Jegelijke en veilige wagen vecht voor verkeersacademie' Import- cloders verloren de eerste gevechten SAMENGESTELD DOOR KOOS POST SAAB 99 LFTDSCH DAGBLAD PAGINA 19 Saab 99 ziet er goed verzorgd een degelijke constructie met strak uiterlijk. Een wagen, die bouwd op veiligheid. Een com- bele auto, die zich gemakkelijk aagt in het verkeer. De vering ted en de stoelen zitten lekker, te zacht, zodat men geen last dat rug voortdurend langs de j ing schuurt. Goedkoop is de 99 niet. Deze vierdeurs-uitvoe- j waarin wij reden kost f 13.925 de tweedeurs f 13.301 inclusief I enige tijd geleden heeft de de tweetaktmotoren vaarwel j jd. De nu gebruikte viertaktmo- leeft echter niets veranderd aan I speciale Saab-karakter. Ook de eeft de typische wegligging van j iaab behou 1en. In de bochten de neus van de wagen iets naar of naar rechts, maar blijft vast n op de weg. Als alle Saab-mo- q heeft ook deze voorwielaan- ing ,hij stuurt exact en pro- j nloos. Fouten zijn gemakkelijk irrigeren. wagen remt uitstekend. De j schijfremmen op de wielen heb- ben een kruislings gescheiden rem- systeem. De wagen trekt niet weg, ook niet als men hard remt. Maar er is veel pedaaldruk nodig, «udanks de rembekrachtiging. Dat heeft vel het voordeel dat men een goede do sering kan geven. Men voelt goed wat men doet. De vier cilindermotor van 1709 oc geeft 87 SAE pk bij 5000 toeren per minuut. De motor is ontwikkeld en wordt gebouwd door Triumph. Saab is wel bezig met een eigen motor, maar het kan nog wel enige tijd du ren. In 1971 is het ook mogelijk een uitvoering met een 1850 cc motor te krijgen. De prestaties zijn niet om van ach terover te vallen voor een wagen van ongeveer 14 mille. De topsnel heid is 147 kilometer per uur, de me ter staat dan bijna op 160 kilometer per uur. Hij trekt wat traag op. het duurt elf seconden om van stilstand een snelheid van 80 kilometer per uur te bereiken en om tot 120 kilo meter per uur te komen heb Je 27.3 seconden nodig De eerste vierhon derd meter kan de Saab 99 in 20 se conden afleggen. Bij normaal ge- brulk met rijden In de stad en op de grote weg is het benzineverbruik 1 op 9.8. Schakelen De wagen schakelt gemakkelijk, de versnellingsbak zit naast de be stuurder op de grond. Een typisch overblijfsel uit de tweetakttijd van de Saab is de ook in dit model aanwe- i zige freewheelmogelijkheid, wat bij j eer. viertaktmotor niet direct nood- j zakelijk is. Als deze ingeschakeld I staat is het mogelijk te schakelen zonder het koppelingspedaal in te trappen. De motor ontkoppelt vanzelf, er kan dan niet op de mo tor geremd worden. Men moet er van houden. De vaste Saab-rijder is er aan gehecht. Vooral bij het voort durend optrekken tijdens het rijden 1 in een file kan het gemakkelijk zijn en gebruikt de wagen iets minder benzine. De Saab 99 is vooral een degelijke- auto. Het motorcompartiment voor en de bagageruimte achter zijn zo geconstrueerd dat zij bij botsingen meegeven en de klap enigszins op vangen. De dakspijlen zijn erg ste vig en garanderen een grote veilig heid voor de inzittenden, wanneer de auto op zijn kop terechtkomt. Het interieur is uitstekend ver zorgd, het overzichtelijke dashboard levert geen problemen op en de knoppen rondom de stuurkolom zijn gemakkelijk te bedienen, ook als Je in de veiligheidsriemen zit. Heel handig is het voetenplankje naast het koppelingspedaal. Eigenaardig Bij een wagen, waar zoveel zorg is besteed aan veiligheid en gemak is het eigenaardig, dat het hand schoenenkastje niet met een hand te openen is. Nog lastiger is dat handletje waar mee ruitenwissers en sproeiers wor den bediend, vlak bij het stuur zit, rechts aan de stuurkolom. Men stoot er gemakkelijk tegen waardoor onverwachts de ruiten worden onder gespoten en men bijna niets meer ziet. Vooral 's nachts kan dit erg ge vaarlijk zijn. Het tanken is lastig omdat door een knik in de buis naar de tahk, de benzinepomp bij snel tanken automatisch afslaat. Het ventilatiesysteem en de ver warming zijn zonder meer goed, zo wel voor- als achterruit hebben ven- tilatiespleten. Handig is dat heel eenvoudig de leuning van