Londen beperkt immigratie ISRAtL BLIJFT BIJ CORRECTIE GRENZEN >RAEL UNDER TAR Pogingen om twee alpinisten te redden Eén dag werken bij Ford Praag wil snel Kans op uitbreiding van publikatieplicht praten Om kleurlingen te weren Engels om de tolsysteem auto's uit de stadskern te houden Hertog van Kent uit Ierland terug Honderd doden door stormen in Zuiden V.S. |Géén uitroeiing van de Indianen in Brazilië f oor besloten vennootschappen Hoeker directeur van de Esro (DERDAG 25 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGLN A ël heeft sinds de zesdaagse oor- min of meer in de veronder- ig geleefd dat het de Arabieren oorwaard^i voor een regeling roorschrijven. Deze verwachting gebaseerd op de veronderstel- dat de militaire suprematie van oodse staat (tijdens deze oor- duidelijk aangetoond) voor lantal Jaren was gevrijwaard en jelfs indien de Arabieren in waren de enorme verliezen te enseren, het Israëlische leger in zou. zijn zijn technologische prong te behouden, erdaad leek het er in Juni ap, dat het Egyptische leger lijna negentig procent van zijn >ening in en boven de Sanai or nog Jaren nodig zou heb- m zich militair te herstellen, periode dwong Israël de Egyp- en met bombardementen op de tische olieraffinaderijen in herhaaldelijk op de knieën ter- het zelf met de Bar Lew -linie de waterweg een enorme ves- creëerde. Duit deze situatie kon Nasser, jt daarvoor getracht had tussen supermachten een politiek neutraliteit te voeren, niets an doen dan de Sowjet-Unie vra- het Egyptische leger opnieuw te penen. Een bewapening die eind Jaar bekroond werd toen tij de bestandsperiode de omstre- SAM-raketinrichtingen vlak het Suexkanaal werden geïn- erd. Hoewel volgens Israëlische itingen Tel Avivs luchtmacht steeds in staat is de Egypte- een beslissende slag toe te ien gaat een dergelijke superio- ten koste van enorme uitgaven. Israëlische economie heeft na een periode van flinke groei lemaakt. De uitvoer en het toe- n Elbrink groeiden en de werkeloosheid le. Een zo op het eerste gezicht ide ontwikkeling, maar de di- ur van de Israëlische nationa- ink Horowitz en dr. Sapir, mi- van Financiën, waarschuw- ln de loop van het vorige jaar al te optimistische verwachtin- ze beschreven de situatie als atig en stelden dat het land oorlogseconomie als de huidige lang ongestraft op peil kan en. dere Israëlische economen hie- in juni vorig Jaar eveneens schuwend de vinger op: Is- moest ophouden van de hand e tand te leven. De financiële door de „diaspora" (Joden bui- Israël) was totaal onvaldoende tanneer er geen devaluatie zou en moest rekening gehouden wor- met een ernstige recessie. Israëlische economie is mede omvangryke Amerikaanse le en voor wapenaankopen (in het ige Amerikaanse begrotings jaar in al voor 500 miljoen dollar en; het nieuwe Jaar dat op 30 Juni it zou opnieuw 300 miljoen dol- sijn toegezegd) gevrijwaard ge- n voor de voorspelde recessie de situatie blijft kunstmatig, t is deze overweging die onge- eld mede een belangrijke rol gespeeld bij het totstandko- van grotere bereidheid in Isra- lelf om vanuit een wat mindere Ire houding met Egypte te onder- leien. Dat betekende in de prak- in 1970 aanvaarding van het •Rogers dat geïnspireerd was op beruchte VN-resolutie van no- )er 1967, waarvan de Egypti- interpretatie steeds door Isra- verworpen. (Cairo vindt dat de ssolutie gewoon uitgevoerd moet len; Israël ziet in haar slechts uitgangspunt voor mogelijke vre- lesprekingen). Binnen het kader de Jarring-besprekingen, zo