Celtic moderniseert zijn stadion, niet zijn elftal Martien van de ontluikend Hoorn snel atletiektalent Ik vind het een saai parcours' H E HEBBEN ECHT WEL JONG TALENT MAAR STEIN POUSSEERT ZE NIETI België stuurt indere amateur Matje Gerrits tweemaal tweede Diskwalificatie voor Feniks S Celtic-Ajax in beroemd Hampden Park Indoor-kampioen op 3000 meter jongens A [JDAG 26 FEBRUARI 1971 PAGINA 25 lEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Re a>tte viieg mef he( lD naar delen f 199,50 f ï9950 bLASGOW/ROTTERDAM Celtic moderniseert, althans !t eigen stadion. Machines maken lawaai in het doorgaans ene Parkhead. De hoeken worden gedicht met tribunes, zo- |t het meer de vorm krijgt van een kuip. De verbouwing volg- overigens niet op het drama in Ibroxpark. Celtics galante tnager Jock Stein: „Parkhead is veilig. Het werd gewoon U de zaak eens te vernieuwen". kampioenselftal 10 maart in (isterda EC medeminnaar Ajax veroudert ondertussen ijwel alle cracks van vorige sei- ;nen lopen nog altijd rond in het tete. Toen Feijenoord onlangs de lof te van een revanche inloste. Hcende het acht gezichten. De ^terende drie, Murdoch. Brogan Hughes, leden op dat moment een blessure. Brogans absentie bleek kort- indig. John Hughes sleepte enkele ken met een gekraakt linkerbeen, ^ar dinsdag stak hij zich, tegen United, alweer in het groen- It. De test plezierde Stein, die zijn fvige linksbuiten (Celtic-kenner Hanegem over hem: „Die is :rk aan de bal") voor zaterdag lat staan, óch drukte de manager in deze impetitie een drietal serieuze mu- [ties door: Harry Hood, Tom Cal- Muller tghan en George Connelly. De eer- twee zijn al geacclimatiseerd. beiden bevinden zich nog al- m lid op het puntje van de wip. Erg K t- per- ledig estal, m.| p.m. m. m. Jock Stein, die tweemaal aan dachtig toekeek bij een treffen tus sen Ajax en Feijenoord. over het onderscheid tussen beide ploegen „Hun karakters lopen sterk uiteen Feyenoord is stabieler, kan de vorm lang vasthouden. Ajax is grilliger, maar daardoor bij tijden briljant En het scoort gemakkelijker". jeugdig zijn ze trouwens niet: Hood is 25 en Callaghan zelfs 27. Stijl-Stein Net als met Conelly, die vaker pendelt naar de reserve-bank, sloeg Celtic beiden al ruim geleden in. Hood arriveerde in '69 van Clyde, Callaghan brak in '68 met Dun fermline. Dat kenmerkt de stijl- Stein. Rechtsback of middenvelder I David Hay daarover: „We hebben Van de flanken, waar de halfs en echt wel geweldig Jong talent. Maar I backs spontaan moesten opkomen nniiRSPprt. niot novIHc™ gen schuchtere proe{ me(. de JOCK STEIN Tafeltennis Gisteren is in lagoya (Japan), waar op 28 maart f wereldkampioenschappen tafel- iniis beginnen, de loting verricht de teamwedstrijden. In de (trijd om de Swaythling Cup zijn de lederlandse heren in de voorron- len ingedeeld in groep I met Enge- Jind en Zuid-Vietnam Bij de neren aren 36 inschryvingen; by de da- I la-duel met Feijenoord. Toen poog- [ïes strijden 26 ploegen om de Colu - I de Stein zijn elftal Europees te la lillon cup. 'ten spelen: geen vaste bezetting Stein pousseert ze niet. Davidson bijvoorbeeld, een rasschutter van negentien heeft in het begin van de competitie even mogen meedoen en verhuisde daarna weer naar het tweede".. Door de vele blessures werden Hood, Callaghan en Connelly uit de wachtkamer geroepen. De ettelijke gewonden ontregelden het ritme bij Celtic, dat deze competitie nu eens niet beheerst. Na vijf Jaar al de Schotse titel mee te torsen, lijkt de last straks voor Aberdeen. Hoewel de laatste weken het herstel door zet. De opstanding dateert van het ga de 'eldritkampioen