Weinig commentaar op het tweede rapport van Nixon Maanbergen, zonnevlekken IREEMD iESTAND Nog geen uitzicht op beëindiging van Britse poststaking yz Meer verantwoording dan nieuwe politiek Stoph: vrije toegang voor Westberlijners tot Oost-Duitsland is,; Washington-Peking VAN TWEE ALP INISTEN EEN GERED Nieuwe strategie van Portugezen in Mozambique Vluchttunnel bij "muur ontdekt U krijgt méér mogelijkheden met de Grote Winkler Prins Tijdelijk met twee voordelen I 2 JDAG 26 FEBRUARI 1971 LELDSCH DAGBLAD pagina y 'den-Oosten (III) p 7 maart aanstaande loopt op- iw een verlenging af van het be id dat op 7 augustus J.l. aan het zkanaal tot stand kwam. De si- üe langs het kanaal heeft zioh in- Idels ingrijpend gewijzigd. De onnen zwijgen en er heeft zich de militairen in beide vijan- )ke kampen een merkwaardig t gemoedelijkheid meester ge it (tijdens een recente inspec- constateerden hoge Israëlische tairen een achteruitgang in het eel van de fronttroepen) i situatie is potentieel echter ex- iever dan ooit. Niet alleen Egyp- naar ook Israël heeft van de be- ïdsperiode gebruik gemaakt om resp. posities te versterken. Egyp- manoeuvreerde al binnen de eer- 30 dagen van het bestand SAM-3 ^installaties in een gunstige itie langs het kanaal, hoewel bestandsbepalingen wijzigingen de status juo binnen zones vijftig imeter ten oosten en ten westen de bestandslijn verboden. Is- gebruikte deze schendingen als ent om op 6 september zinj Inemen aan de gesprekken bin- het kader van de missie-Jarring te schorten en eiste herstel van oude toestand. Pas op 28 decern- verklaarde Tel Aviv zich weer eid om aan de besprekingen deel lemen. ie incidenten rondom de Egyptisch tandsschendingen zijn illustratief het wantrouwen en de moeilijk- n die beide partijen moeten rwinnen willen ze nu dichter bij lar komen. Er zijn aanwijzingen, Nasser het bestand accepteer- hoewel hij wist dat hij van de ge- mheid gebruik zou maken om z'n itie te versterken. Vóór het tot pd komen van een staakt-het-vu- aan het kanaal was hij daartoe in staat geweest wegens de in- Inpi :N lor :in Elbrink ïale artillerie- en luchtbombarde- ïten van de Israëliërs, en aanwijzing voor Nassers kwa- trouw zou men kunnen opmaken de Russische weigering om een erikaans voorstel voor de contro- pan de naleving van de bestands- alingen te aanvaarden. De Ver gde Staten stelden Moskou voor, Russische waarnemers op de wes- ]ke en Amerikaanse op de ooste- kanaaloever zouden opereren. inneer de Sowjet-Unie dit zouden l^1 iben aanvaard, zouden de Russi- leiders rechtstreeks verant- rdelijk zijn geweest voor de be- idsschendingen. Dat de Egypti- ;e president met Russische toe- mming de raketinstallaties dich- naar de waterweg kon verschui- is duidelijk. Het bevel over de tallaties werd op dat moment ze- nog gevoerd door Russische mi- ren. raarom de Sowjet-Unie, die even- de VS een aanmerkelijk belang bij het handhaven van het be- Mftid, een dergelijke risico nam is eilijk te zeggen. Waarschijnlijk it Nasser het Kremlin er van te 0 rtuigen dat voor Egypte alleen ierhandellngen vanuit een sterke itie perspectief boden. )verigens is het niet alleen Egypte zich tijdens de eerste bestands- ;4j iode merkwaardig gedroeg. Vol- 1 is sommige bronnen maakten ook Israëliërs van de rust aan het ka- o al gebruik om versterkingen aan 1 Bar Lew-Linie aan te brengen, t als bij het kip en het ei weet n ook bij deze zaak niet goed wat eerst was: de Egyptische of de aëlische versterkingen. In het itste geval zou Nasser niet hele- uu ial ongelijk hebben gehad en an- rsom. Voor de