HIROHITO IN NEDERLAND LEVEN NIET ZEKER Metaalbonden verliezen geding Carnaval- vierders afgetuigd twee overvallen buit 23 mille Voorzitter Bond Ex-gevangenen van Overzee: Giften Prins verjaardag Bernhard bestemd voor Artis 1 HONGAARSE WEEK Pseudo-teller bleek echte Kwart miljoen aan antiek gestolen Kind bij brand op Rijntanker omgekomen Eervol ontslag prof. Wieberdink Meetnet voor zwavelclioxyde PONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 LEID8CH DAGBLAD PAGINA T ADVERTENTIE DEN HAAG Keizer Hirohito is zijn leven niet zeker wan neer hij dit najaar voor een privé-bezoek naar Nederland komt. Volgens de heer H. R. Elenbaas, voorzitter van de Bond van Ex-gevangenen van Overzee, leeft-er bij tienduizenden voor malige geïnterneerden nog zo'n diep gewortelde haat tegen de Japanse keizer, dat de kans groo.t is dat de vorst tijdens zijn verblijf in ons land wordt doodgeschoten. Moeders die hun baby's verlo-' ren doordat Japanse soldaten ze in de lucht gooiden en opvingen met hun bajonetten, kinderen die hun moeder zagen doodmartelen, vrouwen die met water werden opgepompt waarna men op hun buik begon te dansen en mannen bij wie de geslachtsdelen met benzine werden afgebrand al leen omdat zij nietdiep genoeg voor het portret van de keizer hadden gebogen ze hebben al lemaal een rekening te vereffe nen, aldus de heer Elenbaas. De voorzitter van de Bond van Ex- gevangenen van Overzee wil alles doen om de komst van de keizer te voorkomen.. Wij zullen onze mensen beslist niet tot extremistische acties aansporen, maar nu door dit bezoek de emoties weer worden losgewoeld, die men 25 Jaar heeft weten te on derdrukken, kan zelfs de Binnen landse Veiligheids Dienst niet veel beginnen. Er kunnen n.l. mensen in hetg eweer komen van wie Je het nooit zou verwachten. Handtekening Gezeten op zijn witte paard inspecteerde keizer Hirohito tij dens de oorlogsjaren zijn troepen. (Foto Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie Door een massale handtekeningen actie onder het motto „Hirohito hoort hier niet" wil de Bond van Ex- gevangenen van Overzee de koningin proberen te overtuigen, dat het be zoek van de Japanse Keizer voor een groot deel van ons volk absoluut onaanvaardbaar is. "Emotioneel weegt het bezoek van de keizer voor de Japanse ex-gevan genen even zwaar als voor Nederlan ders een ontvangst van Hitier als hij nog leefde", aldus de heer Elen baas. In naam van de keizer werden Ne derlandse mannen, vrouwen en kin deren in uithongeringskampen opge sloten. In zijn naam verloren tien duizenden Nederlanders het leven. In zijn naam werden Nederlanders vermoord en gemarteld en in elk kamp hing zijn portret waarvoor urenlang in de brandende zon gebo gen moest worden. Er zijn mensen onder wie prof. mr. B. V. A Röling, die zeggen dat de keizer voor de Japanners de Tenno Heika een machteloze marionet was. Het is niet waar. Het tweede-kamerlid A. G. van der Spek (PSP) heeft de minis ter-president schriftelijk gevraagd of de regering bereid is keizer Hirohito van Japan te doen af zien van zijn bezoek aan Neder land. Ook vraagt hij of de rege ring ervoor wil zorgen dat elk of ficieel contact en elk officieel eerbetoon tijdens dit bezoek ach terwege blijft. De heer Van der Spek wijst er in zijn vragen op dat dit bezoek en een etentuele ontmoeting met Koningin Juliana door zeer veel Nederlanders als uitermate kwet send zouden worden ervaren „met het oog op de verantwoordelijk heid van de keizer van Japan voor de wrede oorlogs- en onder drukkingspolitiek in de jaren 1941-1945". Hlrohite had de macht om alles te verbieden, dat hebben wij uiteinde lijk bij de capitulatie gezien, maar hij had daarvoor nooit de moed om iets te doen omdat hij een geweldi ge lafaard was. Van alle invasie.