Excelsior bestaat 50 jaar Maatregelen Rijnland geeist Als fanfare blaast, bewegen de wanden LIEVER DRONKEN DAN DOOR DRUGS KAPOT GEMAAKT Water in Hazerswoude is op maandag slecht Hazerswoude krijgt eigen filmjournaal Colporteurs als volkstellers DEINING IN KATWIJK OVER RAPPORT VUIL ZEEWATER - RIJDAG 26 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 In een halve eeuw heeft Excel sior haar naam dubbel en dwars waargemaakt. De op richters begonnen bescheiden met de opgepoetste instru menten van de fanfare St. Jeroen, die aan de gevolgen van de mobilisatiejaren 1914- 1918 ten onder was gegaan en met stille trom vertrok. Enthousiast begon men in de bollenschuur van P. van der Meer Czn. aan de Offemweg met de repetities. Simon Hiep was de eerste dirigent en van Jan Corel, organist van de St. Jeroenskerk, leerden de muzi kanten noten lezen en werden zij bitwijs gemaakt in de mu ziektheorie. De heer Ant. van den Berg ju bileert met het fanfarekorps mee. Hij is de enige nog in leven zijnde oprichter, dus vijftig Jaar lid en daarvan maakte hij 45 Jaar deel uit van het bestuur. Trouw aan het korpsvaandel lijkt trouwens toch één der beste eigenschappen van de muzikanten van Excelsior. A- rie van den Berg is al onge veer 43 Jaar lid en speelt nog altijd op de trombone. N. P. van Bohemen blaast ook al veertig Jaar mee, evenals N. A. J. van Boheen. Een hele rij muzikanten is 25 Jaar of lan ger lid. In deze halve eeuw telde Ex celsior slechts drie voorzitters. Eerst was het de heer J. Hiep, die aan het fanfarekorps lei ding gaf, daarna werd de ha mer overgenomen door de heer G. W. Warmenhoven, reeds 35 Jaar lid, 18 Jaar voorzitter en nog altijd bestuurder. De heer Warmenhoven, die tevens functies in gewestelijk en landelijk verband bekleedde, droeg enige Jaren geleden het voorzitterschap van de vereni ging over aan de heer A. L. P. van Schie. Vier dirigenten had Excelsior in deze vijftig Jaar. De heer S. Hiep leerde de muzikanten blazen, vervolgens hanteerde de heer C. de Haan de diri geerstok. na hem was het de heer L. van der Hoef. die het fanfarekorps op de concoursen tot in de hoogste regionen voerde, en thans is het de heer G. H. Weyers, lid van de K.M.K., die aan het ver- Jongde korps van 87 muzi kanten en 14 leerlingen op sublieme wijze i nstructie geeft. Dit gebeurt nog altijd in het Juvenaat, waar de fan fare na de beginperiode van de bollenschuur, een gastvrij tehuis vond. Als de fanfare blaast bewegen de wanden van het wankele pand en ook het fanfarekorps ziet verlangend naar het nieuwe dorpshuis uit. De korpsleden beleven plezier aan het musiceren. Zij heb ben er ook veel voor over. Eén van de veteranen, de heer H. Smeltink, ook al veertig jaar lid, bespeelde vele jaren de bas, doch op de duur werd het instrument zo afstands, dat er een nieuwe moest komen. Dat kostte Excelsior f1500,—. „Die ga ik zelf terugverdie nen" zei de heer Smeltink en dat deed hij ook door het op halen van oude Jcranten. De zware bas heeft hij inmid dels aan 'n jongere overgedra gen. maar het kranten op halen doet hij met z'n kar retje nog even enthousiast en trouw als voorheen. Niet één, maar een hele serie bassen heeft hij op die manier ver diend. Een fanfarekorps met zo'n mentaliteit is onverwoestbaar, zelfs in de Jaren van mobi lisatie en bezetting. In 1939- 1940 waren de meeste muzi kanten in dienst. En voor de rest was het behelpen gebla zen in de schuur van wedu we Vink aan de Molenstraat, omdat het Juvenaat door de militairen was bezet. Toen de verplichte aansluiting bij de gehate cultuurkamer- bevolen werd, dook Excelsior met instrumenten en al on der .Maar springlevend bleef het korps, want een dag na de bevrijding repeteerde men al weer in het voormalige ka tholieke militair tehuis. Toewijding en bezieling voerden het fanfarekorps onder lei ding van bekwame dirigenten