izag het plan-Rogers, konden Is- en Egypte en Jordanië elkaar leren te vinden. Het klimaat rbinnen deze onderhandelingen slotte de betekenis konden krij- die ze op het ogenblik hebben, i geschapen door het bestand aan Suezkanaal. Keel (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft nieuwe immigratie maatregelen aan het parlement voorgelegd, waarbij voortaan Gemenebest-burgers die zich in Engeland willen vestigen gelijk worden gesteld met vreemdelingen buiten het. Gemenebest en zich zullen moeten onderwerpen aan de voor de laatsten gel dende beperkende bepalingen. Het is een verdere uitholling van het traditionele Engelse Gemenebest-ideaal en het bete kent dat Gemenebest-onderdanen alleen naar Engeland kunnen komen wanneer er een betrekking in een bepaalde plaats op hen wacht en slechts voor een periode van één jaar die echter kan worden verlengd. Na vijf jaar zullen zij zich definitief in Engeland mogen vestigen. De nieuwe wet schept echter een nieuwe bevoorrechte categorie immi granten, namelijk hen wier vader, moeder of grootouder in Engeland is geboren. Zij zullen zich vrij in Enge land mogen vestigen. Dit zijn voor namelijk de immigranten uit Austra lië, Nieuw-Zeeland of Canada. In fei te maakt de wet dus verschil tussen blank en gekleurd. Tegen dit onder scheid is reeds in politieke kringen en bi/ de imigratie-organisaties ge protesteerd. Lokken De positie van de immigranten, die in Engeland zijn blijft onaange tast. Tot voor kort stond Engeland voor het gehele Gemenebest open en konden Britse gemenebestonderdanen zich automatisch in het vroegere ko loniale moederland vestigen, waar van honderdduizenden door armoede uit hun land verdreven dankbaar ge bruik maakten, vooral aangelokt door de economische hoogconjunc tuur die in het laatste deel van de Ja ren '50 in Engeland heerste. Zonder hun arbeidskrachten zou den vooral de openbare diensten niet behoorlijk meer hebben kunnen func tioneren. Dit geldt nog steeds want behalve in de industrie vonden dui zenden kleurlingen werk bij de spoorwegen, de bussen, de posterij en. de reiniging. Onder de nieuwe wet zullen dege nen die medische beroepen uitoefe nen, wetenschapsmensen en technici zich zonder speciale arbeidsvergun ningen kunnen vestigen. BELFAST (Reuter) Het eska der Britse pantserwagens onder be vel van de hertog van Kent, de neef van Koningin Elizabeth, zal na een verblijf van slechts drie weken bij de Britse troepen in Noord-Ierland naar Engeland terugkeren, zo heeft een leger woordvoer der meegedeeld. Deze zei dat dit, met het terugtrek ken van andere eenheden, mogelijk is geworden door de betrekkelijke rust die er in Noord-Ierland heerst. Veel waarnemers in Belfast me nen echter dat de terugkeer van de eenheid van de hertog samenhangt met vrees voor diens veiligheid. Het besluit tot het zenden van de 35- jarige hertog, majoor bij de Royal Scots Greys, naar Noord-Ierland had in Engeland veel stof doen op waaien. De eenheid van de hertog heeft gepatrouilleei-d langs de grens met de republiek Ierland. Quota In 1962 werden de eerste beper kende immigratiemaatregelen voor Gemenebest-burgers afgekondigd. Er werd een quotasysteem van speciale vestigingsvergunningen voor kostwin ners ingevoerd. De quota werden geleidelijk verminderd. Op het ogen blik bedragen zij 8500 vergunningen per Jaar met dien verstande dat de naaste oloedverwanten van de kost winner. die financieel van hem af hankelijk zijn. zich later bij hem mo gen voegen. Dit systeem, dat