de achter bank naar voren geklapt kan wor den, waardoor de ruimte van de ach terbank een geheel wordt met de toch al niet kleine bagageruimte. Makkelijk voor het vervoeren van grote voorwerpen. Iets nieuws zijn de wissers en sproeiers voor de koplampen, die als extra bij de modellen van 1971 geleverd kunnen worden. Niet direct noodzakelijk, maar makkelijk bij lange ritten 's nachts. De Saab 99 is een compacte auto, maar ruim van binnen. Met gemak kunnen er vijf personen in. Ook als de voorstoelen in de achterste stand staan, is er voldoende ruimte voor mensen met lange benen achterin Het is zeker geen goedkope nuto. maar voor dat geld krijgt men een vooral degelijke auto met een groot aantal veilig ïeidsvoorzieningen. 26 FEBRUARI 1971 De R.A.I.-personenauto's is achter de rug. Een overweldigende belangstelling, on- danks het gebrek aan echte nieuwtjes. De vraag of er goede zaken werden gedaan, zal - j iinn 11 tv t L-11 ri n n i*/»-.,-/-!*» tv r» t TA7zvr»rri ailtfl S Werden OD of clculkzil de R.A.I. gC" J-L J- A2j V f J. wel nooit kunnen worden beantwoord. Welke auto s werden op of dankzij de R.A.I. ge kocht? Wel weten we, dat er kort voor de salon nog een paar merken met wat nieuws op de proppen kwamen, die wij niet in ons uitgebreide overzicht een dag voor de opening hebben kunnen opnemen. De 200.000 kleine Amerikaanse wa gens, die in 1970 zijn geproduceerd louter en alleen om de import van personenwagens in de Ver. Staten tegen te gaan. hebben totdusver alleen nog maar als een boeme- rang gewerkt. De verkoopcijfers van de ingevoerde wagens bereik ten namelijk een nieuwe record hoogte; ze stegen van 1.12 miljoen in 1969 tot 1.28 miljoen in 1970. De zg. „import-killers" zijn er der halve niet eens in geslaagd de in- voercijfers een halt ioe te roepen. De verkoop van buitenlandse wa gens nam zelfs toe met ruim 164.000 stuks. Het marktaandeel der importwagens op de Amerikaanse markt steeg van ruim naar 15 pet. en er is nog geen enkele indicatie, dat hierin verandering komt, want in de laatste maand van het vorig jaar steeg dit percentage zelfs bo ven de 20 uit. Men kan dus zeg gen, dat de importwagens de eer ste slag tegen de kleine Amerikaan- caanse auto's met glans hebben ge wonnen. De strijd, die eind 1970 in alle he vigheid losbrandde, woedt op 3 fronten. Het spits werd in april door de Gremlin van American Mo tors afgebeten, tegen de herfst zouden de Vega van General Mo tors en de Pinto van Ford vol gen, maar tengevolge van de lang durige staking, kwam de Vega pas tegen het eind van 1970 in produk- tie. Niettemin werden er vorig jaar nog 48.000 Vega's geproduceerd. Voor de Pinto bedroeg dit aantal ca. 89.000 en voor de Gremlin een kleine 50.000, een totaal van ruim 195.000 stuks. Bij de importwagens kon in 1970 Volkswagen zich weer aan de top handhaven (583.000 stuks, ca. 16000 meer dan in 1969). De kever heeft nu echter een grotere concurren tie van de Japanse wagens Toyota en Datsun gekregen, die hun aan deel resp. vergrootten van 127.000 stuks tot 196.000 en van 61.000 tot 104.000. Van de Europese dochteronderne mingen der Amerikaanse concerns liepen de Opeis terug van 94.000 en de Engelse Fords van 21.000 tot 10.000. De introductie van de Ford Capri op de Amerikaanse markt resul teerde echter direct al in een ver koop van ruim 17.000 stuks, waar mee de achteruitgang van de En gelse Fords ruimschoots werd goed gemaakt. Voor Amerika was 1970 trouwens een heel slecht autojaar. De produktie daalde van 8.2 mil joen personenauto's in 1969 tot 6,6 miljoen in 1970. het zitcomfort. Daaraan ontbreekt nog wel het een en ander. De heer Regouin werd aan het denken gezet, toen hij zich realiseerde, dat mensen, die in warme stre ken leven, tegen de verwachting in zich toch vaak in wol kleden. Wol absorbeert namelijk het transpi- ratievocht. Kunstleer niet. En toch rij dén wij met onze kunstleren bekleding rustig naar Spanje of Italië en nog verder. Als de wagen dan even heeft stilgestaan in de zon kunnen we niet zomaar ach ter het stuur kruipen Met handdoeken en derge lijke moeten wij ons achterste tegen de hitte