tot de hoogste regionen van de muziekconcoursen. Zeven jaar na de oprichting nam Excelsior voor het eerste aan een muziekconcours deel, be scheiden in de vierde afdeling Een Jaar later promoveerde het korps al. Daarna ging het steeds hoger en in de jaren 1960 en 1962 legde men op de concoursen te Poeldijk en in Hillegom beslag op de trofee in de superieure afdeling. Daarbij kwamen nog de su blieme successen van de drumband en de majorettes. Donateurs Excelsior kan met trots terug zien op deze prachtige carriè re. In het culturele leven van Noordwijk is het Jubilerende fanfarekorps een onmisbaar element geworden. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat ze venhonderd donateurs bereid zijn haar te steunen. «Bij dfit vijftigjarig bestaan prijst Excelsior zich gelukkig omdat zij kan beschikken over tientallen jonge muzikanten, die bereid zijn de banier van het korps verder te dragen. De toekomst is gewaarborgd. Daarom kan Excelsior en haar aanhang dit gouden ju bileum met vreugde en dank baarheid vieren. NOORDWIJK Nomen est omen. Een naam is een voorte en. Aan deze oude Latijnse spreuk moeten de jongeren van de it. Jozef gezellen in Noordwijk hebben gedacht, toen zij op maart 1921 besloten tot de oprichting van een r.k. fanfare- lorps dat zij de naam „Excelsior" gaven. Met dit korps is het iderdaad steeds hoger gegaan, niet alleen wat de muzikale restaties betreft, doch ook ten opzichte van de bestendigheid an haar bestaan. Thans staat Excelsior aan de ooravond van haar gouden jubi- eum. Zaterdag wordt het officieel evierd met een receptie in het ioyal-theater. Om drie uur begint aar een bijeenkomst met genodig- en en van half vijf af kunnen alle elangstellenden en vrienden van ixcelsior het bestuur geluk wensen. Ter gelegenheid van het gouden eest komen muzikanten en majo- ettes in een nieuw gala-uniform oor de dag. Dit is bepaald geen uxe, want de oude zijn tot op de Iraad versleten. Op vele manieren rordt er geïmproviseerd, om niet lelemaal voor schut te lopen. Soms lienen touwtjes en nietjes om de entalon voor afzakken te bewaren. Wat kleurcombinatie, snit en af- ferking betreft, mag het nieuwe rak van de vijftigjarige er zijn. Het temmige van het vroegere uniform vervangen door een wat speelse Bitvoering, dat jeugdige charme en uidelijke zwier bezit. Opvallend is het vele goud. dat in iet nieuwe tenue is verwerkt. De leur van het uniform is nassau- lauw, kraag en manchetten zijn wart met goud, het heeft gouden pauletten op de schouders en gou- en harpjes op de kraag. Vier gou- len harpknopen vormen de sluiting. )ok de pantalon is nassau-blauw, net op de zijnaad een brede, zwar- bies en ook daarop goud. De pet van zwart bont met blauwe bo- lem en pluim. Onder het uniform wordt een wit hemd en zwarte das gedragen. De dames-muzikanten krijgen een gerende rok met" zwart-gouden bies en de drummers als extra-uitmon stering een goud gevlochten arm- koord. De majorettes dragen een gebroken wit jurkje met blauw voor front. waarop gouden tressen. Als hoofddeksel dragen zij een kolbak van wit bont met gouden versierin gen en een blauwe pluim. Bij de jurk dragen zij hoge, witte laarzen met versieringen in goud. De tenuewisseling gebeurt met passend ceremonieel. Vrijdagavond om half acht zal Excelsior voor het laatst in het oude pak een muzikale rondgang door Noordwijk- Binnen maken. Zaterdagmiddag presenteert de jubilerende fanfare zich in nieuw tenue. Het korps maakt dan eerst een rondmars door Noordwijk aan Zee, aanvang half twee en daarna wordt een muzikale rondgang, van noord naar zuid, door Noordwijk-Binnen gemaakt. om twee uur beginnend bij de Graaf Albrechtstraat in „Boerenburg," via het Beeklaan-kwartier naar het Royal-theater, waar de receptie wordt gehouden. Zondagmorgen om half tien vindt j in de parochiekerk van St. Jeroen een kerkelijke