redenering dat beide par- en tegelijkertijd het bestand londen pleit het feit dat Israël on- 324fnks intensieve luchtmachtpatrouil- langs het kanaal pas zes dagen het ingaan van het bestand mei- maakte van de schendingen. Dat dan gebeurd zijn nadat de leider het rechtse nationalistische blok het parlement Menachem Begin )r het eerst melding maakte van yptische obstructie. Zelfs tot eind ?ustus 1970 achtte de Israëlische emier de bestandsschendingen :t essentieel en minister Dajan n Defensie verklaarde toen nog reiit aan de missie-Jarring voorrang oest worden gegeven. In een la- stadium toen de discussie tussen iviken en duiven op een kookpunt D( 'am en Dajan dreigde af te tre- D' n wonnen de haviken tenslotte. Uit een oogpunt van tactiek had- n de haviken niet helemaal onge le. Zij forceerden in elk geval de ierikaanse wapenleveranties, hoe- il de VS aanvankelijk nauwelijks h indacht schoken aan de Egyptische hendeingen. Met de wapenleveran- is slaagden de Israëliërs er weer het machtsevenwciht in hun voor- o fel te brengen. Dominerend Was de eerste periode van het be- and kenmerkend voor het moeilijke 8flimaat waarbinnen zich de politiek het Midden-Oosten beweegt, de 13|enode van 6 september tot 27 de- ber die er op volgde werd geken merkt door een tweetal domineren- factoren waarbij Israël niets an- irs kon doen dan wachten tot ze uit ewerkt waren. In de eerste plaats [lias er de burgeroorlog in Jordanië. Llfen overwinning van de Palestijnen Jordanië zou de zaak voor Israël anzienlijk ingewikkelder hebben ge laakt. Na hervatting van de Amerikaan- e wapenleveranties en herstel van WASHINGTON (GPD) Zoals zijn eerste rapport over de stand van zaken van de Amerikaanse politiek van verleden jaar, was Nixons tweede jaaroverzicht van gisteren meer een verantwoording dan de formulering van een nieuwe politiek. Nieuw was zijn gedetailleerde uiteenzetting over de gesprek ken die in Helsinki met de Sowjet-Unie gaande zijn over we derzijdse beperking van van het strategische kernwapenbezit. Nieuw was ook zijn formele mededeling dat de Amerikaanse terugtrekking van troepen uit West-Europa gekoppeld dient te worden aan het evenredig terugtrekken van Sow jet-Russische manschappen. En niet helemaal nieuw, maar wel in het oog springend, was zijn mededeling aan de leiders in Hanoi, dat, zo lang er Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam blij ven, ook Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam gestationeerd zullen blijven. Het rapport ontlokte weinig reac ties of commentaar in Amerika. Al leen aan de uiteenzettingen over het Vietnam-beleid en de relatie met de Sowjet-Unie werd enige aandacht be steed, maar ook deze onderwerpen boden weinig nieuwe gezichtspunten PARIJS (GPD) Gistermiddag om half drie is een reddingsploeg per helikopter erin geslaagd de Franse alpinist René Desmaison te redden, die al een week zonder eten en bij een temperatuur van dertig graden onder nul op de Walker-piek van de Mont Blanc op 4000 meter hoogte in levensgevaar verkeerde. Zij 23-jarige metgezel Serge Gousseault bleek, zo als ai enige dagen werd gevreesd de ontberingen van honger en kou niet overleefd te hebben. Vier dagen ge leden was hij gestorven. Desmaison, wiens handen, voeten en ledematen tot glazige vleesklom pen waren opgezwollen, is in bewus teloze toestand met een brancard on middellijk naar het hospitaal van Chamonix overgebracht. De medici hebben goede hoop dat hij het dra ma kan overleden, maar voor het mo ment zal hij eerst een langdurige slaapkuur moeten volgen. Nadat militaire helikopters