zeke re misbruiken met zich mee bracht, zal thans worden afgeschaft. Door vermindering van het aantal vestigingsvergunningen, die ook af hankelijk waren van de zekerheid van een betrekking, is het aantal Gemenebest-immigranten in de af gelopen Jaren sterk afgenomen. In 1967 bedroeg het 61.377, in 1968 53.069, in 1969 36.557 en in 1970 29.886. Het totale aantal gekleurde Immigranten in het Verenigd Konin krijk bedraagt 1 miljoA, of twee procent van de bevolking. De regering heeft nog geen oplos sing gevonden voor het tragische probleem van een Brits paspoort be zittende Aziaten in Kenia. De afge lopen elf dagen heeft zich het geval voorgedaan van een gezin, dat vier maal achtereen uit Kenia in Londen arriveerde en als een kaatsbal werd teruggestuurd, de Aziaten, meest Indiërs, die in Kenia een be langrijk deel van de economische middenlaag vormden, is het werken in deze Afrikaanse staat door de zwarte regering onmogelijk ge maakt. Maar hun Brits paspoort, dat ze van Engeland ontvingen toen Ke nia onafhankelijk werd, geeft hun geen automatisch recht op toegang in het land waarvan ze theoretisch staatsburger zijn. :Van onze correspondent) PARIJS Vanochtend heeft een hef schroef vliegtuig van het Fran se leger een vierde poging gedaan om het leven te redden van de beide bergbeklimmers Demaison (zie foto) en Gausseault die al een week zonder eten op vierduizend meter noogte op een piek bij de Mont Blanc van de rest van de we reld zijn geïsoleerd. Van één der beide Jongemannen wist men gisteravond zeker dat hij toen nog in leven verkeerde. Hij had vage gebaren gemaakt in de richting van 't hefschroefvliegtuig dat gistermiddag poogde de alpinis ten te bereiken. Zijn metgezel lag uitgestrekt in de sneeuw en hij was vermoedelijk al bezweken aan de bovenmenselijke beproevingen van deze overbodige expeditie. Demaison stond in Chamonix van waaruit het tweetal twee weken ge leden vertrokken was om de zo geheten Walker-piek te beklimmen aangeschreven als een zeer ervaren alpinist die geen enkel gevaar uit de weg ging om nieuwe lauweren te kunnen oogsten. Nationalisering mijnen De rege ring van Guyana (buurland van Suriname* heeft besloten de Deme- rara-bauxietmynen (Demba) te na tionaliseren. Premier Burnham van Guyana maakte dit officieel in Geor getown bekend. De Demba is een dochteronderneming van de „Alumi- ninium Company of Canada", één van de twee Noordamerikaanse maat schappijen die de bauxietvoorraden van Guyana exploiteren. et als de Egyptenaren is het lan- bloedige conflict de Israëliërs in loop van de Jaren de keel gaan langen. De vreugde van de mili- overwinning in 1967 was voor groot deel geïnspireerd door de dat de vrede om de hoek zou en. Na de Juni-oorlog kwam ech- langzamerhand de teleurstelling, lanks zijn zware verliezen bleek ser geenszins bereid om op basis li de Israëlische voorwaarden te ferhandelen. De conferentie van rtoem versterkte zelfs de Arabi- vijandigheid Jegens Israël, wat de Israëlische openbare mening resulteerde in versterking van de om in de bezette gebieden te ten. Toen men ten slotte besef- dat de inzet van een toekomsti- oorlog niet gevormd werd door voortbestaan van de Joodse staat I lar door grootte van zijn territoir, eide weer in de behoefte om tot vergelijk te komen met de Ara- ren. Nog in mei 1969 geloofde 77% de Israëliërs dat oorlog onver- delijk was, maar in augustus na Nassers aanvaarding van plan-Rogers en het ingaan van bestand langs het Suezkanaal, lende 30 procent van de Israëliërs Nasser oprecht trachtte vrc'~ te eiken. Hetgeen een opmerkelijk K>t percentage is als men er van uit gaat dat vrijwel iedere Israëliër de Egyptische president als zijn voornaamste vijand beschouwde. 