plechtigheid plaats, waarbij het korps zal meewerken LISSE De afd. Lisse van de I ARP bracht een wel bij uitstek ac tueel onderwerp in openbare discus sie; het gebruik van drugs en de gevolgen daarvan. Het bestuur van de ARP had als spreker voor dit onderwerp de bekende psychiater dr. Esser, uit Haarlem bereid gevonden. Dankbaar heid werd uitgesproken over de be langstelling voor deze avond, óók vooral van de zijde van de jeugd! Dr. Esser begon met de medede ling. dat hij over dit onderwerp geen wetenschappelijk betoog kwam hou den. De wetenschap is nog lang niet klaar met dit probleem. Hij wilde de ze avond alleen spreken uit zijn eigen ervaringen als medicus over de gevolgen van het gebruik van drugs. Men is druk doende om de Jeugd over dit probleem meer inzicht te ge ven. Intussen gaat het gebuik van drugs steeds bredere omvang aanne men. Als praktiserende medicus k&n men niet wachten tot alles weten schappelijk onderzocht en uitgezocht is. Wij moeten concreet en hande lend optreden omdat wij als medici met de gevolgen geconfronteerd wor den. Dr. Esser ziet tienmaal liever een dronken man, dan iemand die kapot gemaakt wordt door gebruik van drugs! Dr. Esser besprak de verschillende soorten drugs, welke de gebruiken, die er eenmaal mee begonnen is, ook wil hlijven gebruiken. Men wil het doen ervaren als een opheffen van vermoeidheid, maar met opheffen van het gevoel van vermoeidheid neemt men de vermoeidheid zélf niet weg! Naast de persoonlijke beïnvloe ding noemde hij de groepsbeïnvloe- ding het gevaarlijkste. De voor lichting op dit terrein is al even een zijdig als de voorlichting over de seksuele problemen, waarbij men zich bijna altijd alleen richt op het lichamelijk gebeuren en men nooit spreekt over het echte liefdeleven en liefdebewustzijn tussen man en vrouw, Jongen en meisje. In zijn betoog wees dr. Esser voorts op de risico's welke aan het gebruik vaal drugs zijn verbonden. Het is vaak een protesthouding, ro* als hij ook de aparte kleding van de Jeugd en de langharigen ziet als een bewijs van een protesthouding. De gebruikers van drugs, zei dr. Es6er. komen vaak voort uit gezinnen waar de goede verhoudingen verstoord zijn. Naar dr. Esser's mening is groeps-therapie het beste bestrij dingsmiddel tegen het gebuik van drugs, op welk terrein dr. Esser er varingen heeft als leider van de groeps-therapie in Rotterdam. Na de pauze werd gelegenheid ge geven in discussie te treden. In de pauze bereikte een stroom van schrif telijke vragen de bestuurstafel die dr. Esser stuk voor stuk behandelde, daarbij vaak ook direct ingaand op interrupties vanuit de zaal door vra genstellers of anderen die hun me ning ten beste gaven. Er was óók een bewuste drug-gebruiker die aan de discussie deelnam en zei, dat hij het gebruik erv analleen zag en onder vond als een prettige ervaring. HAZERSWOUDE In navolging van meer gemeenten uit de om geving, krijgt ook de gemeente Ha zerswoude zijn eigen filmjournaal. Sedert 1 Januari van dit Jaar is bij alle evenementen, die het „bewaren voor het nageslacht waard zijn, een cameraman (een ambtenaar van de dienst gemeentewerken) present, om daar zijn werk, benevens hobby, te verrichten. Het is de bedoeling, dat de filmbeelden te zijner tijd ook zul len worden vertoond en niet alleen in 't archief van de gemeente zul len worden opgeborgen. HAZERSWOUDE Op de] ijksweg 11 in de gemeente Ha- j erswoude tussen De Bontepaal n Het Zwaantje botsten vanmor en omstreeks kwart over zeven wee personenauto's frontaal te en elkaar, waarbij de vier inzit- enden van beide auto's min of dry leer ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde doordat \e bestuurder van de auto uit de ichting Alphen een voor hem \jdende personenauto in de voor em op dat moment onoverzich- )9i elijke bocht ging inhalen. De bestuurder, een inwoner van v, ilphen, met