gister ochtend onophoudelijk rond de steile bergtop hadden gecirkeld' zonder kans te zien te landen, heeft in de vroege middag een van de beste mi litaire Franse piloten die operatie eindelijk toch tot een goed einde we ten te brengen. De storm had toen iets van zijn kracht verloren en de piloot wist, niet zonder eigen levens gevaar. zijn toestel te plaatsen op de enkele vierkante meters die de top van de Walkerpiek vormen. Vijf red ders daalden daarop de steile wand af naar het kamp van Desmaison. De alpinisten hadden een week ge leden hun tent enkele meters lager opgezet en Desmaison heeft zyn einddoel dus niet bereikt. Waar om hij en zijn verongelukte kame raad die paar laatste meters niet ook nog hebben afgelegd, is een van de mysteries waarop men in Chamonix het antwoord nog niet gevonden heeft. Want enkele dagen voordat de alpinisten in levensgevaar waren ge raakt, hadden de helikopters nog ge regeld controlevluchten gemaakt zon der dat de bergbeklimmers hun bij stand schenen in te roepen. Alarm werd pas geslagen toen nijpend ge brek aan voedsel heerste en op dat moment beletten de rukwinden elk contact met de beide alpinisten. het machtsevenwicht groeide de Is raëlische bereidheid om weer deel te nemen aan gesprekken met Jar ring. De dood van Nasser en de pre sidentskeuze in Egypte strooiden echter wat dat betreft roet in het eten. Direct nadat Sadat aan de macht was gekomen kregen de Is raëliërs een belangrijke vingerwij zing in de koers die de huidige Egyp tische president zou varen. Het ka binet dat Sadat benoemde met aan het hoofd de beroepsdiplomaat Faw- was een teken dt hij in elk ge- al van plan was de onderhandelin gen voort te zetten. Dat hij in de maanden die er op volgden in zijn redevoeringen de agressieve toon van het verleden op nieuw hanteerde zou er op kunnen wijzen dat hij zijn positie in Egyp te zelf moest stabiliseren. Ongetwij feld hebben de haviken in het Egyp tische leger en de door Nasser ge kortwiekte orthodoxe Mohamme daanse Broederschap, die een harde lijn voor staat, van het overlijden van de Rais gebruik proberen te ma ken. Nassers opvolger die de auto riteit van zijn voorganger miste, was in de eerste maanden aan han den en voeten gebonden. Het feit dat vanaf eind december tot op het ogenblik vooral dank zij Egyptische initiatieven het overieg in het Mid den-Oosten in een nieuw stadium is geraakt zegt daarom wel iets van de Sgyptische bereidneid tot een re geling te komen. (WORDT VERVOLGD) die tot scherpe kritiek van Nixons tegenstanders of zelfs maar tot lof van zijn supporters aanleiding gaven. Zijn radiorede van twintig minuten, die maar een deel van de tekst be sloeg van het officiële rapport van 180 pagina's (65.000 woorden), dat by het Congres werd ingediend, werd op het ongebruikelijke tijdstip van elf uur in de ochtend uitgezonden, een uur waarop alleen hulsvrouwen op de dagelijkse aflevering van hun televi sieserie wachten. Een andere afwijking van de tot nog toe gevolgde politieke koers leek Nixons houding ten aanzien van Rood-China te zyn, dat in de tijd van de vroegere minister van Bui tenlandse Zaken Rusk (onder presi dent Johnson) op zijn hoogst nog werd aangeduid als .Peking". Nixon maakte echter voor het eerst officieel gewag van een ander China dan dat van generaal tsjang Kai-Sjek op For mosa. De president stelde een ver lichting van de handelsbeperkingen voor en uit andere delen van zijn rede bleek, dat hy hierin een eerste stap ziet naar een politieke accent verschuiving tussen belde landen. Dit was des te meer opvallend omdat