeuwenbeeldjes. Geboren onder het sterrenbeeld leeuw was zij bij zonder bijgelovig. Op haar bureau tje stond een kristallen bol en ze beschikte over een unieke collectie waarzegkaar ten. De fameuze Cha nel 5 parfum ontwikkelde zij pas nadat een toekomstvoorspeller haar had verteld dat 5 haar ge luksgetal was. Ver over de tachtig was ze nog steeds een voortreffelijke gast vrouw geestig en adrem. Wie een domme vraag stelde werd nooit meer uitgenodigd. Ze kon haar atelierassistentes die zo maar bin nenkwamen in gepeperd Frans de deur wijzen om de volgende mi nuut by ons moderedactrices be zorgd te informeren of wij niet te hard werkten. Zelf werkte zij tij dens het ontwerpen van haar col lecties zo'n twaalf uur per dag. En ze liep op haar 86ste Jaar vlugger de vier trappen van haar mode huis op en af dan haar Jongste atelierbediende. Insiders uit de Parijse modewereld beweren dat ..Mademoiselle" zo goed in conditie bleef door de cel- hormoontherapie van de Zwitserse dr. Nienhaus en de verjongingsta bletten van de Roemeense prof. dr. Anna Asian maar daarover heb ik nooit zekerheid kunnen krijgen. Beroemde klanten Bijna alle beroemde vrouwen van deze eeuw waren haar klant. Co co's opvolgster Jacqueline Citroën weet zich nog precies haar moeder te herinneren die in het begin van de Jaren twintig ogenblikkelijk haar haar liet afknippen toen Cha nel het „GarQonne" kapsel met pony lanceerde. „Je kan Je bijna niet voorstellen dat zij er niet meer is, het huis zit nog vol herinneringen", aldus me vrouw Citroën. „Wij hebben er maar toe besloten om er mee door te gaan want wij hebben zo veel goede klanten. Mariene Dietrich, koningin Fabiola. de hertogin van Windsor, mevrouw Pompidou, de dames Rotschild, Romy Schneider en vele tientallen vooraanstaande Franse society-dames, die kan je toch niet teleurstellen. Wij hebben een atelier vol goed getrainde mensen en wat de schetsen betreft die Mademoiselle na liet kunnen wij nog zeker tien Jaar vooruit". Coco Coco Chanel, vriendin van Picasso, Salvador Daii, Sir Winston Chin- chill. de hertog van Westminster en Diaghilev bleef haar leven lang ongetrouwd omdat ze eigenlijk nooit over het verlies van haar eerste vriend de Engelsman Boy Kapel heen kon komen Kapel die in 1921 door een ongeluk om het leven kwam bedacht voor Ga- briëlle Chanel de bijnaam Coco waarmee zij nu ook na haar dood beroemd blijft. hertogin van Windsor behoorde tot een van de trouwste klanten van Chanel. Ook Marlène Dietrich droeg Chanel. De meest tragische Chanel-creatie werd het roze tweed pakje dat Jacky droeg toen president John F. Kennedy werd vermoord. 'ier de ..hot pants" voor de Sportievelingen zullen zeg- nou dat is ook geen nieuws, loop ik al jaren in. Maar dan iraagje? Draagt u dat lek- sportieve shortje ook naar por. als u een borreltje gaat :en in uw stamcafé of in als u een avondje met uw lo naar de schouwburg gaat? natuurlijk niet. Kijk dat is ïet nieuwe van de ..hete :jes" die zijn daarvoor. I ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN PARIJS AP) Wat ziet er mooier uit dan een welgevormd been. al is het harig? Daarom ma ken de modeontwerpers ook voor het sterke geslacht „hot pants". In de 11de Europese show voor mannen, die ontwerpen van 300 be drijven uit 10 Europese landen. In dia en de VS laat zien, was de con troversiële kwestie de lengte van de broeken-onder de enkel: op de kuit of boven de knie. Veel fabrieken beleggen hun geld in de shorts: het kledingstuk om de man te bevrijden van de gewo ne klem. „De mannen zullen de short al leen dragen omdat het in de mo de is", zegt een boze conservatief "Maar alleen de durfals zullen ze bij zakengelegenheden dragen". De mannenshorts worden van allerlei materialen gemaaktsuè- de, denim, linnen of wollen gebrei de voor 's avonds kunnen de nacht vlinders ze verwisselen voor shorts met jungle patroon of genopt flu weel of satijn. Bij shorts hoge strakke legerjas- Jes, half dichtgeknoopt natuurlijk, of lange open tunieken, die de bij- behorendende harige borst laten zien. Het probleem is, wat wordt er aan het been gedragen? Ruben Torres is voor geribbelde maillots die bij de trui passen en houdt de lakleren laarzen alleen voor offi ciële gelegenheden. De meesten het eens: bij de short horen blote voeten met sandalen of mocca sins. ..Panties zijn wel een beetje vrouwelijk", geeft Henri Abouda- ram toe, „bovendien is een welver zorgde man niet harig, hij scheert zijn benen". „Harige benen onderscheiden de mannen van de vrouwen", zegt een ander met nadruk, „met een zwem pak zijn ze niet te vermijden, maar haar laten zien op de Champs Ely- sees is helemaal smakeloos". Quasar Khank. de meubelont werper. die nu zijn eerste kleren- collectie laat zien geeft de voor keur aan bermuda's Het pastel blauw is duidelijk voor mannen, maar ook het zachtroze wordt veel gebruikt. De achterkanten van zijn jeans zijn bestikt met cirkels om de overdadige rondingen te verber gen. In Londen en Turijn werken de ontwerpers al weer aan de he renmode vow het nieuwe winter seizoen. Uit de Britse hoofdstad kunnen we deze winter een wit wollen mantel, midi. met zwarte revers, ceintuur en manchetten verwachten. Ook Turijn koos voor de midi. Deze bruin gebreide mantel met een nuance van wit en grappige zakken is de zeer mo dieuze. draagbare topper voor de modebewuste man.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17