Eric de Vlaeminck: 53 APELDOORN Als langzaam de deelnemers aan het we reldkampioenschap veldrijden in Apeldoorn binnen druppelen, heeft de viervoudige wereldkampioen Eric de Vlaeminck reeds 'zijn conclusie getrokken. Vanaf maandag is hij in Berg en Bos laan de beproeving van het parcours bezig. Eric de Vlaeminck |is er niet gelukkig mee, als hij zegt: „Ik vind het een saai par cours". De drager van de regenboogtrui |vindt dat hij daar een oordeel over |mag vellen. „Het wordt m'n zesde wereldkampioenschap, maar non Inimmer heb lk zo'n slechte aan komst gezien. Overal zijn de laatste meters asfalt. Hier is het een weg getje. Als Je daar het eerste op komt. ben Je wereldkampioen. Op het smalle pad is het namelijk niet meer mogelijk om nog voorbij ge stoken te worden. In de spurt kan je het dan nog in het zand probe ren, maar dan is het volgens mij wel verkeken". Eric de Vlaeminck tilt ogenschijn lijk niet aan de slotfase van het I Apeldoornse parcours. De 26-jarige I Belg sterkt zich aan het uitstekende seizoen, dat hij achter de rug heeft. Omdat hij nog nimmer zo sterk naar voren kwam. is de cycle-cros- ser in staat het vijfvoudige record van André Dufraise en Renato de Longo te evenaren. Geen pech De kracht van Eric de Vlaeminck de „konig van de veldryders", te kent zich af op zijn prestatielijsi Vanaf eind oktober betwiste hij om precies te zijn 32 veldritten in Bel gië, Frankrijk, Puitsland, Zwitser land en Italië. Dertig keer liet hji zich na afloop als eerste huldigen Lachend stelt hij„In die twee wedstrijden heb ik geen pech ge had. De eerste keer won m'n broer Roger en in Italië was Renato de Longo eens eerste. Dat was daar iets ongelooflijks. De Italiaanse toe schouwers hielden gewoon m'n ach terwiel vast". Daarom wordt Eric de Vlaeminck na zijn vier regen hoogtruien op nieuw bestempeld als de grote favo riet bij de professionals. Insiders menen dat zijn landgenoot Albert van Damme na zijn 28 overwinnin gen van dit seizoen eveneens tot de kanshebbers behoort. BRUSSEL De Belgische wielerbond heeft Leo Amhout4 aangewezen om deel te neme i aan het wereldkampioenschap cyclo cross voor amateurs, dat zondag in Apelaoorn wordt ge houden Amhouts vervangt Freddy Naert, die by een anti- dopingsonderzoek positief werd bevonden. mandekking. Het experiment veron gelukte, hoewel Stein het pas later wilde toegeven. Bestrijding Die avond in het als altijd water koude Glasgow verdronk Feijenoord opnieuw niet in de springvloed van aanvallen. Van Hanegem (als type voetballer onbekend in Schot land) „Wanneer we ze tien keer ontmoeten, verliezen we misschien maar éénmaal van ze." Omdat de Rotterdammers juist gespecialiseerd zijn in de bestrijding van puur-of- fensieve ploegen. Dezelfde Van Hanegem dan ook: „Celtic is een moeilijker tegenstan der voor Ajax dan voor ons." Daar om stelde Michels zich geenszins aan. toen hij in het Hampden-park verzuchtte: „Ik moest vaak aan Ar senal denken. Toen werd het plot seling nog 30. Dat kan Je hier ook overkomen." De bijval van Is rael „Vooral de eerste twintig mi nuten zijn levensgevaarlijk. Overleef je die periode, dan red je het vol gens mij." Ajax—Celtic is, hoe dan ook, te vergelijken met een roulette. Hoewel enkele feiten in het voordeel pleiten van de Amsterdammers. Van Hane gem (één van zijn tussenzinnetjes: Zolang ik bij Feijenoord ben heb ik nog nooit honderd percent ge draaid".) „Ik vond Celtic niet beter dan indertijd in Milaan. Het spel kan me niet bekoren. Ik heb er maar twee voetballers in kunnen ontdekken: Johnstone en Auld. De rest draaft en vliegt, meer niet. Niet technisch