1969 de Grote Vier (Amerika, de Sov jet-Unie, Groot-Brittannië en Frank rijk) hun besprekingen hadden her vat (bij welke gelegenheid zij him verontrusting over de toenemende spanning in het Midcjpn-Oosten uit spraken nam het conflict door de ac tieve Russische deelneming aan de incidenten langs het Suezkanaal nog ernstiger vormen aan. President Ni xon, door premier Meir van Israël daarop attent gemaakt, gelastte een onderzoek dat tenslotte uitmondde in Rogers plan, op 25 Juni door de A- merikaanse minister van Buitenland se Zaken bekendgemaakt. De VS gin gen daarbij voorlopig voorbij aan de Israëlische wens tot onmiddellijke leverantie van Phantom en Skyhawk Jagers en verklaarden zelfs dat een vredes-initiatief op dat moment het belangrijkste was. Zoals de VS door het uitstellen van vliegtuigleveranties aan Tel Aviv druk uitoefenden op de Israëliërs, zo heeft het Kremlin Nasser tijdens diens bezoek eind Juni- midden Juli aan de Sowjet-Unie onder druk ge zet. Caïro, dat net als Tel Aviv aanvankelijk niet bar enthousiast was geweest over Rogers initiatief, aanvaardde op 23 Juli 1970 het Ame rikaanse plan, drie dagen later volg de Jordanië en acht dagen later Is raël. De basis voor een gesprek was gelegd. De sfeer waarbinnen de be reidheid tot werkelijke vrede ion groeien was aanwezig, maar de weg daarheen nog lang. (Wordt vervolgd* AMSTERDAM Vierhonderd werk nemers van Ford Nederland zullen in ploegendienst slechts 1 dag per per week werken. Deze werktijdver korting hoüdt verband met de reeds vier weken durende staking bij Ford Engeland waardoor de produktie van Cortina's en vrachtauto's vanaf 1 maart niet meer mogelijk zal zijn. De werknemers zullen geen nadelige financiële gevolgen ondervinden. Tot nu toe waren de Ford fabrie ken in Nederland in staat de produk tie van Cortina's en vrachtauto's, on danks de staking voort te zetten dankzij een doelbewuste voorraad- vorming en voorraadplanning. De Fabrieks en dealervoorraden zijn voldoende om aan de bestaande vraag te voldoen. JACKSON (Reuter) Het doden cijfer van de wervelstormen die het zuiden van de Verenigde Staten heb ben geteisterd, is gestegen tot hon derd, van wie er negentig de dood vonden in Mississippi, de staat die het hevigst werd getroffen. Het aan tal gewonden wordt op zeker 600 ge schat. Autoriteiten van de burgerlijke ver dediging in deze staat ramen de aangerichte schade op ruim 27 mil joen gulden. Het zijn zowel in de steden als op het platteland vooral de armoedige negergemeenschap pen die zwaar zijn getroffen. Commissie: tot El Arisj en Sjarm-el-Sjiek H10t Bonn GENEVE (AP) De Indiaanse bevolking van Brazilië wordt door ziekten en andere gevaren met uit roeiing bedreigd, aldus een rapport van een comité van het Internatio nale Rode Kruis. Maar tijdens een inspectiereis van ruim drie maanden in Brazilië had men geen bewijzen in handen gekregen van „slachtpar tijen of van mishandeling van In diaanse stammen of afzonderlijke personen". De Indiaanse bevolking gaat niettemin achteruit doordat zij met voor haar nieuwe ziekten in aan raking komt en met nieuwe soorten voedsel, en verder door de ontwrich ting van maatschappelijke structu ren. Vaak zijn het factoren van psychologische aard waaraan de mensen ten onder gaan. De hulpmiddelen van de „Dunda- cao