China zich onlangs in dreigende ter men (nu gevolgd door Moskou) heeft uitgelaten over de nieuwe invasie in Laos. Krijgsgevangenen Over de krijgshandelingen in Laos liet de president zich echter weinig uit. Hy ontdeed zich van elke ver antwoordelijkheid voor de uitbreiding van de oorlog tot dit land, door Noord-Vietnam ervan te beschuldi gen dat de leiders in Hanoi deze uit breiding van de oorlog veroorzaakt. Verder duidde Nixon op de moge lijkheid dat Amerika zich mettertijd, vermoedelijk op het moment dat alle Amerikaanse troepen zijn terugge trokken, uit de vredesconferentie in Parys zal kunnen terugtrekken. Dit was op te maken uit zijn mededeling aan Hanoi, dat, wanneer het de be sprekingen zou blijven tegenwerken, de Noordvietnamese delegatie zich weieens alleen met Zuid-Vietnam als gesprekspartner zal moeten verstaan. Een ander punt, wat Indo-China be treft, was dat de president nu blijk baar de volledige terugtrekking van Amerikaanse troepen gekoppeld heeft aan de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen, die zich in Noord vietnamese handen bevinden. Hieruit valt op te' maken dat Nixon inder daad steeds minder rekent op een politieke regeling van het conflict en dat hy zich instelt op een diplomatie om door middel van militaire pressie op Hanoi de Noordvietnamese leiders tot een regeling te krijgen. Een deel van de zon en maan zo als zij gisteren te zien waren tijdens de gedeeltelijke zondsverduistering in de ochtenduren. De foto werd met behulp van een sterrekijker ge maakt met een belichtingstijd van eenduizendste seconde om 10 uur, 50 minuten en 15 seconden, iets nadat het hoogtepunt van het verschijnsel was gepasseerd. Op de foto zijn enkele bijzonderhe den te zien. Opvallend zijn de enke le zonnevlekken, waarvan de groot ste bijna met het blote oog zichtbaar was. Deze vlekken zijn gebieden op de zon waarvan de temperatuur on geveer duizend graden lager ligt dan die van de omgeving, waardoor zij zich donkerder voordoen. De diame ter van deze vlekken ligt tussen de 15.000 en 40.000 kilometer, zodat de Verpleegsters betoogden Ongeveer 12.000 verpleegsters hebben gisteren in Brussel een betoging gehouden. Al maanden lang eisen de Belgische verpleegsters 'n wetelijke erkenning van de werkzaamheden die ze al sinds Jaren verrichten maar die hun ingevolge de Belgische wetgeving niet zijn toegestaan, zoals om het geven van injecties e.d. Vooral de Belgi sche artsenverenigingen verzetten zidh ertegen dat de bestaande prak tijk ook wettelijk wordt vastgelegd. BONN (GPD) Premier Stoph van Oost-Duitsland heeft de West berlijners toegang tot de DDR, inclu sief de hoofdstad Oost-Berlijn, in het vooruitzicht gesteld. Dit zou één van de resultaten moeten zijn van direc te onderhandelingen tussen deOost- duitse regering en de Westberlijnse Senaat. Als zulke onderhandelingen op korte termijn beginnen en in goe de sfeer verlopen, is het mogelijk dat met Pasen weer pasjes worden verstrekt voor bezoeken van West berlijners aan het oostelijk stadsdeel. Stophs aanbod, dat eergisteren aan burgemeester Claus Schütz van West-Berlijn werd gezonden, is gis termiddag door het Oostduitse pers bureau ADN gepubliceerd. Schütz die vandaag in Bonn samen met bondskanselier Brandt het antwoord voorbereidde, reageerde terughou dend. In Bonn noemde de regerings woordvoerder Ahlers het voorstel "een teken van goede wil". Verrast Is men in West-Berlijn en Bonn door de actie van Stoph niet. Volgens één van Brandts naaste me dewerkers moest het aanbod wel ko men. omdat er nu eenmaal onder werpen zijn