van de bekleding beschermen. Maar we nemen het kenne lijk voor lief. Royal Regouin heeft er echter een afdoende middel voor. Gestolen uit de natuur; het schapevacht. Geen synthetisch produkt. maar het echte vel van een schaap. Die zuivere wol is warm in de winter, maar heeft een absorberend vermogen, waardoor zij relatief koel is in de zomer. Royal Regouin is wat rustig van start gegaan met dit produkt. Aanvankelijk met gewoon een los scha pevacht. Maar snel heeft men het verbeterd en is men met schapevachten als stoelhoezen uitgeko men. In totaal brengt Regouin thans vijf versies op de markt. Niet echt goedkoop. De vacht in zijn na tuurlijke vorm kost nog altijd zo'n kleine zestig gulden. De duurste uitvoering (schapevacht als hoes extra groot) kost meer dan het dubbele; f 125 De meeste uitvoeringen kunnen in drie kleuren worden geleverd; wit, camel en grijs. Een acces soire, waar men plezier van zal beleven. Startversneller Er was op de R.A.I. nog een attribuut, dat een enorme belangstelling trok n.l. de startversneller. Geen wonder. Wie eenmaal in nat of koud weer met een niet startende auto heeft gestaan wil maar al te graag die ellende nooit meer meemaken Hij heeft er best enkele tientjes voor over om de kans op herhaling tot het uiterste te reduceren. Vandaar dat velen bij de stand van Aerochem N.V. even ble ven stilstaan om zich te laten inwijden in de ge heimen van het kleine apparaatje, dat startmisere naar het verleden zou dirigeren Aerochem heeft goede zaken gedaan. burg vecht voor het verkrijgen een verkeersacademie. Het plan ioe werd uit nood geboren. De groeiende stad in Midden-Bra- heeft de verkeersproblematiek ?n zijn veste met verve aan- lit. Maar daarbij heeft het ge- tebestuur ervaren, dat het heel lijk, zo niet onmogelijk is, ver deskundigen aan te trekken. En alleen Tilburg kampt met dit Ze zijn er eenvoudig niet. louder H. M. de Groodt, die vo- week voor de Auto Pers Klub inleiding hield over zijn „stop- ije", zei, dat de overheid over ihele linie moeite heeft met het ;n van de juiste man op de Juis- lats, waar het verkeersproblema- betreft. En dat in een tijd van lersexplosie. Er is hierover al zo gezegd en geschreven, dat we iet met cijfers behoeven aan te n. Maar het staat vast, dat de ersexpansie nog niet aan de treep is. Voor 1980 houdt men ling met zo'n kleine vijf miljoen ,Als er onder zulke omstan- eden geen verkeersdeskundigen te :n zijn, dan moeten we ervoor n, dat ze er komen", meende gemeentebestuur. De Stichting eersonderwijs Tilburg kwam de grond, die tin het geheim an ders zouden anderen wel eens op het zelfde ideetje kunnen komen en dat zou ndan maar touwtrekken worden om de onontbeerlijke rijkssubsidie) alle mogelijke argumenten aansleep te om de regering te kunnen over tuigen van de noodzaak van zo'n academie. Geen versnippering van de krachten door allerlei deelstudies over verkeer aan allerlei hts'en, maar een centrale academie, waar veelzijdige verkeersdeskundigen wor den opgeleid. In december jongstle den is bij de staatssecretaris van On derwijs een verzoek ingediend om de academie op te nemen in het scho lenplan voor de Jaren 1972-1974. On geveer in oktober zal Tilburg weten of het initiatief wordt gehonoreerd en of de academie van start k an gaan. Intussen wordt overal aan pu bliciteit gedaan. Wethouder De Groodt gaat als een ambassadeur voor zijn plan het land door. Graag lichtte hij de autojournalisten over de academie voor, waarbij hij stelde, dat vooral na het verschijnen van de memorie tan toelichting op het verzoek algemeen weerklank werd ge vonden. Tilburg heeft uitgerekend, dat de behoefte aan verkeersdeskun digen snel zal stijgen. Reeds nu zou den er 500 kunnen worden geplaatst, maar dat aantal zal snel tot 850 stijgen. j Zeer binnenkort zal een gedetail leerd leerplan ter tafel worden ge legd. Op dit moment gaat men nog uit van een „Proeve van een leer plan". zoals een jaar geleden werd opgesteld. Het definitieve leerplan zal in drie vakrichtingen uitmon den: plannen, techniek en onderzoek als eerste, beleid en ordening als tweede en tenslotte vorming