FINANCIEEL ZIT HET NIET LEKKER MET KONING VOETBAL IN EUROPA sNederland haalt „vreugdevol" uit naar 6-0 Bondscoach Fadrhonc: "Je zag de speelvreugde er van af BEDRIJFSRUIMTEN TE HUUR •LEIDEN DORDRECHT f FrrjBREDERO bil VAST GOED N.V. Klassement Swift-Combinatie iTurken bieden anderhalf miljoen voor van Beveren ©AO 88 FEBRUARI 1871 PAGINA It LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Johan Cruijff haalt uit", richting Luxemburgs doel. Nog errtge hallen te hour In (In aanbouw zijnde) moderne bedrijfsgebouwen-complexen. Uitbreidingsplan De Waard'. Oplevering april 1971. t Industrieterrein .Dordtse KTT aan de Kameriingh Onnesweg. Oplevering juni 1971. Afmetingen vanaf ca 660 m* nuttig vloeroppervlak. Combinatie van hallen mogelijk. Wfchtingen verttrfJgbaar blf. Nieuwe Gracht 6, Utrecht Telefoon 030 -1 64 81, toestel 218. ROTTERDAM Het Neder lands elftal heeft voor zijn eer ste wedstrijd uit het autoklas sement, waardoor de ontmoe tingen tellen, die tot 1 Juli 1972 worden gespeeld, 257 punten ge kregen. In deze periode krijgt het elftal dat de meeste punten verwierf 25.000 gulden te verde len, door een autofabrikant be schikbaar gesteld. De drie oud internationals die de Jury uit maken, met dit keer Kees Kuys als „invaller" voor Eddie Pie- ters Graafland, gaven de vol gende puntentotalen: Kuys 85, Lenstra 85, Wilkes 87. De cijferwaardering voor dit klassement geschiedt in grote lijnen volgens normen waarbij rekening wordt gehouden met het resultaat van de wedstrijd, het aantal doelpunten voor en tegen, de algemene beoordeling van de ploeg <die een verme nigvuldigingsfactor van drie heeft), de techniek, het ploeg - verband, de conditie en de sportiviteit. Het zit financieel niet lekker met het Europese voetbal. Een blik in de boeken van tien landen leert, dat in Italië, Frankrijk en Oosten rijk niet één club zichzelf kan be druipen. In België is alleen Stan dard Luik gezond, terwijl in Por tugal ook maar één vereniging de bankier recht in de ogen kan kij ken, namelijk Vitoria Setubal. Bij ons hebben Feijenoord en AJax geen zorgen, in Joegoslavië springen Rode Ster Belgrado, Partisan Bel grado en Dynamo Zagreb er uit en in Spanje hebben FC Barcelona, Atletico Bilbao, Valencia en Atletico Madrid geen schuldeisers aan de deur. West-Duitsland en Engeland hoeven het minst naar het rode potlood te grijpen. Al lijdt 60 pro cent van de Westduitse clubs ver lies. de overige 40 procent is van niets of niemand afhankelijk. In Engeland tenslotte zijn 12 van de 92 betaalde clubs onbevlekt. Naar het oog lijkt Engeland er he lemaal niet zo best voor te staan, maar als men bedenkt, dat de 22 verenigingen uit de eerste divisie per Jaar gemiddeld 32.000 toeschou wers trekken, dan is het duidelijk, dat juist daar de gezonde clubs moeten worden gezocht. Die massale trek naar de voetbal velden houdt veel Engelse clubs overeind en eigenlijk zou dat ook de redding voor Italië, het meest verrotte voetballand moeten zijn, want de belangstelling daar is niet veel minder, terwijl de Italianen er dan ook nog eens aan gewend zijn zo'n 50 gulden voor een wedstrijd neer te tellen. Toch is het helemaal geen wonder, dat ondanks de vaak imponerende recettes niet één Italiaanse vereni ging op eigen benen kan staan. Een coach als Helenio Herrera (AS Roma) en een speler als Luigi Riva (Cagliari) verdienen meer dan de koningin hier en als Juventus, zoals In 1968 bleek, bereid is bijna 4 mil joen gulden neer te tellen voor Pie- tro Anastasi, dan graaft men op grond van „het succes voor elke prijs" zijn eigen graf. Die toptransfers in de diverse lan den zijn trouwens interessant. Het Engelse Derby County had vorige week nog ruim 1.110.000 gulden over voor Colin Todd, Sunderlands inter national in het Engelse elftal van spelers