Nacional do Indio" (de Nationa le stichting voor Indianen) zijn niet toereikend om het grote probleem aan te kunnen, dat bestaat uit het op humanitaire en culturele wijze inte greren van de indiaaü. Het rapport is opgemaakt door een medische commissie van drie leden die van mei tot augustus 1970 in volle vrij heid heeft rondgereisd in de gebie den der Indianen, waarbij 20 van de 36 stammen in dat gebied zijn be zocht en een afstand werd afgelegd van 22.000 kilometer. De leden van deze commissie waren de Zweed dr. Bo Akerrenof, de Westduitser dr. Rolf Habersang en de Nederlander dr. Sjouke Bakker. Ongeregeldheden in India Enige dagen voor de algemene verkiezingen van as. maandag is het gisteren in vier Indiase staten tot ongeregeldhe den gekomen. Bij een bomaanslag op een tempel in Calcutta werd een man gedood en een ander gewond. In West-Bengalen neemt de onrust toe. Gewelddaden zyn aan de orde van de dag. Dinsdag werden bij botsingen tussen politieke groeperingen vijf mensen gedood en zeker 18 gewond. Gevecht in Barcelona Gisteren zijn studenten en politie in Barcelona slaags geraakt na politieoptreden in de faculteiten voor economie en wijs begeerte, waar ondermijnende aan plakbiljetten werden verwijdert^ Diplomaat uitgewezen De eerste secretaris van de Westduitse ambas sade in Moskou Immo Stabreit moet de Sowjet-Unie verlaten vanwege ac tiviteiten, die „niet verenigbaar zijn met zijn diplomatieke status" De Westduitse ambassadeur in Moskou dr. Helmut Allardt, heeft de beschul- diginim tegen Stabreit als onge fundeerd van de hand gewezen. „Lollige broek" uit Nederland Een huisvrouw in het Westduitse Wedel, die in een supermarkt als .speciale aanbieding" een blik extra- fijne sperciebonen had gekocht, was gisteren onaangenaam verrast, toen zij temidden van de bonen het stof felijk overschot van een mol aan trof. De supermarkt schrapte de in geblikte sperciebonen direct van de lyst speciale aanbiedingen. De Ne derlandse conservenfabriek waarvan het blik afkomstig was, liet weten, dat de aanwezigheid van de mol al leen te verklaren kan zijn uit een kwalijk soort humor van één van haar personeelsleden DEN HAAG De nieuwe besloten vennootschappen zullen wellicht niet kunnen volstaan met de publikatie van de balans. Er bestaat een rede lijke kans dat een meerderheid van de Tweede Kamer de besloten vennootschappen ook tot publikatie van de verlies- en winstrekening in verkorte vorm zal verplichten. Dat is, een gevolg van een amen dement van het AR-Tweede Kamer lid Boertien, ingediend bij de behan deling van het wetsontwerp van mi nister Polak (Justitie), dat de nieu we rechtsvorm, de besloten vennoot schap, introduceert. In het ontwerp wordt voorgesteld de publikatieplicht van de besloten vennootschap (BV) te beperken tot de balans. Naamlo ze vennootschappen zijn verplicht ba lans en resultatenrekening te publi ceren. Het amendement van de heer Boertien wordt gesteund door de op positie. KVP, CH en VVD zijn er te gen. De liberaal Rietkerk zei te vre zen, dat een verdergaande publika tieplicht voor de besloten vennoot schap de concurrentiepositie van sommige bedrijven zal ondermijnen. Minister Polak staat afwijzend te genover het amendement. "Maar ik zal er niet wakker van liggen wan neer het wordt aangenomen" zei hij. Verwacht wordt dat van de circa 30.000 naamloze vennootschappen in ons land een belangrijke meerder - derheid de nieuwe rechtsvorm zal kiezen. Minister Polak verklaarde zich bereid de publikatieplicht