en on derwijs. De academie komt als hoger beroepsonderwijs te boek te staan. In hoeverre het Tilburgse plan zal kun nen verwezenlijkt hangt van Den Haag af. De enthousiaste pleitbezor ger wethouder De Groodt meent, dat de kans van slagen groot is. Of hier de wens de vader van de gedachte is, kunnen we slechts gis sen. Maar wij menen, dat het Til- j burgse initiatief een kans moet krij gen. Niet alleen in het belang van Tilburg, maar ook ln het algemeen belang. We behoeven toch waarach tig niet ver om ons heen te kijken j om te zien. dat de aanpak van de verkeersproblematiek niet altijd even gelukkig is Wanneer men dan weet. dat deskundigen op dit gebied er niet of nauwelijks zijn. dan is het erg logisch om te constateren, dat men er hoe dan ook voor moet zorgen, dat ze er snel komen. Het nieuws van Toyota had een heel wat gro ter 'bereik. Een prijsverlaging voor de 1000 met maar liefst 500 gulden. De wagen is nu net bene den de zes mille gekomen en derhalve een pittige concurrent in zijn prijsklasse. Datzelfde geldt voor de Carina zie foto). Een 4 cilinder 1600 cc motor van 102 pk met een top snelheid van 165 km/uur in een redelijk ruime Deze wagen stond nog niet op de R.A.I. Maar de nieuwe Rolls Royce werd wel op dezelfde tijd geïntroduceerd. Toen mocht een heel klein, zorg vuldig geselecteerd internationaal groepje auto journalisten kennis maken met deze al even se lectieve wagen. Zij mochten er in Zuid-Frankrijk wat mee rondrijden. Natuurlijk onder scherp toe zicht van allerlei witgejaste mannen. Maar ja. dat kan men niemand kwalijk nemen. Zo'n autootje gaat in ons land wanneer men hem I eenmaal kan krijgen en wie weet wanneer dat is sedan voor bijna negen mille is een alleszins aan vaardbare propositieEn dat kan men ook zeggen van de Celica voor bijna twaalf mille (een coupé, die 180 km per uur kan halen i. Toyota boerde goed in 1970. Met die versterking van de lijn achter de hand zou de groei dit jaar nog wel eens kunnen versnellen. De opmars van de Japanners duurt voort. waarschijnlijk om en nabij het lieve sommetje van 130.000 gulden kosten. De technische bijzon derheden ivil de autofabriek 'die onder eigen naam de produktie normaal blijft voortzetten, maar dan als zelfstandige eenheidi nog even geheim houden tot de offieële tewaterla tingbegin maart. Maar het staat vast, dat de motor krachtiger is dan in welke Rolls Royce ooit tevoren en dat de wagen met gemak over de 200 kilometer per uur haalt. imhe ;hore n°e, l VOO! et I. Hebt u ook kunstleren bekleding in uw auto? En komt u er na een flinke rit ook bijna nat uit? U bent de enige niet, velen hebben er last van. [unstleer mag dan gemakkelijk schoon zijn te hou- het houdt het grote nadeel, dat het niet ademt". En het neemt geen druppel vocht op. Op de R.A.I. kon men een oplossing voor dit pro- ileempje vinden in de stand van Royal Regouin nternational uit Cuijk bij Nijmegen, de importeur an Customagic rekbare autokleding. Het bedrijf lus ook, dat onlangs de uitstekende kuipstoelhoes de markt bracht. De heer Regouin vertelde ons. dat hij voortdurend Ie markt afstroopt op zoek naar nieuwe voor hem antrekkeUjke accessoires. Hij meent en velen leien die mening dat het zitcomfort in de auto eelal nog een onderontwikkeld gebied is. Stoelen ïoeten anatomisch juist van vorm zijn en bekleed net materiaal aangepast aan de moderne eisen van Op de eerste plaats de Mercedes 280 SE met 3.5 liter motor. Nu geloven wij niet. dat daar hele volksstammen van wakker zullen liggen. Het is nu eenmaal geen auto voor een groot publiek. De prijs was nog niet bekend, toen wij er in konden rijden, maar in elk geval buiten het bereik van velen. Overigens, het is wel iets aparts. We reden in een automaat. Grandioos rijcomfort, muur vaste wegligging en een moeiteloos bereiken van zeer hoge snelheden. De wagen ivas nog te jong. dus mochten we de top '205 km) niet proberen, maar tot kort voor de 200 konden we komen zon der dat iemand de stem behoefde te verheffen. Maar ja, dat moet ook wel voor tientallen dui zenden guldens.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19