-: van alle interneringen, van alle de portaties wist hij af. maar hij hee;' er. aldus de heer Elenbaas, nooit iets tegenin gebracht. Men zegt na 25 jaar moet je niet meer haatdragend zijn, daar zijn wij in beginsel ook voor. Na 25 jaai kon men hier wel Heinemann ont vangen, maar geen Hess en zelfs de weduwe van Seyss Inquart zou hier niet welkom zijn. Als er betere han delsbetrekkingen met Japan moeten Door Jos Hagers AMSTERDAM De dierentuin Artis in Amsterdam zal een hyper modern nijlpaardgebouw krijgen, 't Verblijf wordt gebouwd van gelden die het Nederlandse volk bijeen hoopt te brengen voor de zestigste ver jaardag van Prins Bernhard op 29 juni. Het Werkcomité dat de gelden ver zameld is op het idee van steun aan Artis gekomen omdat deze dieren tuin vorig jaar aankondigde in ern stige financiële moeilijkheden te ver keren. De directie van de Rotterdamse dierentuin Blij dorp, die er ook finan cieel slecht voor staat, toonde zich verbaasd over de plannen van het Werkcomité, dat onder leiding staat van mr. H. W. Bloemers, commissa ris van de Koningin in Gelderland. Ook de directies van particuliere dierentuinen spraken hun verbazing uit. Een van hen zij: "Moet de be volking van onze streek betalen voor een dierentuin in Amsterdam, ter wijl ze er hier een vlak bij hebben? Mep dient niet te vergeten dat de particuliere dierentuinen op geen stukken na weten hoe ze de eindjes aan elkaar moeten knopen". BREDA (ANP) De Bredase poli tie heeft elf minderjarige schoolgaan de en werkende Jongeren uit Breda aangehouden. De jongeliu hebben bekend tijdens «de vier carnavals dagen minstens 20 keer mensen op straat te hebben afgetuigd. Zij maakten daarbij gebruik van slag- werpen en messen. De jongens ope reerden in twee groepen. Hoewel zij zelf zeker twintig vecht partijen hebben toegegeven, kent de politie pas enkele slachtoffers. Zij zoekt naar ongeveer 25 personen, die zich niet hebben beklaagd, nadat zij waren afgetuigd. De meesten van deze mensen moeten volgens de Jon geren gewond zijn, omdat zij ze net zolang geslagen en getrapt hadden tot ze in elkaar zakten. De groepen bedreven hun straat terreur steeds in de grote hossende menigte op de grote markt in Breda. De politie verwacht dat er nog meer misdrijven door de Jongeren bekend zullen worden. ROTTERDAM Bij twee gewa pende overvallen die gistermiddag werden gepleegd op een postkan toor in Vlaardingen en een bijkan toor van de Raiffeisenbank in Bo venkerk bij Amstelveen werd totaal 23.000 gulden buit gemaakt. Van de overvallers ontbreekt elk spoor. Een Jongeman van ongeveer vijf entwintig jaar sprong gistermiddag over de balie van een postkantoor in de Vlaardinger wijk Holy en be dreigde de lokettiste met een revol ver. Hij deed een greep in de geldla en verdween met ongeveer dertien duizend gulden. In zijn haast liet hij een bedrag van tien mille liggen. Op h'et moment van de overval bevon den zich slechts een paar klanten en twee PTT-ambtenaren in het bij kantoor. Bjj de overval op de Raiffeisen bank bedreigde een man met een nylonkous over het gezicht de kas sier met een voorwerp dat op een pistool leek. De kassier gaf hem tien duizend gulden. Personeelsleden van de bank achtervolgden de overval ler en zagen hem wegrijden in een witte bestelauto, vermoedelijk een Fiat. worden aangeknoopt, akkoord, laten ze dan de Japanse premier en de kroonprins uitnodigen want die heb ben niets met het verleden te ma ken, maar Keizer Hirohito is ons nog steeds een oorlogsmisdadi ger. Hij heeft alleen mazzel gehad dat hij niet is opgehangen. Koningin Wilhelmina zou dit nooit hebben ge daan, die draait zich in haar graf om. Er zijn, aldus de voorzitter van de Boaid van Ex-gevangenen van Overzee, aan beide kanten fouten ge maakt. In de eerste plaats had de keizer zelf moeten begrijpen dat hij hier niet welkom is, ten tweede had onze ambassadeur in Tokio op dis crete wijze de Japanse regering op de in ons land levende gevoelens kunnen wijzen, ten derde had de Ja panse ambassade in Den Haag het zelfde kunnen doen en ten vierde had koningin Juliana, protocol of geen protocol, dit bezek uit piëteit kunnen afwijzen. Voorlopig is de handtekeningenac tie ons voornaamste doel. maar er wordt ook al aan een stille omgang bij de Japanse ambassade gedacht. Ik hoop. aldus de heer Elenbaas, dat het mogelijk zal zijn om met alle overige organisaties van voormali ge Japanse oorlogsslachtoffers geza menlijk iets te ondernemen We zul len hiervoor spoedig contact met on ze zusterverenigingen opnemen. Persoonlijk is de heer Elenbaas, kampkind van Tjideng. diep geschokt door het aangekondigde bezoek van de keizer. "Ik was negen jaar toen ik het kamp inging. De kinderen wer den samen met de moeders geinter- neerd. De mannen werden elders on dergebracht. Maar al gauw werden de jongens boven de elf jaar bij de moeders weggehaald en op transport gesteld om in naam