tot 23 jaar. Todd is 22. In België was Wilfried van Moer tot nogtoe het meeste waard. Standard Luik betaalde 450.000 gulden voor de kleine middenvelder. De FC Barcelona investeerde 850 000 gulden in een zekere Maroial Pina. Jaime Graca was Benfica 400.000 gulden waard. In Joegoslavië en West-Duitsland is de transfersom gelimiteerd. De 8 ton, die PSV voor Jan van Beveren neertelde, is niet alleen de duurste koop in ons land, maar bovendien een wereldrecord- transfer voor een doelman. Sardinië vierde maandag feest, toen Luigi Riva voor het eerst sinds zijn beenbreuk 31 oktober vorig Jaar weer speelde. De keizer van Cagliari hield het een half uurtje vol in een oefenpartijtje. Zijn conditie was in orde, terwijl zijn technische kwali teiten niet leken te hebben geleden. Aan het eind van de wedstrijd hinkte Riva wat, maar dat was niet verwonderlijk na vier maanden zon der voetbal. De ramp in Glasgow Rangers' Ibrox-park, waarbij vorige maand 66 toeschouwers door het bezwijken van een dranghek om het leven kwamen, heeft tot vergaande voor zorgsmaatregelen geleid. Voor de bekerwedstrijd, die de Rangers 6 maart tegen de Schotse lijstaan voerder Aberdeen spelen, is een li miet van 65.000 toeschouwers ge steld. Bij de ramp na Rangers Celtic bevolkten 80.000 voetballief hebbers de tribunes. Het record aantal toeschouwers in Ibrox-park ligt rond de 100.000. Gor Mahia, een van de belangrijk ste Keniase voetbalclubs, is 11.000 gulden kwijt. Dat bedrag legde het eerste elftal vorig Jaar voor de waarzegster neer, die de ploeg daar voor inzicht verschafte in het ver loop van komende, belangrijke wed strijden. Gor Mahia redde het er niet mee, want de waarzegster wist niets van buitenspel af. 4.75 *U OU 14,45 13,30 13 55 Rotterdam De springplank werd dan l495 toch nog bijtijds scherp afgesteld. Neder- l295 land dat zich in de voorronde van het Europees voetbalkampioenschap voor lan denteams (met het oog op het doelsaldo en de „aprilbotsing" met de Zuid-Slaven) krachtig moest afzetten tegen Luxemburg, sleurde de zwakke partner laat, maar op tijd nog naar een .recordnederlaag". De hoogste score die een vaderlandse for- '•l^matie tot gisteravond in het tiental voor gaande ontmoetingen met de Luxembur gers ooit had bereikt (62), werd in de Feyenoord Kuip in Rotterdam moeiteloos uitgegomd met een nog ruimere marge. Zes-nul door doelpunten van debutant Lippens, Keizer (2), Cruijff (2) en Suur- bier registreerden de veertigduizend op de tribunes tenslotte. Een uitslag die het op papier zo sterke Oranje royaal aan zichzelf verplicht was tegen de slechts drie profes sionals tellende opponent. ADVERTENTIE Zes doelpunten vergoedden veel» maar niet alles. T evredon Fadrhonc was toch tevreden. „Om dat wij Luxemburg niet onderschikt hebben: dat Is een grote stap voor uit. Als Je van een team weet dat ze met acht, negen man gaan ver dedigen, besef Je dat het moeilijk wordt. Daarom ben ik zo blij dat Juist in de tweede helft nog vijf doelpunten gemaakt zijn. Ik ben ook tevreden over de speelse manier waarmee soms gevoetbald werd. Je zag de speelvreugde ervan af. En als dat zo is, reik Je naar een zeer hoog punt in het voetballen. Illlffllllillillllllllllllllllllllilillllil Na de wedstrijd Nederland-Luxem burg de stand in groep 7i Oost Duitsland 2 2 - 4 6-0 Zuid Slavië 3 11-83-1 Nederland 3 1113 7-9 Luxemburg t I 0-11 iiiiiiBiniHiiiiiiiiiifflwinifliiflsiiiiiiiNiiiittiniii LEIDEN De Swift-Combinatie organiseerde gisteren het kampioen schap op de home-trainer. Petes* Akerboom zegevierde zowel op de £00 als de 1000 m. Op de 500 meter evenaarde hij het Leidse record, dat op naam staat van Bart Zoet en Leslie Riethoven: 18.5. 