naast hem 'n plaats- -'68 moot, had daardoor niet in de MD \a ten, dat vanuit de richting Lei- 16 ien een personenauto naderde Daarin een echtpaar was gezeten, toonachtig in Hazerswoude. es Hoewel de bestuurder van de Ct iuto uit Alphen nog probeerde via U iet fietspad de tegenligger te ont- Dijken lukte dit niet. De beide inzittenden uit Alphen den Rijn zijn met ernstige i verwondingen naar het Acade- 1501 uiisch Ziekenhuis in Leiden over- Pi gebracht. Het Hazerswoudse echt- 4-1 paar ging naar huis. (Foto Leidsch Dagblad) HAZERSWOUDE Twee colpor teurs, in dienst van uitgeverij, het Spectrum hebben Zich in de Hazers woudse Jan van Gooyenstraat aan gediend als volkstellers. De twee „vlegels" woord van burgemees ter J. ten Heuvelhof betraden de huiskamer van een oudere dame en stelden haar de meest vreemde vra gen. Bijvoorbeeld. „Hebt u een toi let? Hoe vaak gebruikt u dat per dag?" Tussen de bedrijven door stel den de „heren" zich ook op de hoog te van de stand van zaken in de wo: ning. De namen van de „colporteurs" zijn inmiddels bekend en de Rijks politie is ingeschakeld. De uitgeve rij is op de hoogte gebracht van de praktijken van de colporteurs. Intus sen is dit de enige wanklank over de volkstelling. Vijftig personen zijn gistermorgen op pad gegaan en slechts één inwoner was falikant te gen de telling. Klachten als: „Die persoon heb ik liever niet aan de deur," kunnen worden verholpen, al dus wethouder L. Verweij, want dan komt er een andere teller. aan de Mis van de uittocht van Jaap Geraedts. In opdracht van pas toor De Wit uit Berkel en Roden rijs is deze mis geïnstrumenteerd door de heer G. H. Weyers, lid van de Koninklijke Militaire Kapel en ook dirigent van Excelsior. Voor het ju bileum van het fanfarekorps heeft Weyers dit werk wederom uitge schreven en aangepast aan de sterk te van het korps. Verder zal Excelsior zondagmor gen in de parochiekerk werken uit voeren van Beethoven („Die ehre Gottes aus der natur"), Werkman, H. Purcel, en het bekende „Door de wereld gaat een woord" op de melodie van een Israëlisch volks lied. De jubileumfestiviteiten worden besloten met een feestavond voor de leden op 5 maart in Royal. HAZERSWOUDE De directie van het waterleidingbedrijf "De Rijnstreek" te Boskoop heeft van B en W. uit Hazerswoude een brief ont vangen naar aanleiding van vragen 1 van CHU-er E. van Elderen in de gemeenteraad. Het raadslid klaagde over de slechte kwaliteit van het drinkwater in het dorp op maandag morgen. Burgemeester J. ten Heu- hof deelde in dit verband mee, dat 1 omstreeks Kerst het water vrijwel onbruikbaar was. Hij was daar zelf ook mee geconfronteerd geweest. Deze archietfoto toont Excel- wethouder L. verweij merkte op. i dat het water, dat "De Rijnstreek" sior in haar glorietijd. In '56 betrekt van het Goudse waterleiding bedrijf, dagelijks onder controle staat kreeg het fanfarekorps nieuwe uniformen, ter gelegenheid waar van het in huize St. Jeroen speel de. en er van besmetting geen sprake is, zoals sommige berichten willen. Burgemeester ten Heuvelhof deel de tijdens de raadsvergadering mee. dat het structuurplan voor de hele gemeente binnenkort punt van be spreking zal zijn in de commissie van advies en bijstand inzake plano logie aan B. en W. Over het ontwerp plan "Dorp-Oost" wordt eind april, begin mei een hearing ❖oor de bevol king gehouden. B en W. zullen bij Stad en Land schap erop aandringen, om de datum bekend te maken, waarop de visie van de verkeersdeskundige van ge noemde instelling zijn mening klaar heeft omtrent het verkeersplan voor het dorp, destijds ingediend door de PvdA. De ANWB heeft reeds advies verstrekt aan B. en W. omtrent dit plan en daarna is het doorgestuurd naar Stad en Landschap. HAZERSWOUDE —Het spreek uur van de burgemeester, gewoon lijk te houden op maandagochtend van 10.30 tot 12.00 uur, kan