van de keizer een bete LEIDEN i Rijksweg 4. Amsterdam - Dsn Haafl In samenwerking met het welbekende Hongaarse hotelconcern „Pannonia" zal In ons restaurant een plaats vinden. Van zaterdag 27 februari t/m vrijdag 5 maart a.s. worden dan Iedere avond specifiek Hongaarse gerechten geserveerd Niet alleen zullen voedsel, wijnen en personeel uit Hongarije komen, maar tevens zal er een compleet zigeunerorkest uit Hongarije voor dit speciale gebeuren overgevlogen worden. Voor tafelreserveringen: teL (01710) 45222. AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam, waar gisteren de volkstelling is begonnen, rukte de politie 's midags uit na een telefonische mededeling dat op de Passeerdersgracht een pseu- do-volksteller was gesignaleerd. De politie trof er inderdaad een teller aan. De man werd opge pakt en naar het wijklokaal ver voerd. Daar werd de vermeen de pseudo-volksteller echter geïdentificeerd als een echte volksteller. De politie bracht de man na zijn "ontmaskering" terug naar zijn werk om zijn werkzaamheden voort te zetten. - vuil ae Bond van len voor wat eten Het wegvoeren Ex-Gevangenen van Overzee: be- I van de jongens was totaal nutteloos, zoek van Hirohito is onaanvaard- voor maar het was nu eenmaal het bevel i baar en gevaarlijk. van het Keizerlijk Hoofdkwartier. Kikker Wij kwamen in een ander kamp te recht zonder enige leiding. Toen ont stond de harde strijd om het bestaan want je was dolgelukkig als je een kikker, een slang of een rat kon van gen want dan had je tenminste weer wat te eten. Later werden wij over geplaatst naar een ander mannen kamp en daar gebeurde het dat een jongen van een jaar of dertien vergat om voor een portret van de keizer te buigen. Ze sloten hem op in een houten «ooi waarin hij alleen kon staan en hongerden hem een paar dagen uit. Hij kreeg alleen zo af en toe een natte spons toegestoken en daarna moest het hele kamp aantre den. Het was 's morgens om tien uur, ik weet het nog precies. Toen werd de Jongen losgelaten en ge dwongen om in looppas het obieveld middenin het kamp rond te lopen. Telkens wanneer hij uitgeput neer viel werd hij weer overeind gesla- geij. Hij hield het vol tot een uur of Vier. toen was hij dood en wij wer den gedwongen om al die tijd te kij ken. Zoiets vergeet je je leven niet meer. Vandaar onze actie. Wie tegen het bezoek van de Ja panse keizer wil protesteren kan een briefkaart met handtekening sturen aan Bond van Ex-gevangenen van Overzee, Morsestraat 12. Den Haag. VALKENBURG Tijden» het carnavalsweekend hebben antiekdie- ven een grote slag kunnen slaan In kasteel Sint Gerlach in Valkenburg- Houthem. Er Ls naar schatting voor een kwart miljoen gulden aan an tiek ontvreemd. Het kasteel, dat eigendom is van baron R. de Selys Fanson, werd al enige maanden niet bewoond, daar de eigenaar in Rome werkzaam is. Een vernielde ruit wekte argwaan bij buurtbewoners, die de politie waarschuwden. Om de Juiste schade te kunnen vaststellen moet een volledige inven tarisatielijst worden opgesteld. Bijna alle antieke voorwerpen, waaronder kroonluchters, stoelen, klokken en kasten werden gestolen. De schilde rijen werden uit hun lijsten gesne den. Van de daders ontbreekt elk spoor. KOBLENZ BIJ een brand in het voorschip van de Nederlandse Rijntanker Mattijs von Kortenhof i uit Lent is gisteren het negen maan den oude dochtertje van matroos Jansen uit Gendt door rookvergif tiging om het leven gekomen. Toen de kapitein tijdens de vaart naar Karlsruhe de brand in het be- manningsverblijf ontdekte zette hij het schip bij Weissenthurm aan de grond. De brandweer wist het vuur snel te doven. De baby werd on middellijk naar het ziekenhuis t ver voerd. De rookvergiftiging was zo ernstig dat medische hulp niet meer mocht baten. UTRECHT Aan dr. J. Wieber dink is hij koninklijk besluit van 8 februari eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de rijksuni versiteit ln Utrecht. Het ontslag is ingegaan op 1 februari. Dr. Wieberdink heeft onge veer twee maanden geleden ontslag aangevraagd nadat het bestuur van de medische faculteit van de univer siteit de hartkliniek waarvan de Utrechtse hoogleraar directeur was, had gesloten. In de hartkliniek had zich volgens het bestuur een te groot aantal sterfgevallen voorgedaan. Dr. Wieberdink ontkende het hoge sterftecijfer. Er ontstond