waarover de Grote Vier niet onderhandelen, maar die even min door Bonn en Oost-Berlijn (in het gesprek tussen de staatssecreta rissen Bahr en Kohl) kunnen worden behandeld. Met name het verkeer in de stad heeft altijd tot de competen- LONDEN (DPA) Tot de over winning zal verder worden gestaakt. De voorzitter van de Britse vakbond van PTT-beambten Ton Jackson heeft dit gisteren op een bijeenkomst van 14.000 mensen in Hyde Park ver klaard. Tijdens een mars die aan de bijeenkomst voorafging, kwam het verkeer in het centrum van Londen voor een groot deel tot stilstand. Uit solidariteit met de eisen van de PTT-ers liepen behalve de stakers arbeiders van andere vakbonden in de optocht mee. De poststaking duurt al bijna zes weken, maar de vooruitzichten voor beëindiging lijken slechter te zijn dan ooit. Besprekingen in het minis terie van Arbeid zijn gisterochtend zonder resultaat afgebroken .Even als tevoren zijn de werkgevers slechts bereid aan hun aanbod tot acht procent loonsverhoging 'n ge ring bedrag toe te voegen, dat ech ter gekoppeld moet worden aan af spraken over de arbeidsproduktie. Steeds meer tekent zich een uit breiding af van het arbeidsconflict, dat intussen als een krachtproef tus sen de vakbeweging en de regering wordt beschoujvd. De voorzitter van de vakbond van PTT-technici verklaarde gisteren, dat zijn 112.000 leden tellende bond overweegt symbolische stakingen te houden om steun te betuigen aan degenen die het werk hebben neer gelegd. ties van de Westberlijnse senaat be hoord. zo zei hij. Deze Westduitse diplomaat ziet in Stophs onderhandelingsvoorstel een teken dat ook in de DDR het verloop van de gesprekken tussen de Grote Vier (Amerika, Frankrijk, Engeland en de Sowjet-Unie) over de toekomst van Berlijn positief wordt beoor deeld. Dat zou in dit geval beteke nen: evenals Bonn is Oost-Berlijn ervan overtuigd dat de onderhande lingen tot een concreet resultaat lei den en verzanden vrijwel uitgesloten is. Opmerkelijk is dat de Oostduitse premier voor het eerst geen concre te voorwaarden heeft gesteld. In vroegere brieven aan de Westber lijnse Senaat (het gemeentebestuur) eiste de DDR dat "de zelfstandige politieke eenheid West-Berlijn" de bondsrepubliek zou verbieden in het stadsdeel politieke activiteiten te ontplooien. Nu verlangt Stoph slechts dat West-Berlijn meewerkt on onno dige complicaties te vermijden. Al leen dan is het mogelijk dat voor, tijdens en na de paasdagen een bij zondere bezoekersregeling wordt ge troffen. Slachtoffers van cholera In de Afrikaanse staat Opper-Volta zijn bij een cholera-epidemie tot dusver veer tig personen overleden. De gezond heidsdienst heeft 88 gevallen van deze ziekte in vijf over het land ver- snreide besmettingshaarden gere gistreerd. Air France wil praten De twee Franse staatsluchtvaartmaatschap pijen Air Fiance en Air-Inter en de particuliere onderneming Uta heb ben zich gisteravond bereid verklaard onverwijld onderhandelingen te be ginnen met de vakbonden van het technisch vliegend personeel tenein de de hervatting van de normale diensten mogelijk te maken. Tevo ren had de minister van Verkeer Chamant de partijen opgeroepen op nieuw aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. Hij deed dit, nadat ver scheidene vakbonden van vliegend personeel zich tot hem hadden ge wend. Invallen in Johannesburg De Zuidafrikaanse veiligheidspolitie heeft gisteren vroeg invallen gedaan ln woningen en kantoren van Angll- kaanse geestelijken en leken in Jo hannesburg. Niemand is aangehou den. Volgens de secretaris van het bisdom