aanstaan de maandag, 1 maart, geen door gang vinden. Het spreekuur zal nu gehouden worden op woensdag 3 maart aan staande van 10.30 tot 12.00 uur. KATWIJK Er ontstond gistermiddag deining in de Kat- wijkse raadzaal. Aanleiding was het artikel in het orgaan van de Consumentenbond over het vuile zeewater. Daarbij kwam Katwijk aan Zee er, wat de Noordzeebadplaatsen betreft, het slechts af met 28,5 E-coli-bacteriën MPN/ml per mediaan. De cijfers voor Noordwijk aan Zee, Wassenaarse Slag, Scheve- ningen en Zand voort waren resp. 7,4, 7,9, 13 en 1,5. Burgemeester Vermeulen schors te de vergadering tot 's avonds om zich op de hoogte te stellen van deze publikatie. Dat geschiedde mede op verzoek van enige raadsleden. Het Door Cees Combee gerucht was namelijk ook tot hen doorgedrongen. VVV-directeur Chris Verplancke en VVV-voorzitter-raads lid mr. J. van der Plas in het raadhuis aanwezig waren met het oog op het naderende badseizoen en de gevolgen van deze publikatie zeer verontrust. Als er op korte termijn niets zou worden gedaan, hielden zij al rekening met een belangrijk te ruglopen van het aantal gasten. Burgemeester A. G. Vermeulen ver klaarde ons in tegenwoordigheid van de wethouders J. Bergman en J. L. Riezebosch: "Ik< weet nog niet pre cies wat er aan de hand is. Daarvoor moet ik eerst het bewuste artikel be studéren. Voorzover ik nu kan na gaan, meen ik, dat het gehele ge val wat te gechargeerd is en dat wat Katwijk betreft, de tien monsters ge nomen moesten zijn bij de Uitwate ring. Bekend was reeds, dat het wa ter daar bij lozing uit Rijnlands boe zem vervuild is. In het bijzonder bij bepaalde windrichtingen. Rijnmonding De burgemeester stelde nadrukke lijk, dat er reeds lang besprekingen met het bestuur van het Hoogheem raadschap voor Rijnland gaande zijn om deze vervuiling met kracht tegen te gaan. Het water langs de gehele Noordzeekust is de laatste jaren vuiler geworden. Dat heeft ook het vorig jaar verschenen rapport van de Belgische consumentenbond uitge wezen. Dat Katwijk er met 28.5 hel slechtste afkomt is betreurenswaar dig en kan beslist niet slaan op het hele zeegebied voor de Katwijkse kunst, maar heeft kennelijk betrek king op de Rijnmonding. Uit de cij fers van de andere kustplaatsen blijkt, dat juist de gemeenten met een havenmondine of een uitwate ring er het slechtst afkomen. Nadrukkelijk wees Katwijks eers te burger erop, dat het zwemmen in zee voor Katwijk uitgezonderd dan de uitwatering, wanneer er boezem water wordt geloosd tot nu toe geen aanleiding heeft gegeven tot het optreden van ziektegevallen. Dit werd door dokter J. Bergman beves tigd. Er wordt reeds enige maanden aan gewerkt de vervuiling van het water voor de Rijnmonding tegen te gaan. Men hoopt daar voor het bad seizoen begint mee gereed te zijn en een dusdanige oplossing te hebben gevonden, dat het zeewater veel min der verontreinigd is. Is dat niet het geval, dan wordt overwogen aan weerszijden van de watering een gebied van 100 meter voor het zwem men in zee verboden te verklaren In de watering mag al niet meer worden gezwommen. Na ettelijke telefoontjes met het Hoogheemraadschap werd besloten de zaak vanmorgen uitvoerig te be spreken, waarbij deputaties van de gemeente Katwijk en Noordwijk aan wezig zullen zijn. Eis van de eerste burgers van beide badplaatsen is dat "Rijnland" snel maatregelen neemt en op een dusdanig tijdstip gaat spuien, dat daarvan de strandbezoe- kers geen hinder ondervinden. Voorts zal met klem worden gevraagd dit Het Katwijkse strand. lozen alleen bij een gunstige wind* richting te doen. Noordwijks burgemeester mr. J, M. Bonnike vond het een ernstige zaak al .vas zijn gemeente er dan niet het slechtst afgekomen. "Rijnland" is voor deze vervuiling verantwoordelijk en zal maatregelen moeten nemen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11