Fijnproever Van Hanegem ver maakte zich meer bij Twente-Ju- ventus. dat hij via de TV „consu meerde". „Van die Italianen kan je nog wel iets opsteken. Zo zag ik op een gegeven moment Anastasi op een heel aparte manier passeren. Celtic heeft me niets te leren. Nee, technisch zijn ze niet. Misschien als ze twee tempo's terugschakelen. Hun sterkste zijde? Proberen om de tegenpartij in de eerste twintig mi nuten onder de voet te lopen." Indien Ajax de horde in die kritie ke fase kan afslaan, vertrouwt Van Hanegem op de liquidatie van Cel tic. „Ajax moet. net als wij hebben gedaan, die lui blind laten lopen. De bal vasthouden, want anders breken die mensen los. Een alleen I maar tempo maken door plotseling diep te spelen, vooral op Crutfff en Suurbier, die daar beter op inge steld zijn dan wie ook bij ons. Dan pak je ze, want achter staan ze meestal op één lijn". Zelfs de door Van Hanegem toege wenste afgang zal Celtic niet pres sen tot een drastische verjonging. In dat geval eist Stein, dat het elf tal de titel of de Cup aan zijn voe ten neervleit, want zonder interna tionaal contact vergrijst het nog verder. Bovendien wordt het stadion uitgebreid om meer kijkers te lok ken naar de komende toppers in een of andere Europees toernooi In Schotland krygt de bezoe kende club zyn deel uit de re cette. Dat is geen aalmoes, want het gebeurt zelfs op fiftv- fifty basis Engeland kent ook een dergelijke afspraak, zij het in een 8020 verhouding. In Nederland snoept het gastteam niet mee uit de pot. De regeling in Schotland kan zeer lucratief z\jn, als Celtic Glasgow Rangers en (sinds kort) Aberdeen wordt aange- I daan. Want 50.000 mensen In Parkhead verrijken ook de te- genstander van Celtic met circa j; tachtigduizend gulden Maar wanneer Celtic de provincie in trekt, strijkt het zelden meer ||j dan 17.500 gulden op. De grote drie subsidieert derhalve het Schotse profvoetbal. Toch steekt dat niet. Celtics manager Jock Stein: „Het is bitter noodzakelijk. Schaffen we de bepaling af, dan stort de league ineen. Binnen een jaar of vyf zullen hooguit drie clubs zich hebben gehandhaafd". CRIHUELA De Nederlandse wielrenner Matje Oerrlts is in de eerste twee etappes van de Ronde van Levant tweemaal op de tweede plaats geëindigd. De eerste rit van Caste'lon naar Gandla werd gewon nen door de Spanjaard Jose Lopes Rodriguez iQerrits eindigde in de zelfde tijd als tweede en Jan Serpen ti werd derdei, de tweede etapne van Gandla naar Crlhuela eindigde in een zege van de Spanjaard Saez Serpenti werd zesde. In het alge meen klassement bezet Gerrits de derde en Jan Serpenti de vierde plaats. DEN HAAG Het bestuur van de stichting Nederlandse draf- en ren sport heeft het paard Feniks S als winnaar van de op dinsdag 2 fe bruari op Hilversum gehouden dra verij om de Lord-prijs gediskwalifi ceerd, omdat het resultaat van het chemisch onderzoek van het speek- j selmonster 'verdaoht' werd genoemd De trainer van dit paard, de heer J. T. de Graaf uit Hilversum, heeft afgezien van een contra-expertise. 1 Het LD organiseert in samenwerking met reisbureau De Magneet op 24 maart een één-daagse vliegre-s naar Glasgow, waar voor de kwart finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen AJAX de returnwedstrijd tegen CELTIC speelt. 