Johannesburg zocht de poli tie naar stukken van of over verbo den organisaties, zoals de communis tische partij, het Afrikaans Nationaal Congres en het Defense and Aid Fund. aarde met een diameter van nog geen 13.000 km er makkelijk in zou kunnen verdwijnen. Duidelijk zichtbaar ls voorts de gekartelde rand van de donkere maan. Deze oneffenheden zijn het silhouet van de maanbergen. die van de aarde af gezien net op de rand van de maanschijf liggen. Alleen doordat de maan zoveel dichter bij de aarde staat dan de zon (ruwweg 400.000 tegenover 150.000.000 kilometer) lijken zon- en maandiameter even groot. De dia meter van de zon is echter in wer kelijkheid ongeveer 270 maal groter dan die van de maan. Men mag dan ook de hoogte van de maanber gen niet vergelijken met de grootte van de zonnevlekken, waarvan wij de diameters noemden. Deze foto werd gemaakt door de heer B. Apeldoorn uit Leiden, lid van de Werkgroep Meteoren. LISSABON (AFP) Volgens Mi guel Murupa, 'n voormalig bestuurs lid van 'tFrelimo (front voor de be vrijding van Mozambique) die naar de Portugezen is overgelopen, zal de oorlog in Mozambique „spoedig beëin digd kunnen worden." Hij meent dat het conflict met militaire middelen opgelost kan worden. Murupa gaf op een persconferentie in Lissabon een uiteenzetting over de nieuwe Portuge se strategie, bestaande uit 't aanleg gen van wegen en vliegvelden en het gebruik van helikopters. Volgens hem zijn de Mozambikanen er „trots op Portugees te zijn," en steunen zij het blanke bewind. Het aantal verzets strijders van het Frelimo schatte hij op niet meer dan vier of vijfduizend. BERLIJN (DPA) Een dag voor dat hij in gebruik genomen zou wor den hebben Oostduitse grenswachten Bisteren een onder "de muur" in Berlijn gegraven vluchttunnel ont dekt. Door de 120 meter lange gang zouden vandaag zeventien mensen uit Oost-Berlijn naar het westelijke stadsdeel vluchten. De tunnel was volgens de West berlijnse politie door "vaklui" gegra ven. Hij liep van de kelder van een huis in de Franse sector naar Oost- Berlijn. De tunnel werd ontdekt toen Oost duitse grenssoldaten met werk zaamheden bezig waren. Kort daar op verschenen auto's met verster king onder leiding van een generaal. Franse militaire en Westberlijnse politie ontdekten in het huis drie mannen die aan de tunnel werkten. Deze bevond zich zeven meter onder de grond. Beschuldigd van doodslag Een van de eigenaren van de danstent die in novembe^ van het vorige Jaar te St. Laurent-du-Pont in brand vloog en waarbij 147 personen omkwamen, is gisteren beschuldigd van doodslag. Het is Gilbert Bas, één van de vijf eigenaren van de club Cinq-Sept. Zijn vier partners zijn eveneens bij de ramp omgekomen. Bom in Belfast In de r.k. wijk Crumlin Road in Belfast is gisteren een vrouw ernstig gewond door een exploderende bom. Twee politieman nen die een groep schoolkinderen es- Arteerden werden licht gewond. De bo mwerd gegooid vanuit 'n menigte die de twee politiemannen met ste nen bekogelde. ADVERTENTIE Boordevol moderne Informatie. Rijk en doelmatig geïllustreerd. I Elk onderwerp in een exacte, afgeronde vorm. Alfabetisch ge-1 rangschikt. Alles In een handomdraai te vinden. De grootste Nederlandse encyclopedie: 100.000 onderwerpen; I 16.000 bladzijden in 20 luxe banden. De tweede oplage gaat f verschijnen. Teken nu In! In iedere boekhandel kan men u er alles over vertellen, óók l over het aantrekkelijke betaalsysteem. Een uitvoerig model-1 exemplaar ligt ter inzage. 1 3flrtP//c/«//)o'"Vano ik tfir

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9