voor dochterondernemingen van besloten vennootschappen le laten ver vallen. Waarschijnlijk wordt de volgende week na fractieberaad- gestemd over het wetsontwerp en het amendement Boertien. JERUZALEM (AP) Een door premier Golda Meir ingestelde spe ciale commissie die tot taak had Is- raëls nieuwe grenzen in de Sinaï- woestijn vast te stellen, die na de terugtrekking van de Israëlische troe pen van kracht zouden moeten wor den. heeft zijn werk beëindigd. De voorstellen van de commissie zijn drie dagen geleden voorgelegd aan de Israëlische premier. Men verwacht echter niet dat de regering de plannen voor de nieuwe grenzen reeds nu in behandeling zal nemen. De meeste Israëlische leiders zijn van mening dat de tijd nog niet rijp is voor het indienen van plannen voor grenswijzigingen in het huidi ge stadium van de indirecte vredes onderhandelingen met Egypte. Indiening van de nieuwe grensvoor- stellen wordt afhankelijk gesteld van de vooruitgang in het vredesoverleg en voorafgaande besprekingen met de verenigde staten. Israëls belang rijkste bondgenoot. De commissie, die onder leiding stond van een hoge legerofficier, heeft een aantal grensvoorstellen in gediend. In het plan dat door waarnemers in de Israëlische hoofdstad als het meest realistische wordt beschouwd, wordt voorgesteld de nieuwe Israëli sche grens te laten beginnen bij El Arisj, de belangrijkste stad op het Sinai-schiereiland. El Arisj ligt aan de Middellandse Zee op ongeveer 50 kilometer ten westen van de oude Israëlische-Egyptische grens. Volgens dit plan zal de strook van Gaza Israëlisch grondgebied wor den. De regering in Jeruzalem heeft reeds enkele malen verklaard dat de Strook van Gaza, die voor de Junioorlog van 1967 gebruikt werd, als basis voor de guerrilla-aanval len op Israëlische grensnederzettin- gen, nooit aan Egypte zal worden te ruggegeven. De nieuwe grens zou over een af stand van ongeveer 70 kilometer naar het zuidoosten moeten lopen tot aan de wegkruising van Nitsana aan de oude grens. Vandaar loopt de ge plande grens, met enkele wijzigin gen die waarschijnlijk om strategi sche redenen zijn aangebracht, ge lijk met de grens van voor Juni 1967 tot aan de zuidelijke Israëlische ha ven Eilat. Even voor Eilat buigt de nieuwe grens echter af naar het zuiden en loopt dan evenwijdig aan de kust van de Golf van Akaba naar SJarm- el-SJeik, in het zuiden van de Si nai. Hierdoor krijgt Israël de be- Oosteuropese hulp Hongaren, Tsjechoslowaken en Oostduitsers hel pen de Egyptenaren by het opbou wen van hun militaire apparaat, zo schryft het Amerikaanse tydschrift Newsweek". Door de aanwezigheid van deze instructeurs is de uit Oost- Europa afkomstige steun ondanks het vertrek van circa 3.000 Russische ra ketdeskundigen nog op hetzelfde peil als voorheen. schikking over een enkele kilome ters brede strook land die zich van Eilat over een lengte van 215 kilo meter uitstrekt tot SJarm-el-SJeik. Voorwaarden Het behoud van deze strook land langs de kust en de handhaving van de Israëlische militaire aanwezigheid in SJarm-el-SJeik vormen de belang rijkste voorwaarden voor een over eenkomst in het conflict in het mid denoosten. De Israëliërs willen de kuststrook en Sjarm-el-Sjeik onder controle houden om de scheepvaart door de Straat van Tiran te beschermen. Volgens zegslieden in de Israëli sche hoofdstad heeft de commissie ook andere plannen ingediend die voorzien in de afbakennig van een groter Israëlisch gebied op het Sinai- schiereiland. De grenscommissie