7 COMFORTABEL De vliegreis word» gemaakt met een DC-8 van de KLM. Vertrek 9.30 uur van Schiphol. Vliegduur: V/2 uur. WAT KRIJGT U Vliegreis Schiphol-Glasgow v.v. II. Luchthavenbelasting op beide vliegvelden Lunch Touringcarvervoer vliegveld-city stadion-vliegveld Goede zitplaats in hpt Hampden Park. Reis-, bagage- en ongevallenver zekering. EXTRA (1) Een EXCLUSIEVE verzekeringl Indien de wedstrijd één dag wordt uitgesteld en de terugreis dus een dag later plaatsvindt, komen de daaraan verbonden kosten voor logies en maaltijden VOOR REKENING van het LD. Zou na uitstel met één dag de wedstrijd alsnog worden afgelast, dan zal de totale eis- som worden terugbetaald en ko men ook de extra kosten voor logies en maaltijden voor ONZE rekening EXTRA (2) Deelnemers aan deze LD-vliegreis naar Glasgow kunnen, desgewenst, ook de eerste wedstrijd op 10 maart in het Amsterdamse Olym pische Stadion tussen Ajax ei. Celtic bijwonen. De méérprijs voor deze EXTRA (de kaarten zijn schaars!) bedraagt f 13, Ik wil met het LD naar Glasgow f 199,50. Bovendien toegangskaart voor thuiswedstrijd f 13.— Doorhalen wat niet verlangd wordt. Voor vrybiyvende Informatie tel. (01710) 25041. toestel 14. „Als ik alles normaal mag beschou wen, hoop ik te winnen", meldt De Vlaeminck monter. „Natuurlijk is Van Damme een concurrent, maar men moet niet vergeten, dat ik hem dit Jaar 17 keer ontmoette en steeds van hem won. Maar men moet De Longo niet uitschakelen. Buiten hem zijn er nog meer. Onder ande re René de Clercq, een van de wei nigen die in staat is om Van Dam me te kloppen, en de Zwitser Her mann Gretener. want die heb ik sinds nieuwjaar niet meer gezien" TER AAR ,,Wat goed is, komt snel". Dat deze „bejaarde" uitdrukking nog al tijd „springlevend" is wordt wederom on derstreept door de atletiekprestaties van Martien van de Hoorn. Zeventienjarige Martien, lid van de Leidse vereniging AV Holland, bleek, spoedig nadat hij de atle- tieksport was gaan bedrijven, „goed" te zijn. En het succes is inderdaad snel geko men. Bijna ongehoord snel want waar an dere atleten jaren voor nodig hebben lukte hem in nauwelijks tien maanden: Neder lands kampioen worden. Die Nederlandse titel werd zondag tijdens de indoorkam pioenschappen in de Rotterdamse Energie hal in de wacht gesleept. Op de 3000 mete; jongens A draaide de talentvolle „oranje broek" zo onstuitbaar zijn rondjes dat de concurrenten één voor één moesten afha ken. Behalve de overwinning restte ook d' voldoening over een bijzonder fraaie tijd 3 minuten 50,8 seconden. Spektakel De cycle-crosser gelooft er niet in, dat er zondagmiddag veel strijd te zien zal zijn. Door de grote boswel - de. die de eerste vierhonderd meter van het parcours vormt, zal er dl- retc een afscheiding teweeg worden gebracht „Voor de toeschouwers kan het wel een groot spektakel worden Dit bij de afdalingen want lk heb al drie keer gezien, dat ren ners beneden tegen een boom bot sten De afdalingen zijn al helemaal kapot gereden, waardoor het nog gevaarlijker wordt L Martien, in zijn ouderlijk huis aan de Bloemenstraat in Ter Aar terug blikkend op zondag: „Ik had niet op de titel gerekend. Van tevoren had ik gezegd dat ik bij de eerste zes wilde eindigen dus kon het eigenlijk niet tegenvallen. Maar ja. ik wilde natuurlijk toch wel graag winnen. Ik voelde me erg oed en ik dacnt „Kom laat ik eens brutaal zijn! Daarom heb ik, tegen m'n gewoon te in, veel kopwerk gedaan; ook om dat ik had gehoord dat Kon, die fa voriet was, alleen van kop kon win nen. En die Kon wilde ik wel pak ken want dat vind ik niet zo'n sym pathiek mannetje. Ik heb nog eens tegen hem gelopen en toen was hij maar met z'n ellebogen aan het wer ken om me niet te laten passeren Trouwens, zondag trapte hij me ook een paar keer op m'n hiel". Onervaren maar nuchtere Martien van de Hoorn heeft zich door boven genoemde „geintjes" niet laten impo neren. Vanaf zijn allereerste wed strijd toonde hij weinig ontzag voor