een con flictsituatie die uitmondde in de ontslagaanvrage van de Utrechtse hoogleraar. Romantische Amsterdam mers kunnen voor een luttel be drag elke avond hun eigen stads licht ontsteken. De tientallen ou de kappen, die inmiddels door nieuwe vervangen zijn, zijn voor een prikje te koop. EINDHOVEN (ANP) Het ligt in de bedoeling om voor het einde van het jaar de 300 stations van het lan delijke meetnet voor zwaveldioxyde gereed te hebben. Dit systeem om luchtverontreiniging in ons land te registreren is op het ogenblik in aanleg. Het is ontwikkeld door het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid tezamen met Philips. Verder onderzoek is gaande op het terrein van ontwikkeling van hoog- re opvoed,ng te krijgen, riet was een t lkkdd reglstratie-apparatmu catastrofe voor onze moeders waar yoor vormen van luchtveront. wij deden het zware sjouwwerk. W.J reiniging door MJv stiksto(oxyde koolmonoxyde, koolwaterstof en o- zon. Langs dezelfde wegen zal de waterverontreiniging worden aange pakt. kapten de bomen en zaagden hout, om op te koken Twee dagen tevoren kregen wij te horen dat wij weg moesten. Niemand wist waar naar toe. Onze moeders waren rade loos. Wij mochten net zoveel bagage meenemen als wij konden dragen. En de vrouwen gaven, bezorgd als ze i waren, ons de gekste dingen mee. Ik j kreeg een heel stel splinternieuwe lakens, maar die gebruikte ik natuur- j lijk niet in onze hongs vol wandlui- zen en kakkerlakken. Later kwamen Deze mededelingen werden tijdens een besloten zitting van het in Eind hoven aan de gang zijnde driedaag se congres over luchtverontreiniging door auto's gedaan door een Neder landse deskundige om aan te tonen, wat in ons land op dit gebied gaan de is. ROTTERDAM (ANP) In het kort geding, dat de vakbonden in de metaalindustrie tegen twee Rotter damse bedrijven hadden aangespan nen om volledige nakoming van een op 3 december JJ. gesloten overeen komst te bereiken, zijn de eisers niet in het gelijk gesteld. In zijn uit .spraak zei de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. Jv G. Reuder, gisteren dat hij gedaagden niet kon veroordelen omdat dit op grond van de loonmaatregel van de regering wettelijk verboden is. De werkgevers, die de overeen komst zoveel mogelijk waren nage komen, zouden zich volgens de pre sident bij volledige nakoming hier van blootstellen aan vervolging door 't Openbaar Ministerie. Zij zouden zich schuldig maken aan een delict, strafbaar gesteld bij de Wet Eco nomische Delicten. De president zei voorts, dat ofschoon de overeen- komstw as gesloten vóór de afkon diging van de loonmaatregel op 9 decen>ber van het vorig jaar deze nog niet was geëffectueerd. De nieuwe sub-c a o was nog niet aange mekl. Daarom, zo meende hij, wordt deze overeenkomst getroffen door de loonmaatregel. Het kort geding was op 15 februari Ji. bij de rechtbank in Rotterdam aangespannen om een uitspraak uit te lokken over de tekst en uitleg van het loonmatigingsbeslult De bonden waren van mening, dat de toezeggingen van de electrotechni- sohe oedrüven, de NV Elektro- stroom en Rietschoten en Houwens in Rotterdam, gedaan vóór de de af kondiging van het loonmatigings - besluit niet ongedaan konden wor den gemaakt door de regerigs- maatregel. Zij vroegen de president de werkge vers te veroordelen tot volledige nakoming van de afspraken. De werkgevers, die in principe bereid waren de gemaakte afspraken vol ledig ria te komen, weigerden ech ter op 1 Januari het volle pond te betalen. Zij meenden, dat de extra loonsverhoging van 2.35 procent te gen de loonmaatregel was. De president had toen voorgesteld voor .-Ie economische rechter een proefproces uit te lokken. De bon den die liever een uitspraak wilden vroegen een week bedenktijd. De werkgevers, die terwille van het proefproces de extra loonsverhoging zouden moeten uitkeren, voelden daar niets voor. Vooral omdat de officier van Justitie, mr. P. A. H. Bos. ter zitting had gezegd dat de werkgevers duidelijk in overtreding zouden zijn wanneer zij hun af spraken met de bonden volledig na kwamen. De overeengekomen loonsverhoging was volgens hem nog niet geëffec tueerd in de metaal-cao. Omdat de werkgevers niet wilden meewer ken vroegen de bonden maandag J. 1. de president een uitspraak te doen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7