is een van de drie werkgroepen die verleden maand door premier Meir in het le ven zijn geroepen en tot taak hebben adviezen op te stellen over kwesties die nauw verband houden met de on derhandelingen over een vredesover eenkomst in het Midden-Oosten. De ander etwee commissies houden zich bezig met de kwestie Jeruza lem en de Juridische aspecten van een vredesregeling. BOEDAPEST (DPA) De Tsjechoslowaakse premier, Lubomir Strougal, heeft in de Hongaarse hoofdstad Boedapest gezegd dat zijn land bereid is tot besprekingen met West-Duitsland over verscheidene vraagstukken, bijvoorbeeld over het verdrag van München van 1938. Op een persconferentie zei Strou gal dat de „terughoudende politiek" van Bonn er de oorzaak van ia dat deze besprekingen nog steeds niet zijn begonnen. „Wij willen zonodig morgen al het overleg beginnen, omdat wij weten dat het tot de Eu ropese veiligheid kan bijdragen", al dus de Tsjechoslowaakse regerings leider, die sinds maandag voor een officieel bezoek in de Hongaarse hoofdstad vertoeft. Strougal verweet de NAVO, dat zij de kwestie van de Europese veilig heidsconferentie in de ijskast wil stoppen en de ratificering van de verdragen van Bonn met Moskou en Warschau onmogelijk wil maken. PARIJS (AP) Tot nieuwe direc teur-generaal van Esro (European Space Research Organization) is ge kozen de Westduitse dr. Alexander Hoeker. Zijn voorganger was dr. Hermanm Bondi. Dr. Bondi is benoemd tot weten schappelijk hoofdadviseur van het Britse ministerie van defensie. Dr. Hoeker, die 57 Jaar oud is, was tot nu toe vice-voorzitter van de Esro-raad. HIJ is ook wetenschappe lijk adviseur van de Volkswagen stichting. LONDEN (GPD> Elke keer dat een automobilist in de naaste toe komst in Engeland een stadskern binnenrijdt, zal hij wellicht een be drag van 50 nieuwe pence (ongeveer f 4.40) moeten betalen. De Britse re gering overweegt namelijk een „tol systeem" in te voeren om automobi listen buiten de stadskernen te hou den. Daarmee zullen later in het Jaar uitvoerige proeven worden geno men. Vijfduizend automobilisten zaJ worden verzocht daaraan vrijwillig deel te nemen. Dit experiment zal waarschijnlijk twee tot drie jaar du ren. Onder elke auto zal een kleine zwarte doos worden aangebracht met een apparatuur'die elke reis naar de stad zal registreren met behulp van metalen stroken die dwars over het wegdek zullen worden aangebracht. Elke reis zal door een speciale cen trale worden geregistreerd, op dezelf de manier als telefoongesprekken De automobilist zal periodiek een reke ning ontvangen. Een andere methode zou zijn elke auto van een meter te voorzien, maar de regering schijnt de voor keur te geven aan centrale registra tie. Het transportlaboratorium heeft reeds een bijna perfect systeem uit gewerkt. Eén tocht naar de stad zal, wanneer het plan doorgaat, een auto mobilist dus dagelijks meer dan 50 nieuwe pence kosten. Het svsteem kan evenwel op soepele wijze wor den toegepast, waarbij de automobi list niets schuldig is indien het ver keer zeer gering is. De twee grote Engelse automobilis tenorganisaties, de A.A. en de RAC, zijn tegen deze nieuwe vorm van belasting en beschouwen het denk beeld als een nieuwe manier om de automobilist financieel verder uit le knijpen. De regering beoogt echter door het tolsysteem degenen die niet noodzakelijk hun auto naar de stad behoeven mee te nemen, af te schrik ken ter oplossing van de verkeers- en parkeerproblemen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9