zijn tegenstanders, een instelling die hem vele overwinningen bezorgde waarvan zijn bekers, medailles, vaan tjes en ander ere-materiaal een overtuigend bewijs zijn. Het begon allemaal met de AVRO-cross vorig Jaar april toen Martien die toen nog aan schaatsen deed („Ik heb al eens 46 seconden op de 500 m gereden") met zijn schaatskornuiten naar Hil versum toog. Martien: «Ik won daar Door Bert Paauw gelijk een mooie beker en dat maakte me enthousiast. Ik ben daarna hier in de omgeving crossen gaan lopen. Ik heb om. in Aarlanderveen, in Zoeterwoude. in Alphen en in Woer den gelopen. In Woerden raakte ik met Gé Mul ders, van AV Holland, aan de praat. aBn neme) Gé zei tegen me „Joh, je moet eens van de redenen mee gaan naar de vereniging en zo ben ik bij Holland gekomen Gé heeft me in die eerste periode erg ge stimuleerd. Dat is erg belangrijk ge weest. Want er zijn hier in de buurt echt nog wel meer mensen die aan atletiek willen doen, maar de afstand naar de dichtstbijzijnde atletiekclnb Is gewoon te groot". Smits Hielp Gé Mulders Martien over het „dode" punt heen; tegenwoordig is het vooral Jac Smits, oud mara thon-kampioen van Nederland (ook woonachtig in Ter Aar en eveneens lid van Holland) die zich met Mar tien bezig houdt. Martien daarover: „Jac is enorm enthousiast. Hij be geleidt me helemaal Van de trainers Rob Pommee en Aart de Rade krijg ik schema's. Jac. past die schema's aan wanneer ik erg moe ben want ik bloemisterij en soms ben lk het ech wel zat. Jac masseert me ook vaa« en leert me helemaal op een wed strijd voor te bereiden. Vooral men taal maakt hij me zo sterk". Jac Smits (gediplomeerd masseur over „zijn" pupil: „Wat ik vooral in hem waardeer is dat hij ondank zijn zware werk en de weinige vrije tijd die hij heeft toch 4 tot 5 x per week wil trainen Daar kunnen heel wat jongens van zfjn leeftyd 'n voor beeld aan nemen. En dat is ook één waarom ik hem zo veel mogelijk help". De training vlndi meestal plaats „In de polder". Alleen als het trainingsprogramma kort loopwerk bevat zoekt Martien ziji heil op een stuk gravel bij het ter rein van de voetbalclub Altlor. In het zomerseizoen slaat hij geregeM de weg naar de Leidse sintelbaan in Record Martien die het „baanwerk" niet zo leuk vindt als het crossen heeft op het ogenblik de volgende persoonlij ke records geleverd als B-junior -- staan: 2.05.3 op de 800 meter („Die afstand vind ik eigenlijk te kort"); 4.12.3 op de 1500 meter en 9.21.4 op de 3000 meter (outdoor Aan die laatste prestatie, geleverd tijdens zijn eerste baanwedstrijd. be waart de blonde Holland-atleet zeer prettige herinneringen. Hij zegt er- wer* overdag bij mijn vader in del van: jw wa. zoiêü" geweid^ '^TLu'X.' werd derde en mocht toen gelijk na m'n eerste wedstrijd al op het ere schavotje staan. Dat had lk nou wer kelijk nooit gedacht". Martien wiens ouders, 6 broers en 4 zusters met hem meeleven en hem helpen („De dag voor een wedstrijd hoef ik alleen licht werk te doen") beseft dat er aan alle successen ook een gevaarlijke kant zit „Als je zo vaak wint verwacht men op het laatst niet anders van Je Ik zeg al tijd maar voor een wedstrijd „Ver van dan valt i Martien van de Hoorn (Foto Leidsch Dagblad) het ook niet tegen". Om er dan di rect, wat minder voorzichtig op te la ten volgen Straks In Emmeloord bij de Nederlandse veldloopkampioen schappen wil lk goed voor de dag komen En dat indoorrecord op de 3000 meter wil ik ook verbeteren Zondag bleef ik er acht seconden boven en toen was lk na de finish nog behoorlijk fit. Dus het moet kunnen".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25