2. Simon Strijk, 3, Bert v. d. Hulst. Bij de nieuwelingen werd Leslie Riethoven, eveneens zowel op de 500 als 1000 meter, winnaar. HU vestig de op de 1000 meter met 39.6 een nieuw Leids nieuwelingenrecord. 2. Kees ValentUn, 3. Piet van Leeuwen. Bij de veteranen ging de winst naar Hoogkamer en bij de aspiranten naar Peter Post. Door Paul de Tombe ons Maar hoe ruim die overwinning ook was uitgevallen, na het duel kon en wilde niemand verhe- len dat de „Fadrhonc-groep" vooral ln de eerste helft nauwelijks aan voetbal van enige allure toe was ge komen. Zeker, Nederland wilde wel voetballen, maar de nationale elf wenste zich nou ook weer niet al te zeer in te spannen. Wat gezien de capaciteiten van de tegenstander (en de daarmee gepaard gaande gerin ger of groter concentratie) dan wel iswaar ook niet zo nodig was, maar wat aanvankelijk ook resulteerde in een uiterst schamele partij voetbal. Beklemd Een duel waarin Oranje voortdu rend beklemd raakte tussen midden lijn en zestienmeterlljnen voor ta lentvolle doelman René Hoffmann, waar de Luxemburgse achtmansaf- weer aanving. En daar, op dat over bevolkte grondgebied, moest de ba sis worden gelegd voor snelle com binaties. Maar die konden niet wor- JAN VAN BEVEREN Turks avontuur? Van onze sportredactie Rotterdam Afgevaardigden van de Turkse topclub Galatasary hebben begin deze week een poging gedaan Jan van Beveren los te weken van PSV. „Ik weet nog niet hoe het af loopt", aldus de doelman, „ze bieden me erg veel geld, maar zij hebben nog niet met PSV gesproken." G&atasary is bereid anderhalf mil joen neer te tellen voor Van Beve ren. En de Turken willen óók vol doen aan zijn persoonlijke eisen. „Maar als PSV me niet wil laten gaan vóór mijn contract is afgelo pen, dan blijf ik in Eindhoven. Ik wil graag veel geld verdienen en het liefst in een zo kort mogelijke tUd. maar he(b moet geen touwtrek kerij worden tussen Galatasaray en PSV. Ik heb echt wel zin in een Turks avontuur, want eigenlijk maakt het me niet uit waar ik mijn centen verdien. Maar alleen dan als de transfer vlot verloopt." den gecreëerd omdat téveel man kracht op té weinig vierkante me ters was samengebald en de bewe gingsvrijheid aldus tot een minimum beperkt werd. „Dus" moest Neder land het aanvalsspel breed uitspin nen, moesten Cruijff, Keizer, Lip pens voor een combinatie breed „uit waaieren" en bleef de actieradius van opkomende verdedigers als Wim Suurbier nog te beperkt. Het re sultaat: een tik-tak-spelletje dat de Nederlanders welhaast tot ln het on eindige moesten doorvoeren en wat dan aan de eigen onmacht ten onder ging. Speels „Wij speelden in het begin inder daad teveel dat tik-tak-spelletje", erkende bondscoach Frantisek Fa drhonc later, „maar lk houd wel van die speelse manier van voetballen. Als op een gegeven moment de agressiviteit maar wordt getoond Die demonstratie bleef in de eerste helft echter lang achterwege; de sportieve agressie bleef verborgen achter de spelopvatting die Neder land hanteerde. Daarom kon on danks het toen al in het oog lopende grote klasseverschil Luxemburg toen nog aan enige gevaarlijke uit vallen denken (Van Beveren moest tweemaal naar de grond bij schoten van Dussier en Nic las Hoffmann), daarom ook was het niet eens zo merkwaardig dat Nederland uit het inmense overwicht oornerverhou- ding 16—0 in de eerste helft slechts één doelpunt kon destilleren. Dat waarmee Willy Lippens, overi gens in duidelijke buitenspelpositie, zijn entree vierde in de 25ste minuut (lage voorzet Suurbier, Israël zorg de voor de verdere transportatie Die 10 score bij de rust ontlokte trainer Ernst Melchlor later: „Ik stond er verbaasd van dat Neder land in de eerste helft geen mid del vond onv meer doelpunten te ma ken. Het zijn toch allemaal klasse spelers?. Later hebben ze me wel ge ïmponeerd, toen speelden ze veel sterker dan tegen Zuld-Slavië". Klasse Melchlor („Wat moet lk met acht amateurs tegen elf uitgekookte pro fessionals") had gelijk. Pas na de pauze, waarin het Leidse Werkmans ■kWILLY LIPPENS teleurgestelde eend Wltekracht voor de muzikale omlijs ting had gezorgd, zou Nederland het gapende klasseverschil afdoende uit drukken. En niet alleen in doelpun ten. Want toen Piet Keizer in de 52- ste minuut na een gave Cruijff- actie beheerst 20 had onderte kend. kon dan eindelijk iets van het al zo lang verwachte klassevoetbal worden bespeurd. De combinaties werden sneller en Nederland werd nog oppermachtiger Toen ook kon wél de ruimte gevonden worden in de Luxemburgse muur die langzaam, maar o zo zeker afbrokkelde onder de aanvalstorm van de opgejaagde („Eén twee, drie, vier komt er nog wat van") Nederlandse elf. De weg naar een nog hogere score werd ge plaveid door Keizer en de nuttig werk verrichtende Pahlplatz die Jo han Cruijff zeven minuten later in staat stelden nummer drie te laten bijschrijven. De veerkracht was terug en in de toen volgende periode wer- j den meer speelvarianten betracht. Cruijff draafde nu eens op rechts, dan weer op links langs zijn directe tegenstanders, zocht en vond ook vaak clubgenoot Keizer voor de combinatie. Vreemde eend Waardoor Lippens zich als een vreemde eend in de bijt ging voelen en veel van plaats verwisselde. Lip pens: „Ze zijn een beetje aan mij voorbU gelopen, CruUff en Keizer zochten elkaar veel op. Maar ik vond het geen zwak debuut. Door mijn voortdurende wisselingen, maakte ik gaten voor Cruijff en Keizer". (Fadhrdonc: „Ik zal hem zelf vertellen wat ik van zijn de buut denk". In Essen is het hele elftal op Lippens opgebouwd. Maar mijn hemel dat kan hier toch niet? Als Cruijff en Keizer een combina tie met elkaar aangaan, moet hij terug en daardoor is hij verrast"). Sprints Wim Suurbier echter kwam steeds meer in zijn element. Hij kon steeds vaker zijn offensieve daden drang uitleven in lange sprints langs de zijlijn. Dan produceerde de AJa- cies voortdurend scherpe, lage voor zetten. („Dat was ook de bedoeling", meldde Suurbier. „De bal moest bij de eerste paal komen, als Je hem hoog speelt staan er acht man klaar om hem weg te koppen"). Eén daar van had succes: Cruijff kon zeer eenvoudig 4—0 achter Hoffmann deponeren. In het immer voortdurende Oran je-offensief bleek duidelijk de zwak te van de Luxemburgse defensie, die met Louis Pilot (Anderlecht) aan het hoofd steeds paniekeriger te werk ging in de afweer. De mogelijk heden om de aanvalsdrang te tem peren bezaten echter ook de twee andere profs Fernand Jeitz en Paul Philippe niet omdat de conditie mee ging spreken. Ook bij doelman Re né Hoffmann die (35ste minuut) de bal bij een uittrap maar zeer moei lijk wegkreeg, waardoor Keizer in de gelegenheid werd gesteld de bal van grote afstand ln de onbeschermde rechterhoek te laten „zwaaien" (S— 0). Suurbier kreeg tenslotte loon naar keihard werken toen hij na aangeven van Cruijff met een diago naal schot de score naar „record h oog te mocht schieten. IJshockey In Den Haag heeft Roemenië gisteravond met 4-1 ge wonnen van Hokij. waren 2000 toeschouwers. Roemenië heeft zich met deze zege geplaatst in kwalifi- catiegroep 2 voor de wereldkampi oenschappen waarvoor de wedstrij den vrijdag beginnen. Voetbal Inge Danielsoon, de Zweed die bU AJax heeft gespeeld, heeft woensdag twee keer gescoord voor het Zweedse elftal dat Israël in Haifa met 3-0 versloeg. Het derde doelpunt werd gemaakt door Tepper. Wielrennen Post-Pijnen-Duyn- dam hebben gisteravond hun voor sprong op Verschueren-Renz-Gode- froot in de Antwerpse zesdaagse ver groot tot twee- en op Sercu-De Vlaeminck-Bugdahl tot zelfs vUf ronden. Op vijftien ronden: 8. Kar- stens-Loevesijn-Koel 609 pnt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23